Jump to content

Tanrı neden? insanları özgür iradesi dışında yaratır.

Recommended Posts

2 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

bir anlamı olmaz. bana göre :) çünkü islamda zaten özgürlük yokturkı özgür irade olsun. 

islamda özgür irade vardır, bir türlü anlatamadık.

islamda özgür iradeni kullanarak. islama tabi oluyorsun. tabi olan kişiyi zorlayan yok. kendisi islama tabi oluyor.daha ne diyelim yahu..

2 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

ben istediğimi yapamıyacaksam o zaman neden? varoldumki. :) b

sen istediklerini yapıyorsun zaten, sallama ..

Yoksa kimin istediklerini yapıyorsan söyle biz de bilelim.. seni zorlayan varsa söyle tepesine binelim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, Exelans_cop yazdı:

Pek sen sana sorulmadığını ispatlayabilir misin? Yada ben ordaydim, bana sorulmadı diyebilir misin? Tabiki yok. Yani beni yalanlarken kendini de yalanlamış oluyorsun farkındamısın? 

:0_80cbc_37a71a73_L:  :D   kardeşim benimle dalgamı? geçiyorsun trolmusun? yoksa kapasitenmi çok zayıf. tanrı bana sormamışkı zaten 

sorsaydı burda ne_ işim var benim. sizin gibi aptalmıyım? ben :D  

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
2 saat önce, metann yazdı:

"Biz emaneti, göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler, (sorumluluğundan) korktular. Onu, (kıymetini bilemeyeceği halde) insan yüklendi. Doğrusu o çok zalim, çok cahildir." (Ahzab Suresi 72. Ayet)

burda siz anlatılıyorsunuz. kendin istemişsin insan olmayı, birde "hiçkimse bize neden burdayız diye sormadı" diyorsun. gerçekten sizin yaptığınız cahillik ve zalimlik. konu kapanmıştır.

boşuna konu açıp ayaküstü 80 yalan çeviriyorsunuz, ama bir Doğru gelip sizin yalanlarınızı ortaya çıkarıp sizi bitiriveriyor.

se ne? anlatıyorsun yahu bu insanın yaratılışı ile ilgili ayet değilkı. şimdi bu ayet özgür iradeyımı? ispatlıyor  :D  ahzap süreleri oglum bunlar konuyla zerre kadar bagı yokkı. :D

sordugum soru bedensel yaratılış değilkı senın verdıgın cevap bedensel yaratılışın cevabı bile değil. ban soruyu tekrar soruyorum 

tanrı neden? evreni yaratmadan önce insan ruhuna sormadı. bir bedene girmek istermisin? neden? bir secim hakkı tanımadı.

bu sorunun cevabını yanızca tanrı verebilir. 

ayetlerı aşıyor bu soru vah zavallı vahhhh  :D  daha soruyu bile anlamamış .  daha ayetler yazaılmamış daha tanrı karar vermemışken diyorum . :D

Ahzab Suresi 72 Ayet Tefsiri

Allah'u Taala'nın emaneti ve o emaneti kıyamete kadar koruyacağını ve kollayacağını söylediği İSLAM ŞERİATI'nın temeli Kur'an-ı Kerim'dir. İnsanın Rab'bi öyle bir kitap yazdı ki; geçmiş ve gelecek dahi yaş ve kuru her ne ki var O'nun içinde. O taşınacak bir hükme sahip değil. Zira hiç bir yaratılmış O'nun mucizevi varlığı karşısında eksikliğini bildi, zikrine tabi oldu. O'nu İNSAN yüklendi.... Ne gibi. İşte bizim gibi. Daha birinci manası bile olmadığını bildiğimiz bir anlayışla, Rab'bimize karşı bundan biz bunu anladık, muhakkak ki; bunun senin katındaki hikmeti ve ilmine asla akıl erdiricilerden de değiliz deyip, Rahman'ın Rahmetine sığınırak üstelik..... Doğrusu o Çok Zalim..... Çünkü o yüklendiği emanete sahip çıkamadı ve nefsine zulmetti. cüz'i irade'sini kötü yollarda kullandı, şükretmedi, hamdedmedi, tövbede etmedi. Cehaletinin kurbanı oldu. Bildikleri Rab'bi ile kendi arasında perde oldu. Tıpkı kendini Alim sanan Şeytan Aleyyullana gibi. O cahil Aleyyullana gibi çok cahil oldu, sevdikleriyle haşroldunokta.gif Allah muhafaza.

Rab'bim biz bunu böylece anladık. Biz eksiğiz, sen ise tam ve kamil sıfatlarla teçhiz olansın.

Hammadunun Rab'bi. Gör ki; ne kadar aciz Rab'binin Hammadunu. 

