Jump to content

Neden Ayın aynı yüzünü görüyoruz?

Recommended Posts

Subhanallah tao ibretlik paylaşım. :))

Bu da mi tesadüf ateyizler,bunu da açıklayın :D

Tao bunu sanki başka mesajlarda açıklamıştın.Haci yatmaz örneğini vermiştinya hani.Bunun yanında kendi ekseni etrafında dönüş süresi ile dünya etrafında dönüş süresinin aynı olması demiştin sanırım.

Ama benim anlamadığım boşluktaki ay'ı nasıl haci yatmaza benzetiyorsun.Kütle çekimi desen bile bir zemin yok.Açıklarsan bilgileniriz.Sonrq bu ay kendi etrafında da dön miyor mu ki?Bu benzetmeyi anlamadım.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, DeepBlue yazdı:

Subhanallah tao ibretlik paylaşım. :))

Bu da mi tesadüf ateyizler,bunu da açıklayın :D

Tao bunu sanki başka mesajlarda açıklamıştın.Haci yatmaz örneğini vermiştinya hani.Bunun yanında kendi ekseni etrafında dönüş süresi ile dünya etrafında dönüş süresinin aynı olması demiştin sanırım.

Ama benim anlamadığım boşluktaki ay'ı nasıl haci yatmaza benzetiyorsun.Kütle çekimi desen bile bir zemin yok.Açıklarsan bilgileniriz.Sonrq bu ay kendi etrafında da dön miyor mu ki?Bu benzetmeyi anlamadım.

Attığım resimlerin yanına ingilizce yazılmış.

Ay dünyanın çekim etkisiyle elips gibi oluyor.

Elipsin dünyaya yakın olan B noktasına olan çekim kuvveti uzak olan A noktasına göre fazla olduğu için ayın dönme yönüne ters dönme momenti uyguluyor.Buda zamanla ayın kendi etrafında dönme süresini hem yavaşlatıyor.Hemde hafif şişkin olan kısmın sürekli hacıyatmaz gibi dünyaya bakmasını sağlıyor.

Ayın kendi etrafında bir turu ile dünya etrafındaki bir turu  27 gün 7 saat 43.1 dakika Dır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ay

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, TAO said:

Attığım resimlerin yanına ingilizce yazılmış.

Ay dünyanın çekim etkisiyle elips gibi oluyor.

Elipsin dünyaya yakın olan B noktasına olan çekim kuvveti uzak olan A noktasına göre fazla olduğu için ayın dönme yönüne ters dönme momenti uyguluyor.Buda zamanla ayın kendi etrafında dönme süresini hem yavaşlatıyor.Hemde hafif şişkin olan kısmın sürekli hacıyatmaz gibi dünyaya bakmasını sağlıyor.

Ayın kendi etrafında bir turu ile dünya etrafındaki bir turu  27 gün 7 saat 43.1 dakika Dır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ay

Elipse benzemesi şart değil. 

Buna tidal lock denir. Merkür'de mesela güneşe karşı tidal lock konumundadır. 

Uydu olan cisim, homojen, %100 gaz veya sıvı değilse, ağırlık merkezi tam ortası olmaz. Bu durumda o ağırlık merkezi her zaman etrafında döndüğü cisime en yakın olmaya zorlanacaktır. Eğer cisimler yeterince yakınsa, bu durumda her zaman aynı yüzleri birbine bakacaktır. 

Ay'ın çekim gücü yeterince fazla değil, bir de dünyanın üzerinde okyanuslar var. Çekim gücü okyanusları hareket ettirerek gel git oluşturuyor ve böylece dünyanın aynı yüzü hep aya bakar hale gelmiyor. Gerçi ay daha güçlü çekebilseydi, gene gerçekleşebilirdi bu durum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...