Jump to content

Bu forumda hayatın gerçek amacını bulan varmı?

Recommended Posts

evet değerli arkadaşlar, bu forumda hayatın amacını nedenlerin sonuçların başlangıçlarını umutlarınızı hayallerinizi hayal kırıklıklarınızı  kısacası yaşadığımız bu görselliğin sırrını çözebilen varmı? hadi gelin seviyeli ve saygılı bir şekilde kardeşçe ve dostça tartışalım. :)  

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 164
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, Charles dawkins yazdı:

Bunun sırrının çözümü  imkansız.  Sende zaten bu yüzden agnostik olmadın mı :)

dostum merhaba :)  tabiki bu yüzden agnostik oldum. çok haklısın ama ben bazı şeylerin anlamını bulmaya çalışıyorum. mesela

bir programcı diyelim dünyanın en iyi yazılımcısı olsun. eşi ve benzeri olmasın  diğer yandanda bir insan düşünelim dünyadaki tüm

alkışı almış ödülleri toplamış hayallarini gerçekleştirmiş ve aniden bir gün ölüp gitmiş peki? ölünce ne? oluyor. bunu hiç düşünmemiş dostum, ölünce zekanın aklın ve yeteneklerinin hiç bir anlamı kalmıyor. hiç kimse seni hatırlamıyor. en ünlü karakterler bile 100 erce yıl sonra unutulup gidiyor. :)  yani gerçekten bazen aşırı düşünüyorum. ve uyuyamıyorum. sabaha kadar düşünüyorum. neden? burdayım. amacım ne? bir görevimmi? var bilmiyorum. belkide onu bulmaya çalışıyorum. dostum. umutlarım hayallerim hepsi ama hepsinde

çok karamsarım. insanlığa baktığımda karamsar olmak için binlerce nedenim var ben bu karanlıkta bir ışık arıyorum.

yani seninde anladığın dostum. bazen ölüm bana gerçek amaçmış gibi geliyor . ölüm dışında bir gerçeklik bulamıyorum. dünyanın en zengini olsam ne? olucakki bir gün ölücem o hayatı en fazla 70 yıl yaşarım bilemedin 50 yıl. zaman akıp geçiyor.

yani ben aslında sonsuzluk içindeki gerçegi arıyorum. sonsuz yeteneklerimi sonsuz hayatımı arıyorum.sanki biri bana 

bu yaşamın anlamsızlığını tattırıyor hergün :

bu anı yaşıyorum hep aynı şeyler oluyor yemek yiyorum uyuyorum uyanıyorum. aşık oluyorum. kızıyorum. ağlıyorum. ve sonra 

diyorumki acaba bunlar gerçekten oluyormu? yoksa ölüm aslında bir uyanışmı? onun dışında ölümlü bir yaşamın sonsuza dek 

biticegi korkusunu çok  derinden yaşıyorum. bu yüzden çok karamsarım dostum. :) 

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

evet değerli arkadaşlar, bu forumda hayatın amacını nedenlerin sonuçların başlangıçlarını umutlarınızı hayallerinizi hayal kırıklıklarınızı  kısacası yaşadığımız bu görselliğin sırrını çözebilen varmı?

Sen de hep çalışmadığım yerlerden soruyon örtmenim. :) 

Sitelerde Paylaş
51 minutes ago, agnostik tanrı said:

evet değerli arkadaşlar, bu forumda hayatın amacını nedenlerin sonuçların başlangıçlarını umutlarınızı hayallerinizi hayal kırıklıklarınızı  kısacası yaşadığımız bu görselliğin sırrını çözebilen varmı? hadi gelin seviyeli ve saygılı bir şekilde kardeşçe ve dostça tartışalım. :)  

Bu pek zor değil...

Hayatın anlamı, senin nasıl olupta hayata geldiğinle alakalı olmalı. Düşün bakalım, hatırlayabilecek misin, nasıl geldin bu hayata, kainata?

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

yoksa ölüm aslında bir uyanışmı? onun dışında ölümlü bir yaşamın sonsuza dek 

biticegi korkusunu çok  derinden yaşıyorum. bu yüzden çok karamsarım dostum

Save sen misin?

Neyse save değilsen boş ver.

Yaşamımız ve düşüncelerimiz doğuştan itibaren çevreden ve bize aşılanandan  bağımsız olsaydı, bu soruları sormayacak, yaşam, ölüm ve sonrası kabusun olmayacaktı.

