Jump to content

Müslümanlar Köleliği açıklasın

Recommended Posts

54 dakika önce, feyak yazdı:

bırak palavrayı koftiden katolik salağı.

Sana bir şey ıspatlamak mecbûriyetinde olmamakla berâber, bu forumda yeni olduğum için yazdıklarınla hakkımda yanlış intibâlar uyanmasına sebep olabilirsin. Bir kere ben; "Katolik, Ortodoks, Protestan" falan değilim. Mezhepsizim ve kendimi MESİH öğrencisi olarak tanımlamaktayım. Senin "Hristiyan" olarak bildiklerin, bırkın beni kendilerinden kabul etmeyi, mesajlarıma, sorularıma cevap vermeye bile tenezzül etmiyorlar. Ben kültür dindarı değilim. İnancımı çevremin baskısı ile veya onları taklid ederek edinmedim.

Her ne ise.

Benimle ilgili bu kadar bilgi yeter.

Gelelim sana.

Seni müslüman olarak görsem, müslümanlara,

Ahmak olarak görsem, ahmaklara karşı ayıp olacak.

Eyyy pabucumun müslümanı !.. (tayyip'ten daha iyi bağırdım yaf.) :D

Sen, müşâvere diye bir kavram duymadın mı hiç ?

Hani "Kur'an" dersin ya hep !..

Kur'andan da mı haberin yok senin, mal. :D

Alıntı

Allah'ın rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah'tan bağışlama dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah'a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever. (Âl-i İmran 159)

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 350
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Kur'an'da veya genel olarak İslam dininde köle edinmeyi yasaklamış, reddetmiş herhangi bir ayet, emir vb yok. O yüzden de yüzlerce yıl boyu kölelik sürmüş. Kalkmasının nedeni de din değil, köleliğin üretim yöntemi olarak artık kârlı olmamasıdır. Neden böyle olduğunun açıklamalarını yapabiliriz tabii ama konumuz o olmadığı için değinmiyorum.

Tekrar edeyim, İslam köleliği kaldırmadığı gibi, açıkça meşrulaştırmıştır da. Buna seks köleliği de dahildir, hatta Kur'an'da en fazla söz edilen ve desteklenen kölelik türü de budur. Cariyelik.

Kur'an'da, devamlı "elinizin altındaki cariyelerden" ifadesi geçer. bunu hiç düşünmedinizmi? elinizin altında demek daha önceden edinilmiş olupda devam ettirenler demektir ve öyleleri için bir ifadedir. İslam öncesinde edinilen cariyeler için İslam'dan öncesiyle ilgili;

"Babalarınızın daha önce evlenmiş olduğu kadınlarla evlenmeyin, ama geçmişte olanlar geçmişte kalmıştır. Bu, kesinlikle utanç verici bir fiildir, çirkin bir şeydir ve kötü bir yoldur." (Nisa Suresi 22. Ayet)

Ayetde bildirildiği gibi "ama geçmişte olanlar geçmişte kalmıştır" buyurulduysa, İslam öncesinde cariye edinmiş onlar içinde öyle buyuruldu ve artık onlar için adalet gözetildi. ama asla o cariyeliğin devamı teşvik edilmedi. öyle birşey yok. sonradan çıkaranlar veballeriyle Ahiret'te yaptıklarının karşılığını görecekler.

eğer cariyelik İslam'da olsaydı bu Ayete ters düşülürdü.

"Eğer öksüz kızlarla evlendiğinizde onlara karşı adaletli davranamamaktan korkarsanız, hoşunuza giden diğer kadınlardan iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz. Eğer adaleti gözetmemekten korkarsanız, o zaman bir tane ile veya elinizin altındakiyle (sahip olduğunuz câriye ile) yetinin. Doğruluktan ayrılmamak için bu daha elverişlidir." (Nisa Suresi 3. Ayet)

çünkü bu Ayet asla cariyeliği emretmez eş olarak almak ve haklarını gözetmek şartıyla dörde kadar mühlet verilmiştir. fakat onların ALLAH emaneti olduğunun kadrini bilemeyip aralarında adaletle davranamayacağımızı düşünüyorsak bir bayan ile yetinmemiz emrediliyor.

