Jump to content

Bu forumda hayatın gerçek amacını bulan varmı?

Recommended Posts

33 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

tanrının tanrı olduğunu ispatlamas! ı için sana ihtiyacı!  var ama :)  bunu gözden kaçırmamama çalış, bu yüzden onu eleştirebiliyorsun böylesine güçlü bir ihtimali unutuyorsun ya senin ateist olmanı   o istiyorsa bu ihtimali isakın hafife alma ateist olman belkide mükemmel bir şeydır. onun mantığında.  olmadığını iddia etmen bile

onun sayesinde oluyor bunu idrak edemiyorsun, idrak  etmeni beklemiyorum bu senin mantığın ama gerçekleri ne? senin mantığın nede? benin mantığım değiştirmiyor ne? yazikki bilinmeyen bir tanrı olduğunu düşünüyorum. peki? düşüncelerimi ve mantığımı 

doğru kullanmayı öğreniyorum. kesin olgularla tanrıya yaklaşmıyorum. ya varsadan korkuyorum ya yoksadan hiç korkmuyorum tıpkı senin gibiyim eminim  oldukça rahatım.  yani varsa

ondan korkuyorum, evreni yaratan bir ilahın bana neler? yapabiliiceğini hayal bile edemiyorum. ya yoksadan hiç korkmuyorum. 

çünkü bu imkansız biliyorum. 

Tanrının olmaması imkansız diyorsan, o zaman sen deistsin. Yanılmıyorsam Agnostizm, tanrının varlığının yada yokluğunun asla bilinemeyeceğini savunur. Oysa sen tanrının olmamasının imkansız olacağını söylüyorsun. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 164
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

9 dakika önce, Exelans_cop yazdı:

Tanrının olmaması imkansız diyorsan, o zaman sen deistsin. Yanılmıyorsam Agnostizm, tanrının varlığının yada yokluğunun asla bilinemeyeceğini savunur. Oysa sen tanrının olmamasının imkansız olacağını söylüyorsun. 

Bu arkadaş yakın zamanda da gelip burada gerçek ateizmin ne olduğunu anlatıyor, ateistlere ders veriyordu :) halbuki şuyum buyum demese, arayış içerisindeyim dese kendisi için daha hayırlı olacak.

Biz de deriz ki madem arıyorsun, senin aradığın da varsa seni arıyordur. Onun seni bulması senin O nu bulmandan daha olası. O yüzden ondan seni bulmasını istemen daha mantıklı.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

tanrı olmak için herşeyi yaparım. gerekirse bu evreni yaratan her kimse? bir amacı olduğu kesin yoksa neden? gizlensinki? 

bu tanrı gizleniyor çünkü :

bir amacı var. bu tanrı gizleniyor çünkü bir sebebi var. bu tanrı gizleniyor çünkü onun amacını bilmemizi istemiyor. 

Şöyle bir misal vermek istiyorum. Diyelim ki Sen tanrısın. vücudundaki bir kan hücresi de insan. Sonuçta hücrelerin de kendilerince bir hayatı ve aklı var. Bu kan hücresi senin zatını bilebilir mi? Bilebilirse nasıl bilebilir? Bana kendini göster dese nasıl gösterirsin? Ya da seni görmesi olası mı?

Tanrıyı da öyle düşünebilirsiniz. Yani diyelim ki Tanrının bir Zatı var. Ayrıca Onun bir bedeni de var ve olan her şey(evrenler ve alemlerin toplamı) onun bedeni. Ancak O zat, bedeninde mutlak hüküm ve tasarruf sahibi. (Bizim vücudumuzda olanı biz yönetemeyiz ama O nun vücudunda Olan her şey, Onun yönetmesiyle ve iradesiyle oluyor.) insan diye kısmi özgürlüğü olan bir hücre olarak biz de o bedendeyiz. Dolayısıyla Onun zatını sizin anladığınız manada bilmemiz, görmemiz vb. mümkün mü? Dikkat ederseniz onun zatını bilmekten bahsediyorum. Onun bedeninin her hangi bir kısmını görmek için kafamızı çevirmek yeterli ama siz kendini görmek istediğiniz için bu mümkün değil.

