Jump to content

Analog ve Dijital Verilerin Farkları Neler ?

Recommended Posts

Bu şekilde bir yaklaşımla evrenin analog veya dijital olduğunu saptayamazsınız..

Evren ne ise odur.. Biz insanlar da ne isek oyuz...

Biz evreni anlamaya önce analog sistemi kullanmakla başladık. Ardından dijital sistemi bulduk ve onunla araştırmaya başladık. Dijital sistemi bize doğa zorla empoze etti. Onu sevmedik ve istemedik ama kabul etmek zorunda kaldık.

Analogu dijitale çevirirken hata oluşuyor.. Nedeni onların birbirleri ile tam bir uyum içinde olmaması.. Biri diğerine yüzde 100 çevrilemiyor.

Analog biz insanların evreni anlamaya çalışması ile ilgili bir sistem.

Dijital ise evrenin kendi içinde kullandığı bir sistem..

Evren kesin olarak dijital. Bunu kesin olarak biliyoruz. Bu 1900'lü yılların başında Planck'in bulduğu bir sistem. Bulup da Einstein ile birlikte küfrettiği bir sistem.

Ama biz kesin olarak dijital olan bu sisteme, sen dijital değilsin, analogsun diyoruz. Çünkü biz analog sistemleri dijital sistemlerden daha iyi anlıyoruz. Analog sistem bizim sınırlı aklımıza daha uygun.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 80
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Evrenin sürekli ve kesintisiz aktığı bir illüzyondur arkadaşlar..

Kesintiler çok kısa aralarla olduğu için size öyle geliyor... Kesintileri farkedemiyorsunuz.. İnsan aklı ve sezgisi sınırlı..Sizin aklınız daha da sınırlı! :0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
2 saat önce, haci yazdı:

Kesintiler çok kısa aralarla olduğu için size öyle geliyor... Kesintileri farkedemiyorsunuz.. İnsan aklı ve sezgisi sınırlı..Sizin aklınız daha da sınırlı! :0_80cbc_37a71a73_L:

İşte haci forumdaki bazı gerzeklere bunu hala öğretemedik .. Salak herif atlaya atlaya hareket bile analogdur demiş .. Ve bunu kanıt olarak sunması cabası ?

Evren dijitaldir , evren bir bakıma yazılım bile denebilir .. Evrenin mantığı realistic PC oyunlarıyla oldukça benzer ..

tarihinde The_Individualist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, haci yazdı:

DeepBlue denen embesili neden banlamıyorsunuz hala .. Herif gerizekalı bir müslüman zaten üstüne bilim forumuna gelip hakaret falan ediyor bize ..

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, The_Individualist yazdı:

DeepBlue denen embesili neden banlamıyorsunuz hala .. Herif gerizekalı bir müslüman zaten üstüne bilim forumuna gelip hakaret falan ediyor bize ..

O salak kendini rezil ediyor.. Neden banlayım ki.... Banlarsak temize çıkarırız o salağı... Bırak içindeki zehiri döksün ve ne olduğu anlaşılsın..

Sitelerde Paylaş

Anibal:

Quantum seviyesinde, analog yada digital gibi bir şeyden bahsedemezsin, çünkü sayınca, sisteme müdahale etmiş olursun.

İyi de biz sisteme müdahale etmiyoruz. Sadece gözlemliyoruz.. Sistem bize dijital olduğunu söylüyor... Bağıra bağıra söylüyor hem de. Sağırlara hatırlatılır.

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, haci said:

Bu şekilde bir yaklaşımla evrenin analog veya dijital olduğunu saptayamazsınız..

Evren ne ise odur.. Biz insanlar da ne isek oyuz...

Biz evreni anlamaya önce analog sistemi kullanmakla başladık. Ardından dijital sistemi bulduk ve onunla araştırmaya başladık. Dijital sistemi bize doğa zorla empoze etti. Onu sevmedik ve istemedik ama kabul etmek zorunda kaldık.

Analogu dijitale çevirirken hata oluşuyor.. Nedeni onların birbirleri ile tam bir uyum içinde olmaması.. Biri diğerine yüzde 100 çevrilemiyor.

Analog biz insanların evreni anlamaya çalışması ile ilgili bir sistem.

