Jump to content

Dünya'da Teknoloji , Kapitalizm , Finans Yorumlamalarım

Recommended Posts

Bir kaç yıl önce kadar Foruma ilk girişlerim zamanında yani üyeliğim felanda yokken dikkatimi çeken bir kullanıcının yazdığı yazı vardı onu aradım ama bulamadım ,

sadece hafızamda kapitalizmin çöküşünü açıklayan bir yazı olduğuydu .

Biraz bahsetmek istiyorum ,

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte 2000 li yıllardan yani 21.YY dan itibaren çok şey değişti . Ne gibi mesela diye sorar gibisiniz .

Facebook Twitter iPhone iPad Android Alibaba Apple App Store Uber Airbnb Blockchain Square Stripe Spotify Dropbox Instagram Snapchat WhatsApp Pinterest Kickstarter Messenger Quora Tumblr BuzzFeed Hulu Tinder Nest Fitbit Oculus Tencent Kindle Bitcoin 4G .

Bugünün kapitalizmine; yine her zaman zihniyetimde var olan  herşeyin birbiriyle bağlantılı olduğu düşüncesine dayanarak mantıklı bulduğum bir konu mevcut. 

Hayatlarının anlamları kaliteleri duyguları bir kenarı koyup duygusuzca analiz edip ;

Kirada oturan bir kişi bir ömür otursa yine bir ev alacak kadar para ödememiş oluyor . 

Evi olan ikinci evi almaya müsait durumuda olabiliyor .

Telefonu olan aynı işlevi gören başka ücrete sahip telefona koşuyor .

Aynı şey araba , bilgisayardada geçerli .

... Bunu böyle sayabiliriz .

Finansa gelecek olursak; bugün kağıt üzerinde değil internet üzerinde rakamlar dönüyor çoğunlukla . Bu çok büyük kolaylıklar sağladığını herkes biliyor zaten . Yine Teknolojiyle bağlantılı bakın herşey birbiriyle yapboz parçası gibi .  Birisi bozulursa o da bozulur yani .Düşüncem budur . Sizinki farklı olabilir . 

Gelecek tahminim ; Sanayi 4.0 ın zaten yaygınlaştığı bir dönem olarak , çok daha farklı yaşamlar şu an da yaşanıyor zaten . Ne gibi mesela ? İşlerini robotlar yapıyor mesela . İşciye gerek yok .

Güneş panelleri maliyetleri düşecek . Bunun düşmesi demek elektrik kesintisine son :)

ÜRETİM ÇAĞ HOŞGELDİN .

Neyse biraz da kendime sakliyim . Yazın derseniz yazarım artık . 

Bu ne böyle böyle konu mu olur da diyebilirsiniz hiç farketmez benden bu kadarı oluyor .

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
9 dakika önce, SHORTWAVE yazdı:

20 senede ev kirası ev bedelini çıkartıyor.:)

Örnek  1000TL x 12ay x 20 sene=240.000 TL

Evet biliyorum ,

Biraz duygu katalım diyorsun yani ?

Peki 20 sene parklarda mı yatacaklar ? 

Aslında orada sadece gelirinin anca yaşamını idame ettirmeye yetenleri kastettim .

tarihinde Hadii tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, Hadii yazdı:

Evet biliyorum ,

Biraz duygu katalım diyorsun yani ?

Peki 20 sene parklarda mı yatacaklar ? Hayat bu kadar acımasız mı yani ?

Ne yazdığının farkında değil misin?:)

Kirada oturan bir kişi bir ömür otursa yine bir ev alacak kadar para ödememiş oluyor .

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, SHORTWAVE yazdı:

Evet farkındayım . Düzenleme kısmı yok sonra dan farkettim saat 00.42 uykum var Hatasız insan gördün mü ? Gördüysen o ben değilim .

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, SHORTWAVE yazdı:

Ayrıca Ev yazmışım orda Fiyatını yazmamışım belki 1 milyon dolarlık evden bahsediyordum ?

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Hadii yazdı:

Ayrıca Ev yazmışım orda Fiyatını yazmamışım belki 1 milyon dolarlık evden bahsediyordum ?

Bir milyon dolarlık evin kirasıda  fiyatına göre olur.:)

100000/(20*12)=4166.66 dolar yapar onun aylık kirasıda .

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, SHORTWAVE yazdı:

Bir milyon dolarlık evin kirasıda  fiyatına göre olur.:)

100000/(20*12)=4166.66 dolar yapar onun aylık kirasıda .

Meseleyi anlamak yerine aylık 4000 dolar kiranın hesabına düşmüşsün , bi de 1000 ₺ den 20 sene çıkarmışsın 500 ₺ ye de kiralık ev bulunabilir bununda hesabını çıkarda bari tam olsun .

Aylık 4000 doları kiraya vermek yerine onun 500 tl sini kiraya veripte , tasarruf felan yapıp, iş yapıp parasını katlayabileceğini de hesaba kattın mı peki ?

Geniş düşünmek yerine dar açıdan olaylara bakıyorsun . Bu yüzden bu konumu sende anlayamayacaksın .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...