Bunları anlamak için maddenin çalışma sistemine bakmanız yeterlidir.

Madde ölmez, şekil değiştirir.

Bu durumu sorun yapmamalısın...

Sitelerde Paylaş

değerli arkadaşlar yorumlarınız için ayrıca teşekkür ederim. çok memnun oldum. :)  yaşadığım çevremde beni anlıyan hiç kimse yok 

herkes müslüman ben agnostiğim ne? denli zor şartlar altında yaşıyorum. çok zor günler yaşıyorum. :(   etrafımde çok cahil

insanlar var beni kuşatmışlar. nefes alamıyorum boğulucakmış gibi hissediyorum :(  müslüman bir ülkede doğmak bana göre

bana verilmiş en büyük cezadır. neden? hayatmı ben değilde tanrı seçmek zorunda bunu asla bilemiyecegim. dostlarım. bu yüzden çok karamsarım. hiç umudum yok. bazen ağlıyorum. artık hiç gülemiyorum gülmeyi unuttum. :(  

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, agnostik tanrı said:

değerli arkadaşlar yorumlarınız için ayrıca teşekkür ederim. çok memnun oldum. :)  yaşadığım çevremde beni anlıyan hiç kimse yok 

herkes müslüman ben agnostiğim ne? denli zor şartlar altında yaşıyorum. çok zor günler yaşıyorum. :(   etrafımde çok cahil

insanlar var beni kuşatmışlar. nefes alamıyorum boğulucakmış gibi hissediyorum :(  müslüman bir ülkede doğmak bana göre

bana verilmiş en büyük cezadır. neden? hayatmı ben değilde tanrı seçmek zorunda bunu asla bilemiyecegim. dostlarım. bu yüzden çok karamsarım. hiç umudum yok. bazen ağlıyorum. artık hiç gülemiyorum gülmeyi unuttum. :(  

Sadece halüsinasyon görüyorsun.. Ve uyanman için çok basit bir soruyu cevaplaman kafi...

Bu hayata neden geldin, neden burdasın?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, anibal yazdı:

Sadece halüsinasyon görüyorsun.. Ve uyanman için çok basit bir soruyu cevaplaman kafi...

Bu hayata neden geldin, neden burdasın?

peki ne? yapmam gerekiyor dostum. :(  bir amacım yok.  benim tek bildiğim felsefe onun dışında bir mesleğim yok. 

51 yaşındayım kardeşim hiç evlenmedim. çünkü etrafımda müslüman kadınlar cirit atıyor. bana kafirmişim gibi davranıyorlar. 

bunaldım artık. bu yaşamdan. :(  çocuklumu çok özlüyorum . çok   güzel günlerdi. o eski günlerin ne? kadar değerli olduğunu şimdi

daha iyi anlıyorum. kardeşim.  peki sende bazen benim gibi karamsar oluyormusun? bu zihniyet senide rahatsız ediyormu? hayallerin 

ve umutlarını erteliyormusun? kardeşim. 

Sitelerde Paylaş
2 minutes ago, agnostik tanrı said:

peki ne? yapmam gerekiyor dostum. :(  bir amacım yok.  benim tek bildiğim felsefe onun dışında bir mesleğim yok. 

51 yaşındayım kardeşim hiç evlenmedim. çünkü etrafımda müslüman kadınlar cirit atıyor. bana kafirmişim gibi davranıyorlar. 

bunaldım artık. bu yaşamdan. :(  çocuklumu çok özlüyorum . çok   güzel günlerdi. o eski günlerin ne? kadar değerli olduğunu şimdi

daha iyi anlıyorum. kardeşim.  peki sende bazen benim gibi karamsar oluyormusun? bu zihniyet senide rahatsız ediyormu? hayallerin 

ve umutlarını erteliyormusun? kardeşim. 

Amacını falan siktir et. Sadee bu sorunun cevabına bak. Çok basit bir soru... Emin ol o kadar basit ki....

Buyur, geçmişe git, 51 yıl önce, sen nasıl, neden geldin bu hayata?

Sitelerde Paylaş

Amacını falan siktir et. Sadee bu sorunun cevabına bak. Çok basit bir soru... Emin ol o kadar basit ki....