Dijital ise evrenin kendi içinde kullandığı bir sistem..

Evren kesin olarak dijital. Bunu kesin olarak biliyoruz. Bu 1900'lü yılların başında Planck'in bulduğu bir sistem. Bulup da Einstein ile birlikte küfrettiği bir sistem.

Ama biz kesin olarak dijital olan bu sisteme, sen dijital değilsin, analogsun diyoruz. Çünkü biz analog sistemleri dijital sistemlerden daha iyi anlıyoruz. Analog sistem bizim sınırlı aklımıza daha uygun.

Hacı, şu entegreye girene kadar, herşey analog. Biz bunu bilfiil görüp yaşayan insanlarız. 

Aslında tam tersi, biz digital sistmei daha iyi anlıyor, digital olarak çok daha iyi işleyebiliyoruz. Çünkü, şansımıza, analog sistemlerin bir tür süreksizlik sevmez hali ile, kendi kendini toparlaması kabiliyeti var. 

Planck sistemiyle falan bu mevzunun çok alakası yok. Bunlar bir model. Analog bir sistemi işlemek çok zor, sayısal sistem içinse tek gereken bir hespa makinesi. Bizde bu avantajı kullanıyoruz, hepis bu. Ama apaçık bir şey  varki, şu ADC denen zımbırtılara girene kadar, tüm doğa kesintisiz bir analog sistem.

Sitelerde Paylaş
Just now, haci said:

Kuantum fiziğine neden kuantum (quantum) dendiğini biliyor musun Anibal?

Bu konuyu tartışmaya devam etmek abesle iştigal etmiş olmak olacak... Burada duralım artık...

Dincilerin içindne çıkamadıkça, amanda ilk canlı nasıl çıktı madem tribine girmesini çevirme olayı.

Olayın quantum seviyesinde de bazı izahatı var, ama bu değil konumuz. Quantum seviyesinde, sayma sistemleri zaten geçersizdir, ne sayısal, ne analog diyebilirsin. Ve asrın fizik problemi de, o sistemi, bu sisteme bağlamaktır hatta... 

Analog ve sayısal modelleme, yani bu sistemler, pragmatik birer modeldir. Ve gayette iş görürler, MRI cihazından WiFi'a kadar herşey, bu iki modelin ortak işleyişi ile var olabiliyor mesela..

Sitelerde Paylaş

Analog ve dijital kavramları insanlara ait.. Onlardan biri doğanın sistemi ise o dijital... Hepsi o kadar..

Quantum seviyesi dijitaldir. Makroevrene yansıyan analogdur... Ona quantum decoherence denir.

Quantum decoherence

Quantum decoherence is the loss of quantum coherence. In quantum mechanics, particles such as electrons are described by a wavefunction, a mathematical description of the quantum state of a system; the probabilistic nature of the wavefunction gives rise to various quantum effects.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, haci said:

Analog ve dijital kavramları insanlara ait.. Onlardan biri doğanın sistemi ise o dijital... Hepsi o kadar..

Quantum seviyesi dijitaldir. Makroevrene yansıyan analogdur... Ona quantum decoherence denir.

Quantum decoherence

Quantum decoherence is the loss of quantum coherence. In quantum mechanics, particles such as electrons are described by a wavefunction, a mathematical description of the quantum state of a system; the probabilistic nature of the wavefunction gives rise to various quantum effects.

İşte o wavefunction, kesintisiz, yani bir analog olarak tanımlı, tıpkı bir transistörün transfer fonksiyonu gibi.

bir transisötrü, sözde iki modda çalıştırabilirsin, biri, ya kesimdedir, ya da doyumda, (cutoff ve saturation). diğeri, gelen sinyalin sürekli olarak izlediği fonksiyon. Ama her ikisi de, aynı transfer fonksiyonu, alfa, beta vs., ile, Hfe ile belirlenir. Ama senin açından acı olan, sayısal çalışan transistöründe, yani kesim ve doyum arasında çalışan transistöründe, aslında o anda gene analog olarak çalışmasıdır. O yüzden asla ama asla bir noktada kesimden doyuma geçen transistör göremezsin. fT vs. gibi parametreler girer işin içine. Mesela şöyle bir şey çıkar en iyi durumda önüne:

BwwzD.jpg

Ha, senin için kötü haber ise şu. Transistör, quantum tünelleriyle çalışır, saf bir quantum makinesidir aslen.. Yani quantum seviyesinde dahi, kainat analgo çalışıyor, tecrübeyle sabit. 

