Jump to content

Tanrının Varlığı Hakkında

Recommended Posts

4 dakika önce, Local mü'min yazdı:

İnsanin iradesi kisitlidir. Bu iradeyle belli bir yere kadar diledigini yapabilir ve allah yaratir. Tevekkul anlayisidir bu. Soyle ki:

Bir tarlaya tohumlari ektigimizi dusunelim. Biz tohumlari ektik ve elimizden geleni yaptik. Tohumlarin buyuyup buyumemesi bizim rlimizde degildir artik. İste ayet burada devreye giriyor

"Allah dilemedikce siz dileyemezsiniz"

Allah dilerse tohum cikar ama silemezse cikmaz.

Burada insan tohum cikmasini istiyor ve elinden geleni yapiyor ve allah da fiilini yaratiyor.

Tohumu buyutmek de bir fiildir curutmek de.

Yani her turlu biz bir seyi istiyoruz ve allah da dilerse yaratiyor. 

Madem bu tanrı bu kadar mükemmel neden tüm insanlığın anlayabileceği bir kitap göndermeyi beceremiyor da senin şu an yaptığın gibi her önüne gelen arkasından bir anlam ekliyor. Bu kadar farklı tefsire bu kadar farklı düşünceye mahal vermesinde ki amaç nedir. Sen kim oluyorsun da allahın ayetini açıklamaya kalkıyorsun. Bu herşeye kadir olan allah kendisini anlatmayı beceremiyor mu?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 130
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kavak

Kac kere yazdim konuda hic gormemissin herhalde.

Allah bizi bu dunyaya bir sinav olarak gonderdi. Allah kendisini isterse gosterebilir. Ama gosterse herkes sinavdan 100 alir. Basarili ve basarisiz orataya cikmaz

Ve dedigin diger konu yani allahin hep tehdit etmesi.

allah bizi bu bir savas meydanina benzeyen dunyaya gondermis ve diyor ki dusmaniniz yani seytan cok sinsi ve o size bir dusmandir.

Ona uymayin diyor ve bu dunyaya neden geldigimizi unutmamamizi istiyor.

Mesela bir cocuk sobaya elini degdirecegi zaman annesi ona kizar derki deydirme . soba canini acitir.

Aynen oylede allah derki: seytana uyup bana sirk kosmayin. Uyanlara bir ceza oldugunu soyler

Bir annenin cocuguna : eger bunu yaparsan seni dovrrim gibi demesini dusun

Ama allah tevbe edenleri bagislar.allah merhametlidir. Ornegin cocuk elini sobaya deydirdi ve yandi. Sonra annesine kosar ve anne bir daha yapmayacagim ozur dilerim diye annesine kosar.

Bu yuzden allahin bu sozleri bir tehdit degil uyaridir.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Dr.AldRe yazdı:

Madem bu tanrı bu kadar mükemmel neden tüm insanlığın anlayabileceği bir kitap göndermeyi beceremiyor da senin şu an yaptığın gibi her önüne gelen arkasından bir anlam ekliyor. Bu kadar farklı tefsire bu kadar farklı düşünceye mahal vermesinde ki amaç nedir. Sen kim oluyorsun da allahın ayetini açıklamaya kalkıyorsun. Bu herşeye kadir olan allah kendisini anlatmayı beceremiyor mu?

Yine ditorum ki: allah her seyi acik direk dogruyu gosteren bir kitap gonderse:

Ebu cehil ve hz Ebubekir arasindaki fark ortaya cikmaz.kimin sinavina calisip calismadigi ortaya cikmaz.

Gormek isteyen icin allah kendini anlatiyor. Sadece azıcık kuran gozluguyle kainata bakmak gerekiyor

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Local mü'min yazdı:

Ebu cehil ve hz Ebubekir arasindaki fark ortaya cikmaz.kimin sinavina calisip calismadigi ortaya cikmaz.

Gormek isteyen icin allah kendini anlatiyor. Sadece azıcık kuran gozluguyle kainata bakmak gerekiyor

Yahu sen şizofren misin? 

