Jump to content

Kendi kendini tasarlamak imkansızdır.

Recommended Posts

3 dakika önce, anibal yazdı:

Gerzek olduğu kadar salak olan bir götsün. Yoktan var olmakla, hep var olmak aynı şey diyen geri zekalı, tanrı yoktan mı varoldu yani? 

Enerji sonuç olarak her şeyin sebebi konu bu olduğu için öncesini boş ver yoktan var olması yada hep vardı pek bir şey ifade etmiyor. 

Tam bir eblehsin gerzek. Nereye ne kadar kuvvet vereceğini falan biliyormuş demekki, işte olan biten ortada. Daha fazlasını bilmiyormuş ama, o yüzden sen gibi embesil götçüklerde çıkmış ortaya. 

Bak gerzek enerji ne yapacağına karar vermez o verilen işi yapar ancak. Ona hasas bir ayar verilmiş olmalı ki tam istenildiği gibi, istenildiği zamanda harekete geçsin ve oluşumu başlatsın. 

Senin tanrın ne yaptı, hala bir bok yaptığını göremedik zira. Yoksa bir ara canı sıkıldı, yiyip içip sıçmak zorunda olan bir şey yaratayım dedi, ama gücü takati yetmeyip, ananı siken babanı yaratmak zorunda mı kaldı sen gibi bir dübür yaratmak için? 

Benim tanrım bütün evreni var eden ve senin tanrın olan enerji, madde bunları var etti ve senin gibi bir mahluku da içine yerleştirdi. 

Evet, senin düzen dediğin şey, senin var olman için ananın sikilmesini şart koşuyor, bu mu senin tanrı, senin tanrının yaratma becerisi, ha?

Senin siper zenciden olma olduğun için senin durumun çok vahim. Senin götünle düşündüğün için enerji ve madde gibi bilinçsiz varlıklara tapmaya devam et seni durduracak değiliz.

Hadi şimdi gene bana say, dök, ağzına geleni söyle, peki netice değişecek mi, seni yaratmak için ananın sikilmesi şartını koyan tanrıya inanmaya devam et, hadi, naşş...

Süper zenci seni çok hırpalamış anlaşıldı ben anaya saygı duyduğum için ananı karıştırmayacağım. Ama senin uslübün ile küfür etmekten başka bir yere varamayız. Sadece küfür ediyorsun olum sen birazda kafanı kullan küfür edeceğine. 

10 dakika önce, anibal yazdı:

Gerzek, o ortam olmasa, o olmazdı, azıcık beynin olsaydı, anlardın bunu tabi, ama götten ibaret olunca, anlayamıyorsun hala.

Bilim adamlarının dediklerini salla sen, sübyancı sapık bedevi ne derse o diyen sen gibi arap götü yalayıcıdan mı öğrenecez bir şeyleri?

Ortamı oluşturan var diyoruz sana işte bizde, o ortam kendiliğinden oluşmuyor.  Eğer ortam kendiliğinden oluşmuş olsa kaç milyar yıldır bir daha aynı oratmın denk gelmiş olması gerkmezmiydi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 418
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 minute ago, rahip said:

Enerji sonuç olarak her şeyin sebebi konu bu olduğu için öncesini boş ver yoktan var olması yada hep vardı pek bir şey ifade etmiyor. 

İşine gelmedi di mi? Enerjinin olmadığı bir zaman yok, big bang ve öncesi de dahil, yani enerji  senin keyfine, yani bir götün keyfine var veya yok olmaz, olmuyor da. 

Bak gerzek enerji ne yapacağına karar vermez o verilen işi yapar ancak. Ona hasas bir ayar verilmiş olmalı ki tam istenildiği gibi, istenildiği zamanda harekete geçsin ve oluşumu başlatsın. 

Kim veriyor, senin o koca deliğinden çıkan kesif gaz bulutu olan osuruk mu? Enerji bildiğini okur, ötesi gelir, kendi kendine olur, sen gibi götlerde ancak tanrı diye osurur, hepsi bu.

