Jump to content

Tanrı veya tanrılar var mıdır?

Recommended Posts

59 dakika önce, Mega Ateist yazdı:

Kuran bir Kanıt değil, İnsanlar tarafından yazılmış bir  Hikaye kitabıdır.  Kuranda yazan şeyler gerçeklikle örtüşmemektedir.

Balçığa batan güneşten bahseder.  Peygamberine misafir gelinmişmiş çok kalınmış ertesi gün peygamberde çok kalınması doğru değildir diye ayet çıkmış.

Arapların bile artık uzaklaştığı bir Dine araplardan daha bağımlı olman düşündürücü. 

gerizekalı, Kur'an haşa kanıt değilde, İncil ve Tevrat'damı kanıt değil? onca Peygamber demi kanıt değil. siz ne uyduruyorsunuz lan. Kur'an'da yazan şeylerin nesi gerçeklikle örtüşmüyor iftira atma. hepsinin bu kainatta karşılığı var o yüzden bir Ayetini bile inkar edemiyorsunuz. yaptığınız şey sadece yalan ve iftira atmak.

balçığa batan güneşten bahseder dediğin Hz. Zülkarneyn'dir onun muhtevasına asla erişemezsiniz siz. kendinizi yırtmayın boşuna. o ahmaklığınızla zaten kuruş etmiyorsunuz onu anlamaya bile çalışmayın. zaten yazarken bile kulaktan dolma salladığın ne kadar belli,ki. zerre vicdanın varsa Peygamberlerden ailenden bahseder gibi bahsedeceksin. ailene hakaret etmiyorsun onlara iftira etmiyorsun değilmi? O Peygamberler senin ailenden daha doğrusözlü ve değerlidir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 167
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 dakika önce, metann yazdı:

gerizekalı, Kur'an haşa kanıt değilde, İncil ve Tevrat'damı kanıt değil? onca Peygamber demi kanıt değil. siz ne uyduruyorsunuz lan. Kur'an'da yazan şeylerin nesi gerçeklikle örtüşmüyor iftira atma. hepsinin bu kainatta karşılığı var o yüzden bir Ayetini bile inkar edemiyorsunuz. yaptığınız şey sadece yalan ve iftira atmak.

balçığa batan güneşten bahseder dediğin Hz. Zülkarneyn'dir onun muhtevasına asla erişemezsiniz siz. kendinizi yırtmayın boşuna. o ahmaklığınızla zaten kuruş etmiyorsunuz onu anlamaya bile çalışmayın. zaten yazarken bile kulaktan dolma salladığın ne kadar belli,ki. zerre vicdanın varsa Peygamberlerden ailenden bahseder gibi bahsedeceksin. ailene hakaret etmiyorsun onlara iftira etmiyorsun değilmi? O Peygamberler senin ailenden daha doğrusözlü ve değerlidir.

Bana gerizekalı diyemezsin, 

İncil veya Tevrat veya her ne kitaplar varsa, 

Pagan Mitolojisinin 2000 yıl önce uyarlamasıdır. Maalesef onlarda senin Dinin gibi "Mitler ve  hikayeler ile dolu"

Geri dönüşümsüz maden suyu şişesi gibisin. 

Sitelerde Paylaş
22 minutes ago, metann said:

şu ateistin itirafına bakın. deneyim ve ölçüm nasıl gözle görülmeyeni ispatlayamaz diyor? bize Kur'an üstüne basa basa Alemlerin Rabbinin ALLAH olduğunu kanıtlıyor, ama bu ateist bunu inkar ediyor. öte yandan deneyim ve ölçüm gözle görülmeyeni nasıl ispatlayamaz diyor? ulan bizde ispatlıyoruz işte, Alemlerin Rabbi ALLAH'tır neyin ayağını yapıyorsun bize sen? ALLAH'ın tarihde bildirdiği helak olan kavimlerin hiçbiri tarih kitaplarında yazmazken ALLAH bildirdi onları bize. bize bilmediğimizi bildiren Doğru söylemiş olmazmı siz ne ahmaksınız ya?

evet ateistler görmüyoruz yoktur diyorlar. siz, Tanrının olmadığını olamayacağını hiçbirşekilde ispatlayamazsınız. ama aklınızın olmadığını ben size çok kolay ispatlarım.

siz neyse o demiyorsunuz. siz kendinize göre olanı seçiyorsunuz ve Hakikatleri inkar ediyorsunuz.

hala bilim bilim diyor, akıl bilimsel olarak mümkünsüz değilmiş bilim babanın oğlumu bu kadar güveniyorsun? bilim dediğin sana aklını gözle görülür yapamıyorsa hala neyine güveniyorsun? aklını göremiyorsun sadece soyut şeylerle konuşuyorsun diye bu ispatlamakmı oluyor? sizinki tam sapıklık.

İtiraf mı? Nerede? Ben göremedim? Bak deneyden ölçümden bahsediyorum. Kanıt böyle oluyor. 

Şimdi kuran nasıl kanıtlıyor o dediğin şeyi bir yazsana bakalım? Deney ve ölçümle mi yoksa?

Bir laf attın ortaya arkasında dur bakalım.

Hangi helak olan kavimler nerede yazmıyor da kuranda yazıyor? Hoş, öyle bir kavim olmadığı için olabilir mi bu durum? Nuh tufanı falan gibi mesela?

Bilim inkarcısı olmadığını söyleyen adamın bilimi inkar ettiğine dair itiraflarını naklen izliyoruz.

Kendime göre olanı falan seçmiyorum. Termodinamğin 10 tane 1. kanunu var da aradan birini mi seçiyorum mesela, ne demeye çalışmaktasın? 

Mantıksal mümkünsüzlük orada işte, 5 tane mantıksal mümkünsüzlük falan var da aradan birini mi seçiyorum? Sıfatlar biribiri ile çelişiyor. Senin tanrın kare bir üçgen. Sen kalkmış kare bir üçgenin var olduğunu kabul etmemizi istiyorsun..

Bilimin aklı gözle görülür yapma iddiası yok, bu yüzden boş yazıyorsun. Sürekli mantıksal safsatalara başvuruyorsun..pozitifi bilim ve bilimsel bilginin nitelikleri literatürde yazıyor. Aç bak. İstersen bir ara onları da anlatırız sana.

Kılavuzu kuran olan islam toplumlarının 1400 yıl sonraki hali ortada. Dışarıdan bakan biri de "demek ki bunların kılavuzu karga.." diyor işte..Tanrının kitabı, içinde bulundupu topluma 1400 yılda bir dirlik düzen refah önderlik falan getirmez mi..Yok bir tanesi bile yok. Hiçbiri yok. İslam ülkeleri olmuş batının maymunu.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, anibal yazdı:

Pek zavallı çıkışlar bunlar....

Beyin nasıl çalışıyor diyorsan, git nöron falan neymiş bir öğren, bilinen mevzular. 

