Jump to content

Bu forumda hayatın gerçek amacını bulan varmı?

Recommended Posts

gönderildi (düzenlendi)
10 dakika önce, democrossian yazdı:

İyi de bunda bir enteresanlık yok ki? Bir şey ya gökten düşecek, ya biz icat edeceğiz. Başka seçenek mi var da?

Ahlaksız yaşayan insan toplumu ise yoktur. Sadece onların ahlakı seninkinden farklıdır o kadar. Çünkü farklı kültürler farklı ahlaklar yaratır.

sevgili democrossian kardeşim. :) bak şöyle algılarsan sanırım daha iyi analiz etme şansın olucaktır. ben ahlak derken. ilk çağlardaki  insanlardan bahsettim. magarada yasiyan ateşin icat olmadığı. olmadığı   bir dönem düşün. 

insanlar oklarla hayvan öldürüp onların etini çiğ olarak yedikleri döneme git lütfen. :)

akıl yok mantık hiç yok. zeka henuz ewrımleşmemış . ama ne? gariptirkı üreme çoktan  başlamış ve devam ediyor.peki? bu kadar 

bilncsiz bir varlık nasıl? olduda çogalma içgüdüsüyle tanıştı. bu ayrı bir parantez acılır bu konuda benım asıl merak ettiğim ve ugruna yıllarınımı harcadıgım fakat. bir sonuç alamadığım soru şuydu.

nasıl? olduda bilincsiz akıl anıden bir tetikleme sonucu bilnçli hale gelip bu günlere kadar geldik. işte bu soru çözüldüğünde

inanki  i hayata daha farklı bakıcam kardeşim. :) 

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 164
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Agnostik, çok saçmalıyorsun. İnsanlar oklarla avlanırken eti tabii ki pişiriyordu. Ahlak kuralları ise basit olarak hayvanlarda bile var. Ne ilkel insanından bahsediyorsun? Taş çalan penguene diğer penguenin tepkisi belgeselini izlemedin mi? Penguen ahlakı işte. Komşunun taşını çalma! Çalarsan yakalandığında gagayı yersin! Aniden tetiklenme filan yok, evrimden de tamamen habersizsin. Hiç mi ömründe açıp bir şey okumadın? Sonra da gelip burada kafa şişiriyorsun! Bari düzgün yazsan da okunsa! O da yok!

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, democrossian yazdı:

Agnostik, çok saçmalıyorsun. İnsanlar oklarla avlanırken eti tabii ki pişiriyordu. Ahlak kuralları ise basit olarak hayvanlarda bile var. Ne ilkel insanından bahsediyorsun? Taş çalan penguene diğer penguenin tepkisi belgeselini izlemedin mi? Penguen ahlakı işte. Komşunun taşını çalma! Çalarsan yakalandığında gagayı yersin! Aniden tetiklenme filan yok, evrimden de tamamen habersizsin. Hiç mi ömründe açıp bir şey okumadın? Sonra da gelip burada kafa şişiriyorsun! Bari düzgün yazsan da okunsa! O da yok!

sen ahlak deyince  tam olarak ne? anlıyorsun. sanırım burda ufak bir problem var. :lol:. ben cinsel ahlaktan bahsettim. :)

nasıl? olduda  modern günümüzde ahlak kavramı katı kurallar  oluşturdu. 

ve bazı ahlakı davranışlar suç oldu. nerdeydı? bu tanrı şimdimi? aklı başına geldi ha ne? dersin dostum. :0_80cbc_37a71a73_L:

magarada üreyenlerı  tanrı  hiç hatırlamıyor galıba.. tanrının ahlak anlayışı bumu?  tabı sen evrımcısın konuyu  kendıne cekme bırazcık evrensel düşün yahu.. oohooo  sende böyle yaparsan.  sen zekı birisin yahu..yoksa yanılıyormuyum? :0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

kötü bir tanrı olduğunu  görmemek için ya kör yada aptal olmak gerekir. bunun başka bir izahı yoktur. çünkü yarattığı kudretli sisteme bakınız lütfen yaşam bakınız benı boşverin sadece  gerçekleri görücek kadar adıl olmaya çalışın .

:)  lütfen sürekli bana tanrının kudretini övmeyin  bana gerçek konularla gelin sunı yapmacık azbercı mantığınızı kullanmayın bana karşı bir işe yaramaz. :)  cesaretiniz varsa  gerçekleride haykırın yüzüme. benim tanrının kudretine ve güçüne ihtiyacım yok!!

benim tanrının vicdanına ve merhametine ihtiyacım var. tanrı madem beni yarattı iyi olduğunuda ispatlamak zorunda. bırakın iyi olmayı henuz ortalarda bile yok. :)  tanrının bir sorumlulugu olmak zorunda yoksa şeytandan farkı nedir? sorarlar adama

saygılarımla  kardeşim :) 

Hocam, sen Yaratandan vazgeçemezsin. O yüzden boşuna çırpınıp durma. Zaten insan aklını, vicdanını, iradesini, ahlakını, estetiğini yani kısaca kendini inkar etmeden Yaratıcıyı inkar edemez. Bunu lafta değil, gerçekten yaptığında da yeri zaten cehennem değil, akıl hastanesidir.

