Jump to content

Babamı kaybetmek üzereyiz

Recommended Posts

Merhaba dostlar.

Uzun süredir forumda aktif olarak bulunamıyorum. Sebebi degisen hayat tempom ve babmin kanser olmasiyla yogunlasan islerden baska birşey degil..

Babam öksürürken ciğerlerime jilet atıyorlar sanki dedi, hastaneye gitmesi ve film cekilmesi konusunda karar aldik. Akcigerinde bir bulaniklik cikti, tehlikeli olabilir dediler. Daha sonra bir cihaza daha soktular, akciger kanseri oldugunu, beyni ve kemikleri de dahil vucudunun her yerini sardigini soylediler. Babam cok dinctir, 60 yasinda fakat genc gibidir, vucut dinamikligi 30 yasinda bir delikanliya denktir. Bu haberi almamizin uzerinden 1 ay gecmedi, adam coktu resmen. 8 yasinda istanbulda başlayan is hayatina 58 yil direndi cokmedi birsey olmadi, 1 ayda yuruyemez hale geldi. Az once baktim ayaklari morarmaya basladi, doktoruyla konustum sona gelindigini soyledi. Babam gozumun onunde ve o ölecek, bunu bilerek ona bakmak cok aci. Yakinda babami kaybedecegim, bunu bilerek gece yatağa girmek, her güne bunu bilerek uyanmak, her gün çalan telefonun ekranına bakmadan sakın demek beni bitiriyor. Birgün o lanet haber gelecek ve ben o andan sonra ne kadar zaman nasil bir hayat yasayacagim düşünemiyorum..

Sitelerde Paylaş

@NotFound ben 5 sene evvel babamı kaybettim ve akabinde kendim de ölümle yüz yüze geldim diyebilirim. İçinde olduğunuz durumu șahsen yașadım. En yakın akrabalar söz konusu olunca, haliyle çok yoğun bir duygusallık yașanır, ki bu doğal bir süreçtir. Ancak zamanla insan alıșıyor ve normal hayatına devam ediyor, etmeli de. Ölenle, ölünmez. Biliyorum kulağa kuru bir laf gibi gelse de, ölüm hayatımızın bir parçasıdır, hatta onu anlamlı kılan bir noktasıdır bence. Geçmiș olsun. 

Sitelerde Paylaş

Aynısını ben de yaşadım. Babam çok dinçti, doktoru bile bu kadar ilerlemiş metastaz yapmış bir kanser hastası nasıl bu kadar dinç olabilir diye hayret etti. Bırakın yesin içsin gezsin son aylarını yaşıyor dedi. Biz de öyle yaptık. Kulağım her an telefondaydı. Babamın aradığı yazdı ekranda ama başkası çıktı. Babam ayaktayken aniden düşüp ölmüş. Hatta ölüp düşmüş desem daha doğru belki de! Hiç yatağa yatıp of ah dememiş. Ambulans gelmiş, solunum vermiş, kalp cihazı bağlamış, düz çizgi... Hiç hareket yok, gitmiş. Tanık olanlar hiç böyle bir ölüm görmedik, hiç ölecek gibi değildi dediler. Kanserden böyle ölünmeyeceğini biliyorum. Ölüm raporuna göre aniden kalbi durmuş.

Babam tabii anladı kanser olduğunu söylemesek de ve kalbi buna dayanamadı. Yani zaten iki hastalıktan biri ile ölünecek büyük olasılıkla, (eğer en büyük olasılık trafik olmak üzere bir kazada veya çeşitli bir çok başka olasılıklarla olmazsa) ya kalp ya kanser. Sonraki sırada hayati organ yetmezlikleri ve en son ender görülen hastalıklar geliyor.

Hücrelerimizin yaşamlarını sonlandıran bir apoptoz mekanizması var. Bu mekanizmayı baskılayıp hücrenin ölmesini engellemek mümkün. Fakat ölmesi engellenen hücre strese giriyor ve kanserleşerek baş kaldırıyor. Bırakın ölmek istiyorum diyor yani! Bunun önüne geçilemedi. Yoksa ömür bayağı uzatılacak.

Yani kanser en büyük tıp sorunu olmayı her daim sürdürüyor. Yaşam sürelerinin uzaması kanseri en ciddi sorun haline getirdi. kalp de hiç durmaksızın çalıştığı için yoruluyor. İnsan yaşamını bu iki etken en büyük oranda tehdit ediyor.

Sitelerde Paylaş

Benim babam da 14 sene önce kanserden öldü. O da sapasağlam olsa da, iki ayda çöktü ve göçüp gitti. Üstelik babamın ölümcül bir hastalığı olduğunu ailede bir tek ben biliyordum ve bunu da tek başıma taşımak zorunda kalmıştım. 

