Jump to content

Dünya kanunları ile yaratıcıyı aramak

Recommended Posts

• İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

20 saat önce, Exelans_cop yazdı:

Bir yaratıcının istediği zaman yarattigi bir varlikla iletisime geçmesi  kadar doğal ne olabilirki?

Müslüman değilim.

Ancak; Tanrı'ya inanan biri olarak bu söylediğinize itiraz edemem.

Ne var ki Tanrı'nın kullarından herhangi birini "elçi" olarak atadığının ölçütü nedir ?

"Ben Allah'ın elçisiyim" diye ortaya çıkan ve bu hususda kendisi dışında tanığı olmayan birinin iddiaları mı ?

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çok düzgün ve tutarlı kurgulanmış bir kitap yazıldığını ve bu kitapta Uşallamu adlı bir tanrının varlığından bahsedildiğini varsayalım.

Kitap Uşallamu adlı bir tanrının varlığını elbette kanıtlamaz. Ama tutarsız bir Kuran, allahın olmadığını kanıtlar.

Yani verdiğim örnek tersinir özellikli değildir.

Sitelerde Paylaş
On 30.12.2017 at 17:29, kavak yazdı:

Hmm, yani özellikle bizimle iletișime geç(e)mediğine göre, ya beceriksiz ya ürkek ya da korkak olmalı o zaman.  :)

Ya da güya herșeye gücü yeten bu Tanrı, pekala çok utangaç ta olabilir. Niye olmasın ?. Bence bu da gayet doğal, çünkü Tanrı bu, boru değil nihayetinde.

Bu Tanrı, elbette çoluk çocuğun göz göre göre tecavüze uğramasına, kendinden olmayanların katledilmesine de, göz yumuyor. Bu da çok doğal.  

Uzun lafın kısası; halbuki çok basit bir açıklaması var, var da söylemeye diliniz bir türlü varmıyor. Bence en doğal olanı, bu olmalı. :)

Adı üstünde Tanrı uada yaratıcı bu. Yaratılan yaratana neden bunu böyle yaptın yada neden şu şöyle deme lüksü yoktur. Tüm inisiyatif onundur. Keyfi nasıl isterse öyle yapar. Bir similasyon yada oyun tasarlayan, tasarımcıya, similasyondaki yada oyundaki karakterlerin bana neden boyle bir rol uygun gördün deme lüksü yoktur. Ayrıca ben Yaratan'ın zamanı geldiğinde herkese mantıklı bir açıklamasının olacağını düşünüyorum. 

Sitelerde Paylaş
On 30.12.2017 at 17:30, tonyukukcuk yazdı:

Evet tanrı diye bir şey varsa isterse bir şekilde görünür.Tanrı hangi istekten isteyebiliyor,insan isteyebilir sahip olmadığın şeyi istersin tanrının sahip olmadığı ne var ki isteme halinde olsun,tanrının sahip olması da ondan bağımsız bir şeyin var olması demek olurdu,senin olan bir şeye sahip olmana gerek yoktur zaten senindir.Yaratılmış dediğimiz şey yaratanla aynı olmak zorunda üstünlük ve zayıflık nasıl söz konusu.split diye bir film var adam devamlı kişilik değiştiriyor tanrı böyle bir şey mi.Kavramlar birbirine girdi :D

Tanrıyı tanımlarken ne olursa olsun dünyasal kavramlardan kurtulmak mümkün değil bu da tanrı kavramının kendisini tanrılıktan uzaklaştırıyor.

Tanrı yada yaratıcı,  neden dünyasal kavramlarla tanimlamak zorunda olalım, sonuçta sonsuz kudrete sahip bir yaratıcı kendini dünyevi kavramlardan soyutlamis olabilir. Yani aklimiza gelmeyen yada aklımızın almadığı birseyden varolmuş olabilir. Ayrica neden tanrı isteyemesin ki? Hersey onun emrinde ol dese olur.