Aklım olduğunun ispatı, düşünebiliyor olmamdır, ama doğru, ama yanlış farketmez. Zira, akıl, düşünme kabiliyeti demekten ibarettir. 

Gelelim süper zenciye... Seni ve sülaleni siken süper zenci var bir tane, görülmez, duyulmaz... Yokluğunu bir ispatla, ya da sen ve sülalenin süper zenciye kendini siktirdiğinizi kabul et.. 

Buyur, bir cevap bekliyoruz şimdi, basit, olmadığını ispat et, kafi,... 

Ama bak eminim, sne şimdi bana saracaksın, amanda süper zenci seni becermişte, yok pis ağızlısın da falan diye zırlayacaki ama süper zencinin var olmadığnı gösteremeyip, anası sikiğin biri olduğun hakikatiyle debelenmeye devam edeceksin..

Anibal: sana bunun ispatını yapmıştım ya moron.Bigbang ile başlayan hiç birşey tanrı olamaz ahmak.Senin bu tanrı söyleminde bigbang içinde.Hepsi  enerji poşet.Beynin sıçtığı bir düşünsel enerji, titreşim,hayal,vehim angut.Yaptığın tasvir onu bu patlama sürecine dahil ediyor teneke.

Ama islam tanrısının zatına yönelik birşey yok.Eşziz,denksiz,benzersiz,zamansız,mekansız gibi tanımları var.Dolayısı ile islam tanrısı bigbang dışında var.Hatta hiç bir dindeki tanrı tanımı islamda ki gibi değil.Hepsi madde/enerji ile ilintili.İşte bu sebepten ötürü hepinizin tanrısı yalan.Hepsi put.Tek seferde senin putunun ve diğer tüm dinlerin yalan olduğunu da böylece öğrenmiş oldun aklın varsa tabi.Yoksa yapacak bişe de yok.Allah akıl fikir versin diyelim o zaman, ne yapalım.

Sitelerde Paylaş
49 dakika önce, Mega Ateist yazdı:

Eğer balina veya Yunus balığı olsaydın  muhtemelen görebilirdin fakat insan fizyolojisi Elektrik sinyallerini görecek şekilde evrimleşmemiştir. Bunun yerine bunu tespit etmemizi sağlayacak ektra donanımlar geliştirip bu doğrultuda gelişim gösterdik. 

VİDEO KUTUPLARDA Kİ MANYETİZMANIN OLUŞMASI , DOĞAL BİR OLAY. 

Basma şu klavyenin tuşuna, gavur icadı

Onları görür,incelersin de akıl ve ruhu görerek inceleyemezsin.Onlar bu alemden değil çünkü.Emir aleminden ikiside.

Bu arada; akılın ispatını yapmaya çalışıp sözlerinizi akıl yok demeye getirmenizde komik.Bari aklımız yok deyinde olsun bitsin.Ne uğraşıyorsunuz? Aklın varlığını kanıtlamaya çalışıyorlar sonra hebelehübele..

"…Bilmiş olun ki, halk da emr de ancak Allâh’a âittir. Âlemlerin Rabbi olan Allâh ne yücedir!” (el-A’râf, 54)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Mega Ateist yazdı:

Bana gerizekalı diyemezsin, 

İncil veya Tevrat veya her ne kitaplar varsa, 

Pagan Mitolojisinin 2000 yıl önce uyarlamasıdır. Maalesef onlarda senin Dinin gibi "Mitler ve  hikayeler ile dolu"

Geri dönüşümsüz maden suyu şişesi gibisin. 

işte bu sizin şerefsizliğiniz. ayrı ayrı toplumlar olmasına rağmen 3 Dininde kaynağı, ALLAH'tandır iftiracı düzenbazlar. biz Hak Dine inananlarda şu anda bile 3 Din varken sizin elinizde boktan bir fosil var ve sizde ne beyin var ne akıl nede sağlık.

tarihinde metann tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, teflon yazdı:

İtiraf mı? Nerede? Ben göremedim? Bak deneyden ölçümden bahsediyorum. Kanıt böyle oluyor. 

Şimdi kuran nasıl kanıtlıyor o dediğin şeyi bir yazsana bakalım? Deney ve ölçümle mi yoksa?

Bir laf attın ortaya arkasında dur bakalım.

Hangi helak olan kavimler nerede yazmıyor da kuranda yazıyor? Hoş, öyle bir kavim olmadığı için olabilir mi bu durum? Nuh tufanı falan gibi mesela?

Bilim inkarcısı olmadığını söyleyen adamın bilimi inkar ettiğine dair itiraflarını naklen izliyoruz.

Kendime göre olanı falan seçmiyorum. Termodinamğin 10 tane 1. kanunu var da aradan birini mi seçiyorum mesela, ne demeye çalışmaktasın? 

Mantıksal mümkünsüzlük orada işte, 5 tane mantıksal mümkünsüzlük falan var da aradan birini mi seçiyorum? Sıfatlar biribiri ile çelişiyor. Senin tanrın kare bir üçgen. Sen kalkmış kare bir üçgenin var olduğunu kabul etmemizi istiyorsun..

Bilimin aklı gözle görülür yapma iddiası yok, bu yüzden boş yazıyorsun. Sürekli mantıksal safsatalara başvuruyorsun..pozitifi bilim ve bilimsel bilginin nitelikleri literatürde yazıyor. Aç bak. İstersen bir ara onları da anlatırız sana.

Kılavuzu kuran olan islam toplumlarının 1400 yıl sonraki hali ortada. Dışarıdan bakan biri de "demek ki bunların kılavuzu karga.." diyor işte..Tanrının kitabı, içinde bulundupu topluma 1400 yılda bir dirlik düzen refah önderlik falan getirmez mi..Yok bir tanesi bile yok. Hiçbiri yok. İslam ülkeleri olmuş batının maymunu.

siz, Alemlerin Rabbini haşa bir çırpıda inkar ediyorsanız, deney ve ölçümlerinizde görülmeyen şeylere kanıt olmaz. aklını gösteremiyorsun demekki biliminde deneyinde ölçümünde beşpara etmiyor.

siz kendinize göre seçiyorsunuz dediğimden kasıt doğruları ayırt edip gerekirse yalanları doğru sayıp doğrularıda yalan sayıyorsunuz. istediğiniz gibi at koşturuyorsunuz böylelerinin ne sözüne ne şahitliğine nede delillerine inanılır.

bilim aklı gözle görülür yapamıyorsa diğer şeyleri nasıl ispatlayabiliyor daha aklı ispatlayamıyorsa. literatürünü yedirtme bana. literatür dediğinde öncekilerin uydurması oraya buraya çekmeleridir. siz koca Dinler tarihini yalanlıyorsanız sizin literatürünüz onun yanında kuruş etmez kuruş..

benim Rabbim, Gökleri ve Yeri örnek edinmeksizin Yaratan'dır. Ezeli ve Ebedidir Gücü Herşeye Yeter. hangi Sıfatlar haşa birbiriyle çelişiyormuş? sizin bu sapıklığınız ölüm gelene kadardır. böyle inat etmeye devam edin ama iftira ve yalandan uzak durmazsanız aynılarını bende size atarım. 

