Jump to content

Nietszche "Nihilizm" Kavramının Kurucusu mudur ?

Recommended Posts

Makyavelli ve Thomas Hobbes gibi düşün.

Olumsuzu gözler önüne sererek olumlunun önünü açıyor.

Bu "anlamsızlık" duygusunu öne sürüp, varoluşçuluktaki "anlam yaratma" olayına öncülük ediyor. Ben öyle anlıyorum.

Sitelerde Paylaş

Nihilizmin kurucusu antik Yunan Gorgias'dır. Fakat nihilizm 20. yüzyıl başlarının bunalımlarından güç almış ve bu dönemde adını duyurmuştur.

Nihilizme Heisenberg'den de bilimsel destek gelince adı çok geçer bir felsefe haline gelmiştir. Çünkü Heisenberg'e göre her şey rastgeledir, karmakarışık ve düzensizdir. Fakat bu yanlış düşüncesinin sonucunda Heisenberg tanrıya inanmak zorunda kalmıştır. Çünkü tanrı olmadan rastgeleliğin her yeri kaplayacağını, ortaya hiç bir şey çıkmayacağını, rastgeleliğe geçici bir düzen vermesi için tanrının gerekli olduğunu düşünmüştür.

Tüm nihilistlerin sonu budur. İntihar etmezlerse tanrıya inanmak zorunda olduklarını düşünürler. Yani son üstatları Heisenberg'e göre kuantum düzeyde olan rastgeleliğin makro düzeyde gözlemlenemeyişinin nedeni tanrıdır!!! :lol:

Heisenberg "doğa bilimlerinden alınan ilk yudumlar sarhoş eder ve ateist yapar, ama bardağın dibinde tanrı bekler" demiştir. Son âna kadar Heisenberg yine de bir fizikçidir, bu lafı etmez diye umdum ama tüm bilgiler eğer hepsi yalan değilseler, ne yazık ki bu utanç sözü ettiğini gösteriyor.

Böyle bir utanca Newton bile imza atmadı, dindar bir Hristiyan olduğu halde laik olmasını bildi ve "fizik, kendini metafizikten sakın!" diyebildi. Newton bunu diyebildiği için büyük bir bilimcidir. Dindar oluşunun bilimci kimliğine zarar vermesini önlemiş, laikliği kavramış bir adam.  

Sitelerde Paylaş

Hatta Heisenberg'den güç alan nihilistler, mucize ve kerametlere bile inanır hale gelecek kadar, bu zırvalara bilimsel destek bulduklarını düşünecek kadar ileri gitmişlerdir. Çift yarıktan geçen bir fotonun aynı anda iki yarıktan birden geçtiği savıyla, evliya ve azizlerin de aynı anda iki yerde olabileceklerini iddia etmişlerdir. Evrenin biz gözlemlediğimiz için var olduğunu, biz olmazsak evrenin de olmayacağını iddia etmişlerdir. Biz aslında tanrının gördüğü bir rüyayız! :D Buradan tanrının simüle ettiği evren, sanal evren filan görüşleri doğmuştur.

Nihilistlerin sonunun kafayı tasavvufla bozup meczup dervişler olmak olduğunun örneklerini ben bizzat gördüm. O yüzden nihilizmden hiç hoşlanmam. Nihilist ateistleri parazit olarak görürüm. 

Basbayağı şizofren halisünasyonları gören nihilistler biliyorum. Bunların birine gördüğü halisünasyonları gerçek sanmasının çok tehlikeli bir gelişme olduğunu söylediğimde öyle kızdı ki anlatamam. Öfkeden deliye döndü. Ben bu nihilistlerle bayağı uğraştım. Bunlar hiç bir kanıtlamanı kabul etmezler. Öne sürdüğün her şeye yok derler. Düşünüyorum o halde varım dediğinde aşırı sinirlenirler. Bu durumda düşünebilecekleri tek şey aslında düşünmediğimiz, düşüncelerimizin tanrının rüyaları olduğudur. Hiç bir şey yokken tanrı var demek ise özlerinde çeliştiği için kıvranır, iyice bunalıma girerler. Hiç bir şey yok derken tanrı var demek te çok sıkıntıdır bunlar için. Bunu düşünür ama itiraf da edemezler. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, democrossian yazdı:

Hatta Heisenberg'den güç alan nihilistler, mucize ve kerametlere bile inanır hale gelecek kadar, bu zırvalara bilimsel destek bulduklarını düşünecek kadar ileri gitmişlerdir. Çift yarıktan geçen bir fotonun aynı anda iki yarıktan birden geçtiği savıyla, evliya ve azizlerin de aynı anda iki yerde olabileceklerini iddia etmişlerdir. Evrenin biz gözlemlediğimiz için var olduğunu, biz olmazsak evrenin de olmayacağını iddia etmişlerdir. Biz aslında tanrının gördüğü bir rüyayız! :D Buradan tanrının simüle ettiği evren, sanal evren filan görüşleri doğmuştur.

Nihilistlerin sonunun kafayı tasavvufla bozup meczup dervişler olmak olduğunun örneklerini ben bizzat gördüm. O yüzden nihilizmden hiç hoşlanmam. Nihilist ateistleri parazit olarak görürüm. 

Basbayağı şizofren halisünasyonları gören nihilistler biliyorum. Bunların birine gördüğü halisünasyonları gerçek sanmasının çok tehlikeli bir gelişme olduğunu söylediğimde öyle kızdı ki anlatamam. Öfkeden deliye döndü. Ben bu nihilistlerle bayağı uğraştım. Bunlar hiç bir kanıtlamanı kabul etmezler. Öne sürdüğün her şeye yok derler. Düşünüyorum o halde varım dediğinde aşırı sinirlenirler. Bu durumda düşünebilecekleri tek şey aslında düşünmediğimiz, düşüncelerimizin tanrının rüyaları olduğudur. Hiç bir şey yokken tanrı var demek ise özlerinde çeliştiği için kıvranır, iyice bunalıma girerler. Hiç bir şey yok derken tanrı var demek te çok sıkıntıdır bunlar için. Bunu düşünür ama itiraf da edemezler. 

Yalnız ben Nietszche'yi sormuştum .. Nihilist mi değil mi diye ..

Sitelerde Paylaş
  •  
Alıntı

• Psikolojik bir durum olarak nihilizme önce tüm olaylarda var olmayan bir anlam bulmaya çalıştığımızda ulaşmış olacağız. Böylece arayan muhtemelen cesaretini kaybedecektir. Nihilizm bu durumda güç israfının kabul edilişi, yararsızlığın sancısı, güvensizlik, kendine hakimiyeti geri almak ve yeniden edinmek için her türlü imkandan yoksunluk - kişinin sanki kendini fazla uzunca bir süre aldatmış gibi kendi kendinden utanmasıdır.

https://tr.wikiquote.org/wiki/Friedrich_Nietzsche

hiççilik   İng. nihilism 

(Lat. nihil - hiç) : (Genel olarak) a. Var olan görüşlere, değerlere, düzene karşı çıkan; b. Hiç bir değer tanımayan görüşlere verilen ad. // Şu biçimleri vardır: 1. (Kuramsal alanda) Her türlü bilgi olanağını yadsıyan, sorunsal olmayan ve kendisinden kuşkulanılmayan hiç bir şeyin olmadığını öne süren görüş (= eleştirici ve kuşkucu hiççilik). 2. (Ahlak alanında) Ahlak kurallarını ve değerlerini tanımayan görüş. 3. (Siyasa alanında) a. Yeni bir toplum düzeni kurmak isteğiyle eski, yerleşik düzeni bütünüyle yadsıyan görüş. b. Her türlü siyasal düzeni yadsıyan, toplumun birey üzerinde hiç bir baskısını kabul etmeyen görüş; bu biçimi anarşizm ve salt bireycilikle birleşir.

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts&arama=kelime&guid=TDK.GTS.5a2d6604e18156.81391428

Bu tanımlara Nietche göre nihilist oluyor.

