Jump to content

Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

Recommended Posts

1 minute ago, sieg im krieg said:

Muslimlere göre sayılar Allah'ın ilminde ezeli olduğu için bunlar tasarım ürünü şeyler değil..

Müslimlere göre namazda dübürüne şeytan üflüyor.

Gece sıcak suyu açarsan cinlerin ayaklarını yakabilirsin diye korkuyorlar.

Benim için önemli değil ne düşündükleri. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 418
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 dakika önce, bayşapka yazdı:

Müslimlere göre namazda dübürüne şeytan üflüyor.

Gece sıcak suyu açarsan cinlerin ayaklarını yakabilirsin diye korkuyorlar.

Benim için önemli değil ne düşündükleri. 

Ne güzel iş sizin işiniz. Var olan varlığı inceleyince ve detaylarını açıklayınca arkasındaki gücü göz ardı ederek kendini zeki sanmakta güzel kafa.

tarihinde rahip tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, rahip said:

Ne güzel iş sizin işiniz. Var olan varlığı inceleyince ve detaylarını açıklayınca arkasındaki gücü göz ardı ederek kendini zeki sanmakta güzel kafa.

Herşeyi ateist teist tartışması sanman bir çeşit manyaklık, zeka belirtisi değil. 

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, sieg im krieg yazdı:

Şimdi..

Tanrı kendi kendisinin sebebi değildir çünkü tanrının sebebi yoktur.

Bir şey kendi kendisinin sebebi olamaz.

Bir varlığın var olmaya başlamasının sebebi vardır dedik, bu sebep varlığın kendisidir dersek kısır döngüyle karşı karşıya kalırız.

Ateistlerin belirli kısmı enerjinin var olmaya başlamasının sebebi olduğunu düşünmez.

İşte bende bunu diyorum. Eğer bu olamazsa tanrı yoktur. Tanrı'ya var dememiz için onun varlığının var olmaya başlaması lazım. Kendi kendisinin sebebi olamaması onu yok eder. Tanrı da bir varlık. Malum TDK anlamına baktığımızda görüyoruz bunu. Eee, bu şu demek Tanrı yoktur. 

Tanrı varlığının sebebi yoksa nasıl var olabilir ki? Sebepsiz bir noktada bir şey olamaz. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, pica pica yazdı:

İşte bende bunu diyorum. Eğer bu olamazsa tanrı yoktur. Tanrı'ya var dememiz için onun varlığının var olmaya başlaması lazım. Kendi kendisinin sebebi olamaması onu yok eder. Tanrı da bir varlık. Malum TDK anlamına baktığımızda görüyoruz bunu. Eee, bu şu demek Tanrı yoktur. 

Tanrı varlığının sebebi yoksa nasıl var olabilir ki? Sebepsiz bir noktada bir şey olamaz. 

Sebebin sebebi olmuyor kardeşim her şeye sebep olanın sebebi olmaz. Nerden bakarsan bak işin içinden çıkmazsın ta ki her şeye kadir zamandan ve mekandan münezzeh bir yaratıcıya ulaşmayınca.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, rahip yazdı:

Sebebin sebebi olmuyor kardeşim her şeye sebep olanın sebebi olmaz. Nerden bakarsan bak işin içinden çıkmazsın ta ki her şeye kadir zamandan ve mekandan münezzeh bir yaratıcıya ulaşmayınca.

Sıkıntı da orada. Ben hep bir tanrı arayışındayım ancak o tanrı arayışında hep sorularıma yeniliyor. Bir ilklik durumunda o ilklik nasıl oluşmuştur? Dikkat edersen ben neden aramıyorum. Nasılını arıyorum. Nedenlerle gidersek işi çözemeyiz çünkü. Olay nasıl sorusunda. 

Sitelerde Paylaş

Evet, enerji. 

"Bir şeye var dememiz için onun varlığının var olmaya başlaması lazım."

"Var olmaya başlamayan şey yoktur."

6 dakika önce, pica pica yazdı:

"Sebepsiz bir varlık yoktur."

Tırnak içinde yazdıklarım doğru önermeler mi peki?

Not: Ezeli olan bir şeyin var olmasının nedeni olması imkansızdır.

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, bayşapka yazdı:

Herşeyi ateist teist tartışması sanman bir çeşit manyaklık, zeka belirtisi değil. 