Yanlış anlamazsanız, sizin psikolojik durumunuzun sıhhatinden pek emin olamadığımı ifade edeceğim. Ama iyiyseniz ihtiyacınız olan Gerçek olana kendi kısıtlı zanlarınızda oluşturduğunuz iyilik ve adalet nosyonunu dayatmayı bırakıp O nu olduğu gibi ve kendini bildiği, bildirdiği gibi kabul etme cesaretini göstermeniz. Siz bu cesareti gösterseniz de göstermeseniz de O değişmeyecek. Siz bu cesareti ve teslimiyeti gösterdiğinizde O da sizi olgunlaştıracak, mertebelerinizi yükseltecek, dünya ve ahiretin ferahlığı ve mutluluğunu yaşatarak size yumuşak yüzünü ve merhametini gösterecek zaten.

Siz Ona güvenmezseniz ve iyi olduğuna inanmazsanız size neyi ispatlamasını bekleyebilirsiniz ki? Ya da nasıl ispatlayabilir mesela? Ancak güvenip teslim olduğunuzda size verdiklerini görünce iyi olduğunu anlar ve bilirsiniz. Boğulan birisi kendini kurtarmaya gelen tek cankurtarana güvenmezse ve teslim olmazsa Onun iyi olduğunu nasıl anlayabilir?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Yeni Üye yazdı:

Hocam, sen Yaratandan vazgeçemezsin. O yüzden boşuna çırpınıp durma. Zaten insan aklını, vicdanını, iradesini, ahlakını, estetiğini yani kısaca kendini inkar etmeden Yaratıcıyı inkar edemez. Bunu lafta değil, gerçekten yaptığında da yeri zaten cehennem değil, akıl hastanesidir.

Yanlış anlamazsanız, sizin psikolojik durumunuzun sıhhatinden pek emin olamadığımı ifade edeceğim. Ama iyiyseniz ihtiyacınız olan Gerçek olana kendi kısıtlı zanlarınızda oluşturduğunuz iyilik ve adalet nosyonunu dayatmayı bırakıp O nu olduğu gibi ve kendini bildiği, bildirdiği gibi kabul etme cesaretini göstermeniz. Siz bu cesareti gösterseniz de göstermeseniz de O değişmeyecek. Siz bu cesareti ve teslimiyeti gösterdiğinizde O da sizi olgunlaştıracak, mertebelerinizi yükseltecek, dünya ve ahiretin ferahlığı ve mutluluğunu yaşatarak size yumuşak yüzünü ve merhametini gösterecek zaten.

Siz Ona güvenmezseniz ve iyi olduğuna inanmazsanız size neyi ispatlamasını bekleyebilirsiniz ki? Ya da nasıl ispatlayabilir mesela? Ancak güvenip teslim olduğunuzda size verdiklerini görünce iyi olduğunu anlar ve bilirsiniz. Boğulan birisi kendini kurtarmaya gelen tek cankurtarana güvenmezse ve teslim olmazsa Onun iyi olduğunu nasıl anlayabilir?

sevgili kardeşim bırak edebiyat yapmayı. asıl çırpınan ben değilim sensin görmüyormusun? ben tanrıya kızgın bir adamım

50 kusur hayatım boyunca  hayatı yeterince tanıdım. zaten bana hiç kimse akıl veremez. akıl vermeye kalkanlarda senin 

gibi 3 kuruşluk imam hatıp edebiyatı bilgisiyle. :) 

bana bu  vicdanlı tanrı saçmalıklarını  yutturaamzsın seni bir önceki iletimde uyarmıştım görmedinmi? bana bu tür klasık

ilahıyat  agzıyla  gelmeyın ezberrcı mantığınıız bende bir işe yaramıyor görün artık bunu zorlamanın sana yada bana hiç bir faydası olmadı bu güne kadar bunu anlayın bana yeter. 

benim senin yada 7 milyarın vicdanına ihtiyacım yok  yarın öbütgün ölüp gidiceksin. benim tanrının vicdanlı olduğuna dair

ispatına  ihtiyacım var. :)

eğer tanrı gerçekten vicdanlıysa şimdi ve şu an bana yardım ederdi. ama nerdee?? 

hepsi peri masalı.. biz ona nasıl? günenelimki? ispatı yok onu göremiyoruz . sadece bir yaşa malgısındayız hepsi bu bilmediğim

bir tanrı  kötüde olabilir. bu onun tercıhı :)  asıl sorun senın aklın ve zıhnın  bunu bile göremiyorsun görmekten acizsın

sonra eleştirince vayyyy efendım yazılarınız okunmuyor. diksiyonun çok düzgündür gel   ozaman canı canlı tartsalımda 

gerçek kapasitemi gör bakalım nasılmış? :)  yazılarımı eleştirmek acızlıktır . iddia ediyorum benim sorularıma ney cevep vericek babayıgıt daha anasından dogmadı . 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, democrossian yazdı:

O ne demek yahu? Ahlakı ne hakla kısıtlıyor, daraltıyorsun? Hadi öyle bile olsa yine değişmez. Ahlak yine var hayvanlarda bile. Çünkü eşini sahiplenme var.

hayvanlarda ahlakmı?  var yok artık  yaaa   . puhahahaha  :D  :0_80cbc_37a71a73_L::0_80cbc_37a71a73_L:

indir.jpg

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, democrossian yazdı:

Bro ben zaten diyorum bu adam tozutmuş diye.Bir tür fikir mastürbasyonu yapıp zihinsel boşalma yaşıyor olabilir.Ömründe başından sonuna kadar bir belgesel izledi mi acaba?Tanrı bilir.İzlese zaten yukarıda ki gibi saçmalayıp bizim de s.çacağımızı getirmeyecek.Adamı ishal eder bunun iletileri.Ha yan etki yapıp kabızda edebilir dikkatli olmak gerek.