Herşeye gücü yeten herşeyi bilen sonsuz merhametli bir tanrı var diyorsun. Bu tanrı bir kitap gönderiyor 1400 yıldır kimse tam manasıyla anlamıyor. Her kafadan farklı bir hüküm çıkıyor. İnsanlar mezheplere bölünüyor. E o zaman bu içine ettiğim mutlak doğruyu nasıl bulacağız. Bu nasıl bir sınavdır ki ortada anlaşılabilen bir kaynak yok. Binlerce dinin içinden seninkinin doğru olduğunu nereden bileceğiz. Hadi kabul ettik senin dinini ya sonra tek bir ayetin onlarca farklı tefsiri varken hangisine göre hüküm vereceğiz. Bak senin gibi her gelen müslüman ayete kendi kıçından bir anlam veriyor. 

Ben tanrı olacağım her şeyi bileceğim her şeye gücüm yetecek. Kendi varlığımı kanıtlayacak bir kitap göndereceğim ondan sonra benim yarattığım Local mü'min diye mantık yoksunu bir insancık benim ayetime kıçına göre anlam verecek. :D bu bir zavallılıktır. 

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, Local mü'min yazdı:

Gayette fark çıkar, allah her şeyi biliyor. Kimse arasındaki farkı ortaya çıkarmayan bir kitap gönderip. Sonrada sen bana aslında inanmayacaktın diyebilir. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Local mü'min yazdı:

Mesela tecavuz oraninin en fazla oldugu ulke amerika, en az oldugu ulkeler isr islam ulkeleridir. Cunku islam kadin ve erkegin arasina bir sinir koyuyor ve fitratca nazik olan kadini koruma altina aliyor.

Bir baska ornek:

Hirsizligin ve intiharin en buyuk sebeblerinden biri olan fakirlige islam zekatla cozum getriyor.

Ve burada yazmakla bitmez. Git azicik arastir bakalim islamin sorunlarimiza getirdigi cozumleri

tecavüz oranları en fazla islamın olduğu ülkeleridir. türkiyenin son durumu da bunu özetler. toplu halde erkek çocuklarının ırzına geçildiğini her gün duyuyoruz.

islamla yönetilen ülkelerde ise durum biraz farklıdır. tecavüz ve taciz hayatın sıradan bir parçasıdır, fakat kayıtlara çok fazla geçmez. çünkü tecavüz diye bir şikayetin zina olarak alınması ve kadının kendini kurtarana kadar polis tarafından da ırzına geçilmesi son derece olasıdır.

sanal bir dünya yaratmışsınız kendinize ve oradaki inançlarınızı anlatıyorsunuz. oysa ki gerçek dünyada islamın ne kadar berbat sonuçları olduğunu unicef raporlarından vb görebilirsiniz.

zekat ve sadaka fakirliğin ve cehaletin sürmesini garanti altına alır. asla, sadaka ile adam olmuş birilerini bulamazsınız. sadaka ile ancak ölmeyecek kadar ve fakat iş kuramayacak, eğitim vb alamayacak kadar gelir elde edebilen cahil topluluklar yaratırsınız. bu cahil topluluklar bilinçsiz olarak üremeye devam eder ve bir yerden sonra bunlar sokakta yolunuzu kesmesin diye bu sefer haraç gibi sadaka verir hale gelirsiniz. sadaka ve zekat pisliktir. toplumun batışını hızlandırır. sokaktaki suriyeli çocuklar artık ergen ve gençler. bunları sadaka ile besledik. ilerde yolumuzu kestiklerinde ne yapacağız?

islamın her şeyi pisliktir ve zararlıdır. türkiyenin geldiği nokta bunun açık göstergesidir.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Local mü'min yazdı:

Kavak

Kac kere yazdim konuda hic gormemissin herhalde.

Allah bizi bu dunyaya bir sinav olarak gonderdi. Allah kendisini isterse gosterebilir. Ama gosterse herkes sinavdan 100 alir. Basarili ve basarisiz orataya cikmaz

Ve dedigin diger konu yani allahin hep tehdit etmesi.

allah bizi bu bir savas meydanina benzeyen dunyaya gondermis ve diyor ki dusmaniniz yani seytan cok sinsi ve o size bir dusmandir.

Ona uymayin diyor ve bu dunyaya neden geldigimizi unutmamamizi istiyor.

