Jump to content

Kütleçekim Fenomeni ve Gizemi ..

Recommended Posts

Fotonların kütleçekimden etkilendiği kesin olarak biliniyor.

Nötrinoların kütleçekimden etkilenmediği de kesin olarak biliniyor. Çünkü nötrinolar binlerce km kalınlığında kurşundan bile geçebiliyorlar.

Supernova sırasında açığa çıkan sayısız nötrinoların tesadüfen yalnız bir kaçının varlığı saptanabiliyor.

Burada sorun nötrinoların kütle çekimden etkilenip etkilenmedikleri değil... Çünkü etkilenmediklerini biliyoruz..

Burada sorun nötrinoların fotonlardan daha hızlı hareket edip etmedikleri... Bunun cevabını da biliyoruz.

Nötrinolar çok az da olsa kütle içerdikleri için, fotonlar kadar hızlı hareket edemiyorlar..

Bütün bunlar bilimsel gözlemler..

Nötronların kütle çekimden etkilendiği bir efsanedir.. Yok öyle şey... Bundan eminiz..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 117
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

52 dakika önce, haci yazdı:

Yanlış olan nedir? Hangi site hangi bilgi?

Nötrino konusunda herhangi bir kaynak, herhangi bir site.

Alıntı

...........Nötrinoların kütlesi olduğundan yerçekimi kuvvetiyle diğer kütleli parçacıklar gibi etkileşir; ancak yerçekimi kuvveti bilinen dört kuvvetin arasında en zayıf olanıdır.......

Ayrıca durgun kütle ifadelerine de dikkat edelim. Bunlar önemeli şeyler. 

Matematiksel olarakta neden kütle çekiminde etkilenmeleri gerektiğini ekleyeceğim yakında. Henüz elimle hesaplamadım. 

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, haci yazdı:

Matematiksel olarakta neden kütle çekiminde etkilenmeleri gerektiğini ekleyeceğim yakında. Henüz elimle hesaplamadım. 

Sen yeni fizik kanunları keşfediyorsun galiba...

Link eklemeyi unutmuşum, o alıntı oraya aittir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Nötrino

Hayır keşfetmiyorum. Var olanları yazıyorum. 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, NotImportant yazdı:

Link eklemeyi unutmuşum, o alıntı oraya aittir.

Hayır keşfetmiyorum. Var olanları yazıyorum. 

İyi de bu kaynağın neresinde nötrinoların kütle çekimden etkilendiklerini yazıyor. Varsa orasını işaretle veya copy paste et.. Ben görmedim.

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, haci yazdı:

İyi de bu kaynağın neresinde nötrinoların kütle çekimden etkilendiklerini yazıyor. Varsa orasını işaretle veya copy paste et.. Ben görmedim.

Yukarıdaki alıntı oradan gelme..

Alıntı

Nötrinoların kütlesi olduğundan yerçekimi kuvvetiyle diğer kütleli parçacıklar gibi etkileşir; ancak yerçekimi kuvveti bilinen dört kuvvetin arasında en zayıf olanıdır.

Alıntı

Elektrik yükü taşımadıklarından ve temel doğa kuvvetlerinden yalnızca (belirgin açıdan) kütle çekiminden etkilendikleri için nötrinolar son derece zayıf etkileşimli parçacıklar olarak nitelenirler.

http://www.kozmikanafor.com/hayalet-parcacigimiz-notrino/

Alıntı

Nötrinolar kütleçekimi ve zayıf nükleer kuvvetten etkilenmektedir. Zayıf nükleer kuvvetin menzili çok kısa olduğundan ve kütleçekimi kuvveti de çok zayıf olduğundan etkileşime geçmeden geçip gitmelerinin sebebi budur.

http://www.bilimsehri.com/makaleler/notrino.html (2. bölüm soldaki standart model tablosunun sağındaki başlayan paragraf) 

...... Neyse böyle gidiyor işte hacı ama ispat etmesi kolay

►Kütlesini hesapla 

►Gerçek bir veriden yola çıkarak kütle çekiminden ne kadar etkileneceğini ve buna bağlı olarak rotasını hesapla, sonrada gerçek veriyle karşılaştır. 

►Eğer veriler tutuyorsa kütle çekiminden etkileniyor demektir. 