"o zaman bir tane veya elinizin altındaki cariyeyle yetinin"den maksat o zamanda İslam'dan önceki adetiyle İslam'a gelenlerden bir seçim yapması isteniyor. adaleti gözetemeyecekse birini tercih edecek ya ilk evlendiği yada yanındaki cariyelerden birini.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, feyak yazdı:

Kur'an'da, devamlı "elinizin altındaki cariyelerden" ifadesi geçer. bunu hiç düşünmedinizmi? elinizin altında demek daha önceden edinilmiş olupda devam ettirenler demektir ve öyleleri için bir ifadedir. İslam öncesinde edinilen cariyeler için İslam'dan öncesiyle ilgili;

"Babalarınızın daha önce evlenmiş olduğu kadınlarla evlenmeyin, ama geçmişte olanlar geçmişte kalmıştır. Bu, kesinlikle utanç verici bir fiildir, çirkin bir şeydir ve kötü bir yoldur." (Nisa Suresi 22. Ayet)

Ayetde bildirildiği gibi "ama geçmişte olanlar geçmişte kalmıştır" buyurulduysa, İslam öncesinde cariye edinmiş onlar içinde öyle buyuruldu ve artık onlar için adalet gözetildi. ama asla o cariyeliğin devamı teşvik edilmedi. öyle birşey yok. sonradan çıkaranlar veballeriyle Ahiret'te yaptıklarının karşılığını görecekler.

eğer cariyelik İslam'da olsaydı bu Ayete ters düşülürdü.

"Eğer öksüz kızlarla evlendiğinizde onlara karşı adaletli davranamamaktan korkarsanız, hoşunuza giden diğer kadınlardan iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz. Eğer adaleti gözetmemekten korkarsanız, o zaman bir tane ile veya elinizin altındakiyle (sahip olduğunuz câriye ile) yetinin. Doğruluktan ayrılmamak için bu daha elverişlidir." (Nisa Suresi 3. Ayet)

çünkü bu Ayet asla cariyeliği emretmez eş olarak almak ve haklarını gözetmek şartıyla dörde kadar mühlet verilmiştir. fakat onların ALLAH emaneti olduğunun kadrini bilemeyip aralarında adaletle davranamayacağımızı düşünüyorsak bir bayan ile yetinmemiz emrediliyor.

"o zaman bir tane veya elinizin altındaki cariyeyle yetinin"den maksat o zamanda İslam'dan önceki adetiyle İslam'a gelenlerden bir seçim yapması isteniyor. adaleti gözetemeyecekse birini tercih edecek ya ilk evlendiği yada yanındaki cariyelerden birini.

Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiği cariyeleri, seninle beraber hicret eden amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını, teyzelerinin kızlarını ve Peygamber nikahlanmayı dilediği takdirde müminlerden ayrı, sırf sana mahsus olmak üzere kendisinin mehrini Peygambere hibe eden mümin kadını almanı helal kılmışızdır. Bir zorluğa uğramaman için; müminlerin eşleri ve cariyeleri hakkında onların üzerine neyi farz kılmış olduğumuzu bildirmiştik. Allah bağışlayandır, merhamet edendir.Ahzab 50

Allah Muhammede İslam öncesi ganimet olarak cariye mi vermiş ?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Bu yol senin için çıkmaz yol. Bunu bi gör de konunun üstüne gitme.

Hadis çöplüğünden işine geleni al, gelmeyeni at gitsin yaparsan yanarsın. Senetli sepetli bir yığın sapık hadis var, canın istedi diye reddedersen bizimle cehenneme odun olursun.

İnancın böyle diyor, ben n'apiyim...

Ayetler elbette apaçık insan ürünü de o alimler de sizin için İslam bilgini. Sen kalkıp dininin alimlerini de beğenmediğin birtakım hadisler gibi çöpe atar da beni dinleyin dersen birazcık şey olur... Neyse işte...

Hadis vb geleneksel anlatıların bozulmadan geldiğine inanmıyorsan eğer, yani bozulmuştur diyorsan İslam kendi üstüne çöker. Kur'an biter. Yanarsın.

Muhammed dediğin adamın bırak hayatını, geçmişini geleceğini, yaşadığını bile kanıtlayamaz, Kur'an'da geçen Muhammed adının peygamberi işaret ettiğini bile ıspatlayamazsın.

Kur'an'ı anlamanın yegane yoludur hadisler. O yüzden dikkatli ol, düşünerek yaz.

Hadislerin hepsi bozuldu demiyorum zaten içinde tahrif olan kısımlar var, ayrıca bozulmuştur demekle İslam çökmez bırak bunları. asıl Hadisler Kur'an'ı işaret eder. yani Kur'an tek başına ayakta durur ama Hadisler Kur'an olmadan hikayeden farksız olur. tarih kitaplarından bunu bilirsiniz.

Hz. Muhammed'in (S.A.V.) Peygamberliğini hadissiz nasıl kanıtlayamayacakmışım ya?