İslam toplumlarının içine dışardan pislik bulaşırsa o toplumların hali böyle olur. İslam ülkeleri batının maymunuysa bu kendi suçları. bunun İslam'la alakası yok. İslam onlara uyun demedi. hatta ehl-i kitaba karşı uyardı tüm İslam toplumlarını. ama dinleyen yoksa bunun suçlusu İslam olamaz. siz Müslümanlardan ne görüyorsanız suçu İslam'a atıyorsunuz. ama içinizden Ayetleri bile bile yalanlayıp inkar edenleri bağrınıza basıyorsunuz hemde yalan söyledikleri ortadayken. o halde aynı suçlamayı bizde size yapalım siz daha aşağılık kendi bacılarıyla ilişkiye giren ahlakdan şerefden haysiyetten yoksun ne adalet nede değer taşıyan domuzların içinde yuvarlandığı pislikler gibisiniz. madem İslam'a haşa çamur atmak bu kadar kolay bizim içinde size iftira atmak kolay.

Sitelerde Paylaş
3 minutes ago, DeepBlue said:

Anibal: sana bunun ispatını yapmıştım ya moron.Bigbang ile başlayan hiç birşey tanrı olamaz ahmak.Senin bu tanrı söyleminde bigbang içinde.Hepsi  enerji poşet.Beynin sıçtığı bir düşünsel enerji, titreşim,hayal,vehim angut.Yaptığın tasvir onu bu patlama sürecine dahil ediyor teneke.

Anibal'in  içerisinde bu söylediklerin nerede var? 

3 minutes ago, DeepBlue said:

Ama islam tanrısının zatına yönelik birşey yok.Eşziz,denksiz,benzersiz,zamansız,mekansız gibi tanımları var.Dolayısı ile islam tanrısı bigbang dışında var.Hatta hiç bir dindeki tanrı tanımı islamda ki gibi değil.Hepsi madde/enerji ile ilintili.İşte bu sebepten ötürü hepinizin tanrısı yalan.Hepsi put.Tek seferde senin putunun ve diğer tüm dinlerin yalan olduğunu da böylece öğrenmiş oldun aklın varsa tabi.Yoksa yapacak bişe de yok.Allah akıl fikir versin diyelim o zaman, ne yapalım.

Eşsiz, zamansız, mekansız vb..yani yok. Hayır görüp görmememize de bakmıyor iş demek ki... Direk yok diyorsunuz işte. Sonra kalkıp böyle bir şeyi görülüp görülememeye indirgeyip, akılla bir tutmaya çalışıyorsunuz. Ha sonra da eşsiz benzersiz mekansız osuz busuz olan şeyi sürekli birşeylere benzetmeye başlıyorsunuz. Sıfatlandırıyorsunuz..İnsansı hale getiriyorsunuz.

Zamanla ilgili referansı olmayan bir şey yoktur. İnsan aklı ve algısı için. E bu şey insan aklına hitap etmiyorsa, ne demeye onu insan aklına muhatap ettirmeye çalışıyorsunuz?

Diğer dinlerle ilgili sıktığın şeylerin dayanağı ve dökümleri nedir? Ben bir tanrı uydurdum zamandan mekandan her bir halttan diye atıp tutmak çok mu zor bir şey?

Just now, DeepBlue said:

Onları görür,incelersin de akıl ve ruhu görerek inceleyemezsin.Onlar bu alemden değil çünkü.Emir aleminden ikiside.

Bu arada; akılın ispatını yapmaya çalışıp sözlerinizi akıl yok demeye getirmenizde komik.Bari aklımız yok deyinde olsun bitsin.Ne uğraşıyorsunuz? Aklın varlığını kanıtlamaya çalışıyorlar sonra hebelehübele..

"…Bilmiş olun ki, halk da emr de ancak Allâh’a âittir. Âlemlerin Rabbi olan Allâh ne yücedir!” (el-A’râf, 54)

Ruh bu alemden değil evet. Çünkü yok. :)

Ruhu olan ve olmayanla igili bir Refrerans ya da kontrol grubu var mı? Yok.

Ruhun ölçümlenebilir bir tarafı var mı? O da yok.

Kısaca ortada ruh "lafından" öte bir pok var mı? Yok.

Akla gelince; aklın varlığı ve yokluğu ile ilgili tüm referanslar ortada. Ölçümler deneyler, veriler, manyetik rezonanslar..Her şey olması gerektiği gibi. Akıl dediğin şey beynin bir fonkisyonu, fiziksel etkileşimlere açık, onlara gebe ve edilgen.

1- Tanrı gibi bilimsel olarak bir çelişkisi yok.

2- Tanrı gibi mantıksal olarak mümkünsüz de değil. 

3- Akılla ilgili referans ve kontrol grubu var mı? Var. İnsanlardan başlayarak diğer canlılara doğru giden tüm dizge. Beyin hacmi ve neo korteks düzeyi ile direk pozitif korelasyon mevcut.

4- Aklın ölçümlenebilir bir tarafı var mı? Var. IQ testlerinden başlayabilirsin. Az akıl, çok akıl. Referans noktası.

5- Akıl, sonuçları ve endirekt etkileri açısından gözlenlenebiliyor mu? Evet. Referans noktası.

6- Ölü bir beyinde bunların hiçbiri var mı? Yok. Çünkü faal bir beyinle ilişkili. Çünkü faal beynin fonksiyonu. Referans noktası.

7- Beynin ve hatta canlılığın olmadığı yerde gözlemlenmiş bir bilinç ya da akıl var mı? Yok. Çünkü beynin bir fonksiyonu. Referans noktası.

8- Nöronlarla ilgili verdiğim örnekler orada mı? Orada.

9- Kafana aldığın bir darbe, fiziksel dış etkiler veyahut bir ameliyat neticesinde bunların hepsi değişebilir, değiştirilebilir. Değişmiştir de, değiştirilmiştir de. Hatıraların dahi beyninde protein molekülleri halinde saklanıyor. Bağlantıların değişirse, değiştirilirse, anıların dahi değişir. Referans noktası.

Yani senin bir bütün olarak akıl olarak nitelediğin şey. Çatı kavram. Bak fiziğe ve maddeye indirgendi bile.

Şimdi 1'den 9'a kadar olanların senin tanrın için ne şekilde işlediğine bakalım bir. Madem kıyas ayağına girdin, hesabı ver bakalım. Referans noktaların ile beraber. Tabi bunun için bir referans çatısının olması lazım. Tanrı için beceremeyeceğini bildiğimden, sana ruh için uygulama opsiyonu da veriyorum. Böylece akıl, tanrı ve ruh arasındaki farkı yavaş yavaş öğreneceksiniz.