Sitelerde Paylaş
On 05.01.2018 at 12:04, agnostik tanrı yazdı:

olmaması imkansız diyorum. :)  çünkü agnostisizm mantığıda bu aslında. daha geniş düşünürsek, tanrının varlığı yada yokluğu asla bilinemez demiyor. agnostisizm diyorki yaşam varolduğu sürece biz insanlar tanrının varlığını yada yokluğunu asla bilemeyiz. bu iki çizgi arasındaki gerçekliği göremiyorsan. agnostisizmi hiç anlamamışsın demektir. kardeşim saygılarımı sunuyorum. :)  

ben tanrının varlığını yada yokluğunu ispatlıyamam demiyor. agnostisizm diyoekı bu evrenin içinde isaptlıyamam yani ne? anladık bundan ölüm gerçeğini herkes kabul ediyor. bir tek senmi?kabul etmiyorsun. işte bu yüzden ölüm olmasaydı sana katılırdım. ama ölüm bunun için var. bunu göremiyorsan. ben sana yardımcı olurum çok net görürsün :)  işte bu yüzden bir yaşam var bir görsellik var bu sahte görselliğin arkasına gizlenen bir bilinmeyen var. işte gerçek agnostisizm budur. 

Ölümün konuyla ne ilgisi var? Ölünce bu evren dışında bir şeyler mi ortaya çıkıyor, ne oluyor da Tanrı ihtimali doğuyor?

Agnostisizm bunların hiçbiriyle ilgilenmez öncelikle. Pratikte ateizmden hiçbir farkı yoktur, agnostikler oturup ölüm sonrasını falan düşünmezler, ölümde de yaşamda da gizem aramazlar.

Senin ipe sapa gelmez, bir oradan bir buradan edindiğin düşüncelerinin ne agnostisizmle ne de diğerleriyle ilgisi var. 

Şahsen agnostisizm benim en hoşlanmadığım düşünme biçimidir filan ama senin tuhaf fikirlerinin agnostisizmle hiç ilgisi yok. Agnostikler Tanrı'ya inanmazlar, Tanrı'yla uğraşmazlar, Tanrı yok gibi yaşar giderler. Teknik bir yaklaşımdır agnostisizm.

Sense Tanrı var diyorsun, bundan eminsin. 

Sitelerde Paylaş

@agnostik tanrı nın agnostisizm algı ve anlayışı yanlış, evrim anlayışı yanlış, ahlak ve bilinç kavramlarına yaklaşımı yanlış(bilgisi eksik), hatta ve hatta kendi agnostisizmi dahi yanlış ve tutarsız ki, ara ara tanrıya ya da o tip bir şeye gönderme yaparak da bir şeyler anlatıyor..

Agnostik tanrı'ya kulak veren adam değil agnostisizm-ateizm falan, teizmi bile doğru dürüst anlayamaz, hepsini çorbaya çevirir.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

sevgili kardeşim bırak edebiyat yapmayı. asıl çırpınan ben değilim sensin görmüyormusun? ben tanrıya kızgın bir adamım

50 kusur hayatım boyunca  hayatı yeterince tanıdım. zaten bana hiç kimse akıl veremez. akıl vermeye kalkanlarda senin 

gibi 3 kuruşluk imam hatıp edebiyatı bilgisiyle. :) 

bana bu  vicdanlı tanrı saçmalıklarını  yutturaamzsın seni bir önceki iletimde uyarmıştım görmedinmi? bana bu tür klasık

ilahıyat  agzıyla  gelmeyın ezberrcı mantığınıız bende bir işe yaramıyor görün artık bunu zorlamanın sana yada bana hiç bir faydası olmadı bu güne kadar bunu anlayın bana yeter. 

benim senin yada 7 milyarın vicdanına ihtiyacım yok  yarın öbütgün ölüp gidiceksin. benim tanrının vicdanlı olduğuna dair

ispatına  ihtiyacım var. :)

eğer tanrı gerçekten vicdanlıysa şimdi ve şu an bana yardım ederdi. ama nerdee?? 

hepsi peri masalı.. biz ona nasıl? günenelimki? ispatı yok onu göremiyoruz . sadece bir yaşa malgısındayız hepsi bu bilmediğim

bir tanrı  kötüde olabilir. bu onun tercıhı :)  asıl sorun senın aklın ve zıhnın  bunu bile göremiyorsun görmekten acizsın

sonra eleştirince vayyyy efendım yazılarınız okunmuyor. diksiyonun çok düzgündür gel   ozaman canı canlı tartsalımda 

gerçek kapasitemi gör bakalım nasılmış? :)  yazılarımı eleştirmek acızlıktır . iddia ediyorum benim sorularıma ney cevep vericek babayıgıt daha anasından dogmadı . 

Anladığım kadarıyla sizi engelli yaptığı için ve buna bağlı diğer şeyler dolayısıyla Tanrıya kızgınsınız. Hatta bu durumunuzdan dolayı kin duyacak, suç atacak ve kızacak birinin var olması, olmamasına göre sizin için pratik faydası daha yüksek olduğu için O nun var olmasını istiyorsunuz. Size sadece şunu söyleyeceğim. Doğru anladıysam sadece bu durumunuzda bile ben Tanrının iki merhametini gördüm.