"Muhammed, içinizden hiçbirinin babası değildir. Fakat o, Allah'ın Resûlü ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah her şeyi hakkıyla bilendir. (Ahzab Suresi 40. Ayet)

şimdi buna hadismi gerekiyormuş? ya siz kendi kendinize neyin çevirmesini yapıyorsunuz? İslam öyle bir temel üzeredirki O'nu kimse yıkamaz.

"Binasını, Allah'ın (azabından) sakınmak ve O'nun rızasını kazanmak temeli üzerine kuran kimse mi daha hayırlıdır, yoksa binasını, çökmek üzere bulunan bir kenara kurup da onunla beraber cehennem ateşine düşüp giden mi? Allah zulmeden topluluğu doğru yola eriştirmez." (Tevbe Suresi 109. Ayet)

işte o bina bizim ALLAH'a İmanımızdır. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Buzul yazdı:

Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiği cariyeleri, seninle beraber hicret eden amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını, teyzelerinin kızlarını ve Peygamber nikahlanmayı dilediği takdirde müminlerden ayrı, sırf sana mahsus olmak üzere kendisinin mehrini Peygambere hibe eden mümin kadını almanı helal kılmışızdır. Bir zorluğa uğramaman için; müminlerin eşleri ve cariyeleri hakkında onların üzerine neyi farz kılmış olduğumuzu bildirmiştik. Allah bağışlayandır, merhamet edendir.Ahzab 50

Allah Muhammede İslam öncesi ganimet olarak cariye mi vermiş ?

beni nerenle dinliyorsun? Peygambere helal kılınanlardan kime ne dedim ben? ben, Peygamber dışındaki Kıyamete kadar herkesi kastettim. Kur'an Ayetlerinin tamamı asıl bizi ilgilendiriyor, çünkü Peygamber zaten Emirleri ve kendisine düşenleri hakkiyle anlayıp yerine getiriyor, idrak edemeyip hatta etmek istemeyip uzak duran biz insanlarız.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Vefik Sâmi yazdı:

Sana bir şey ıspatlamak mecbûriyetinde olmamakla berâber, bu forumda yeni olduğum için yazdıklarınla hakkımda yanlış intibâlar uyanmasına sebep olabilirsin. Bir kere ben; "Katolik, Ortodoks, Protestan" falan değilim. Mezhepsizim ve kendimi MESİH öğrencisi olarak tanımlamaktayım. Senin "Hristiyan" olarak bildiklerin, bırkın beni kendilerinden kabul etmeyi, mesajlarıma, sorularıma cevap vermeye bile tenezzül etmiyorlar. Ben kültür dindarı değilim. İnancımı çevremin baskısı ile veya onları taklid ederek edinmedim.

Her ne ise.

Benimle ilgili bu kadar bilgi yeter.

Gelelim sana.

Seni müslüman olarak görsem, müslümanlara,

Ahmak olarak görsem, ahmaklara karşı ayıp olacak.

Eyyy pabucumun müslümanı !.. (tayyip'ten daha iyi bağırdım yaf.) :D

Sen, müşâvere diye bir kavram duymadın mı hiç ?

Hani "Kur'an" dersin ya hep !..

Kur'andan da mı haberin yok senin, mal. :D

sen, Mesihin değil adnan oktarın kediciği olursun ancak gerizekalı. Mesih dediğin ALLAH'ın Peygamberiydi O'nun öğrencisiysen niye Kur'an Ayetleriyle dalga geçip inkar ediyordun mezhepsiz nesebsiz şerefsiz haysiyetsiz herif? senin inancın yokki taklid edesin sen herşeyle dalga geçen günü yaşayan günü çıkaran yarına bakarız diyen böyle Ateş yolcusu birisin.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, feyak yazdı:

beni nerenle dinliyorsun? Peygambere helal kılınanlardan kime ne dedim ben? ben, Peygamber dışındaki Kıyamete kadar herkesi kastettim. Kur'an Ayetlerinin tamamı asıl bizi ilgilendiriyor, çünkü Peygamber zaten Emirleri ve kendisine düşenleri hakkiyle anlayıp yerine getiriyor, idrak edemeyip hatta etmek istemeyip uzak duran biz insanlarız.

Ellerinin altında bulunanlar derken,öncekilerden söz ediliyor dedin,İslam öncesi edinilen cariyelerden söz ediliyor dedin,ben de bunun böyle olmadığını gösterdim işte.Ellerinin altında bulunanlar derken İslam öncesi edinilen cariyelerden söz ediliyor dersen,birisi de oradan çıkıp Allaha muhammede islam öncesi ganimet olarak cariye mi vermiş der.Gerçeklerin üstünü örtüp,gizleme,yalanlarını pazarlama.

