Jump to content

Tanrı neden? insanları özgür iradesi dışında yaratır.

Recommended Posts

Tanrı neden? yaratılmadan önce insanlara özgür irade vermemiştir.çünkü bana göre yaratılışta özgür irade yoktur. herşey tanrının planlı programlı bir şekilde evreni ve insanlığı yaratması özgür iradeye terstir. tanrı evrenin dışında olmak zorundaki bu evren ve görseller varolabilsin.

tanrı madem ruhları evreni yaratmadan önce yarattı. tek tek bu ruhlara yaşamı ve bu dünyayı anlatması gerekirdi. yani bir seçim hakkı olması gerekirdi. tüm insanlığın yaratılmak isteyen bu dünyaya gelir ve hakkı neyse alır giderdi. yaratılmak istemeyende sadece ruh olarak yaşardı.

özgür iradeyi hiçe sayan tanrı bana göre kötü bir varlıktır.  :)  çünkü hiç kimse bize neden? burdayız diye diye sormadı. sadece gözlerimizi açtık. ve burdayız. bu özgür iradenin olmadığının ispatıdır. çünkü ruh olarak bize soruksaydı. bizde sonuçlara göre bir karar verirdik.zaten sonucunu tanrı gerçekten biliyorsa. bunu bizde görürdük. ama yinede yaşamak isteyenler olurdu tabi .ama bana göre ben kesinlikle tercihimi

yaratılmamak olarak seçerdim. böylece mantıklı bir yaşamım olurdu. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

tanrı yaratmadan önce bana sordu mu ...

nasıl sorsun sen yaratılmadan henüz daha yoksun bir varlık değilsin ki...

tanrı yokluğa  mı soracak kendi kendine mi konuşacak ...

deli mi bu...

soru ancak soruyu anlayıp dinleyip kavrayabilen ve buna da olumlu yada olumsuz bir cevap verebilen bir varlığa sorulur...

hayır efendim tanrı dimi bir yolunu bulup sorsaydı ...

herşeyi yapabilen diyorsanız  bunu da becerebilebilmeli dimi...

yahu bu mantıksız ...

olsun ben anlamam mantıklı mantıksız ben sordum oldu...

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
Bir saat önce, kirec yazdı:

tanrı yaratmadan önce bana sordu mu ...

nasıl sorsun sen yaratılmadan henüz daha yoksun bir varlık değilsin ki...

tanrı yokluğa  mı soracak kendi kendine mi konuşacak ...

nasıl? yokum  yahuu. yazıyı terstenmi? okudun sevgili kardeşim . :)  ne? diyor yazımda yaratılmak kelimesi kafiye olarak bir bedene hapsolmaktır. sevgili kardeşim. yaratılış 2 aşamalıdır. önce ruh yaratılır sonrada beden sakın yanlış anlama bunu ben demiyorum.

dinciler iddia ediyor. :)  .

dedimya önce ruh yaratılıyorsa madem o zaman bizde canlıyız demektır. öyle değilmi? ruh olduğumuzda tanrı neden? biz insanlara

bir seçim hakkı tanımamıştır. lütfen mantıklı ol. ve bir daha düşün saygılarımıla :)  

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
6 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

nasıl? yokum  yahuu. yazıyı terstenmi? okudun sevgili kardeşim . :)  ne? diyor yazımda yaratılmak kelimesi kafiye olarak bir bedene hapsolmaktır. sevgili kardeşim. yaratılış 2 aşamalıdır. önce ruh yaratılır sonrada beden sakın yanlış anlama bunu ben demiyorum.

dinciler iddia ediyor. :)  .

dedimya önce ruh yaratılıyorsa madem o zaman bizde canlıyız demektır. öyle değilmi? ruh olduğumuzda tanrı neden? biz insanlara

bir seçim hakkı tanımamıştır. lütfen mantıklı ol. ve bir daha düşün saygılarımıla :)  

Sana sormadığını nasıl emin olabilirsin? Belki de sordu ve sen ozgur iradenle kabul ettin. Ha diyeceksin ki o zamam ben neden hatırlamıyorum.  Ben de derim ki, emekledigin ilk anı yada emeklerken devirdigin su bardağını hatırlıyor musun? 

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
Bir saat önce, Exelans_cop yazdı:

Sana sormadığını nasıl emin olabilirsin? Belki de sordu ve sen ozgur iradenle kabul ettin. Ha diyeceksin ki o zamam ben neden hatırlamıyorum.  Ben de derim ki, emekledigin ilk anı yada emeklerken devirdigin su bardağını hatırlıyor musun? 

peki bana sorduğunda benim bilincim yerindemiydi?  :) belkide sordu demek emin olmadığını ispatlar. işte mantık bu kardeşim.