Sitelerde Paylaş

Adı üzerinde... quantum.. quanta.....

Fotonları düşün... Kütlesiz enerji paketleri... Küsürü olmayan enerji içerirler... Enerji etrafa küsürü olmayan (daha küçüğü, daha azı) olmayan paketler şeklinde yayılır..

Bunun nesini tartışıyorsun sen? Işık dalga olarak da davrandığı için analog mu sana göre? 

Sitelerde Paylaş

Analog ve dijital sistemleri data kaybetmeden birbirlerine dönüştüremezsin...

Bu da gösteriyor ki, doğada bir sistem ya analogdur ya da dijitaldir....

Dijital olduğunu kesin olarak biliyoruz.. Hala analog olduğunda israr etmek bence tek kelime ile ahmaklıktır.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, haci said:

Analog ve dijital sistemleri data kaybetmeden birbirlerine dönüştüremezsin...

Bu da gösteriyor ki, doğada bir sistem ya analogdur ya da dijitaldir....

Dijital olduğunu kesin olarak biliyoruz.. Hala analog olduğunda israr etmek bence tek kelime ile ahmaklıktır.

İşte biz bu işin tam göbeğinde olanlar olarak, biliyoruz ki doğa analog... 

Doğadan topladığınız her şey, her tür bilgi, eğer sayısal işleyeceksen, öncelikle dönüştürülmek zorunda. Ama analog sistem yaparsan, dönüştürme falan gerekmiyor zaten. 

Anaolgo sistemler, eğer gerektiği gibi lineer ise, asla bilgi kaybetmez, olan bilgiye kafadan bilgi falan da eklemezler. Ama dijital sistemler böyle değildir, her zaman faraziye ile çalışır, olan, olmyan vs. bir sürü şey çıkarır ortaya. Yani sayısal sistem, yoktan bir şey bile var edebilir, var olan şeyi de yok edebilir, taa o kadar doğaya terstir. Nassı yani dersen, interpolasyon ve decimation denen zımbırtılara bakabilirsin. 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, anibal yazdı:

İşte biz bu işin tam göbeğinde olanlar olarak, biliyoruz ki doğa analog... 

Doğadan topladığınız her şey, her tür bilgi, eğer sayısal işleyeceksen, öncelikle dönüştürülmek zorunda. Ama analog sistem yaparsan, dönüştürme falan gerekmiyor zaten. 

Anaolgo sistemler, eğer gerektiği gibi lineer ise, asla bilgi kaybetmez, olan bilgiye kafadan bilgi falan da eklemezler. Ama dijital sistemler böyle değildir, her zaman faraziye ile çalışır, olan, olmyan vs. bir sürü şey çıkarır ortaya. Yani sayısal sistem, yoktan bir şey bile var edebilir, var olan şeyi de yok edebilir, taa o kadar doğaya terstir. Nassı yani dersen, interpolasyon ve decimation denen zımbırtılara bakabilirsin. 

Dijital sistemlerin anlaşılmasından vazgeçtik, varlığı bile sorun yaratırken, senin neden analog sistemlere yöneldiğini çok iyi anlıoyorum Anibal. Kendini kandırmada üstüne yok.. Başka çaren olmadığı için...

Dijital sistem doğada var mı? Var! Gerisi ayrıntı...

Ne analog sistemin kendisinde, ne de dijital sistemin kendi içinde bilgi kaybı vardır. Ama onları birbirlerine dönüştürmeye teşebbüs edince sorunlar ortaya çıkıyor.

Dijital sistemde de bilgi kaybı yoktur. Çünkü her şey ona göre tasarımlanmıştır. Sana bunu anlatmak çok zor... Sen yalnız analog sistemlerde bilgi kaybı olmadığını sanacak kadar inatçısın.. Her ikisinde de bilgi kaybı yoktur. Ve doğa senin bütün itirazlarına karşı dijitaldir...

Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, haci said:

Dijital sistemlerin anlaşılmasından vazgeçtik, varlığı bile sorun yaratırken, senin neden analog sistemlere yöneldiğini çok iyi anlıoyorum Anibal. Kendini kandırmada üstüne yok.. Başka çaren olmadığı için...

Ne analog sistemin kendisinde, ne de dijital sistemin kendi içinde bilgi kaybı vardır. Ama onları birbirlerine dönüştürmeye teşebbüs edince sorunlar ortaya çıkıyor.

Dijital sistemde de bilgi kaybı yoktur. Çünkü her şey ona göre tasarımlanmıştır. Sana bunu anlatmak çok zor... Sen yalnız analog sistemlerde bilgi kaybı olmadığını sanacak kadar inatçısın.. Her ikisinde de bilgi kaybı yoktur. Ve doğa senin bütün itirazlarına karşı dijitaldir...

Doğada bilinen hiç bir dijital sistem yok hacı...

Temel sorun, sizin dijtal sistme kavramını çok iyi bilmiyor olmanız... 

Dijital sistemde bilgi kaybı yok mudur :0_80cbc_37a71a73_L: Gel onu bir de bizim sistemlere anlat... O bilgi kaybını kompanze edeceğiz diye ne taklalar attığımızı bilseydin hele...

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, haci said:

Gelelim diğer meseleye...

Analog sistemlerde bilgi kaybı olur mu? aslında hayır. Analog sistemin sorunu, bilgiyi etkileyen etmenlerin her zaman her yerde net olarak ortaya konamayışıdır. 

En basit analog sistem, mesela bir teldir. O tele verilen bilgi de mesela gerilimdir. bu durumda telden ohm kanunu gereğince bir "I" akımı akması beklenir. Evet akar, akar ama, sorun şudur, bu akan akım, o an teln sıcaklığına dibine kadar bağımlıdır...

Yani, basitçe, en basit haliyle, ortaokul ders konusu olan ohm kanunu ile çalışırken bile, sıcaklık, ortmadaki manyetizma, kozmik parçacıkların etkisi falan derken o kadar parametre girer ki işin içine, o basit I = V/R denklemi, ölçülmesi imkansız denebilecek parametreler içeren sayfalar dolusu bir denkleme dönüverir. 

Analog sistemde sıfır ile bir arasında sonsuz sayıda değer olabilir. Ama biz bunu ihmal ederiz, deriz ki 10 bit örnekleyeceğiz, sadece 1024 değer ile bakarız. Al sana bilgi kaybı. bu gibi bilgi kayıpları toplanır, toplanır, ne mi olur? Basit, evindeki WiFi, aslında 500 Mbit veri gönderir, ama bu kaybedilen, yok sayılan bilgiler nedeniyle, ancak 150 Mbit iletişim yapabilir. İşte bu olur... 

Aslında kuantum mevzusunu en dibine kadar yaşayanlar, biz elektronikçilerizdir. Yani, ölçtüğümüz her şeyin, ölçmemiz nedeniyle farklı değere döndüğünü en iyi biz biliriz mesela. 

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Anibal.. Bu ayrıntılara bizi ilgilendirmiyor. Biz analog mu daha iyidir dijital mi sorunsalı ile ilgilenmiyoruz.

Doğa analog mudur, dijital midir? Bizim ilgilendiğimiz konu budur...

Doğa hangisini yeğleyeceğini bize sormuyor.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, anibal yazdı:

Bilen bilmeyen bunları sabahtan analog devre hemde lineer falan tasarlayıp, öğleden sonra da DSP kodu ile halvet ediyor sanır. 

Doğa dijital ise, bizim neden analoğu sayısala dönüştürecek şeyi alana kadar cebimiz, çalıştırana kadar kafamız yanıyor, hadi buna da bir cevap  verin bari atayizler...

image.png.a4cf9b82b00a70c663f0d69764453fc2.png

Evren analogdur bakma sen bunlara.Kuantum fiziğine digital diyor adam.Buna ossura ossura gülünür ancak.Attığı mesajıda başka yerden aşırmış desinler yaniki bişe biliyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...