Tanrının kabul edilmeyişini sadece görülememesine indirgemeye çalışmaktasınız ki, diğer açmazlardan aklınız sıra kurtulun. Ama kazın ayağı öyle değil tabi. Hepsinin hesabını seve seve vereceksiniz. 

Buzdağını bile anlatmayı beceremeyip seni rezil eden tanrıyı burada kalkmış yok efendim şundan bundan münezzeh diye pazarlamaya çalışıyorsun. Komik olan; pazarlarken resmen yok diye pazarlaman, sonra da kalkıp var olduğunu iddia etmen.

2017 yılında aklın varlığını ispat ettirmeye çalışan ve aklı sıra verilen her bir referans ve veriye burun kıvırarak ayak sürüyen salaklar olarak tarihe geçmektesiniz şu an. Görmeden inanmam salaklığına yatan sizlersiniz aslen.

Bir de ayet attırmış oraya, her ne kanıtlıyorsa..Okuma yazma bilen her insanın yazacağı bir cümleyi getiriyor adam bok varmış gibi ortaya. Kant'ın herhangi bir kitabından herhangi bir cümle getirsek altına .ıçardı herhalde kuranın yazarı.

Bu arada; akılın ispatını yapmaya çalışıp sözlerinizi akıl yok demeye getirmenizde

Ha bir de nerede olmuş şu, göstersene :)

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, metann yazdı:

siz, Alemlerin Rabbini haşa bir çırpıda inkar ediyorsanız, deney ve ölçümlerinizde görülmeyen şeylere kanıt olmaz. aklını gösteremiyorsun demekki biliminde deneyinde ölçümünde beşpara etmiyor.

siz kendinize göre seçiyorsunuz dediğimden kasıt doğruları ayırt edip gerekirse yalanları doğru sayıp doğrularıda yalan sayıyorsunuz. istediğiniz gibi at koşturuyorsunuz böylelerinin ne sözüne ne şahitliğine nede delillerine inanılır.

bilim aklı gözle görülür yapamıyorsa diğer şeyleri nasıl ispatlayabiliyor daha aklı ispatlayamıyorsa. literatürünü yedirtme bana. literatür dediğinde öncekilerin uydurması oraya buraya çekmeleridir. siz koca Dinler tarihini yalanlıyorsanız sizin literatürünüz onun yanında kuruş etmez kuruş..

benim Rabbim, Gökleri ve Yeri örnek edinmeksizin Yaratan'dır. Ezeli ve Ebedidir Gücü Herşeye Yeter. hangi Sıfatlar haşa birbiriyle çelişiyormuş? sizin bu sapıklığınız ölüm gelene kadardır. böyle inat etmeye devam edin ama iftira ve yalandan uzak durmazsanız aynılarını bende size atarım. 

İslam toplumlarının içine dışardan pislik bulaşırsa o toplumların hali böyle olur. İslam ülkeleri batının maymunuysa bu kendi suçları. bunun İslam'la alakası yok. İslam onlara uyun demedi. hatta ehl-i kitaba karşı uyardı tüm İslam toplumlarını. ama dinleyen yoksa bunun suçlusu İslam olamaz. siz Müslümanlardan ne görüyorsanız suçu İslam'a atıyorsunuz. ama içinizden Ayetleri bile bile yalanlayıp inkar edenleri bağrınıza basıyorsunuz hemde yalan söyledikleri ortadayken. o halde aynı suçlamayı bizde size yapalım siz daha aşağılık kendi bacılarıyla ilişkiye giren ahlakdan şerefden haysiyetten yoksun ne adalet nede değer taşıyan domuzların içinde yuvarlandığı pislikler gibisiniz. madem İslam'a haşa çamur atmak bu kadar kolay bizim içinde size iftira atmak kolay.

Dikkat dikkat bu bir teknoloji notudur!!! Ey embesil. Madem bilimin saçma olduğunu söylüyorsun, kalk o bilgisayarı bir daha kullanma. Elindeki telefonu kır üstüne de kuran oku. Pardon, okuduğun kuran da kağıttan basılmış onu da okuma. Sen git peygamber döneminde deri üzerine yazılmış parçaları oku. 

Aslında sen okuma da yazma da. Çünkü okuma da yaZma da bilimin birer parçasıdır. Zaten ne gerek var ki böyle şeylere de. Okuyup yazınca ne olacak ki. Aklın mı gelişecek. Zaten akıl diye birşey yok ki, göremiyoruz ki!

embesil????

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, metann yazdı:

deney ve ölçüm görülmeyen şeylere kanıt olmaz. aklını gösteremiyorsun demekki biliminde deneyinde ölçümünde beşpara etmiyor.

metann  gözlem demek göz ile görmek değildir.

yerçekimini gözle göremiyoruz ama gravimetre ile ölçebiliyoruz.

Akılıda göremiyoruz ölçebiliyoruz.

Bilgisayarın zekasınıda göremiyoruz.Ama Ölçebiliyoruz.

Allah ı ise ne görebiliyoruz ne de ölçebiliyoruz.

Kuran ayetleri çöplüktür.

Kuran ayetleri Allah a hakarettir.

Örneğin Tebbet süresi günlük hayatında bir işine yaramaz.Hiçbir problemini çözmez.

Bu ayeti Allah  değil acizliğinden sayıklayan  bir insan söylemiştir.

Sitelerde Paylaş
42 minutes ago, metann said:

Bir çırpıda değil.

Bak bilimi, mantığı koyuyoruz ortaya.

Bak kendi elinle yakalanmışsın işte, deney ve ölçüm derken. Akıl dediğin şey, deneye konu olabiliyor. Ölçümlenebiliyor. Ölçümlenemiyorsa ölçümlenemiyor de buyur. Ölçümlenmesi yetmez, ben görmek istiyorum dediğin yerde(ki zaten ölçüm de, görmek de bir tespittir)  aman kendinle çelişmemeye dikkate et. Ölçümler ve referans noktalarının hepsi orada. Bir şeyin görülmesi ya da ölçülmesi demek, onun bizim algımıza konu olabilmesi demektir. Çünkü maddi etkleşimlerin bir sonucu. O yüzden deney ve gözlemlere konu olup, aynı deneyler aynı koşullarda yine aynı sonuçları verebiliyor. Sizlerin tanrı ve ruh iddialarınız için ise böyle bir şey söz konusu değil. Ortada bir tanrı bir de ruh lafından başka hiçbir halt yok. Üzerine üstlük bu işin bir de bilimle uyuşmazlığı var. Üzerine üstlük bu işin bir de mantıksal mümkünsüzlüğü var metann. Siz ne kadar bizlere kızıp küfür etseniz de onlar orada. Yapmanız gereken şey bunlara mantıklı karşılıklar getirmek, tok aklı da göster o zaman deyip de tencere dibin kara ayağına yatmak değil. Zaten o vakit nağlubiyeti kabul etmiş ama bizi de o seviyeye çekmek ister durumuna düşüyorsunuz.