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, Buzul yazdı:

Ellerinin altında bulunanlar derken,öncekilerden söz ediliyor dedin,İslam öncesi edinilen cariyelerden söz ediliyor dedin,ben de bunun böyle olmadığını gösterdim işte.Ellerinin altında bulunanlar derken İslam öncesi edinilen cariyelerden söz ediliyor dersen,birisi de oradan çıkıp Allaha muhammede islam öncesi ganimet olarak cariye mi vermiş der.Gerçeklerin üstünü örtüp,gizleme,yalanlarını pazarlama.

anlamakmı istemiyorsun sen yada başkaları kim dinlerse dinlesin.

ALLAH'ın lütfuyla sırf Peygambere helal kılındımı kendi akrabaları bile? - kılındı. zaten Ayetde "sırf sana mahsus olmak üzere helal kıldık" buyuruluyorken kime ne Peygamberimize kılınan helalden? niye O'nun özeline mahremiyetine bu kadar göz diktiniz ya? Kıyamete kadar diğer tüm insanlara ise Emirler geçerlidir cariye edinmek yok. bunda anlaşılmayacak birşey yok. sizin derdiniz bu kadar insana değilde niye O'na helal kılındı davasımı? bunun hazımsızlığındamısınız? size ne bundan? sen, O'nun gibi insanların arasında adaletle davranıp haklarını gözetebilirmisinki kendinde bu hakkı arıyorsun? senin nefsin arzuların orta malı ne zaman neye gönlün ayağın kayar ne zaman neyi arzularsın kestiremezsin bile kendini Peygamberin iradesiyle denkmi tutuyorsun?

gerçekler dediğin sizin hazımsızlığınızdır. ortada yalan yok Peygambere helal kılındığı zaten açıkça gizlenmeden Kur'an'da açıklanmışken hala aklınız orda ya. içinizde fesatlık ve hazımsızlık var.  sizin gibilere Kur'an'da yine cevap var;

"onlara bir ayet geldiği zaman, 'Allah'ın peygamberlerine verilen (risalet) bize de verilmedikçe inanmayız' derler. Allah, peygamberliğini vereceği kimseyi daha iyi bilir. Suç işleyenlere Allah katından bir aşağılık ve hilelerinden ötürü de şiddetli bir azab erişecektir." (En'am Suresi 124. Ayet)

sizin hazımsızlığınızda aynen böyle.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Antonius yazdı:

Bir insanı öldürmek neden bütün insanları öldürmek gibi olsun? Fetihlerde insanlar ölmüyormu?Yada savaşlarda asker haksız olan tarafdada olsa verilen emri yerine getiriyor aynı zamandada kendi hayatını koruyor?Kaldıki savaşlarda hangi taraf haklı? Her iki tarafda biz haklıyız der!Yavuz Selim Memlüklerle savaşıp Mısırı almıştı değilmi? Pekiyi hangi taraf haklıydı?Ama aynı zamanda Kuran savaşı farz kabul eder.Düşün bakalım.

ne alakası var. kastedilen  ....haksız yere insan öldürmek

bir insanı haklı olup da öldürmek konu dışıdır.

2 sini karıştırma..

Sitelerde Paylaş
Şimdi, feyak yazdı:

anlamakmı istemiyorsun sen yada başkaları kim dinlerse dinlesin.

ALLAH'ın lütfuyla sırf Peygambere helal kılındımı kendi akrabaları bile? - kılındı. zaten Ayetde "sırf sana mahsus olmak üzere helal kıldık" buyuruluyorken kime ne Peygamberimize kılınan helalden? niye O'nun özeline mahremiyetine bu kadar göz diktiniz ya? Kıyamete kadar diğer tüm insanlara ise Emirler geçerlidir cariye edinmek yok. bunda anlaşılmayacak birşey yok. sizin derdiniz bu kadar insana değilde niye O'na helal kılındı davasımı? bunun hazımsızlığındamısınız? size ne bundan? sen, O'nun gibi insanların arasında adaletle davranıp haklarını gözetebilirmisinki kendinde bu hakkı arıyorsun? senin nefsin arzuların orta malı ne zaman neye gönlün ayağın kayar ne zaman neyi arzularsın kestiremezsin bile kendini Peygamberin iradesiyle denkmi tutuyorsun?

gerçekler dediğin sizin hazımsızlığınızdır. ortada yalan yok Peygambere helal kılındığı zaten açıkça gizlenmeden Kur'an'da açıklanmışken hala aklınız orda ya. içinizde fesatlık ve hazımsızlık var.  sizin gibilere Kur'an'da yine cevap var;

"onlara bir ayet geldiği zaman, 'Allah'ın peygamberlerine verilen (risalet) bize de verilmedikçe inanmayız' derler. Allah, peygamberliğini vereceği kimseyi daha iyi bilir. Suç işleyenlere Allah katından bir aşağılık ve hilelerinden ötürü de şiddetli bir azab erişecektir." (En'am Suresi 124. Ayet)

sizin hazımsızlığınızda aynen böyle.