Sitelerde Paylaş

Nietche mi... Bilmiyorum. Zeki ve duygusal bir adam. Hayat ona hep acı çektirdi. Hiç mutlu olduğunu sanmıyorum. Dünyanın kötü bir yer olduğunu anlamıştı. Bir keresinde atını döven bir adam görünce çılgına döndü. Muhtemelen aslında adamı öldürmek istiyordu ama bunun hiç bir şeyi çözmeyeceğini bildiği için yapmıyordu. Bu hiç bir şeyi çözmez. Çözse iyi olurdu. Ama çözmez. 

Sitelerde Paylaş

Nietzsche nihilist değil, bilakis nihilizm düşmanıdır. Felsefesinin tamamında nihilizm ve nihilist ahlaka (ki kendisi için Hıristiyan ahlakı ile aynı şeydir) karşı çıkış görülmekle birlikte en belirgin şekilde Güç İstenci kitabına başvurulabilir. Bu kitabın ilk bölümünün başlığı "Avrupa Nihilizmi"dir ve Nietzsche aşağı yukarı 80 sayfalık bir yerde nihilizmle ilgili görüşlerini özetler.

Sitelerde Paylaş
On 14.12.2017 at 20:11, outsider yazdı:

Nietzsche nihilist değil, bilakis nihilizm düşmanıdır. Felsefesinin tamamında nihilizm ve nihilist ahlaka (ki kendisi için Hıristiyan ahlakı ile aynı şeydir) karşı çıkış görülmekle birlikte en belirgin şekilde Güç İstenci kitabına başvurulabilir. Bu kitabın ilk bölümünün başlığı "Avrupa Nihilizmi"dir ve Nietzsche aşağı yukarı 80 sayfalık bir yerde nihilizmle ilgili görüşlerini özetler.

Peki o zaman neden hala Nietszche Nihilist veya Nihilizm ile bağlantılı bir felsefeci sanılmaya devam etmekte ?

Hangi gorusleri Nihilizm ile karistirilmis olabilir ? Bu sorular geliyor akla ..

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, The_Individualist yazdı:

Peki o zaman neden hala Nietszche Nihilist veya Nihilizm ile bağlantılı bir felsefeci sanılmaya devam etmekte ?

Hangi gorusleri Nihilizm ile karistirilmis olabilir ? Bu sorular geliyor akla ..

Nihilizmin tanımı bulamıyorum herkes kafasına göre tanımlamış.

Tdk sözlükteki gibi anarşist olmak ise herkesin nihilist tarafı vardır.:)

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, TAO yazdı:

Nihilizmin tanımı bulamıyorum herkes kafasına göre tanımlamış.

Tdk sözlükteki gibi anarşist olmak ise herkesin nihilist tarafı vardır.:)

Basitçe hiççiliktir. Her şeyin anlamsız olduğunu ve bilginin gerçek olmadığını savunur. 

On 10.12.2017 at 15:39, democrossian yazdı:

......

.....

On 10.12.2017 at 15:27, democrossian yazdı:

Çünkü tanrı olmadan rastgeleliğin her yeri kaplayacağını, ortaya hiç bir şey çıkmayacağını, rastgeleliğe geçici bir düzen vermesi için tanrının gerekli olduğunu düşünmüştür.

Tüm nihilistlerin sonu budur. İntihar etmezlerse tanrıya inanmak zorunda olduklarını düşünürler. Yani son üstatları Heisenberg'e göre kuantum düzeyde olan rastgeleliğin makro düzeyde gözlemlenemeyişinin nedeni tanrıdır!!! :lol:

Böyle bir zorunluluk yok. rastgeleliğe düzen vermek zorunda değilsin. 

Nihilizm kimseyi tanrıya götürmek zorunda da değil. O iş kişinin kendisine bağlıdır. 

Parazitte sensin :)  

Sitelerde Paylaş

Hadi hadi şimdi ayak yapma! :D Kuantumda rasgeleliği kabul ettiğinde makro evrende düzen ortaya çıkmasını tanrıya bağlamak zorunda kalacağını itiraf etmeye cesaretin yok!

