Jump to content

Neden seviyesi düşükler tarafından yönetiliyoruz ?

Recommended Posts

çoğunluğun zeka düzeyi düşüktür, çoğunluğa iyi eğitim vermek çok masraflıdır. dolayısıyla demokrasiyle yönetilen ülkelerde kaçınılmazdır. aslında bu durum, aynı zamanda pek çok kodamanın işine gelir. zeki insanları mutlu etmek, bir arada tutmak, koyun gibi gütmek, köleliğe ikna etmek zordur. neden işlerini zorlaştırsınlar ki? aptallar çoğunlukta olursa onlar işlerini çok daha kolay halleder.

Sitelerde Paylaş

Sebeplerinden birisi cahil cesareti, namı diğer “Dunning-Kruger Etkisi”

Sadece siyasette değil iş hayatında, okulda, vs. birçok yerde aslında bulunduğu konumu hak etmeyen birilerini görmüş ve bu çapsızlıkla o mevkiye nasıl geldiğine kendi kendimize hayret ettiğiniz kişiler illaki olmuştur.

Beceriksiz ve bilgisiz insanlara, yetersiz oldukları konulardaki becerileri/bilgileri sorulduğunda, gerçekte olandan çok daha yüksek olduğunu iddia ederler. Bu insanlar cehaletlerinden ötürü, aslında bilgisiz oldukları bir konuda kendilerini uzman ilan edebilirler, (bkz. şu anki siyasilerin her şeyi en iyi ben bilirim iddiası!!) Yani bu kişiler, kendilerini belli bir konuda gerçekten yeterli saymak için ne kadar bilgiye sahip olmalarını gerektiğini bile bilmedikleri için, kısıtlı bilgilerine rağmen kendilerini o konuda uzman varsayarlar! 

İnsan öğrendikçe, bilgi edindikçe, aslında öğrenilecek ne kadar fazla şey olduğunu ve kendi bilgi dağarcığının yetersizliğinin farkına varır, bu doğrultuda Yapılan araştırmalar, bu etkinin iki taraflı olduğunu göstermiştir, yani bir konu hakkında gerçekten ortalamanın üzerinde bilgiye sahip veya gerçekten uzman olan kişiler, kendi bilgilerini küçümsemeye ve olduğundan az görmeye meyillidirler. Bu kişilerde daha yoğun olarak alçakgönüllülük, spesifik bir konudaki bilgilerinden (aslında doğru olmasına karşın) emin olmama, mütevazı tavırlar ve konu hakkındaki bilgi düzeylerini önemsememe gibi davranışlar görülür..

Böylece boş/beleş adamların önemli konumlara gelme sebebi; bu işi gerçekten hakeden liyakatlı insanlarda ki cesaretsizlik ve gereksiz korkaklık olarak öne çıkar..

Sitelerde Paylaş
18 saat önce, hiena_16 yazdı:

Bu soruyu kendi kendime soruyorum.
Neden ? Bunun evrimsel ya da sosyolojik bir açıklaması var mı ?
Trump desen öyle, putin desen öyle;
Tayyip zaten alası...
Dünyada yüz ülke varsa doksanı böyle.
Neden ?

Milletvekillerini sınavla seçmedikleri için.:)

Sitelerde Paylaş

"Seviye" derken kasdınız nedir; anlamadım.

Lâkin; zekâ ve birikim kasdediliyor ise, hepsi de fazlasıyla yeterlidir.

Öyle olmasalar pramidin tepesinde bulunmazlar.

Belki bizim seviyemize göre davrandıkları için, "düşük" görünüyor olabilir.

Ne dersiniz ?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Ebu Kafir yazdı:

Böylece boş/beleş adamların önemli konumlara gelme sebebi; bu işi gerçekten hakeden liyakatlı insanlarda ki cesaretsizlik ve gereksiz korkaklık olarak öne çıkar.

O da var ama asıl neden bence bu değil.

O mevkiyi hak eden insanlar yalan söylemek, birilerinin emri altına girmek, kendi değerlerinden ödün vermek zorunda kaldıkları için.

Tabi bu gibi insanlar çok nadir de olsa lider oluyorlar, bu da genelde doğal yollarla gerçekleşiyor...

18 saat önce, hiena_16 yazdı:

Bunun temel nedeni doğaya bağımlılıktır, hiç bir ülke sınırları dışındaki doğa kaynaklarından ilelebet bağımsız yaşayamaz, bu da paylaşım savaşını getirmiş ve birilerini daha güçlü yapmıştır. Yönetenleri bu güç seçer, halk seçmez, halk sadece seçilmişler arasında seçim yapar, bu da demokrasi diye yutturulur.

Trump da dahil lider diye gösterilen bu kişiler aslında gücün seçtikleri çoban itinden başka bir şey değildir, onların orayı hak etmesi, zeka seviyesiyle değil, sahiplerine hizmetle orantılıdır...

