Jump to content

Loop Kuantum mu Sicim Kuramı mı ?

Recommended Posts

Kütleçekim teorisinin mevcut en iddialı 2 teorisi .. Hangisi daha mantıklı ?

Sicim kuramı madde ve enerjinin en kucuk yapisinin sicimler oldugunu ve bu sicimlerin 10^-35 metrelik Planck olceginde oldugunu soyler .. Bu sicimler belirli frekanslarda titreserek temel parcaciklari olusturur .. Uzay-zaman dokusunun tamamen parcaciklar arasi etkilesimden kaynaklandigini soyler ve kutlecekimini de bununla iliskilendirir ..

Loop Kuantum ise uzay-zaman dokusunun madde ve enerjiden tamamen bagimsiz baska bir doku oldugunu , bu dokunun 10^-35'lik Planck olcegindeki Looplardan (ilmeklerden) oluştuğunu soyler .. Bu ilmekler bir ağ yapısı olusturur .. Bu teori kara deliklerle de direk ilgilidir . (Özellikle tekillik)

İki teori arasındaki diğer fark ise sicim kuramının 26.boyuta kadar yolu vardır ve bizim evrenimiz 7 boyutludur .. Loop ise üst boyutlar olmadigini , mevcut evrenin 3+1 boyutlu (uzay+zaman) oldugunu soyler ..

@hacibiliyorum sana göre ikisi de zırva .. Hatta sicim kuramını looptan daha mantıklı görüyorsun ..

@NotImportant

@Dr.AldRe

@sofratuzu

@Bir Buçuk 

sizin fikirlerinizi de merak ediyorum ..

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, haci yazdı:

Birinin daha mantıklı olması doğru olması değil. İkisi de fantezi..

Bu konuda şimdiye kadar ortaya atılan teorilerin en sağlamı görelik teorisidir..

Loop Kuantum neden fantezi mesela ? Planck ölçeğini görebilecek aletlerimiz yok belki de gelecekte doğru çıkar .. Kim bilir ..

Sitelerde Paylaş
On 30.12.2017 at 15:06, The_Individualist yazdı:

Sicim kuramı madde ve enerjinin en kucuk yapisinin sicimler oldugunu ve bu sicimlerin 10^-35 metrelik Planck olceginde oldugunu soyler .. Bu sicimler belirli frekanslarda titreserek temel parcaciklari olusturur .. Uzay-zaman dokusunun tamamen parcaciklar arasi etkilesimden kaynaklandigini soyler ve kutlecekimini de bununla iliskilendirir ..

Loop Kuantum ise uzay-zaman dokusunun madde ve enerjiden tamamen bagimsiz baska bir doku oldugunu , bu dokunun 10^-35'lik Planck olcegindeki Looplardan (ilmeklerden) oluştuğunu soyler .. Bu ilmekler bir ağ yapısı olusturur .. Bu teori kara deliklerle de direk ilgilidir . (Özellikle tekillik)

İki teori arasındaki diğer fark ise sicim kuramının 26.boyuta kadar yolu vardır ve bizim evrenimiz 7 boyutludur .. Loop ise üst boyutlar olmadigini , mevcut evrenin 3+1 boyutlu (uzay+zaman) oldugunu soyler ..

@hacibiliyorum sana göre ikisi de zırva .. Hatta sicim kuramını looptan daha mantıklı görüyorsun ..

@NotImportant

@Dr.AldRe

@sofratuzu

@Bir Buçuk 

Benim bu konularda hiç bilgim yok.

Eter kuramına karşı çıkanların uzayın dokusunu ileri sürmelerini anlamıyorum. :)

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, DeaTh14 yazdı:

Bu son karadelik ölçümleri ile görelilik bu ikisine göre daha baskın hatta bazı basinlar  görelilik kanıtı diye başlık atmıştı ancak ayrıntılı makale taraması yapmak lazım

Görelilik temel teori zaten fakat "Kuantum" ile birleştirilemiyor .. Kütleçekimi makro düzeyde harika açıklıyor Görelilik fakat kuantum düzeyi için Loop Kuantum ve Sicim Kuramı en iddialı adaylar ..

Sitelerde Paylaş
On 30.12.2017 at 15:06, The_Individualist said:

......

....biliyorum sana göre ikisi de zırva .. Hatta sicim kuramını looptan daha mantıklı görüyorsun ..

...

@sofratuzu

....

Burayı görünce çok güldüm.

Adam resmen sofratuzuna, yani "bildiğimiz tenten"'e de sormuş yav..

Daha termodinamiği anlamamış, "false vacuum da ne" diyen adam..

Siz bu adamlara bu muameleyi yaptığınız yerde, biz boşuna sövüp laf anlatmaya çalışıyoruz demektir.

Hani adam ne kadar yüz bulsa yeri.

Ya kullanıcılardan haberin yok, ya kuramlardan..

Gerçi sende versus yapma takıntısı vardı galiba.

The Living Tribunal vs (Pre-retcon)Beyonder..

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, teflon yazdı:

Siz bu adamlara bu muameleyi yaptığınız yerde, biz boşuna sövüp laf anlatmaya çalışıyoruz demektir.

Ah ah .. Yargısız infazlar ..

Sofratuzu , Ten Ten , AUTO , Tao falan hepsi aynı kişiler , forumun tescilli embesili olduğunu biliyorum zaten kendisinin .. Sorma nedenim ne saçmalayacak diye merak etmem ve bu salağı tartışmaya sokmaktı ..

Vsye gelirsek Beyonder burun farkıyla alır .. Çizgiroman en azından güzel bir uğraş ..

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, teflon yazdı:

termodinamikten anlayanları gördük.

ernst mach  yolunu takip ediyorum.gözlem ve deney yapılamıyorsa o konuda konuşmamak lazım.

forumda arama çalışmadığı için saçmaladığınız  yerleri alıntı yapıp  gösteremiyorum.:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...