Ellerinin altında bulunanlar derken,islam öncesi edinilen cariyelerden söz ediliyor demedin mi sen?Ben de bunun böyle olmadığını gösterdim işte.Neden konuyu saptırmaya çalışıyorsun,Kuranı benimseyebileceği bir biçime getiren kendi islamının müslümanı olan gayrimüslim.:D

Bu arada Muhammedin eleştirilemezliği nereden geliyor?Uyduruk arap tanrısı El ilaha sırtını dayayıp,kendini kutsallıkla koruma altına aldığı için mi?

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, Buzul yazdı:

Ellerinin altında bulunanlar derken,islam öncesi edinilen cariyelerden söz ediliyor demedin mi sen?Ben de bunun böyle olmadığını gösterdim işte.Neden konuyu saptırmaya çalışıyorsun,Kuranı benimseyebileceği bir biçime getiren kendi islamının müslümanı olan gayrimüslim.:D

Bu arada Muhammedin eleştirilemezliği nereden geliyor?Uyduruk arap tanrısı El ilaha sırtını dayayıp,kendini kutsallıkla koruma altına aldığı için mi?

uyduruk demenle zaten herşeyi bitiriyorsun.

senin gibi şerefsiz;

Alemlerin Rabbine haşa uyduruk diyorsa siz bir hiçsiniz ona bakarsan. siz yerli malısınız. onca Peygamber aynı dilden konuşuyor ama kıçı boklu sizin gibiler uyduruk diyorlar öylemi? siz gerçekten beş para etmezsiniz, insan geldiniz ama asalak gideceksiniz.

aralarında adaleti sağlayamayacağınızı düşünüyorsanız 1 eşle yetinin buyurulan Peygambermi? sen bunu anlamıyormusun? idrak yollarınmı enfeksiyonlu senin? orda hitap kime?- tabiki bize. senin gibi soytarı hariç kimse dediğini demez buna bakarak. siz bir konuyu okurken onu balık hafızası gibi unutup başka bir konuda yine çevirip benzer şeyleri söyleyip duruyorsunuz. çünkü baştan uyduruk diyerek kaileye almadığınız için size söylenileni aklınızda tutma öğüt alma gibi bir durumunuz yok. Kur'an Alemlere öğüttür. siz öğüt almaktan uzaksanız o halde ne İslam'a nede Kur'an'a bulaşmayın mikroplar.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, feyak yazdı:

uyduruk demenle zaten herşeyi bitiriyorsun.

senin gibi şerefsiz;

Alemlerin Rabbine haşa uyduruk diyorsa siz bir hiçsiniz ona bakarsan. siz yerli malısınız. onca Peygamber aynı dilden konuşuyor ama kıçı boklu sizin gibiler uyduruk diyorlar öylemi? siz gerçekten beş para etmezsiniz, insan geldiniz ama asalak gideceksiniz.

aralarında adaleti sağlayamayacağınızı düşünüyorsanız 1 eşle yetinin buyurulan Peygambermi? sen bunu anlamıyormusun? idrak yollarınmı enfeksiyonlu senin? orda hitap kime?- tabiki bize. senin gibi soytarı hariç kimse dediğini demez buna bakarak. siz bir konuyu okurken onu balık hafızası gibi unutup başka bir konuda yine çevirip benzer şeyleri söyleyip duruyorsunuz. çünkü baştan uyduruk diyerek kaileye almadığınız için size söylenileni aklınızda tutma öğüt alma gibi bir durumunuz yok. Kur'an Alemlere öğüttür. siz öğüt almaktan uzaksanız o halde ne İslam'a nede Kur'an'a bulaşmayın mikroplar.

Madem Allahın rabbisine iman ediyorsun,neden ona atfedilen Kuranı benimseyebileceğin bir biçime getiriyorsun?Demek ki senin de Alemlerin rabbisinin kitabında beğenmediğin noktalar var.Sen de kendi İslamının müslümanı olan bir gayrimüslimsin.Müslüman değilsin ki.:lol:

Sitelerde Paylaş
54 dakika önce, feyak yazdı:

sen, Mesihin değil adnan oktarın kediciği olursun ancak gerizekalı.

Ne o ?

Verecek cevap bulamayınca, işi yine çirkefliğe dökmüşsün ?

İstişâre diyorum; istişâre !..