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, Exelans_cop said:

Adı üstünde Tanrı uada yaratıcı bu. Yaratılan yaratana neden bunu böyle yaptın yada neden şu şöyle deme lüksü yoktur. Tüm inisiyatif onundur. Keyfi nasıl isterse öyle yapar. Bir similasyon yada oyun tasarlayan, tasarımcıya, similasyondaki yada oyundaki karakterlerin bana neden boyle bir rol uygun gördün deme lüksü yoktur. Ayrıca ben Yaratan'ın zamanı geldiğinde herkese mantıklı bir açıklamasının olacağını düşünüyorum. 

Bunlar çok bir taraftan uydurma laflar...

Neden şöyle deme, böyle deme bir lüks olsun, bu bir haktır. Neden tüm insiyatif onun olsun ki, kim lan o, üç beş bişey yarattı diye ne insiyatifi alacak üste birde?

Onun mantıklı açıklaması falan olamaz, zira olmayan şeyin açıklaması da olmaz. Bu ayrı konu. Ama amanda o ne diyorsa o demek, aşşağılık, ezik, zavallı, sefil beyinsizlerin işidir ancak.

Eğer tanrı olsaydı, şu an ayağımı yıkıyor olurdu, o rezil kepaze madem yarattı böyle kokan ayaklar, eşşek gibi yıkayacak elbette şerefsiz rezil...

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Exelans_cop yazdı:

Bugüne kadar, hiçkimse bu mereti ne görmüștür, ne de ișitmiștir. Aksini iddia edenler, haltetmișlerdir.

Yani, resmen "Benim Tanrı´m çoluk çocuğun tecavüze uğramasına göz yumuyor." diyorsunuz.

Bunu sindirerek yatabiliyorsanız, ne mutlu Size.

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, democrossian yazdı:

Tanrı varsayımının sorunu, tanrının görülemiyor oluşu değil ki?

Sorun; görülsün veya görülmesin, tanrının olanaksız oluşu. Biri çıksa teleskopla veya şimdiye kadar icat edilememiş bir detektörle tanrıyı bir anlığına gördüğünü söylese inanacak mıyız? Hayır. Sorunun görememekle hiç bir alakası yok!

Bu; tanrı birilerine göründü iddiasının geçersizliğini de açıklar aynı zamanda. Tanrı olanaksız olduğu için yoktur. Görülemediği için filan değil.

Tanrı neden olanaksızdır? Eğer cevabınız,  peki tanrıyı kim yaratti yada hic birsey yokken tanrı yada Allah nasil çıktı ortaya diyorsanız,  ben de soyke derim o zaman, diyelimki tanrı yok ve hersey kendi kendine meydana geldi,  peki hicbirsey yokken ilk var olan sey yada madde veya enerji nasıl var oldu derim. Ha buna da cevabınız madde yada enerji ezelden beri vardır ise o zaman Allah neden ezelden beridir var olmasın derim. Kısacası sonu yok bunu. Bu sebeple senin gibi düşünenler enerjiyi yada maddeyi, benim gibi düşünenler de Allah'ı yani yaratıcıyı sonsuz görür. 

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, NotImportant yazdı:

'' Tanrı '' felsefi açıdan gerekli değildir. Biraz daha düzeltelim, şart değil diyelim. Bunun üstüne tanrının insan beyninden çıkmış bir noel baba olduğunu var sayarsak yok demek daha mantıklı olacaktır. 

Ben tanrı dedim bunlar tanrı için geçerlidir. Allah ? İşte o her açıdan imkansızdır. Kesin olarak yoktur. 

Herşeyi felsefik yada dünyevi dusunmeyin diyorum zaten bende. Yani dünyevi kavramlarla yaratıcıyı bulamayabilirsiniz. Biz insan olarak herseyin cevabını buldukmu ki tam manasiyla Yaratıcıyı da bulalım.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, Exelans_cop said:

Herşeyi felsefik yada dünyevi dusunmeyin diyorum zaten bende. Yani dünyevi kavramlarla yaratıcıyı bulamayabilirsiniz. Biz insan olarak herseyin cevabını buldukmu ki tam manasiyla Yaratıcıyı da bulalım.

