Jump to content

Azrail yalanı

Recommended Posts

Dünyada günlük ortalama 500 bin insan ölüyor bunu saniyeye vurduğumuzda saniyede ortalama altı kişi ölüyor.

Azrail aynı saniyede altı kişiyi, günlük 500 bin kişiyi öldürüyor. Bazen anormal durumlarda aynı saniyede binlerce kişiyi öldürüyor.

Aynı saniyede altı kişiye veya binlerce kişiye nasıl yetişiyor, kuranda bunun açıklaması yok ama müslümler kendine göre çeşitli neden uydurmuş.

Rüyada aynı saniyede dünyayı gezme gibi ışık hızı gibi örnekler veriyorlar.

Örneğin: Nihat Hatipoğlu

"Elektrik ve yer çekimi kanunu gibi bir şey bir anda bu kadar işleri yaparsa, ruhları almakla görevli meleğin aynı anda binler ruhu alması daha kolay olur."

Peki kuranda cevabı olmayan bir soruya insanların kendinden uydurarak cevap vermesi allahın işine karışmak olmuyor mu?

Öyle ya, sadece allahın bildiği bir konu üzerinde ahkam kesmeyi müslümler kendine nasıl yediriyor, allahtan korkmuyorlar mı?

Azrail yalanı gün gibi ortada ama müslümler sadece kafadan sıkarak cevap verebiliyorlar...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 93
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bazı aklıevvellerin işi elektrik falan ile karıştırması başka mevzu. Bu konuda islam aleminde en yaygın kabul edilmiş görüş ise farklı. Bir tek azrail yok, bir ölüm melekleri sürüsü var, bir sürü, o kadar çok ki, her insana bir melek düşüyor. Azrail ise bu meleklerin başı. Öyle ki ancak evliyalar, peygambelerr gibi çok büyük insanlar, azrail tarafından öldürülme şerefine nail olabiliyor.

Elbette, müslümanın nesi doğru ki, bu da bir palavra olmasın...

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, bilgivehis yazdı:

Dünyada günlük ortalama 500 bin insan ölüyor bunu saniyeye vurduğumuzda saniyede ortalama altı kişi ölüyor.

Azrail aynı saniyede altı kişiyi, günlük 500 bin kişiyi öldürüyor. Bazen anormal durumlarda aynı saniyede binlerce kişiyi öldürüyor.

Aynı saniyede altı kişiye veya binlerce kişiye nasıl yetişiyor, kuranda bunun açıklaması yok ama müslümler kendine göre çeşitli neden uydurmuş.

Rüyada aynı saniyede dünyayı gezme gibi ışık hızı gibi örnekler veriyorlar.

Sevgili bilgivehis,

Bu kez de sen beni kahkahalarla güldürdün. :) 

Allah'ın, insanların duasını eş zamanlı dinleme ve olumlu ya da olumsuz yanıtlama işi hakkında düşünüp gülmüştük ama Azrail hakkında böyle ince hesap yapmamıştık. Yapanlar olmuştur belki de ben hiç düşünmemiştim. Saniyede altı, günde de beş yüz kişi öldürecek yeteneği var demek...

2 saat önce, anibal yazdı:

Bazı aklıevvellerin işi elektrik falan ile karıştırması başka mevzu. Bu konuda islam aleminde en yaygın kabul edilmiş görüş ise farklı. Bir tek azrail yok, bir ölüm melekleri sürüsü var, bir sürü, o kadar çok ki, her insana bir melek düşüyor. Azrail ise bu meleklerin başı. Öyle ki ancak evliyalar, peygambelerr gibi çok büyük insanlar, azrail tarafından öldürülme şerefine nail olabiliyor.

Elbette, müslümanın nesi doğru ki, bu da bir palavra olmasın...

bilgivehis'i okuyunca benim de aklımdan bir tür bir şey geçti ama ben dalga geçtim haliyle. Hani minik minik ölüm melekleri var ve bunlar baş ölüm meleği Azrail'in askerleri herhalde dedim. Meğer ciddi ciddi böyle açıklıyorlarmış. Daha da fenası, Azrail'i seçilmiş kişileri öldürmek üzere görevlendirilmiş olarak kabul ediyor, onun tarafından öldürülmeyi şeref sayıyorlarmış.

Ondan sonra da biz çizgi film karakterlerinden, o filmlerdeki absürdlüklerden bahsedince ve Allah'ın organizasyonunu onlara benzetince kızıyorlar.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, Sundance yazdı:

İş insanla bitmiyor ki.