İlim sahibi olan sensin Rab'bim. İlmi dahi yaratan sen.

Gör ki; ne kadar aciz Rab'bimin Hammadunu belki bir semavat ve binlerce semavat içeren bir ayeti iki satırda anlamış acziyetini bilmiş ve ALLAHU ALEM deyip noktalamış.

Rab'bim, bu acziyetle, içinde bulunduğumuz en sevimli hal, sana kul olmaktır. 

hani nerde? yazıyor burda ben istemısım yayartılmayı ahzap 72 yi sana olduğu gibi tefsirini cevirdim.  :D  daha ayetin anlamını bilmiyorsun . :D  ahzap 72 kuranı kıyamete kadar koruyacagız diyor. benim sorduğum soruyla bir bagı yok bunu çok net ispatladık. 
tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, FETİH said:

aynen öyle bu sefer doğru dedin. biz hep bunu savunuyorduk zaten. ancak dikkat etmek gerek, sen onu sınırlandırmıyorsun. böyle olmasını Allah CC. istiyor. sen değil ..

fakat şimdi ,başka bir problem çıktı, şeytan kandırmasın seni diye söyleyelim...: ,

bu örnekte niçin kötülüklere engel olmuyor, çünkü kötülüklere engel olsa kimse sınav olamaz. yani sen kendini tecrübe ederek öğren diye, senin kötülük yapmanı engellemiyor. fakat yaptığın kötülüğe razı olmadığını peygamber göndererek söylemiş. buna dikkat et peygamber yolluyor, sakın kötülük yapmayasın diye.

zaten peygamber yollamadığında, kötülüğe ceza vermiyor. o yüzden diyoruz ya peygambere Hz. Muhammed'e as.  kesinlikle itaat şarttır. yoksa doğru yoldan saparsın..

Kötülük yapma özgürlüğünü vermiş ...

Kötülüğü yapmamı istemiyor ama ...

Kötülüğü yapmamı çok rahat engelleyebilir...

Ama o bunu benim basarmami bekliyor...

O engellerse bunu ben yaşarmış olmam...

Onun bu özgürlüğü vermesi kendini kısıtlaması demek aynı zamanda....

Nasıl kısıtlanmıştır ....

O iyi olanı yapmamızı bekler ve ister kötü olanı yapmamızı istemez....

Bu isteğine rağmen kötü olanı yapmamıza engel olmaz...

Bu özgürlüğü onun vermiş olması onun sonuç olarak istemediği bir şeyin gerçekleşmesine zemin hazırladığı için kısıtlanmış olur....

Kötülüğü yapmakta özgür olduğumuz gibi yapmamakta da ozguruz ....

Bu nedenle özgür irademizle işlediğimiz kötülüklerin de hesabını veririz...

Peygamber gelmedi falan gibi bahaneler geçersizdir....

Tecavüz cinayet işkence haksızlık zulüm yapan kim olursa olsun peygamberli peygambersiz teist ateist Budist agnostik vs olup olmadığına bakılmaksızın cezasını görür....

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
2 saat önce, FETİH yazdı:

islamda özgür irade vardır, bir türlü anlatamadık.

islamda özgür iradeni kullanarak. islama tabi oluyorsun. tabi olan kişiyi zorlayan yok. kendisi islama tabi oluyor.daha ne diyelim yahu..

sen istediklerini yapıyorsun zaten, sallama ..

Yoksa kimin istediklerini yapıyorsan söyle biz de bilelim.. seni zorlayan varsa söyle tepesine binelim.

islamda özgür irade yoktur işte ispatı . :)  sonuçlarını bilerek girdiğiniz yolu siz seçtiyseniz bu özgür iradedir. yapılan seçimin sonuçları iradenin özgür olmadığını belirlemez ki. bu nedenle yalan değildir.eğer "yaptıklarının sonuçlarına katlanmayı reddederek, seçmek" özgür irade ise, evet yoktur demek gereken durum, ki bu her mevzuda böyle diye düşünüyor insan.
eğer insan yaptıklarını sonuçlarıyla kabul ediyorsa ve seçimini de bu şekilde yapıyorsa, vardır denmesi gerekir.  :)  

islamda madem özgür irade var neden insanoğlu türkiye'de seçmediği bir dinin mensubu olarak nüfus cüzdanlarında fişleniyor diye sorduğum durum.ya da doğum ile bebek yaşında bir insana neden "müslüman" kimliği zınk(!)diye yapıştırılıyor.her müslüman ebeveynin çocuğunun "müslüman" olarak doğma zorunluluğu mu var ? bunun "genetik" bir açıklaması var da biz mi bilmiyoruz?dinin siyasallaştırılması bu değil midir ?

