Jump to content

İslam'da erkekler 4 kadın sınırsız cariye alabilir

Recommended Posts

• İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu bir uydurma...

İslamda erkeklerin 4 kadın alma, yani nikahlı ve hür 4 kadınla evlenebilme kısıtı gibi bir limit yoktur. Bu, Nisa 4. ayetin zoraki yorumundan ibarettir. O ayette, ikişer, üçer, dörder denirken, bir defada topluca alınabilecek karı sayısını ifade eder. Herhangi bir üst limit koymaz. Mesela, 4 yetim kızı himayenize alıp, 6-7 yaşına gelip cinsel temas kurulabilir olunca 4'ünü birden nikahlamada bir beis yoktur, bunu anlatır. 

Beğenmeyen, oturup, bu ayetten sonra muhammedin kaç karısı varmış, üstüne kaç tane yenisini almış, oturup sayabilir.

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, anibal yazdı:

Bu bir uydurma...

İslamda erkeklerin 4 kadın alma, yani nikahlı ve hür 4 kadınla evlenebilme kısıtı gibi bir limit yoktur. Bu, Nisa 4. ayetin zoraki yorumundan ibarettir. O ayette, ikişer, üçer, dörder denirken, bir defada topluca alınabilecek karı sayısını ifade eder. Herhangi bir üst limit koymaz. Mesela, 4 yetim kızı himayenize alıp, 6-7 yaşına gelip cinsel temas kurulabilir olunca 4'ünü birden nikahlamada bir beis yoktur, bunu anlatır. 

Beğenmeyen, oturup, bu ayetten sonra muhammedin kaç karısı varmış, üstüne kaç tane yenisini almış, oturup sayabilir.

Evet o ayet neden 1 2 3 4  Yada 4 e kadar demiyorda? ER kelimesini sona ekliyor.Birer de yok ikişer üçer dörder demekle Kümelendirme yapıyor.

Sitelerde Paylaş

Dünya genelinde yapılan nüfus sayımlarında erkek ve  kadınların eşit sayıda olduğu görülmüş...yani  düz hesapla her  erkeğe 1 kadın düşüyor .Türkiye de bunlardan biri...(bu nüfus sayımı ne kadar isabetli tartışılabilir).sen ben 4 veya daha fazla kadın alacak olursak diğer erkekler evlenecek kadın bulmakta sıkıntı çekermi diye düşünmek lazım...zaten ayette bize önerilen ideal eş sayısı 1 tane..çok eşlilikte istesenizde eşleriniz arasında adaleti sağlayamazsınız dendiğine göre böyle...bir de 20 yaşında ki bir adamla 40 yaşında ki adam cinsel istek ve güç açısından  aynı değil.çok eşlilikte bütün eşleri tatmin etmek yaş ilerledikce zorlaşabilir..bu ise doyumsuz,tatmin edilmeyen  kadın demek.  ayette ki adaleti istesenizde sağlayamasınızla açıklanabilir bir durum.

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, fezadabirtürk yazdı:

Dünya genelinde yapılan nüfus sayımlarında erkek ve  kadınların eşit sayıda olduğu görülmüş...yani  düz hesapla her  erkeğe 1 kadın düşüyor .Türkiye de bunlardan biri...(bu nüfus sayımı ne kadar isabetli tartışılabilir).sen ben 4 veya daha fazla kadın alacak olursak diğer erkekler evlenecek kadın bulmakta sıkıntı çekermi diye düşünmek lazım...zaten ayette bize önerilen ideal eş sayısı 1 tane..çok eşlilikte istesenizde eşleriniz arasında adaleti sağlayamazsınız dendiğine göre böyle...bir de 20 yaşında ki bir adamla 40 yaşında ki adam cinsel istek ve güç açısından  aynı değil.çok eşlilikte bütün eşleri tatmin etmek yaş ilerledikce zorlaşabilir..bu ise doyumsuz,tatmin edilmeyen  kadın demek.  ayette ki adaleti istesenizde sağlayamasınızla açıklanabilir bir durum.

E o zaman boş yere yazılmış bir ayet:) Bakın ben Ateist olduğum halde ayetlerin boş yere yazıldıklarına inanmıyorum.Tamam şair sofiler tarafından yazılmışlardır ama hepsi teşbihidir.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Antonius yazdı:

E o zaman boş yere yazılmış bir ayet:) Bakın ben Ateist olduğum halde ayetlerin boş yere yazıldıklarına inanmıyorum.Tamam şair sofiler tarafından yazılmışlardır ama hepsi teşbihidir.