Mesela bir cocuk sobaya elini degdirecegi zaman annesi ona kizar derki deydirme . soba canini acitir.

Aynen oylede allah derki: seytana uyup bana sirk kosmayin. Uyanlara bir ceza oldugunu soyler

Bir annenin cocuguna : eger bunu yaparsan seni dovrrim gibi demesini dusun

Ama allah tevbe edenleri bagislar.allah merhametlidir. Ornegin cocuk elini sobaya deydirdi ve yandi. Sonra annesine kosar ve anne bir daha yapmayacagim ozur dilerim diye annesine kosar.

Bu yuzden allahin bu sozleri bir tehdit degil uyaridir.

Şimdi gördüm. Haberim olmasını istiyorsanız, alıntı yapınız lütfen.
Konuya gelince; Sizin umutsuz bir vaka olduğunuzu görmemek mümkün değil. Bence son iletimi tekrar okuyunuz. Tarafgir bir Tanrı´dan eșitlik ve adalet beklemek, beyhude bir çabadır. Sınava tabii isek, sınavı yapanın adaletli ve tarafsız olması, isteklerimizin olmazsa olmazlarındandır. Ortada ne adalet var ne de tarafsızlık.

Vermiș olduğunuz anne çocuk örneği epeyi sırıtıyor, çünkü hiç alakası yok.     

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, Local mü'min yazdı:

Sn. Vitamin sukur olsun duzgun adam gibi konusan birini buldum.

Soyle dusun evrendeki binlerce hassas ayardan yani kanundan birinin degerini 0,1 oynatsak her sey cok degisebilir. Ornegin yer cekimini.belki yere zor tutunuruz.bu da demektir ki suanki kanunlar ozel bir olcu. Yoksa degisse denge kaciyor. Peki hepsini birden degistirsek, biri yetmrz desen

Hepsini de degistirsen yine ayni sey olur cunku 5/10 =1/2 

Yani oran yine degismez. Ayni sartlar olur

Yazdığımı tam anlamamışsın. Görmek istediğini görüyorsun.

Tekrar anlatayım.

100 tane tavla zarını bir su bardağına koy, çalkala ve yere at.

Bu işlemi 10 kere tekrarla.

1. atışında gelen dağılımın diğer atışlarında gelen dağılımlara göre bir üstünlüğü var mı? Yok. Hepsi aynı olasılığa sahip.

Ancak bizler o dağılımlardan birinde var olma şansını yakaladığımız için o dağılımın bizim için çok özenle oluşturulmuş olduğunu düşünüyoruz (tüm zarların 6 gelmesi gibi).

O bizim yaşadığımız dağılım o olasılıklar içinden öyle bir dağılım ki 0.1 birim oynatılmamış hali zaten kendisidir. Öyle olduğu için canlılık oluşabilmiştir.

Tüm zarların 5 gelmesi durumunda bir şeylerin oluşamayacağını da söyleyemeyiz. Bizim dağılımımızın ortaya çıkardığı dengeleyici kuvvetlerle benzer işleve sahip başka dengeleyici kuvvetler 5'lik dağılımda da ortaya çıkabilir. Bizler 6'lık dağılıma ve onun çıktılarına (dengeleyici kuvvetlerine) bakarak 0.1'lik değişimin tüm dengeyi yok edeceğini söylüyoruz oysa ki 5'lik dağılımdaki dengeler hakkında bir bilgimiz yok. Bizler 6'lık dağılıma bakarak 5'lik dağılım hakkında yorum yapma hatasına düşüyoruz. 5'lik dağılımda var olmuş olsaydık orası için de 0.1'lik değişimin tüm dengeleri yok edeceğinden bahsediyor olacaktık. Değişen bir şey yok. Algısal bir seçimi diğerlerinden üstün tutuyor ve buna tasarım deme yanılgısına düşüyoruz.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, vitamin yazdı:

Yazdığımı tam anlamamışsın. Görmek istediğini görüyorsun.

Tekrar anlatayım.

100 tane tavla zarını bir su bardağına koy, çalkala ve yere at.

Bu işlemi 10 kere tekrarla.