Öyle sandığım senin uydurman koyduğun argümanlar bana eksik geliyor ve bunun eksik olduğunu söylüyorum. Dolayısı ile ateistlerin parçaları açıklaması pek bir şey ifade etmiyor bana. 

Sitelerde Paylaş

Sıkıntı da orada. Ben hep bir tanrı arayışındayım ancak o tanrı arayışında hep sorularıma yeniliyor. Bir ilklik durumunda o ilklik nasıl oluşmuştur? Dikkat edersen ben neden aramıyorum. Nasılını arıyorum. Nedenlerle gidersek işi çözemeyiz çünkü. Olay nasıl sorusunda. 

Buna bir cevabım yok fakat zamanı işin içinden çıkarınca nasıl sorusu havada kalıyor gibi görünüyor.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sieg im krieg yazdı:

"Bir şeye var dememiz için onun varlığının var olmaya başlaması lazım."

"Var olmaya başlamayan şey yoktur."

"Sebepsiz bir varlık yoktur."

Tırnak içinde yazdıklarım doğru önermeler mi peki?

Not: Ezeli olan bir şeyin var olmasının nedeni olması imkansızdır.

Bir şeye var demen için onun varlığının var olmasına gerek yoktur. Öyle düşünmek istersen o senin için vardır. Yani tanrı vardır dersem bu onu var yapar benim zihnimde ancak gerçek anlamda olduğunu söyleyemeyiz. 

Yokluk nedir peki? Buradan hiçlik konusuna da gidebiliriz ancak ikisi farklı şeylerdir. 

Dikkat edersen ben sana bir neden var oldu sorusunu sormadım. Nasılını sordum. Yukarıda da yazdım. Nasıl sorusunun cevabı ile neden sorusunun cevabı farklıdır. 

Hayır imkanlıdır. Neden sorusunun cevabını arıyorsan insanlar diyebiliriz. Ancak nasıl var oldu dersen bu soruya insanlar diyemezsin. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, rahip yazdı:

Buna bir cevabım yok fakat zamanı işin içinden çıkarınca nasıl sorusu havada kalıyor gibi görünüyor.

Zamanı işin içinden çıkarman gerekmez ya da zamanı işin içinden çıkarırsan da bir şey değişmez. Bir zamansızlık olsa da -ki tekillikte var- bu tanrıyı göstermez. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, pica pica yazdı:

Hayır imkanlıdır. Neden sorusunun cevabını arıyorsan insanlar diyebiliriz. Ancak nasıl var oldu dersen bu soruya insanlar diyemezsin. 

Tanrı kavramına tanrı ezeli olduğu için itiraz ediyorsun ama enerjiyi ezeli kabul ediyorsun.

16 dakika önce, pica pica yazdı:

Tanrı varlığının sebebi yoksa nasıl var olabilir ki?

16 dakika önce, pica pica yazdı:

Tanrı'ya var dememiz için onun varlığının var olmaya başlaması lazım.

13 dakika önce, pica pica yazdı:

Evet, enerji. 

Sitelerde Paylaş
Şimdi, sieg im krieg yazdı:

Tanrı kavramına tanrı ezeli olduğu için itiraz ediyorsun ama enerjiyi ezeli kabul ediyorsun.

Bunu sana açıkladım dostum yukarıda verdiğim cevapta. Neden ararsan yüz tane bulursun. Nasıl dersen işleri orada karıştırırsın. 

Ayrıca termodinamik bunu diyor ben demiyorum. :D Yani termodinamik bunu kabul ediyor. 

Neden aramayı bırak, nasıl sorusunda gizli her şey. 

Ayrıca bir tanrı varsa o enerjidir. 

Sitelerde Paylaş
45 minutes ago, rahip said:

Öyle sandığım senin uydurman koyduğun argümanlar bana eksik geliyor ve bunun eksik olduğunu söylüyorum. Dolayısı ile ateistlerin parçaları açıklaması pek bir şey ifade etmiyor bana. 

Evet, cinlerin ayakları yanacak diye gece sıcak suyu açmayan biri için neyi nasıl bildiğimizin hiçbir önemi yok. Dolayısıyla ne düşündüğünün de önemi yok. Emerjansı gösterince vay efendim allahın yasaları olmasa olmazdı. E hani sonsuz kere sonsuz zorluktaydı, iki sayıyla hallettik işte, ona cevap yok. 

