Jump to content

Tanrının Varlığı Hakkında

Recommended Posts

11 dakika önce, Local mü'min yazdı:

Mesela tecavuz oraninin en fazla oldugu ulke amerika, en az oldugu ulkeler isr islam ulkeleridir. Cunku islam kadin ve erkegin arasina bir sinir koyuyor ve fitratca nazik olan kadini koruma altina aliyor.

Bir baska ornek:

Hirsizligin ve intiharin en buyuk sebeblerinden biri olan fakirlige islam zekatla cozum getriyor.

Ve burada yazmakla bitmez. Git azicik arastir bakalim islamin sorunlarimiza getirdigi cozumleri

Umarım trolsündür Local mü’min.

Yöneticiyim ve trol olmanı diliyorum. Durum o kadar ciddi...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 130
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

14 dakika önce, Local mü'min yazdı:

Siz olunce yok olacaginizi sanarken Allah bize sonsuz bir hayatin oldugunu soyleyerek zaten en buyuk sorunumuza cozum buluyor.

Cunku insan bir sonsuz cehennem bile olsa ebediyeti ister. İnsanin icinde vardir bu duygu.

Mesela tecavuz oraninin en fazla oldugu ulke amerika, en az oldugu ulkeler isr islam ulkeleridir. Cunku islam kadin ve erkegin arasina bir sinir koyuyor ve fitratca nazik olan kadini koruma altina aliyor.

Bir baska ornek:

Hirsizligin ve intiharin en buyuk sebeblerinden biri olan fakirlige islam zekatla cozum getriyor.

Ve burada yazmakla bitmez. Git azicik arastir bakalim islamin sorunlarimiza getirdigi cozumleri

E arabistana git o zaman. Ne duruyorsun burada ?

Aa mutsuzluk var değil mi ? İşine gelmiyor.. Sert cezalar ile suç oranını düşürmek kolay. Uzaktan övmekte kolay... 

Okudun mu sen attığım linki, sesin çıkmıyor ona. Anlayacak kapasite mi yok yoksa ? 

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, bir_akil_insan yazdı:
1 saat önce, sofratuzu yazdı:

1 saat önce, sofratuzu yazdı:

Nerenizden anliyorsunuz siz bende onu anlamiyom kardesim. Ben kuranin hayatimiza getirdogi cozumleri soyluyorum yanlis cevaplara karsi. Sen arabistana git diyorsun. Mutsuzluk varsa sizin gibi İslami bilmeyenler yuzunden var. Senin agir dedigin kurallar dunyadada uygulanmadigindan suc oranlari bu kadar fazla. Bir kac kisiye cezayi uyguladinmi baska kisilerin suc islemeye gozleri yemiyor zaten.

Ne derseniz deyin hak her zaman batili yener

O hakkinda konustugun kurani oku da gor bakalim. Oyle havadan ateizm demek kolay.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Local mü'min yazdı:

Siz olunce yok olacaginizi sanarken Allah bize sonsuz bir hayatin oldugunu soyleyerek zaten en buyuk sorunumuza cozum buluyor.

Cunku insan bir sonsuz cehennem bile olsa ebediyeti ister. İnsanin icinde vardir bu duygu.

Bir baska ornek:

Bu sorunların çözümü kuranda yer almıyor.

İslam ülkeleri işsizliği gelir adaletsiz gelir dağılımını çözmemiş.

Bunları çözseydi hırsızlık sebebleri ortadan kalkardı.

Ganimet helal diyen kitap hırsızlığı teşvik ediyor.

İspanyadan endonezya ya ganimet cizye  için savaştıklarını görmüyormusun.

intihar etmek sorun değildir.çözümdür.

Mesela tedavisi mümkün olmayan bir hastalıkta ötenazi yöntemi ile ölmek isterim.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Local mü'min yazdı:

Sn. Vitamin sukur olsun duzgun adam gibi konusan birini buldum.

Soyle dusun evrendeki binlerce hassas ayardan yani kanundan birinin degerini 0,1 oynatsak her sey cok degisebilir. Ornegin yer cekimini.belki yere zor tutunuruz.bu da demektir ki suanki kanunlar ozel bir olcu. Yoksa degisse denge kaciyor. Peki hepsini birden degistirsek, biri yetmrz desen

Hepsini de degistirsen yine ayni sey olur cunku 5/10 =1/2 

Yani oran yine degismez. Ayni sartlar olur

Yine bir saidci geldi. Bak senin geçtiğin yolları hemen sayalım. Bir defa cevap diye verdiğin bir çok şey nursiden, hayahanem veya çayhouse diye bir kanaldan, zakir naikten. Yani kendine ait bir cevabın bile yok.