Diğer tüm canlılar ne olacak?

Eğer diğer canlılar kendi kendine ölebiliyorsa, insan için Azrail’e ne hacet?

Antroposentriktir dinler, hatırla... Bunu da açıkça ifade ederler. İnsan yaratılmışların en değerlisi, en özeli, en yücesidir ve diğer tüm canlılar ona hizmet için yaratılmıştır. Çünkü yalnız ona akıl verilmiş, yalnızca o Allah'ı bilme yetisiyle donatılmıştır.

Dolayısıyla Allah yalnız insan için emek harcar. Bütün melekler, cennetler cehennemler, oralarda insana hizmet veya eziyet için görevlendirilmiş işçiler hep bizim için de biz değerini bilmiyoruz işte... Ama o, onu da biliyor.

80/17: "Kahrolası (inkarcı) insan! Ne de nankördür o!"

14/34: "O, istediğiniz şeylerin hepsinden size verdi. Eğer Allah’ın nimetlerini saymaya kalkışsanız sayamazsınız. Şüphesiz insan çok zalimdir, çok nankördür."

tarihinde Türk Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
26 minutes ago, Sundance said:

İş insanla bitmiyor ki.

Diğer tüm canlılar ne olacak?

Eğer diğer canlılar kendi kendine ölebiliyorsa, insan için Azrail’e ne hacet?

Bedevi bakıyor, lan bunun her yeri, eli ayağı sağlam, iyi de nasıl ölü oluyor diye kafası basmıyor elbette..

Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Antroposentriktir dinler, hatırla... Bunu da açıkça ifade ederler. İnsan yaratılmışların en değerlisi, en özeli, en yücesidir ve diğer tüm canlılar ona hizmet için yaratılmıştır. Çünkü yalnız ona akıl verilmiş, yalnızca o Allah'ı bilme yetisiyle donatılmıştır.

Dolayısıyla Allah yalnız insan için emek harcar. Bütün melekler, cennetler cehennemler, oralarda insana hizmet veya eziyet için görevlendirilmiş işçiler hep bizim için de biz değerini bilmiyoruz işte... Ama o, onu da biliyor.

80/17: "Kahrolası (inkarcı) insan! Ne de nankördür o!"

14/34: "O, istediğiniz şeylerin hepsinden size verdi. Eğer Allah’ın nimetlerini saymaya kalkışsanız sayamazsınız. Şüphesiz insan çok zalimdir, çok nankördür."

Orası da muamma nereye kadar insan nereye kadar hayvan sayıyorlar gibi bir sorun çıkıyor buna göre.

Bu sorunu çözmek için bir ilk insan uydurmuşlar iyice karışıyor.

Mitomani hastaları vardır, yalan üstüne yaşan söylerler. Yalanlarına kendileri de inanır ama yalanlar birbirine karışır en sonunda.

Din de bu hastalıktan muzdarip.

Sitelerde Paylaş

Cebrail’i merak ediyorum.

Emekli mi oldu?

Yeni peygamber gelmeyeceğine göre ne iş yapıyor?

Başka birime mi tayin edildi?

Allah niye meleğe ihtiyaç duyuyor?

Kendi işini kendi yapamıyor mu?

Mikail’in yapacağı işleri,niye hava durumu programlarından bilebiliyoruz?

Mikail,Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgasını birilerine fısıldıyor mu acaba?

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Sundance yazdı:

Orası da muamma nereye kadar insan nereye kadar hayvan sayıyorlar gibi bir sorun çıkıyor buna göre.

Bu sorunu çözmek için bir ilk insan uydurmuşlar iyice karışıyor.

Mitomani hastaları vardır, yalan üstüne yaşan söylerler. Yalanlarına kendileri de inanır ama yalanlar birbirine karışır en sonunda.

Din de bu hastalıktan muzdarip.

Hepsi mit ve İslam'a da İslam'dan önceki dinlerden geçmiş ama insanların hala ciddiye alıp inanması çok garip. Allah dört tane baş melek yaratmış, hepsine ayrı ayrı görevler verip kullanmış. İlk ve sanıyorum en değerlisi olan Cebrail, peygamberlik müessesesi için çalışıyor. Vahiy götürüyor onlara. Allah insanlarla iletişimi çok uzun süre önce kestiği için dinleniyordur bu baş meleğimiz.

