Jump to content

Tanrı neden? insanları özgür iradesi dışında yaratır.

Recommended Posts

gönderildi (düzenlendi)
Bir saat önce, FETİH yazdı:

sen Allah'ı CC. insanlara benzeterek şirke düşüyorsun. Allah'ın ilmi ezeli ve ebedidir. ondan gizli hiç bir şey yoktur. insan ile Allah'ı CC. karıştırma.

insanın ilmi sınırlıdır. ama Allah'ın CC. ilmi sınırlı değildir.

yahu şunu bir anla. sen insanın aciz sıfatlarını Allah CC. için düşünme. yoksa bu şirk ten kurtulamazsın.

hem iş senin dediğin gibi olursa  Allah CC. isyan eden kullarını cehnneme atmakla zulm etmiş olur. ama iş öyle değil Allah CC. Adil'dir. kullarına zulmetmez. onları iradesizce işledikleri suçun cezası için cehenneme atmaz. 

kendini kurnaz mı sanıyorsun.? özgür iradeyi reddederek bir süre sonra, buraya gelip..:Allah'ın CC. zulm ettiğini söyleyeceksin değil mi? asıl hedefin bu galiba.

bak kardeşim ben ateist değilim. bir tanrıya inanıyorum. ama bu tanrıyı bilemiyoruz. bende sınırsız  olduğunu düşnüyorum

bende tanrının kudretli ve en güçlü olduğuna iannıyorum. bende tanrının veya alalhın mühteşem olduğunu düşünüyorum.

herşeye gücü yettiğini düşünüyorum. bende tanrının ve allahın iyiliği ve kötülüğü yarattığını düşünüyorum. 

bundan hiç şüphem yok.  :)  

kendimi kurnaz değil senden daha akıllı ve zekı olduğumu sanıyorum. 

çünkü ben bu saydıklarımı senın kuranın ve dinin olmadan bulmuş adamım. :)  gördügün gibi gözlemledim evreni inceledim ve tesadufun imkansız olduğunu çok net anladım. sevgili kardeşim. ama ben  bu yazdıklarımda ben dinlerın tanrısını eleştiriyorum  gerçek tanrı benım en iyi dostumdur. 

bunları kuran  sayesınde  değil. aklım ve mantığımın gücü sayesınde buldum. yani senın dinin ve diğer dinlerın sahte olduğunu 

ispatladım ben. sende burda masallara devam et bakalım. :) bir anlamı olucakmı? 

asıl hedfime gelince sende bunu anlıyacak zeka olsaydı çoktan  anlamıştın zaten tanrı benim tek dostumdur. ben dinlere savaş açtım. senıde  gerçege davet ediyorum. dinler sana kım olduğunu söyleyemez. dinlerın yüüznden insanların düştüğü şu duruma bak yazık değilmi? bunca insan sırf farklı dinı var diye birbirine düşman oluyorlar.

herşeyı bırak hepimiz kardeş olalım dicem ama sen bana kızıcaksın biliyorum çünkü dine gerek yok . bize bir tek sevgi ve tanrı yeter dogayı koruyalım . barış ve sevgi gibisi varmı? şu hayatta yaşamın kıymetını bilelim. ama senın beynını yıkamışlar. 

önce beynını ve ruhunu temızle sonra gel . kardeşçe yasıyalım hepsı bu. 

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

42 minutes ago, FETİH said:

bu cümle yanlıştır.çünkü, kul   Allah'ın CC. istemediği bir şeyi yapamaz. burada fiili yaratmak ile o fiilden razı olmak farklı şeylerdir.

Allah'ın CC. razı olmadığı kötülükleri de kul istediğinde,   Allah CC. dilerse yaratıyor, dilemezse yaratmıyor.

şöyleki insan istekli işlerinde iyilik yapmak istediğinde Allah CC. da isterse yaratır. istemezse iyiliği kul yapamaz.

kul kötülük istediğinde Allah CC. da dilerse yapabilir. dilemezse yapamaz. kulun dilemesi yetmiyor, Allah'ın CC. da dilemesi gerekiyor.burayı karıştırıyorsun.