Gelelim şu mesajında ki safsataya. Bu forumda veya başka bir yerde şu hassas ayar argumanına kaç kez cevap verdim hatırlamıyorum. Sana da tane tane soralım bakalım ne değişecek. 

Senin hassas dediğin ayarların hassaslığını neye kime göre ölçüyorsun. Elinde hassas ayarlanmamış bir evren var ve ondan referans mı alıyorsun.

Veya neden o değerlerin içinden cımbızla seçip sadece yer çekimini değiştiriyorsun.

Onunla beraber gezegenin dönüş hızını güneşin çekim gücünü diğer gezegenlerin ay'ın dünya üzerindeki çekim gücünü değiştirmiyorsun.

Değiştirsekte aynı oran çıkar diyorsun. Yaw arkadaş sen evde kendi çabanla evren oluşturup test mi ettin de bu kanıya vardın.

Sen evrene oranla zerre kadar değeri olmayan bir gezegenin üstünde yaşıyorken hangi üstün zekanla oranın değişmeyeceğini savunuyorsun.

Sitelerde Paylaş

Cozumler kuranda yer almiyormus. Ac bak kardesim inanmiyorsan. Havadan sallama.

Kuranı  okudum.Diğer işe yaramayan kitaplar gibi çöpe attım.

Kağıt israfından başka birşey değil bu tür kitaplar.

Felsefi değeri yok bilimsel değeri yok.

okuma yazma öğreten abc kitabı kadar değeri yok. :)

Sitelerde Paylaş

Ben Risale-i nuru okudugum icin sansliyim. Siz bana ne kadar bana saldirsanizda ben size aciyorum

Saidci olunmaz nurcu olunur.Yazana degil yazilana bak. O kanallar bana fikir vermezler benim kaynagim dogrudan dogruya Kuran ve Risale ve sizin yanlis seylere kullandiginiz aklimdir.

Kork Allahtan korkmayandan

"

Hayır, çünkü o bizim âyetlerimize karşı bir inatçı kesildi.

17 - Ben onu dimdik bir yokuşa sardıracağım.

18 - Çünkü o bir düşündü, ölçtü, biçti.

19 - Kahrolası nasıl da ölçtü, biçti.

20 - Yine kahrolası, nasıl ölçtü biçti.

21 - Sonra baktı.

22 - Sonra kaşını çattı, surat astı.

23 - Sonra arkasını döndü ve büyüklük tasladı.

24 - "Bu, dedi, başka değil öğretilegelen bir sihirdir."

25 - "Bu, sadece bir insan sözüdür."

26 - Ben onu Sekar'a (cehenneme) sokacağım.

27 - Bilir misin sen, nedir o sekar?

28 - Ne geriye bir şey kor, ne bırakır.

29 - Durmadan derileri kavurur.

30 - Üzerinde ondokuz (melek) vardır.

31 - Biz o ateşin muhafızlarını hep melekler yaptık. Bunların sayılarını da ancak kâfirler için bir imtihan kıldık ki, kendilerine kitap verilenler kesin bilgi edinsinler, iman edenlerin de imanı artsın. Kendilerine kitap verilenler ve müminler şüpheye düşmesinler. Kalplerinde hastalık bulunanlarla kâfirler de: "Allah bu misalle ne demek istedi?" desinler. İşte böyle, Allah dilediğini şaşırtır, dilediğini de yola getirir. Rabbinin ordularını ancak Rabbin bilir. Bu, insanlar için uyarıdan başka bir şey değildir.

32 - Hayır, andolsun aya,

33 - Döndüğü an o geceye,

34 - Ve açtığı sıra o sabaha.

35 - Kuşkusuz o Sekar, büyük belalardan biridir.

36 - Uyarmak için insanları..

37 - İçinizden ileri gitmek veya geri kalmak isteyen kimseleri..

38 - Her nefis kendi kazancına bağlıdır.

39 - Ancak amel defterleri sağından verilenler hariç.

40 - Onlar cennettedirler, sorup dururlar.

41 - Suçluların durumunu.

42 - "Nedir sizi Sekar'a sokan?" diye.

43 - Suçlular der ki: "Biz namaz kılanlardan değildik."

44 - "Yoksula da yedirmezdik."

45 - "Boş şeylere dalanlarla dalar giderdik."

46 - "Ceza gününü yalanlardık."

