Jump to content

Celal Şengör : Fatih Sultan Mehmet Müslüman Değildi

Recommended Posts

Prof. Dr. Celal Şengör, canlı yayında Osmanlı İmparatorluğu üzerine konuşurken, konu yine Fatih'e geldi. Şengör'e göre Fatih Sultan Mehmet Müslüman değildi..

CNN Türk canlı yayınına çıkan Celal Şengör, Osmanlı'nın 'cihan imparatorluğu' olarak anılmasına karşı çıktı.

OSMANLI KÖTÜ BİR DÖNEMDE KURULDU, UYGARLIK OLUŞTURAMADI

Şengör "Osmanlı 6 milyon kilometre kare. İşgal ettiği medeni yerler Anadolu'nun batısı ve Balkanlar... Osmanlı, buralarda bir uygarlık oluşturamamış. Çünkü Osmanlı kötü bir dönemde kurulmuş. Avrupa'nın ve Müslüman dünyasının entelektüel olarak çöktüğü bir dönemde kurulmuş" diye konuştu.

FATİH'TEN SONRA GELENLER, ONUN KESİRİ BİLE DEĞİL

Celal Şengör, Fatih Sultan Mehmet gibi birkaç padişah daha olsaydı Osmanlı'nın cihan imparatoru olacağını söyledi.

Şengör şunları söyledi:

''Fatih zamanının bütün uygarlığını anlamaya çalışmış. Fatih İtalya'dan adam getirtip resmini yaptırmış, sekreteri İtalyan. Bilime meraklı bir adam. Fatih din kitabından ziyade bilim kitabı toplamış. Fatih'ten sonra gelenler onun kesiri bile değil. Ondan sonra gelenler onu hiç anlamadı. En çok Kanuni anlamadı.''

"FATİH MÜSLÜMAN DEĞİLDİ" İDDİASI" 

'Birçok Fatih arka arkaya gelseydi her şey başka olurdu'' diyen Şengör sözlerine şöyle devam etti: ''Fatih'in müslümanlığı dahi tartışılıyor. Sekreterine ben Muhammed'in dediklerine inanmıyorum'' demiş. Bunu söyleyen Bayezid'in kendisi.

tarihinde The_Individualist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bnede buna benzer şeyler okumuştum ama bilgilenme konusunda bende fetret devrine girdiğimden detaya giremiyorum. Dünya işleri o kadar oyalıyor ki ateistliğimizi bile doyasıya yaşayamıyoruz. Çoğu kaliteli dinsiz zayıf karakterli çıkıp forumu terk etti fakat ben direniyorum. 

Dilek olay 2018 le tam 10 senedir aktif olarak üyeyim foruma !!!

Sitelerde Paylaş

Osmanlı padişahlarının hiçbirinde müslümanlık alameti yoktu. islam dini osmanlı için siyasi birlikteliği sağlamak için kullanılan bir araçtı. Günümüzde nasıl ki islam amaç değil bir araçsa, bir yerlere ulaşılmakta kullanılıyorsa, Osmanlı döneminde de, Emevi ve Abbasi dönemlerinde de böyle bir araçtı islam. İstanbul'u fetihten sonra Osmanlı, islami bir renk aldı ve yoluna böyle devam etti ama boyanın son kat cilasında hep Bizans kültürü vardı. Flag of constantinople,  Banner of constantinople görsellerindeki bayrak ile Türkiye bayrağı aynı zaten. Bunun dışında Konstantinopolis'e  İstanbul demeyi Ermenilerin Esdanbol demesinden almışız. Celel şengör yeni ve yalan birşey söylemiyor yani.

Sitelerde Paylaş

Atatürk'ün Ehl-i Beyt soyundan geldiğini söyleyen müslüman profesör Haydar Baş'ın ateist versiyonudur Celal Şengör. AKP tarzı siyasal islamcı değildi Fatih Sultan Mehmet, bu nedenle Celal Şengör'e tuhaf geliyor. Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk laik müslümandılar denilerek en gerçek tespit yapılmış olur aslında. Fatih Mehmet hristiyan olsaydı, islami kültürünü benimseyerek Osmanlı toplumuna aşılamaktansa, ki bu zor olanıdır, daha kolayını seçerek islamdan uzaklaşıp hristiyan balkan ahaliyi toplum dinamiği yapardı. Belki biz de bu sayede yeşillenirdik biraz ama Fatih Mehmet ve Atatürk, islamın yobazlığı kendilerini rahatsız edecek boyutta olmadığı için islamın budaklanıp genişlemesinin başrolünde emek veren önderler oldular.

Sitelerde Paylaş
6 minutes ago, Boyla Kutlug said:

Atatürk'ün Ehl-i Beyt soyundan geldiğini söyleyen müslüman profesör Haydar Baş'ın ateist versiyonudur Celal Şengör. AKP tarzı siyasal islamcı değildi Fatih Sultan Mehmet, bu nedenle Celal Şengör'e tuhaf geliyor. Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk laik müslümandılar denilerek en gerçek tespit yapılmış olur aslında. Fatih Mehmet hristiyan olsaydı, islami kültürünü benimseyerek Osmanlı toplumuna aşılamaktansa, ki bu zor olanıdır, daha kolayını seçerek islamdan uzaklaşıp hristiyan balkan ahaliyi toplum dinamiği yapardı. Belki biz de bu sayede yeşillenirdik biraz ama Fatih Mehmet ve Atatürk, islamın yobazlığı kendilerini rahatsız edecek boyutta olmadığı için islamın budaklanıp genişlemesinin başrolünde emek veren önderler oldular.