Herşeyi felsefi, dünyevi falan düşünmeyip, kıçsal mı düşünelim?

Neden her önüne gelenin kıçından uydurduğu lafı bir de onun kıçına uygun düşünmemiz gerekiyor ki?

Ha, biz insan olarak herşeyin cevabını bulamamış olabiliriz, ama cevabını bulduğumuz bir şey var: Tanrı var mı? Cevap, yok birader, masal o...

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 saat önce, TheRationalAtheist yazdı:

Beynine gerekli şeyleri iletmeden nasıl görüyor? Tanrı o anlığına beyinden farklı bir şey mi yaratıyor? Veya ruhun gerçekten var olduğu varsayımıyla verilen bir cevap mıydı bu? Eğer öyleyse, Anibal'in Süper Zenci'sini de, Russel'in Çaydanlığı'nı da, Uçan Spagetti Canavarı'nı da aynı yolla aklayabilirsiniz. Çünkü iddiaların ne kanıtlanabilir, ne de yanlışlanabilir nitelikte.

Peki, böyle bir iddiayı çürütemezsem, kabûl etmek zorunda kalır mıyım? Hayır! Zîra, böyle bir iddiayla ne felsefi bir argüman, ne de bir hipotez oluşturabilirsiniz. Herhangi bir değeri yoktur.

Gözümüzün görmediği yada beynimizin algilamadigi ancak bilimin var dedigi kavramlar da var. Sen mesala bir fotonu yada atom altı parçacıkları gözünle görebilir misin? Ayrıca bilimin de kabul ettiği ancak bizim hiç-bir duyu organimizla algılayamadığımız farklı boyutlar var. Mesela 4. Boyuttan bir varlık suan yanında yada seni izliyor olabilir, sen onu görmüyorsun diye yok mu oluyor?  Hayır tabiki.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Exelans_cop yazdı:

Tanrı yada yaratıcı,  neden dünyasal kavramlarla tanimlamak zorunda olalım

Bir şeyi tanımlayabilmen için tanıma ihtiyacın vardır tanımın niceliği vardır elinde tanımlayacak bir şeyin yoksa tanım yoktur.

8 dakika önce, Exelans_cop yazdı:

sonuçta sonsuz kudrete sahip bir yaratıcı kendini dünyevi kavramlardan soyutlamis olabilir

9 dakika önce, Exelans_cop yazdı:

Yani aklimiza gelmeyen yada aklımızın almadığı birseyden varolmuş olabilir.

Ben bunları pek anlayamadım,tanrı var olmuş(duyulan geçmiş zaman,sonradan öğrenilmiş geçmiş zaman) olabilir(ihtimal) biraz bu yazdıklarınıza aklım değer atayamadı.Dünyevi kavramdan kenidini soyutlamış olsa o zaman biz soyutlanılmış olanız dolayısıyla biz neyiz?Aynı zamanda tanrının istemesi diyerekte kendi sahip olduğunuz isteme durumunu tanrıda varsayıyorsunuz.

16 dakika önce, Exelans_cop yazdı:

Hersey onun emrinde ol dese olur.

Bir şeyin tanrının emrinde olması demek,onun tanrıdan bağımsız olması demek başka bir deyişle tanrının emretmeye ihtiyacının olması demek.

Olmak yada olmamak...

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Exelans_cop yazdı:

Dünyevi olmayan bir şeyi kabul etmeyen biri için bu söylediklerinin anlamını idrak edebiliyor musun ? 

Allah var çünkü kuran öyle diyor de de bari tam olsun. 

Neden bilinmezliği tanrı vara sürmek zorundasın ? 