Doğru saydığımız yalanlar nedir be arkadaş? Bilimin tek kriteri görmek mi? Değil. Ha diyecen ki tanrının tek kriteri görmek mi? Hayır değil. Ama onun sadece görmediğim için inkar ediyoruz diyen bizler değiliz. Bu meselenin sadece bir yönü. Onu sadece görülmediği için inkar ediliyormuş mertebesine çekip de o cephede muharebe etmek isteyen sizlersiniz. Çünkü diğer kısımlardan çuvallayacağınızı, hafsalanızın yetmeyeceğini bilmektesiniz.  Bilim ve mantık gibi duvarlar var çünkü önünüzde. Ama işi sadece görüp görmemeye indirgeyince yırtıyorsunuz aklınız sıra bunlardan. Sen ve @DeepBlue yapmaya çalıştığı bu işte. Ama hesap orda bitmiyor, bitmeyecek. 

Örneğin:

Bize bilimin verdiği sonuçların da izahını vereceksiniz? Madem her şey yaratıldı, termodinamik neden aksini söylüyor?

Madem tanrı kadiri ve alimi mutlak, mantık neden bu sıfatların bir arada olmasının insan aklı için mümkünsüzlüğünü buyuruyor?

(Hangi sıfatlar mı? Kadiri ve alimi mutlaklık tabii..Bir örnek: Tanrı geleceği değiştirebilir mi? Ya da kaldıramayacağı taş yaratabilir mi?)

Hangi referansa dayanarak tanrı vardır diyorsunuz? Tanrısız evrenlerle ilgili referansınız mı var ki, kalkıp bu evreni tanrılı olarak ilan ediyorsunuz?

Elinizde mükemmel olmayan evrenlere dair bir veri mi var ki, bu evreni mükemmel ilan ediyorsunuz? Ki mükemmel falan değil. Ne evren, ne canlılar, ne de insan.

Kuran inmiş, 1400 sene geçmiş, bir tane toplum onu doğru anlayamamış mı ki de, ortada örnek gösterebileceğiniz bir tane islam toplumu yok? Hani şöyle dünyaya önderlik eden, hem sosyolojik anlamda hem de bilim-teknoloji alanında? Yok. Yokoğlu yok. İslam dünyası resmen nal topluyor. Ve sen kalkmış neredeyse bütünü oluşturan bu durumu bir istisnaymış gibi sunmaya çalışıyorsun. 

Elinde önümüzdeki 50 yılın her türlü sportif sonuçlarını gösteren bir Almanak olduğunu iddia ediyorsun mesela, ama uygulamaya gelince sayılsalda 4 bile tutturduğunu göremiyoruz. Eh şüphe etmeyelim de ne yapalım? İslam dünyası da o hesap işte. Ellerinde hesapta sonsuz yaratıcıdan gelen bir yol gösterici var, ne beklersin? Ne beklemezsin ki? En başta o kitabın o güruhu en azından bunca yanlış yola sapmaktan, bölünmekten falan alıkoyacağını beklersin ama o dahi yok! 

1400 yıllık avans, Ama elde var "sıfır"...

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

(ki zaten bu da bir te

15 minutes ago, SHORTWAVE said:

metann  gözlem demek göz ile görmek değildir.

yerçekimini gözle göremiyoruz ama gravimetre ile ölçebiliyoruz.

Akılıda göremiyoruz ölçebiliyoruz.

Bilgisayarın zekasınıda göremiyoruz.Ama Ölçebiliyoruz.

Allah ı ise ne görebiliyoruz ne de ölçebiliyoruz.

Kuran ayetleri çöplüktür.

Kuran ayetleri Allah a hakarettir.

Örneğin Tebbet süresi günlük hayatında bir işine yaramaz.Hiçbir problemini çözmez.

Bu ayeti Allah  değil acizliğinden sayıklayan  bir insan söylemiştir.

La benden temiz yazmışsın yemin ediyorum. ..

@DeepBlue, @metann...

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, teflon yazdı:

Eşsiz, zamansız, mekansız vb..yani yok. Hayır görüp görmememize de bakmıyor iş demek ki... Direk yok diyorsunuz işte. Sonra kalkıp böyle bir şeyi görülüp görülememeye indirgeyip, akılla bir tutmaya çalışıyorsunuz. Ha sonra da eşsiz benzersiz mekansız osuz busuz olan şeyi sürekli birşeylere benzetmeye başlıyorsunuz. Sıfatlandırıyorsunuz..İnsansı hale getiriyorsunuz. /sen daha aklını göremiyorsun ama olduğunu kabul ediyorsun ya. bizde Alemlerin Rabbini görmüyoruz ama gönderdiği Peygamberler ve Kitapları vasıtasıyla O'nu tanıyoruz biliyoruz kabul ediyoruz. bizimki Hakikat sonunda varacağımız yer ALLAH'ın Rahmeti. ama sizin bu dünyada soyut şeyleri ispatlayamayarak elinizdekileride yitirip herşeyi geride bırakıp gitmeniz size çok koyacak. çabalarınızın hepsi boş

"o kafirler nice kere Müslüman olmayı isteyecekler, onları bırak yesinler eğlensinler ve boş emeller onları oyalasın, (kötü sonucu) yakında bilecekler." (Hicr Suresi 2-3 Ayetler)

Zamanla ilgili referansı olmayan bir şey yoktur. İnsan aklı ve algısı için. E bu şey insan aklına hitap etmiyorsa, ne demeye onu insan aklına muhatap ettirmeye çalışıyorsunuz?

Diğer dinlerle ilgili sıktığın şeylerin dayanağı ve dökümleri nedir? Ben bir tanrı uydurdum zamandan mekandan her bir halttan diye atıp tutmak çok mu zor bir şey? /imkansız tabi, ALLAH Kur'an'da bu konuda tüm insanlığa meydan okur.

59 - (Resulüm!) de ki: "Hamd olsun Allah'a, selam olsun seçkin kıldığı kullarına. Allah mı hayırlı, yoksa O'na koştukları ortaklar mı?"

60 - (Onlar mı hayırlı) yoksa, gökleri ve yeri yaratan, gökten size su indiren mi? Çünkü biz onunla, bir ağacını bile bitirmeye gücünüzün yetmediği güzel güzel bahçeler bitirmişizdir. Allah'la beraber başka bir ilâh mı var! Doğrusu onlar sapıklıkta devam eden bir güruhtur.

61 - (Onlar mı hayırlı) yoksa, yeryüzünü oturmaya elverişli kılan, aralarında nehirler akıtan, onun için sabit dağlar yaratan, iki deniz arasına engel koyan mı? Allah'ın yanında başka bir ilâh mı var? Hayır onların çoğu (hakikatları) bilmiyorlar.