Ancak mümkün olan bir şey var. Mistik tecrübelerin en yükseklerinden biri O dur. Ve bunu sadece müslümanlar değil, bir çok kişi tecrübe etmiştir. senelerce riyazet ve zikirle itaat ve nefis terbiyesinin sonucunda biz kendi benliğimizden ve varlığımızdan vazgeçer, Ona güvenin zirvesine varır ve irademizi onun iradesine tabi kılarsak, Onun birliğine dahil oluruz. Damla okyanusa karışır. Okyanusla bir olur. Ama damla okyanus olmaz. İşte O zaman O bizim gören gözümüz olur, işiten kulağımız olur, yürüyen ayağımız olur. İşte Onu ancak böyle bilebiliriz. Bu halde bile Onun zatını görmüş ve bilmiş olmayız.

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Bu arkadaş yakın zamanda da gelip burada gerçek ateizmin ne olduğunu anlatıyor, ateistlere ders veriyordu :) halbuki şuyum buyum demese, arayış içerisindeyim dese kendisi için daha hayırlı olacak.

Biz de deriz ki madem arıyorsun, senin aradığın da varsa seni arıyordur. Onun seni bulması senin O nu bulmandan daha olası. O yüzden ondan seni bulmasını istemen daha mantıklı.

Katılıyorum. Ayrıca dikkat ettiysen ben burda Kuran-ı Kerim'den yada islamiyetten bahsetmemeye çalışyorum çünkü ateist bir insanı önce yaratıcının varlığına inandırman gerekir. Bir yaratıcıya inandıktan sonra ancak bir insana islamiyeti kabul ettirebilirsin.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Exelans_cop yazdı:

olmaması imkansız diyorum. :)  çünkü agnostisizm mantığıda bu aslında. daha geniş düşünürsek, tanrının varlığı yada yokluğu asla bilinemez demiyor. agnostisizm diyorki yaşam varolduğu sürece biz insanlar tanrının varlığını yada yokluğunu asla bilemeyiz. bu iki çizgi arasındaki gerçekliği göremiyorsan. agnostisizmi hiç anlamamışsın demektir. kardeşim saygılarımı sunuyorum. :)  

ben tanrının varlığını yada yokluğunu ispatlıyamam demiyor. agnostisizm diyoekı bu evrenin içinde isaptlıyamam yani ne? anladık bundan ölüm gerçeğini herkes kabul ediyor. bir tek senmi?kabul etmiyorsun. işte bu yüzden ölüm olmasaydı sana katılırdım. ama ölüm bunun için var. bunu göremiyorsan. ben sana yardımcı olurum çok net görürsün :)  işte bu yüzden bir yaşam var bir görsellik var bu sahte görselliğin arkasına gizlenen bir bilinmeyen var. işte gerçek agnostisizm budur. 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

olmaması imkansız diyorum. :)  çünkü agnostisizm mantığıda bu aslında. daha geniş düşünürsek, tanrının varlığı yada yokluğu asla bilinemez demiyor. agnostisizm diyorki yaşam varolduğu sürece biz insanlar tanrının varlığını yada yokluğunu asla bilemeyiz. bu iki çizgi arasındaki gerçekliği göremiyorsan. agnostisizmi hiç anlamamışsın demektir. kardeşim saygılarımı sunuyorum. :)  

ben tanrının varlığını yada yokluğunu ispatlıyamam demiyor. agnostisizm diyoekı bu evrenin içinde isaptlıyamam yani ne? anladık bundan ölüm gerçeğini herkes kabul ediyor. bir tek senmi?kabul etmiyorsun. işte bu yüzden ölüm olmasaydı sana katılırdım. ama ölüm bunun için var. bunu göremiyorsan. ben sana yardımcı olurum çok net görürsün :)  işte bu yüzden bir yaşam var bir görsellik var bu sahte görselliğin arkasına gizlenen bir bilinmeyen var. işte gerçek agnostisizm budur. 

