Jump to content

Bu forumda hayatın gerçek amacını bulan varmı?

Recommended Posts

• İleti 164
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

4 hours ago, agnostik tanrı said:

yapma anibal yahu hadi anladık burdakı insanların çogu zifiri cahil cuhela ama sen balı yapma ahmet kaya dinleyen birinin bu 

şekılde yazmaya hakkı yoktur. :)  ilk insanlar 2018 dekı insanlar kadar zeki olması mümkünmü? sence konuyu bir daha irdele lütfen. mümkünse nasıl? mümkün bunuda irdelersen sevinirim. 

nerdeyse bizden daha zeki diceyeceksin ama utandın sanırım :D  anibal. akıl ve mantık  teknolojı demektir. sistem demektir.

icat demektir. magarada bir köpek gibi yaşıyan altına işeyen altına zıcan hatta ve hatta eti pişirmeden çig yiyen homoları nerdeyse  einstein yaptım ve kardeşim :D  yakıştımı sana . 

Bir kaç şeyi karıştırıyorsun. İlk insanlar ile bugünkü insanların zeka, akıl açısından farkları olması beklenemez. Fakat, "bilgi" açısından kıyaslama yapabilirsin.

İlk insanların arasında, bugünkü çok insandan daha zeki pek çok insan olduğundan emin olabilirsin. 

Teknoloji, bilgi, daha doğru tabirle bilim ile gelir. Bumerang gibi bir şeyin teknolojisi, yabana atılmayacak kadar üstündür. 2000 yılının en iyi teknolojisi, monitörün kenarına tutturulup kağıt tutmaya yarayan aparat olarak seçilmişti mesela. 

Gelmiş burada "aklını göster" diyecek kadar moronları, cahil olmayı meziyet sayanları çok görüyoruz. Ben eminim, mağara devri adamlarının hiç birisi, aklını göster diyecek kadar ahmak ve cahil değillerdi.

Bizim çok şey bilmemiz, çok akıllı olduğumuz anlamına gelmiyor. Bilgi bir birikimdir, akıl ise bir genetik kabiliyet. Senin karıştırdığın şey, akıl, mantık ile, bilgi arasındaki fark. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, anibal yazdı:

İlk insanların arasında, bugünkü çok insandan daha zeki pek çok insan olduğundan emin olabilirsin. 

bu muhteşem  bilgiyi  nerden? elde ettin, canım kardeşim  sevgili anıbal :D  rüyandamı? gördün yoksa haaa anladım. time the machine gibi 

arog gibi icat ettin.  

gittin gördün onlarla tanıştın partı verdiniz çay kahve içtiniz  sörf yaptın. açık büfe varmıydı? kardeşim  hangi? marka elbise giyiiyorlardı. onuda hatırlıyormusun?  :D  

:0_80cbc_37a71a73_L: işte bunlar biyolog biliminin biyolojinin istenmiyen yan etkileri  üzülme zamanla geçer anibal. hergün ahmet kayayı dinle

yanınada beyaz peynir ve karpuz. biraz da çerez . yedinmi? sen big beng öncesinide hatırlarsın. bundan eminim. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, anibal yazdı:

Bizim çok şey bilmemiz, çok akıllı olduğumuz anlamına gelmiyor. Bilgi bir birikimdir, akıl ise bir genetik kabiliyet. Senin karıştırdığın şey, akıl, mantık ile, bilgi arasındaki fark. 

yani diyorsunkı degerlı anıbal kardeşim. ilk insanlar şimdiki insanlardan çok daha akıllıydı. :D  akıl genetiktir. benim karıştıdığım şey akıl ile mantık bunlar farklı şeylerdır. peki? anıbal akıl olmasaydı mantık olurmuydu? sanıyorsun. haaaa  :D    

akıl olmasaydı şimdikiş insanların halini bir düşünsene akıl yürütme farklı şeylerdır. anıbal akıl sabit değildir. akıl gelliştikçe mantıkta gelişir. mantık geliştikçe zekada gelişir. genetık bir süreçtir bunlar. sende biliyorsun diye düşünüyorum. 