1. Sizi bırakmıyor

2. Sizi bırakmamak için günah keçiniz olmayı bile kabul ediyor. Hatta günah keçiniz olmak suretiyle sizi bırakmıyor.

Sonra biraz kişisel olacak ama size kendimle ilgili şunu söylemek istiyorum. Ben 34 yaşında kanserden vefat etmiş ve 28 yaşındaki karısını, dört yetimiyle, geride sadece dul yetim maaşıyla bırakmış bir babanın o zaman 1 yaşında olan en küçük çocuğuyum. Bugün babamın yaşına geldim, evli çocuk sahibi, Boğaziçi Üniversitesini bitirmiş, beni tatmin eden bir işi olan, inanılmaz mutlu bir insanım, elhamdülillah. Beni babasız bırakan da O, büyütüp, yetiştirip razı olduğum günlere eriştiren de O. Tabi bunu Annemin ve akrabalarımın kalplerine koyduğu sevgi, merhamet, insanlık duygusunu aracı kılarak yaptı. Siz de lütfen çekinmeyin. Eğer bu forumda bir insanın yardımcı olabileceği bir konu varsa dile getirmekten. İnsan insanın yurdudur demişler.

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Beni babasız bırakan da O, büyütüp, yetiştirip razı olduğum günlere eriştiren de O. Tabi bunu Annemin ve akrabalarımın kalplerine koyduğu sevgi, merhamet, insanlık duygusunu aracı kılarak yaptı. Siz de lütfen çekinmeyin. Eğer bu forumda bir insanın yardımcı olabileceği bir konu varsa dile getirmekten. İnsan insanın yurdudur demişler.

Bu Allah'ın değil, birincil olarak annenizin başarısı. Helal olsun kadına. Çok zor bir şeyi başarmış. Çoğu kadın dağıtıyor çünkü, kendi derdini çocukların ihtiyaçlarının önüne koyup hatalar yapıyor. Anneniz akıllı, son derece düzgün ve doğru bir kadınmış. Sizi de tebrik ederim, onca zorluk içinde ne güzel okuyup eğitim almış, tertemiz hayat kurmuşsunuz.

Peki ya babasını veya anasını daha minicik yaşında kaybedip sersefil yaşamaya mahkum olan, sahipsiz kalan, kimselere sığınamayıp sokaklarda yaşamaktan başka çaresi olmayan binlerce çocuğun suçu ne? Allah sizi gördü de onları niye görmedi, görmüyor? Beyoğlu'nun arka sokaklarını geçtim, İstiklal'de harıl harıl sokak çocuğu topladım ellerimle, onlarca, yüzlerce çocuk korkunç hayatlar yaşıyor, bir kap yemek ve veya torbanın dibinde kalmış iki nefeslik tiner için can arkadaşını gözünü kırpmadan bıçaklıyordu bu çocuklar.

Yani herkes sizin gibi şanslı olmuyor, Allah herkese adil davranmıyor. Çocukları değil de ana babalarını cezalandıryor, onları çocuklarıyla sınıyor demeyin lütfen.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Ölümün konuyla ne ilgisi var? Ölünce bu evren dışında bir şeyler mi ortaya çıkıyor, ne oluyor da Tanrı ihtimali doğuyor?

Agnostisizm bunların hiçbiriyle ilgilenmez öncelikle. Pratikte ateizmden hiçbir farkı yoktur, agnostikler oturup ölüm sonrasını falan düşünmezler, ölümde de yaşamda da gizem aramazlar.

Senin ipe sapa gelmez, bir oradan bir buradan edindiğin düşüncelerinin ne agnostisizmle ne de diğerleriyle ilgisi var. 

Şahsen agnostisizm benim en hoşlanmadığım düşünme biçimidir filan ama senin tuhaf fikirlerinin agnostisizmle hiç ilgisi yok. Agnostikler Tanrı'ya inanmazlar, Tanrı'yla uğraşmazlar, Tanrı yok gibi yaşar giderler. Teknik bir yaklaşımdır agnostisizm.

Sense Tanrı var diyorsun, bundan eminsin. 

ateizm, din ile ilgili bir kavram değil, tanrı ile ilgili bir kavramdır. Dinlerin varlığı, dinlerin tanımının ne olduğu, dinlerin iyi mi yoksa kötü mü olduğu ateizmin konusu ve tartışma alanı dışındadır. Ateizm, her tür metafiziği reddettiği için, kendini metafizik öğeler üzerinden temellendiren dinlerin metafizik boyutlarını da reddeder. Yani bu, özellikle dinlere karşı sergilenen bir duruş değil, genel olarak tüm metafizik inanışlara karşı bir duruştur.Ateist, tanrı veya tanrıların varlığını hayal ürünü bulan kişidir. Ateizm bir inanç değildir. Çoğu zaman yanlış ifade edildiği şekli ile (tanrıtanımaz kelimesinde olduğu gibi) tanrıyı inkar eden kişi değildir. Çünkü "inkar" varolan bir şeyin reddedilmesi anlamı taşır, oysa ki ateistlere göre tanrı varolmadığı için onun "inkar edilmesi" de yanlış bir terminolojik kullanım olacaktır.

sana göre hiç bir inanç biçimi gerçek  değildir. al işte gerçek  ateizmde  ateist olmuşsun ama ateizmın temelını mantığını neyle özdeşleştiğini kuramsal ve kavramsal olarak hiç ama hiç anlamaışsın. . birde kaşıma geçmiş diyorsunkı sen agnostisizmi bilmiyorsun.  her iannşın 2 yanı vardır. bir metafızık boyut 2. side maddesel boyutu her ikisinide kabul etmek zorundayız. yok kabul etmıyorsun buyur bana tanrının olmadığını şimdi ispatla ozaman yoksa senın de benden bir farkınmı? kalır sanıyorsun.