62 - (Onlar mı hayırlı) yoksa, kendine yalvardığı zaman bunalmışa karşılık veren ve başındaki sıkıntıyı gideren, sizi yeryüzünün hakimleri yapan mı? Allah'ın yanında başka bir ilâh mı var? Ne kıt düşünüyorsunuz!

63 - (Onlar mı hayırlı) yoksa, karanın ve denizin karanlıkları içinde size yolu bulduran, rahmetinin (yağmurun) önünde rüzgarları müjdeci olarak gönderen mi? Allah'ın yanında başka bir ilâh mı var? Allah onların koştukları ortaklardan çok yücedir, münezzehtir.

64 - (Onlar mı hayırlı) yoksa, önce yaratan, sonra yaratmayı tekrar eden ve sizi hem gökten, hem yerden rızıklandıran mı? Allah ile beraber başka bir ilâh mı var? De ki: Eğer doğru söylüyorsanız, siz kesin delilinizi getirin haydi! (Neml Suresi)

Akla gelince; aklın varlığı ve yokluğu ile ilgili tüm referanslar ortada. Ölçümler deneyler, veriler, manyetik rezonanslar..Her şey olması gerektiği gibi. Akıl dediğin şey beynin bir fonkisyonu, fiziksel etkileşimlere açık, onlara gebe ve edilgen. /ruh yoksa akıl nasıl oluyor be. nedense ölçüleriniz hep kendinize göre. ruh yoksa akılda yok duyuda yok koku algılamada yok. üçünüde gözler önünde gösteremezsiniz. sadece olduğunu algılamaya çalışırsınız. gözle göremedikten sonra ispatıda olamaz. sizin bize yaptığınız gibi.

2- Tanrı gibi mantıksal olarak mümkünsüz de değil. /öyle mümkünsüzki sizin bilimsel açıklamalarınız. daha dün dünyada yokken bilimi bilmiyordunuz bilimi nerden uydurdunuz bilimi görebiliyormusunuz? göremiyorsunuz aklınızıda göremiyorsunuz hepsi soyut hiçbirşeye sahip değilsiniz. ispatlarınızda boşa.

3- Akılla ilgili referans ve kontrol grubu var mı? Var. İnsanlardan başlayarak diğer canlılara doğru giden tüm dizge. Beyin hacmi ve neo korteks düzeyi ile direk pozitif korelasyon mevcut. dediklerini görebiliyormusun sen? bunların öyle olduğunu sanıyorsun inanmak istiyorsun sadece.

4- Aklın ölçümlenebilir bir tarafı var mı? Var. IQ testlerinden başlayabilirsin. Az akıl, çok akıl. Referans noktası. o da sizin uydurmanız IQ testi dediğinde soyut hiçbir ispatı yok. sizin zanlarınız sadece.

5- Akıl, sonuçları ve endirekt etkileri açısından gözlenlenebiliyor mu? Evet. Referans noktası. gözlemlemede gözle görülmez sizin varsayımlarınız.

6- Ölü bir beyinde bunların hiçbiri var mı? Yok. Çünkü faal bir beyinle ilişkili. Çünkü faal beynin fonksiyonu. Referans noktası. niye beyin beyindir. ölü beyin çalışan beyinmi var? ölüde de yaşayanda da ameliyatla beynini aç ikisinde de aynı demekki konu beyin değil beyin yaşayanda da ölüde de aynı.

7- Beynin ve hatta canlılığın olmadığı yerde gözlemlenmiş bir bilinç ya da akıl var mı? Yok. Çünkü beynin bir fonksiyonu. Referans noktası. bu da ispatsız. beyne bakıp somut birşey gösteremezsiniz. siz daha ölümü tarif edemiyorsunuzki ölü ile yaşayan beyni bilesiniz. 

8- Nöronlarla ilgili verdiğim örnekler orada mı? Orada. /nöronlarda görünmez bize göster onlarlamı konuştun nerden biliyorsun?

9- Kafana aldığın bir darbe, fiziksel dış etkiler veyahut bir ameliyat neticesinde bunların hepsi değişebilir, değiştirilebilir. Değişmiştir de, değiştirilmiştir de. Hatıraların dahi beyninde protein molekülleri halinde saklanıyor. Bağlantıların değişirse, değiştirilirse, anıların dahi değişir. Referans noktası.

Yani senin bir bütün olarak akıl olarak nitelediğin şey. Çatı kavram. Bak fiziğe ve maddeye indirgendi bile. kafaya darbe almaya gerek yok bir korku halide insanın halini değiştirebilir. bu nasıl oluyor korkuda görülmez? nasıl korkuyorsun? korkunun beyinle alakası olamaz çünkü beyin nötrdür. çalışıp çalışmaması diye birşey yok. korku akılla alakalı derseniz korku da akıl da gözle görülmez nerden uyduruyorsunuz derim.

Şimdi 1'den 9'a kadar olanların senin tanrın için ne şekilde işlediğine bakalım bir. Madem kıyas ayağına girdin, hesabı ver bakalım. Referans noktaların ile beraber. Tabi bunun için bir referans çatısının olması lazım. Tanrı için beceremeyeceğini bildiğimden, sana ruh için uygulama opsiyonu da veriyorum. Böylece akıl, tanrı ve ruh arasındaki farkı yavaş yavaş öğreneceksiniz.

Tanrının kabul edilmeyişini sadece görülememesine indirgemeye çalışmaktasınız ki, diğer açmazlardan aklınız sıra kurtulun. Ama kazın ayağı öyle değil tabi. Hepsinin hesabını seve seve vereceksiniz. /beyinsiz herif bunu yapan sizsiniz. sizsiniz durmadan Tanrını ispatla deyip şerefsizce konuşanlar. sizin biliminiz üstte yazdıklarımı asla ispatlayamıyorsa bizim Tanrımızı size ispatlamak gibi bir amacımız yok, çünkü O'nu bütün bilim camiası kabul ediyor sizin biliminiz kanalizasyondan çıkma. o yüzden sapıklıktan başka şeye çalışmıyor. 

Buzdağını bile anlatmayı beceremeyip seni rezil eden tanrıyı burada kalkmış yok efendim şundan bundan münezzeh diye pazarlamaya çalışıyorsun. Komik olan; pazarlarken resmen yok diye pazarlaman, sonra da kalkıp var olduğunu iddia etmen. /binlerce yıldır gelen hep aynı Hakikati getiren Dinler size hayal mahsulü geliyorsa, o sizin sapıklığınız demektir. mahkemeye çıktığınızda kaç tane şahit mahkemeyi ikna eder? bizim binlerce Peygamber şahidimiz var. hepsi aynı tevhidi getirip gönderildiği toplumlara bildirdiler. size laf anlatmak zorunda değiliz. siz bile bile inkar ediyorsunuz, yalan ve iftiralarınızdan vazgeçin.