özgür irade yalnızca islamda değil islam olmasaydı  yani dinler olmasaydıda yine özgür irade olmuyacaktı. çünkü özgür iradenın tanımı şudur. benim 10 dakıka sonra ne? yapıcagımı tanrının bilmemesidir. tanrının bilgiği birşeyi bne yapıyorsam bu tanrı istediği için oluyordur. ben tanrınıın istemedıgı birşeyo yapıyorsam yanı tanrının bilgisi dışında birşe yyapıyorsam bu benım özelimdir. gizlimdir. 

tıpkı bir programcının yarattıgı programlar gibiyiz özgür irademız yok. herşey daha önceden belirlenmış biz sadece ne? secım yaptığımızı görmeey geliyoruz. 

Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

se ne? anlatıyorsun yahu bu insanın yaratılışı ile ilgili ayet değilkı. şimdi bu ayet özgür iradeyımı? ispatlıyor  :D  ahzap süreleri oglum bunlar konuyla zerre kadar bagı yokkı. :D

sordugum soru bedensel yaratılış değilkı senın verdıgın cevap bedensel yaratılışın cevabı bile değil. ban soruyu tekrar soruyorum 

tanrı neden? evreni yaratmadan önce insan ruhuna sormadı. bir bedene girmek istermisin? neden? bir secim hakkı tanımadı.

bu sorunun cevabını yanızca tanrı verebilir. 

ayetlerı aşıyor bu soru vah zavallı vahhhh  :D  daha soruyu bile anlamamış .  daha ayetler yazaılmamış daha tanrı karar vermemışken diyorum . :D

Ahzab Suresi 72 Ayet Tefsiri

Allah'u Taala'nın emaneti ve o emaneti kıyamete kadar koruyacağını ve kollayacağını söylediği İSLAM ŞERİATI'nın temeli Kur'an-ı Kerim'dir. İnsanın Rab'bi öyle bir kitap yazdı ki; geçmiş ve gelecek dahi yaş ve kuru her ne ki var O'nun içinde. O taşınacak bir hükme sahip değil. Zira hiç bir yaratılmış O'nun mucizevi varlığı karşısında eksikliğini bildi, zikrine tabi oldu. O'nu İNSAN yüklendi.... Ne gibi. İşte bizim gibi. Daha birinci manası bile olmadığını bildiğimiz bir anlayışla, Rab'bimize karşı bundan biz bunu anladık, muhakkak ki; bunun senin katındaki hikmeti ve ilmine asla akıl erdiricilerden de değiliz deyip, Rahman'ın Rahmetine sığınırak üstelik..... Doğrusu o Çok Zalim..... Çünkü o yüklendiği emanete sahip çıkamadı ve nefsine zulmetti. cüz'i irade'sini kötü yollarda kullandı, şükretmedi, hamdedmedi, tövbede etmedi. Cehaletinin kurbanı oldu. Bildikleri Rab'bi ile kendi arasında perde oldu. Tıpkı kendini Alim sanan Şeytan Aleyyullana gibi. O cahil Aleyyullana gibi çok cahil oldu, sevdikleriyle haşroldunokta.gif Allah muhafaza.

Rab'bim biz bunu böylece anladık. Biz eksiğiz, sen ise tam ve kamil sıfatlarla teçhiz olansın.

Hammadunun Rab'bi. Gör ki; ne kadar aciz Rab'binin Hammadunu. 

İlim sahibi olan sensin Rab'bim. İlmi dahi yaratan sen.

Gör ki; ne kadar aciz Rab'bimin Hammadunu belki bir semavat ve binlerce semavat içeren bir ayeti iki satırda anlamış acziyetini bilmiş ve ALLAHU ALEM deyip noktalamış.

Rab'bim, bu acziyetle, içinde bulunduğumuz en sevimli hal, sana kul olmaktır. 

hani nerde? yazıyor burda ben istemısım yayartılmayı ahzap 72 yi sana olduğu gibi tefsirini cevirdim.  :D  daha ayetin anlamını bilmiyorsun . :D  

alaymı ediyorsun lan benimle? insanın Kıyamete kadar koruyacağı ALLAH'a olan itaati ve İmanıdır, İslam şeriatının temeli olan Kur'an'ı Kerim ilk insan zamanında varmıydı ahmak adam? hiçbir insan ondan haberdar değildiki. sen hangi tefsirle karşıma geliyorsun benim. Hafız olan benim benim bildiğimi banamı anlatıyorsun? kimleri dinleyip caka sattığınız belli oluyor.