Kıvırma bence. Tanrının olmaması imkansiz demek, tanrı yada yaratıcı kesin var demektir. Bu da eger bir dine mesup degilsen seni deist yapar. Ayrica esprine guzel karşılık verirdim de saygım var sana,  çünkü babam yaşındasın ;)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Yeni Üye yazdı:

çok fena yanılıyorsunuz siz daha beni anlıyamadınız bile bende hiç açık bulamazsınız agnostisimzde açık yoktur saygılarımla :)  

ateizmde vardır. 1: hiçliği ispatlıyamıyorlar. 2: panteizmde vardır evren tanrı değildir bu imkansızdır. tanrı evren olsaydı. yaşlanırdı. çünkü evrenin içinde . 3: müslümanlar onların durumu en kötü ve en vahim olanıdır. nedenmi? 1: allahın ispatı yok. 2: kuranın ispatı. yok

3: peygamberin hiç yok.  4: mezheplerin ispatı var aama kuranda ayet alalhın sözüdür. hadisle kuran bagdasmaz. insanla tanrı birmi? 5: sadece islam değil. diğer dinlerinde ispatı yoktur. olmasıda imkansızdır. ama bana göre agnostisizmden sonra en saygı duydugum şey 

ateizmdir. beni eleştiricegine bende açık bulmaya çalışın bakalım becerebilicekmisiniz. :) 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Exelans_cop yazdı:

Kıvırma bence. Tanrının olmaması imkansiz demek, tanrı yada yaratıcı kesin var demektir. Bu da eger bir dine mesup degilsen seni deist yapar. Ayrica esprine guzel karşılık verirdim de saygım var sana,  çünkü babam yaşındasın ;)

ama sen hala anlamadınkı :) ben yaşam varolduğu sürece imkansız diyorum. ama sen ölümü unutuyorsun. ölümü nereye? koyucaz 

ölümü bir yere mantıklı bir şekilde koyarsan beni yenmiş olursun bende maglubiyeti kabul ederim. bak ne? anladın bundan 

Agnostisizm, bilinmezcilik veya bilinemezcilik; teolojik olarak tanrının varlığının veya yokluğunun, bilimsel olarak da evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren felsefi bir akımdır. Bu akımın takipçilerine agnostik veya bilinemezci denir. Agnostisizmin iki türü vardır. ölüm öncesi veya sonrası. bilinmez diyor yüzde yüz yok demiyorki . sen agnostisizmı   ateiizmle  karıştırıyorsun .. :)  agnostik yaratıcı var yada yok demiyor demek seçim hakkı bireye tanımak demektir. bende secimimi yaptım. negatif agnostisizmı sectim yani ölümü. 

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

ama sen hala anlamadınkı :) ben yaşam varolduğu sürece imkansız diyorum. ama sen ölümü unutuyorsun. ölümü nereye? koyucaz 

ölümü bir yere mantıklı bir şekilde koyarsan beni yenmiş olursun bende maglubiyeti kabul ederim. bak ne? anladın bundan 

Agnostisizm, bilinmezcilik veya bilinemezcilik; teolojik olarak tanrının varlığının veya yokluğunun, bilimsel olarak da evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren felsefi bir akımdır. Bu akımın takipçilerine agnostik veya bilinemezci denir. Agnostisizmin iki türü vardır. ölüm öncesi veya sonrası. bilinmez diyor yüzde yüz yok demiyorki . sen agnostisizmı   ateiizmle  karıştırıyorsun .. :)  agnostik yaratıcı var yada yok demiyor demek seçim hakkı bireye tanımak demektir. bende secimimi yaptım. negatif agnostisizmı sectim yani ölümü. 