Bunlar yaşamın içinde var olan şeyler, elbette ve doğal olarak acısı en yakınlarını vuruyor. Üzüleceksiniz kaçınılmaz olarak, zaten bu üzüntüleri yaşamamanız olanaksız. Ama zamanın da her şeyin ilacı olduğunu günler geçtikçe göreceksiniz.

Zor bir dönem, sabır diliyorum...

Sitelerde Paylaş

Kontrolsüz hücre bölünmesi .. 5 sene içinde ölüm kalmayacak bu hastalıktan belki de .. Şu an bile %100 tedavisi çoktan bulunmuştur belki ama çıkar ilişkileri , ilaç endüstrisi vs..

Babanızın adına üzüldüm .. Bu hastalığa şu an yakalananlar oldukça şanssız bir devirde yakalanmış kişiler .. Belki bir 5-10 sene sonra yakalansa son evrede bile kolayca tedavi edilebilirdi ..

tarihinde The_Individualist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 18.12.2017 at 01:12, NotFound yazdı:

Merhaba dostlar.

Uzun süredir forumda aktif olarak bulunamıyorum. Sebebi degisen hayat tempom ve babmin kanser olmasiyla yogunlasan islerden baska birşey degil..

Babam öksürürken ciğerlerime jilet atıyorlar sanki dedi, hastaneye gitmesi ve film cekilmesi konusunda karar aldik. Akcigerinde bir bulaniklik cikti, tehlikeli olabilir dediler. Daha sonra bir cihaza daha soktular, akciger kanseri oldugunu, beyni ve kemikleri de dahil vucudunun her yerini sardigini soylediler. Babam cok dinctir, 60 yasinda fakat genc gibidir, vucut dinamikligi 30 yasinda bir delikanliya denktir. Bu haberi almamizin uzerinden 1 ay gecmedi, adam coktu resmen. 8 yasinda istanbulda başlayan is hayatina 58 yil direndi cokmedi birsey olmadi, 1 ayda yuruyemez hale geldi. Az once baktim ayaklari morarmaya basladi, doktoruyla konustum sona gelindigini soyledi. Babam gozumun onunde ve o ölecek, bunu bilerek ona bakmak cok aci. Yakinda babami kaybedecegim, bunu bilerek gece yatağa girmek, her güne bunu bilerek uyanmak, her gün çalan telefonun ekranına bakmadan sakın demek beni bitiriyor. Birgün o lanet haber gelecek ve ben o andan sonra ne kadar zaman nasil bir hayat yasayacagim düşünemiyorum..

Babana geride kalan günlerini ağrısız, sancısız geçirmesini, sizlere de sabır diliyorum.. Hepimiz aynı yoldan gideceğiz.

Aşağıdaki şiiri kaybettiğim anne, babam ve arkadaşlarım için yazmıştım. Umarım baban için de kabul edersiniz..

WE TRAVEL BETWEEN THE ETERNITIES…

Zaman gezmeniyiz...
Yalnız yıldız tozu değiliz!

Canlıyız aynı zamanda…

Sonsuz geçmişle, sonsuz gelecek arasında
Seyahat ederiz.

Aradaki kısa süreyizdir belki ama,
Sonsuzu ikiye bölmeye yeteriz...

Bir sonsuzdan gelir,

Diğerine gideriz…

İki sonsuz arasında
Seyahat ederiz..

Doğarız-ölürüz...
Ölürüz-doğarız...

Ve her seferinde sonsuzu,
Tam ortasından
İkiye böleriz...

HACI

Sitelerde Paylaş

Sana ve ailene sabır, babana ise ömrünün geri kalan günlerinde huzur dilerim.

Ben de annemi 5 sene önce akciğer kanserinden kaybettim.

Kaybının yerini hiç bir şey dolduramasa da insan yaşamaya devam ediyor.

En çok 2. torununu görememesine üzülüyorum.

Sitelerde Paylaş

Vücudumuzda yaşayan bakteri kolonisinin de bedenimize ölmesini emredebileceği son yılın son bulgularından. Bu koloni bizi yönetip yönlendirebiliyor. Eğer yaşadıkları bedenden memnun kalmazlarsa olumsuz yönlendirme yapabiliyorlar. Bu olumsuz yönlendirme, öl ki başka bedene geçelim noktasına kadar gelebiliyor.

Biz sadece insan değiliz. Bir koalisyonuz. Bedenimiz bir organizmalar koalisyonu. Sindirim sistemimize ikinci beyin dendiğini duyunca şaşırmıştım yok daha neler demiştim ama öğrendiklerim bu tanımlamayı halı çıkarıyor. Bakterilerin etkinliği inanılmaz düzeylerde.

Sitelerde Paylaş

Hepinize tesekkur ederim. Haci abi babam icin de kabul ediyorum siirini, tesekkur ederim. Babam az once hayata gozlerini yumdu, uyurken kalbi durmus, acisiz ve agrisiz bir ölüm oldu onun icin. Benim icin de bir yikim oldu resmen, yok ben atlatamam bu aciyi :( 

Gencecikti, dipdiriydi, biricik babam isiklar icinde uyusun..

