Jump to content

İran Olayları

Recommended Posts

Aylar öncesinden bu forumda da dile getirmiştim, herkes Kuzey Kore'nin bir savaş çıkarabileceğini düşünürken ben İran'a dikkat çekmiştim ama ciddiye alan olmamıştı.

Aynen düşündüğüm gibi oldu, şimdi bir arap baharı esiyor ardından birileri saldırabilir, her zaman böyle oluyor, bu artık normalleşti.

Kapitalizmin coğrafyayı ve kaynakları kendine göre uyarlama konusudur, zamanı gelince her ülke bundan nasibini alır, şimdi sıra İran'da, yarın bizde, böyle gider.

Her zaman dediğimi burada tekrarlayayım, bu uyarlama sadece kapitalizme ait değildir, daha ziyade müslümlerin din sevdasına dayanan geri zekalılıklarının bir sonucudur.

İslamın olduğu her ülkede aynı sonucu görmek normaldir, sen islam adına bu kadar geri kalırsan birileri de haddini bildirir, dünyanın kanunu böyledir...

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Charles dawkins yazdı:

Bildiğiniz gibi İran da gösteri olaylari  oluyor. Kimisi rejime gösteriler yapıp şeriate karşı geliyor kimisi dini lidere kanımız armağan diye destek çıkıyor bu olaylara ise Amerikan oyunları ( klasik sözler ) diyorlar.  Yorumlariniz nelerdir ?

dünya hızla değişiyor. 5 yıl içinde 3. dünya savası çıkabilir. :) ama önce iç savaşlar olucak. önce arap baharı oldu. sonrada suriye bölündü. ve şimdide irran irandan sonrada türkiye var. bu kaçınılmazdır. 

bunlar amerika yada israilin oyunlar ıdeğildir. insanlar artık uyanıyor. yıllardır uyarıyorum. aydınlanma  cagına girdik diyorum.

insanlar baskıcı totaliter rejimlere karşı aklını ve zekasını kullanmaya başladı. 

dünya 5 yıl içinde felakate sürüklenebilir.  trrumpun çok az farkla  secilicegını söylediğimde benimle dalga gectiler . ama daha sonra, 

bana saygı duymaya başladılar. ama ben çoktan gitmiştim :) şimdide görüyorum 3. dünya savaşı 5 yıl içinde % 100 çıkıcak. savası kuzay kore baslatıcak. guam adasındakı abd  üssüne füze atıcak ve 3. dünya savasıda baslamış olucak. not alın . 

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hiiç öyle dış güçler, Amerika, şu bu yok bu işinde. Bizzat İran'ın kendi halkının gerçekleştirdiği bir ayaklanmadır. "Kahrolsun İslam Cumhuriyeti" diyen bu büyük kitle artık gerçekten bıkmış ve kendini sokaklara atıp hak aramaya koyulmuş.

Neden bu insanlara ayaklanma yapmak, mollalara, dincilere, şeriatçılara direnmek ve daha özgür bir hayat sürmeyi istemek yakıştırılamıyor, bunu anlamıyorum. Anlamamaktan çok üzülüyorum. Üzülme nedenim, bunu düşünenlerin kendilerine de hakaret ettiklerini ve aşağıladıklarını görememeleri. 

Biz de 2013'de ayaklandık, milyonlarca insan haftalar boyu sokaklarda direndik, dünyanın dikkatini çektik. Gezi direnişi için de dış mihraklar dendi, hala deniyor. Hadi bunu diyenler geri zekalı, yobaz veya AKP'li olmayana düşman olduğu için diyor. İran'dan farklı olarak biz zaten laik bir ülkeye sahibiz ve özgürlüklerimiz kısıtlandığı, din baskısı arttığı, ülke her şeyiyle talan edildiği için ayaklandık. Geriye gitmeyi istemediğimizi, mevcut sistemi korumayı da aşıp daha iyisine sahip olmayı hedeflemek gerektiğini belirttik.

İran geçmişte özgürdü. 1979 çok eski bir tarih değil, ondan 30-40 sene önce doğmuş olanlar da onların çocukları ve belki torunları da o özgür günleri yaşadı, biliyor. Ve bu insanların büyük çoğunluğu mollalar tarafından şeriatla yönetilmek için seçmedi Humeyni'yi. Humeyni de özgürlükçü, sol propagandayla geldi ve gelir gelmez devrimini yapıp halkı esaret altına aldı.

O yüzden, İran'da birilerinin İslami cumhuriyete lanetler okuması, mollalardan kurtulmak istemesi ve pahalılık-yolsuzluk gibi sorunların bardağı taşıran son damla/bahane olması gayet mümkün ve doğal. Geç bile kaldılar.