47 - "Nihayet bize ölüm gelip çattı."

48 - Artık onlara şefaatçilerin şefaatı fayda vermez.

49 - Şimdi o Kur'ân'dan yüz çevirirlerken ne mazeretleri var?

50 - Sanki onlar ürkmüş yaban eşekleri.

51 - Arslandan kaçmaktalar.

52 - Hayır, onlardan her kişi kendisine açılmış sayfalar verilmesini istiyor.

53 - Yok, yok onlar ahiretten korkmuyorlar.

54 - Hayır, hayır, O kur'ân kuşkusuz bir öğüttür.

55 - Dileyen onu düşünür.

56 -Bununla beraber Allah dilemedikçe onlar öğüt alamazlar. Koruyacak da O'dur, bağışlayacak da"

Sitelerde Paylaş

Siz gercek ateist degilsiniz.

Eger islama girseniz ustunuze yukumlulukler binecek ve bazi seylerden sakınacaksınız

Siz de gercekleri biliyorsunuz ama isinize gelmiyor.

Ve yalanci ateistligineze de kulp bulmak icin bilimi kullandiniz. 

Bilim asla dinsizligin oyuncagi degildir.

Bilim sadece allahin bir delilidir ve goren gozlerin imanini artirir.

Allah kimseyi dogru yoldan saptirmasin

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Local mü'min yazdı:

Ben Risale-i nuru okudugum icin sansliyim. Siz bana ne kadar bana saldirsanizda ben size aciyorum

Saidci olunmaz nurcu olunur.Yazana degil yazilana bak. O kanallar bana fikir vermezler benim kaynagim dogrudan dogruya Kuran ve Risale ve sizin yanlis seylere kullandiginiz aklimdir.

O halde neden örnekleri doğrudan onlardan olduğu gibi aktarıyorsun. O mükemmel aklın fikir üretemiyor mu?

Bütün mesele tarafsız gözle okuyabilmekte bende risaleyi okudum kuranla birlikte safsatalardan öteye gidemiyor. Bak kendi paylaştığın ayete bir defa tarafsız bak. Her şeye gücü yeten herşeyi bilen yaratıcı kendi yarattığı Ay'a andolsun diyerek yemin ediyor. İyi o zaman bende yemin edeyim bana inan. Yaptığım yemek üzerine, yazdığım yazı üzerine, kodladığım program üzerine andolsun ki tanrı yok. :D 

Sitelerde Paylaş

Kork Allahtan korkmayandan

"

Hayır, çünkü o bizim âyetlerimize karşı bir inatçı kesildi.

17 - Ben onu dimdik bir yokuşa sardıracağım.

18 - Çünkü o bir düşündü, ölçtü, biçti.

19 - Kahrolası nasıl da ölçtü, biçti.

20 - Yine kahrolası, nasıl ölçtü biçti.

21 - Sonra baktı.

22 - Sonra kaşını çattı, surat astı.

23 - Sonra arkasını döndü ve büyüklük tasladı.

24 - "Bu, dedi, başka değil öğretilegelen bir sihirdir."

25 - "Bu, sadece bir insan sözüdür."

26 - Ben onu Sekar'a (cehenneme) sokacağım.

27 - Bilir misin sen, nedir o sekar?

28 - Ne geriye bir şey kor, ne bırakır.

29 - Durmadan derileri kavurur.

30 - Üzerinde ondokuz (melek) vardır.

31 - Biz o ateşin muhafızlarını hep melekler yaptık. Bunların sayılarını da ancak kâfirler için bir imtihan kıldık ki, kendilerine kitap verilenler kesin bilgi edinsinler, iman edenlerin de imanı artsın. Kendilerine kitap verilenler ve müminler şüpheye düşmesinler. Kalplerinde hastalık bulunanlarla kâfirler de: "Allah bu misalle ne demek istedi?" desinler. İşte böyle, Allah dilediğini şaşırtır, dilediğini de yola getirir. Rabbinin ordularını ancak Rabbin bilir. Bu, insanlar için uyarıdan başka bir şey değildir.

32 - Hayır, andolsun aya,

33 - Döndüğü an o geceye,

34 - Ve açtığı sıra o sabaha.

35 - Kuşkusuz o Sekar, büyük belalardan biridir.

36 - Uyarmak için insanları..

37 - İçinizden ileri gitmek veya geri kalmak isteyen kimseleri..

38 - Her nefis kendi kazancına bağlıdır.

39 - Ancak amel defterleri sağından verilenler hariç.

40 - Onlar cennettedirler, sorup dururlar.