Sen tanrının varlığının bilinemez olduğunu savunmuyorsun farkındaysan, bu dünyada tanrının varlığının veya yokluğunun bilinemez olduğunu yani ancak öldükten sonra anlayabilirizi savunuyor. Yani secim hakkı falan verdigi yok. Sen ise daha hayattayken tanrının olmaması imkansızı yani tanrı varı savunuyorsun. Tabi öldünde gerçeği görüp öteki taraftan yazmıyorsan :)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Yeni Üye yazdı:

Şöyle bir misal vermek istiyorum. Diyelim ki Sen tanrısın. vücudundaki bir kan hücresi de insan. Sonuçta hücrelerin de kendilerince bir hayatı ve aklı var. Bu kan hücresi senin zatını bilebilir mi? Bilebilirse nasıl bilebilir? Bana kendini göster dese nasıl gösterirsin? Ya da seni görmesi olası mı?

Tanrıyı da öyle düşünebilirsiniz. Yani diyelim ki Tanrının bir Zatı var. Ayrıca Onun bir bedeni de var ve olan her şey(evrenler ve alemlerin toplamı) onun bedeni. Ancak O zat, bedeninde mutlak hüküm ve tasarruf sahibi. (Bizim vücudumuzda olanı biz yönetemeyiz ama O nun vücudunda Olan her şey, Onun yönetmesiyle ve iradesiyle oluyor.) insan diye kısmi özgürlüğü olan bir hücre olarak biz de o bedendeyiz. Dolayısıyla Onun zatını sizin anladığınız manada bilmemiz, görmemiz vb. mümkün mü?

Ancak mümkün olan bir şey var. Mistik tecrübelerin en yükseklerinden biri O dur. Ve bunu sadece müslümanlar değil, bir çok kişi tecrübe etmiştir. senelerce riyazet ve zikirle itaat ve nefis terbiyesinin sonucunda biz kendi benliğimizden ve varlığımızdan vazgeçer, Ona güvenin zirvesine varır ve irademizi onun iradesine tabi kılarsak, Onun birliğine dahil oluruz. Damla okyanusa karışır. Okyanusla bir olur. Ama damla okyanus olmaz. İşte O zaman O bizim gören gözümüz olur, işiten kulağımız olur, yürüyen ayağımız olur. İşte Onu ancak böyle bilebiliriz. Bu halde bile Onun zatını görmüş ve bilmiş olmayız.

bilemiyoruz çünkü agnostisizm bu diye işin içnden sıyrılırdım ama bu sana saygısızlık olurdu. :)  kardeşim. verdiğin örnekleme oldukça mantıksız vücudumuzdaki kan hücresi ile tanrıyı bagdaştırman bu panteistlerin  savuundugu bir teoridir . bana göre hiç bir etkisi ve anlamı bulunmuyor. :)  

bu yüzden bu soruyu es geçiyorum. çünkü mantık uçmuş resmen sana demiyorum panteizmi reddediyorum. :) 

tanrının bir bedenı olup olmadığını bilmiyorum. bu daha çok insancıl bir benzetme olmuştur. 

birazcıkta islamık bir anlayış  gibi geldi bana  :)  vücut kan damar  :)  tanrıyı birşeye benzetmek zorundamıyız? peki? 

tabiki değil onu bu kadar biliyorsak bilen  kişiye tapalım hadi hurraaaa :D  

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Exelans_cop yazdı:

Sen tanrının varlığının bilinemez olduğunu savunmuyorsun farkındaysan, bu dünyada tanrının varlığının veya yokluğunun bilinemez olduğunu yani ancak öldükten sonra anlayabilirizi savunuyor. Yani secim hakkı falan verdigi yok. Sen ise daha hayattayken tanrının olmaması imkansızı yani tanrı varı savunuyorsun. Tabi öldünde gerçeği görüp öteki taraftan yazmıyorsan :)

bak yine ölümü unuttun  :D  tamam bende onu diyorum zaten seninle aynı fikirdeyim. benim haddımemı? tanrıyı bilmek oldumu şimdi rahatladınmı? :D  benim yaşadığımı ispatlıyabilirmisin? ki  aynı şey senin içinde geçerli bunu anmlamanı beklemiyorum nasıl? olsa anlamıyacaksın. agnostizim 2 ye ayrılır. ölüm öncesi ve sonrası. senin anlattığın ölüm öncesi agnostik benim anlattığımda ölüm sonrası agnostik. tek fark ölüm gerçeği . evrenın nereden? türediğini bilinmez demek tanrının varlığını kabul etmek demektir. tanrı şeytanda 

olsa şeytanı tanrı olarak kabul ediyorum demekle  eşdeğerdir.  agnostisizm mantığı bu. bilnemzcilik reddetmek değildir. birşeyi reddetmiyorsak var olduğunu savunabiliriz demektir. saygılarımla  :)  tekrar görüşelim  :D  