"Biz emaneti, göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler, (sorumluluğundan) korktular. Onu, (kıymetini bilemeyeceği halde) insan yüklendi. Doğrusu o çok zalim, çok cahildir." (Ahzab Suresi 72. Ayet)

insan, insan olmayı kendisi istedi. ben yaparım altından kalkarım diyerek girişti buna. ama sizin gibi kafirler sonradan Ahdi bozdu. işte Ayetde bildirilen zalim ve cahiller sizlersiniz. Ahd'ü Misak'ı bilirmisin? insan o sorumluluğu yüklenince bunun üzerine ALLAH , tüm insanoğlundan söz aldı.

"Hani Rabbin (ezelde) Âdemoğullarının sulplerinden zürriyetlerini almış, onları kendilerine karşı şahit tutarak, “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” demişti. Onlar da, “Evet, şahit olduk (ki Rabbimizsin)” demişlerdi. Böyle yapmamız kıyamet günü, “Biz bundan habersizdik” dememeniz içindir." (Araf Suresi 172. Ayet)

işte senin, "irademiz yok bize hiçbirşey haber verilmedi" dediğin konuya cevaptır bu. alay etmeden önce öğren cahil kafir.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, metann yazdı:

alaymı ediyorsun lan benimle? insanın Kıyamete kadar koruyacağı ALLAH'a olan itaati ve İmanıdır, İslam şeriatının temeli olan Kur'an'ı Kerim ilk insan zamanında varmıydı ahmak adam? hiçbir insan ondan haberdar değildiki. sen hangi tefsirle karşıma geliyorsun benim. Hafız olan benim benim bildiğimi banamı anlatıyorsun? kimleri dinleyip caka sattığınız belli oluyor.

insan, insan olmayı kendisi istedi. ben yaparım altından kalkarım diyerek girişti buna. ama sizin gibi kafirler sonradan Ahdi bozdu. işte Ayetde bildirilen zalim ve cahiller sizlersiniz. Ahd'ü Misak'ı bilirmisin? insan o sorumluluğu yüklenince bunun üzerine ALLAH , tüm insanoğlundan söz aldı.

"Hani Rabbin (ezelde) Âdemoğullarının sulplerinden zürriyetlerini almış, onları kendilerine karşı şahit tutarak, “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” demişti. Onlar da, “Evet, şahit olduk (ki Rabbimizsin)” demişlerdi. Böyle yapmamız kıyamet günü, “Biz bundan habersizdik” dememeniz içindir." (Araf Suresi 172. Ayet)

işte senin, "irademiz yok bize hiçbirşey haber verilmedi" dediğin konuya cevaptır bu. alay etmeden önce öğren cahil kafir.

aptal herif emanet  deıgın  sey kurandan bahsediyor özgür iradeyle zerre kadar bagı yok . :D  sakamısın sen yahuu?  

birde hafızmış senden olsa olsa abajur olur. birde acur olur. :D hemde hıyar. ayrıca emanetın anlamı şudur . gerizekalı 

"Emanet" kelimesi ; "Nefsin güvene kavuşması , korkunun ortadan kalkması" anlamına gelen "e-me-ne" kelimesinden türemiştir. İnsanın kendisinde emin kılınan  , kendisine geçici olarak verilen şeyin adı olarak kullanılır.nefısten bahsediyor.  burda nefis demek

cinsel  arzular ve istekler demektır.  :D  hani nerde? özgür irade   be ne? sordum sen ne? anlatıyorsun yahuu..  :D  geçici olarak verilmış zaten nefisler ama özgür irade öylemı? özgür irade sonsuadur. 