41 - Suçluların durumunu.

42 - "Nedir sizi Sekar'a sokan?" diye.

43 - Suçlular der ki: "Biz namaz kılanlardan değildik."

44 - "Yoksula da yedirmezdik."

45 - "Boş şeylere dalanlarla dalar giderdik."

46 - "Ceza gününü yalanlardık."

47 - "Nihayet bize ölüm gelip çattı."

48 - Artık onlara şefaatçilerin şefaatı fayda vermez.

49 - Şimdi o Kur'ân'dan yüz çevirirlerken ne mazeretleri var?

50 - Sanki onlar ürkmüş yaban eşekleri.

51 - Arslandan kaçmaktalar.

52 - Hayır, onlardan her kişi kendisine açılmış sayfalar verilmesini istiyor.

53 - Yok, yok onlar ahiretten korkmuyorlar.

54 - Hayır, hayır, O kur'ân kuşkusuz bir öğüttür.

55 - Dileyen onu düşünür.

56 -Bununla beraber Allah dilemedikçe onlar öğüt alamazlar. Koruyacak da O'dur, bağışlayacak da"

Risale i nur kurandan daha değersiz bir kitaptır.

Kitabın değerini kalınlığı ağırlığı ile mi ölçüyorsun. :)

Konfucyus ahlakı tek cümle ile tanımlamış.Bütün ahlak kurallarını o cümle ile bulabilirsin.

Sayfalarca Kuran içinde ahlak tanımı bile yok.

Örneğin Tebbet süresi hangi problemini çözüyor. :)

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Local mü'min yazdı:

Allah kimseyi dogru yoldan saptirmasin

Bu "Doğru yoldan saptırma" işi İblis'in uhdesinde değil miydi ?

"İblis dedi ki: Öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım." (Â'raf 16)

Sitelerde Paylaş

Seytanin ve insanlarin da bir ozelligidir ki suclarini asla ustlenmezler. Seytan Hz. Adem'i kiskandi ve ona secde etmedi ,Allaha karsi geldi ve buyuklendi. Yani kendi azdi. Allah da onun azginligini bu olayla ortaya cikarmis oldu.

Seytan sucunu ustlenmedi.

ama hz adem yasak meyveyi yedi ve cennetten indirildi ama o sucunu bildi ve allahtan aff diledi. 

İste seytan ve hz adem arasindaki fark budur

Yani allah kimseyi azdirmaz . azanlar insanlardir.

Sitelerde Paylaş

Evet yazdigim iki cumlede dogru en son yazdigimi okumadinmi.

Allah azdirmaz. Allah yalnizca insanlar azarlarsa onlara izin verir. Sonucta insanin iradesi var.

Allah kimseyi saptirmasin sozu de boyle.

Yani kimse sapmasin. Ve allah da onlarin sapmalarina izin vermesin demek

Cunku insan ne yapmak isterse allah ona izin verir. Allah,insanin iradesi uzerinde zorlayici degildir.

İnsan bir seyi isterse allah da fiilini yaratir

İnsan sapmak isterse allah da onu saptirir

tarihinde Local mü'min tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Local mü'min yazdı:

Evet yazdigim iki cumlede dogru en son yazdigimi okumadinmi.

Allah azdirmaz. Allah yalnizca insanlar azarlarsa onlara izin verir. Sonucta insanin iradesi var.

Allah kimseyi saptirmasin sozu de boyle.

Yani kimse sapmasin. Ve allah da onlarin sapmalarina izin vermesin demek

Cunku insan ne yapmak isterse allah ona izin verir. Allah,insanin iradesi uzerinde zorlayici degildir.

İnsan bir seyi isterse allah da diilini yaratir

İnsan sapmak isterse allah da onu saptirir

İnsan 30 "Ve Allah dilemedikçe onlar, dileyemezler..."

Tekvir 29 " Alemlerin Rab’bi olan Allah dilemeyince siz dileyemezsiniz."

Kurana göre özgür irade yoktur. Ya kuran okumuyorsunuz ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, beş kalır yazdı:

Sn. kavak, 

Öbür tanrıları bilmem; lakin biraz önce Allah'a karşı böbürlendiğinizi ve O'na karşı büyüklendiğinizi görüyorum. Bence, söylemlerimizde dikkatli olmakta fayda var. Belki de bu yüzden dikkate alınmıyor da olabilirsiniz. Tabii Allah, bu isteğinize yine başkasını kendisi adına elçi kılarak da cevap verebilir, nitekim zamanında böyle de yapmıştır.