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Exelans_cop said:

Gözümüzün görmediği yada beynimizin algilamadigi ancak bilimin var dedigi kavramlar da var. Sen mesala bir fotonu yada atom altı parçacıkları gözünle görebilir misin? Ayrıca bilimin de kabul ettiği ancak bizim hiç-bir duyu organimizla algılayamadığımız farklı boyutlar var. Mesela 4. Boyuttan bir varlık suan yanında yada seni izliyor olabilir, sen onu görmüyorsun diye yok mu oluyor?  Hayır tabiki.

Gene boş sayıklamalar.

Fotonu ve bir sürü atomaltı parçacığı gözünle görürsün. ZAten gözün birebir fotonlarla görüyor. Pek çok atom altı parçacıkta retina da aynı etkiyi yaratır ve görünürler. 

Benim görmüyor olmam değil, onun da, o boyutun da yok olması asıl mesele. 

Görmediğin her şeye inanacaksan, neden thor ve zeus!a inanmıyorsun?

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, kirec yazdı:

Elimizden gelen budur...

Yani bizim algılama anlama öğrenme akletme bilme imkânlarımız bu kadar...

Eğer bunlar yeterli değilse elimizden gelen başka birşey olamaz...

Elimizden gelemeyeni yapamadık diye cezalandirilmamiz adil olmaz...

Yani ben elimden geldiğince yaratıcının var olup olmadığını araştırdım ancak bulamadim ve bu sebeple yoktur, Varsa da suc benim değil beni cezalandirmamasi gerekir diyorsun. Suna benzedi senin ki, ben çok çalıştım,  hatta sabahlara kadar uyumadım ama sinavdan gecer not alamadım,  suç benim degil dersten gecmeliyim diyorsun. Ögretmenin de sana diyor ki, tamam bana küfretme, beni yok sayma ben seni dersten AA ile olmasa da DD ile şartlı geçireceğim.  Ama bana küfredersen seni sittin sene geçirmem diyor.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, Vefik Sâmi yazdı:

Müslüman değilim.

Ancak; Tanrı'ya inanan biri olarak bu söylediğinize itiraz edemem.

Ne var ki Tanrı'nın kullarından herhangi birini "elçi" olarak atadığının ölçütü nedir ?

"Ben Allah'ın elçisiyim" diye ortaya çıkan ve bu hususda kendisi dışında tanığı olmayan birinin iddiaları mı ?

Tanrının elcilerini bize sinavdayken tüyo veren yada yardımcı olan öğretmen gibi düşünebiliriz. 

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, kavak yazdı:

Bugüne kadar, hiçkimse bu mereti ne görmüștür, ne de ișitmiștir. Aksini iddia edenler, haltetmișlerdir.

Yani, resmen "Benim Tanrı´m çoluk çocuğun tecavüze uğramasına göz yumuyor." diyorsunuz.

Bunu sindirerek yatabiliyorsanız, ne mutlu Size.

Yaratan bu, kıyamet gününe kadar sabredecektir, ha bazen külli iradesini kullandığı da oluyordur elbet ancak öyle antik yunan filmlerindeki zeus gibi zırt pırt dünyaya inecek de değil elbet. Şunu unutmayın külli iradesini kullanırken  de akla ve bilime yatacak sekilde kullanır. Öyle gökten zembille inmez.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Exelans_cop yazdı:

Yaratan bu, kıyamet gününe kadar sabredecektir, ha bazen külli iradesini kullandığı da oluyordur elbet ancak öyle antik yunan filmlerindeki zeus gibi zırt pırt dünyaya inecek de değil elbet. Şunu unutmayın külli iradesini kullanırken  de akla ve bilime yatacak sekilde kullanır. Öyle gökten zembille inmez.

çok emin konuşuyorsun.

bunlar senin düşüncelerinmidir? yoksa böyle olduğuna dair bir kaynağın var mı ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...