►Zaten konuları biraz incelersek nötrino, beta bozunmasın da enerjinin korunumu yasası gereği ortaya çıkmış bir parçacıktır. Kütlesi de o şekilde hesaplanır. Atomun bir parçasıdır ve kütle çekiminden etkilenmemesi ( tabii onunla beraber hiç bir şeyden etkilenmemesi) onun bir atomun parçası olmasıyla çelişir. Çünkü hiç bir şeyle etkileşime girmeyen bir şey zaten bir şeyin parçası olamaz. 

Örneğin çöken bir yıldızın çekirdeğinde ki bir atomda ne işi vardı da bozundu ? Kütle çekim sebebiyle çöken bir yıldızın çekirdeğinde ki bir atomundan bozunan bir nötrino nasıl olur da oluşumuna sebep olan olaydan etkilenmez. O zaman nasıl oluşabilir. 

Vs. Vs.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nötronlar proton, elektron ve elektron anti nötrinoya bozunur. Nötrinolar kütle çekimden etlilenmezler. Çünkü hem kütleçekim çok zayıf bir kuvvettir, hem de nötrinolar çok küçük bir kütle ihtiva ederler. Atom düzeyinde çekim kuvvetini sıfır kabul edebiliriz. Bu nedenden kuantum çekim kuvveti teorisi yoktur. Nötrinoların kütle çekimden etkilenmeleri gerektiği teorik bir görüştür. Pratikte gözlemlenen bir durum değildir. Nötrinoların kütle çekimden etkilendiğini gösteren en ufak bir gözlem yapılmamıştır. Böyle bir iddia absürddür. Nötrinolarda kütle hesaplanamayacak kadar küçüktür. Zaten onların kütle içerdiği son 10-15 yıl içinde anlaşılmıştır.

Sitelerde Paylaş

Etkilenmemekle, değerin ihmal edilecek seviyede olması ayrı şeylerdir. 

Ben şuan andromeda galaksisinin kütle çekiminden ne kadar etkileniyorum. Doğru cevap 0 değil ama ihmal edilecek kadar. Peki ben kütle çekiminden etkilenmeyen biri miyim ?

►Kütle çekiminden etkilenmemek bilimde patlama yaratır. 

Nörinoyu bir gezegenin yanından geçirmek başka, bir karadeliğin veya nötron yıldızı gibi noktasal ve çok kuvvetli kütle çekim kuvveti olan cisimlerin yanından geçirmek başkadır. 

Sen bana bir nötrinonun, bir kara deliğin olay ufkunun içinden hiç bir şey olmamış gibi girip çıkabileceğini söylüyorsun aynı zamanda. Böyle bir şey olsa hawking ayaklanırdı :lol:

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, NotImportant yazdı:

Etkilenmemekle, değerin ihmal edilecek seviyede olması ayrı şeylerdir. 

Ben şuan andromeda galaksisinin kütle çekiminden ne kadar etkileniyorum. Doğru cevap 0 değil ama ihmal edilecek kadar. Peki ben kütle çekiminden etkilenmeyen biri miyim ?

►Kütle çekiminden etkilenmemek bilimde patlama yaratır. 

Nörinoyu bir gezegenin yanından geçirmek başka, bir karadeliğin veya nötron yıldızı gibi noktasal ve çok kuvvetli kütle çekim kuvveti olan cisimlerin yanından geçirmek başkadır. 

Sen bana bir nötrinonun, bir kara deliğin olay ufkunun içinden hiç bir şey olmamış gibi girip çıkabileceğini söylüyorsun aynı zamanda. Böyle bir şey olsa hawking ayaklanırdı :lol:

Kara delik ayrı bir olay... Kütlesiz fotonların bile kaçamadığı bir çekim kuvveti söz konusu.. Nötrinolarda çok az da olsa kütle olduğu için, kara deliklerden kaçamazlar.

Bu arada hafif olduğu için kütle çekimden etkilenmemekle, kütle çekimden etkilenmemek aynı şeyler. Sonuçta kütle çekimden etkilenmiyor. Nedeni de çok az kütle içermesi.. Bunun felsefesini yapıyorsunuz..

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, haci yazdı:

Kara delik ayrı bir olay... Kütlesiz fotonların bile kaçamadığı bir çekim kuvveti söz konusu.. Nötrinolarda çok az da olsa kütle olduğu için, kara deliklerden kaçamazlar.

