Jump to content

Kesin İmkansızlıklar ve Olasılık

Recommended Posts

Bir süredir üzerinde düşündüğüm zaman içinde mesajlarım da yeri geldikçe parça parça yazdığım bir konunun genel hatlarını paylaşmak istedim. 

Düşünce aslında bir cümle üzerine kurulu oda şudur ki,

►Bir olasılığın gerçekleşme olasılığı ile, o olasılığın ortaya çıkışına sebep olan deneyin gerçekleşme olasılığı aynı şey değildir. 

Bu cümlenin bir örnekle açıklamasını yaparsak;

►düz bir zemine bir tavla zarını atarsanız herhangi bir sayının gelme olasılığı 1/6 (yaklaşık %16,6) kadardır. 

Ancak burada bir varsayım durumu söz konusudur. Zarın atılma olasılığı kesindir. Bu da şu demektir ki, herhangi bir sayının gelme olasılığı kesindir. Olasılığın ne kadar küçük olduğu önemsizdir.

Ciddi bir durum gibi gözükmese de, bu durum geriye dönük her olasılık hesaplaması yaptığınızda karşınıza çıkacaktır. 

Bir kaç örnekle durumun ciddiyetini göstermeye çalışayım. 

A ve B adlı 2 kişinin yılın aynı gününde doğma olasılığını düşünelim ( 1 yıl 365 gün olarak kabul edilecektir.)

A kişisi yılın 20. günde doğmuş olsun. Bu durumda B kişisinin yılın 20. günde doğmuş olma olasılığı 1/365 tir. Yani 2 kişinin aynı gün doğma olasılığı yaklaşık olarak %0,274 tür.

Eğer 3 kişi olsaydı bu durumda cevap (1/365)2 olacaktı. O da yaklaşık olarak %0,00075076 dır. 

Yani pratik olarak sokaktan çevireceğiniz rastgele 3 kişinin yılın aynı gününde doğma olasılığı imkansıza yakındır. 

ama olay burada bitmiyor. Bu rastgele 3 kişinin birinin rastgele bir günde, birinin 10. günde diğerinin ise 50. gündedoğma olasılığı da %0,00075076 dır.  Ki bu sayılar değişebilir buradaki olasılığı imkansızlaştıran nokta herkesin aynı günde doğması değil, 3 durumun istenildiği şekilde gerçekleşmesidir. 

►Her şeye rağmen ilginç bir şekilde o 3 kişinin varlığı bu imkansıza yakın olasılıklardan birini kesin kılar. Yani o 3 kişi herhangi bir günde doğmuştur, ve %0,00075076 lık olasılık gerçekleşmiştir. 

Yukarıdaki mantığı bir soru üzerinde düşünelim 

Evrimin içinde bulunduğumuz şekilde gerçekleşmesi mümkün müdür ? 

Aslında bu soru önemli değil, önemli olan evrimin tetiklenip tetiklenmeme olasılığıdır (deney). Evrim tetiklendikten sonra olası bir sonucun gerçekleşmesi kesindir. İhtimalin ne kadar düşük olduğu önemsizdir. (Belki %10^-1000) Ayrıca her bir ihtimal eşit imkansızlığa sahiptir. 

İşi daha da ilginç bir boyuta çekersek, evrimin tetiklenme olasılığı da (yani önemli dediğimiz kısım) aslında önemsizdir. Çünkü oda bir başka olasılık deneyinin olası sonuçlarından biridir. Haliyle gerçekleşme ihtimali tamamen deneyinin gerçekleşme olasılığına bağlıdır. Eğer deneyi gerçekleşirse, sonuçlarından biri olan evrim gibi imkansız olasılıkların gerçekleşmesi kesindir.

►Bu işin sonunun varabileceği son nokta evrenin oluşumudur. Evren oluşmalı mı ? Yoksa oluşmamalı mı ? Deneyinin sonuçlarını gözlemliyoruz. Ayrıca kaçınılmaz olarak imkansız olasılıkların kesinlik çerçevesinde olmasını izliyoruz. 

Bunların hiçbiri için tanrıya da gerek olmadığı ortadadır.......

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, NotImportant yazdı:

Bir süredir üzerinde düşündüğüm zaman içinde mesajlarım da yeri geldikçe parça parça yazdığım bir konunun genel hatlarını paylaşmak istedim. 

►Bir olasılığın gerçekleşme olasılığı ile, o olasılığın ortaya çıkışına sebep olan deneyin gerçekleşme olasılığı aynı şey değildir. 