Benim tanrım bütün evreni var eden ve senin tanrın olan enerji, madde bunları var etti ve senin gibi bir mahluku da içine yerleştirdi. 

Senin tanrın, sadece ve sadece bir osuruktan teyaare. Hani nerde bu tanrı, şöyle bir gelsin, bak sadece konuşcaz, hadi... bekliyoruz bak şöyle...

http://galeri4.uludagsozluk.com/102/gel-bi-dakka-konu%C5%9Fcaz_170406.jpg

Senin siper zenciden olma olduğun için senin durumun çok vahim. Senin götünle düşündüğün için enerji ve madde gibi bilinçsiz varlıklara tapmaya devam et seni durduracak değiliz.

Süper zenci seni çok hırpalamış anlaşıldı ben anaya saygı duyduğum için ananı karıştırmayacağım. Ama senin uslübün ile küfür etmekten başka bir yere varamayız. Sadece küfür ediyorsun olum sen birazda kafanı kullan küfür edeceğine. 

Bak işte, süper zenciyi nasıl kabul ediyorsun, zira sülaleni kanırtarak sikiyor. Benide onların yanında gösterecek diye kendini yırtıyorsun, ama nafile.  Senin işiteceğin şu:

bak şurdan s.ktir git karikatür - ekşi up

Yani, süper zenci götten uydurmadır, ama sen gibi götten uydurmalara tapanları düzmekten asla ve kata geri kalmaz. 

Ortamı oluşturan var diyoruz sana işte bizde, o ortam kendiliğinden oluşmuyor.  Eğer ortam kendiliğinden oluşmuş olsa kaç milyar yıldır bir daha aynı oratmın denk gelmiş olması gerkmezmiydi?

Ortam oluşturan falan yok ,sadece senin dübüründen çıkan zırvalar var diyoruz, yeterince açık.  Ortam kendisi oluşuyor zaten, sen gibi götlerde, osuruyor işte safi böyle... 

O zaman söyle babana, ananı o kadar becerip durdurup halde neden senin aynın gibi bir göt daha çıkartamamış? 

Ge

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, rahip yazdı:

Nasıl bir kafaya sahipsiniz anlamıyorum. Bilimi var eden güç neden bilimin içinde olmalı bunu bir anlat bakalım .

Şöyle anlatayım. Ne yazık ki tanrı ön kabulü ile olaya yaklaşmaktasın. Bilimi var eden güç diye bir şey yok. Çünkü bilimi var eden güç diye bir şeyin olduğu bilgisine ulaşılabilecek bir metot yok. Tanrıyı bulmadan önce başka şeylerin cevabını bulmalısın. Tanrı öncelik değildir. Zaten filozoflar da öncelikle başka cevaplara ardından da tanriya geçer. Şimdi sen direk tanrıdan yola çıkarsan tabii öyle düşünürsün. Öncelikle bana cevap ver dış dünyanın bilgisine nasıl ulaşılır. Mesela düşünce deneyi yapacak olursak Descartes in şeytanının yarattığı bir illüzyon evreninde yaşamadığın ne malûm? Belki her şeyin bir yalan? Bu durumda işin içinden nasıl çıkıpta bir şeylerin bilgisine ulaşırsın?

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, rahip yazdı:

Geçersiz işlem yürütmektesin.

Bu konuları anlamadığın için de herkesle konuşmalardan parça parça anladığın yerleri alıntılıyorsun.

Kulağı iyi duymayan birisinin hafif uzakta konuşulanlardan parça parça bir şeyler anlaması gibi.

Bilgiye aç senin bilinçaltın.

Bu konuları tartışman bile artık inandıklarının senin için yeterli olmadığının ispatı.

Çünkü sende bilgi yok.

Allah, melek, kuran bunlar yetersiz şeyler.