Hani, Uhud savaşı öncesi İslâm Peygamberi "Savaşı Medinede mi kabul edelim, yoksa şehir dışına mı çıkalım ?" diye, müslümanlara danışmamış mıydı ?

Hattâ, hiç arzu etmemesine rağmen müslümanların düşüncelerine uyarak savaş için Medine dışına çıkmadı mı ?

"Elhamdülillah müslümanım" diye gerim gerim gezinirsiniz.

Ama inancınızı bir "kefere" kadar bilmezsiniz.

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Buzul yazdı:

Madem Allahın rabbisine iman ediyorsun,neden ona atfedilen Kuranı benimseyebileceğin bir biçime getiriyorsun?Demek ki senin de Alemlerin rabbisinin kitabında beğenmediğin noktalar var.Sen de kendi İslamının müslümanı olan bir gayrimüslimsin.Müslüman değilsin ki.:lol:

benimle kelime oyunu yapma. Kur'an zaten olduğu gibidir O'nu öğüt alana kendini benimsetir. zorla benimsettirilmez. benimsetilseydi sizin gibi iftiracı yalancılar piyasada cirit atmazdı, O'nu bir şekilde hoşlarına gidip kabul ederlerdi. bırak yalanları ve bana iftiralarını kendi inkarında kal öyle sürün. 

Sitelerde Paylaş
On 19.12.2017 at 22:56, beş kalır yazdı:

İslamda bir otorite yok, böyle bir şeyin olmayışı gerçekten de çok üzücü. Kur'an desen, anlamının, bağlamının yeri bile belli olmuyor çoğu zaman ve hatta kendisi dışındaki kaynaklar olan hadislere bakılma ihtiyacını en sıkı Kur'ancı bile hissediyor. Hadisler desen, ister Şiilerin Kutüb-ü Erbaası olsun, ister Sünnilerin Kütüb-ü Sittesi ve diğer hadisler kaynakları olsun, aynı bölümde birbirleri ile bir çok çelişki, düzensizlik veya İncil'den, Tevrattan ya da en basitinden Zerdüştlükten kopyala-yapıştır içerikler barındırıyor.

Bence sadece sorun, Müslüman olarak doğmuş ve öyle yaşamış bir insanda değil, sorun; sonradan Müslüman olmakta. Düşünelim ki o kişi neye göre, kime göre bir hükme uyacak, kim ne hakla kendisine hüküm verecek, verebilecek? Hemen yan caminin yada mescidin hocası aynı konuyu farklı açıklarken hatta Kur'ancılar da bile bu varken, Allah adına konuşmak gerçekten de çok zor. Ben İslam'a geldim diyenlere hep aynı soruyu sorarım; ''peki sen bir cemaate önderlik ettiğinde yada seni önder gördüklerinde, otorite sen mi olacaksın yoksa sen mi olacaksın?'' Çünkü Allah'ın dini konusunda, seç beğen al yapmak dışında bir şey yapamayacaksın. 

Ah ki o yeni Müslümanların haline, gariplerim, kendi arzu ve heveslerine göre ayetleri yorumlarken, düne kadar baş üstünde tuttukları herhangi hadisi bir anda seneti zayıf diyerek redderken, vay ki o ben Müslüman oldum diyenin haline. Çok ilginç. İslam'da bir otorite yok. Aha, tam şu an bir halife seçilsin, O'nun da aslında bir yetkisi yok. Herkes kendi heva ve hevesine göre hüküm veriyor ve öyle de verilmeye devam edilecek. Bıraktım Allah'ı, yahu hele söyleyin nerededir bu Allah'ın dini? @FETİH kardeş, lütfen benim için sen önce git, Allah'ın dinini bul. Ve Allah'ın dinini bulduğunda da bizleri de haber et. 

Allah'ın dinini bulduğunda da bizleri de haber et.  diyorsun bu yol var.

ben sana doğru yolu söyleyim: ehli sünnet vel cemaat. bu yol Allah'ın CC. Dininin bozulmadan yaşandığı yoldur..

bu yolu bırakma. diğer yollar çıkmaz sokak.

herkes farklı şeyler söylüyor diyorsun: bizi başkaların ne dediği ilgilendirmiyor. onlar zaten yanlış olduğu için bizden farklı olmaları da doğaldır. b u yüzden sen ehli sünnete tabi olanların arasında ihtilaf var mı yok mu ona bakmalısın.oraya baktığında ihtilaf olmadığını görürsün. ihtilaf varsa da derin değildir..sadece dinden çıkarmayan ayrıntılardadır..

çünkü : ehli sünnet içinde temel imani konularda haram ve helallerde   hiç ihtilaf yoktur.