►düz bir zemine bir tavla zarını atarsanız herhangi bir sayının gelme olasılığı 1/6 (yaklaşık %16,6) kadardır. 

Ancak burada bir varsayım durumu söz konusudur. Zarın atılma olasılığı kesindir. Bu da şu demektir ki, herhangi bir sayının gelme olasılığı kesindir. Olasılığın ne kadar küçük olduğu önemsizdir.

Ciddi bir durum gibi gözükmese de, bu durum geriye dönük her olasılık hesaplaması yaptığınızda karşınıza çıkacaktır. 

A ve B adlı 2 kişinin yılın aynı gününde doğma olasılığını düşünelim ( 1 yıl 365 gün olarak kabul edilecektir.)

A kişisi yılın 20. günde doğmuş olsun. Bu durumda B kişisinin yılın 20. günde doğmuş olma olasılığı 1/365 tir. Yani 2 kişinin aynı gün doğma olasılığı yaklaşık olarak %0,274 tür.

Eğer 3 kişi olsaydı bu durumda cevap (1/365)2 olacaktı. O da yaklaşık olarak %0,00075076 dır. 

Yani pratik olarak sokaktan çevireceğiniz rastgele 3 kişinin yılın aynı gününde doğma olasılığı imkansıza yakındır. 

ama olay burada bitmiyor. Bu rastgele 3 kişinin birinin 5. günde, birinin 10. günde diğerinin ise 50. günde doğma olasılığı da %0,00075076 dır.  Ki bu sayılar değişebilir buradaki olasılığı imkansızlaştıran nokta herkesin aynı günde doğması değil, 3 durumun istenildiği şekilde gerçekleşmesidir. 

►Her şeye rağmen ilginç bir şekilde o 3 kişinin varlığı bu imkansıza yakın olasılıklardan birini kesin kılar. Yani o 3 kişi herhangi bir günde doğmuştur, ve %0,00075076 lık olasılık gerçekleşmiştir. 

Aslında bu soru önemli değil, önemli olan evrimin tetiklenip tetiklenmeme olasılığıdır (deney). Evrim tetiklendikten sonra olası bir sonucun gerçekleşmesi kesindir. İhtimalin ne kadar düşük olduğu önemsizdir. (Belki %10^-1000) Ayrıca her bir ihtimal eşit imkansızlığa sahiptir. 

İşi daha da ilginç bir boyuta çekersek, evrimin tetiklenme olasılığı da (yani önemli dediğimiz kısım) aslında önemsizdir. Çünkü oda bir başka olasılık deneyinin olası sonuçlarından biridir. Haliyle gerçekleşme ihtimali tamamen deneyinin gerçekleşme olasılığına bağlıdır. Eğer deneyi gerçekleşirse, sonuçlarından biri olan evrim gibi imkansız olasılıkların gerçekleşmesi kesindir.

►Bu işin sonunun varabileceği son nokta evrenin oluşumudur. Evren oluşmalı mı ? Yoksa oluşmamalı mı ? Deneyinin sonuçlarını gözlemliyoruz. Ayrıca kaçınılmaz olarak imkansız olasılıkların kesinlik çerçevesinde olmasını izliyoruz. 

Zar  tasarımlanmıştır.

Örneğin zarın 7 gelmesi imkansızdır.

Elementler tasarımlanmıştır.

Örneğin normal şartlar altında hidrojen helyum gaz iken lityum katı civa sıvıdır.

Elementler özelliklerini olasılık ile kazanılmış değildir.

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, TAO yazdı:

Zar  tasarımlanmıştır.

Örneğin zarın 7 gelmesi imkansızdır.

Elementler tasarımlanmıştır.

Örneğin normal şartlar altında hidrojen helyum gaz iken lityum katı civa sıvıdır.

Elementler özelliklerini olasılık ile kazanılmış değildir.

Ben bu yazıda tanrıyı tartışmaya çalışmadım. 

Her halta atlayıp tanrı vardır demeyin. 

Elementlerin fiziksel özellikleri bağ ve içinde bulundukları ortamın özkütlesiyle alakalıdır.

Ortada bir tasarım yoktur, bir tasarım olsaydı her şey her koşul altında aynı kalırdı. 

@Harut_Marut Bak nasılda her şeyin cevabını tanrı yapmaya çalışıyor görüyor musun ? Ben özkütle bağ diyorum adam tanrı diyor. İşte bu yüzden siz araştırma yapamazsınız, din bilime düşmandır ! 