sen agnostisizmı metafızık boyut olarak inceledınmı? hiç. ateistler tanrıyı reddetmez tanrının ispatı olmadığını savunurlar. aynı şekilde agnoztisim de tanrının varlıg yada yoklugu ispatlanamaz der. ama sizlerin anlamadığı yada anlayıpta bilerek yaptığı şudur. ben metafızk bir varlık olarak tanrının olmadığına nasıl? bir argüman  sundumkı?  bu güne kadar. 

evrenin içinde tanrı olmadığını  ispatlamak kolay tabi sen hiç NEGATİF ATEİİZM DİYE BİRŞEY DUYDUNMU ilkelerını amaclarını

anlamlarını negatıf ateizimde karşılastırdınmı? hiç senmı? bana agnostizimı? ögreticeksın sana kaldı? bu iş. sen kendine bak 

daha ateizmi bilmeyen biri bana yardımıcı olamaz . sen önce ateizmi tam olarak ögren sonra gel ben burdayım devam edelim. :) pratıkte ateizm ile agnostisim kardeştir ama bu pratık kavramı senın düşündüğün gibi değildir. çünkü pratıkte her iki kavramda tanrıya inanmaz ama olmadığınıda ispatlıyamaz. metazfızık boyuttan bahsediyorum. ama agnostisizm ateizmden tek farkı tanrının varlığı yada yokluğu yaşam boyunca bilinemez der. yani ölüm sonrasınıda hesaplar ama ateizm ölüm sonrasını hesaplamaz.

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
2 saat önce, teflon yazdı:

@agnostik tanrı nın agnostisizm algı ve anlayışı yanlış, evrim anlayışı yanlış, ahlak ve bilinç kavramlarına yaklaşımı yanlış(bilgisi eksik), hatta ve hatta kendi agnostisizmi dahi yanlış ve tutarsız ki, ara ara tanrıya ya da o tip bir şeye gönderme yaparak da bir şeyler anlatıyor..

Agnostik tanrı'ya kulak veren adam değil agnostisizm-ateizm falan, teizmi bile doğru dürüst anlayamaz, hepsini çorbaya çevirir.

sizler nasıl? ateistsiniz yahu.. bir insan bu kadarmı? cahil olur. ateistler çok  zekı olurlar. ama sizin gibiler eleştirmekten kendini hiç geliştirememiş sanırım  :) 

sen hiç zayıf ve güçlü agnostisizm diye birşey duymadınmı?  :)

aynı şekılde zayıf.  agnostısım tıpkı ateizm gibidir. tanrının olması imkansızdır der. ama güçlü agnostisizm tanrının bilienemez olduğunu savunur yanı tanrıyı reddetmez.   geniş bilgi için wikipediaya bakabilirsiniz. :) 

aynı sekılde negatıf ve pozitıf olmak  üzere ateizmde 2 ye ayrılır sen pozitif.   ateistsın. bunu bilmemek için aptal olmak gerekır.

sen benı ne? kadar tanıyorsunkı neyi? ne?  kadar bildiğimi anlıyacaksın. ama ben senı anında anladım sen pozitif ateistsın.

çünkü negatif ateistler tanrının olabilicegınıde hesaplar tıpkı agnostizim gibidir. her iki kavramımda güçlü ve zayıf kavramları vardır. felsefe okumadığınız nasılda ? bellı oluyor :)  

haaa size göre yazılarım kötü değilmi?  vayy beeee  :D  onun dışındakı kaprisler hiç gözükmüyor değilmi? 

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Yeni Üye yazdı:

Anladığım kadarıyla sizi engelli yaptığı için ve buna bağlı diğer şeyler dolayısıyla Tanrıya kızgınsınız. Hatta bu durumunuzdan dolayı kin duyacak, suç atacak ve kızacak birinin var olması, olmamasına göre sizin için pratik faydası daha yüksek olduğu için O nun var olmasını istiyorsunuz. Size sadece şunu söyleyeceğim. Doğru anladıysam sadece bu durumunuzda bile ben Tanrının iki merhametini gördüm.

1. Sizi bırakmıyor

2. Sizi bırakmamak için günah keçiniz olmayı bile kabul ediyor. Hatta günah keçiniz olmak suretiyle sizi bırakmıyor.

Sonra biraz kişisel olacak ama size kendimle ilgili şunu söylemek istiyorum. Ben 34 yaşında kanserden vefat etmiş ve 28 yaşındaki karısını, dört yetimiyle, geride sadece dul yetim maaşıyla bırakmış bir babanın o zaman 1 yaşında olan en küçük çocuğuyum. Bugün babamın yaşına geldim, evli çocuk sahibi, Boğaziçi Üniversitesini bitirmiş, beni tatmin eden bir işi olan, inanılmaz mutlu bir insanım, elhamdülillah. Beni babasız bırakan da O, büyütüp, yetiştirip razı olduğum günlere eriştiren de O. Tabi bunu Annemin ve akrabalarımın kalplerine koyduğu sevgi, merhamet, insanlık duygusunu aracı kılarak yaptı. Siz de lütfen çekinmeyin. Eğer bu forumda bir insanın yardımcı olabileceği bir konu varsa dile getirmekten. İnsan insanın yurdudur demişler.

