Jump to content

Dünya kanunları ile yaratıcıyı aramak

Recommended Posts

Öncelikle müslüman bir teist olduğumu söyleyerek konuya baslamak istiyorum. Size  Kuran'dan hiç bahsetmeyecegim, sadece bilimsel yoldan bazı seyleri açıklayacağım. Biliyorum ki burada olsun olmasın olmasin bir cok ateist enaz benim kadar araştırıp dogru yada yanlis bilgi sahibi olduktan sonra ateistliği seçmiştir. Çogunlugunun gerekçeli sebebi, tanrı yada Allah'ın biyolojik gözlerimize görünmemesi yada yaratıcının, dünyada var olan fizik kurallari ( madde, enerji, zaman vs...) ile olamayacağını söylemesidir. Oysa dünyamızda bile var oldukları bilindiği halde normal sartlarda yani Newton kanunlarının geçerli olduğu durumlarda görünmeyen bir çok atom altı parçacıkların ( kuarklar fotonlar vs.) var olduğu bilinmektedir. Örnegin fotonun varlığı herkesçe bilinmekte ancak durgun kutlesi bile olmayan ve ancak ışık hızına yakin hızlarda görülebilen bir varlik olduğunu görüyoruz.  Ayrıca kuantum dünyasında, zamanın farklı aktığı, cisimlerin boylarının kısaldığı ve kutlelerinin artığını buradaki bir cok kişi eminim bilmektedir. Kisacası farklı bir boyutta, dunyadakine hiç benzemeyen kanunlarla örülü bir mekanda bir yaratıcı neden var olmasın?  Onu göremeyişimizin sebebi normal sartlarda fotonu gözlemleyememek gibi yeterli şartları olusturamamamız olmasın?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanrı diye tanımlanan şey yok.Tanrı var dediğin zaman bir yaratıcı var diyorsun yoktan var eder diyorsun.Bir insan da vardan var edebilir yani değiştirir bir işlem yapar yani tanrı da işlem yapıyor.kendinin farkında bir tanrı denilince tanrı ile kendisi arasındaki fark nedir.Belki de tanrı canlı değildir tanrı ölüdür fark ne?Tanrı var diyoruz ve tanrıya tanım uyduruyoruz bu çok saçma geliyor.

Tanrıyı görmek diyorsun bu şu demek tanrı bizim açımıza sığabilecek bir varlık,böyle bir şey olabilir mi?Tanrıyı görüyorsam ve bunun farkındaysam,benimle tanrı arasındaki fark ne?Ben benim o da başka bir şey.Görüyorsunuz ki sınırları aşıyor bu tanrı fikri bizim sınırlarımızda değil yani tamamen doğal şartlar sebeyle ateistim diyorum.

tarihinde tonyukukcuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı´yı bizzat görenler, onunla muhabbet edenler, ondan mesaj alanlar var !. :)

Bunların hepsi yalancı ve sahtekar mı șimdi ? :)
Muhterem; dindar olduğunuzu söylediğinize göre, Siz de onların yalancısı oluyorsunuz.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, kavak yazdı:

Tanrı´yı bizzat görenler, onunla muhabbet edenler, ondan mesaj alanlar var !. :)

Muhterem; dindar olduğunuzu söylediğinize göre, Siz de onların yalancısı oluyorsunuz.

Bir yaratıcının istediği zaman yarattigi bir varlikla iletisime geçmesi  kadar doğal ne olabilirki?

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, tonyukukcuk yazdı:

Tanrı diye tanımlanan şey yok.Tanrı var dediğin zaman bir yaratıcı var diyorsun yoktan var eder diyorsun.Bir insan da vardan var edebilir yani değiştirir bir işlem yapar yani tanrı da işlem yapıyor.kendinin farkında bir tanrı denilince tanrı ile kendisi arasındaki fark nedir.Belki de tanrı canlı değildir tanrı ölüdür fark ne?Tanrı var diyoruz ve tanrıya tanım uyduruyoruz bu çok saçma geliyor.

Tanrıyı görmek diyorsun bu şu demek tanrı bizim açımıza sığabilecek bir varlık,böyle bir şey olabilir mi?Tanrıyı görüyorsam ve bunun farkındaysam,benimle tanrı arasındaki fark ne?Ben benim o da başka bir şey.Görüyorsunuz ki sınırları aşıyor bu tanrı fikri bizim sınırlarımızda değil yani tamamen doğal şartlar sebeyle ateistim

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Exelans_cop yazdı:

Bir yaratıcının istediği zaman yarattigi bir varlikla iletisime geçmesi  kadar doğal ne olabilirki?

O zaman bu etkileşimin yol açtığı duyguyu -veya her neyse işte- laboratuvar ortamında test edebiliriz.

tarihinde TheRationalAtheist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Exelans_cop yazdı:

Hmm, yani özellikle bizimle iletișime geç(e)mediğine göre, ya beceriksiz ya ürkek ya da korkak olmalı o zaman.  :)

Ya da güya herșeye gücü yeten bu Tanrı, pekala çok utangaç ta olabilir. Niye olmasın ?. Bence bu da gayet doğal, çünkü Tanrı bu, boru değil nihayetinde.

Bu Tanrı, elbette çoluk çocuğun göz göre göre tecavüze uğramasına, kendinden olmayanların katledilmesine de, göz yumuyor. Bu da çok doğal.  

Uzun lafın kısası; halbuki çok basit bir açıklaması var, var da söylemeye diliniz bir türlü varmıyor. Bence en doğal olanı, bu olmalı. :)

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Anlat bakalım.