Buyur, geçmişe git, 51 yıl önce, sen nasıl, neden geldin bu hayata?

anlıyorum kardeşim. :)  inanki benim için bu soru çok zor bir soru cevabını bilmediğim tek soruyu sen bana sordun. inanki bilmiyorum.

kardeşim. ama bilmeyi çok isterdim. 51 yıl önce bende herkes gibi doğdum . ama nedensellik kattığımızda bu soru beni aşıyor. gerçekten sen çok zor bir soru sordun. bu soruya cevap vermenin imkansız olduğunu düşünüyorum. kardeşim saygılarımla :)  

belki bir gün bu sorunun cevabını bulabilirim. bu şekilde yaşamak çok anlamsız geliyor.  

Sitelerde Paylaş
Just now, agnostik tanrı said:

anlıyorum kardeşim. :)  inanki benim için bu soru çok zor bir soru cevabını bilmediğim tek soruyu sen bana sordun. inanki bilmiyorum.

kardeşim. ama bilmeyi çok isterdim. 51 yıl önce bende herkes gibi doğdum . ama nedensellik kattığımızda bu soru beni aşıyor. gerçekten sen çok zor bir soru sordun. bu soruya cevap vermenin imkansız olduğunu düşünüyorum. kardeşim saygılarımla :)  

belki bir gün bu sorunun cevabını bulabilirim. bu şekilde yaşamak çok anlamsız geliyor.  

Hah işte... bilmeyecek bir şey yok... O kadar bilinen, o kadar bariz, o kadar açık bir şey ki...

Sana biraz ipucu vereyim. Sen ananın malum yerinden çıkıp bu hayata geldin, hepimiz gibi, sen gibi, sokaktaki herkes gibi. İşte nisyan ile malul olan aklımızın ilk unuttuğu şey bu, en incitici ama en gerçek haliyle: Anamızın amından çıktık, oradan geldik.... 

Peki oraya nasıl geldik, işte bu ipucunun takip ederek en kesin, en büyük hakikati bulabilrisin, hadi, zor değil. Evet, oradan çıktık, malum, peki oraya nasıl geldik? Vermen gereken cevap bu, ve emin ol, gene aynı şekilde, saf, katıksız ve %100 kesin bir cevabı da var...

Sitelerde Paylaş

Hah işte... bilmeyecek bir şey yok... O kadar bilinen, o kadar bariz, o kadar açık bir şey ki...

Sana biraz ipucu vereyim. Sen ananın malum yerinden çıkıp bu hayata geldin, hepimiz gibi, sen gibi, sokaktaki herkes gibi. İşte nisyan ile malul olan aklımızın ilk unuttuğu şey bu, en incitici ama en gerçek haliyle: Anamızın amından çıktık, oradan geldik.... 

Peki oraya nasıl geldik, işte bu ipucunun takip ederek en kesin, en büyük hakikati bulabilrisin, hadi, zor değil. Evet, oradan çıktık, malum, peki oraya nasıl geldik? Vermen gereken cevap bu, ve emin ol, gene aynı şekilde, saf, katıksız ve %100 kesin bir cevabı da var...

sanırım çok iyi anladım. :)  anibal  kardeşim. peki müsade dersen sana zor bir soru sormak istiyorum. kardeşim . sen yaşadığın 

bu hayattan istediğini alabildinmi? mutluluğu yaşadınmı? doya doya hayallerini ve umutlarını gerçekleştirdinmi? doya doya

özgürce sadece kendin olmayı becerebildinmi? etrafını kuşatan bu yobazlar ve cahiller seni hiç üzmedimi? değerli kardeşim. ne? düşünüyorsun sen aslında tam olarak olması gereken yerdemisin? anibal olmak zordur. dedinmi? hiç 

anibal gibi yaşamak anibal gibi zeki birinin mutlaka çok derin hayalleri ve umutları vardır. yaşadığın toplum sana acımı? veriyor 

yoksa huzurmu?  :) 

Sitelerde Paylaş
Just now, agnostik tanrı said:

sanırım çok iyi anladım. :)  anibal  kardeşim. peki müsade dersen sana zor bir soru sormak istiyorum. kardeşim . sen yaşadığın 

bu hayattan istediğini alabildinmi? mutluluğu yaşadınmı? doya doya hayallerini ve umutlarını gerçekleştirdinmi? doya doya

özgürce sadece kendin olmayı becerebildinmi? etrafını kuşatan bu yobazlar ve cahiller seni hiç üzmedimi? değerli kardeşim. ne? düşünüyorsun sen aslında tam olarak olması gereken yerdemisin? anibal olmak zordur. dedinmi? hiç 

anibal gibi yaşamak anibal gibi zeki birinin mutlaka çok derin hayalleri ve umutları vardır. yaşadığın toplum sana acımı? veriyor 

yoksa huzurmu?  :) 

İstediğini alamayabilirsin... 