Ne oldu?

Artık o inanç denilen deli saçması açıklamaların yetmediği durumlar mı ortaya çıkmaya başladı?

Çocuklar mı büyüdükçe sorular sormaya başladı? :)

Çevrende dönen muhabbetlerin içeriğine Allahlı Tealalı yanıt vermek utandırır mı oldu? :)

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, anibal yazdı:

İşine gelmedi di mi? Enerjinin olmadığı bir zaman yok, big bang ve öncesi de dahil, yani enerji  senin keyfine, yani bir götün keyfine var veya yok olmaz, olmuyor da. 

Kim veriyor, senin o koca deliğinden çıkan kesif gaz bulutu olan osuruk mu? Enerji bildiğini okur, ötesi gelir, kendi kendine olur, sen gibi götlerde ancak tanrı diye osurur, hepsi bu.

Senin tanrın, sadece ve sadece bir osuruktan teyaare. Hani nerde bu tanrı, şöyle bir gelsin, bak sadece konuşcaz, hadi... bekliyoruz bak şöyle...

http://galeri4.uludagsozluk.com/102/gel-bi-dakka-konuşcaz_170406.jpg

Bak işte, süper zenciyi nasıl kabul ediyorsun, zira sülaleni kanırtarak sikiyor. Benide onların yanında gösterecek diye kendini yırtıyorsun, ama nafile.  Senin işiteceğin şu:

bak şurdan s.ktir git karikatür - ekşi up

Yani, süper zenci götten uydurmadır, ama sen gibi götten uydurmalara tapanları düzmekten asla ve kata geri kalmaz. 

Ortam oluşturan falan yok ,sadece senin dübüründen çıkan zırvalar var diyoruz, yeterince açık.  Ortam kendisi oluşuyor zaten, sen gibi götlerde, osuruyor işte safi böyle... 

O zaman söyle babana, ananı o kadar becerip durdurup halde neden senin aynın gibi bir göt daha çıkartamamış? 

Ge

Ne diyon lale işine geldiği gibi kıvırmaktan başka bir iş yaptığın yok sülaleni siken süper zenci ile sana mutluluklar dilerim. Olum ne yaptı lan bu zenci sana ne kadar da çok sana etki etmiş unutamıyormusun.

8 saat önce, Expecto yazdı:

Şöyle anlatayım. Ne yazık ki tanrı ön kabulü ile olaya yaklaşmaktasın. Bilimi var eden güç diye bir şey yok. Çünkü bilimi var eden güç diye bir şeyin olduğu bilgisine ulaşılabilecek bir metot yok. Tanrıyı bulmadan önce başka şeylerin cevabını bulmalısın. Tanrı öncelik değildir. Zaten filozoflar da öncelikle başka cevaplara ardından da tanriya geçer. Şimdi sen direk tanrıdan yola çıkarsan tabii öyle düşünürsün. Öncelikle bana cevap ver dış dünyanın bilgisine nasıl ulaşılır. Mesela düşünce deneyi yapacak olursak Descartes in şeytanının yarattığı bir illüzyon evreninde yaşamadığın ne malûm? Belki her şeyin bir yalan? Bu durumda işin içinden nasıl çıkıpta bir şeylerin bilgisine ulaşırsın?

Tanrı ön kabulü nedir bu bir zorunluluk ve var olan gerçekler. Bütün deliller bunu işaret etmekte. Sizler göremeyip başınızı kuma gömüp. Tanrıyı bilimin içinde aramanız sizin safsatanız. 

5 saat önce, AteistBakish yazdı:

Geçersiz işlem yürütmektesin.

Bu konuları anlamadığın için de herkesle konuşmalardan parça parça anladığın yerleri alıntılıyorsun.

Kulağı iyi duymayan birisinin hafif uzakta konuşulanlardan parça parça bir şeyler anlaması gibi.

Bilgiye aç senin bilinçaltın.