Sitelerde Paylaş

Seviyesi düşüktür yada değildir seçilen insanlar var seçen insanlar var biri diğerine otorite verir dolayısıyla ortada bir yaptırım gücü var fakat yaptırım gücünü satanlar seçenlerden çıkıyor.Sandıktan sandığa bir yere kadar,denetleme mekanizması işlemiyor,hukuk yetersiz veya satılmış görev süresi bittikten sonra yolsuzlukların hesabını kim sorabilir bu durumda,türkiyede kuvvetler ayrılığı işlemiyor bunun sınırlarında bir zayıflık vardı ki biri diğerini etkisiz hale getirebiliyor,bu durumda bir kuvvetler ayrılığında söz edliemez ve sonuç ortada ama olağan dışı bir durum yok gerçeklerimizle yüzleşiyoruz umarım bu bizim için itici bir güç olur.

Sitelerde Paylaş
On 04.01.2018 at 22:09, hiena_16 yazdı:

Tayyip zaten alası...
Neden ?

bence sen bu soruyu tanrıya sor en mantıklı cevabı o vericektir. yıllardır. bu soruyu insanlara sorar dururum. ama insanlar sadece eleştiriyor. cahillik yobazlık. bittimi? bu kadarmı? tabiki hayır. 

işte asıl problemde burda başlıyor. insanlar eleştirmek yerine harakete geçip gerçei bulsalardı. böylemi? olurdu. 

insanlara cahil demek kolaydır asıl zor olansa bu cahil ordusuyla savaşmaktır. özgürlüğün bedeli vardır. 

bunun için tanrıyla konuşmaya gerek yok. özgürlük için y savasırsın yada köle olursun. cahiller için kölelık öükemmel bir isistemdır. ama biz aydınlar için kölelık ölümden beterdır. bu yüzden sana altın bir sır verim. bizler eleştiemeyi bırakıpta gerçek birşey ler yapmaya başladığımızda emin ol sen bu yazıları yazmak zorunda kalmıyacaksın. :) saygılarımla :) 

özgürlüğün bedeli vardır. aydınlık bir gelecek istiyorsak eleştirmeyi bırakıp savaşmak zorundayız.

özgürlüğün bedeli cehevara+atatürk+lenin olmak zordur. asıl  özgürlük  savaştır.  köle olmaktansa ölmeyi secmektir. asıl özgürlük. başka yolu yok. diğer yol bizi sadece bir pile dönüştürür. ve o pilde bir gün bittiginde köle olarak ölürsün. 

bak sana gerçek özgürlüğü anlatim. siyasetin olmadığı askerlerin ve polıslerin olmadığı inşaat mühendislerinin olmadıgı özelliklede dinlerin olmadığı her yerde özgürlük vardır. sistem dışında yaşamak  en büyük özgürlüktür. cennete gerek yok. cennet elimizde bunun içn savaşmalıyız. tek yol bu. yada 

her gün böyle yaşamalıyız. yani sorun secim hemde en büyük sorun bu büyük secimler büyük özgürlükleri doğurur. 

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Burada hemen herkes seviyesi düşükler tarafından yönetildiğimizin farkında.
Peki sokaktaki insan neden bunu göremiyor anlamıyorum.
Anlamakta zor.
Örneğin türkiyede 
dünyanın en çalışkan en zeki bilim adamlarından birini 
siyasete soksan tayip karşısında farkla yeniilir.
Binali karşısında farkla yenilir.
Dünya gerçekten ilginç bir yer.

tarihinde hiena_16 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 05.01.2018 at 17:44, Vefik Sâmi said:

"Seviye" derken kasdınız nedir; anlamadım.

Lâkin; zekâ ve birikim kasdediliyor ise, hepsi de fazlasıyla yeterlidir.

Öyle olmasalar pramidin tepesinde bulunmazlar.

Belki bizim seviyemize göre davrandıkları için, "düşük" görünüyor olabilir.

Ne dersiniz ?

Seviye derken genel anlamdan bahsettim.
Bilgi birimi,kültür seviyesi,medenilik,çağı yakalama vs.. gibi.
Bunu anladığınızı sanıyorum.
Zeka ve birikimlerinin fazlasıyla yerinde olduğuna nasıl karar verdiniz.
Sistem piremidin tepesine en zekileri çıkarmıyor.
Onların seviyesizliklerinden dolayı bir çok yerde olayda rezil olmaları 
Gerçek seviyesiz olduğunun bir delilidir bence.

Sitelerde Paylaş
On 04.01.2018 at 23:09, hiena_16 yazdı:

Tayyip zaten alası...
Neden ?

Belki çok azı dışında hemen bütün halklar iyi niyetli ancak aptaldır. Ve yine toplumların çoğu hastadır. Biz ise en hasta toplumlardan biriyiz ne yazık ki.

Nedeni ise gelenekler, kültür, toplumun sahip olduğu değerler vb. Bütün bunlar topluma yarar değil zarar getiriyor olsa da sürer ve sonunda doğasıyla, çağıyla uyumsuz bireyler olmalarına neden olup hasta eder. 

Hastalanmış toplumlar da sağlıklı seçimler yapamaz. Kendine benzeyeni seçer. Kendine benzeyeni seçmek sağlıklı ve nispeten donanımlı bireylere de ait bir özelliktir elbette ama onlar çoğunlukta olmadığı için seçilenlerin ne olduğu malum işte...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...