• ir.
  • Diyanet Vakfı: Biz emaneti, göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler, (sorumluluğundan) korktular. Onu insan yüklendi. Doğrusu o çok zalim, çok cahildir.
  • Elmalılı Hamdi Yazır: Biz o emaneti göklere, yere ve daglara arz ettik, onlar, onu yüklenmeye yanasmadilar, ondan korktular da onu insan yüklendi. O gerçekten çok zalim ve çok cahildir.
  • Elmalılı Hamdi Yazır (Sadeleştirilmiş): Evet Biz, o emaneti göklere, yere ve dağlara sunduk da onlar onu yüklenmeye yanaşmadılar ve ondan korktular da insan yüklendi onu. O gerçekten çok zalim, çok cahil bulunuyor
  • Elmalılı Hamdi Yazır (Sadeleştirilmiş 2) : Biz o emaneti göklere, yere ve dağlara arz ettik, onlar, onu yüklenmeye yanaşmadılar, ondan korktular da onu insan yüklendi. O gerçekten çok zalim ve çok cahildir.
  • Ali Fikri Yavuz: Biz, emaneti (Allah’a itaat ve ibadetleri), göklere, arza ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler; ondan korktular da onu insan yüklendi. İnsan (bu emanetin hakkını gözetmediğinden) cidden çok zalim, çok cahil bulunuyor. (Yani, bu emanetin şeref ve kıymeti, mes’uliyeti o kadar büyüktür ki, eğer o, şu büyük cisimlere ve yapısı sağlam varlıklara arz edilse ve onların da şuur ve idrakleri bulunsa muhakkak ki bu emaneti yüklenmekten sakınırlar ve ondan korkarlardı. Fakat insan çaresiz olarak bünyesinin zafiyeti ile o emaneti yüklenmiştir).
  • Elmalılı Hamdi Yazır (Orijinal): Evet, biz o emaneti göklere, yere ve dağlara arzettik, onlar onu yüklenmeğe yanaşmadılar, ondan korktular da onu insan yüklendi, o cidden çok zalim, çok câhil bulunuyor
  • Fizilal-il Kuran: Biz emaneti, göklere, yere ve dağlara sunduk; onu yüklenmekten kaçındılar, sorumluluğundan korktular. Pek zalim ve cahil olan insan onu yüklendi.
  • Hasan Basri Çantay: Biz emâneti göklere, yere ve dağlara arz (ve teklif) etdik de onlar bunu yüklenmekden çekindiler, bundan endişeye düşdüler. İnsan (a gelince: O, tutdu) bunu sırtına yükledi. Çünkü o, çok zulümkâr, çok câhildir.
  • İbni Kesir: Gerçekten Biz, emaneti; göklere, yeryüzüne ve dağlara sunduk da onlar bunu yüklenmekten çekindiler. Ve korkup titrediler. Onu insan yüklendi. Doğrusu insan; pek zalim ve pek cahil oldu.
  • Ömer Nasuhi Bilmen: Biz emaneti göklere ve yere ve dağlara teklif ettik, onlar onu yüklenmeden hemen çekindiler ve ondan korkuya düştüler ve onu insan yüklendi. Şüphe yok ki o, çok zalim, çok bilgisiz oldu.
  • Tefhim-ul Kuran: Gerçek şu ki, biz emanetleri göklere, yere ve dağlara sunduk da onlar bunu yüklenmekten kaçındılar ve ondan korkuya kapıldılar; onu insan yüklendi. Çünkü o, çok zalim, çok cahildir.
  • Kuran Yolu: Gerçek şu ki, biz emanetleri göklere, yere ve dağlara sunduk da onlar bunu yüklenmekten kaçındılar ve ondan korkuya kapıldılar; onu insan yüklendi. Çünkü o, çok zalim, çok cahildir.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, agnostik tanrı yazdı:

aptal herif emanet  deıgın  sey kurandan bahsediyor özgür iradeyle zerre kadar bagı yok . :D  sakamısın sen yahuu?  

birde hafızmış senden olsa olsa abajur olur. birde acur olur. :D hemde hıyar. ayrıca emanetın anlamı şudur . gerizekalı 

"Emanet" kelimesi ; "Nefsin güvene kavuşması , korkunun ortadan kalkması" anlamına gelen "e-me-ne" kelimesinden türemiştir. İnsanın kendisinde emin kılınan  , kendisine geçici olarak verilen şeyin adı olarak kullanılır.nefısten bahsediyor.  burda nefis demek

cinsel  arzular ve istekler demektır.  :D  hani nerde? özgür irade   be ne? sordum sen ne? anlatıyorsun yahuu..  :D  geçici olarak verilmış zaten nefisler ama özgür irade öylemı? özgür irade sonsuadur. 