Bu konuları tartışman bile artık inandıklarının senin için yeterli olmadığının ispatı.

Çünkü sende bilgi yok.

Allah, melek, kuran bunlar yetersiz şeyler.

Ne oldu?

Artık o inanç denilen deli saçması açıklamaların yetmediği durumlar mı ortaya çıkmaya başladı?

Çocuklar mı büyüdükçe sorular sormaya başladı? :)

Çevrende dönen muhabbetlerin içeriğine Allahlı Tealalı yanıt vermek utandırır mı oldu? :)

Konuları anlamadığımı nerenden uyduruyorsun. Konuyu senin gibi yanlış anlamıyorum sadece sen evreni proje yarattı diyorsun bende hayır bu projeyi çizen bir mühendis var diyorum aradaki fark bu.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, rahip yazdı:

Konuları anlamadığımı nerenden uyduruyorsun. Konuyu senin gibi yanlış anlamıyorum sadece sen evreni proje yarattı diyorsun bende hayır bu projeyi çizen bir mühendis var diyorum aradaki fark bu.

Uydurmuyorum.

Bu kesin bir formüldür.

Eğer inanç varsa bilgi yoktur.

Eğer 1500 sene önceki hikayelere inanç varsa bilgisizlik vahim boyuttadır.

Yağmur yağmasıyla Mikail'i nasıl yan yana koyacaksın?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, rahip yazdı:

Tanrı ön kabulü nedir bu bir zorunluluk ve var olan gerçekler. Bütün deliller bunu işaret etmekte. Sizler göremeyip başınızı kuma gömüp. Tanrıyı bilimin içinde aramanız sizin safsatanız. 

Tanrı neden bir zorunluluk?

Ben bilim içinde tanrı aramam. Ben dış dünyanın bilgisine bilim ile ulaşırım. Ve bilim metafizik ile ilgilenmediği için otomatik olarak metafiziki bilgilere itibar etmem. 

Sürekli diyorum ama ısrarla cevap vermiyorsun. Diyelim ki Descartes in şeytanının rüyasındasın. Bunun aksini ispat edebilir misin? Veya bu belirsizlikten hangi metotla çıkarsın?

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Sende olan inanç.

Kişiselleştirilmiş evren.

İrade de katılmış içine.

Evreni kişileştirmiyorum.

Kişi olsaydı geri dönüş yapardı.

Foruma gelip yazardı.?

Akıl, bilgi, öğrenme, veri toplama üretme aciz yapılmış.

Akıl, bilgi, öğrenme,  veri toplama üretme  nasıl aciz yapılmış?

İnancın seni deli yapıyor.

Evet biraz deliyim.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, husnu yazdı:

Akıl, bilgi, öğrenme,  veri toplama üretme  nasıl aciz yapılmış?

Elinde bir sonuç var değil mi? Senin ürettiğin sonuç.

Onsuz elinde kalan sadece "ne şekilde" sorusu.

Ne veya nasıl sorularına cevap uydurmuşsun.

Cevap uydurduğun sorular var.

Değil mi?

Elinde bir "cevap" var.

Uydurma bir cevap.

Bu her şeyi değiştirir.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Expecto yazdı:

Tanrı neden bir zorunluluk?

Ben bilim içinde tanrı aramam. Ben dış dünyanın bilgisine bilim ile ulaşırım. Ve bilim metafizik ile ilgilenmediği için otomatik olarak metafiziki bilgilere itibar etmem. 

Tamam o zaman sen projeye bakıp mühendis olmadan iş yapar diyorsun proje sana bir sanatkarı gösteren büyük bir delil ama inatla hayır mühendis yok diyorsunuz. Sizin ki bundan ibaret.

9 saat önce, Expecto yazdı:

Sürekli diyorum ama ısrarla cevap vermiyorsun. Diyelim ki Descartes in şeytanının rüyasındasın. Bunun aksini ispat edebilir misin? Veya bu belirsizlikten hangi metotla çıkarsın?