Hesabım yanlış olabilir..erkeklerin ve kadınların yaş ortalamasıda mühim...90 yaşında ki bir erkeğin artık pek kadına ihtiyacı olmasa gerek..

evlenmeye fiziken müsait genç kızlar ve kadınlar...

Ve Evlenmeye müsait erkekler...

Bu ikisi arasında ki sayısal oran önemli...

Yaratan Allah...dilerse kadın nüfusunu da çoğaltır..bu bilimsel olarak nasıl açıklanabilir veya açıklanması mümkün mü bilemiyorum..o zaman ki.arapların kadın erkek oranıda önemli..belki kadınlar coğunluktaydı..

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 19.12.2017 at 03:30, anibal yazdı:

Bu bir uydurma...

İşkembeden sallama.Delil getir.Reformistlerin yaptığı gibi böyle işkembeden ayet tefsir edilmez.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, Jobar said:

İşkembeden sallama.Delil getir.Reformistlerin yaptığı gibi böyle işkembeden ayet tefsir edilmez.

Bunu bana söyleme, zira işkembede bile değil, orada ne yazdığı. 

Bunu tarih söylüyor. Ayette,  4'e kadar alın da demez, 2'şer, 3'er, 4'er alın der, yani tek almayı da kabul etmez. Bunu en fazla 4 olarak anlayan olabilse de, öteki türlü anlayacak için bir yanlış yoktur. Ayet ortada. Yok eğer allah derdini anlatamıyorsa, o zaman derdinizi allaha anlatın. 

Bir bakın bakalım, şeri hukukta, 7 karı ile evlenene bir yaptırım var mı? Neden acaba diye hiç düşünmediniz di mi?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Bunu bana söyleme, zira işkembede bile değil, orada ne yazdığı. 

Bunu tarih söylüyor. Ayette,  4'e kadar alın da demez, 2'şer, 3'er, 4'er alın der, yani tek almayı da kabul etmez. Bunu en fazla 4 olarak anlayan olabilse de, öteki türlü anlayacak için bir yanlış yoktur. Ayet ortada. Yok eğer allah derdini anlatamıyorsa, o zaman derdinizi allaha anlatın. 

Bir bakın bakalım, şeri hukukta, 7 karı ile evlenene bir yaptırım var mı? Neden acaba diye hiç düşünmediniz di mi?

Sen bir islam devletinde 5. kadını nikahlamaya kalk bakalım kadı evliyken zina ediyor hükmüyle seni recm ettiriyor mu ettirmiyor mu ? Bu ayet geldiğinde sahabeler 4 ten fazla olan kadınlarını boşadılar.Bir sahabenin 10 karısı vardı 6 tanesini boşadı az araştır bakalım.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

:D pazardan mı alıyorsunuz?

müslümancıkların bile insanlıktan epey bir uzak olduklarını görüyoruz. ayette yalnızca 1 kadın önerilmez; onunla birlikte 2şer, 3er, 4er kadın da önerilir. cariyelerle yetinilmesi de önerilir. adalet korkusu yoksa; yetim, yani adet görmemiş babasız küçük kızlar da önerilir.

adalet ise eşdeğer pompadan ibaretmiş :D

islamda kadınların mal sayıldığını pek güzel anlatmışsınız.

Sitelerde Paylaş

British_Quran_ch24v31-36.jpg

Yukarda 24':31-36'nın harekesiz çok eski bir el yazmasını görüyorsunuz,

beyaz okun işaret ettiği kelime 24:32'deki " وا نكحوا"dur, NiKaHlayın bekarlarınızı... (KiME nikahlayın deniyor?)

Aşağıda ise 4:3-9'un harekesiz çok eski bir el yazmasını görüyorsunuz.

Yukardan ilk satırdaki kelime:  فا نكحوا, NiKaHlayın o kadınları... (KiME nikahlayın deniyor?)

Ve alttan 8. satırda فا سهدوا var, ŞaHiD gösterin...

24:32'de NiKaHlayın bekarlarınızı ve erdemli erkek kölelerinizi deniyor. KiME nikahlayın?

4:3'te NiKaHlayın o kadınların ikişerini ve üçerini ve dörderini deniyor. KiME nikahlayın? 

Bu cümleler Türkçe olduğuna göre KiME sorusunun cevabı Arapça bilmenizi gerektirmiyor. Cevaplar mısınız lütfen. 