Bu arada hafif olduğu için kütle çekimden etkilenmemekle, kütle çekimden etkilenmemek aynı şeyler. Sonuçta kütle çekimden etkilenmiyor. Nedeni de çok az kütle içermesi.. Bunun felsefesini yapıyorsunuz..

Felsefe değil bu olayın gerçeği.

İşte zaten çekim değil bu, görelilik.. Yani uzayın eğriliği, olay ufkunun içinde uzay sadece tek bir yönde gidilecek şekilde aşırı miktarda eğiliyor. Eğer eğilmeden (yani kütle çekiminden) etkilenmeyen bir şey varsa ortada, bu dünyanın çekimi veya kara deliğin çekimi diye ayırt etmez.  

Buda gösteriyor ki kütle çekimi için küçük kütleli cisim dediğimiz şeyin önemli olduğu kadar (nötrino) diğer cismin kütlesi de önemli. Hafif olduğu için dünyanın kütle çekiminden ihmal edilecek düzeyde etkilenirken kara delik veya nötron yıldızı için bu durum geçerli değildir. 

Haliyle bu cümle yanlış.

Alıntı

Bu arada hafif olduğu için kütle çekimden etkilenmemekle, kütle çekimden etkilenmemek aynı şeyler.

Sitelerde Paylaş

Bu arada hafif olduğu için kütle çekimden etkilenmemekle, kütle çekimden etkilenmemek aynı şeyler.

Nötrinolar söz konusu olunca bunlar aynı şey... Biri diğerinin açıklaması....

Kütle çekimden etkilenmiyor..

Neden....

Kütlesi çok hafif olduğu için...

Sitelerde Paylaş
6 dakika önce, haci yazdı:

Bu arada.... Bizim galaksinin merkezindeki black hole'un nötrino ürettiği söyleniyor. Üretmesi demek, nötrinoların aynı zamanda kara deliklerden kaçması demek.

https://www.nasa.gov/centers/marshall/news/news/releases/2014/14-169.html

Kara deliğin olay ufku ve tekillik adlı iki kısmı vardır. Olay ufkunu geçen hiç bir şey ne olduğunun önemi olmaksızın kara delikten kaçamaz tekilliğe düşer. Tekillik gözlemlenemez ve ölçülemez. 

►Kara deliklerin temel prensibi evrendeki farklı şeyleri alıp bunları aynı şey yapmasıdır. Kütle çekiminin ezici gücü ile maddeyi saf enerji haline dönüştürdüğü ve tüm kütleyi uzaydaki tek bir noktada topladığı düşünülüyor. 

Bunları niye anlattım, nötrinonun oluşum süreci için anlattım. Negatif veya pozitif beta bozunması aslında protonun nötrona, nötronun protona dönüşmesinden ibarettir. 

Elektron çekirdeğe çöktürülerek nötron oluşturulur ama arada kütle farkı oluşur buda bir nötrino kütlesi kadar fark demek. (enerjinin korunumu yasası) 

Peki nötrinonun oluşum sürecini niye anlattım ? Onuda kara delik nasıl nötrino oluşturur kısmına getirmek için anlattım. 

Bir yıldızın çekirdeğindeki ezilen atom gibi kara deliğin olay ufkuna yaklaşan atomda ezilmeye başlar. Eğer olay ufkunu geçerse artık akıbetini bilmiyoruz ama olay ufkunu geçmeden önceki yaptığı ışımalar ve nötrino salınımları kara delikten kaçabilir. (çünkü olay ufkunu geçmemiştir)

Çok uzattım ama mecburdum. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, NotImportant yazdı:

En son nötrinoların kütle çekiminden etklendiği konusunda anlaşmaya varıyorduk. :)  Sadece kelimelerde sıkıntı çıkıyordu. 

Nötrinoların kara delikler dışında, kütle çekimden etkilenmediğini kabul etmemekle yanılıyorsun. Çünkü elinde en ufak bir delil bile yok...

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, haci yazdı:

Nötrinoların kara delikler dışında, kütle çekimden etkilenmediğini kabul etmemekle yanılıyorsun. Çünkü elinde en ufak bir delil bile yok...

İhmal edilebilecek düzeyde bile olsa etkilenmiyor mu gravityden ?

Kütleçekim , uzay-zaman dokusuyla direk ilgili diyorsun fakat sonuç olarak notrinolar da bu ağ yapılı dokuda yüzen balık gibiler ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...