Jump to content

Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

Recommended Posts

Just now, sofratuzu said:

Ben çizemiyorum.

Kendiliğinden örgütlenmeyi savunan olarak senden bekliyoruz.:0_80cbc_37a71a73_L:

Yok çnük gerzek... Sen, çevrenin ve senin içindeki bileşenlerin zorunlu kıldığı şeyden ibaretsin, tasarımın falan yok, "kendi" dediğin sen, kendi kendini yaptın, o kendin dediğin çevre ve seni oluşturan bileşenler ile hep birlikte...

Sen, seni yapan içi bileşenleri de, seni şekillendiren dış etmenleri de yok sayıp, sanıyorsun ki, sen bir "kendin"" den ibaretsin. Gerzek.......

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...
  • İleti 418
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 12.12.2017 at 19:30, teflon yazdı:

Bak hala sorulanlara adam gibi cevap vermeden, veremeden yazmaya devam ediyorsun.

N'oldu bizim paradoks öncelikle?

Yoksa okuyunca anladın mı bir paradoks olmadığını ?

Ayrıca az önce boş yazıyorsun dediğin yerlerden birinde;

Mutlak yokluk, hiçlik diye birşey yoktur yazdık. Okumadın mı da hala daha şaşkın ördek gibi yazmaya devam ediyorsun?

Hiçlik ve yokluk insanın ürettiği kavramlar.

Siz kalkmış tüm gerçekliği(aklınız sıra tabi) insansı kavramlara mahkum ediyorsunuz.

Arkadaş nerde bu hiçlik, mutlak yokluk?

Hiç gördün mü sen? Göstersene bize..?

Bugüne kadar gösterebilen olmamış çünkü.

ayrıca evet yahu, hiç yoktan bir şey varolur mu, mesele tam da burada.

Tanrı iddiası sende olduğuna göre otur sen açıkla.

Allah mallah deme sakın

Daha oraya gelme hakkını elde edemedin çünkü, seni küçük buzdağı şaşkını :)

Her seferinde bir daha bir daha açıklatacaksınız illa

Kandıralı hesabı..

Maddenin olduğu bir alanda hiçliği göster demekte sizin gibi birisine yakışmamış burada.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Maddenin olduğu bir alanda hiçliği göster demekte sizin gibi birisine yakışmamış burada.

Ayrıca maddenin olduğu ortam da ne demek :)

Madde/enerjinin olmadığı veya madde/enerji olmayan bir şey mi var?

Materyalizm bunu 3 bin yıl önce ortaya koymuş.

Materyalizmin bu kanunuyla Demokritus hiç teknolojisi olmadığı halde atom teorisini yani klasik fiziği ortaya atmış.

Öyle kafana gelen her saçmalığı dilinle ifade edebileceğin ve yine de saygın olabileceğin bir özgürlüğün olduğunu kim söyledi sana ?

Bu Filozoflar okullar kurmuşlar, her dangalağın oralara katılabildiğini mi sandın?

Soruyu bile sorabileni alıyorlarmış okullarına.

Her şeyi sorguluyorum diye bu yaptıklarının ardındaki resmi kimse görmüyor mu sanıyorsun lan? :)

Ateistlerin senin ciğerini görüyor. BU yüzden küfür yiyorsun.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Materyalizmin bu kanunuyla Demokritus hiç teknolojisi olmadığı halde atom teorisini yani klasik fiziği ortaya atmış.

Öyle kafana gelen her saçmalığı dilinle ifade edebileceğin ve yine de saygın olabileceğin bir özgürlüğün olduğunu kim söyledi sana ?

Bu Filozoflar okullar kurmuşlar, her dangalağın oralara katılabildiğini mi sandın?

Her şeyi sorguluyorum diye bu yaptıklarının ardındaki resmi kimse görmüyor mu sanıyorsun lan? :)

Ben pratikte ateistim dedim zaten. Agnostik deist olduğum için hala sorgulanması lazım olan şeyler var kafama yatmaya şeyler olduğu içindir ki tanrının varlığına işaret edebilecek argümanları size soruyorum hepsi bu. Gerisini nereye çekersen çek bıktım bu evhamlarınızdan lan.

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Peki ezelden beri kuantumda hareket mı oluyor?

Ezel nedir? Dini terimler kullanma

Senin ezel anlayışında sorunlar var.

BUu ortamı düz bir çizgi olarak tasarlayıp başlangıç denilen ucunu bilinmeze, tanrıya, gizeme uzatırsan sorunlusun.

Ama bir mobius şeridi gibi baş son, ilk nihai, ön arka, yukarı aşağı gibi kavramların yokluğuna işaret ediyorsan zaten konuşacak bir şey yok ki.

Bir insan madde söz konusu olduğunda ezel ebed kelimelerini ancak dinciyse, tanrıcıysa, bir şeye inanıyorsa kullanır.

Bak şu resm, %99 böyle, buna benzer bir ortamdasın.