1. si ben engellı değilim 2. si bu sözunuzu lütfen geri alın bunu çok ciddi bir sekılde hakaret sayarım. 

benim durumum sizi ilgilendirmez. hayallerını umutlarını al ve benımle irtibatını kes lütfen . tanrının benı bırakıp bırakmadığını 

nerden?biliyorsun bunu yalnızca tanrılar bilir. bana imam hatıp agzıyla konuşma en nefret ettıgım şeydır. 

senın maddı durumun umrumda değil. senın gibi milyonlar var . bunları görmeyen tanrı senimi? görücek. güldürme benı 

bir daha bana ilahıyat agzıyla yorum yaparsan kusura bakma senı engelemek zoorunda kalıcam. hadi şimdi git tanrın yardım etsın sana . 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

1. si ben engellı değilim 2. si bu sözunuzu lütfen geri alın bunu çok ciddi bir sekılde hakaret sayarım. 

Peki değilseniz değilsinizdir. Kızacak bir şey yok. yorumumu geri alıyorum. Ama engelli olmak suç ya da hakaret değildir. Engelli olmak herkesin her an başına gelebilecek bir şeydir. 

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

ateizm, din ile ilgili bir kavram değil, tanrı ile ilgili bir kavramdır. Dinlerin varlığı, dinlerin tanımının ne olduğu, dinlerin iyi mi yoksa kötü mü olduğu ateizmin konusu ve tartışma alanı dışındadır. Ateizm, her tür metafiziği reddettiği için, kendini metafizik öğeler üzerinden temellendiren dinlerin metafizik boyutlarını da reddeder. Yani bu, özellikle dinlere karşı sergilenen bir duruş değil, genel olarak tüm metafizik inanışlara karşı bir duruştur.Ateist, tanrı veya tanrıların varlığını hayal ürünü bulan kişidir. Ateizm bir inanç değildir. Çoğu zaman yanlış ifade edildiği şekli ile (tanrıtanımaz kelimesinde olduğu gibi) tanrıyı inkar eden kişi değildir. Çünkü "inkar" varolan bir şeyin reddedilmesi anlamı taşır, oysa ki ateistlere göre tanrı varolmadığı için onun "inkar edilmesi" de yanlış bir terminolojik kullanım olacaktır.

sana göre hiç bir inanç biçimi gerçek  değildir. al işte gerçek  ateizmde  ateist olmuşsun ama ateizmın temelını mantığını neyle özdeşleştiğini kuramsal ve kavramsal olarak hiç ama hiç anlamaışsın. . birde kaşıma geçmiş diyorsunkı sen agnostisizmi bilmiyorsun.  her iannşın 2 yanı vardır. bir metafızık boyut 2. side maddesel boyutu her ikisinide kabul etmek zorundayız. yok kabul etmıyorsun buyur bana tanrının olmadığını şimdi ispatla ozaman yoksa senın de benden bir farkınmı? kalır sanıyorsun.

sen agnostisizmı metafızık boyut olarak inceledınmı? hiç. ateistler tanrıyı reddetmez tanrının ispatı olmadığını savunurlar. aynı şekilde agnoztisim de tanrının varlıg yada yoklugu ispatlanamaz der. ama sizlerin anlamadığı yada anlayıpta bilerek yaptığı şudur. ben metafızk bir varlık olarak tanrının olmadığına nasıl? bir argüman  sundumkı?  bu güne kadar. 

evrenin içinde tanrı olmadığını  ispatlamak kolay tabi sen hiç NEGATİF ATEİİZM DİYE BİRŞEY DUYDUNMU ilkelerını amaclarını

anlamlarını negatıf ateizimde karşılastırdınmı? hiç senmı? bana agnostizimı? ögreticeksın sana kaldı? bu iş. sen kendine bak 

daha ateizmi bilmeyen biri bana yardımıcı olamaz . sen önce ateizmi tam olarak ögren sonra gel ben burdayım devam edelim. :) pratıkte ateizm ile agnostisim kardeştir ama bu pratık kavramı senın düşündüğün gibi değildir. çünkü pratıkte her iki kavramda tanrıya inanmaz ama olmadığınıda ispatlıyamaz. metazfızık boyuttan bahsediyorum. ama agnostisizm ateizmden tek farkı tanrının varlığı yada yokluğu yaşam boyunca bilinemez der. yani ölüm sonrasınıda hesaplar ama ateizm ölüm sonrasını hesaplamaz.

Birincisi, ben ateizm tanımı yapmadım, dolayısıyla ateizmin "inkar" olduğunu söylemiş değilim.  En salak ateist bile ateizmin "Tanrı'nın varlığını inkar" olmadığını bilir, o yüzden geç bunları şimdi.

Sen agnostik falan değilsin, basbayağı Tanrıcısın, Tanrı kesinlikle vardır falan diyorsun. Agnostik biri böyle demez, metafiziğe falan da inanmaz. Sen ölümden metafiziğe ulaşıp Tanrı uyduran salağın tekisin.

Burada doğru düzgün ateist olan hiç kimseyle hiçbir şey tartışamazsın. Deli deyip geçerler, nitekim öyle de olmuş.

Ortalığı kirletmesen yanıt da vermezler ama burası forum olduğu ve yazılanlar ortada durduğu için düzeltmek de gerekiyor. 

Tanrı yok, olmadı, olması da mümkün değil. Bunu ıspatlamak için de çok bir şey bilmek gerekmiyor. Bakarsın çevreye, doğaya ve bunları anlamak için bilime, beş dakika içinde görürsün ki herhangi bir Tanrı yok. Olmadığı için kimse görmüyor, bilim bahsini bile etmiyor, herhangi bir bilimsel formülde fonksiyon olarak geçmiyor.