Bu zırvaya ne cevap vermemi bekliyorsun. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, rahip yazdı:

Tamam o zaman sen projeye bakıp mühendis olmadan iş yapar diyorsun proje sana bir sanatkarı gösteren büyük bir delil ama inatla hayır mühendis yok diyorsunuz. Sizin ki bundan ibaret.

Hatalı önerme. Ortada proje yok. Nedeni yine aynı noktada. Dış dünya ile alakalı ne varsa bilimsel metotla öğrenilmek zorunda. Ben bilimsel metot dışında hiçbir bilgiye ulaşım yolunu kabul etmem. Ve bu metot ile ulaştığım bilgiler bana ortada proje var demiyor. Çünkü proje bir kere tasarlanmış demektir. Ortada tasarımcıyı kanıtlayan bir bilgi yok. Dolayısıyla ortada proje de yok. Sen bilim dışındaki bulgularla bilgi edinmeye çalışıyorsun. Ama bu hatalı. Bilim dışında herhangi bir şey ile dış dünyanın bilgisine ulaşılmaz. Ama yine de felsefe yapmak istersen buyur ben buradayım. Ve etrafta proje görmüyorum. Bir şeyin kompleks olması onun proje olduğu anlamına gelmez.

7 saat önce, rahip yazdı:

Bu zırvaya ne cevap vermemi bekliyorsun. 

Öyleyse soruyu değiştirelim. Daha modern bir düşünce deneyi yapalım. Beynin kavanoza konulsa ve çeşitli kablolar bağlansa. Ve seni kavanoza koyan bilim insanının teknolojisi ve biyoloji bilgisi seni bir simülasyonda olduğuna inandıracak kadar fazla olsa. Bu ihtimal karşısında ne düşünürdün? Sen simüle bir evrende yaşamadığını nasıl çözerdin? Daha doğrusu çözebilir miydin? Ve işin içinden nasıl çıkarsın?

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, AteistBakish yazdı:

Elinde bir sonuç var değil mi? Senin ürettiğin sonuç.

Onsuz elinde kalan sadece "ne şekilde" sorusu.

Ne veya nasıl sorularına cevap uydurmuşsun.

Cevap uydurduğun sorular var.

Değil mi?

Elinde bir "cevap" var.

Uydurma bir cevap.

Bu her şeyi değiştirir.

11 saat önce, AteistBakish yazdı:

Bu arada bu "Panteizm" cevabını nereden buldun?

:) 

Doğa herşeyi beni oluşturdu ve Doğa' nın parçasıyım.

Kendini doğanın parçası olarak görmeyen kafadan noksandır.?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, husnu yazdı:

Kendini doğanın parçası olarak görmeyen kafadan noksandır.?

Zaten kendini doğadan soyutlamaya çalışanlar tanrı konumuna giriyor. Dindarlar doğada tanrıyı gösteremeyince, onu bir çırpıda doğanın dışına atmaya yelteniyorlar. Efendiiiim, zaman ve mekandan münezzehmiş. Hee, biz de şıp diye inandık.:D

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Expecto yazdı:

Hatalı önerme. Ortada proje yok. Nedeni yine aynı noktada. Dış dünya ile alakalı ne varsa bilimsel metotla öğrenilmek zorunda. Ben bilimsel metot dışında hiçbir bilgiye ulaşım yolunu kabul etmem. Ve bu metot ile ulaştığım bilgiler bana ortada proje var demiyor. Çünkü proje bir kere tasarlanmış demektir. Ortada tasarımcıyı kanıtlayan bir bilgi yok. Dolayısıyla ortada proje de yok. Sen bilim dışındaki bulgularla bilgi edinmeye çalışıyorsun. Ama bu hatalı. Bilim dışında herhangi bir şey ile dış dünyanın bilgisine ulaşılmaz. Ama yine de felsefe yapmak istersen buyur ben buradayım. Ve etrafta proje görmüyorum. Bir şeyin kompleks olması onun proje olduğu anlamına gelmez.