Başı kıçı içinde şekillenmiş bir ilüzyonla çiziyorsun.

Tanrı denilen hikayeye uzanmak istiyorsun.

1024px-Moebius_strip.svg.png

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Öğrenmek için soruyorum ; ezelden beri kuantum da hareket mi var? Enerji maddeyi mi oluşturuyor ne yapıyor tam olarak bilgijiz var mı?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Ezel nedir? Dini terimler kullanma

Senin ezel anlayışında sorunlar var.

BUu ortamı düz bir çizgi olarak tasarlayıp başlangıç denilen ucunu bilinmeze, tanrıya, gizeme uzatırsan sorunlusun.

Ama bir mobius şeridi gibi baş son, ilk nihai, ön arka, yukarı aşağı gibi kavramların yokluğuna işaret ediyorsan zaten konuşacak bir şey yok ki.

Bir insan madde söz konusu olduğunda ezel ebed kelimelerini ancak dinciyse, tanrıcıysa, bir şeye inanıyorsa kullanır.

Bak şu resm, %99 böyle, buna benzer bir ortamdasın.

Başı kıçı içinde şekillenmiş bir ilüzyonla çiziyorsun.

Tanrı denilen hikayeye uzanmak istiyorsun.

1024px-Moebius_strip.svg.png

Ezel.kelimesini daimilik anlamında kullandim. Dinle ilgili olması ayrı.

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

Öğrenmek için soruyorum ; ezelden beri kuantum da hareket mi var? Enerji maddeyi mi oluşturuyor ne yapıyor tam olarak bilgijiz var mı?

Dürüst ol

Öğrenmek için bir şey sormuyorsun

Sen kafandaki bağnazlığa ve inanca hizmet için bir şey soruyorsun.

Evangelist dangalakların güya materyalizmi zora soktuğunu iddia ettikleri popülist saçmalıklara atıfta bulundun bir çok kez.

Buraya çağırdığın adam neo müslimlerden biriydi. Fetöcüler, Oktarcılar tarzı.

Ona hayranlık ve saygıyla davranıyordun. Ama buradakiler için bir serseriydi.

Marihuana içtin mi bilmem ama marihuana tüttürdüğünde bir süre aklına gelen düşündüğün her şeyi süper fikirlermiş gibi hissedersin. Ciddi diyorum, en aptal fikri çok süper ve daha önce kimse düşünmemiş sanırsın.

İşte sende olan da budur.

İnsanların uyuşturucu çekmiş birisinin saçmalıklarına cevap vermek istememesini de cevap veremiyorlar, iki lafımla dağıttım vs gibi yorumluyorsun.

Bak inanç gerçeklerden kaçmayı sağlayan bir yatıştırıcıdır.

Bu yatıştırıcının en büyük yan etkisi bilgi işlemeyi engeller veya azaltır.

Bu yüzden inananların çoğu bilgisiz ve cahildir.

Cehaletin verdiği mutluluğa tutunurlar.

Kendi bilgisizlikleri ve cahillikleri her şeyi bilen bir tanrının hakimiyetinde olduklarını düşünerek önemsizleşir.

Çünkü bilim adamı da olsan süper zekalı da olsan inanan kişinin elinde senin milyar katın bilge ve akıllı bir kahraman var.

Ona diz çöktüğünden, kendi aptallığına cahilliğine takılmaz, tanrısının bilgeliğiyle sevinir. 

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Ben pratikte ateistim dedim zaten. Agnostik deist olduğum için hala sorgulanması lazım olan şeyler var kafama yatmaya şeyler olduğu içindir ki tanrının varlığına işaret edebilecek argümanları size soruyorum hepsi bu. Gerisini nereye çekersen çek bıktım bu evhamlarınızdan lan.

Sen ateist değilsin.

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Pratikte ateistim dedim zaten. Agnostik deistim duruş olarak. Fakat kafamdaki bu tarz soruları halletsem zaten dinden kurtulduğum için gerisi bu dediklerime kaldı işte olay bu.

Kafandaki sorular değil bunlar

Bunlar senin bulunduğun konum olan tanrıcılık merkezinden karşıt olarak gördüğün Ateizm topraklarına yapılan sortiler. Saldırılar.

O yüzden kendini de milleti de kandırmayı bırak.

Ben Ateizmi eleştirip aşındıracağını sanan argümanlarla saldırıya geçmiş biriyim de.

Doğrusu bu.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, AteistBakish yazdı:

Kafandaki sorular değil bunlar

Bunlar senin bulunduğun konum olan tanrıcılık merkezinden karşıt olarak gördüğün Ateizm topraklarına yapılan sortiler. Saldırılar.

O yüzden kendini de milleti de kandırmayı bırak.

Ben Ateizmi eleştirip aşındıracağını sanan argümanlarla saldırıya geçmiş biriyim de.

Doğrusu bu.