►Tanrı de çık işinden ne kolay. Yazma benim konularıma cevap rezil herif.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 saat önce, NotImportant yazdı:

Ben bu yazıda tanrıyı tartışmaya çalışmadım. 

Her halta atlayıp tanrı vardır demeyin. 

Elementlerin fiziksel özellikleri bağ ve içinde bulundukları ortamın özkütlesiyle alakalıdır.

Ortada bir tasarım yoktur, bir tasarım olsaydı her şey her koşul altında aynı kalırdı. 

@Harut_Marut Bak nasılda her şeyin cevabını tanrı yapmaya çalışıyor görüyor musun ? Ben özkütle bağ diyorum adam tanrı diyor. İşte bu yüzden siz araştırma yapamazsınız, din bilime düşmandır ! 

►Tanrı de çık işinden ne kolay. Yazma benim konularıma cevap rezil herif.

Rezil herif bana mı dedin? Önemli değil ama demeseydin iyi olurdu.

"Tasarım olsaydı herşey her koşul altında aynı kalır."demişsin.Tasarlayan ne veya kim ise  bu yazdığına uyma zorunluluğu yoktur.

"Elementlerin fiziksel özellikleri bağ ve içinde bulundukları ortamın özkütlesiyle alakalıdır. " demişsin.Elementler özelliklerini ve içinde bulundukları ortamın özelliklerini kendileri belirleyemezler.Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.Kopyasını tasarlayabilir ama kendini tasarlayamaz.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, TAO yazdı:

"Tasarım olsaydı herşey her koşul altında aynı kalır."demişsin.Tasarlayan ne veya kim ise  bu yazdığına uyma zorunluluğu yoktur.

"Elementlerin fiziksel özellikleri bağ ve içinde bulundukları ortamın özkütlesiyle alakalıdır. " demişsin.Elementler özelliklerini ve içinde bulundukları ortamın özelliklerini kendileri belirleyemezler.Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.Kopyasını tasarlayabilir ama kendini tasarlayamaz.

Vay canına ..

Sitelerde Paylaş

Şu konumu unutmuşum, Aslında yakın şeyler. 

Buraya bırakıyorum. Bu 2 konuyu bir ele alırsanız anlaması daha kolay olacaktır. 

Ayrıca Tatarka'dan kalan bir link var bu 2 konuyla çarpıcı bir şekilde bağlantılı tamamen unutmuşum. 

http://www.evrimagaci.org/photo/tr/tehlikeli-olasilik-hesaplari-var-olma-olasiliginiz-nedir

Sitelerde Paylaş
On 12/10/2017 at 15:39, TAO said:

Süzme bir salaksın geri zekalı...

İnsan işte, kendi kendini tasarlıyor, DNA denen şey nedir bir fikrin var mı diyecem de, fikir ne gezer sende.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 10.12.2017 at 00:03, NotImportant yazdı:

ama olay burada bitmiyor. Bu rastgele 3 kişinin birinin rastgele bir günde, birinin 10. günde diğerinin ise 50. gündedoğma olasılığı da %0,00075076 dır.  Ki bu sayılar değişebilir buradaki olasılığı imkansızlaştıran nokta herkesin aynı günde doğması değil, 3 durumun istenildiği şekilde gerçekleşmesidir. 

Aslında senin şaşırdığın şey başka.

O 3 kişinin, seçilmiş herhangi 3 günde doğmuş olma ihtimalinin aynı gün doğmuş olma ihtimaline eşit olması kafanı karıştırıyor. Esasında, düşük olan ihtimal "doğdukları günlerin senin için bir anlam ifade ihtimali" gibi bir şey oluyor yani...

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Bir Buçuk yazdı:

O 3 kişinin, seçilmiş herhangi 3 günde doğmuş olma ihtimalinin aynı gün doğmuş olma ihtimaline eşit olması kafanı karıştırıyor. Esasında, düşük olan ihtimal "doğdukları günlerin senin için bir anlam ifade ihtimali" gibi bir şey oluyor yani...

Kafamı karıştıran bir şey yok bende onu söyledim zaten. 

'' buradaki olasılığı imkansızlaştıran nokta herkesin aynı günde doğması değil, 3 durumun istenildiği şekilde gerçekleşmesidir.  ''

Bak bu o demek.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Bir Buçuk yazdı:

52 dakika önce, NotImportant yazdı:

Kafamı karıştıran bir şey yok bende onu söyledim zaten. 