:D  yani sen diyorsunki tanrı bana sordugunda ben bebektim. yapma ama bu kadar anlamsızca yorum yapmayın arkadaşlar. lütfen kalite oldukça düşüyor. mantığınızı zorlayın biraz. ben mantık severım :) yaptığın şu yoruma sen inanıyormusun? 

bununla ilgili güçlü argumanlarınız varsa dinlerim ama böylesine zayıf ve anlamsız iddialar sadece gülünç oluyor. kardeşim saygılarımla :) 

Sitelerde Paylaş
24 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

peki bana sorduğunda benim bilincim yerindemiydi?  :) belkide sordu demek emin olmadığını ispatlar. işte mantık bu kardeşim.

:D  yani sen diyorsunki tanrı bana sordugunda ben bebektim. yapma ama bu kadar anlamsızca yorum yapmayın arkadaşlar. lütfen kalite oldukça düşüyor. mantığınızı zorlayın biraz. ben mantık severım :) yaptığın şu yoruma sen inanıyormusun? 

bununla ilgili güçlü argumanlarınız varsa dinlerim ama böylesine zayıf ve anlamsız iddialar sadece gülünç oluyor. kardeşim saygılarımla :) 

Anlatmaya çalıştığım,  unutmuş yada unutturulmuş olabilirsin.

Sitelerde Paylaş

senin bana anlatmaya calıştığın şu tekrar edim istersen . :)  tanrının ruhken sana sormadığını nerden? biliyorsun. şaka gibi bir soru bu  :D  biilincim yerinde olucak ama ben hatırlamıyacagım öylemi? bu  soruyu.  hadi diyelimki sordu sen nerden? biliyorsunki 

ordamıydın? diye  sormazlarmı? adama. :0_80cbc_37a71a73_L: yahu kardeşim sen ne? zaman bana mantıklı cevap vericeksin çok merak ediyorum :D  

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

Tanrı neden? yaratılmadan önce insanlara özgür irade vermemiştir.çünkü bana göre yaratılışta özgür irade yoktur. herşey tanrının planlı programlı bir şekilde evreni ve insanlığı yaratması özgür iradeye terstir. tanrı evrenin dışında olmak zorundaki bu evren ve görseller varolabilsin.

tanrı madem ruhları evreni yaratmadan önce yarattı. tek tek bu ruhlara yaşamı ve bu dünyayı anlatması gerekirdi. yani bir seçim hakkı olması gerekirdi. tüm insanlığın yaratılmak isteyen bu dünyaya gelir ve hakkı neyse alır giderdi. yaratılmak istemeyende sadece ruh olarak yaşardı.

Bir de Rabbin, Âdemoğullarından, bellerindeki zürriyetlerini alıp da onları kendi nefislerine şahit tutarak: «Ben sizin Rabbiniz değil miyim?» dediği vakit, «pekâlâ Rabbimizsin, şahidiz» dediler. (Bunu) kıyamet günü «Bizim bundan haberimiz yoktu.» demeyesiniz diye (yapmıştık).

sen verdiğin sözü unutmuş olman o sözün verilmediği anlamına gelmez. bu dünyada da böyledir. o yüzden unuttum, kafama eseni ,istediğimi yaparım deme hakkın yok..

10 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

özgür iradeyi hiçe sayan tanrı bana göre kötü bir varlıktır.  :)  çünkü hiç kimse bize neden? burdayız diye diye sormadı. sadece gözlerimizi açtık. ve burdayız. bu özgür iradenin olmadığının ispatıdır. çünkü ruh olarak bize soruksaydı. bizde sonuçlara göre bir karar verirdik.zaten sonucunu tanrı gerçekten biliyorsa. bunu bizde görürdük. ama yinede yaşamak isteyenler olurdu tabi .ama bana göre ben kesinlikle tercihimi

Bir de Rabbin, Âdemoğullarından, bellerindeki zürriyetlerini alıp da onları kendi nefislerine şahit tutarak: «Ben sizin Rabbiniz değil miyim?» dediği vakit, «pekâlâ Rabbimizsin, şahidiz» dediler. (Bunu) kıyamet günü «Bizim bundan haberimiz yoktu.» demeyesiniz diye (yapmıştık).

sen yaratılmaya değil de, islamı yaşamaya karşısın. islamın senin için yaşama biçimi seçilmesine karşısın.

burda gelip de kesinlikle yaratılmak istemezdim demekle kendin hakkındaki doğruyu gizlemişsin.

sen Allah'ın CC kullarına karışmadığı , Hz. Muhammed'siz as. ve islamsız yaratılmaya karşı değilsin.. ama öyle bir dünyayı da ben istemem. müslümanların hiç biri istemez. asıl hayat islamdır. anlayamıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
16 minutes ago, Thravelyn said:

İnsanın özgür iradesinin olması demek tanrının iradesinin tamamen dışında olan, tanrının kontrol edemeyeceği farklı bir iradenin ya da gücün olması demek. 