Mikail, doğa olaylarından sorumlu meleğimiz. Yağmuru, karı yağdıran, depremleri meteor yağışlarını yapan hep o. 

Azrail'in görevini bilgivehis anlatmış, zaten en çok tanınan ve adı anılan melek de o. Çok ünlü.

İsrafil en gamsızı, en rahatı. Kıyamet günü düdük üfleyecek.

Bunlara gerçekten inanıyorlar mı bilmiyorum ama inanıyor görünüyorlar. Azrail'e kesin inanıyorlar. Ona inanan diğerlerine de inanır.

Aslında çok tatlı masallar, inanç olmaktan çıktığı anda hakettikleri değeri görecekler. Diğer mitolojilerde de benzer kahramanlar var ve bugün Müslümanlar ilginç bir şekilde onları mitos olarak görüyor, filmlerde filan izleyip geçiyorlar. Normal tavır bu zaten de kendilerine baktıkları yok...

Sitelerde Paylaş

Azrail demişken ülkemizde ki yaygın müslüman inancına göre herkes ölmeden evvel bu meleği daha önce yaptığı işlere göre iyi veya kötü bir surette görecek. Biliyoruz ki birşey görecekleri yok. Peki etrafta azrail felan gözükmeyince son anda nerde lan bu diye geçiyor mudur akıllarından ?

Yoksa ölüm anında insan bilinci bu türden şeyleri düşünemez mi ?

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Bu kez de sen beni kahkahalarla güldürdün.

Aslında o hesabı yaparken kendi kendime gülmekten kırıldım desem yalan olmaz:) zira düzgün hesap yapmak için gülme krizimin bitmesini bekledim.

Ayrıca ben de senin gibi azrailin özel müslümleri öldürmekten şereflendirdiğini bu başlıkta öğrendim, cihatçı ordular yetmezmiş gibi bir de kurgusal azrail ve ordusu da varmış, daha kimbilir neler var bu alemde.

Bu arada aklıma başka bir soru geliverdi, azrail ve ordusu müslümler için böylesine özel ve şerefli ise ve bizleri de öldüren azrail ise özel müslümlere haksızlık olmuyor mu?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Aslında o hesabı yaparken kendi kendime gülmekten kırıldım desem yalan olmaz:) zira düzgün hesap yapmak için gülme krizimin bitmesini bekledim.

Ayrıca ben de senin gibi azrailin özel müslümleri öldürmekten şereflendirdiğini bu başlıkta öğrendim, cihatçı ordular yetmezmiş gibi bir de kurgusal azrail ve ordusu da varmış, daha kimbilir neler var bu alemde.

Bu arada aklıma başka bir soru geliverdi, azrail ve ordusu müslümler için böylesine özel ve şerefli ise ve bizleri de öldüren azrail ise özel müslümlere haksızlık olmuyor mu?

Hahahaha, bak bu da yeni sorun. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi.

Biz ateistiz, Kur'an'daki yerimiz belli. Azrail'in bizi öldürmek için gelmesi, bir emek demek. Müslümanların canını özenle alması için yaratılmış, onları güzelce öte tarafa taşımak üzere görevlendirilmiş olan Azrail'in bizler için de çalışması her bakımdan kötü, dediğin gibi Müslümanlara haksızlık da.

Biz de diğer hayvanlar gibi kendi kendimize, Arzailsiz ölüyoruzdur belki. :)

Bi de Azrail ordusu varmış ya?

Hiç korkma, anibal de süper zenci sürüsü yaratmış birkaç gün önce. Okuyunca "bir tanesiyle başedemiyor Müslümanlar, sen bir de sürüsünü yarattın" dedim kendi kendime.

anibal'in süper zenci sürüsü hepsinin hakkından gelir, o yüzden endişeye mahal yok. Tanrılar savaşı bu...

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, bilgivehis yazdı:

Hocam, bu soru ciddi ise bir şey söylemek istiyorum.

Kaba materyalizm bizim insan olarak potansiyelimizi ve gerçeği anlamaya yönelik melekelerimizi de baskılayan ve körelten bir şey. O yüzden lütfen bilim de yapacaksanız gerçeğe kendi zanlarınızı dayatmak yerine gerçeği olduğu anlamaya çalışın. Hani söyledikleriniz bilimden çıkıyor olsa, bilimsel falan olsa bir yere kadar ama bilimin kendisi zaten elektronların ya da atomların aynı anda birden fazla yerde olabileceğini kabul etmiş. Zamanın göreceliğini evrenin farklı yerlerinde farklı hızlarda ilerlediğini(yaşlandığımızı) falan bulmuş ve kabul etmiş. Daha neyin peşindesiniz anlamakta zorlanıyorum.