Yani   Allah'ın CC. istemediği bir şey yapmak mümkün değildir.

aşağıdaki alıntıda daha güzel anlatılmış. okursan göreceksin..

Allahü teâlâ, iyiliği ve kötülüğü, kulların irade etmesi, dilemesi ile yaratır. Kulun iradesi yaratmaya sebeptir. Müminler, irade-i cüziyyeleri ile imanı ve itaati dileyince, Allahü teâlâ da, diler ve yaratır. Kâfir, küfrü ve fâsık, günahı dileyince, O da irade ederse, yaratır. Yalnız kulun dilemesi ile bir şey var olmaz. O da dileyince var olur. Allahü teâlâ dilemedikçe, bir sinek, kanadını kımıldatamaz. İnsanların yaptıkları bütün iyilikler ve kötülükler, hep Onun dilemesi ile oluyor. Kullar bir şey yapmak irade edince, O irade etmezse o iş olmaz. Var olmasını dilemediği şey, var olmaz. Var olursa, gücü yetmemek olur. Allahü teâlânın her şeye gücü yeter.

Diyelim ki bir tecavüz eylemi gerçekleştiren biri var.,.

Bu eylem gerçekleştiğine göre tanrı buna iZin vermiş yani olmasını dilemiş oluyor ...

Tanrı bu eylemi istemiyor aslında ..,

Ama özgürlük verdiği için gerçekleşmesine de izin veriyor ...

Aslında istemediği bir şeyin olmasına zemin hazırlaması engel olmaması bir kisitlanmadir...

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, agnostik tanrı yazdı:

bak kardeşim ben ateist değilim. bir tanrıya inanıyorum. ama bu tanrıyı bilemiyoruz. bende sınırsız  olduğunu düşnüyorum

bende tanrının kudretli ve en güçlü olduğuna iannıyorum. bende tanrının veya alalhın mühteşem olduğunu düşünüyorum.

herşeye gücü yettiğini düşünüyorum. bende tanrının ve allahın iyiliği ve kötülüğü yarattığını düşünüyorum. 

çünkü ben bu saydıklarımı senın kuranın ve dinin olmadan bulmuş adamım. :)  gördügün gibi gözlemledim evreni inceledim ve tesadufun imkansız olduğunu çok net anladım. sevgili kardeşim. ama ben  bu yazdıklarımda ben dinlerın tanrısını eleştiriyorum  gerçek tanrı benım en iyi dostumdur. 

bunları kuran  sayesınde  değil. aklım ve mantığımın gücü sayesınde buldum. yani senın dinin ve diğer dinlerın sahte olduğunu 

asıl hedfime gelince sende bunu anlıyacak zeka olsaydı çoktan  anlamıştın zaten tanrı benim tek dostumdur. ben dinlere savaş açtım. senıde  gerçege davet ediyorum. dinler sana kım olduğunu söyleyemez. dinlerın yüüznden insanların düştüğü şu duruma bak yazık değilmi? bunca insan sırf farklı dinı var diye birbirine düşman oluyorlar.

herşeyı bırak hepimiz kardeş olalım dicem ama sen bana kızıcaksın biliyorum çünkü dine gerek yok . bize bir tek sevgi ve tanrı yeter dogayı koruyalım . barış ve sevgi gibisi varmı? şu hayatta yaşamın kıymetını bilelim. ama senın beynını yıkamışlar. 

ya bir git, yalanlara bakın Tanrıyı kendisi bulmuşmuş, sen kimsinki kendin bulacaksın? o kadar kavime topluma Peygamber geldiğinde onlar bir haberdi? sen biz Müslümanların sayesinde böyle bir fikre kavuştun. sonra kendi kendine düşünmeye başladın? ulan aklına kainatı Yaratan Tanrı fikrini bile bizden aldın. sonra onu kendine göre değiştirdin? neye yaradı? ALLAH Zatını bildirmişken senin hala mümkünmü bu kainatı Yaratan var ama hiçbir Dinden değil demen? sen ayrı bir ahmaksın. bırak bu palavraları güya kendi kendine inancı varmış Dinede gerek yokmuş? Dine gerek duymadığını söyleyen toplumların izleri tarihde duruyor. hepsi sapıklıktan geberip gittiler. sen kimsinki Dine ihtiyaç yok diyorsun. bu da sizin gibi şerefsiz ateistlerin, Müslümanları Dininden döndürmek için başka bir provakasyonu. senin yaptığın bu şerefsizlik Kur'an'da şöyle bildirilir.