'' buradaki olasılığı imkansızlaştıran nokta herkesin aynı günde doğması değil, 3 durumun istenildiği şekilde gerçekleşmesidir.  ''

Bak bu o demek.

sokakta gördüğümüz üçkişi ile  dünyada üçkişinin aynı günde doğma oranı aynı mıdır?

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, TAO yazdı:

sokakta gördüğümüz üçkişi ile  dünyada üçkişinin aynı günde doğma oranı aynı mıdır?

Dünyada yılın aynı gününde doğmuş 3 kişi olma olasılığı pratik olarak %100 dür.

sokakta gördüğün ilk üç kişiyi de gidip hemen deneyebilirsin. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, NotImportant yazdı:

Dünyada yılın aynı gününde doğmuş 3 kişi olma olasılığı pratik olarak %100 dür.

sokakta gördüğün ilk üç kişiyi de gidip hemen deneyebilirsin. 

olasılık hesaplarını anlamıyorum.

bu linkte 23 kişilik bir odada iki kişinin aynı günde doğma olasılığını hesaplamışlar yüksek çıkıyor.?

http://www.teknomani.com/2013/05/23-kisilik-bir-odada-iki-kisinin-ayni.html

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, TAO yazdı:

olasılık hesaplarını anlamıyorum.

bu linkte 23 kişilik bir odada iki kişinin aynı günde doğma olasılığını hesaplamışlar yüksek çıkıyor.?

http://www.teknomani.com/2013/05/23-kisilik-bir-odada-iki-kisinin-ayni.html

Yüksek çıkmalı zaten. Doğum günü paradoksu diye anılır bu durum ama aslında insan algısının bir hatası sadece. Ortada bir sorun bir paradoks yok.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, sofratuzu yazdı:

@NotImportant  pc  programlama dili biliyorsan  bir program yaz.

verilen  iki doğum gününü rastgele  üretilen doğum günleri ile karşılaştır.Kaç seferde bulacak bakalım.?

Ne yazık ki böyle bir program yapacak bilgim yok. Ama benzer iş yapan bir program araştırılırsa bulunabilir eminim. Bu deneyin amacı ne olacak ? 

Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, NotImportant yazdı:

Ne yazık ki böyle bir program yapacak bilgim yok. Ama benzer iş yapan bir program araştırılırsa bulunabilir eminim. Bu deneyin amacı ne olacak ? 

Bende  programlama dili öğrenemiyorum.

hem Kaynak yok hemde dillerin özellikleri kısıtlı.

bilgisayarın beep sesi ile  rastgele nota üreteyim dedim. beceremedim.?

Çiçek dürbünü kodunu yazmak isterdim.

tarihinde sofratuzu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sofratuzu yazdı:

Bende  programlama dili öğrenemiyorum.

hem Kaynak yok hemde dillerin özellikleri kısıtlı.

bilgisayarın beep sesi ile  rastgele nota üreteyim dedim. beceremedim.?

Çiçek dürbünü kodunu yazmak isterdim.

Kurs veya üniversite işe yarar, illa iyi öğrenecem diyorsan gir yazılım mühendisliğine şehrindeki üniversitede çok zor değildir. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, sofratuzu yazdı:

@NotImportant  pc  programlama dili biliyorsan  bir program yaz.

verilen  iki doğum gününü rastgele  üretilen doğum günleri ile karşılaştır.Kaç seferde bulacak bakalım.?

Sadece iki doğum gününü odadaki 23 kişi ile karşılaştırırsak bunun ihtimali %51 etmez. Odadaki 23 kişi birbiriyle karşılaştığı zaman ihtimal %51 çıkıyor. Yani attığın yazıda 2 doğum tarihi değil, 23 doğum tarihi karşılaştırılıyor. Amaç belli bir doğum tarihini bulmak değil, sadece iki doğum tarihinin üst üste gelmesi. Onun da bir kereliğine olması yeterli.

6yoW5N.png

Resimdeki satırlar ayları, sütunlar günleri gösteriyor. 0'lar içinde hiç doğumgünü olmayan günler. 1'ler içinde 1 doğum günü olan, 2'ler içinde 2 doğumgünü olan, 3'ler içinde 3 doğumgünü olanlar vesaire. Kullandığım websitesi 440 tekrara izin verdiği için sayıyı 400'de tuttum. İlk denemede %47.75 ikincisinde tam %51 çıktı. Kişi sayısını yazıdaki gibi 57 yaptığımda 99,75 çıkmıştı.

https://pastebin.com/wVenbYNw

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...