Ben senin ortaya argüman koyduğunu görmedim. Bu olmamış demekten başka birşey elinden gelmiyor. Hiçbir lafın altını doldurduğun yok. Sana örneklemek de mümkün değil, çünkü gözardı ediyorsun. Sürekli bir itham peşindesin. Seninle fikir tartışılmaz ancak kumda oynanır. 

Sitelerde Paylaş

Şu enerji zaman meselelerine takılıp işi kendiniz için iyice çıkılmaz hale getiriyorsunuz.

Sonra da tekrar inanca hapsoluyorsunuz.

Zaman diye bir şey yok.

Evrende iki olayın bir arada bulunduğu tek yer bilincimizdir.

Yani güneşin bundan 2 dakika öncesi ve şimdiki hallerinin bulunduğu tek yer bilincimizdir.

Başka bir yerde yan yana üst üste binmez bu anlar.

Bu örneği zamanın bilincinizin bir yanılsaması olduğunu görmeniz için anlatıyorum.

Bu böyle olduğundan ve tüm fizik işlemlerini de bilinçli birileri yapacağından, Einstein işlemlerde kolaylık olsun diye 3 boyuta ek olarak uzay zaman (gözlemcideki mekan ve zaman algısı) olarak dördüncü bir boyut olarak ekledi.

BU işlemlerde dikkat edin ve bu değişkenlerin etkisinde olduğunuzu, çevrenizin etkisinde olacağını söylemenin değişik bir şekli.

Zaman gözlemciden bağımsız bir şey değil.

Bu nedenle evrende pek çok şey var sizin algınız için ilüzyon olan.

Mesela eski yeni, az önce, az sonra, bir milyon yıl sonra gibi kavramlar yok.

Tek bir şeyi kesin olarak söyleyebilirim ki.

1- Patlamayla dağılmış ve sınırlarını zorlayan bir yapı ve içindeki kuvvetlerle enerjiyi bir yerlere kümeleyip fenomenler oluşturuyor (güneş gibi ateş gibi vs, kabaca)

2- Bir de entropi denilen bir şey var ve tüm bu güneşte, varlık birimlerinde ayrı ayrı bir araya toplanmış ve fenomen gerçekleştiren (güneşi oluşturan, gezegenleri oluşturan, canlılığı oluşturan vs vs vs) aktif enerjiyi elektrik süpürgesi gibi çekip genele yayıyor. Enerji artık güneş oluşturamaz oluyor. Güneş yok oluyor. Bizim yaşlanıp ölmemiz de entropi.

Kuvvetler ve boyutlarla enerji lokal olarak bir şeyler yapıyor, ama entropi ile lokal olarak dağılmış bu enerji geri çekiliyor, genele eşit dağılıyor.

Bu iki konuya odaklanın.

Elimizde kesin ve net olarak bunlar var.

Ve bunlardan bir çok sonuç çıkarabiliriz.

Evrende bir şeyler gerçekleştiren, kütleye fenomenlere sebep olan bağımsız enerji kümeleri hiç bir şekilde varlığını koruyamayacaklar ve genel enerji denizine geri çekilecekler. Entropi bunu gösteriyor.

Ama sistemde enerjinin miktarı varlığı kaybolmayacak. Fenomenler kaybolacak.

tarihinde AteistBakish tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, bayşapka yazdı:

Evet, cinlerin ayakları yanacak diye gece sıcak suyu açmayan biri için neyi nasıl bildiğimizin hiçbir önemi yok. Dolayısıyla ne düşündüğünün de önemi yok. Emerjansı gösterince vay efendim allahın yasaları olmasa olmazdı. E hani sonsuz kere sonsuz zorluktaydı, iki sayıyla hallettik işte, ona cevap yok. 

Ben senin ortaya argüman koyduğunu görmedim. Bu olmamış demekten başka birşey elinden gelmiyor. Hiçbir lafın altını doldurduğun yok. Sana örneklemek de mümkün değil, çünkü gözardı ediyorsun. Sürekli bir itham peşindesin. Seninle fikir tartışılmaz ancak kumda oynanır. 

Bu konuda bile düşünebilen bir birey için senden çok daha anlamlı şeyler paylaştım. En azından kendi düşüncelerim. Senin gibi başkasının araştırdıklarını yazmıyorum buralara. 

9 saat önce, AteistBakish yazdı:

Şu enerji zaman meselelerine takılıp işi kendiniz için iyice çıkılmaz hale getiriyorsunuz.

Sonra da tekrar inanca hapsoluyorsunuz.

Zaman diye bir şey yok.

Evrende iki olayın bir arada bulunduğu tek yer bilincimizdir.