• ir.
  • Diyanet Vakfı: Biz emaneti, göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler, (sorumluluğundan) korktular. Onu insan yüklendi. Doğrusu o çok zalim, çok cahildir.
  • Elmalılı Hamdi Yazır: Biz o emaneti göklere, yere ve daglara arz ettik, onlar, onu yüklenmeye yanasmadilar, ondan korktular da onu insan yüklendi. O gerçekten çok zalim ve çok cahildir.
  • Elmalılı Hamdi Yazır (Sadeleştirilmiş): Evet Biz, o emaneti göklere, yere ve dağlara sunduk da onlar onu yüklenmeye yanaşmadılar ve ondan korktular da insan yüklendi onu. O gerçekten çok zalim, çok cahil bulunuyor
  • Elmalılı Hamdi Yazır (Sadeleştirilmiş 2) : Biz o emaneti göklere, yere ve dağlara arz ettik, onlar, onu yüklenmeye yanaşmadılar, ondan korktular da onu insan yüklendi. O gerçekten çok zalim ve çok cahildir.
  • Ali Fikri Yavuz: Biz, emaneti (Allah’a itaat ve ibadetleri), göklere, arza ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler; ondan korktular da onu insan yüklendi. İnsan (bu emanetin hakkını gözetmediğinden) cidden çok zalim, çok cahil bulunuyor. (Yani, bu emanetin şeref ve kıymeti, mes’uliyeti o kadar büyüktür ki, eğer o, şu büyük cisimlere ve yapısı sağlam varlıklara arz edilse ve onların da şuur ve idrakleri bulunsa muhakkak ki bu emaneti yüklenmekten sakınırlar ve ondan korkarlardı. Fakat insan çaresiz olarak bünyesinin zafiyeti ile o emaneti yüklenmiştir).
  • Elmalılı Hamdi Yazır (Orijinal): Evet, biz o emaneti göklere, yere ve dağlara arzettik, onlar onu yüklenmeğe yanaşmadılar, ondan korktular da onu insan yüklendi, o cidden çok zalim, çok câhil bulunuyor
  • Fizilal-il Kuran: Biz emaneti, göklere, yere ve dağlara sunduk; onu yüklenmekten kaçındılar, sorumluluğundan korktular. Pek zalim ve cahil olan insan onu yüklendi.
  • Hasan Basri Çantay: Biz emâneti göklere, yere ve dağlara arz (ve teklif) etdik de onlar bunu yüklenmekden çekindiler, bundan endişeye düşdüler. İnsan (a gelince: O, tutdu) bunu sırtına yükledi. Çünkü o, çok zulümkâr, çok câhildir.
  • İbni Kesir: Gerçekten Biz, emaneti; göklere, yeryüzüne ve dağlara sunduk da onlar bunu yüklenmekten çekindiler. Ve korkup titrediler. Onu insan yüklendi. Doğrusu insan; pek zalim ve pek cahil oldu.
  • Ömer Nasuhi Bilmen: Biz emaneti göklere ve yere ve dağlara teklif ettik, onlar onu yüklenmeden hemen çekindiler ve ondan korkuya düştüler ve onu insan yüklendi. Şüphe yok ki o, çok zalim, çok bilgisiz oldu.
  • Tefhim-ul Kuran: Gerçek şu ki, biz emanetleri göklere, yere ve dağlara sunduk da onlar bunu yüklenmekten kaçındılar ve ondan korkuya kapıldılar; onu insan yüklendi. Çünkü o, çok zalim, çok cahildir.
  • Kuran Yolu: Gerçek şu ki, biz emanetleri göklere, yere ve dağlara sunduk da onlar bunu yüklenmekten kaçındılar ve ondan korkuya kapıldılar; onu insan yüklendi. Çünkü o, çok zalim, çok cahildir.

emanet nefsin güvene kavuşmasımı? şu ateistin yalanlarına bakın, emanet cinsel arzular ve istekler demekmiş. ne şerefsizliktir bu. Yer ve Gök bunu yüklenmektenmi kaçındı gerizekalı kafir?

nerde Kur'an diye geçiyor lan iftiracı yalancı? nerde geçiyor? bu senin uydurman. zaten emanet'in İman ve İtaat olduğunu söyledim. hangi Peygamber gelirde gönderdildiği topluma Dini anlatırsa o Dine sarılıp, ALLAH'a itaat etmeleri demektir bu ahmak ateist. inkar etmek istiyorsan et buna engel olamam ama iftira ve yalan söyleme şerefsizlik yapma.

senin gibi kafirler "emanet" kelimesini argoda kullanılan cinsel anlama vururlar başka birşeye kafaları çalışmaz çünkü içiniz dışınız pislik birde kalkıp İslam'a saldırırsınız.

tarihinde metann tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

nerde Kur'an diye geçiyor lan iftiracı yalancı? nerde geçiyor? bu senin uydurman. zaten emanet'in İman ve İtaat olduğunu söyledim. hangi Peygamber gelirde gönderdildiği topluma Dini anlatırsa o Dine sarılıp, ALLAH'a itaat etmeleri demektir bu ahmak ateist.

hahaha yanı sonunda buda oldu ulan hıyar bak bakalım ne? yazıyor. agnostik yazısını gördünmü? sen bana lafmı? yetiştiriceksın. 

büyüde gel  :D  :smashfreak::0_80cbc_37a71a73_L: ne? konu baslıgınla zerre kadar bagın var nede? verdiğin ahzap süresi benım soruma ilaç değil. 

hadi herşeyi anladıkta ulan hıyar ben ateistmiyim? ben agnostiğim şen şimdi agnostisizmıde bilmezsın.  :D  ahmak ateist haaaa.

vahh zavallı vahh... din insanı ne? hale getiriyor. acıdım  sana.  :D  konuyu hala anlamanı bekliyorum konu allaha itaat değilkı. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, agnostik tanrı yazdı:

hahaha yanı sonunda buda oldu ulan hıyar bak bakalım ne? yazıyor. agnostik yazısını gördünmü? sen bana lafmı? yetiştiriceksın. 