Önemli  bir nokta...

İnsanın özgür iradesinden söz edilebilmesi demek tanrının isteği dışında davranabilmesi  demek...

Tanrı buna izin verirse bu olur...

Yani tanrı kendi isteğiyle kendi kontrolü dışında irade ve eylemde bulunabilen bireyler yaratamaz mi...

Tabi ki yapabilir...

Özgür iradeli birey demek zaten ne yapacağı önceden belirli olmayan birey demek bir anlamda...

Tanrı özgür iradeli bireyler yaratmayı murad etmiş yani bir anlamda bu bireyler üzerinde kısıtlama kontrol etme hakkından bir süreliğine vazgeçmiştir...

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Thravelyn yazdı:

İnsanın özgür iradesinin olması demek tanrının iradesinin tamamen dışında olan, tanrının kontrol edemeyeceği farklı bir iradenin ya da gücün olması demek. Bu da akla aykırı geliyor.

sen aklerdiemiyorsun diye , tek doğru benim dediğimdir deme hakkını nerden alıyorsun.

insanın özgür iradesi vardır. insanınkine iradei cüziye denir. bu irade yaratıcı bir irade olmayıp, önündeki farklı seçeneklerden birine temayül şeklindedir.

misal: asansöre bininnce ya yukarı ya da aşağı harekete mecbursun. sağ veya sola gitme şansın yoktur. tıpkı bunun gibi Allah CC. asönser gibi olan irademizi yaratmış, insan svdece aşağı veya yukarı tuşuna basar. seçimi doğrultusundaki hareketi ve herşeyi  Allah CC. iradei külliyesi ile yaratır.

şimdi bu örnekte asansörü ve içindeki insanı Allah CC. yaratmıştır.senin o tuşa basman özgür irade ile olur. Allah CC. da dilerse yaratır. dilemezse yaratmaz. ancak çoğu kere kulun seçimine mudahale etmeyip, kulun istediği yöne doğru gitmeyi yaratır.imtihan ettiği için ölene kadar süre vermiş , karışmıyor yani..

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, kirec yazdı:

Önemli  bir nokta...

İnsanın özgür iradesinden söz edilebilmesi demek tanrının isteği dışında davranabilmesi  demek...

Yani tanrı kendi isteğiyle kendi kontrolü dışında irade ve eylemde bulunabilen bireyler yaratamaz mi...

Tabi ki yapabilir...

Özgür iradeli birey demek zaten ne yapacağı önceden belirli olmayan birey demek bir anlamda...

Tanrı özgür iradeli bireyler yaratmayı murad etmiş yani bir anlamda bu bireyler üzerinde kısıtlama kontrol etme hakkından bir süreliğine vazgeçmiştir...

Deistlerin inandığı Tanrı zaten böyle bir Tanrı ya?

Yaratıyor ve tatile çıkıyor. Hiçbir şeye karışmıyor, müdahale etmiyor, bir şeyler öğretmeye kalkmıyor. Yaptığı tek şey yaratmak. Sonra sahneyi bize bırakıp çekiliyor.

Ama senin dediğin gibi bir süreliğine değil, sürekli böyle davranıyor. 

Bence bu inanış güzel. Yani kişi Tanrı'sız, yaratıcısız olmaz diyorsa böylesi bir yaratıcıya inanması güzel. Zararsız.

Sitelerde Paylaş
12 minutes ago, Türk Ateist said:

Deistlerin inandığı Tanrı zaten böyle bir Tanrı ya?

Yaratıyor ve tatile çıkıyor. Hiçbir şeye karışmıyor, müdahale etmiyor, bir şeyler öğretmeye kalkmıyor. Yaptığı tek şey yaratmak. Sonra sahneyi bize bırakıp çekiliyor.

Ama senin dediğin gibi bir süreliğine değil, sürekli böyle davranıyor. 

Bence bu inanış güzel. Yani kişi Tanrı'sız, yaratıcısız olmaz diyorsa böylesi bir yaratıcıya inanması güzel. Zararsız.

Aslında tanrının tatile çıktığını düşünmüyorum ...

Yani umarım çıkmamıştır....

