Jump to content

Big Bounce Teorisi ..

Recommended Posts

Big Bounce (Büyük Sekme) , Loop Quantum Kütleçekim Kuramı'na (LQG) göre evrenin nasıl oluştuğunu açıklayan teoridir  ..

Big Bang ve Statik Evren kuramlarıyla birlikte en önemli teorilerden birisidir ..

Big Bounce , oluşan her yeni evrenin , "Büyük Ezilme" ile çöken kendisinden bir önceki evrenin kalıntılarının tekrar genişlemesiyle oluştuğunu söyler ..

Evrenler Büyük Ezilme ile ölür ve kalıntıları Big Bounce ile tekrar genişleyerek yeni evreni oluşturur ..

Bu teoriye göre her evren "Entropi Zehirlenmesi" nedeniyle bir nevi ölü doğar ..

Fakat LQG de Big Bounce de çok teorik şeyler .. Belki de birer fanteziden öteye gidemeyecekler ..

29224201.jpg

Sitelerde Paylaş

Evrenin çökeceği bir ihtimal lakin bilmiyoruz. Çöktükten sonra çöküş anından ortaya çıkan enerjinin yeni bir evren yaratabileceği de zannetmiyorum matematiksel olarak ifade dahi edilmiş olsun. Matematiksel olarak çöküşten sonra yeni bir evren doğacağı formülüze edilmiş mi?

Sitelerde Paylaş

Şuan kütle çekimi bırakın evreni bir araya toplamayı galaksileri bile bir arada tutamaz. O yüzden karanlık madde var diyoruz, mantığı çok basit.

Madem galaksileri bir arada tutacak kütle çekimi yok ama galaksiler bir arada, o zaman bunları bir arada tutacak dışarıdan bir itme kuvveti (kütle çekimine ters) olmalı. 

Onu adı karanlık madde.  Neyden oluştu karanlık enerji

Bu teorinin doğru olabilmesinin tek yolu karanlık maddenin düşünülenden fazla olup genişlemeyi durdurup tersine çevirecek olmasıdır. 

Hoş tekrar patlayıp yeni bir evren oluşturacağı da kesin değil ama her şey adım adım değil mi. 

►Kendi düşünceme göre biraz uzak bir ihtimal ısı ölümü en mantılı sondur. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 saat önce, NotImportant yazdı:

Şuan kütle çekimi bırakın evreni bir araya toplamayı galaksileri bile bir arada tutamaz. O yüzden karanlık madde var diyoruz, mantığı çok basit.

Madem galaksileri bir arada tutacak kütle çekimi yok ama galaksiler bir arada, o zaman bunları bir arada tutacak dışarıdan bir itme kuvveti (kütle çekimine ters) olmalı. 

Onu adı karanlık madde.  Neyden oluştu karanlık enerji

Bu teorinin doğru olabilmesinin tek yolu karanlık maddenin düşünülenden fazla olup genişlemeyi durdurup tersine çevirecek olmasıdır. 

Hoş tekrar patlayıp yeni bir evren oluşturacağı da kesin değil ama her şey adım adım değil mi. 

►Kendi düşünceme göre biraz uzak bir ihtimal ısı ölümü en mantılı sondur. 

Big Crunch bence daha mümkün bir teori ısı ölümünden ..

Karanlık Maddenin bugün kuantum düzeyi bile teorik olarak bilinmekte .. Onunla ilgili yazı da atacağım zaten .. Soğuk ve Sıcak olmak üzere 2 tip karanlık madde var ..

Evrenin dokusu ağ gibi dedik .. Karanlık enerji ve genişleme katlanarak artmaya devam etmekte .. Bunun sonucu böyle devam ederse ısı ölümüne çıkar fakat Büyük Yırtılmaya da (Big Rip) çıkıyor .. Doku gerilen bir kumaş gibi çekile çekile sonunda yırtılacaktır .. Kütleçekim galip gelirse de Big Crunch ..

Big Crunch ve Big Rip daha mantıklı bana göre ..

tarihinde The_Individualist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...