1. atışında gelen dağılımın diğer atışlarında gelen dağılımlara göre bir üstünlüğü var mı? Yok. Hepsi aynı olasılığa sahip.

Ancak bizler o dağılımlardan birinde var olma şansını yakaladığımız için o dağılımın bizim için çok özenle oluşturulmuş olduğunu düşünüyoruz (tüm zarların 6 gelmesi gibi).

O bizim yaşadığımız dağılım o olasılıklar içinden öyle bir dağılım ki 0.1 birim oynatılmamış hali zaten kendisidir. Öyle olduğu için canlılık oluşabilmiştir.

Tüm zarların 5 gelmesi durumunda bir şeylerin oluşamayacağını da söyleyemeyiz. Bizim dağılımımızın ortaya çıkardığı dengeleyici kuvvetlerle benzer işleve sahip başka dengeleyici kuvvetler 5'lik dağılımda da ortaya çıkabilir. Bizler 6'lık dağılıma ve onun çıktılarına (dengeleyici kuvvetlerine) bakarak 0.1'lik değişimin tüm dengeyi yok edeceğini söylüyoruz oysa ki 5'lik dağılımdaki dengeler hakkında bir bilgimiz yok. Bizler 6'lık dağılıma bakarak 5'lik dağılım hakkında yorum yapma hatasına düşüyoruz. 5'lik dağılımda var olmuş olsaydık orası için de 0.1'lik değişimin tüm dengeleri yok edeceğinden bahsediyor olacaktık. Değişen bir şey yok. Algısal bir seçimi diğerlerinden üstün tutuyor ve buna tasarım deme yanılgısına düşüyoruz.

Çok doğru bir bakış açısı ve açıklama. 

Sitelerde Paylaş

Vitamin demek istedigini anlamistim zaten. Bu evrende yasadigimiz icin mukemmel oldugunu dusundugumuzu soyluyorsun

Ben de diyorum ki suan evrende canli veya cansiz(canli cansiz ne demek tartismasina girmeyin. Bazi arkadaslar giriyor. Konuyu saptirmak icin baska bir amaci yok) bulunan varlıklar bu evrende bulunabiliyor ve canlilar hayatlarinin devamini surdurebiliyorsa bizim icin en iyi dizayn bu demektir. Simdi sen zar atinca attigin 100 tane zar hicbir seyi etkilemiyor sadece bardaktan dusuyor.

Bir de soyle dusun: evrende sayamayacagimiz kadar varlik varlik var. Ve de canlilarin oranlari var. 

Evrenin olusmasi icin 10 bin tane zar atildi ve bu evren olustu diye dusunelim

Milyarlarca belki sayisiz canli icin milyarlarin katlari kadar zar atilmasi gerek degil mi şans eseri olusmus olsun.

Canlilarin zarlari evrenin zarlari oyle bir atilmasi lazim ki hepsi birbirini tutsun cunku zarlar 5 geldiginde  suanki canlilar yasayamayacakti.

Bu kadar şans ve tesaduf ise evrrnin yasini gecer. Bu da mumkun degildir

tarihinde Local mü'min tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, kavak yazdı:

Muhterem, daha ilk cümlenizde diğer dinlerin tanrılarını âlenen kaale almadığınızı itiraf etmișsiniz. Buna rağmen bütün dinlere ve tanrılarına eșit mesafede olan bizler mi böbürlenmiș oluyoruz ?. Bu çifte standard, yani iki yüzlülük degil de nedir ?.

Ayrıca kaale alınmamız için resmen bir tanrıdan korkulması gerektiğine vurgu yapmıșsınız ve dua etmezsek bize değer vermeyecekmiș.
Bu șartlar altında kalsın istemez, efendim. Herșeye gücü yeten bir Tanrı, neredeyse her mesajının sonunda tehditler savurmaz. Futbol takımı gibi taraftar olmaz, insanları inançlı, inançsız diye ikiye ayırmaz. Hepsini kucaklayacağına, kendinden olmayanlara sürekli veryansın eder. Kendisini peygamber ilan edenlerle ilișki kurabiliyorsa, o zaman bizimle de iletișime geçmesi sorun olmasa gerek.