Kuantumda rasgelelik filan yok, kuantum yasaları makro yasalardan daha bile kesin! Maddenin yapısı son derece kesindir, hiç bir rastlantıya yer vermez. Bu da maddenin yapısında olan bir durum, tanrı tarafından filan kararlaştırılmış değil.

Ateist olmadan önce bir materyalist olmayı başarmanız lazım. Sonra determinist olmayı başarmanız lazım. Daha sonra ateist olabilirsiniz. 

Sitelerde Paylaş

Sen nasıl bir düzenden bahsediyorsun democ bana bir düzen örneği versene ? Hangi düzensizlik durumunu gördün de aha bu düzensizlik, bizimkisi de düzen işte diyebiliyorsun ?

Senin yaşıyor ve var olman bir düzen oluşturmak zorun da mı.. bu kuralı kim koydu ? 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 10.12.2017 at 13:32, The_Individualist said:

Kimilerine göre kurucularından kimilerine göre ise aslında nihilizmden pek hazzetmeyen bir kişilik ..

Doğru bilgi hangisi ?

nihilizm hiçlik anlamına gelmektedir bu hiçlikte doğuştan insanın ruhsal yapısına yani dğuştan nihilizme meyillli olmasından ortaya çıkmıiş ruhsal bir hastalıktır,(bu benim kişisel fikrim)mesela insanların dine veAllaha inanmöazlar ise bİr hiçliğe düşerler zaten nitche de tanrı öldü demiştir ve tanrı ve dini reddetmiştir bundan dolayıda bir anlam arayışı içine girdi insanın kendi kendisini aşması gerektiğine inanan biridir.nasılmı? öreneğin insanı nihilist yapan şeyler sana birilerinin ne yapman gerektiğini nasıl biri olman gerektiğini bazı ahlak kurallarına göre öğretmeye çalışması bunları dayatması (süper egonun,anne, baba,ata ,dede hacı,hoca)işte nietche bu süper egoyla mücadele etmiştir yani nihilizmle ve sanırım bunuda aşmıştır kısacası benim fikrime göre nihilizm kavramı böle meydana gelmiştir ve günümüde dahi insanlar bununla mücadele etmektedir ama bilinçli ama bilinçsiz umarım konuya dair aydınlatıcı olabilmişimdir..

Sitelerde Paylaş
On ‎17‎.‎12‎.‎2017 at 21:12, NotImportant yazdı:

nasıl bir düzenden bahsediyorsun

Yaşam entropiye karşı koymaktır. Yani düzensizliğe gidişi ertelemekten ibarettir. Organizmayı bir bütün halinde işler durumda tutmaktır. Gıdaları sindirmek, dışarı atmak, üremek...

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, democrossian yazdı:

Yaşam entropiye karşı koymaktır. Yani düzensizliğe gidişi ertelemekten ibarettir. Organizmayı bir bütün halinde işler durumda tutmaktır. Gıdaları sindirmek, dışarı atmak, üremek...

Yani bu organizma rastgele şekilde oluşamaz diyorsun ? Tanrıya ben değil sen varıyorsun bu durumda. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, NotImportant yazdı:

Yani bu organizma rastgele şekilde oluşamaz diyorsun ? Tanrıya ben değil sen varıyorsun bu durumda. 

Ohooo, sana da her mevzuyu baştan anlatacaksak işi bulduk demektir! Ne tanrısı yahu? Evrimi baştan mı anlatayım şimdi sana! Canlılar tabii ki evrimin ürünü. Ne tanrısı ülen! Hayır bu durup durup mevzuyu taaa en başa sarma huyu da nerden çıkıyor anlamıyorum. Ondan sonra da sen aslında tanrı inancından kurtulamamışsın, yok asıl sen kurtulamamışsın muhabbeti başlıyor! Ateistlerin birbirini yeme muhabbeti: "Sen aslında tanrıya inanıyorsun!" "Yok yaaaa! Asıl sen inanıyorsun mandik!" :0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...