büyüde gel  :D  :smashfreak::0_80cbc_37a71a73_L: ne? konu baslıgınla zerre kadar bagın var nede? verdiğin ahzap süresi benım soruma ilaç değil. 

hadi herşeyi anladıkta ulan hıyar ben ateistmiyim? ben agnostiğim şen şimdi agnostisizmıde bilmezsın.  :D  ahmak ateist haaaa.

vahh zavallı vahh... din insanı ne? hale getiriyor. acıdım  sana.  :D  konuyu hala anlamanı bekliyorum konu allaha itaat değilkı. 

yazdıklarımın konuyla alakası o kadar vardı ki, senin gibi ahmaklar beyinlerini yitirmiş. ben diyorum senin iraden var bu dünyada imtihan olacağındanda haberin vardı haber edilmiştin diyorum Ayetlerle gösteriyorum bunu kendin istedin diyorum, sense benim haberim yok bunun konuylada alakası yok diyorsun. sen unuttuysan ahmaksan ben napıyım kafir :)

sen kimsinki sana laf yetiştirilmeyecek seni saniyede ezer çiğnerim ben.

agnostisizmde kafirliktir başka birşey değil. hepiniz kafirsiniz inkarcısınız. 

Sitelerde Paylaş

yazdıklarımın konuyla alakası o kadar vardı ki, senin gibi ahmaklar beyinlerini yitirmiş. ben diyorum senin iraden var bu dünyada imtihan olacağındanda haberin vardı haber edilmiştin diyorum Ayetlerle gösteriyorum bunu kendin istedin diyorum, sense benim haberim yok bunun konuylada alakası yok diyorsun. senin unuttuysan ahmaksan ben napıyım kafir :)

sen kimsinki sana laf yetiştirilmeyecek seni saniyede ezer çiğnerim ben.

agnostisizmde kafirliktir başka birşey değil. hepiniz kafirsiniz inkarcısınız. 

:0_80cbc_37a71a73_L::0_80cbc_37a71a73_L::0_80cbc_37a71a73_L::0_80cbc_37a71a73_L::0_80cbc_37a71a73_L:

Beyin USB.jpg

indir (1).jpg

indir.jpg

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Exelans_cop yazdı:

Senin kadar kendisiyle çelişen paylaşımlar yapan biri daha yoktur bu sitede. Bundan emin olabilirsin. Bence en iyisi seni kendi haline birakmak.

müslümanlar toplu halde saldırıya geçmiş diye duydum. :D  ama nafile hepsini geri püskürttüm. bu paylaşımları sizlerin ne kadar? acız olduğunuzu anlatmak için paylaşıyorum. ama sizde bunu anlıyacak zeka olsaydı. bana özgür iradenin varlığını ispatlıyacak bir 

argümanalr gelirdiniz kıytırık laflarınızla ve sahte kitabınızla beni maglup edemezsınız kardeşim saygılarımla :D  

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

müslümanlar toplu halde saldırıya geçmiş diye duydum. :D  ama nafile hepsini geri püskürttüm. bu paylaşımları sizlerin ne kadar? acız olduğunuzu anlatmak için paylaşıyorum. ama sizde bunu anlıyacak zeka olsaydı. bana özgür iradenin varlığını ispatlıyacak bir 

argümanalr gelirdiniz kıytırık laflarınızla ve sahte kitabınızla beni maglup edemezsınız kardeşim saygılarımla :D  

lan senin gibi beyinsize ne saldıracağız, bir soru soruyorsun Hakkıyla cevap veriyoruz doğrusunu gösteriyoruz, okuyup anlayacağına yada takıldığın yerleri bize sorup doğrusunu öğreneceğine kalkıp cahilliğinle bize tere satıyorsun.

madem soru soruyorsun cevabı seni rahatsız edecek ne diye klavye arkasından yalan ve iftiralarla konu açıyorsun? böyle yaparak kendi şerefsizliğini ortaya seriyorsun.

siz ne istediğinizi bilmiyorsunuz aslında siz yalnız bela istiyorsunuz, şu argüman isteğine Kur'an'dan öyle bir cevap varki;

""onlara (kafirlere) (arzuları üzere) istedikleri zaman melekler de indirsek, ölüler dile gelip kendileriyle konuşsa ve herşeyi önlerine yığsak (senin tebliğ ettiğin gerçeğe şahitlik yapsa), onlar yine de inanacak değillerdir; eğer ki Allah, (fazladan bir lütufla) iman etmelerini dilemiş olsun; ne var ki, onlar cahillik ediyorlar. (En'am Suresi 111. Ayet)

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)
15 saat önce, kirec yazdı:

Tanrı buna izin verirse bu olur...

tanrı buna nasıl? izin vercek peki :) çünkü tanrının bilmediği ve tanrının dışında  gerçekleşen bir eylem  tanrı olmaktır. insanlar tanrı değildir..hala..

anlamadınmı?  yaratılışta özgür irade olması imkansız!!!