Bu kadar basittir. Ama aman da metafizik, evren dışı alemler, şu bu dersen, git bi tedavi ol filan diye öneride bulunur geçerim.

Sen kendini çok özel, adeta seçilmiş filan görüyorsun, gerçeğin sırrına ermiş biri olduğunu düşünüyorsun. İletilerinde çok açık bu.

Sağlıksız bir tipsin velhasıl. Bir dediğin bir dediğini tutmuyor çünkü sürekli duygu uçuşmaları yaşıyor, yazılarında da düşünce değil duygularını belirttiğin için bu durum çok net görülüyor.

Ama işte bizim meselemiz burada kişilerin anlık duyguları vb olmadığı için bu tür şeylerle forumun meşgul edilmesini ve tartışmaların öznelleşmesini pek hoş karşılamıyoruz. 

Kısaca, bize ne senin her dakika değişen duygularından, başlıktan başlığa farklılık gösteren Tanrı algından vs... Onları seninle paylaşmayana da çıkışıyorsun...

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Türk Ateist yazdı:

Birincisi, ben ateizm tanımı yapmadım, dolayısıyla ateizmin "inkar" olduğunu söylemiş değilim.  En salak ateist bile ateizmin "Tanrı'nın varlığını inkar" olmadığını bilir, o yüzden geç bunları şimdi.

Sen agnostik falan değilsin, basbayağı Tanrıcısın, Tanrı kesinlikle vardır falan diyorsun. Agnostik biri böyle demez, metafiziğe falan da inanmaz. Sen ölümden metafiziğe ulaşıp Tanrı uyduran salağın tekisin.

Burada doğru düzgün ateist olan hiç kimseyle hiçbir şey tartışamazsın. Deli deyip geçerler, nitekim öyle de olmuş.

Ortalığı kirletmesen yanıt da vermezler ama burası forum olduğu ve yazılanlar ortada durduğu için düzeltmek de gerekiyor. 

Tanrı yok, olmadı, olması da mümkün değil. Bunu ıspatlamak için de çok bir şey bilmek gerekmiyor. Bakarsın çevreye, doğaya ve bunları anlamak için bilime, beş dakika içinde görürsün ki herhangi bir Tanrı yok. Olmadığı için kimse görmüyor, bilim bahsini bile etmiyor, herhangi bir bilimsel formülde fonksiyon olarak geçmiyor.

Bu kadar basittir. Ama aman da metafizik, evren dışı alemler, şu bu dersen, git bi tedavi ol filan diye öneride bulunur geçerim.

Sen kendini çok özel, adeta seçilmiş filan görüyorsun, gerçeğin sırrına ermiş biri olduğunu düşünüyorsun. İletilerinde çok açık bu.

Sağlıksız bir tipsin velhasıl. Bir dediğin bir dediğini tutmuyor çünkü sürekli duygu uçuşmaları yaşıyor, yazılarında da düşünce değil duygularını belirttiğin için bu durum çok net görülüyor.

Ama işte bizim meselemiz burada kişilerin anlık duyguları vb olmadığı için bu tür şeylerle forumun meşgul edilmesini ve tartışmaların öznelleşmesini pek hoş karşılamıyoruz. 

Kısaca, bize ne senin her dakika değişen duygularından, başlıktan başlığa farklılık gösteren Tanrı algından vs... Onları seninle paylaşmayana da çıkışıyorsun...

neyi? gecicen yahuu asıl geç burdan ben yazdıktan sonramı? aklın basına geldi . bırak bu numaraları yemezler . 

tanrınıın varlığını yada yoklugunu. tartısmıyorum. bumu? seni gerdı. kardeşim. saygsıızca seviyesızce eleştirmek hosunuza gidiyorsa. dengınızı bulun derım. ben daha çok saygın bir tartışmayı  tercıh ederım. ama  siz ikiniz  teflon ve sen 

eleştirmek yerıne biraz yapıcı olsanız . ne? kaybedersınız. 

gerçegin sırrına erdıgım falan filan yok. benim aklım ve mantığım anibal gibidir. anibalı örnek alırım ben şaşırdınız değilmi? 

ama doğrusu bu. bana  göre anibal burdakı en zekı insandır. 

bu haya acımzasıdır ahlaksızdır. anıbal gibi olmak zordur. bu forumda örne kaldığım tek kardeşımdır. benım. 

şimdi sen dersinkı bu dengesız duygularında tesadüf dimi yaaaaa..  herşey tesadüf zaten  sizlere göre  yanlış anlasılmasın

karakter olarak anıbala çok benziyorum  dedım yoksa  düüşnce yapısı olarak ateist ve agnostık farklıdır. bunu bilmeyen cahildir.yanlış anlaşılmasın siz beni ne? kadar haksız olarak eleştirisenız benımde huyumdur. aynı silahla karşılık veririm bu böyle uzar gider. ama ne? olur sonunda biliyormusun? kalpler kırılır . sizleri üzmek istemem kalbinizi kırmak istemem ama anibalı nasıl? kabul ettiysenız aynı saygıyı ve anlayısı sizlerdende beklemek hakkımdır. siz bana dost eliniz uzatın bende size 

saygımı uzatim. :)   ama benım agnostiizmı bilmediğimi iddia etmeniz çok ayıptır. saygısızlıktır. bırakın bilen birini bilmeyen biri için bile çok kırıcı olur bu sözler. lütfen yorumlarımıza bundan sonra dikkat ! edelim. tek istediğim bu. ben burdakı hiç kımseye benzemem ve bana bir daha salak dersen senı engellerım duvara yazarsın. 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

neyi? gecicen yahuu asıl geç burdan ben yazdıktan sonramı? aklın basına geldi . bırak bu numaraları yemezler . 