Cevabınız önemli çünkü mushaf harekelenirken 4:3'teki " فا نكحوا"nun başına neler geldiğini farketmemizi sağlayacak.

2mcglj6.jpg

tarihinde Hasan Akçay tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Jobar said:

Sen bir islam devletinde 5. kadını nikahlamaya kalk bakalım kadı evliyken zina ediyor hükmüyle seni recm ettiriyor mu ettirmiyor mu ? Bu ayet geldiğinde sahabeler 4 ten fazla olan kadınlarını boşadılar.Bir sahabenin 10 karısı vardı 6 tanesini boşadı az araştır bakalım.

Ettiremez...

Hangi Sahabeler? Biri götünden sallamış, sizde sayıklıyorsunuz. Ali'nin kaç karısı vardı, bir fikrin var mı? 

Sitelerde Paylaş
19 hours ago, fezadabirtürk said:

Eşit sayıda mı? Gene salladınız. Her zaman erkekler biraz daha fazla olur, olacaktır. Zira Y kromozomu daha küçük ve daha hafiftir, bu yüzden erkek sperm daha hızlı hareket eder. 

İsalma göre, erkeğin karısını tatmin etme gibi bir derdi falan yok zaten, kadınlar tarladır, diledikleri gibi varırlar. 

Kadın tatmin olamazsa ne olur ki? Baktın laf dinlemeyecek gibi, bir temiz döver müslüman, olur biter, allah böyle emrediyor zira. 

Sitelerde Paylaş

Nûr 32: Ve nikahlayın........  ERKEK kölelerinizle cariyelerinizin hak edenlerini (وا نكحوا  ...es-salihîne min iBÂDikum ve imâikum)

Nisâ 3: Öyleyse  nikahlayın size yetki veren  o kadınlardan ikişer, üçer, dörder (فا نكحوا ...en-nisâi mesné ve sülése ve rubâa) 

Nisâ 6: Mallarını verirken tanık bulundurun (İzâ defa'tum ileyhim emvâluhum فا سهدوا...)

Burada elif harfi (ا) önemli 

çünkü birileri ONU e sesi ya da i sesi verecek şekilde harekelemeyi tercih etmilşler

ki anlam, kendinize nikahlayın ya da  BAŞKALARINA nikahlayın (evlendirin) olsun. 

Kısa bir çizgi var,

bir tür tire (-).

Bu tireyi

24:32'de "ا"in yukarısına çiziktirmişler, böylece elif e olmuş ve anlam başkalarına nikahlayın: ve enkihû - وأَ نكحوا 

4:3'te ise "ا"in aşağısına çiziktirmişler, böylece elif i ve anlam KENDiNiZE nikahlayın olmuş:  fe inkihû -  ف إِ نكحوا. 

Sonra ف ile إِ  harflerini birleştirip فا  yapmışlar:  fenkihû - فا نكحوا .

.

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, fezadabirtürk yazdı:

Hesabım yanlış olabilir..erkeklerin ve kadınların yaş ortalamasıda mühim...90 yaşında ki bir erkeğin artık pek kadına ihtiyacı olmasa gerek..

evlenmeye fiziken müsait genç kızlar ve kadınlar...

Ve Evlenmeye müsait erkekler...

Bu ikisi arasında ki sayısal oran önemli...

Yaratan Allah...dilerse kadın nüfusunu da çoğaltır..bu bilimsel olarak nasıl açıklanabilir veya açıklanması mümkün mü bilemiyorum..o zaman ki.arapların kadın erkek oranıda önemli..belki kadınlar coğunluktaydı..

Manevi anlamda düşünsel zina sevgi ile aklın herhangi bir işimizde zamansız birleşimidir.Misal Matematikten ve Fizikten anlamayan bir gencin mühendis olmaya karar verip Mühendislik fakültesine girmesi!60 yaşında Emekli olmuş birinin 30 yaşında bir bayanla izdivacı! Cezası: Tevrata göre Recm yani taşlanmadır.Ancak o taşlarda manevidir.Düşünsel Tenkit taşlarıdır!Hem kendimizden hemde çevremizden atılırlar.Kuranda ise 100 değnek denir! Ama nasıl bir değnek yani hangi şiddette?Bu belirtilmez çünkü müteşabihtir.100 rakamı tamamlanmadır.Misallerimize göre  Mühendisliğe giren Eksiği olan Matematiği ve Fiziği öğrenecek,60 yaşındaki  ununu elemiş eleğini asmış emekli tekrar çalışmaya başlayacak,bir 30 yaşındaki insanın eforunu gösterecek spor yapacak dans edecek,gezecek tozacak vee çocuk yapacak!:)Akşamları TV karşısında pineklemeyecek!çocuğun ağlamalarına tahammül edecek.Eşine yardım edecek.O zaman Tevrat ve Kurandaki pasuk ve ayetler birbirini tamamlarlar.