Anlatırdım ama 2 buçuk saatlik bir film sonucta. Yanlış yada eksik bilgi vermem muhmetel, bu sebeple filmi izlemeni tavsiye ederim. Sadece şunu soyleyebilirim. Bir uzay araci ile karadelige yolculuk esnasinda bilinen evrendekinden farklı bir boyutta sıkışıp kalan bir bilim adamının, kendisine göre gecmiste kalan kızı ile iletişime gecmeye çalıştığı bir film.

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, Exelans_cop yazdı:

Neden üstün bir varlık kendinden daha zayıf yada kendisinin yarattığı bir varlığa görünmesin ki, bu tamamen yaratıcının inisiyatifinde olan birsey. İsterse görunür istemezse görünmez.

Evet tanrı diye bir şey varsa isterse bir şekilde görünür.Tanrı hangi istekten isteyebiliyor,insan isteyebilir sahip olmadığın şeyi istersin tanrının sahip olmadığı ne var ki isteme halinde olsun,tanrının sahip olması da ondan bağımsız bir şeyin var olması demek olurdu,senin olan bir şeye sahip olmana gerek yoktur zaten senindir.Yaratılmış dediğimiz şey yaratanla aynı olmak zorunda üstünlük ve zayıflık nasıl söz konusu.split diye bir film var adam devamlı kişilik değiştiriyor tanrı böyle bir şey mi.Kavramlar birbirine girdi :D

Tanrıyı tanımlarken ne olursa olsun dünyasal kavramlardan kurtulmak mümkün değil bu da tanrı kavramının kendisini tanrılıktan uzaklaştırıyor.

tarihinde tonyukukcuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrı varsayımının sorunu, tanrının görülemiyor oluşu değil ki?

Sorun; görülsün veya görülmesin, tanrının olanaksız oluşu. Biri çıksa teleskopla veya şimdiye kadar icat edilememiş bir detektörle tanrıyı bir anlığına gördüğünü söylese inanacak mıyız? Hayır. Sorunun görememekle hiç bir alakası yok!

Bu; tanrı birilerine göründü iddiasının geçersizliğini de açıklar aynı zamanda. Tanrı olanaksız olduğu için yoktur. Görülemediği için filan değil.

Sitelerde Paylaş

'' Tanrı '' felsefi açıdan gerekli değildir. Biraz daha düzeltelim, şart değil diyelim. Bunun üstüne tanrının insan beyninden çıkmış bir noel baba olduğunu var sayarsak yok demek daha mantıklı olacaktır. 

Ben tanrı dedim bunlar tanrı için geçerlidir. Allah ? İşte o her açıdan imkansızdır. Kesin olarak yoktur. 

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, NotImportant yazdı:

Ben tanrı dedim bunlar tanrı için geçerlidir. Allah ? İşte o her açıdan imkansızdır. Kesin olarak yoktur. 

Evet bu kesinlikle gerekli ve çok doğru bir ayrım. Çünkü tanrı tamamen felsefi bir konudur. Çünkü hakkında hiç bir somut veri yoktur. Hakkında hiç bir somut, elle tutulur gözle görülür, ölçülebilir veri olmayan konularla felsefe ilgilenir.

Allah hakkında ise elimizde ondan geldiği iddia edilen bir Kuran diye bir somut şey var. Bunu bilimsel olarak inceleyerek bu metin içindeki iddaların tutarlı olup olmadıklarına bakabiliriz. Öyle bir tutarlılıktan en küçük bir iz bulunmadığı için de rahatlıkla allah iddiası kanıtlanamadı diye karar veririz.

Allah ve tanrı iddialarını ayrı ele almak bir farkındalık düzeyidir, bilinçlilik yolunda atılmış bir ileri adımdır.

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, Exelans_cop yazdı:

Metafizik seyler laboratuar ortaminda test edilemez. Ancak yaratıcı isterse hersey mümkün olabilir.

Beynine gerekli şeyleri iletmeden nasıl görüyor? Tanrı o anlığına beyinden farklı bir şey mi yaratıyor? Veya ruhun gerçekten var olduğu varsayımıyla verilen bir cevap mıydı bu? Eğer öyleyse, Anibal'in Süper Zenci'sini de, Russel'in Çaydanlığı'nı da, Uçan Spagetti Canavarı'nı da aynı yolla aklayabilirsiniz. Çünkü iddiaların ne kanıtlanabilir, ne de yanlışlanabilir nitelikte.

Peki, böyle bir iddiayı çürütemezsem, kabûl etmek zorunda kalır mıyım? Hayır! Zîra, böyle bir iddiayla ne felsefi bir argüman, ne de bir hipotez oluşturabilirsiniz. Herhangi bir değeri yoktur.

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, kavak yazdı:

Tanrıya aşık olanları da unutma:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, democrossian said:

Evet bu kesinlikle gerekli ve çok doğru bir ayrım. Çünkü tanrı tamamen felsefi bir konudur. Çünkü hakkında hiç bir somut veri yoktur. Hakkında hiç bir somut, elle tutulur gözle görülür, ölçülebilir veri olmayan konularla felsefe ilgilenir.

Allah hakkında ise elimizde ondan geldiği iddia edilen bir Kuran diye bir somut şey var. Bunu bilimsel olarak inceleyerek bu metin içindeki iddaların tutarlı olup olmadıklarına bakabiliriz. Öyle bir tutarlılıktan en küçük bir iz bulunmadığı için de rahatlıkla allah iddiası kanıtlanamadı diye karar veririz.

Allah ve tanrı iddialarını ayrı ele almak bir farkındalık düzeyidir, bilinçlilik yolunda atılmış bir ileri adımdır.

Allah iddiası tutarlı olsa ne olur, ne farkeder ki?

Gençler bilmez, eskiden çizgi romanlar olurdu. Gayet tutarlı idiler hem. Bu, gayet tutarlı kitapları olan Superman, Conan, Örümcek adam falan filanın var olduğunu mu gösterir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...