"Kitab ehlinden bir grup şöyle dedi: “İman edenlere indirilene günün başında iman edin, sonunda ise inkâr edin; umulur ki onlar (şekke düşüp dinlerinden) dönerler." (Al-i İmran Suresi 72. Ayet)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, metann yazdı:

ya bir git, yalanlara bakın Tanrıyı kendisi bulmuşmuş, sen kimsinki kendin bulacaksın? o kadar kavime topluma Peygamber geldiğinde onlar bir haberdi? sen biz Müslümanların sayesinde böyle bir fikre kavuştun. sonra kendi kendine düşünmeye başladın? ulan aklına kainatı Yaratan Tanrı fikrini bile bizden aldın. sonra onu kendine göre değiştirdin? neye yaradı? ALLAH Zatını bildirmişken senin hala mümkünmü bu kainatı Yaratan var ama hiçbir Dinden değil demen? sen ayrı bir ahmaksın. bırak bu palavraları güya kendi kendine inancı varmış Dinede gerek yokmuş? Dine gerek duymadığını söyleyen toplumların izleri tarihde duruyor. hepsi sapıklıktan geberip gittiler. sen kimsinki Dine ihtiyaç yok diyorsun. bu da sizin gibi şerefsiz ateistlerin, Müslümanları Dininden döndürmek için başka bir provakasyonu. senin yaptığın bu şerefsizlik Kur'an'da şöyle bildirilir.

"Kitab ehlinden bir grup şöyle dedi: “İman edenlere indirilene günün başında iman edin, sonunda ise inkâr edin; umulur ki onlar (şekke düşüp dinlerinden) dönerler." (Al-i İmran Suresi 72. Ayet)

asıl yalan  söyleyen  sensin  :)   yüzüme baka  baka yala nsöylüyorsun tek tanrı inancı ve tanrının kudretılı oldugu dönem m.ö. 5000 yılındakı budizm dınne aittir herşey bu dınle baslamıştır. 

budizm olmasaydı. sen müslüman olucagınımı? sanıyorsun budala :)  ulan senın kadar salak birini tanıyorum kesın o sensın 

youtubede ana avrat küfür eden biri vardı.  :D   

budizmde tıpkı islam gibi gibi ahıret ve ruh kavramı vardır. budizm sayesınde yhudilikte  j-hortlamıştır.

sen o kadar aptalsınkı . peygamber dedıgınız muhammedın aslında yahudi bir alenın oglu olduğunu bile bilmiyorsun birde karşıma geçmış bana islamı anlatıcakmış ulan ben senın 2 dakıkada ruhunu ve aklını alırım bundna sonrakı hayatında ruhsuz gezersın.  :) budala müslüm  :D   sana acıdıgım için allttan alıyorum. çünku senin beynınle cinsel organın yer değiştirmış :D  

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

Bu arkadaş daha kendinin bile ne olduğunu bilmiyor, ben agnostiğim diyor, sonra kendini inkar edip ben de Allah'a inaniyorum diyor :) biz de kendimizi yoruyoruz Allah'ı bilsin diye. Agnostik olan tanriya ya da Allah'a inaniyorum diyemez. Çünkü agnostizm Tanri yada yaratıcı bilinemez, var da olabilir yok ta der. Yani kesin birşeyi savunmaz. Ama bu arkadaş kesin tanrı vardır diyor :) Ben ce sen de doğru yolu bulma potansiyeli var ama kendi kendine set çekiyorsun. :)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Exelans_cop yazdı:

Bu arkadaş daha kendinin bile ne olduğunu bilmiyor, ben agnostiğim diyor, sonra kendini inkar edip ben de Allah'a inaniyorum diyor :) biz de kendimizi yoruyoruz Allah'ı bilsin diye. Agnostik olan tanriya ya da Allah'a inaniyorum diyemez. Çünkü agnostizm Tanri yada yaratıcı bilinemez, var da olabilir yok ta der. Yani kesin birşeyi savunmaz. Ama bu arkadaş kesin tanrı vardır diyor :) Ben ce sen de doğru yolu bulma potansiyeli var ama kendi kendine set çekiyorsun. :)

tamam işte bende o bilmediğimiz tanrıya inanıyorum kardeşim :) kalbınde gönlunde rahat olsun. şimdi rahatladınmı? 

bir gazoz içermiyiz? :D  agnostikler alah yada tanrı yada yehova yada buda olmamak sartıyla agnostik bir tanrıya inanmakta  özgürlerdir.  :D   agnostikler tanrıyı reddetmedıgi   sürece bir sorunu yok .. ama senımı? kırıcam şu 3 gunluk dünyada 

tamam ulan ben hiç birşeye inanmıyorum. oldumu? anlaştıkmı?  :D  tanrının varlığı yada yoklugu bilinemez ama sonunda birşey olduğu kesin der agnostık. hahh işte ben o şeye tapıyorum.  

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, Exelans_cop yazdı:

Arkadaşım tamamda , Agnostikler yartıcıyı tamamen reddetmez.

Ben : Tanrı kesinlikle olamaz.

Agnostik : olabilirde , olmayabilirde bilmiyorum.

İnsanlar tarafından yazılan dini kitapları kabul etmiyor ve onlarla aynı görüşe  sahip değil. Bana göre bir Agnostik Sübiyancılar ile karşılaştırılmamalıdır.

İnanç ve İnançsızlık özgürlüktür. 

9 yaşında çocuğu Evliliğe uygun görenler, Köleliği savunanlar ve varlığını kabul etmediğimiz Dinlerin kitapları üzerinden alıntılar vererek bizi yermeye germeye çalışan şahıslar...

Müslüman yaptığımız Ateist diye komik videolar çekip sinirlerimi tavan yapan saçma şahıslar...

Bu şahıslara karşı nefret bile beslemiyorum zira nefret bir duygudur. 

Agnostik arkadaşımız bir yaratıcı olabilir şüphesine sahip ki bu yüzden kendisini Ateist değil, Agnostik olarak adlandırıyor ki bu onun felsefi açıdan düşündüğünü gösterir.

Bana göre tanrı asla var olamaz.

Başlığa istinaden ; Tanrı var olmadığı için beni yaratmış olması düşünülemez. 

tarihinde Mega Ateist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu soru, dincilerin en korktukları sorudur. Ve nesillerdir, bu sorudan kaçmak için atmadıkları takla kalmamıştır. Seni leylekler getirdi falan gibi mesela..

Nedense bu dinciler, babaların azması, analarının kızışması ile, babalarının analarını sikip içine akıtması sonucu dünyaya gelmiş oldukları gerçeğini zinhar kabul etmez, edemezler. 

O kadar ki, bu hakikatin böyle dobra dobra söylenmesini bile tu kaka ilan etmek için, atmadıkları takla kalmamıştır. 

Ama, hakikat bu, var mı başka türlü dünyaya gelen, buyrun, hadi...

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Mega Ateist yazdı:

İnsanlar tarafından yazılan dini kitapları kabul etmiyor ve onlarla aynı görüşe  sahip değil. Bana göre bir Agnostik Sübiyancılar ile karşılaştırılmamalıdır.

9 yaşında çocuğu Evliliğe uygun görenler, Köleliği savunanlar ve varlığını kabul etmediğimiz Dinlerin kitapları üzerinden alıntılar vererek bizi yermeye germeye çalışan şahıslar...