Yani güneşin bundan 2 dakika öncesi ve şimdiki hallerinin bulunduğu tek yer bilincimizdir.

Başka bir yerde yan yana üst üste binmez bu anlar.

Bu örneği zamanın bilincinizin bir yanılsaması olduğunu görmeniz için anlatıyorum.

Bu böyle olduğundan ve tüm fizik işlemlerini de bilinçli birileri yapacağından, Einstein işlemlerde kolaylık olsun diye 3 boyuta ek olarak uzay zaman (gözlemcideki mekan ve zaman algısı) olarak dördüncü bir boyut olarak ekledi.

BU işlemlerde dikkat edin ve bu değişkenlerin etkisinde olduğunuzu, çevrenizin etkisinde olacağını söylemenin değişik bir şekli.

Zaman gözlemciden bağımsız bir şey değil.

Bu nedenle evrende pek çok şey var sizin algınız için ilüzyon olan.

Mesela eski yeni, az önce, az sonra, bir milyon yıl sonra gibi kavramlar yok.

Tek bir şeyi kesin olarak söyleyebilirim ki.

1- Patlamayla dağılmış ve sınırlarını zorlayan bir yapı ve içindeki kuvvetlerle enerjiyi bir yerlere kümeleyip fenomenler oluşturuyor (güneş gibi ateş gibi vs, kabaca)

2- Bir de entropi denilen bir şey var ve tüm bu güneşte, varlık birimlerinde ayrı ayrı bir araya toplanmış ve fenomen gerçekleştiren (güneşi oluşturan, gezegenleri oluşturan, canlılığı oluşturan vs vs vs) aktif enerjiyi elektrik süpürgesi gibi çekip genele yayıyor. Enerji artık güneş oluşturamaz oluyor. Güneş yok oluyor. Bizim yaşlanıp ölmemiz de entropi.

Kuvvetler ve boyutlarla enerji lokal olarak bir şeyler yapıyor, ama entropi ile lokal olarak dağılmış bu enerji geri çekiliyor, genele eşit dağılıyor.

Bu iki konuya odaklanın.

Elimizde kesin ve net olarak bunlar var.

Ve bunlardan bir çok sonuç çıkarabiliriz.

Evrende bir şeyler gerçekleştiren, kütleye fenomenlere sebep olan bağımsız enerji kümeleri hiç bir şekilde varlığını koruyamayacaklar ve genel enerji denizine geri çekilecekler. Entropi bunu gösteriyor.

Ama sistemde enerjinin miktarı varlığı kaybolmayacak. Fenomenler kaybolacak.

Bunları yazıyorsunuz bunlar bilinmeyen şeyler değil fakat bunlar sizi götürür. 

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, rahip said:

Gerzek laflara devam, sizde değişen bir şey yok.

Herşeyin bir sebebi olması gerekmez, sebep sadece birinin ne iş bu diye bakması olabilir örneğin. Mesela, malum kedi. 

Bir şeyin sebebi kendi olabilir, ek bir sebep, zart zurt gerekmez. 

O tanrıya senin tıngırdadığın gibi ıkınrı ulaşırız belki. Ama o zaman karşımıza su soru çıkar ki, o zavallı ketçap dolu kafan bunu bir türlü almıyor: her şeye kadir tanrı iddiası yapılamaz, hiç bir tanrı kaldırmayacağı taşı yaratamaz ve madem her şeye sebep kulpu takıyorsun, tanrının sebebi nedir?

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, anibal yazdı:

Gerzek laflara devam, sizde değişen bir şey yok.

Herşeyin bir sebebi olması gerekmez, sebep sadece birinin ne iş bu diye bakması olabilir örneğin. Mesela, malum kedi. 

Bir şeyin sebebi kendi olabilir, ek bir sebep, zart zurt gerekmez. 

O tanrıya senin tıngırdadığın gibi ıkınrı ulaşırız belki. Ama o zaman karşımıza su soru çıkar ki, o zavallı ketçap dolu kafan bunu bir türlü almıyor: her şeye kadir tanrı iddiası yapılamaz, hiç bir tanrı kaldırmayacağı taşı yaratamaz ve madem her şeye sebep kulpu takıyorsun, tanrının sebebi nedir?

Sebeplerin başlangıcı O dur asıl sebep O dur dolayısı ile bir sebebe ihtiyacı yoktur. 

Enerjinin sebebi nedir peki ? 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...