Onun hayata tamamen ilgisiz ve tüm yönleriyle kontrolü dışında bir şekilde bırakmış olması olması gerekmiyor...

Bize belirli bir özgürlük alanı açmış olması yeterli...

Tanrının da özgür iradesi var yani olmalı...

Biz kendi özgürlük imkânlarımız kadar sorumluluk yüklenebiliriz...

Yani iki özgürlük birbirini sınırlıyor ..

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kirec yazdı:

Önemli  bir nokta...

Tabi ki yapabilir...

bu dediklerin yanlıştır.doğrulardan çok uzaksınız.

uzatmayalım örnek verelim: sen ve ben irade sahibiyiz. sen ayakları olmayan yürüyemeyen biri olduğunu düşün. yürüyemiyorsun ama isteklerin gene var.

şimdi sen benden şu dağın tepesine beni çıkarrırmısın diyorsun, bende seni kucaklayıp dağın tepesine çıkarıorum. şimdi sen dağa çıktın ama sadece istedin . ben ise hem istedim hem de yürüdüm. burada senin istediğini yerine getirdim. sen dağda üşütüp hasta olsan. bana kızmaya hakkın var mı? yok . çünkü sen istedin ben de seni çıkardım. böyle yapmtım diye benim iradem yok mu oldu. hayır iademi kullandım işte, senin isteğini yerine getirmek de bir irade kullanmaktır.

tıpkı bunun gibi Allah CC. da kullarının iradesini yaratarak gerçekleştirir. çünkü ölüme kadar sana süre verdiği için mudahale etmez. ölünce ise hesabını sorar. bu dünyada her işinde seni sırtında taşıyormuş gibidir. tabi mecazi mana düşünmelisin. yoksa onun seni sırtına almasına gerek yok. sırtına almadan da, senin kullandığın kendi ayaklarını yaratarak bunu yapıyor. zaten  Allah'ın  CC. sırtı olmaz.Allah CC.  insanlara hiç bir şekilde benzemez. konu için örnek verdik sadece, anlaşılsın diye..

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, FETİH said:

bu dediklerin yanlıştır.doğrulardan çok uzaksınız.

uzatmayalım örnek verelim: sen ve ben irade sahibiyiz. sen ayakları olmayan yürüyemeyen biri olduğunu düşün. yürüyemiyorsun ama isteklerin gene var.

şimdi sen benden şu dağın tepesine beni çıkarrırmısın diyorsun, bende seni kucaklayıp dağın tepesine çıkarıorum. şimdi sen dağa çıktın ama sadece istedin . ben ise hem istedim hem de yürüdüm. burada senin istediğini yerine getirdim. sen dağda üşütüp hasta olsan. bana kızmaya hakkın var mı? yok . çünkü sen istedin ben de seni çıkardım. böyle yapmtım diye benim iradem yok mu oldu. hayır iademi kullandım işte, senin isteğini yerine getirmek de bir irade kullanmaktır.

tıpkı bunun gibi Allah CC. da kullarının iradesini yaratarak gerçekleştirir. çünkü ölüme kadar sana süre verdiği için mudahale etmez. ölünce ise hesabını sorar. bu dünyada her işinde seni sırtında taşıyormuş gibidir. tabi mecazi mana düşünmelisin. yoksa onun seni sırtına almasına gerek yok. sırtına almadan da, senin kullandığın kendi ayaklarını yaratarak bunu yapıyor. zaten  Allah'ın  CC. sırtı olmaz.Allah CC.  insanlara hiç bir şekilde benzemez. konu için örnek verdik sadece, anlaşılsın diye..

Tamam örneğin üzerinden gidelim ...

Dağa çıkmami tanrı istemiyor ama yinede benim oraya çıkmami engellemiyor...

Burada dağa çıkmayı bir günah olarak da düşünebiliriz dimi...

Elma yemek yada bir ağaca yaklaşmak vs gibi...

Tanrı benim özgürce davranmami sağlamak için kendisi istemediği halde benim istediğimi gerçekleştirmeye olanak sağlıyor...