Müslüman yaptığımız Ateist diye komik videolar çekip sinirlerimi tavan yapan saçma şahıslar...

Agnostik arkadaşımız bir yaratıcı olabilir şüphesine sahip ki bu yüzden kendisini Ateist değil, Agnostik olarak adlandırıyor ki bu onun felsefi açıdan düşündüğünü gösterir.

teşekkürler kardeşim :)  en mantıklı yorumu  sen yaptın.  :)  arkadaşa bir türlü anlatamıyorum. bilmediğim birşeye inamakla 

özgür olduğumu. ben felsefenin temelinden geliyorum sende öylesin ama diğer kardeşimiz bilmeden beni  eleştiriyor. bu çok yanlış.  

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

teşekkürler kardeşim :)  en mantıklı yorumu  sen yaptın.  :)  arkadaşa bir türlü anlatamıyorum. bilmediğim birşeye inamakla 

özgür olduğumu. ben felsefenin temelinden geliyorum sende öylesin ama diğer kardeşimiz bilmeden beni  eleştiriyor. bu çok yanlış.  

Agnostik kişi seçim yapmaz, tanri olabilir veya olmayabilir der, yani tanrının yada yaratıcının varlığı yada yoklugu ile ilgilenmez, bu agnostik kişi için bilinemezdir. Kişi burda bir seçim yaparsa ya ateist yada deist olur, olur da bir dini benimserse de teist olur. Farzedelim seçim hakkın var, peki o zaman sen tanrı kesin var dediginde, deistten nr farkın kalır.  ?

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Mega Ateist yazdı:

Agnostik kişi seçim yapmaz, tanri olabilir veya olmayabilir der, yani tanrının yada yaratıcının varlığı yada yoklugu ile ilgilenmez, bu agnostik kişi için bilinemezdir. Kişi burda bir seçim yaparsa ya ateist yada deist olur, olur da bir dini benimserse de teist olur

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, Exelans_cop yazdı:

Agnostik kişi seçim yapmaz, tanri olabilir veya olmayabilir der, yani tanrının yada yaratıcının varlığı yada yoklugu ile ilgilenmez, bu agnostik kişi için bilinemezdir. Kişi burda bir seçim yaparsa ya ateist yada deist olur, olur da bir dini benimserse de teist olur. Farzedelim seçim hakkın var, peki o zaman sen tanrı kesin var dediginde, deistten nr farkın kalır.  ?

mantık derkı sevgili kardeşim ya vardır. yada yoktur. senın anlamadıgın şu mecazı anlamda evren ve tanrı bilinemez nerden? türediğini bilinmez. bu mecazı anlamda tanrıyı kabul etmektır. tanrıyı reddetmek bir ögrenmışsın kıytırık bilginle yok efendım

sen deistsın agnostık tanrı kesın var demez nasıl demez yahu bu kelımenın anlamını biliyormusun? evrenın nereden? türediğini 

ve tanrının bilinemez olduğunu diyor tanrı yok demiyorkı :) senin çok ciddi algı problemlerın var.

deisttten farkım şu deisler tanrıyı iyi vemerhametlı bir tanrı derler. ama dikkat edersen ben tanrının kötü olduğunu düşünüyorum.

tanrınında tanrısı olucagını düşünüyorum. bilnmeyendir herşey diyorum.ama bilinmeyen demek inkar değildir aksine inançtır.

anla şunu artık yahuu.. 

agnostıklar ateizmden farlıdır. deizmede benzemez biz kımseye benzemeyız herşey bilinmeyen bir güçün çekım alanındadır diyoruz. evrenı şeytanda yaratmış olabilir. diyoruz bilemiyoruz. tanrıyı reddetsem ateist olurdum. deist olsaydım.

iyi bir tanrıya inanırdım . çünkü deistler kötü bir tanrıya inanmazlar deistler kötü tanrının anlamsız olduğunu düşünür. ama agnostikler daha gerçekcidir. daha reel bakar olaya. 