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, NotFound yazdı:

Hepinize tesekkur ederim. Haci abi babam icin de kabul ediyorum siirini, tesekkur ederim. Babam az once hayata gozlerini yumdu, uyurken kalbi durmus, acisiz ve agrisiz bir ölüm oldu onun icin. Benim icin de bir yikim oldu resmen, yok ben atlatamam bu aciyi :( 

Ruhu şad, toprağı bol olsun... Üzüldüm... Elimizden başka bir şey gelmiyor malesef...

Senin de başın sağ olsun...

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, NotFound yazdı:

atlatırsın üzülme. dünyada herşey insanlar için. hayat her zaman neşe sunmuyor. sevinçde de kederde de canlılık denen bu illete ortağız (hehe felsefemsi bi söz oldu).

baban nasıl kendi babasının yokluğuna adapte olduysa sen de onunkine adapte olursun. takma kafaya, si yu

Sitelerde Paylaş
On 18.12.2017 at 15:17, haci yazdı:

Babana geride kalan günlerini ağrısız, sancısız geçirmesini, sizlere de sabır diliyorum.. Hepimiz aynı yoldan gideceğiz.

Aşağıdaki şiiri kaybettiğim anne, babam ve arkadaşlarım için yazmıştım. Umarım baban için de kabul edersiniz..

WE TRAVEL BETWEEN THE ETERNITIES…

Zaman gezmeniyiz...
Yalnız yıldız tozu değiliz!

Canlıyız aynı zamanda…

Sonsuz geçmişle, sonsuz gelecek arasında
Seyahat ederiz.

Aradaki kısa süreyizdir belki ama,
Sonsuzu ikiye bölmeye yeteriz...

Bir sonsuzdan gelir,

Diğerine gideriz…

İki sonsuz arasında
Seyahat ederiz..

Doğarız-ölürüz...
Ölürüz-doğarız...

Ve her seferinde sonsuzu,
Tam ortasından
İkiye böleriz...

HACI

NotFoundin  başın sağ olsun bende babamı ak ciyer yetmeliyinden kaybedeli 20 yıla yakındır  insan oğluyuz  hepimiz bir gün öleceyiz üzülme  dünya hayatı ağlamkla başlar  ağlamsan götüne tkatı yersin  en iysi ağla  ağlayabilirsen içindeki zehiri akıt  hacı abi güzel bir şiir yazmışın bu şiri çok aradım şimdi buldum.

Sitelerde Paylaş

Yakınların ölümü zor mesele,zamanla alışılıyor merak etmeyin.

Babamı trafik kazasında kaybettim.Ani ve sarsıcı bir şekilde.Ölüme senin gibi hazırlıklı bile değildik.

Ama şunu söyleyeceğim.

Birkaç ay ağırlığı hissedilecek ama sonra normale dönülecek merak etmeyin.

Sadece biraz sabır.

Yaşamak ve yaşatmak zorundayız,evrimsel gerçekliğimiz bu..Hayat,yaşama içgüdüsü  her zaman ağırlığını hissettiriyor.

Başınız sağolsun.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, NotFound yazdı:

Ahh, gerçekten de çok üzüldüm. 

Keşke bir yardımımız olabilseydi. Bu elim haberinizi görünce inanın içim sızladı. Elbet, bizde bu ölüm anını yaşayacağız. Kaçış yok, yaşamaya devam etmekten de. Evet, belki bir daha sesini duyamayacak, isteseniz bile bir daha kızamayacak veya en basitinden O'nu ne kadar sevdiğinizi söyleyemeyeceksiniz. Umarım önceleri hep birlikte dolu dolu vakitler geçirmişsinizdir. Bunları anımsayın. Merak etmeyin, yaşam bir süre sonra olması gerektiği yere gelecek. Yolunuza devam edeceksiniz, etmek zorundasınız, zaten o da yolunuza devam etmenizi isterdi. Burada kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik, bedeniniz soğuyup, bütün düşünceleriniz son bulmadan yani üzeriniz her gün ayaklarımızla çiğnediğimiz o yeryüzünün toprağıyla örtünmeden önce; doluca, hem de dopdolu sevmektir. Ama her şeyi. Nasıl babanız, sizin gibi bir oğlu olduğu için gurur duyuyorduysa, sizde O'nun hikayesini, O'nun coşkusunu bıraktığı yerden devam ettirerek, babanızla gurur duymalısınız.

Sevgilerimle. 

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, NotFound yazdı:

Işıklar içinde uyusun.

Keşke söylediğim zaman acını dindirebilecek bir söz olsaydı.

Anne, baba kaybının yeri dolmuyor maalesef.

Başın sağolsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...