Jump to content

Bu forumda hayatın gerçek amacını bulan varmı?

Recommended Posts

9 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

hayatın amaçlarından biride bu  :) üremek ve çoğalmak. oldukça mantıklı bir tespit olmuş. :)  kardeşim. saygılarımla. 

Geçersiz bir amaç;

Üremek ölmemek için oluşturulmuş bir sistemdir

Halbuki biz bilinçli olarak bu sistemin işe yaramayacağını hatta hiç bir sistemin işe yaramayacağını biliyoruz. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 164
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tabiki bende bulamadım:) 

Bize bunu yapan bilinçli bir yaratan varsa elbet sonunda bilmecenin cevabını açıklayacaktır. ancak bu durumda kendi içinde çelişkilidir. sonsuz yaratıcı bile sonsuz bir amaç belirleyemez. sonsuz amaç saçmadır. sonlu hayatta saçmadır. öyleyse amaç saçmayla mücadele olabilir:)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Charles dawkins yazdı:

Evet dediğin gibi olabilir . Peki ruh kavramına bakış açınız  nedir.  Inanirmisiniz .Belkide ruh da vardır 

https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://mobile.twitter.com/aklingozu/status/718875295353188354&ved=0ahUKEwjw-Kri1bzYAhVHblAKHQbsBp0QFggkMAA&usg=AOvVaw2rk70ohADV_6-yC_o244ji organizma diriltme deneyleri 

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
12 saat önce, Charles dawkins yazdı:

Evet dediğin gibi olabilir . Peki ruh kavramına bakış açınız  nedir.  Inanirmisiniz .Belkide ruh da vardır 

ruh kavramı kabul edilemez. :) çünkü ruhun varlığı demek. şeytanın cinlerin 3 harflilerin .iblislerin semumların perilerin 

meleklerin olduğu anlamına gelirki bu imkansızdır. 

bana göre bu saydıklarım para kazanmak için icad edilen bir tür tehlikeli yalanlardır. bu yalanlar sayesinde

insanlar youtebede cinli şeytanlı filimleri izletirler korku psikolojıside bu filmlerden rant sağlar yani sonuçta tanrıyı bile 

para için kullnır bu insan denen varlık. :)  işte bu kadar kötü bir varlıktır. bu insan her insan bu yüzden farklıdır. biz bu tür insalara 

agnostık ve ateist olarak savaş açtık. ve sonuna kadarda bu işin takipçisiyiz. sevgili  kardeşim :) 

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
11 saat önce, Burakey yazdı:

sonsuz yaratıcı bile sonsuz bir amaç belirleyemez. sonsuz amaç saçmadır. sonlu hayatta saçmadır. öyleyse amaç saçmayla mücadele olabilir:)

merhaba :)  iyi günler diliyorum, bunu biraz açarmısınız? tam olarak anlıyamadım. (sonsuz yaratıcı bile sonsuz bir amaç belirleyemez. sonsuz amaç saçmadır) sonlu hayat tabiki saçmadır. ama sonsuz hayat neden? saçma olsunki adı üstünde zaten sonsuz hayat benim istediğimde bu :)  

sonsuz hayatı istiyorum. aklı başında her insanın istediği en büyük hayal bu bana göre madem geçici bir hayattayız. diyelimki bu ispatandı. işte o zaman bana göre asıl saçma olansa : 

saçmalıkla mücadele etmek olucaktır. hiç şüphesiz çünkü bu savası kazansan bile sonunda geçici bir yaşam olduğu için yine kaybetmiş olucaksın. 

ben kazanamıyacağım bir savaşa asla girmem :)  kaybediğeceğimi bile bile savaşmak işte asıl mantıksız olansa budur. kardeşim :) bu yüzden asla karamsar olmamaya çalış lütfen her zaman savaşmalısın pes etmek

sonuçları ne? olursa olsun yenilgiyi kabul etmektir. 

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

merhaba :)  iyi günler diliyorum, bunu biraz açarmısınız? tam olarak anlıyamadım. (sonsuz yaratıcı bile sonsuz bir amaç belirleyemez. sonsuz amaç saçmadır) sonlu hayat tabiki saçmadır. ama sonsuz hayat neden? saçma olsunki adı üstünde zaten sonsuz hayat benim istediğimde bu :)  

sonsuz hayatı istiyorum. aklı başında her insanın istediği en büyük hayal bu bana göre madem geçici bir hayattayız. diyelimki bu ispatandı. işte o zaman bana göre asıl saçma olansa : 

saçmalıkla mücadele etmek olucaktır. hiç şüphesiz çünkü bu savası kazansan bile sonunda geçici bir yaşam olduğu için yine kaybetmiş olucaksın. 

ben kazanamıyacağım bir savaşa asla girmem :)  kaybediğeceğimi bile bile savaşmak işte asıl mantıksız olansa budur. kardeşim :) bu yüzden asla karamsar olmamaya çalış lütfen her zaman savaşmalısın pes etmek

sonuçları ne? olursa olsun yenilgiyi kabul etmektir. 