Benim patronumla iș mukavelem var ve bu mukavele çervevesinde ișimi yapıyorum. O  benim beklentilerimi yerine getirmiș ki, ben de onun șartlarını kabul etmișim ve bir iș ilișkisi meydana gelmiș. Basite indirgediğimizde o "8 saat çalıșacaksın, șunları yapacaksın" demiș, ben de "Toplam 8 saati bulacak șekilde sabah gelirim, akșam giderim ve șu kadar maașı verirsen çalıșırım" demișim. Yani ben onun isteklerini körü körüne yapmıyorum.
Tanrı ise benim beklentilerimi yerine getirmekte o kadar aciz ki, neden körü körüne insan ürünü olduğu așikar bir kitabın peșinden gideyim ?   

Sürekli gözden kaçırdığınız ve bir türlü kabullenmediğiniz mevzu, bizlerin de bir zamanlar dindar olduğu. Merak etmeyin, zamanında epeyi dua etmișizdir. "Faydası oldu mu ?" derseniz, olsaydı șu sırada Sizinle münâzara yapıyor olmazdık.

Öbür tanrıları bilmem; lakin eğer bir an Allah'ı düşünür ve merkeze alırsak, O'nun karşısında bile duramayacağımızı; değil beş vakit, ölümümüze değin kendisine teşekkür etsek dahi asla şükranımızı sonlandıramayacağımız gerçeğini unutmayalım. Varoluşumuzun görkemi karşısında, bizleri yokken var eden ve yok olduğumuzda da bir daha var edecek olan bu engin ve yüce varlık karşısında, kelimeler kifayetsiz kalıyor. 

Bence, Allah ile iletişim kurmayı denemelisiniz.

Ancak şunu kalbinizde derin bir yara bıraksın diye söylüyorum; teşekkürümüzü tamamlayamayız. Bütün gücümüzle, her şeyimiz ile kendisine seferber olsak dahi, O'nun yapmak istediği zaman yapabilecekleri karşısında yalnızca korkudan titreyebiliriz. Allah, kesinlikle bunu hak ediyor. Allah'ın vaatleri korkutuyor çünkü Allah'ın vaatlerinden geri dönmeyeceğini biliyoruz. Herkes gibi bende öleceğim. Kalbim duracak, aniden ya da süreli olarak nefesim kesilecek, gözlerim kararacak ve bir daha geri gelmemek üzere bu hayata elveda edeceğim. Geçmişe dönüp de, bu cümlelerimi düzeltemeyeceğim. Ama şimdiden, Allah ile ileriye dönük bir ilişki kurabiliriz ve kurmalıyız da. Bizlere hayat veren ve öldükten sonra da yine hayat verecek olan Allah'a şükürler olsun. 

2 saat önce, Dr.AldRe yazdı:

Yahu sen şizofren misin? 

Herşeye gücü yeten herşeyi bilen sonsuz merhametli bir tanrı var diyorsun. Bu tanrı bir kitap gönderiyor 1400 yıldır kimse tam manasıyla anlamıyor. Her kafadan farklı bir hüküm çıkıyor. İnsanlar mezheplere bölünüyor. E o zaman bu içine ettiğim mutlak doğruyu nasıl bulacağız. Bu nasıl bir sınavdır ki ortada anlaşılabilen bir kaynak yok. Binlerce dinin içinden seninkinin doğru olduğunu nereden bileceğiz. Hadi kabul ettik senin dinini ya sonra tek bir ayetin onlarca farklı tefsiri varken hangisine göre hüküm vereceğiz. Bak senin gibi her gelen müslüman ayete kendi kıçından bir anlam veriyor. 

Ben tanrı olacağım her şeyi bileceğim her şeye gücüm yetecek. Kendi varlığımı kanıtlayacak bir kitap göndereceğim ondan sonra benim yarattığım Local mü'min diye mantık yoksunu bir insancık benim ayetime kıçına göre anlam verecek. :D bu bir zavallılıktır. 