Muhterem, daha ilk cümlenizde diğer dinlerin tanrılarını âlenen kaale almadığınızı itiraf etmișsiniz. Buna rağmen bütün dinlere ve tanrılarına eșit mesafede olan bizler mi böbürlenmiș oluyoruz ?. Bu çifte standard, yani iki yüzlülük degil de nedir ?.

Ayrıca kaale alınmamız için resmen bir tanrıdan korkulması gerektiğine vurgu yapmıșsınız ve dua etmezsek bize değer vermeyecekmiș.
Bu șartlar altında kalsın istemez, efendim. Herșeye gücü yeten bir Tanrı, neredeyse her mesajının sonunda tehditler savurmaz. Futbol takımı gibi taraftar olmaz, insanları inançlı, inançsız diye ikiye ayırmaz. Hepsini kucaklayacağına, kendinden olmayanlara sürekli veryansın eder. Kendisini peygamber ilan edenlerle ilișki kurabiliyorsa, o zaman bizimle de iletișime geçmesi sorun olmasa gerek.

11 saat önce, beş kalır yazdı:

Bir an için, Allah ile iletişim kuracağımızı düşündüğümüzde; bunun yatay değil, bir üst-alt ilişkisi olduğunu ve aslında, dünyadaki amirlerimizden veya yöneticilerimizden daha büyük bir saygıyı hak ettiğini ve iletişim kurarken, yine O'nun kuralları çerçevesinde hareket etmemiz gerektiği aşikardır. 

Allah'a yakınlaşmak ve O'nun rızasını kazanmak için; alçakgönüllü olmalıyız. Unuttuğumuz, gözden kaçırdığımız bir şey var. Eğer samimi, içten bir pişmanlık ile kendinizi Allah'ın huzuruna çıkartırsanız, dileğim de odur ki, Allah, size kendisine dair belirli bir işareti, aklınızı yahut bir başka şeyi delil olarak gösterecektir. Öyleyse, burada olduğu gibi sizde kibarca Allah'a yönelin. Allah'ı kıyamete zorlamayın. Yoksa Allah tam olarak harekete geçtiğinde, hepimiz için son çok kötü olacaktır. Diz çökmeye, O'na alçak gönüllülük ile seslenmeye ve kendisine dönmek istediğinizi söylemeye davet ediyorum. Çünkü Allah'a yine ancak O'nun istediği yöntem ile ulaşabiliriz. İnanıyorum ki Allah; bizleri yalvarışlarımızdan habersiz bırakmayacaktır.  

Benim patronumla iș mukavelem var ve bu mukavele çervevesinde ișimi yapıyorum. O  benim beklentilerimi yerine getirmiș ki, ben de onun șartlarını kabul etmișim ve bir iș ilișkisi meydana gelmiș. Basite indirgediğimizde o "8 saat çalıșacaksın, șunları yapacaksın" demiș, ben de "Toplam 8 saati bulacak șekilde sabah gelirim, akșam giderim ve șu kadar maașı verirsen çalıșırım" demișim. Yani ben onun isteklerini körü körüne yapmıyorum.
Tanrı ise benim beklentilerimi yerine getirmekte o kadar aciz ki, neden körü körüne insan ürünü olduğu așikar bir kitabın peșinden gideyim ?   

Sürekli gözden kaçırdığınız ve bir türlü kabullenmediğiniz mevzu, bizlerin de bir zamanlar dindar olduğu. Merak etmeyin, zamanında epeyi dua etmișizdir. "Faydası oldu mu ?" derseniz, olsaydı șu sırada Sizinle münâzara yapıyor olmazdık.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsanin iradesi kisitlidir. Bu iradeyle belli bir yere kadar diledigini yapabilir ve allah yaratir. Tevekkul anlayisidir bu. Soyle ki:

Bir tarlaya tohumlari ektigimizi dusunelim. Biz tohumlari ektik ve elimizden geleni yaptik. Tohumlarin buyuyup buyumemesi bizim rlimizde degildir artik. İste ayet burada devreye giriyor

"Allah dilemedikce siz dileyemezsiniz"

Allah dilerse tohum cikar ama silemezse cikmaz.

İnsan bir seyi isterse allah da fiilini yaratir

Burada insan tohum cikmasini istiyor ve elinden geleni yapiyor ve allah da fiilini yaratiyor.

Tohumu buyutmek de bir fiildir curutmek de.

Yani her turlu biz bir seyi istiyoruz ve allah da dilerse yaratiyor. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...