Sen sonsuz hayat amacımız olsun diyorsun anladığım kadarıyla. Tanrı olmak istiyorsun yani ??

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

Merhaba :)

Tasavvufta çelişkiyi aşmak için ''cennet ve cehennemin'' son durak olmadığı tekamülün sonsuz olduğu, tanrının da sonsuz planı olduğu öne sürülür.

Sonsuz bir amaç? sonsuz bir plan?  böyle bişi olabilir mi? ortada bir amaç varsa eninde sonunda ona ulaşılır. peki ya sonra!?

demek istediğim budur. bu kavramlar birbiri ile açık biçimde çelişkilidir.

ayrıca;

Tanrı bir amaç belirlemişse ona elbette ulaşacaktır. aksi mümkün mü?bunu kim durdurabilir veya engelleye bilir?  sonuçta o bir tanrı :) peki o zaman;  biz neyiz!?

Kimse yok olup gitmek istemez dostum. madem bir kere varolduk tabiki hep varolmak isteriz. ama aynı ''benlikle'' sonsuza kadar varolmamız saçma görünüyor. (en azından şu anda içinde bulunduğumuz insan formatında. ha format değişikliği olursa ne olur, nasıl olur o zaman ne düşünürüz bilemiyorum haliyle)

tarihinde Burakey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Burakey yazdı:

Merhaba :)

Tasavvufta çelişkiyi aşmak için ''cennet ve cehennemin'' son durak olmadığı tekamülün sonsuz olduğu, tanrının da sonsuz planı olduğu öne sürülür.

Sonsuz bir amaç? sonsuz bir plan?  böyle bişi olabilir mi? ortada bir amaç varsa eninde sonunda ona ulaşılır. peki ya sonra!?

demek istediğim budur. bu kavramlar birbiri ile açık biçimde çelişkilidir.

ayrıca;

Tanrı bir amaç belirlemişse ona elbette ulaşacaktır. aksi mümkün mü?bunu kim durdurabilir veya engelleye bilir?  sonuçta o bir tanrı :) peki o zaman;  biz neyiz!?

Kimse yok olup gitmek istemez dostum. madem bir kere varolduk tabiki hep varolmak isteriz. ama aynı ''benlikle'' sonsuza kadar varolmamız saçma görünüyor. (en azından şu anda içinde bulunduğumuz insan formatında. ha format değişikliği olursa ne olur, nasıl olur o zaman ne düşünürüz bilemiyorum haliyle)

sanırım beni tamamen yanlış anladınız ben sonsuz yaşam derken cennet ve cehennemden bahsetmiyorum. :) insanların tanrı 

olduğu bir yer hayal ediyorum. cennnet ve cehennem kavramı bana mantıklı gelmiyor. bakın şöyle algılarsanız sanırım daha iyi 

analiz etme şansınız olur. 

tasavvufa inanmam sadece realist olmaya çalışıyorum hepsi bu. tasavvuf sadece insanların aklındaki bu hayali yaşam için uydurdukları düzmece bir kurgudur bana göre.

sonsuz amaç ve sonsuz plan aslında bana göre mükemmel olur. bu benim tercihim benim yaşamım benim hayalim benim aklım ve mantığımdır. senin hayalinle çatışır. sonsuz amacı tam olarak anlıyamıyorsunuz .bir amaca ulaştığınızda sonsuz amaç içinde farklı bir amaca dogru ilerlersiniz çünkü sonsuz yaşamın bir bedeli vardır. işte bedelde budur. sonsuz arzular sonsuz istekler ve sonsuz 

onurlar ve gururlar  insanı insan yapan aklı ve mantığını anlamlaştıran  en anlamlı değerlerdir.

sonsuz planda ya sonra ne? olucak diye bir kavram kargaşasıda yoktur. adı üstünde sonsuzluk içinde tanrı olmak . benim yegane ve tek amacımdır. işte biz buyuz anahtar kelime geliyor. sen ve ben tanrıyız. ölüm sadece bir araçtır. tanrı olmaksa bir amaçtır. bunu 

kavramak çok zordur. bu kavramı yakalamak için tanrı gibi olmak zorundayız. tüm egolarımızı bırakmalıyız. 

sana insan olduğunu kim? söyledi sana tanrı olmadığını tanrımı? söyledi sana benim yanıldığımı kim? ispatladı. 