akıl düşünme gücüdür, mantık o gücü doğru kullanabilme sanatıdır.eger sen bu düşünme algısını dogru geliştiemezsen işte ozaman  akıllı ve idrakı bir akla sahıp değilsındır. kardeşım. ilk insanlarda akıl olabilir. ama bunu kullanıcak zekaya sahıp değillerdı 

umarım anlamışsındır. :)  

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Mistik Filozof yazdı:

Bir rüya, tabiri olmayan.

Tabiri olsaydı rüya olmazdı.

aynı hisleri bende yaşıyorum. banada herşey rüyaymış gibi geliyor. bu sonsuzlktan bir günuyanıcagımı düşünüyorum. şu an uyuduğumu düşünüyorum. :) yani senın gördüklerini bende görüyorum. sence bu tesadüfmü? 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

aynı hisleri bende yaşıyorum. banada herşey rüyaymış gibi geliyor. bu sonsuzlktan bir günuyanıcagımı düşünüyorum. şu an uyuduğumu düşünüyorum. :) yani senın gördüklerini bende görüyorum. sence bu tesadüfmü? 

Değil. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Mistik Filozof yazdı:

Değil. 

ben yalnız çok daha fazlasınıda görüyorum.  :)  gelecegi görebiliyorum. geleceği hissedebiliyorum.  kişisel bir gelecekten bahsetmiyorum insanlığın ve zamanın geleceğinden bahsediyorum. bu yaşamda bazı insanların kiisi çok yüksektir. 

benim kiim senden daha güçlü . ama senin kiinde bir başkasından daha güçlüdür. kii enerjinin frekans algısı ve içideki mistik enerji ne? kadar güçlüyse o kadar  hisli ve duygulu olursun. bu hisler sanki insan üstüdür. gelecekteki o korkunç anı hissedersin. bir bomba atılır. ve herşey sona erer. 

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, agnostik tanrı said:

yani diyorsunkı degerlı anıbal kardeşim. ilk insanlar şimdiki insanlardan çok daha akıllıydı. :D  akıl genetiktir. benim karıştıdığım şey akıl ile mantık bunlar farklı şeylerdır. peki? anıbal akıl olmasaydı mantık olurmuydu? sanıyorsun. haaaa  :D    

akıl olmasaydı şimdikiş insanların halini bir düşünsene akıl yürütme farklı şeylerdır. anıbal akıl sabit değildir. akıl gelliştikçe mantıkta gelişir. mantık geliştikçe zekada gelişir. genetık bir süreçtir bunlar. sende biliyorsun diye düşünüyorum. 

akıl düşünme gücüdür, mantık o gücü doğru kullanabilme sanatıdır.eger sen bu düşünme algısını dogru geliştiemezsen işte ozaman  akıllı ve idrakı bir akla sahıp değilsındır. kardeşım. ilk insanlarda akıl olabilir. ama bunu kullanıcak zekaya sahıp değillerdı 

umarım anlamışsındır. :)  

Büyük ihtimalle senden daha akıllıydılar. Zira sen kadarcık akıllı olsalar, pek hayatta kalamazlardı.

Bak, ne diyoruz sana: Akıl, mantık, genetik kabiliyetlerdir. BU kabiliyetler, ilk insan ile biz arasında bir fark göstermez. En akıllı ilk insanlar ile en akıllı bugünün insanları arasında akıl adına çok fazla fark göremezsin, kim üstün gelir o da başka mesele. 

Diyorsun işte, akıl düşünme gücü. Mantık o gücü doğru kullanabilme sanatı. Bu ilk insan için neyse, senin içinde o. Sen bu günkü akıl ve mantığı onlardan miras aldın. 