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, kirec yazdı:

Kötülük yapma özgürlüğünü vermiş ...

Kötülüğü yapmamı istemiyor ama ...

Kötülüğü yapmamı çok rahat engelleyebilir...

Ama o bunu benim basarmami bekliyor...

O engellerse bunu ben yaşarmış olmam...

Onun bu özgürlüğü vermesi kendini kısıtlaması demek aynı zamanda....

Nasıl kısıtlanmıştır ....

O iyi olanı yapmamızı bekler ve ister kötü olanı yapmamızı istemez....

Bu isteğine rağmen kötü olanı yapmamıza engel olmaz...

Bu özgürlüğü onun vermiş olması onun sonuç olarak istemediği bir şeyin gerçekleşmesine zemin hazırladığı için kısıtlanmış olur....

bu cümle yanlıştır.çünkü, kul   Allah'ın CC. istemediği bir şeyi yapamaz. burada fiili yaratmak ile o fiilden razı olmak farklı şeylerdir.

Allah'ın CC. razı olmadığı kötülükleri de kul istediğinde,   Allah CC. dilerse yaratıyor, dilemezse yaratmıyor.

şöyleki insan istekli işlerinde iyilik yapmak istediğinde Allah CC. da isterse yaratır. istemezse iyiliği kul yapamaz.

kul kötülük istediğinde Allah CC. da dilerse yapabilir. dilemezse yapamaz. kulun dilemesi yetmiyor, Allah'ın CC. da dilemesi gerekiyor.burayı karıştırıyorsun.

Yani   Allah'ın CC. istemediği bir şey yapmak mümkün değildir.

aşağıdaki alıntıda daha güzel anlatılmış. okursan göreceksin..

Allahü teâlâ, iyiliği ve kötülüğü, kulların irade etmesi, dilemesi ile yaratır. Kulun iradesi yaratmaya sebeptir. Müminler, irade-i cüziyyeleri ile imanı ve itaati dileyince, Allahü teâlâ da, diler ve yaratır. Kâfir, küfrü ve fâsık, günahı dileyince, O da irade ederse, yaratır. Yalnız kulun dilemesi ile bir şey var olmaz. O da dileyince var olur. Allahü teâlâ dilemedikçe, bir sinek, kanadını kımıldatamaz. İnsanların yaptıkları bütün iyilikler ve kötülükler, hep Onun dilemesi ile oluyor. Kullar bir şey yapmak irade edince, O irade etmezse o iş olmaz. Var olmasını dilemediği şey, var olmaz. Var olursa, gücü yetmemek olur. Allahü teâlânın her şeye gücü yeter.

Sitelerde Paylaş
22 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

ö . benim 10 dakıka sonra ne? yapıcagımı tanrının bilmemesidir. tanrının bilgiği birşeyi bne yapıyorsam bu tanrı istediği için oluyordur. ben tanrınıın istemedıgı birşeyo yapıyorsam yanı tanrının bilgisi dışında birşe yyapıyorsam bu benım özelimdir. gizlimdir. 

tıpkı bir programcının yarattıgı programlar gibiyiz özgür irademız yok. herşey daha önceden belirlenmış biz sadece ne? secım yaptığımızı görmeey geliyoruz. 

sen Allah'ı CC. insanlara benzeterek şirke düşüyorsun. Allah'ın ilmi ezeli ve ebedidir. ondan gizli hiç bir şey yoktur. insan ile Allah'ı CC. karıştırma.

insanın ilmi sınırlıdır. ama Allah'ın CC. ilmi sınırlı değildir.

yahu şunu bir anla. sen insanın aciz sıfatlarını Allah CC. için düşünme. yoksa bu şirk ten kurtulamazsın.

hem iş senin dediğin gibi olursa  Allah CC. isyan eden kullarını cehnneme atmakla zulm etmiş olur. ama iş öyle değil Allah CC. Adil'dir. kullarına zulmetmez. onları iradesizce işledikleri suçun cezası için cehenneme atmaz. 

kendini kurnaz mı sanıyorsun.? özgür iradeyi reddederek bir süre sonra, buraya gelip..:Allah'ın CC. zulm ettiğini söyleyeceksin değil mi? asıl hedefin bu galiba.

tarihinde FETİH tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...