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
3 saat önce, Hiçkimse... yazdı:

Sen sonsuz hayat amacımız olsun diyorsun anladığım kadarıyla. Tanrı olmak istiyorsun yani ??

tanrı olmak için herşeyi yaparım. gerekirse bu evreni yaratan her kimse? bir amacı olduğu kesin yoksa neden? gizlensinki? 

bu tanrı gizleniyor çünkü :

bir amacı var. bu tanrı gizleniyor çünkü bir sebebi var. bu tanrı gizleniyor çünkü onun amacını bilmemizi istemiyor. 

bu tanrı gerçekten varolabilir insanlar bu gerçek karşısında kaybetmesin kazansın istiyorum. hiç kimse hayaleriyle yaşamasın

sadece gerçeklerşe yaşasın bu yüzden herkesin tanrı olmasını istiyorum. sadece bu yolla adaletin ve amacın gerçek sonsuzluğuna

ulaşmak mümkündür. eğer yanılıyorsam tanrının en büyük düşmanı ben olurum. bundan hiç şüphen olmasın. çünkü tanrının insanlıga verdiği zararı tanrılar bile sonsuza dek karşılıyamaz.. bazı insanlar vardır. onuru için yaşar bazılarıda amaçsız yaşar. ben onurum için yaşarım ve ölürüm. ölümün bir kurtuluş olduğunu düşünüyorum . tesadüflere inanmam kötüde olsa iyide olsa kaynagı belli oda ölüm ölüm bana göre gerçeğe açılan bir kapıdır diğer yandan ise sonsuz yok oluşa açılan kapıdır. yani bende asla açık bulamazsın. bu imkansız ben işimi garantiye alırım kardeşim :)  ben bu dünyaya kaybetmeye gelmedım . tanrıya kazanmak için  geldiğimi ispatlamaya geldim. kardeşim saygılarımla.. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, agnostik tanrı yazdı:

sanırım beni tamamen yanlış anladınız ben sonsuz yaşam derken cennet ve cehennemden bahsetmiyorum. :) insanların tanrı 

olduğu bir yer hayal ediyorum. cennnet ve cehennem kavramı bana mantıklı gelmiyor. bakın şöyle algılarsanız sanırım daha iyi 

analiz etme şansınız olur. 

tasavvufa inanmam sadece realist olmaya çalışıyorum hepsi bu. tasavvuf sadece insanların aklındaki bu hayali yaşam için uydurdukları düzmece bir kurgudur bana göre.

sonsuz amaç ve sonsuz plan aslında bana göre mükemmel olur. bu benim tercihim benim yaşamım benim hayalim benim aklım ve mantığımdır. senin hayalinle çatışır. sonsuz amacı tam olarak anlıyamıyorsunuz .bir amaca ulaştığınızda sonsuz amaç içinde farklı bir amaca dogru ilerlersiniz çünkü sonsuz yaşamın bir bedeli vardır. işte bedelde budur. sonsuz arzular sonsuz istekler ve sonsuz 

onurlar ve gururlar  insanı insan yapan aklı ve mantığını anlamlaştıran  en anlamlı değerlerdir.

sonsuz planda ya sonra ne? olucak diye bir kavram kargaşasıda yoktur. adı üstünde sonsuzluk içinde tanrı olmak . benim yegane ve tek amacımdır. işte biz buyuz anahtar kelime geliyor. sen ve ben tanrıyız. ölüm sadece bir araçtır. tanrı olmaksa bir amaçtır. bunu 

kavramak çok zordur. bu kavramı yakalamak için tanrı gibi olmak zorundayız. tüm egolarımızı bırakmalıyız. 

sana insan olduğunu kim? söyledi sana tanrı olmadığını tanrımı? söyledi sana benim yanıldığımı kim? ispatladı. 

anladım.

Sizi bu düşüncelere götüren nedenleri paylaşırsanız  durum daha iyi anlaşılır sanırım.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

anladım.