Ama atladığın bir şey var: Bilgi. Akıl ve mantık her ikiside bilgiyi işler. Ne kadar bilgi varsa, akıl ve mantık o kadar sonuç üretir. Bilgi, ilk insandan bugüne birike birike glemiş bir özellik. Bugün, insanın elinde çok fazla bilgi var ve aklı olan, bununla tonla şey yapabiliyor. 

Aklın gelişmesinden bahsetmişsin. İlk insan için aklı gelişmeye zorlayan tonla şey vardı. Bugün sorun, bu şeylerin artık olmaması. İlk insan cep telefonundan hamburger sipariş edemiyordu acıkınca. Aslan, kaplan, leopar her neyse hayvanat bahçesinde görmüyordu, görünce genellikle son gördüğü şey oluyordu onlar. İlk insan için, hem hayatta kalma, hem barınma, hem gıda vs. temini başlı başına akıl gerektiren, aklın gelişmesini zorlayan şeylerdi. Zaten o yüzden, bu kadar gelişebilecek bir akılla doğdun, bu da onlardna sana genetik bir miras.

Sitelerde Paylaş

İlk insanların yalnız agnostik tanrı'dan değil, aralarında en başta Anibal de olan çoğu insandan daha akıllı olduklarına eminim..

Onlar olmasaydı ve geliştirmeseydi, bugünkü beynimize sahip olamazdık.

Atalarımızdan daha akıllı olduğumuz görüşü onlara yapılacak en büyük hakarettir..

Sitelerde Paylaş

aklı ve mantığı kullanamadıktan sonra ne? işe yararki bunun için belkide milyonlarca yıl. geçti bunu tam olarak bilemiyoruz ama şundan emınım ilk insanlar duygu ve hislerini aklıyla birleştiricek kadar evrımleşmememiştir. tıpkı amazonlardakı kabıleler tıpkı aborjınler gibi düşünun :)  akıl ve mantığı anlıyana kadar insanların, nasıl? yaşadığı belli  :)  şimdiki ilkel kabileler buna mükemmel  bir örnektir. 

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 saat önce, haci yazdı:

İlk insanların yalnız agnostik tanrı'dan değil, aralarında en başta Anibal de olan çoğu insandan daha akıllı olduklarına eminim..

Onlar olmasaydı ve geliştirmeseydi, bugünkü beynimize sahip olamazdık.

Atalarımızdan daha akıllı olduğumuz görüşü onlara yapılacak en büyük hakarettir..

Senden?

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

aklı ve mantığı kullanamadıktan sonra ne? işe yararki bunun için belkide milyonlarca yıl. geçti bunu tam olarak bilemiyoruz ama şundan emınım ilk insanlar duygu ve hislerini aklıyla birleştiricek kadar evrımleşmememiştir. tıpkı amazonlardakı kabıleler tıpkı aborjınler gibi düşünun :)  akıl ve mantığı anlıyana kadar insanların, nasıl? yaşadığı belli  :)  şimdiki ilkel kabileler buna mükemmel  bir örnektir. 

İnsanlar giderek daha akıllı olmaya başladıklarını gösteren davranışlar sergilemektedirler.  Bunun ne anlama geldiğini düşünün önce..

İnsanlarda önce beyin gelişmiş ve o gelişmelerin hemen ardından ve onlarla bire bir  ilgili olarak  daha akıllı davranışlar sergilemeye başlamışlardır diyebilir miyiz?

Diyemeyiz... Çünkü  son 70 bin yıl içinde beyin daha fazla gelişmediği halde insanlık müthiş bir gelişmeye şahit olmuştur. Beyin on binlerce, hatta yüzbinlerce yıl önce gelişmiş ve ancak son 70 bin yıl içinde bu gelişme meyvalarını vermeye başlamıştır. Mağara insanları olarak nitelendirilenlerin agnostik tanrı'dan daha akıllı oldukları kesindir.. Çünkü bildiğimiz kadarıyla agnostik tanrı evinin duvarlarına hayvan resimleri çizmemekte ve akıllı ve mantıklı olduğunu gösteren davranışlar sergilememektedir.