Neden bunu Allah'a iletmiyoruz? Eğer kendisine karşı hep birlikte adım atarsak, kendisine karşı teslim olmak isteyen biz kullarını bağışlayabilir ve dilerse yardım edebilir. O'na içtenlikle yönelirsek, inanıyorum ki yalvarışlarımızı cevapsız bırakmaz. Allah'a korkuyla, sabırla ibadet edersek, ileri zamanlarda bizleri anımsayacak ve rahmetini gösterecektir. Bütün ateistforum.org topluluğu ve/veya okuyucuları olarak O'na yalvarmalıyız, kulları yani köleleri olduğumuzu ilan etmeliyiz. Allah karşısında kendimizi alçaltırsak ve Allah'ı hep birlikte yüceltirsek, bizleri duyabilir, bizlerden hoşnut olabilir ve Allah ile olan ilişkimizi böylelikle geliştirebiliriz.

Bir an için Allah'ı muhatap alıyorsak veyahut herhangi birisinden bahsediyorsak, yine o kişinin istediği yöntem ile kendisini razı edebiliriz, kendimizi kabul ettirebiliriz. Allah bizden kendisinin ne kadar yüce olduğunu hatırlamamızı buna rağmen insanın da ne kadar aciz olduğunu itiraf etmemizi istiyor. Bence, hep birlikte bunu yapmalıyız. Allah'a tövbekar, zayıf, pişman halimiz ile yönelmeliyiz. Allah, her durumda yakarışlarımızı işitecektir. Halbuki bu yöntemden başka bir şey denemek isteyenler, yine Allah'a karşı büyüklenme hatasına gitmektedirler, böyle bir hataya düşmeyelim, O'nun rızasını dileyelim. İşte, bence cevap budur. Nitekim, eğer insandan çekindiğimiz kadarını, Allah'a karşı yapmış olsaydık, bu durumlarımızdan bahsetmiyor da olabilirdik. 

tarihinde beş kalır tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biliyorum dusunmesi imkansiz kadar zor ama en azindan bizim beynimiz buna yetmez belki de.

Evren yok hic bir sey yok,yok. Hayal etmek zor ama yok. Olmayan bir sey nasil var olacak. Olmayan biseyin kendisi yokken,madde bile yokken kendini nasil var edebilir. Oranlar da yok zarlar da yok olasilik diye bir sey de yok basta. Nasil var edebilir kendini. Cunku var etmesi icin var olmasi gerekir.

Bir de boyle dusunun.

Sitelerde Paylaş

Kuranın tanrısı,dünya için düzdür diyen,yer ve gökleri 6 günde yarattığını söyleyen,göğün kapıları vardır diyen,yıldızlarla şeytan taşlayan,göğün oturulabilir yerlerine oturup melekleri dinleyen cinleri alev toplarıyla vuran,yıldırımlarla kafirleri çarpan,birbirinizi kestiğiniz savaşlarda sizi korusunlar diye zırhlar yarattım,hala inanmaz mısınız diyen bir tanrıdır.Allah iman etmek,Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda kalmak demektir.Müslümanlar da kuranın içeriğiyle Allahın varlığını kanıtlamış değillerdir.Müslüman;Allaha iman edip Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda kalan kişidir.Allaha iman edip,Kuranın tüm içeriğine katılmak zorunda kalmak da akılsızca bir eylemdir.

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, beş kalır yazdı:

Allah bizden kendisinin ne kadar yüce olduğunu hatırlamamızı buna rağmen insanın da ne kadar aciz olduğunu itiraf etmemizi istiyor.

Görmüş gibi sallıyorsun, allahını kanıtlayan hiç bir şey yok.

Ancak insanların yazabileceği kapasitede kuran kanıt olamaz.

Aksine allahın olmadığına kuranın kendisi kanıttır.

Kindar, sadomazoşist, bencil, çıkarcı, sekse düşkün, ganimetçi, kendinden olmayanı öldürme hakkı tanıyan bir kitaba allahın varlığına kanıt demeniz ne kadar hazin bir durum.

tarihinde bilgivehis tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, beş kalır yazdı:

Öbür tanrıları bilmem; lakin eğer bir an Allah'ı düşünür ve merkeze alırsak, O'nun karşısında bile duramayacağımızı; değil beş vakit, ölümümüze değin kendisine teşekkür etsek dahi asla şükranımızı sonlandıramayacağımız gerçeğini unutmayalım. Varoluşumuzun görkemi karşısında, bizleri yokken var eden ve yok olduğumuzda da bir daha var edecek olan bu engin ve yüce varlık karşısında, kelimeler kifayetsiz kalıyor.