Sizi bu düşüncelere götüren nedenleri paylaşırsanız  durum daha iyi anlaşılır sanırım.

tabiki çok basit kısaca ve net saf ve temiz durgun ve akıcı hayalcı ama realist. kurgusal ama hisli görecesiz ama manltıklı

hayal kırıklıgı ama onurlu :

tanrıya olan sonsuz kinim nefretim  ve intikam duygularım beni tamamen değiştirdi. ya tanrı olup onunla savaşıcaktım. yada sonsuza dekyok olup bu savaşı kaybedicektim. çünkü hayallerimi arzularımı ve amacımı yok eden tanrıydı insanlar masumdu insanlar saftı cahildi. 

ve asıl önemli olan herşeyin sorumlusu insanlar değil . tanrıydı. bunu anladığımda 50 yaşındaydım. ama şimdi çok iyi biliyorumkı tanrı 

hiç varolmasaydı. bne hiç kiimsenın kalbini kırmıyacaktım . ben hiçkimsenin  düşmanı olmuyacaktım .ben hiç kimsenin 

bu derece zalim olduğunu bilmiyecektım. ben hiç kimsenin altında ezilmiyecektım. ben hiç kimsenin kölesi olmuyacaktım. 

ben iyi biriyim :) bu yüzden sınava ihtiyacım yok. şimdi daha iyi anlıyorsu ndeğilmi. :) 

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

tanrı olmak için herşeyi yaparım. gerekirse bu evreni yaratan her kimse? bir amacı olduğu kesin yoksa neden? gizlensinki? 

bu tanrı gizleniyor çünkü :

bir amacı var. bu tanrı gizleniyor çünkü bir sebebi var. bu tanrı gizleniyor çünkü onun amacını bilmemizi istemiyor. 

bu tanrı gerçekten varolabilir insanlar bu gerçek karşısında kaybetmesin kazansın istiyorum. hiç kimse hayaleriyle yaşamasın

sadece gerçeklerşe yaşasın bu yüzden herkesin tanrı olmasını istiyorum. sadece bu yolla adaletin ve amacın gerçek sonsuzluğuna

ulaşmak mümkündür. eğer yanılıyorsam tanrının en büyük düşmanı ben olurum. bundan hiç şüphen olmasın. çünkü tanrının insanlıga verdiği zararı tanrılar bile sonsuza dek karşılıyamaz.. bazı insanlar vardır. onuru için yaşar bazılarıda amaçsız yaşar. ben onurum için yaşarım ve ölürüm. ölümün bir kurtuluş olduğunu düşünüyorum . tesadüflere inanmam kötüde olsa iyide olsa kaynagı belli oda ölüm ölüm bana göre gerçeğe açılan bir kapıdır diğer yandan ise sonsuz yok oluşa açılan kapıdır. yani bende asla açık bulamazsın. bu imkansız ben işimi garantiye alırım kardeşim :)  ben bu dünyaya kaybetmeye gelmedım . tanrıya kazanmak için  geldiğimi ispatlamaya geldim. kardeşim saygılarımla.. 

?? ama şimdi benim kafam karıştı. Sen Tanrı'nın varlığını bilemeyiz diyorsun ama tam da bu yüzden Tanrı'ya kızgınsın. 

Ve Tanrı'nın işine taş koymak istiyorsun bi şekilde. 

Yalnız ölümle ilgili söylediklerinden bişey anlamadım ??

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

tabiki çok basit kısaca ve net saf ve temiz durgun ve akıcı hayalcı ama realist. kurgusal ama hisli görecesiz ama manltıklı

hayal kırıklıgı ama onurlu :

tanrıya olan sonsuz kinim nefretim  ve intikam duygularım beni tamamen değiştirdi. ya tanrı olup onunla savaşıcaktım. yada sonsuza dekyok olup bu savaşı kaybedicektim. çünkü hayallerimi arzularımı ve amacımı yok eden tanrıydı insanlar masumdu insanlar saftı cahildi. 

ve asıl önemli olan herşeyin sorumlusu insanlar değil . tanrıydı. bunu anladığımda 50 yaşındaydım. ama şimdi çok iyi biliyorumkı tanrı 

hiç varolmasaydı. bne hiç kiimsenın kalbini kırmıyacaktım . ben hiçkimsenin  düşmanı olmuyacaktım .ben hiç kimsenin 

bu derece zalim olduğunu bilmiyecektım. ben hiç kimsenin altında ezilmiyecektım. ben hiç kimsenin kölesi olmuyacaktım. 

ben iyi biriyim :) bu yüzden sınava ihtiyacım yok. şimdi daha iyi anlıyorsu ndeğilmi. :) 

Burdaki çogu insan gibi tanrı inancı/fikri/kavramı ile boğuştuğunuzu anladım sadece :)

Duygular önemlidir..insanlar duyguları yüzünden bir dine veya tanrıya inanırlar.. ancak böyle bir düzen kuran tanrının duyguları önemsemediği ortadadır..

Bilinçli,duygusal,düşünerek yaratan bir tanrının var olduğu sanmıyorum.  