Bak, şu an Nt Geo Wild'de timsahların çilesini gösteriyor. Nehri geçnelerden yakalamak için ne istekleri var, ama olmuyor işte...

Evet, yobazlar cahiller falan hepsi beni çok üzdü, üzmeyi geç, senelerime mal oldu. Ve evet, anibal olmak zor, ama olduk işte... 

Hayallerini ve umutlarını gerçekleştirmek istiyorsan, önce gerçekleri göreceksin. Ondan sonra, o gerçekleri düzenleyip o hayallerine ulaşabilirsin. Ya da en azından, ulaşılabilecek hayaller kurarsın. 

Toplumun bana bir şey vermesini beklemiyorum ki. Ne alacaksam, alacak olan benim. Başkasına muhtaç değilim ki... Neden olayım, en kötü ihtiaml ölür giderim, ama elle gelen düğün bayram, neden buna takayım ki?

Sitelerde Paylaş

İstediğini alamayabilirsin... 

Bak, şu an Nt Geo Wild'de timsahların çilesini gösteriyor. Nehri geçnelerden yakalamak için ne istekleri var, ama olmuyor işte...

Evet, yobazlar cahiller falan hepsi beni çok üzdü, üzmeyi geç, senelerime mal oldu. Ve evet, anibal olmak zor, ama olduk işte... 

Hayallerini ve umutlarını gerçekleştirmek istiyorsan, önce gerçekleri göreceksin. Ondan sonra, o gerçekleri düzenleyip o hayallerine ulaşabilirsin. Ya da en azından, ulaşılabilecek hayaller kurarsın. 

Toplumun bana bir şey vermesini beklemiyorum ki. Ne alacaksam, alacak olan benim. Başkasına muhtaç değilim ki... Neden olayım, en kötü ihtiaml ölür giderim, ama elle gelen düğün bayram, neden buna takayım ki?

değerli kardeşim anıbal bu yaşamda beni en çok üzen sebeplerden biride değerli zeki aydınlarımızın  yeterince sağlık ortamda

bu değerlerini anlatamamasıdır. dolayısiylede aydınlar biz ateistler ve agnostiklerin gelecegidir. onlara sahşp çıkıcak bir sistem 

yada bir düzen gerekiyor. bu konuda yıllardır araştırma yapıyorum aydınlarımız değerli abilerimiz büyüklerimiz veya kardeşlerimiz

için sağlık koşullar ve saglıklı ortamlar yok ne? yazikki seninde belirttiğin gibi çok önemli bir konuya değindin. :) ( Hayallerini ve umutlarını gerçekleştirmek istiyorsan, önce gerçekleri göreceksin) işte anahtar kelime bu kardeşim önce bu gerçekleri 

uyumaya mahkum bu topluma anlatmak zorundayız. bilgi altındır. hazinedir. 

bilgi uyanmaktır. 50 yıldır. bizler bu bilgi sayesinde uyandık ve uyandırdık. ama bunlar yeterli olmuyor ne? yazikki  daha fazla şeyler gerek  toplantılar seminerler veya güncel  düşünceleri yasıtmak   gerekir toplumun kanayan yarası olan   yanlışların ne? derece zararları olduğunu anlatmak gerekir. bu ülkede bu tarz forumlar çok az çok daha fazla olması gerekirken zamanla dahada azalıyor.