Kur'an , sünnet ve hadise dayalı tek doğru yol ehli sünnet vel cemaat yoludur.

diğer yollar Kur'an,sünnet ve hadislere bağlı olmayan.... yanlış yorumlara dayalı bozuk yollardır.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, feyak yazdı:

benimle kelime oyunu yapma. Kur'an zaten olduğu gibidir O'nu öğüt alana kendini benimsetir. zorla benimsettirilmez. benimsetilseydi sizin gibi iftiracı yalancılar piyasada cirit atmazdı, O'nu bir şekilde hoşlarına gidip kabul ederlerdi. bırak yalanları ve bana iftiralarını kendi inkarında kal öyle sürün. 

Kuranı benimseyebileceği bir biçime getiren kendi islamının müslümanı olan bir gayrimüslimsin.Bu gerçeği kabul et ve müslüman değilim de.:D

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, FETİH yazdı:

Allah'ın dinini bulduğunda da bizleri de haber et.  diyorsun bu yol var.

ben sana doğru yolu söyleyim: ehli sünnet vel cemaat. bu yol Allah'ın CC. Dininin bozulmadan yaşandığı yoldur..

bu yolu bırakma. diğer yollar çıkmaz sokak.

herkes farklı şeyler söylüyor diyorsun: bizi başkaların ne dediği ilgilendirmiyor. onlar zaten yanlış olduğu için bizden farklı olmaları da doğaldır. b u yüzden sen ehli sünnete tabi olanların arasında ihtilaf var mı yok mu ona bakmalısın.oraya baktığında ihtilaf olmadığını görürsün. ihtilaf varsa da derin değildir..sadece dinden çıkarmayan ayrıntılardadır..

çünkü : ehli sünnet içinde temel imani konularda haram ve helallerde   hiç ihtilaf yoktur.

Kur'an , sünnet ve hadise dayalı tek doğru yol ehli sünnet vel cemaat yoludur.

diğer yollar Kur'an,sünnet ve hadislere bağlı olmayan.... yanlış yorumlara dayalı bozuk yollardır.

Yorumda bulunduğunuz için teşekkür ederim. Sizin gibi tefekkür edeceğim.

Bu yüzden, anlaşılan kendim hakkımda bir yapacağım eleştiri yapman gerekiyor. Sanırım hatam, Sünnilikte de İmamet yani bizzat Allah tarafından atanan, Allah'ın seçimine bırakılmış bir lider, önder görmek istememdir. Halbuki Sünnilikte böyle bir şart bulunmayıp, aksine bir cemaate önderlik edebilecek vasıflara sahip bir kişinin olması yeterlidir. Tabii bu durum, sonrasında önüne gelen herkesin en büyük cemaat olan ümmet karşısında, kendisini halife yani en basitinden bir imam olarak tanıtabileceğini göstermektedir. Zaten günümüz Sünni dünyasının sorunu da budur.

Buna karşın, Mezhep imamları, daha doğrusu bir mezhebe tabii olmak, biraz da yüzden vardır. Din hakikaten o kadar karışıktır ve eldeki mevcut bilgilerle iş o kadar saçma bir hale gelir ki, pratiği yürütmek için ancak başka birisine bakıp, o kişiyi taklit etmen gerekir. 

Sünnilerde işin içinden çıkamadıkları için, müctehid sıfatına sahip olduklarını düşündükleri bazı imamlara bakarlar. Yani bu imamların gerek basit bir durum karşısında, kendilerince yaptıkları şeyleri yada zor konularda, başkalarına belirli  ayet  ve belirli hadisler ışığında verdiği hükümleri de hayatlarında da uygularlar. O kişiyi taklit ederler. 

Ehli sünnetin hak olup olmadığı ise ayrı bir başlığın konusu olabilir diye düşünüyorum. Nitekim bu, Sünniliğin ne kadar bizzat peygambere dayandığı söylense de, bir insan yapımı inanç olmadığı anlamına gelmez, aksine insanların elinden çıktığını kanıtlar. Tabii Islamda otorite konusu, uzun ve ayrıca çalışılması gerekilen bir konudur. Şimdilik bu kadarını söylemem zannedersem yeterlidir. 

İlla bir her gönderi sonunda, bire sonuca varmak zorunda değiliz, çoğu kez durup, ne olduğunu tanımlamak daha zevklidir.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, feyak yazdı:

yalan konuşma. İslam dini güya köleliği, onların haklarını koruyormuş gibi görünerek meşrulaştırmış mış. bunlar sizin yalan ve kuruntularınız. ALLAH'ın gönderdiği dosdoğru her Dini her zaman saptıranlar oldu. Asr-ı Saadet'ten sonra İslam'a tabi görünen ülkelerin köle alıp satması bundan keyif ve ticari çıkar duyarak böyle şerefsizlik yapması İslam'ı bağlamaz.