Yani orada anlatılan kadın ve erkekte düşünsel mefhumların insan cinsiyetleri ile sembolleştirildiği kanaatindeyim.4 kadın !ikişer üçer dörder diye yapılan kümelendirmelerde yaşamdaki uğraşlarımızın sınıflandırılması olabilir.mesela işimiz.Birden fazla işimizde olabilir.Eşimiz Kanunlar ve gücümüz el verdiğince birden fazla eşimizde olabilir.Yani bize yaşadığımız yaşam anlatılıyor.

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, Hasan Akçay yazdı:

Bu tireyi

24:32'de "ا"in yukarısına çiziktirmişler, böylece elif e olmuş ve anlam başkalarına nikahlayın: ve enkihû - وأَ نكحوا 

4:3'te ise "ا"in aşağısına çiziktirmişler, böylece elif i ve anlam KENDiNiZE nikahlayın olmuş:  fe inkihû -  ف إِ نكحوا. 

Sonra ف ile إِ  harflerini birleştirip فا  yapmışlar:  fenkihû - فا نكحوا .

.

ve inandığınız tanrı bu konuda hiçbir şey yapamıyor. bir çizgi, tanrınızın emirlerini bambaşka bir duruma sokuyor. tanrınız, böyle bir şey olabileceğini ve kurmak istediği düzenin bir çizgi ile yıkılabileceğini göremiyor. milyarlarca insan, bir çizgi ile berbat hayatlar yaşıyorlar. hepsi, tanrınızın  o cümleyi  bir çizgi ile mahvolup gitmesine yol açabilecek şekilde  kurması nedeniyle oluyor.

beceriksiz, öngörüsüz, derdini anlatabilmekten aciz bir tanrı hayal etmişsiniz.

sizinkinin tersine, arabın tanrısı görece tutarlılık içindedir. arabın tanrısına göre kadın maldır ve çok sayıda alınabilir. köle maldır ve istenildiği gibi kullanılabilir ve dahası bütün kitap boyunca da bunu dönüp dönüp aynı şekilde anlatıyor. kadın bir yerde prenses, bir yerde mal değil; hep mal. köle bir yerde arkadaş,  bir yerde mal değil; hep mal.

berbat merbat ama arabın tanrısı sizinkine göre daha iyi anlatabiliyor derdini.

Sitelerde Paylaş

Benim önceliğim sizinkinden farklı bir_akil_insan,

benim öncelik verdiğim şey

4:3'te "Çok eş alın!" deniyor yanılgısına kapılmamak.

Şuna dikkat çekmeye çalışıyorum:

AKIL sahibi olup akıllarının sesine kulak verenler

o yanılgıya kapılmazlar

ve 4:3'te söyleneni doğru anlarlar.

Örneğin

orada söylenen:

Yetimlerin haklarını koruyamıycanızdan endişeliyseniz...

Kimlerdir 

yetimlerin haklarını koruyamıycandan endişeli olanlar?

Koruması altında yetimler bulunan herkes.

Örneğin

koruması altında yetimler bulunan KADINLAR.

koruması altında yetimler bulunan erkekler.

Ayette

sonra

şu söyleniyor:

Öyleyse nikahlayın... o KADINLARDAN  (Fenkihû... en-nisâ')

Koruması altında yetimler bulunan KADINLAR

o KADINLARI kime niklahlayacak?

Sizin aklınız buna ne diyor sayın bir_akil_insan?

Benim önceliğim budur,

beşerî yanılgıları Allah'a yamayıp

akıl tembelliği etmek değil.

.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, anibal yazdı:

Ettiremez...

Hangi Sahabeler? Biri götünden sallamış, sizde sayıklıyorsunuz. Ali'nin kaç karısı vardı, bir fikrin var mı? 

Nah ettiremez.Kafana 2 kiloluk taşı yiyince görürsün ettiriyor mu ettiremiyor mu.Git azıcık tefsir oku müçtehid imamların görüşlerini oku işkembeden sallama.Hz Alininde 4 karışı vardı gerisi cariye idi.Telefonda olduğum için şimdi bakamıyorum en yakın zamanda o sahabeyi bulup atarım.Sende bu arada az tefsir oku.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...