bizler yada sizler aydınlandığımız bazı konuları bu tarz forumlara borçluyuz. kardeşim.  :)  bu tarz forumlar sayesınde insanlar

uyandı ve gelişim gösterdi. ve olması gerek yere dogru ilerledi . şimdi anladınmı? kardeşim. senin asıl olduğun yerdemisin? dediğim

kelimenin asıl anlamıda buydu. :) sen ve ben olmamız gereken yerdeyız bundan hiç şüphen olmasın kardeşim. :) 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

değerli kardeşim anıbal bu yaşamda beni en çok üzen sebeplerden biride değerli zeki aydınlarımızın  yeterince sağlık ortamda

bu değerlerini anlatamamasıdır. dolayısiylede aydınlar biz ateistler ve agnostiklerin gelecegidir. onlara sahşp çıkıcak bir sistem 

yada bir düzen gerekiyor. bu konuda yıllardır araştırma yapıyorum aydınlarımız değerli abilerimiz büyüklerimiz veya kardeşlerimiz

için sağlık koşullar ve saglıklı ortamlar yok ne? yazikki seninde belirttiğin gibi çok önemli bir konuya değindin. :) ( Hayallerini ve umutlarını gerçekleştirmek istiyorsan, önce gerçekleri göreceksin) işte anahtar kelime bu kardeşim önce bu gerçekleri 

uyumaya mahkum bu topluma anlatmak zorundayız. bilgi altındır. hazinedir. 

bilgi uyanmaktır. 50 yıldır. bizler bu bilgi sayesinde uyandık ve uyandırdık. ama bunlar yeterli olmuyor ne? yazikki  daha fazla şeyler gerek  toplantılar seminerler veya güncel  düşünceleri yasıtmak   gerekir toplumun kanayan yarası olan   yanlışların ne? derece zararları olduğunu anlatmak gerekir. bu ülkede bu tarz forumlar çok az çok daha fazla olması gerekirken zamanla dahada azalıyor.

bizler yada sizler aydınlandığımız bazı konuları bu tarz forumlara borçluyuz. kardeşim.  :)  bu tarz forumlar sayesınde insanlar

uyandı ve gelişim gösterdi. ve olması gerek yere dogru ilerledi . şimdi anladınmı? kardeşim. senin asıl olduğun yerdemisin? dediğim

kelimenin asıl anlamıda buydu. :) sen ve ben olmamız gereken yerdeyız bundan hiç şüphen olmasın kardeşim. :) 

Ölümle barışık olursak çözüm daha kolay olur dinlerin en büyük havucu ölümsüzlükür. Biyolojik ölümü kabullenmek ve bilincin doğum öncesi gibi olduğunu kabullenmek diye düşünüyorum. Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
Bir saat önce, Charles dawkins yazdı:

Muhtemelen yapabilecegimiz en iyi şey kafaya takmamak ancak genede özellikle bizim gibi insanlar yalnız olduğu için bu dertler içimizde patlıyor ve ürküyoruz.  Herkese ölümden sonra bilinmezlige doğru başarılar :)

peki sence neden? yalnız oluyoruz. şimdi bir araştırma yaptım. sonuçlar oldukça iyi . ateistler: 1. 5 milyar. agnostıkler. 1. milyar. deistler. 500 milyon. . işte bende bunu anlamıyorum. :) dünyanın yarısı biz oluyoruz. ama yalnız ve ezik yaşıyoruz. hakımızı arıyamıyoruz.

dinsel kanunlar her yerimizi sarmış , bizler modern dünyada modern köelelik yapıyoruz. kurallara baglı yaşıyoruz. hiç düşündünmü? dostum :) çoğunluk her zaman kazanır. bu altın kuraldır. ve çoğunluk biz olduğumuza göre  bundan bir gariplık var. çünkü azınlık 

hayatı yaşıyoruz. artık çogunluk bizleriz gelecek bizleriz ama hala köleyiz. bak irana neler? oluyor. irandan sonra kim? var dersın. 

dünya çok hızlı değişiyor. artık birşeyler değişmek zorunda. 

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, aydınlanma savaşçısı yazdı:

Ölümle barışık olursak çözüm daha kolay olur dinlerin en büyük havucu ölümsüzlükür. Biyolojik ölümü kabullenmek ve bilincin doğum öncesi gibi olduğunu kabullenmek diye düşünüyorum. Saygılarımla

diyelimkı ölümle barıştık. :) bunu başardık peki? korkuyla nasıl? barişicaz hiç düşündünmü? içimizdeki seni sen benide ben yapan

korkuyu nasıl? yenicez. ahhh işte ölüm geldi kendimi harika hissediyorum diyen bir canlı gördünmü? hiç hayatında. ölüm güzel birşey değilki dostum :) ölüm korkunç birşey ve korkanlar saglıklı insanlardır. deliler ölünden korkmaz. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...