hahhh şimdi sana saçma gelicek biliyorum :) bana görede dizm diye bir inanış  yoktur. deizmın tanrısı yoktur. iyi tanrı figürü dinlerın patentidir.  deistler iyi bir tanrıyı sahiplenmıştır bu çokkkkkk  aama çokkkk yanlış termonolojık bir kullanımdır. işte bana görede deimz diye bir felsefi inanç yoktur. saygılarımla :) 

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

mantık derkı sevgili kardeşim ya vardır. yada yoktur. senın anlamadıgın şu mecazı anlamda evren ve tanrı bilinemez nerden? türediğini bilinmez. bu mecazı anlamda tanrıyı kabul etmektır. tanrıyı reddetmek bir ögrenmışsın kıytırık bilginle yok efendım

sen deistsın agnostık tanrı kesın var demez nasıl demez yahu bu kelımenın anlamını biliyormusun? evrenın nereden? türediğini 

ve tanrının bilinemez olduğunu diyor tanrı yok demiyorkı :) senin çok ciddi algı problemlerın var.

deisttten farkım şu deisler tanrıyı iyi vemerhametlı bir tanrı derler. ama dikkat edersen ben tanrının kötü olduğunu düşünüyorum.

tanrınında tanrısı olucagını düşünüyorum. bilnmeyendir herşey diyorum.ama bilinmeyen demek inkar değildir aksine inançtır.

anla şunu artık yahuu.. 

agnostıklar ateizmden farlıdır. deizmede benzemez biz kımseye benzemeyız herşey bilinmeyen bir güçün çekım alanındadır diyoruz. evrenı şeytanda yaratmış olabilir. diyoruz bilemiyoruz. tanrıyı reddetsem ateist olurdum. deist olsaydım.

iyi bir tanrıya inanırdım . çünkü deistler kötü bir tanrıya inanmazlar deistler kötü tanrının anlamsız olduğunu düşünür. ama agnostikler daha gerçekcidir. daha reel bakar olaya. 

hahhh şimdi sana saçma gelicek biliyorum :) bana görede dizm diye bir inanış  yoktur. deizmın tanrısı yoktur. iyi tanrı figürü dinlerın patentidir.  deistler iyi bir tanrıyı sahiplenmıştır bu çokkkkkk  aama çokkkk yanlış termonolojık bir kullanımdır. işte bana görede deimz diye bir felsefi inanç yoktur. saygılarımla :) 

Ben deistlikte sadece ıyi bir tanrı düşüncesi yoktur diye biliyorum deistlerin tanrıları genellikle kendi düşünce yapılarına gore değişiyor yani kötü de olabilir

Sitelerde Paylaş

anla şunu artık yahuu.. 

Ben deistlikte sadece ıyi bir tanrı düşüncesi yoktur diye biliyorum deistlerin tanrıları genellikle kendi düşünce yapılarına gore değişiyor yani kötü de olabilir

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Charles dawkins yazdı:

deizmi icat eden   John Toland, kitanında aynen şunları demiştir. :) deizm doganın ve tanrının merhametidir. ne? anladık bundan 

demekki?deizmın icat eden kişinın fikri asıl beyandır. 

kötü tanrıya inanana satanist derler hiç duymadınmı?  yahu ömrümü yedin beeee :D  10 yaş yaşalndım 61 oldum sayende. :D 

:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
On 09.01.2018 at 21:02, agnostik tanrı yazdı:

Sen çok zekisin. Bana şu sorunun cevabını ver.

Yapan bilir, bilen konuşur.  

Yapmak, bilmek ve konuşmak bu üç özelliğin hepsi sende var mı? Bunlardan hangisi olmasa sen kendini aciz hissederdin?

Sitelerde Paylaş
23 saat önce, kirec yazdı:

Aslında istemediği bir şeyin olmasına zemin hazırlaması engel olmaması bir kisitlanmadir...

Kelime oyunu yapıyorsun.ama olsun o oyuncağı da elinden alalım, belki düşünürsün..

1'ci istek Allah CC  için: İstemediği bir şey dediğin genel bir hüküm kanun o da kötülük yapılmamasıdır.

