Jump to content

Akıllı tasarım da israf olur mu?

Recommended Posts

• 1 month later...
On 05.01.2018 at 14:24, dramkow yazdı:

Hocam,ben kafası karışık bir adamım (40 ın dan sonra ahretimi yakmak istemiyorum :))2 tane çocuğum var la benim..onları da etkileyeceğim diye ödüm patlıyor ama beynim deki deli  sorulara da mani olamıyorum.

:) eyvah eyvah!

Niyet hayr akıbet hayr.

Sitelerde Paylaş
On 04.01.2018 at 16:15, dramkow yazdı:

Neden bir çocuk yapabilmek için her çiftleşme de 300 milyon sperm üretilir ( sadece biri döllenme yapar)
Neden Balıklar birbirin den farklı 1 milyon yumurta bırakır?(yaşarsa 3 tane bilemedin 5 tane yavru doğar)
Neden Varolan canlıların %96 sı permiyen dönemin de  yokedildi ? (250 milyon yıl önce ne günahı vardı bunların)
Dinolara ne demeli? Madem yok olacaklardı ne diye yaratıldı bunlar? Ortamı Adem oğlullarına hazırlamak için mi? (Bu cevap bir hoca tarafın dan şahsıma verilmiştir.E hocam 65 milyon yıl önce yokoldular insansının dünyada varolmasını bilim 250-300 bin yıl,bazı Din Hocaları da adem için 7-10 bin yıl diyor ara biraz fazla değil mi  dediğim de ikindi vakti geldi demişti)

Şeklin de kafamı kurcalayan bir kaç soru sorayım dedim....İslami sitelere hacı yada hocalara sorduğum da maalesef (yukarda verdiğim örnekte olduğu gibi)tatminkar yanıt alamıyorum.Belki burda akılcı bir çözüm bulunur.
Teşekkürler.

Allah CC. , insana konuşmak gibi bir nimet vermiştir, bu nimeti de yerinde kullanmak lazım.

şu kısa meselede uzun konuştun, belki de israf ettin. Çünkü Allah CC. sana onu övmek için verdiği sözü onu eleştirmek için kullandın. Şeytanın tuzağına düştün.

israf yaratılmaşların eylemleri için kullanılır. Yaratan için kullanılmaz. Yaratan dilediği sayıda yaratır. Bu sayı çokluğu yaratıcının kudretinin büyüklüğünü göstermektedir. Sen bu kudretin sonsuzluğuna bakmadan, spermlerin çokluğuna bakarak israf diyemezsin. Spermlerin çokluğu kudretin sonsuz büyüklüğüne delil oluyor. Peki neden tek sperm işe yarıyor, o da yaratanın seçimini yani sonsuz iradesini gösteriyor. O kadar çok sperm olmalı ki bir irade devreye girsin, onlardan birine hayat versin. Kısaca: Allah CC. kudretiyle çok yaratırken, iradesiyle bu çoklardan bazılarını seçer. Burda kudret ile iradeyi ayrı varlıklara verme sakın, irade ve kudret tek Allah CC. sıfatlarıdır. fakat işlerinden bazısı kudreti gösterir, bazısı iradesini gösterir.

Bunda amaç Allah CC.  insanlara diyor ki: varlıkları tesadüfler var edemez. O  varlıkları ancak sınırsız iradesi olan tek Allah CC. var eder. Bunu  göstermek istiyor. Çünkü insanların, Allah’ın CC. kudretinin yanında iradesini de bilsin istiyor.

Spermin çok olması iyidir. Ne yani bir sperme mi 31 çeksin vatandaş. Buna hiç girmeyelim.

tarihinde FETİH tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 1/4/2018 at 14:15, dramkow yazdı:

Neden bir çocuk yapabilmek için her çiftleşme de 300 milyon sperm üretilir ( sadece biri döllenme yapar)
Neden Balıklar birbirin den farklı 1 milyon yumurta bırakır?(yaşarsa 3 tane bilemedin 5 tane yavru doğar)
Neden Varolan canlıların %96 sı permiyen dönemin de  yokedildi ? (250 milyon yıl önce ne günahı vardı bunların)
Dinolara ne demeli? Madem yok olacaklardı ne diye yaratıldı bunlar? Ortamı Adem oğlullarına hazırlamak için mi? (Bu cevap bir hoca tarafın dan şahsıma verilmiştir.E hocam 65 milyon yıl önce yokoldular insansının dünyada varolmasını bilim 250-300 bin yıl,bazı Din Hocaları da adem için 7-10 bin yıl diyor ara biraz fazla değil mi  dediğim de ikindi vakti geldi demişti)

Şeklin de kafamı kurcalayan bir kaç soru sorayım dedim....İslami sitelere hacı yada hocalara sorduğum da maalesef (yukarda verdiğim örnekte olduğu gibi)tatminkar yanıt alamıyorum.Belki burda akılcı bir çözüm bulunur.
Teşekkürler.

Cevap alamaman cok normal cunku bu bilgiler kuranda gecmez. Kuran bir bilim kitabi degildir. Kuran sana neyin dogru neyin yanlis oldugunu anlatan bir kitaptir. Tipki anaysa gibi. Bu sorularin cevabini ilim yaparak ogrenebiliriz. Ayrica bu dedigin bilgiler kuranla celismez.

"Neden bir çocuk yapabilmek için her çiftleşme de 300 milyon sperm üretilir ( sadece biri döllenme yapar)" demissin. Sadece bir tane olsaydi dollenme olmazdi cunku. Milyonlarca sperm icerisinden sadece biri dolleyebiliyor o yumurtayi. Hatta her cinsel iliski sonucunda dahi dollenme olmayabiliyor. Ayni olay balik yumurtalari icinde gecerli. Cevre sartlarindan dolayi cogu yumurtalarin hepsinden baliklar dogamiyor. 

Kisacasi bu sorularin cevabini okuyarak arastirarak ogrenebilirz. Kurandan bakarak degil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...