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
2 saat önce, Thravelyn yazdı:

İnsanın özgür iradesinin olması demek tanrının iradesinin tamamen dışında olan, tanrının kontrol edemeyeceği farklı bir iradenin ya da gücün olması demek. Bu da akla aykırı geliyor.

benim aklıma mantıklı geliyorsa senın aklına mantıksız geliyorsa bu işte bir gariplik var demektir. :)  demekki bazılarının aklına mantıklı gelirken bazılarınında aklına mantıksız gelebiliyor. bunu not alim :)  akla mantıga aykırı gelmiyor. benım de aklım ve mantığım var sen ve ben insan türüyüz. asıl sorulması gereken soru şu neden? farklı algılıyoruz. aynı mantığı farklı algılıyoruz. 

bunu irdelemek gerekiyor. bu şekilde dogru tanrıyı bulucagımızdan eminim. 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, FETİH yazdı:

sen verdiğin sözü unutmuş olman o sözün verilmediği anlamına gelmez. bu dünyada da böyledir. o yüzden unuttum, kafama eseni ,istediğimi yaparım deme hakkın yok..

sen yaratılmaya değil de, islamı yaşamaya karşısın. islamın senin için yaşama biçimi seçilmesine karşısın.

burda gelip de kesinlikle yaratılmak istemezdim demekle kendin hakkındaki doğruyu gizlemişsin.

sen Allah'ın CC kullarına karışmadığı , Hz. Muhammed'siz as. ve islamsız yaratılmaya karşı değilsin.. ama öyle bir dünyayı da ben istemem. müslümanların hiç biri istemez. asıl hayat islamdır. anlayamıyorsunuz.

ben istediğimi yapamıyacaksam o zaman neden? varoldumki. :) bir kere mantık hatası yapıyorsun yetmiyor. yüzüne  gözüne bulaştırıyorsun. yaptığın yorumların ner? kalıtesı var nede? bir arguman mantıgı.  sevgili kardeşim. :)  ben kimseye söz vermedım. ben zaten dinlere inanmıyorum. beni zorla müslüman yapacık bir tanrın varsa böyle bir tanrıyıda reddetmek özgür iradenin temelıdıe hukukudur. sen özgür iradenın mantığını bilmiyorsun di nsenı esir almış aklındakı herşey bilgilerde dahıl sen dinsel bakıyorsun olaya . olaya dinsel bakıcaksan 

bir anlamı olmaz. bana göre :) çünkü islamda zaten özgürlük yokturkı özgür irade olsun. 

ben niye tanrıya söz verımkı bu kıtabın sacmalıklarını bana yutturaamzsın. işin zor. 

istersen kölelik ve cariyelık ile ilgili ayetleri sana tek tek gösterebilirim. ama senın beynını yıkamışlar inkar edersın sen . 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

Pek sen sana sorulmadığını ispatlayabilir misin? Yada ben ordaydim, bana sorulmadı diyebilir misin? Tabiki yok. Yani beni yalanlarken kendini de yalanlamış oluyorsun farkındamısın? 

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

"Biz emaneti, göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler, (sorumluluğundan) korktular. Onu, (kıymetini bilemeyeceği halde) insan yüklendi. Doğrusu o çok zalim, çok cahildir." (Ahzab Suresi 72. Ayet)

burda siz anlatılıyorsunuz. kendin istemişsin insan olmayı, birde "hiçkimse bize neden burdayız diye sormadı" diyorsun. gerçekten sizin yaptığınız cahillik ve zalimlik. konu kapanmıştır.

boşuna konu açıp ayaküstü 80 yalan çeviriyorsunuz, ama bir Doğru gelip sizin yalanlarınızı ortaya çıkarıp sizi bitiriveriyor.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, kirec yazdı:

Tamam örneğin üzerinden gidelim ...

Dağa çıkmami tanrı istemiyor ama yinede benim oraya çıkmami engellemiyor...

Burada dağa çıkmayı bir günah olarak da düşünebiliriz dimi...

Elma yemek yada bir ağaca yaklaşmak vs gibi...

Tanrı benim özgürce davranmami sağlamak için kendisi istemediği halde benim istediğimi gerçekleştirmeye olanak sağlıyor...

aynen öyle bu sefer doğru dedin. biz hep bunu savunuyorduk zaten. ancak dikkat etmek gerek, sen onu sınırlandırmıyorsun. böyle olmasını Allah CC. istiyor. sen değil ..

fakat şimdi ,başka bir problem çıktı, şeytan kandırmasın seni diye söyleyelim...: ,

bu örnekte niçin kötülüklere engel olmuyor, çünkü kötülüklere engel olsa kimse sınav olamaz. yani sen kendini tecrübe ederek öğren diye, senin kötülük yapmanı engellemiyor. fakat yaptığın kötülüğe razı olmadığını peygamber göndererek söylemiş. buna dikkat et peygamber yolluyor, sakın kötülük yapmayasın diye.

zaten peygamber yollamadığında, kötülüğe ceza vermiyor. o yüzden diyoruz ya peygambere Hz. Muhammed'e as.  kesinlikle itaat şarttır. yoksa doğru yoldan saparsın..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...