İlkel kabileler olarak nitelendirdikleri insanların bile ondan ve Anibal'den daha akıllı olduklarına eminim....:lol:

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Senden?

Senden de diyebiliriz...

Ben olayın önemini farkettiğim için sizlerden biraz daha akıllıyım.. Hepsi o kadar... Yoksa ben de ilk insanlardan daha akıllı olduğumu iddia etmiyorum.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Mistik Filozof yazdı:

Neyi farkettin?

İlk insanların sizlerden daha akıllı olduklarını farkettim. Siz bunun henüz farkında değilsiniz.. Belli olmuyor mu? Hala kafanız çalışmıyor.. Hala farkedemiyor musunuz?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, haci yazdı:

İlk insanların sizlerden daha akıllı olduklarını farkettim. Siz bunun henüz farkında değilsiniz.. Belli olmuyor mu? Hala kafanız çalışmıyor.. Hala farkedemiyor musunuz?

Allah'ı

Öz'ü

İlahi yüceliği

Farkettin mi?

tarihinde Mistik Filozof tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, haci said:

İnsanlar giderek daha akıllı olmaya başladıklarını gösteren davranışlar sergilemektedirler.  Bunun ne anlama geldiğini düşünün önce..

İnsanlarda önce beyin gelişmiş ve o gelişmelerin hemen ardından ve onlarla bire bir  ilgili olarak  daha akıllı davranışlar sergilemeye başlamışlardır diyebilir miyiz?

Diyemeyiz... Çünkü  son 70 bin yıl içinde beyin daha fazla gelişmediği halde insanlık müthiş bir gelişmeye şahit olmuştur. Beyin on binlerce, hatta yüzbinlerce yıl önce gelişmiş ve ancak son 70 bin yıl içinde bu gelişme meyvalarını vermeye başlamıştır. Mağara insanları olarak nitelendirilenlerin agnostik tanrı'dan daha akıllı oldukları kesindir.. Çünkü bildiğimiz kadarıyla agnostik tanrı evinin duvarlarına hayvan resimleri çizmemekte ve akıllı ve mantıklı olduğunu gösteren davranışlar sergilememektedir.

İlkel kabileler olarak nitelendirdikleri insanların bile ondan ve Anibal'den daha akıllı olduklarına eminim....:lol:

benim akıllı olup olmadığım çok mesele değil.

Akıl, mantık, beynin fonksiyonu. Ne kadar beyin, o kadar bunlardan. Ha bir de "hafıza" kapasitesi var. Bu önemli, zira ne kadar beyin o kadar hafıza. Fillerin mesela, muazzam bir hafızası var o yüzden.

Bunlar genetik, ilk insanda da, bizde aynı. Ama işte o hafızanın içine doldurulup, akıl ve mantıkla işlenip netice alınabilecek şeyler önemli. Buna da bilgi diyoruz.

Öncelikle iki şey söz konusu, konuşma ki, bir seksüel seleksiyon olayı ve hayatta kalmak için çok fazla bilgi ve o bilgiyi işleme gücü. İlk insanları düşünürseniz, senenin hangi zamanında nerde ne yiyeceğini, taş alet için nerden iyi taş bulacağını, o aleti kullanmak falan gibi tonla bilmesi gereken bilgi olduğunu görürsünüz. Bugün o bilgilere hacet kalmadı. 

Biz, özellikle son 10 bin yılda, bilgiyi biriktirmeyi öğrendik. Yani genetik olarak değil ama, memetik olarak evrimleştik. İlk insanlarla aramızdaki fark o.

Bir bebeği mağarada büyütseniz, modern bilgilerin hiç birini vermeseniz, öğremteseniz, gidip matematiği falan anlamasını beklemeyin. Hatta, belli bir yaşa kadar öğretmezseniz, konuşmayı bile öğrenemeyebilir. Yani, genetik olarak, mağara adamından farkımız yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...