"Artık kâfirlerle karşılaştığınız zaman onları güçsüz (zayıf) bırakıncaya kadar boyunlarını vurun. Bağlarını kuvvetlendirin (esirleri sıkıca bağlayın). Nihayet savaşı, onun ağırlıklarını (silâhlarını ve savaş levazımatını) bırakınca da onları, ister lütuf olarak (bedelsiz) veya fidye alarak (bedel karşılığı) (bırakın). İşte böyle. Ve eğer Allah dileseydi, elbette onlardan intikam alırdı. Ve lâkin (bu) sizin bir kısmınızı, diğer bir kısımla imtihan etmek içindir. Ve onlar ki Allah yolunda öldürülenlerdir, o taktirde onların amelleri boşa çıkarılmaz." (Muhammed Suresi 4. Ayet)

senin dediğin bunları yapmadan önce analarından emdiği sütü burunlarından getirmeyi ihmal etmeyin diye ekler dediğin ima nerde? Müslümanların kimlerle çarpışması isteniyor okudunmu doğru düzgün? kafirlerle çarpışmaları isteniyor. o kafirler azgınlıklarıyla yenilince onlardan esir düşenler teslim olup silahlarını bırakınca ya bedelsiz yada fidye karşılığı onları bırakın buyuruluyor. hani burda köle? senin köle algılayışın bumu yalancı ateist? biz köle diye zorbalık altında çaresizce tutulanlardan bahsediyoruz sense savaş esirlerini gösteriyorsun ve köle imasında bulunuyorsun. ne okuduğunuzu bile anlamaktan yoksunsunuz ve bile bile yalan ve iftiralar ediyorsunuz.

Bu insanları kafirlikle itham etmekte kurana dayanıyor neden bu insanlar kafir olsun ki size karşı oldukları için mi anlayamadıkları bir gerçeği sözde örttükleri için mi bir kazanan bir kaybeden olur kazanan kayıtsız şartsız haklıdır,tarihi kazananlar yazar.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, Türk Ateist said:

Kur'an'da veya genel olarak İslam dininde köle edinmeyi yasaklamış, reddetmiş herhangi bir ayet, emir vb yok. O yüzden de yüzlerce yıl boyu kölelik sürmüş. Kalkmasının nedeni de din değil, köleliğin üretim yöntemi olarak artık kârlı olmamasıdır. Neden böyle olduğunun açıklamalarını yapabiliriz tabii ama konumuz o olmadığı için değinmiyorum.

Tekrar edeyim, İslam köleliği kaldırmadığı gibi, açıkça meşrulaştırmıştır da. Buna seks köleliği de dahildir, hatta Kur'an'da en fazla söz edilen ve desteklenen kölelik türü de budur. Cariyelik.

Sevgili Türk Ateist,

Uydurulan din başka,

indirilen din başka.

Siz aradaki farkı göz ardı ediyor gibisiniz.

Şu söylediğinizden o anlaşılıyor:

Kur'an'da veya genel olarak İslam dininde köle edinmeyi yasaklamış, reddetmiş herhangi bir ayet, emir vb yok.

Bense

aradaki farkı göz önünde bulundurduğum için

Kuran köleliği bir çırpıda kaldırdı diyorum.

Lütfen dikkate alır mısınız:

Kölelik

uygulamada yok oldu demiyorum,

ayetlerde kaldırıldı diyorum

ve kanıt olarak 47:4 ve 8:67'ye yollama yapıyorum.

Yani

Kuran'da köleliği yasaklayan ayetler var,

kardeşim.

Bunu dile getiren yalnızca ben de değilim.

Örneğin Profesör Abdülaziz Bayındır

bütün mezheplerin "Kölelik islamda var!" dediğine dikkat çekip

şu açıklamayı yapıyor:

Ondan sonra 

işte, batılılar köleliği kaldırdılar 

bizimkiler de mecbur kaldılar kaldırmaya.

Şimdi diyorlar ki bir müddetten beri:

İslam aslında kölelği kaldırmayı hedeflemişti 

ama o devirde ne yapsın. Şunlar bunlar vardı, onun için kaldıramadı.

Ama hedefi buydu.

Yani özrü kabahatinden büyük derler ya,

işte bu da öyle bişey.

Yani Allahu teâlâ kaldıracaksa kaldırır, 

insanlardan mı çekinecek hâşâ...

Peki işin gerçeği nedir?

İslam

köleliği kaldırmayı hedeflemiş falan değildir,

köleliği kaldırmıştır. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...