2017 yılında aklın varlığını ispat ettirmeye çalışan ve aklı sıra verilen her bir referans ve veriye burun kıvırarak ayak sürüyen salaklar olarak tarihe geçmektesiniz şu an. Görmeden inanmam salaklığına yatan sizlersiniz aslen. / görmeden inanmayı siz başlattınız beyinsizler. asıl siz tarihe geçeceksiniz ve geçtinizde sizden önceki toplumlar nasıl helak olduysa bu inatla benzer şekilde yokolup gideceksiniz. 

Bir de ayet attırmış oraya, her ne kanıtlıyorsa..Okuma yazma bilen her insanın yazacağı bir cümleyi getiriyor adam bok varmış gibi ortaya. Kant'ın herhangi bir kitabından herhangi bir cümle getirsek altına .ıçardı herhalde kuranın yazarı. /kant kim lan babanın oğlumu? sapıkların birbirlerini nasıl sevdikleri ortaya çıkıyor. hepsi aynı boka dillerini sürüp dondurma gibi yalıyorlar.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Hiçkimse... yazdı:

Dikkat dikkat bu bir teknoloji notudur!!! Ey embesil. Madem bilimin saçma olduğunu söylüyorsun, kalk o bilgisayarı bir daha kullanma. Elindeki telefonu kır üstüne de kuran oku. Pardon, okuduğun kuran da kağıttan basılmış onu da okuma. Sen git peygamber döneminde deri üzerine yazılmış parçaları oku. 

Aslında sen okuma da yazma da. Çünkü okuma da yaZma da bilimin birer parçasıdır. Zaten ne gerek var ki böyle şeylere de. Okuyup yazınca ne olacak ki. Aklın mı gelişecek. Zaten akıl diye birşey yok ki, göremiyoruz ki!

embesil????

lan gerizekalı. ben sizin saptırdığınız bilimden bahsediyorum. gerçek bilim zaten ALLAH'ı ve O'nun bildirdiklerini ispatlayıp kabul ediyor.

bilgisayar başından sen kalk inkarcı herif. bilgisayar senin neyine senin bilimin bulmadıki bilgisayarı. Hakikati kabul eden bilim buldu. teknolojiyi geliştiren yahudi ve hristiyan toplumudur. İslam teknolojiyi ilimi bilimi yasaklamıyor zaten.

sizden birini bir konuda gördüm resim koymuş ateistler sayesinde telefon kullanıyorsunuz demiş. halbuki teknolojiyi geliştiren ehl-i kitaptır. sizin gibi kafirler pislikten başka birşey karıştırmazlar.

okuma yazma bilimin parçası değil okuma yazma Dinin Emri, O Emirden önce arap toplumunun sapıklığı ortadaydı görmemezlikten gelmeyin iftiracı yalancılar. böylece Kur'an'ın oku Emri bir kere daha kanıtlandı. ama siz okumayın sadece kocakarılar gibi çekiştirin yalanlar söyleyin uydurup durun.

ispatlayamadığın için senin aklın yok. bizde akıl yok demedik. bizim Hakikatlerimiz Aklı zaten Ayetlerde bildiriyor. ama sizin aklı ispatlamak için bilimden başka dayanağınız yok o da gösteremiyor aklınızı size. sizin biliminizde sizde bu kadar aciz ve sefilsiniz.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
9 dakika önce, metann yazdı:

lan gerizekalı. ben sizin saptırdığınız bilimden bahsediyorum. gerçek bilim zaten ALLAH'ı ve O'nun bildirdiklerini ispatlayıp kabul ediyor.

bilgisayar başından sen kalk inkarcı herif. bilgisayar senin neyine senin bilimin bulmadıki bilgisayarı. Hakikati kabul eden bilim buldu. teknolojiyi geliştiren yahudi ve hristiyan toplumudur. İslam teknolojiyi ilimi bilimi yasaklamıyor zaten.

sizden birini bir konuda gördüm resim koymuş ateistler sayesinde telefon kullanıyorsunuz demiş. halbuki teknolojiyi geliştiren ehl-i kitaptır. sizin gibi kafirler pislikten başka birşey karıştırmazlar.

okuma yazma bilimin parçası değil okuma yazma Dinin Emri, O Emirden önce arap toplumunun sapıklığı ortadaydı görmemezlikten gelmeyin iftiracı yalancılar. böylece Kur'an'ın oku Emri bir kere daha kanıtlandı. ama siz okumayın sadece kocakarılar gibi çekiştirin yalanlar söyleyin uydurup durun.

ispatlayamadığın için senin aklın yok. bizde akıl yok demedik. bizim Hakikatlerimiz Aklı zaten Ayetlerde bildiriyor. ama sizin aklı ispatlamak için bilimden başka dayanağınız yok o da gösteremiyor aklınızı size. sizin biliminizde sizde bu kadar aciz ve sefilsiniz.

Hadi ordan. Bilim Al-İlah'ı kabul ediyormuş. Bilim Tanrı kabul etmez çünkü bu onun konusu değildir. Bilime karşı çıkmak da imkansızdır çünkü bilim gerçektir. O beğenmediğin Yahudi Hristiyan toplumları gibi olun o zaman. Kurandan önce Araplar cahildi. Kuran geldi hala cahiller:0_80cbc_37a71a73_L:                                                                                                                                                              Ben yokken neler olmuş yahu?

tarihinde othorty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, metann yazdı:

Embesiiill embeeesiill???

dikkat dikkat dün saat 15:00 sularında ünlü müslğman alimler iPhone 8'i icat ettiler. İphone 8 Allah tarafından dünyaya getirilirken allahu Ekber diye haykırdı. Bu sahneyi kameraya çekemeyen müslğman alimleri iPhone 8 in tekrar allahu Ekber diye haykırmasını sağlamak için çalışmalarına devam ediyor. Bu haykırıştan sonra ateistlerin hala iman etmediğini gören EMBESİLLER DE ehli kitaptan kaynaklı yapılan buluşları da 4 gözle bekliyorlar görmek için. Çünkü görmeseler inanmazlar maaazaallaaaahhhh???

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, othorty yazdı:

Hadi ordan. Bilim Al-İlah'ı kabul ediyormuş. Bilim Tanrı kabul etmez çünkü bu onun konusu değildir. Bilime karşı çıkmak da imkansızdır çünkü bilim gerçektir. O beğenmediğin Yahudi Hristiyan toplumları gibi olun o zaman. Kurandan önce Araplar cahildi. Kuran geldi hala cahiller:0_80cbc_37a71a73_L:                                                                    Ben yokken neler olmuş yahu?

asıl sana hadi ordan beyinsiz. bilim karşısına çıkan gerçekleri göre göre kainatın her noktasındaki ayrı incelik ve dengenin kendi başına olamayacağını kabul eder.