Sonunda bir şey olacağını ben de hiç sanmıyorum ama umarım olur, ufak da olsa bir şeyler değişir.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Türk Ateist yazdı:

Hiiç öyle dış güçler, Amerika, şu bu yok bu işinde. Bizzat İran'ın kendi halkının gerçekleştirdiği bir ayaklanmadır. "Kahrolsun İslam Cumhuriyeti" diyen bu büyük kitle artık gerçekten bıkmış ve kendini sokaklara atıp hak aramaya koyulmuş.

Neden bu insanlara ayaklanma yapmak, mollalara, dincilere, şeriatçılara direnmek ve daha özgür bir hayat sürmeyi istemek yakıştırılamıyor, bunu anlamıyorum. Anlamamaktan çok üzülüyorum. Üzülme nedenim, bunu düşünenlerin kendilerine de hakaret ettiklerini ve aşağıladıklarını görememeleri. 

Biz de 2013'de ayaklandık, milyonlarca insan haftalar boyu sokaklarda direndik, dünyanın dikkatini çektik. Gezi direnişi için de dış mihraklar dendi, hala deniyor. Hadi bunu diyenler geri zekalı, yobaz veya AKP'li olmayana düşman olduğu için diyor. İran'dan farklı olarak biz zaten laik bir ülkeye sahibiz ve özgürlüklerimiz kısıtlandığı, din baskısı arttığı, ülke her şeyiyle talan edildiği için ayaklandık. Geriye gitmeyi istemediğimizi, mevcut sistemi korumayı da aşıp daha iyisine sahip olmayı hedeflemek gerektiğini belirttik.

İran geçmişte özgürdü. 1979 çok eski bir tarih değil, ondan 30-40 sene önce doğmuş olanlar da onların çocukları ve belki torunları da o özgür günleri yaşadı, biliyor. Ve bu insanların büyük çoğunluğu mollalar tarafından şeriatla yönetilmek için seçmedi Humeyni'yi. Humeyni de özgürlükçü, sol propagandayla geldi ve gelir gelmez devrimini yapıp halkı esaret altına aldı.

O yüzden, İran'da birilerinin İslami cumhuriyete lanetler okuması, mollalardan kurtulmak istemesi ve pahalılık-yolsuzluk gibi sorunların bardağı taşıran son damla/bahane olması gayet mümkün ve doğal. Geç bile kaldılar.

Sonunda bir şey olacağını ben de hiç sanmıyorum ama umarım olur, ufak da olsa bir şeyler değişir.

Iran ve Arap devletleri bence bir 100 yıla ancak şeriattan kurtulur belki Iran daha erken olur ancak bütün islam devletlerine olduğu gibi din bizim kanımıza işlemiş resmen bir lanet gibi Türkiye de hiç-bir zaman şeriat olacağını düşünmüyorum tabi şeriate yaklaşıyoruz ama bu dönemlerde bitecek ancak mutlaka bu dönemler bitmeden böyle bir olay tekrar olur gibi bu arada 2013 'le ilgili şeyleri çok konusmayalim bu konular sanki riskli :)

Sitelerde Paylaş

Oradaki olayların temelinde, uzun süreden beri cereyan eden ekonomik kriz yatar.

İnsanlar, bilhassa genç kușak gelecek kaygısıyla yatıp kalkıyor.

İran boșuna atom proğramından vazgeçmek zorunda kalmadı, çünkü ülke iflasın eșiğinde.

Dıș güçlerin marifeti falan diyenler, halt etmiș.

Sitelerde Paylaş

Din ile yönetimimiz birleşmedi lâkin halk dinle bütün ve dini yönetim isteyenler var islam forumlarına bakabilirsiniz. Bu arada sormak istediğim bir şey var kuran şeriat ile yönetin der. Peki bu ülkeler de onla yönetilmiyor mu dediğim  zaman gerçek islam bu değil diyorlar . Peki gerçek nedir . Bu liderler  şeriat i nereden almışlar bunu sormak isterim . Neden hep şeriat ters gider ?

Sitelerde Paylaş

Uğursuz Tayyip nereye el atsa orayı karıştırıyor. İran'la arası iyi olur gibi oldu adamın üzerindeki uğursuzluk orayı da karıştırdı.

Aslında bir şey daha var. Olaylar nedense Tayyip Esat için "terörist eset" dedikten 1 gün sonra başladı. Zamanlaması manidar.

Yandaş ATV haber bülteninde rejimi destekliyor, gösteri karşıtı yayın yapıyor. Tabii bu İran ilişkilerinden ziyade Gezi alerjisinden ötürü de olabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...