Dine gelince, Allahın kudreti diye bir şey var. O dilerse bütün evreni tek bir atoma sığdırır. Ya da bütün zamanı tek bir ana sığdırır. Gökyüzüne baktığımızda yüzmilyarlarca yıldızları ve sistemleri içeren bir galaksiyi tek bir ışık noktası olarak görüyor olmakta mı bir benzetme yapmamıza yardımcı olmuyor.

Hep menkıbelerde okurdum. Bu gece rüyamda yaşadım. Manzarası güzel, etrafı yeşillik ve düzlük bir kabristanı ailemle ziyarete gidiyorum. Sabahın ilk ışıklarıyla oraya varıyoruz. Ben kendi açımdan akşam güneş batmaya yakın ana kadar bir sürü olaylar yaşıyor(kahvaltı yapıyor, tepelerde geziyor, piknik yapıyor, forumdan birinin müslüman olduğuna şahit oluyorum falan), tecrübeler geçiriyorum. Akşam güneş batmaya yakın aracımızın olduğu yere gidip aileme hadi dönelim dediğimde onlar "dur daha yeni geldik, araçtan yeni indik, bizimle beraber gelecek diğer ekiplerin araçlarının buraya varmasını bekliyoruz" falan diyor. Ben hayret ediyor, inanamıyorum. Yani belki hepsi 4-5 saniyelik bir rüya var, onun içinde bir yandan benim akşama kadar olarak algıladığım bir süre var, diğer yandan ailemin dakikalar olarak algıladığı bir süre var.

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Yeni Üye said:

Hocam, bu soru ciddi ise bir şey söylemek istiyorum.

Kaba materyalizm bizim insan olarak potansiyelimizi ve gerçeği anlamaya yönelik melekelerimizi de baskılayan ve körelten bir şey. O yüzden lütfen bilim de yapacaksanız gerçeğe kendi zanlarınızı dayatmak yerine gerçeği olduğu anlamaya çalışın. Hani söyledikleriniz bilimden çıkıyor olsa, bilimsel falan olsa bir yere kadar ama bilimin kendisi zaten elektronların ya da atomların aynı anda birden fazla yerde olabileceğini kabul etmiş. Zamanın göreceliğini evrenin farklı yerlerinde farklı hızlarda ilerlediğini(yaşlandığımızı) falan bulmuş ve kabul etmiş. Daha neyin peşindesiniz anlamakta zorlanıyorum.

Dine gelince, Allahın kudreti diye bir şey var. O dilerse bütün evreni tek bir atoma sığdırır. Ya da bütün zamanı tek bir ana sığdırır. Gökyüzüne baktığımızda yüzmilyarlarca yıldızları ve sistemleri içeren bir galaksiyi tek bir ışık noktası olarak görüyor olmakta mı bir benzetme yapmamıza yardımcı olmuyor.

Hep menkıbelerde okurdum. Bu gece rüyamda yaşadım. Manzarası güzel, etrafı yeşillik ve düzlük bir kabristanı ailemle ziyarete gidiyorum. Sabahın ilk ışıklarıyla oraya varıyoruz. Ben kendi açımdan akşam güneş batmaya yakın ana kadar bir sürü olaylar yaşıyor(kahvaltı yapıyor, tepelerde geziyor, piknik yapıyor, forumdan birinin müslüman olduğuna şahit oluyorum falan), tecrübeler geçiriyorum. Akşam güneş batmaya yakın aracımızın olduğu yere gidip aileme hadi dönelim dediğimde onlar "dur daha yeni geldik, araçtan yeni indik, bizimle beraber gelecek diğer ekiplerin araçlarının buraya varmasını bekliyoruz" falan diyor. Ben hayret ediyor, inanamıyorum. Yani belki hepsi 4-5 saniyelik bir rüya var, onun içinde bir yandan benim akşama kadar olarak algıladığım bir süre var, diğer yandan ailemin dakikalar olarak algıladığı bir süre var.

Bu forumda, müslüman olan kimseyi bilmiyorum, ama ateist olan bir hayli oldu.

