Jump to content

Kütleçekim Fenomeni ve Gizemi ..

Recommended Posts

3 saat önce, haci yazdı:

Yalnız enerjiden oluşan fotonlar, çekim alanından etkilenmelerine  rağmen, kütlesizdirler. Bunu unutmayalım.

Doğada madde ve enerji bizim kusurlu mantığımıza uymak zorunda değildir.

Biz fizik yasalarını idealize etme gibi bir sapkınlık içindeyiz. Graviton neden olsun? Olması bize hoş görüneceği için mi?

Fotonlar kütlesizdir demek çok yanlış bir söylem 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 117
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, haci yazdı:

Fotonlar kütlesizdir. Bu tartışmaya açık bir konu değildir. Sicim kuramı palavradır..

Kütlesiz değiller .. Üstte kütle formulünü verdim ..

Sicim kuramını geçtim Loop Kuantum neden palavra ? 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, The_Individualist yazdı:

Kütlesiz değiller .. Üstte kütle formulünü verdim ..

Sicim kuramını geçtim Loop Kuantum neden palavra ? 

Loop Quantum string teorisine rakip bir teoridir. Genel rölativite ile kuantum mekaniğini birleştiren bir teoridir. Diğer üç kuvveti de birlikte inceleyen bir teoridir aynı zamanda.

Üzerinde yoğun araştırmaların yapıldığı bir teoridir Sicim kuramından daha mantıklı ise de, henüz gelişme döneminde olduğu için güvenilir bir teori değildir.

Sitelerde Paylaş

Kütlesiz her cisim ışık hızında hareket eder bu doğru bir bir söylem. 

Ancak hareket eden eden her şeyin kinetik enerji sebepli kütlesi vardır. 

Durağan bir foton imkansızdır çünkü durağan fotonun kütlesi 0 dır. Foton enerji taşır. Diğer bir değişle durağan foton diye bir şey yoktur. 

Haliyle fotonların hareketleri sebebiyle kütleleri vardır. Ne kadar az olduğunun bir önemi yok kütle/enerjş uzayı büker. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 saat önce, NotImportant yazdı:

Kütlesiz her cisim ışık hızında hareket eder bu doğru bir bir söylem. 

Ancak hareket eden eden her şeyin kinetik enerji sebepli kütlesi vardır. 

Durağan bir foton imkansızdır çünkü durağan fotonun kütlesi 0 dır. Foton enerji taşır. Diğer bir değişle durağan foton diye bir şey yoktur. 

Haliyle fotonların hareketleri sebebiyle kütleleri vardır. Ne kadar az olduğunun bir önemi yok kütle/enerjş uzayı büker. 

Fotonların kütlesi yoktur. Enerjilerinin kütle olarak karşılığı vardır. Bu özellik onların kütlesi olduğu anlamına gelmez.

Nötrinoların çok az bir kütlesi vardır.

Buna rağmen çoğu kere nötrinolar hedeflerine fotonlardan daha önce ulaşırlar. NEDEN?

Bu arada duran fotonlar vardır... Yani fotonları durdurmak mümkündür. NASIL?

Sitelerde Paylaş

Fotonların kütlesi yoktur. Enerjilerinin kütle olarak karşılığı vardır. Bu özellik onların kütlesi olduğu anlamına gelmez.

Buna rağmen çoğu kere nötrinolar hedeflerine fotonlardan daha önce ulaşırlar. NEDEN?

1) Notrinolar 0 etkileşimli parcaciklar oldugu icin .. Etkilesimsizler ..

2) Bilmiyorum

Sitelerde Paylaş

Etkileşimsiz olmanın nötrinoların hızına olan etkisi nedir?

Hızına etki etmez .. Teoride neyse pratikte de tamamen aynı hızda seyrederler .. Uzay boşluğu bile ağ benzeri yapısı yüzünden fotonlarım hızına ihmal edilebilir bir etki sağlıyorken notrinolarda bu yok ..

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, The_Individualist yazdı:

Hızına etki etmez .. Teoride neyse pratikte de tamamen aynı hızda seyrederler .. Uzay boşluğu bile ağ benzeri yapısı yüzünden fotonlarım hızına ihmal edilebilir bir etki sağlıyorken notrinolarda bu yok ..

Bu cevabı doğru kabul ediyorum... 100 bin ışık yılı uzakta bir yıldızın süpernova olduğunu farzedelim... Bu süpernovadan bize nötrinolar ışıktan 6-8 saat daha önce ulaşacaklardır..

Bunun nedeni ışığın çekim kuvvetine tabi olarak kırılması ve kat ettiği yolun uzamasıdır. Nötrinolar içinden geçtikleri ortamdan etkilenmezler.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, haci yazdı:

Neden kütlesi olduğu anlamına gelmesin ?

Fotonlar dalga özelliği de gösterirler durağan dalga diye bir şey yoktur. Yavaşlama başka bir şey. 

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, haci yazdı:

Bu cevabı doğru kabul ediyorum... 100 bin ışık yılı uzakta bir yıldızın süpernova olduğunu farzedelim... Bu süpernovadan bize nötrinolar ışıktan 6-8 saat daha önce ulaşacaklardır..