tanrınıın varlığını yada yoklugunu. tartısmıyorum. bumu? seni gerdı. kardeşim. saygsıızca seviyesızce eleştirmek hosunuza gidiyorsa. dengınızı bulun derım. ben daha çok saygın bir tartışmayı  tercıh ederım. ama  siz ikiniz  teflon ve sen 

eleştirmek yerıne biraz yapıcı olsanız . ne? kaybedersınız. 

gerçegin sırrına erdıgım falan filan yok. benim aklım ve mantığım anibal gibidir. anibalı örnek alırım ben şaşırdınız değilmi? 

ama doğrusu bu. bana  göre anibal burdakı en zekı insandır. 

bu haya acımzasıdır ahlaksızdır. anıbal gibi olmak zordur. bu forumda örne kaldığım tek kardeşımdır. benım. 

şimdi sen dersinkı bu dengesız duygularında tesadüf dimi yaaaaa..  herşey tesadüf zaten  sizlere göre  yanlış anlasılmasın

karakter olarak anıbala çok benziyorum  dedım yoksa  düüşnce yapısı olarak ateist ve agnostık farklıdır. bunu bilmeyen cahildir.yanlış anlaşılmasın siz beni ne? kadar haksız olarak eleştirisenız benımde huyumdur. aynı silahla karşılık veririm bu böyle uzar gider. ama ne? olur sonunda biliyormusun? kalpler kırılır . sizleri üzmek istemem kalbinizi kırmak istemem ama anibalı nasıl? kabul ettiysenız aynı saygıyı ve anlayısı sizlerdende beklemek hakkımdır. siz bana dost eliniz uzatın bende size 

saygımı uzatim. :)   ama benım agnostiizmı bilmediğimi iddia etmeniz çok ayıptır. saygısızlıktır. bırakın bilen birini bilmeyen biri için bile çok kırıcı olur bu sözler. lütfen yorumlarımıza bundan sonra dikkat ! edelim. tek istediğim bu. ben burdakı hiç kımseye benzemem ve bana bir daha salak dersen senı engellerım duvara yazarsın. 

Öyle valla. Seni okuyunca aklım başıma geldi, ateizmi senden öğrendim. 

Şu seviye, bilmem ne laflarını bi bırak. Seni tanıdım şimdi, seviyeni de senden küfürün ağa babasını yemiş biri olarak iyi bilirim. Geç bu işleri.

Anibal filan demişsin bir de... Aman anibal'i sevmeyi bırak da yazdıklarıyla ilgilen, azıcık bir şeyler öğren ondan. Çok sağlam hocadır zira ama böyle sevmekle sevilmekle filan ilgilenmez.

Bırak duygularından bahsetmeyi.

Beni engellemen filan da zerre kadar umurumda olmaz. Ayrıca ne ben ne de Teflon senin saçma sapan, uçuşup duran duygularına hitap etmek, seni anlamak zorunda değiliz. Burası blog değil, forum. Sen ise burayı açıkça çöpe çeviriyorsun.

O yüzden sen dikkatli olursan daha iyi olur.

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, agnostik tanrı said:

merhaba :)  saygılarımla çök önemli bir konuya değindin. bu konu hakkında yeni bir başlık açmayı düşünüyorum.

ahlakın olmadığını insanlara defalarca ispatlamama rağmen dinciler hala bu konuda beni çok sert eleştiriyor.dostum ve kardeşim 

ilk çaglara gittiğimizde magarad yaşıyan ilkel insanlar ve kabileler. nasıl hayvan içgüdüsü altında sex yapıyorsa şimdide aynısı

amazonlarda yaşıyan modern kabılelerden olan insanlar ahlaksız yaşıyor. işte kanıtı bu. ahlakı biz icat ettik. kardeşim saygılarımla bu konuyu en iyi sen anlarsın. 

Alakın olmadığı pek doğru değil. Fakat, ahlakın tanımı yanlış. 

Ahlakı da biz icat etmedik, biz var olurken, o da bizle birlikte varoldu. Yani biyolojik bir süreç ahlak denilen şey sadece. 

Hemen her canlıda belli bir ahlak öngörüsü var, kiminde çok zayıf, kiminde ise çok güçlü. Bu hususta en açık ara önde gidenler, insan değil, arılar, karıncalar falan. Neyse, meselemiz bu değil. Önce ahlakın doğru tanımını yapmak gerekiyor. 

Ahlak, canlılar arasında çatışmaları ve türün (genetik bütün) devamlılığını sağlamak üzere kazanılmış, biyolojik temellerden kaynaklanan davranışlardır. 

Ha, bu arada, ahlak açısından körelmiş olanlara, ahlaklı yaklaşmak genellikle boşa gider. Zira onlarda sizin yaklaşımınızı ahmaklık olarak değerlendirme dışında bir algı yaratmaz. 

Peki ahlakı ne köreltir? Kültürler. Kültür denen şey, doğal, içgüdüsel ahlak örgüsünün, dışarıdan üst beyni güdülemek yoluyla aşınmasına yol açar. Bu açıdan en büyük ahlak yokedicisi, dindir. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...