Neyse, konumuz bu değil. Allah bir bedevi zırvalamasından ibaret, emin ol hiç bir halt yapamaz. Hani, yapabiliyorsa, aha şuraya bir köpek kulübesi yapsın, hep beraber görelim. 

Aslı astarı olmayan bir palavraya o kadar kanmışsınız ki, gözünüz başka bir halt görmüyor.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Yeni Üye yazdı:

Zamanın göreceliğini evrenin farklı yerlerinde farklı hızlarda ilerlediğini(yaşlandığımızı) falan bulmuş ve kabul etmiş. Daha neyin peşindesiniz anlamakta zorlanıyorum.

Bu söylediğinizi başlıkta belirtmiştim, zaten başlık da bunun için açılmıştı, azrailin öldürme hızını bildiren herhangi bir kitap yok, aynı sizin gibi rüya, hayal, elektrik hızı örnekleriyle insanların kendisi uyduruyor. Biz de diyoruz ki, sadece tanrınızın bildiği bir konuda ahkam kesmek, uydurmak, bilgiçlik yapmak allaha şirk koşmak değil mi ve azrailin öldürme hızını açıklayan bir kaynak yoksa o halde azrail hikayesi bir yalandır.

Hani en azından kuranda yazıyor olsaydı oturur tartışırdık ama sadece tanrının bildiği bu konuda neye dayanarak iddia edeceksin?

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Hani en azından kuranda yazıyor olsaydı oturur tartışırdık ama sadece tanrının bildiği bu konuda neye dayanarak iddia edeceksin?

Hmm. Anladım. Derdiniz o olsun. Yani kala kala ölüm meleğini tartışmak mı kaldı. Ya da bunu neden bir müslümanla ateist tartışsın ki. 

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Hmm. Anladım. Derdiniz o olsun. Yani kala kala ölüm meleğini tartışmak mı kaldı. Ya da bunu neden bir müslümanla ateist tartışsın ki. 

Azrail hikayesinin palavra olduğu gerçeğini kabul edip-etmemek size kalmış, zaten azrail balonu patlamış, tartışacak bir şey de kalmamış...

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, Zarava ehmel yazdı:

Azrail demişken ülkemizde ki yaygın müslüman inancına göre herkes ölmeden evvel bu meleği daha önce yaptığı işlere göre iyi veya kötü bir surette görecek. Biliyoruz ki birşey görecekleri yok. Peki etrafta azrail felan gözükmeyince son anda nerde lan bu diye geçiyor mudur akıllarından ?

Yoksa ölüm anında insan bilinci bu türden şeyleri düşünemez mi ?

Ölüm anının çok farklı bir şey olacağını düşünüyorum.

Beyin yavaş yavaş bozulacağı ve parça parça işlevini kaybedeceği için algımız çok değişik şekilde etkilenebilir. 

Varlığı fark etmemizi sağlayan tek şey olan beyin, farklı kısımlarının birlikte uyum içinde çalışması ile bunu yapıyor. Düzgün çalışmayan beyinler (şizofreni.....vb) farklı sanrılara veya gerçeklere inanmamızı sağlayabilir. İşin daha bir garip yanı beyin ölümü gerçekleşirken ki zarar ve bozulma hiç bir hastalığa benzemeyecek kadar fazla olacak. 

O anda bir insanın neler düşünebileceği, ne görebileceği gibi şeyleri öngörmek bir hayli zor ve korkunç olsa gerek....

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hikaye mi? Hikaye zaten yaşanmış "gerçek" olaylara denir.Azrael hikaye ise; kuantum dünyası peri masalı mı şimdi?

Kuantum mekaniğinde atomlar üzerinde yapılmış olan deneyler bir elektronun aynı anda başka yerde de olabileceğini ortaya koymuştur.Madem bir elektron aynı anda birden fazla yerde bulunabiliyor azraelde bulunabilir.Heisenbergin belirsizlik ilkesi parçacığın konum ve momentumun aynı anda kesin olarak belirlenemeyeceğini söyler.Kısaca bu teori şunu anlatır: atomun yapısı dünyaya uygulanabilse : bizler aynı anda  çin de de marstada olabiliriz.Kuantum gözlemleriyle de sabit ki, varlıklarda atom altı seviyede hikayevari bir dünya, atom üstü seviyede ise kesafetin hakim olduğu karakteriskte bir dünya mevcut.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...