Israrla diğer dinlerin Tanrı´sına saygısızlık yapıyorsunuz. Mesela Hindu´ların kutsal kıldığı sığırları midenize indirirken, resmen onların inancına hakaret ediyorsunuz. Ayrıca Afrika´da yașayan Massai´lere göre hırsızlıkta yapıyorsunuz.

Bașka bir konuda buna değinmiștim, yine yazayım:
Afrika´nın tanınmıș yerel halklarından birisi olan ve yarı göçebe olarak kıtanın doğusunda yașayan Massai´ler dindar bir topluluktur. Bunların tanrısı olan Engai´nin arșı(tahtı) Tanzanya´daki Ol Doinyo Lengai dağının tepesindedir. Massai´lerin inancına göre dünyadaki bütün(!) sığırlar, Engai tarafından sadece kendilerine hibe edilmiștir. Yani kendilerinin dıșındaki tüm sığır sahipleri, mutlaka hayvan hırsızıdır. Tabii iș sadece bu tespitle bitmiyor ve diğer toplulukların hayvanlarını zorla ellerinden almayı kendilerine verilmiș bir hak görüyorlar. Bu verilmiș hakkı tepe tepe kullanıyorlar, ki Tanrılarının isteğini yerine getirerek, huzuru(!) ve mutluluğu(!) bulsunlar.  

Hasılı "Benim Tanrı´m en yakıșıklısı" demeden evvel, bir de piyasadaki Tanrı´ları gözden geçirseniz, Tanrı´nızın da diğerlerinden bir farkı olmadığını görürsünüz.

33 dakika önce, beş kalır yazdı:

Bence, Allah ile iletişim kurmayı denemelisiniz.

Son iletimin, son pasajında bunun cevabını vermiștim. Ya okumadınız, ya da görmezden geldiniz.

2 saat önce, kavak yazdı:

Sürekli gözden kaçırdığınız ve bir türlü kabullenmediğiniz mevzu, bizlerin de bir zamanlar dindar olduğu. Merak etmeyin, zamanında epeyi dua etmișizdir. "Faydası oldu mu ?" derseniz, olsaydı șu sırada Sizinle münâzara yapıyor olmazdık.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ebu cehil ve hz Ebubekir arasindaki fark ortaya cikmaz.

Şu  cümleyi kuran ve de kurduğu cümlenin "doğru" olduğunu zanneden birinin, bir yaratcının varlığını bilimsel metodlarla ıspatlamaya çabalaması akıllara sezâ.

Güleceğim de ayıp olacak.

Mâdem görmek için Kur'an gözlüğü yetiyor da neden dünden bu tarafa "Bilim-bilim" deyip duruyorsun ?

Hayır; "bilimi kavramak için önce Kur'an'ı anlamak lâzım" de olsun bitsin. :) 

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, bir_akil_insan yazdı:

tecavüz oranları en fazla islamın olduğu ülkeleridir. türkiyenin son durumu da bunu özetler. toplu halde erkek çocuklarının ırzına geçildiğini her gün duyuyoruz.

Tc devleti laiktir,kanunlarda ,anayasada devletin dini islamdır diye geçmez.yani tc devleti  resmi olarak kagit uzerinde ve uygulamada dinsizdir.1928 de devletin resmi dini islamdir ibaresi cikarilmistir.fakat halki müslümandır.ama müslümanım deyip dininden haberi olmayan Veya dinsiz gibi yaşayan çoktur.komşusunun karısının ırzına geçer müslümanım der,faizi löpür löpür yutar müslümanım der,mirasdan kimseye koklatmaz olduğu gibi  yutar müslümanım der,müşriktir müslümanım der,Kur'an'la ,ayetlerle çelişen,Allah'a söylemediğini söylettiren dine inanır müslümanım der,düşene bir tekme daha vurur müslümanım der,büyucülere gider büyü yapmak için uğraşır müslümanım der.devlet malını tıksırana kadar yer yalar yutar müslümanım der,tefecilik yapar 5 vakit namazini camide kilar muslumanim der,anasını babasını huzurevine terkeder muslumanim der,iş yerinde ki arkadaşının ayağını kaydırmak için uğraşır müslümanım der,merhametten zerre nasibini almamıştır müslümanım der,din kardeşine ağza alınmadık küfürler eder müslumanım der.hayvanlara tecavüz eder müslümanım.der,kendini becettirir müslümanım der,bardan pavyondan kerhaneden çıkmaz ayık gezmez müslümanım der(onların kalbi temiz(!) )..... Islam devletlerinin de hali pek iç açıcı değildir...sürünmelerinden belli doğru islamı yaşamadıkları....o yüzden tecavuzun islam ulkelerinde çok olmasının islam adına bir anlamı yok,tecavuzun çokluğunun sebebi islam olamaz.