Bunun nedeni ışığın çekim kuvvetine tabi olarak kırılması ve kat ettiği yolun uzamasıdır. Nötrinolar içinden geçtikleri ortamdan etkilenmezler.

Bu doğru değil bir foton ile nötrino aynı anda oluşmuş ve aynı doğrultuda gidiyorsa, varılacak yere foton ya daha önce varır.

Nötrinolar kütle çekimden etkilenmez değillerdir. Zaten böyle bir şey imkansız.  Eğilmiş bir uzayda nötrinoya özel doğrusal bir rota yoktur.

Evet etkileşim seviyeleri oldukça düşük ancak bunun konuya bir ilgisi yok. 

Sitelerde Paylaş
On 12/22/2017 at 21:53, The_Individualist said:

< 1×10−18 eV/c2 

Fotonun kütlesi vardır ama önemsenmeyecek kadar küçüktür ..

Fotonun bir enerjisi vardır, bu da bir kütleye karşılık gelir. Fakat bu fotonun kütlesiz olduğu gerçeğini değiştirmez. Zira, foton ışıyan bir elektronun mesela, kütlesi azalmaz, ya da foton emen elektronun kütlesi artmaz. 

Gerçek kütle, değişmez kütle denen bir şey vardır. Foton bu türden bir gerçek kütleye sahip değildir. Bilimde, hele hele fizikte, hiç bir şey önemsenmeyecek kadar küçük olmaz. Bu bahsettiğin şey de, göreceli, yani "relativistic" kütle olarak, ayrı bir şekilde düşünülür, kabul edilir. 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, NotImportant yazdı:

Bu doğru değil bir foton ile nötrino aynı anda oluşmuş ve aynı doğrultuda gidiyorsa, varılacak yere foton ya daha önce varır.

Nötrinolar kütle çekimden etkilenmez değillerdir. Zaten böyle bir şey imkansız.  Eğilmiş bir uzayda nötrinoya özel doğrusal bir rota yoktur.

Evet etkileşim seviyeleri oldukça düşük ancak bunun konuya bir ilgisi yok. 

Senin bu iddian çoktan yanlışlandı... 100 bin ışık yılı uzakta patlayan bir süpernovanın bilgisi, nötrinolardan 6-8 saat sonra dünyaya ulaştı.

Çok küçük bir kütlesi olmasına rağmen nötrinolar kütle çekime tabi değillerdir. Işık fotonları ise tabidirler ve kırıldıkları için daha uzun bir yol izlerler..

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, haci yazdı:

Senin bu iddian çoktan yanlışlandı... 100 bin ışık yılı uzakta patlayan bir süpernovanın bilgisi, nötrinolardan 6-8 saat sonra dünyaya ulaştı.

Çok küçük bir kütlesi olmasına rağmen nötrinolar kütle çekime tabi değillerdir. Işık fotonları ise tabidirler ve kırıldıkları için daha uzun bir yol izlerler..

Hayır bunun bir yanlış anlaşılma olduğu, çöken çekirdek yüzünden nötrinoların fotonlardan daha önce oluştuğu söylendi. Bu yüzden de nötrinolar önce vardı. 

Bu evrende bilinen hiç bir şey kütle çekimden etkilenmez değildir. Karanlık madde ve enerji bile ki hakkında çok az şey biliniyor kütle çekimden etkilenir. Zaten bulunuş iddiaları da o şekildedir. 

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, NotImportant yazdı:

Hayır bunun bir yanlış anlaşılma olduğu, çöken çekirdek yüzünden nötrinoların fotonlardan daha önce oluştuğu söylendi. Bu yüzden de nötrinolar önce vardı. 

Bu evrende bilinen hiç bir şey kütle çekimden etkilenmez değildir. Karanlık madde ve enerji bile ki hakkında çok az şey biliniyor kütle çekimden etkilenir. Zaten bulunuş iddiaları da o şekildedir. 

Nötrinolar yıldızın çökmesi sırasında fotonlardan daha önce oluşmuşlarsa ve dünyaya fotonlardan önce ulaşmışlarsa, ne fotonlar ne de nötrinolar, kütle çekime tabi olmamışlardır..

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, haci yazdı:

Nötrinolar yıldızın çökmesi sırasında fotonlardan daha önce oluşmuşlarsa ve dünyaya fotonlardan önce ulaşmışlarsa, ne fotonlar ne de nötrinolar, kütle çekime tabi olmamışlardır..

Bu bilinmiyor.

Sonuçta aynı rotada birinin eğilip birinin düz gittiğini söylüyorsunuz. Aksi halde karşılaştırılamaz. 

Bende diyorum ikisi de eğilmiştir ama  nötrinolar yola önce çıktıları için önce varmıştır.  (yoksa ikisininde eğilmiş bir rota izlemesi veya ikisini de eğilmemiş bir rota izlemesi bu durumu değiştirmez.)

►Sizin söyleminiz nötrinoların kütle çekimden etkilenmediğini göstermez. 

Alıntı

Nötrinolar kütle çekimden etkilenselerdi ışık fotonlarından daha sonra dünyaya ulaşırlardı.

Daha önce oluştukları için böyle bir zorunluluk yok. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...