Tamam işte başından beri olaya hatalı baktığını söylüyorum diyorum ki projeyi üreten projenin içinde yer almaz. Ama sen diyorsun ki projenin dışında hiç bir şeyi kabul etmiyorum. Hal bu iken sana bir şey anlatılmaz.

5 saat önce, Expecto yazdı:

Öyleyse soruyu değiştirelim. Daha modern bir düşünce deneyi yapalım. Beynin kavanoza konulsa ve çeşitli kablolar bağlansa. Ve seni kavanoza koyan bilim insanının teknolojisi ve biyoloji bilgisi seni bir simülasyonda olduğuna inandıracak kadar fazla olsa. Bu ihtimal karşısında ne düşünürdün? Sen simüle bir evrende yaşamadığını nasıl çözerdin? Daha doğrusu çözebilir miydin? Ve işin içinden nasıl çıkarsın?

Etrafında gözlemlerle bunu çok basit şekilde çözebilirsin. Bak etrafındaki insanlar ölüyor hiç biri yok olmuyor bu bile sana bir delildir. Bu şekilde bir çok örnekler var etrafında ama kafanı kuma gömüp ben bilim dışında bir şey kabul etmiyorum dersen. Sana söylenen sözler duvara çarpar geri gelir, kulağından içeri bile girmeden seker geri gelir. İnsan dediğin robot değildir ruhani yönü de vardır. Robot olsan her şey bilimle ölçmeni normal karşılardım ama robot olmadığın için ruhani kısmı neden göz ardı ediyorsun. Kaldı ki sen bu kafayla yapay bir dünyada olsan bile bunu sorgulayacak son kişisin. 

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, rahip yazdı:

Etrafında gözlemlerle bunu çok basit şekilde çözebilirsin. Bak etrafındaki insanlar ölüyor hiç biri yok olmuyor bu bile sana bir delildir. Bu şekilde bir çok örnekler var etrafında ama kafanı kuma gömüp ben bilim dışında bir şey kabul etmiyorum dersen. Sana söylenen sözler duvara çarpar geri gelir, kulağından içeri bile girmeden seker geri gelir. İnsan dediğin robot değildir ruhani yönü de vardır. Robot olsan her şey bilimle ölçmeni normal karşılardım ama robot olmadığın için ruhani kısmı neden göz ardı ediyorsun. Kaldı ki sen bu kafayla yapay bir dünyada olsan bile bunu sorgulayacak son kişisin. 

Artık sinirlenmeye başladım. Ad hominem yapmaya başladın bakıyorum. Etraftaki insanların ölmeyip yok olmaması da ne demek? Etrafta ölen insanların yok olmadığını nereden biliyorsun. Diyelim ki yok olmadılar. Diyelim ki ruhları göçtü. Bu bile bir simülasyon olabilir. Yani dediğin hiçbir şey ile bu evrenin simüle olmadığı anlaşılamıyor. Ve dediğin şeyler bu durumdan çıkmak için yetersiz hatta alakasız. Bu kadar basit bir düşünce deneyine verdiğin cevaplarla beni şaşırttın doğrusu. Hayatında hiç felsefe yapmadın mı? Bunu aşağılamak için değil kesinlikle ciddi soruyorum. Bu soru modern felsefeyi doğuran sorudur. Hiç olmadı gidip Descartes in bu soruya olan cevabına bakabilirsin. Kendisi de bir teisttir ayrıca. 

Insanın ruhani yönü olduğu da simüle evrende yaşayıp yaşamadığın ile alakasizdir. Eğer simüle evrende yaratıldıysan simülasyoncular sana istedikleri her şeyi verebilirler ruhta dahil. Isterlerse sana yapay cennette yaparlar hatta yapay Allahta.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...