Müslüman değilse, Hristiyan olması gerektiğini nerden çıkardın?

Fatih'in yaptıklarına bakarsan, islam veya hristiyanlığa hiç uymadığını açıkca görürsün zaten. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Boyla Kutlug yazdı:

Mercimek beyniniz hala algılayamıyor .. Atatürk teist birisi değildi .. Herif hala hristiyanlık falan demiş .. Katıksız malsın birader .

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Karaiskakis yazdı:

Eflak prensi Vlad'ın (yani bildiğimiz adıyla Dracula'nın) erkek kardeşi Radu, uzun süre Fatih'in sarayında ikamet etmiştir. Güzelliği sebebiyle güzel Radu olarakta adlandırılan bu zat ile Padişahımız Efendimiz Fatih Sultan Mehmed Han arasında bu tür bir ilişki yaşandığı çeşitli çevrelerce dile getirilmiştir. Fakat bunun teyid edebilecek, dikkate alınabilir bir tarihi kayıt bulunmadığı gibi İstanbul'u feth ederek Peygamber efendimizin övgülerine mazhar olmuş birisinin böyle bir ilişki yaşayacağını düşünmek bile abesle iştigaldir. Fakat oldu da yaşadıysa da helali hoş oldun Efendimize...

Ahaha ulan :) İyi daşak geçiyosun ..

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, Karaiskakis yazdı:

Eflak prensi Vlad'ın (yani bildiğimiz adıyla Dracula'nın) erkek kardeşi Radu, uzun süre Fatih'in sarayında ikamet etmiştir. Güzelliği sebebiyle güzel Radu olarakta adlandırılan bu zat ile Padişahımız Efendimiz Fatih Sultan Mehmed Han arasında bu tür bir ilişki yaşandığı çeşitli çevrelerce dile getirilmiştir. Fakat bunun teyid edebilecek, dikkate alınabilir bir tarihi kayıt bulunmadığı gibi İstanbul'u feth ederek Peygamber efendimizin övgülerine mazhar olmuş birisinin böyle bir ilişki yaşayacağını düşünmek bile abesle iştigaldir. Fakat oldu da yaşadıysa da helali hoş oldun Efendimize...

Muhterem, bütün melese kimin kime kaydığıdır. :)

Radu güzelmiș ha ?!

Görünen o ki hayalinizde ki Padișahın bașka birisine kaymasını layık görebiliyorsunuz, ki öyle olmasa son cümlenizi ağzınızdan kaçırmazdınız.

Kimbilir, belki durum tam tersinedir.

Kaymak , ya da kayılmak  ?

İște  cevaplanması gerek asıl soru budur. :)

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 01.01.2018 at 15:44, Karaiskakis yazdı:

Tarzını sevdim genç ???

Sitelerde Paylaş

Fatih'in erkeğe yazdığı şiirler var.
Ayrıca bazı yazdığı bazı şiirler de islamı camileri överken birkaçında hristiyanlığı kiliseyi övüyor.
Anlam kargaşası yaşadığı bir dönem olabileceğini düşünüyorum ya da sonradan müslümanlıktan çıkmışta olabilir.

Zaten osmanlı padişahlarını bilirsiniz.Hiçbiri Türk gibi değillerdir.Halktan oldukça kopmuşlardır.
Hiç biri müslüman gibi yaşamaz içki içip afyon içerler.
Bir çoğu erkek çocuklarla birlikte olur.
İçkiyi yasaklayan 4. murat bile içkiden ölmüştü.
Ben açıkçası osmanlı hanedanını tam Türk olarak göremiyorum.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, hiena_16 yazdı:

Fatih'in erkeğe yazdığı şiirler var.
Ayrıca bazı yazdığı bazı şiirler de islamı camileri överken birkaçında hristiyanlığı kiliseyi övüyor.
Anlam kargaşası yaşadığı bir dönem olabileceğini düşünüyorum ya da sonradan müslümanlıktan çıkmışta olabilir.

Zaten osmanlı padişahlarını bilirsiniz.Hiçbiri Türk gibi değillerdir.Halktan oldukça kopmuşlardır.
Hiç biri müslüman gibi yaşamaz içki içip afyon içerler.
Bir çoğu erkek çocuklarla birlikte olur.
İçkiyi yasaklayan 4. murat bile içkiden ölmüştü.
Ben açıkçası osmanlı hanedanını tam Türk olarak göremiyorum.

4. Murat içkiden ölmedi. Ayrıca o içki içmiyordu diye biliyorum. Onun hastalığı yüzünden sarhoş gibi yürüyordu deniyor tabi bunlar da doğrumu padişahları aklama çabası mi bilemem

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, hiena_16 yazdı:

Hatta ilber ortaylı 4. Muradın içki içtiğini ve onun yanında afyonda kullandığını söyler .

Oğlancılık baya baya revaştaydı zaten Osmanlı dömeminde .. Afyon türü olan esrar da aynı şekilde ..

Güç varsa pislik de vardır ..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...