Değilim. Ben çoğu yerde teistlerle tartışırım elimden geldiğince. Salt teslimiyet barındırsam bunu yapamam. Tanrıyı dini falan eleştiremem. Fakat din sahtedir diyorum bence. Fakat agnostik deistlikten dolayı bu kafa karışıklığı bana normal geliyor. Tek sorun şu siz kafanızda bitirdiginiz için herkes aynı şekilde tatmin olacak sanıyorsunuz. Bir de diğer etmen bizzat alanım olduğu için bu konular. Tanrı var mı yok mu konusu beni meşgul ediyor.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Değilim. Ben çoğu yerde teistlerle tartışırım elimden geldiğince. Salt teslimiyet barındırsam bunu yapamam. Tanrıyı dini falan eleştiremem. Fakat din sahtedir diyorum bence. Fakat agnostik deistlikten dolayı bu kafa karışıklığı bana normal geliyor. Tek sorun şu siz kafanızda bitirdiginiz için herkes aynı şekilde tatmin olacak sanıyorsunuz. Bir de diğer etmen bizzat alanım olduğu için bu konular. Tanrı var mı yok mu konusu beni meşgul ediyor.

İnancı bitiren ve yok eden şey bilgidir.

İnancın bitmiyorsa bilgi yoktur, ya da anlayamadığın şeyler vardır

Bu formül yanılmaz.

İnancı bilgi yok eder

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, AteistBakish yazdı:

Bunu diyen kişi maddeye sonsuz demiş olur.

Şimdi..

Evren de maddeden ibaret ve evrenin maddesi sonradan oluştu.

Madde sonsuzsa, sonsuzda artma ve azalma olmadığı için evrenin sonradan oluşması imkansız olması gerek.

Madde sonsuzsa, mekanın da sonsuz olması gerek.

Sonsuz'a 2 tane sonsuz sığar ; Sonsuz = Sonsuz + Sonsuz

Sınırsız sarı boya ile sınırsız mavi boyanın aynı anda var olabilmesi gerek.

Bu da imkansız..

Sonuç: Madde sınırlı ve maddenin dışında bir şey yok.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Öğrenmek için soruyorum ; ezelden beri kuantum da hareket mi var?

Hareket andır, zamanın parçasıdır.

Sorunu zaman ezeli mi şeklinde ele alabiliriz.

Hareket var olur ve yok olur bu zamanın tüketilmesidir.

Sonsuz olan zamanı teker teker tüketen bu ana varamaz, bu ana varması için sonsuz anı tüketmesi gerek.

Başı olmayan bir yolun başından başlayıp varış noktasına varmak gibi bir şey bu.

Sonsuz an geride bırakılmalı ve sonsuz anı geriden bırakmanın yolu anların başından başlamak.

ve anların başı yok..

Buradan çıkan sonuç şu: Hareketin var olmaya başlaması gerek.

Zaman hareket miktarından ibarettir.

Evrende sükun yoktur..

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, sieg im krieg yazdı:

Bunu diyen kişi maddeye sonsuz demiş olur.

Şimdi..

Evren de maddeden ibaret ve evrenin maddesi sonradan oluştu.

Madde sonsuzsa, sonsuzda artma ve azalma olmadığı için evrenin sonradan oluşması imkansız olması gerek.

Madde sonsuzsa, mekanın da sonsuz olması gerek.

Sonsuz'a 2 tane sonsuz sığar ; Sonsuz = Sonsuz + Sonsuz

Sınırsız sarı boya ile sınırsız mavi boyanın aynı anda var olabilmesi gerek.

Bu da imkansız..

Sonuç: Madde sınırlı ve maddenin dışında bir şey yok.

SOnsuz diye bir şey yok.

Tanrı gibi uyduruk kavramlar bunlar.

Sen bir ilüzyon algılıyorsun diye ortam o ilüzyona sahip değil.

Yani senin olduğun yerde lavanta kokusu hissediyorsun diye evren lavanta dolu değil.

Sonsuz senin anlamakta başa çıkamadığın şeylere verdiğin kısa ad.

Soyuttur, tanrı da anlamakta başa çıkamadıkların verdiğin bir isim zaten.

Önceleri yağmuru rüzgarı yüklerdin tanrıya, 

Dünya içindeki doğayı öğrendikçe taşıdın dünya dışına

Oradakileri öğrendikçe başka yere taşıyacaksın.

Tanrı her zaman bilinmeyen, henüz ulaşılmamış bir noktaya taşınır.

Sonsuzluk da başa çıkılamayan hesap ve büyüklüklerin uzağına taşınır.

Kural bu.

Sonsuzluk, karıncanın gözünde aranmaz.

Hiçlik de aynı.

Ölçek olarak küçüğün de küçüğü, yokun da yoku bir yerleri tarif etmekte, tanımlamakta kullanılır.

Bunlar senin ilüzyonundur.

Tanrı neyse, sonsuz da odur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...