şuraya bak bilimi kendinden daha emin yapan bir salakla karşılaşıyoruz kendisi yalan ama bilim gerçekmiş. bilimi, köylerdeki şıhlara çevirdi ne derse kabul diyor şuna bakın.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Hiçkimse... yazdı:

Embesiiill embeeesiill???

dikkat dikkat dün saat 15:00 sularında ünlü müslğman alimler iPhone 8'i icat ettiler. İphone 8 Allah tarafından dünyaya getirilirken allahu Ekber diye haykırdı. Bu sahneyi kameraya çekemeyen müslğman alimleri iPhone 8 in tekrar allahu Ekber diye haykırmasını sağlamak için çalışmalarına devam ediyor. Bu haykırıştan sonra ateistlerin hala iman etmediğini gören EMBESİLLER DE ehli kitaptan kaynaklı yapılan buluşları da 4 gözle bekliyorlar görmek için. Çünkü görmeseler inanmazlar maaazaallaaaahhhh???

zaten sapıksınız. cevap veremeyince iyice sapıtıyorsunuz konuşmalarınız değişiyor birbirine sulu şakalar yapmaya başlayan okul talebelerine dönüyorsunuz. bu ne seviyesizlik be. siz acı Azabı görmeden İman etmeyeceksiniz.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, teflon yazdı:

Eşsiz, zamansız, mekansız vb..yani yok. Hayır görüp görmememize de bakmıyor iş demek ki... Direk yok diyorsunuz işte. Sonra kalkıp böyle bir şeyi görülüp görülememeye indirgeyip, akılla bir tutmaya çalışıyorsunuz. Ha sonra da eşsiz benzersiz mekansız osuz busuz olan şeyi sürekli birşeylere benzetmeye başlıyorsunuz. Sıfatlandırıyorsunuz..İnsansı hale getiriyorsunuz.

Diğer dinlerle ilgili sıktığın şeylerin dayanağı ve dökümleri nedir? Ben bir tanrı uydurdum zamandan mekandan her bir halttan diye atıp tutmak çok mu zor bir şey?

Akla gelince; aklın varlığı ve yokluğu ile ilgili tüm referanslar ortada. Ölçümler deneyler, veriler, manyetik rezonanslar..Her şey olması gerektiği gibi. Akıl dediğin şey beynin bir fonkisyonu, fiziksel etkileşimlere açık, onlara gebe ve edilgen.

2- Tanrı gibi mantıksal olarak mümkünsüz de değil. 

3- Akılla ilgili referans ve kontrol grubu var mı? Var. İnsanlardan başlayarak diğer canlılara doğru giden tüm dizge. Beyin hacmi ve neo korteks düzeyi ile direk pozitif korelasyon mevcut.

4- Aklın ölçümlenebilir bir tarafı var mı? Var. IQ testlerinden başlayabilirsin. Az akıl, çok akıl. Referans noktası.

5- Akıl, sonuçları ve endirekt etkileri açısından gözlenlenebiliyor mu? Evet. Referans noktası.

6- Ölü bir beyinde bunların hiçbiri var mı? Yok. Çünkü faal bir beyinle ilişkili. Çünkü faal beynin fonksiyonu. Referans noktası.

7- Beynin ve hatta canlılığın olmadığı yerde gözlemlenmiş bir bilinç ya da akıl var mı? Yok. Çünkü beynin bir fonksiyonu. Referans noktası.

8- Nöronlarla ilgili verdiğim örnekler orada mı? Orada.

Yani senin bir bütün olarak akıl olarak nitelediğin şey. Çatı kavram. Bak fiziğe ve maddeye indirgendi bile.

Tanrının kabul edilmeyişini sadece görülememesine indirgemeye çalışmaktasınız ki, diğer açmazlardan aklınız sıra kurtulun. Ama kazın ayağı öyle değil tabi. Hepsinin hesabını seve seve vereceksiniz. 

Buzdağını bile anlatmayı beceremeyip seni rezil eden tanrıyı burada kalkmış yok efendim şundan bundan münezzeh diye pazarlamaya çalışıyorsun. Komik olan; pazarlarken resmen yok diye pazarlaman, sonra da kalkıp var olduğunu iddia etmen.

2017 yılında aklın varlığını ispat ettirmeye çalışan ve aklı sıra verilen her bir referans ve veriye burun kıvırarak ayak sürüyen salaklar olarak tarihe geçmektesiniz şu an. Görmeden inanmam salaklığına yatan sizlersiniz aslen.

Bir de ayet attırmış oraya, her ne kanıtlıyorsa..Okuma yazma bilen her insanın yazacağı bir cümleyi getiriyor adam bok varmış gibi ortaya. Kant'ın herhangi bir kitabından herhangi bir cümle getirsek altına .ıçardı herhalde kuranın yazarı.

Ya kardeşim bilerek mi yapıyorsun.Akıl var zaten.Ben yok mu diyorum?Ispatını ise dolaylı yönden yapan da sensin.eee.. ne diyorsun daha.Derdin ne?..

Sonra ölü beyin de akıl olmaz zaten ne demek istiyorsun? Ölü beden de ruhta olmaz.

Zaten vücut yazılımında(akıl ile ilgili kısımlarda) bir arıza olursa akıl, beden sahibi bakırköylük olur.Ha bu onun aklı olmadığı manasına da gelmez.Sana akılsız görünür.Çünkü; Sen onun aklını göremezsin.Aldığı darbe ile devreleri yanmıştır ama aklı vücut yazılımını iyi okuyamadığı için kişi saçmalar.Fakat dünyaya bağlanamamaktadır.Bir tür rüya hali yaşamaktadır.Bu halden çıkması için ya kafada ki arıza düzeltilmeli ya da ölmeli.Sonra o kadar sığ düşünüyorsun ki sanki illa kafaya darbe alması gerek.Kafaya darbe almadan kötü bir olay karşısında aklını yitirenleri ne yapacaksın?Işte aklın sadece bedenle değil ruh ile de bağlantısı var.Ruhsal,pisijokojik çöküntüler dahi aklı yuvasından edebilir.Bu da aklın bir mahluk olduğunu gösterir.Beyin de ki anormallikler ile değil sadece.Bu yüzden nöron moron birşey açıklamaz.Biliminde böyle bir iddiası yok.Akıl sandığın gibi sadece biyokimyasal süreçlerle alakalı değil.Çok daha fazlası.Mahiyetini en iyi Allah bilir ben ne bileyim.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, metann yazdı:

zaten sapıksınız. cevap veremeyince iyice sapıtıyorsunuz konuşmalarınız değişiyor birbirine sulu şakalar yapmaya başlayan okul talebelerine dönüyorsunuz. bu ne seviyesizlik be. siz acı Azabı görmeden İman etmeyeceksiniz.

Ben bir bilgisayar programıyım. Embesillerle kendi seviyelerinde iletişim kurabilme becerisine sahibim. Teknoloji baya ilerledi zira????

ama ben bilgiaayar programıyım. Anlamam ki aZaptan filan ??????

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...