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

tanrının tanrı olduğunu ispatlamas! ı için sana ihtiyacı!  var ama :)  bunu gözden kaçırmamama çalış, bu yüzden onu eleştirebiliyorsun böylesine güçlü bir ihtimali unutuyorsun ya senin ateist olmanı   o istiyorsa bu ihtimali isakın hafife alma ateist olman belkide mükemmel bir şeydır. onun mantığında.  olmadığını iddia etmen bile

onun sayesinde oluyor bunu idrak edemiyorsun, idrak  etmeni beklemiyorum bu senin mantığın ama gerçekleri ne? senin mantığın nede? benin mantığım değiştirmiyor ne? yazikki bilinmeyen bir tanrı olduğunu düşünüyorum. peki? düşüncelerimi ve mantığımı 

doğru kullanmayı öğreniyorum. kesin olgularla tanrıya yaklaşmıyorum. ya varsadan korkuyorum ya yoksadan hiç korkmuyorum tıpkı senin gibiyim eminim  oldukça rahatım.  yani varsa

ondan korkuyorum, evreni yaratan bir ilahın bana neler? yapabiliiceğini hayal bile edemiyorum. ya yoksadan hiç korkmuyorum. 

çünkü bu imkansız biliyorum. 

Biraz kafan karışık gibime geldi. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Hiçkimse... yazdı:

Biraz kafan karışık gibime geldi. 

agnostiklerin her zaman kafası karışıktır kardeşim. saygılarımla :)  bir konuda haklısın kabul etmek zorundayım. ama bana göre kafası karışık insanlar aklı başında insanlardır. umarım bunu bir gün anlarsın.  

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, agnostik tanrı yazdı:

agnostiklerin her zaman kafası karışıktır kardeşim. saygılarımla :)  bir konuda haklısın kabul etmek zorundayım. ama bana göre kafası karışık insanlar aklı başında insanlardır. umarım bunu bir gün anlarsın.  

Ama çok net konuşuyorsun işte. Kafanın karışık olduğunu biliyorsan iyi?? 

Sitelerde Paylaş
On 05.01.2018 at 10:58, Yeni Üye yazdı:

Tanrıyı da öyle düşünebilirsiniz. Yani diyelim ki Tanrının bir Zatı var. Ayrıca Onun bir bedeni de var ve olan her şey(evrenler ve alemlerin toplamı) onun bedeni. Ancak O zat, bedeninde mutlak hüküm ve tasarruf sahibi. (Bizim vücudumuzda olanı biz yönetemeyiz ama O nun vücudunda Olan her şey, Onun yönetmesiyle ve iradesiyle oluyor.) insan diye kısmi özgürlüğü olan bir hücre olarak biz de o bedendeyiz. Dolayısıyla Onun zatını sizin anladığınız manada bilmemiz, görmemiz vb. mümkün mü? Dikkat ederseniz onun zatını bilmekten bahsediyorum. Onun bedeninin her hangi bir kısmını görmek için kafamızı çevirmek yeterli ama siz kendini görmek istediğiniz için bu mümkün değil.

kötü bir tanrı olduğunu  görmemek için ya kör yada aptal olmak gerekir. bunun başka bir izahı yoktur. çünkü yarattığı kudretli sisteme bakınız lütfen yaşam bakınız benı boşverin sadece  gerçekleri görücek kadar adıl olmaya çalışın .