Dinlerin tanrısı ile boğuştum yıllarca şimdi felsefenin tanrısı ile boğuşuyorum.. bakalım nolecek :) niyet hayr akibet hayr :) 

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Bilinçli,duygusal,düşünerek yaratan bir tanrının var olduğu sanmıyorum.  

ne? kötü değilmi dostum bende asla senin gibi olamıyacağım :)  bu yüzden çok şanslısın. gerçek tanrıyı hissetmemek her zaman bir avantajdır. sayglarımla duygular hisler aşklar acılar bunların resadüf olmadığını anladığım gün gerçek tanrıyla yüz yüze geldim. :) 

yazılarımla gizemlik arma lütfen gizemliği bu mısraları yazdıranda  aramalısın yani tanrıda. 

çünkü ben mantığımla değil hislerimle yazıyorum. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Hiçkimse... yazdı:

?? ama şimdi benim kafam karıştı. Sen Tanrı'nın varlığını bilemeyiz diyorsun ama tam da bu yüzden Tanrı'ya kızgınsın. 

Ve Tanrı'nın işine taş koymak istiyorsun bi şekilde. 

Yalnız ölümle ilgili söylediklerinden bişey anlamadım ??

sen çok zeki ve saygın birisin tek eksiğin yazarken mantığını kullanıyorsun, daha güçlü yanını kullandığın an beni daha iyi anlıyacaksın

oda yazarken mantığını değil ölümsüz duygularındaki gizemin sonsuz gücünü bunu kulanmayı becerdiğinde tanrıyı  herşeyi çok iyi anlıyacaksın. ve aslında tanrı olduğunuda hissediceksın. :)  

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

sen çok zeki ve saygın birisin tek eksiğin yazarken mantığını kullanıyorsun, daha güçlü yanını kullandığın an beni daha iyi anlıyacaksın

oda yazarken mantığını değil ölümsüz duygularındaki gizemin sonsuz gücünü bunu kulanmayı becerdiğinde tanrıyı  herşeyi çok iyi anlıyacaksın. ve aslında tanrı olduğunuda hissediceksın. :)  

Ben o yanımı kullanırken işin içine Tanrı'yı sokmamaya gayret ediyorum. Böyle önemli bi mevzuda hayal kahramanlarına ihtiyacım yok açıkçası. 

Bişeyleri idrak etmek için Tanrı'ya ihtiyaç yok. Çünkü tAnrı yok??

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
8 saat önce, Hiçkimse... yazdı:

Ben o yanımı kullanırken işin içine Tanrı'yı sokmamaya gayret ediyorum. Böyle önemli bi mevzuda hayal kahramanlarına ihtiyacım yok açıkçası. 

Bişeyleri idrak etmek için Tanrı'ya ihtiyaç yok. Çünkü tAnrı yok??

tanrının tanrı olduğunu ispatlamas! ı için sana ihtiyacı!  var ama :)  bunu gözden kaçırmamama çalış, bu yüzden onu eleştirebiliyorsun böylesine güçlü bir ihtimali unutuyorsun ya senin ateist olmanı   o istiyorsa bu ihtimali isakın hafife alma ateist olman belkide mükemmel bir şeydır. onun mantığında.  olmadığını iddia etmen bile

onun sayesinde oluyor bunu idrak edemiyorsun, idrak  etmeni beklemiyorum bu senin mantığın ama gerçekleri ne? senin mantığın nede? benin mantığım değiştirmiyor ne? yazikki bilinmeyen bir tanrı olduğunu düşünüyorum. peki? düşüncelerimi ve mantığımı 

doğru kullanmayı öğreniyorum. kesin olgularla tanrıya yaklaşmıyorum. ya varsadan korkuyorum ya yoksadan hiç korkmuyorum tıpkı senin gibiyim eminim  oldukça rahatım.  yani varsa

ondan korkuyorum, evreni yaratan bir ilahın bana neler? yapabiliiceğini hayal bile edemiyorum. ya yoksadan hiç korkmuyorum. 

çünkü bu imkansız biliyorum. 

Sitelerde Paylaş

Hiçliğe gidinceye kadar bu hayatı yaşamak zorundayız.Yaşamda başarılı olamasakda yinede kendimizi ve bu yaşamı sevmek zorundayız.Aksi takdirde her günümüz zehir olur.Onun içinde hiç bir şey yapamıyorsakda Yapacağımız basit uğraşlar bulmamız gerekir.Birde çilingir sofrası ben şahsen çok zevk alıyorum.Saatlerce azar azar iç vede ye sevdiklerinle.Param olduğunda Deniz kenarında Rakı Balık Ayvalık:))Kaldıki özlediğimiz bir başarıyı dahi elde edebildiğimizde daha sonraki günler o başarıyıda kanıksıyor yine söylenmeye başlıyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...