Hem sonra belgeyle konuşun.hani istatistik ? Atıyorum : marslılar çok şerefsizdir..kanıtlayamam çünkü elimde belge yok.

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, fezadabirtürk yazdı:

Tc devleti laiktir,kanunlarda ,anayasada devletin dini islamdır diye geçmez.yani tc devleti  resmi olarak kagit uzerinde ve uygulamada dinsizdir.1928 de devletin resmi dini islamdir ibaresi cikarilmistir.fakat halki müslümandır.ama müslümanım deyip dininden haberi olmayan Veya dinsiz gibi yaşayan çoktur.komşusunun karısının ırzına geçer müslümanım der,faizi löpür löpür yutar müslümanım der,mirasdan kimseye koklatmaz olduğu gibi  yutar müslümanım der,müşriktir müslümanım der,Kur'an'la ,ayetlerle çelişen,Allah'a söylemediğini söylettiren dine inanır müslümanım der,düşene bir tekme daha vurur müslümanım der,büyucülere gider büyü yapmak için uğraşır müslümanım der.devlet malını tıksırana kadar yer yalar yutar müslümanım der,tefecilik yapar 5 vakit namazini camide kilar muslumanim der,anasını babasını huzurevine terkeder muslumanim der,iş yerinde ki arkadaşının ayağını kaydırmak için uğraşır müslümanım der,merhametten zerre nasibini almamıştır müslümanım der,din kardeşine ağza alınmadık küfürler eder müslumanım der.hayvanlara tecavüz eder müslümanım.der,kendini becettirir müslümanım der,bardan pavyondan kerhaneden çıkmaz ayık gezmez müslümanım der(onların kalbi temiz(!) )..... Islam devletlerinin de hali pek iç açıcı değildir...sürünmelerinden belli doğru islamı yaşamadıkları....o yüzden tecavuzun islam ulkelerinde çok olmasının islam adına bir anlamı yok,tecavuzun çokluğunun sebebi islam olamaz.

Hem sonra belgeyle konuşun.hani istatistik ? Atıyorum : marslılar çok şerefsizdir..kanıtlayamam çünkü elimde belge yok.

Düzeltme : Doğru islamı yaşamayanlar dediğim gibi islamı doğru yaşamadıkları için de demeliyim.islam doğru yaşanamaz yada islamı doğru  yaşayan yok manasına gelmesin.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Local mü'min yazdı:

Bir de soyle dusun: evrende sayamayacagimiz kadar varlik varlik var. Ve de canlilarin oranlari var. 

Evrenin olusmasi icin 10 bin tane zar atildi ve bu evren olustu diye dusunelim

Milyarlarca belki sayisiz canli icin milyarlarin katlari kadar zar atilmasi gerek degil mi şans eseri olusmus olsun.

Canlilarin zarlari evrenin zarlari oyle bir atilmasi lazim ki hepsi birbirini tutsun cunku zarlar 5 geldiginde  suanki canlilar yasayamayacakti.

Bu kadar şans ve tesaduf ise evrrnin yasini gecer. Bu da mumkun degildir

AWDUEv1.jpg

Milyarlarca atışa gerek yok. Başlangıç koşulları sağlandığında evrim ve doğal seçilim gördüğün her türlü yapının oluşmasına neden oluyor. Bu yapılar tasarım değil evrim ve doğal seçilimin zorunlu sonuçlarıdır.

Konunun devamını anlayabilmen için evrim ve doğal seçilimi anlaman gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...