:)  lütfen sürekli bana tanrının kudretini övmeyin  bana gerçek konularla gelin sunı yapmacık azbercı mantığınızı kullanmayın bana karşı bir işe yaramaz. :)  cesaretiniz varsa  gerçekleride haykırın yüzüme. benim tanrının kudretine ve güçüne ihtiyacım yok!!

benim tanrının vicdanına ve merhametine ihtiyacım var. tanrı madem beni yarattı iyi olduğunuda ispatlamak zorunda. bırakın iyi olmayı henuz ortalarda bile yok. :)  tanrının bir sorumlulugu olmak zorunda yoksa şeytandan farkı nedir? sorarlar adama

saygılarımla  kardeşim :) 

Sitelerde Paylaş

Hayatın amacı yoktur. Onu biz yaratırız. Tıpkı ahlakın olmadığı, daha doğrusu etik diyeyim ben buna, bizim yarattığımız gibi. Tıpkı hukuk, adalet olmadığı, bizim yarattığımız gibi. Bunlar insan ürünleridir, bunları biz kültürel evrimimizle yarattık.

Bunların doğada ancak ilkel hayvansal kökenlerini, evrimsel başlangıçlarını bulabilirsiniz. Hayatınızın anlamını yaratmak zorundasınız. Size anlam tepeden gökten inmeyecek.

Sitelerde Paylaş

Hayatınızı yaşayın, her anın tadını çıkartın, istemediğiniz bir şeyi yapmayın.

Mutlu olmaya çalışın.

Bir kurbağanın veya bir serçenin hayatının amacı neyse seninki de o.

Kenndi hayatınıza o kadar fazla anlam yüklemek gereksiz.

Bence.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, democrossian yazdı:

Hayatın amacı yoktur. Onu biz yaratırız. Tıpkı ahlakın olmadığı, daha doğrusu etik diyeyim ben buna, bizim yarattığımız gibi. Tıpkı hukuk, adalet olmadığı, bizim yarattığımız gibi. Bunlar insan ürünleridir, bunları biz kültürel evrimimizle yarattık.

Bunların doğada ancak ilkel hayvansal kökenlerini, evrimsel başlangıçlarını bulabilirsiniz. Hayatınızın anlamını yaratmak zorundasınız. Size anlam tepeden gökten inmeyecek.

merhaba :)  saygılarımla çök önemli bir konuya değindin. bu konu hakkında yeni bir başlık açmayı düşünüyorum.

ahlakın olmadığını insanlara defalarca ispatlamama rağmen dinciler hala bu konuda beni çok sert eleştiriyor.dostum ve kardeşim 

ilk çaglara gittiğimizde magarad yaşıyan ilkel insanlar ve kabileler. nasıl hayvan içgüdüsü altında sex yapıyorsa şimdide aynısı

amazonlarda yaşıyan modern kabılelerden olan insanlar ahlaksız yaşıyor. işte kanıtı bu. ahlakı biz icat ettik. kardeşim saygılarımla bu konuyu en iyi sen anlarsın. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, poiuz yazdı:

Hayatınızı yaşayın, her anın tadını çıkartın, istemediğiniz bir şeyi yapmayın.

Mutlu olmaya çalışın.

Bir kurbağanın veya bir serçenin hayatının amacı neyse seninki de o.

Kenndi hayatınıza o kadar fazla anlam yüklemek gereksiz.

Bence.

iyi güzel hoş diyosunda. :) bu dediklerini yapmak için zengin olmak geek. para gerek güç gerek.bende hiç biri yokki

gariban bir yaşlıyım ben :(  .. nasıl? mutlu olucam fakirler içinde bir formülün varmı? sevgili kardeşim :( 

Sitelerde Paylaş

İyi de bunda bir enteresanlık yok ki? Bir şey ya gökten düşecek, ya biz icat edeceğiz. Başka seçenek mi var da?

Ahlaksız yaşayan insan toplumu ise yoktur. Sadece onların ahlakı seninkinden farklıdır o kadar. Çünkü farklı kültürler farklı ahlaklar yaratır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...