2'ci  İstek Allah CC için: İnsanlar hakkındaki  dileği de onları özgür bırakması ve onların isteklerini yaratmasıdır.. Bu 2 şeyi aynı anda dilemiş.

Şimdi 3’cü Bir şıkta kul iyilik veya kötülük isteyince üstteki 2’ci İsteğini gerçekleştiriyor. Yani kendi dilediğini yapıyor gene.

Allah’ın CC. dilemesi  sınırsızdır. İnsan aynı anda kaç şeyi dileyebilir. 1 mi 2 mi? Allah CC. ise bütün insan ve diğer varlıkların isteklerini gerçekleşmesi için aynı anda mahlukat adedince olumlu veya olumsuz diliyor.  Yani 7 milyar insan elini kaldırmak istese Allah CC. aynı anda hepsinde bu hareketi dileyip yaratmasa bu iş olmaz. Allah’ın CC dilemesi de sınırsızdır.

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, FETİH yazdı:

Kelime oyunu yapıyorsun.ama olsun o oyuncağı da elinden alalım, belki düşünürsün..

1'ci istek Allah CC  için: İstemediği bir şey dediğin genel bir hüküm kanun o da kötülük yapılmamasıdır.

2'ci  İstek Allah CC için: İnsanlar hakkındaki  dileği de onları özgür bırakması ve onların isteklerini yaratmasıdır.. Bu 2 şeyi aynı anda dilemiş.

Şimdi 3’cü Bir şıkta kul iyilik veya kötülük isteyince üstteki 2’ci İsteğini gerçekleştiriyor. Yani kendi dilediğini yapıyor gene.

Allah’ın CC. dilemesi  sınırsızdır. İnsan aynı anda kaç şeyi dileyebilir. 1 mi 2 mi? Allah CC. ise bütün insan ve diğer varlıkların isteklerini gerçekleşmesi için aynı anda mahlukat adedince olumlu veya olumsuz diliyor.  Yani 7 milyar insan elini kaldırmak istese Allah CC. aynı anda hepsinde bu hareketi dileyip yaratmasa bu iş olmaz. Allah’ın CC dilemesi de sınırsızdır.

2 şıkkın olması imkansız.

Tanrıdan bağımsız hiçbir şey olamaz.Herşey tanrıya bağımlıdır.

Bağımlı olan özgür olamaz.Özgürlük tanımına aykırı.:)

Sitelerde Paylaş

deizmi icat eden   John Toland, kitanında aynen şunları demiştir. :) deizm doganın ve tanrının merhametidir. ne? anladık bundan 

demekki?deizmın icat eden kişinın fikri asıl beyandır. 

kötü tanrıya inanana satanist derler hiç duymadınmı?  yahu ömrümü yedin beeee :D  10 yaş yaşalndım 61 oldum sayende. :D 

:0_80cbc_37a71a73_L:

:) İyi tamam kötü tanrı tanımı da yanlış oldu ama demek istediğim deistlerdeki tanrı kavramının değişiklik göstermesiydi ayrıca deizm din değildir bulan John Toland in kendi görüşü o öyle tanımlamış sadece kendi fikrini beyan etmiş deistlerle fikir temeli aynı tabi ama deistlerin tanrıya bakış acıları çok farklı oluyor

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, FETİH yazdı:

Yapmak, bilmek ve konuşmak bu üç özelliğin hepsi sende var mı? Bunlardan hangisi olmasa sen kendini aciz hissederdin?

2 saat önce, FETİH yazdı:

bende bu 3 özelliğin hiç biri yok evrende hiç bir canlıda bu 3 özellik yok. çünkü hepsi insandır. bu 3 özellik yalnızca tanrıda olabilir. :) 

1: yapan yanı yaratan 

2: bilir çünkü o yaratmıştır.

3: konuşur ama biz duyamayız duysaydık oda insan olurdu tanrı konuştuğunda insanlar duymaz. ama duyduğunu zanneder tıpk ı senın gibi  ne? anladın? bundan :)  

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...