Jump to content

Ahlak kavramı,tanrı vergisimidir? yoksa insan icadımıdır?

Recommended Posts

Ahlak varmı? yokmu? ahlakın tanrısal ispatı nedir? bana göre tanrısal bakıldığında dinler nasıl? insan icadı ise ve bunun ispatları

var ise ahlakın olmadığınında ve tanrı için ahlakın tıpkı dinler gibi bir anlam ifade etmediği herşekilde ortadadır.işte ahlakın olmadığının temel ispatları.

1: ahlak kavramı gerçek olsaydı. ilk insanların varoluşuyla beraber ahlakla ön plana çıkardı. ama tam tersi oldu. ilk insanlar ahlakın ne? olduğunu bilmiyordu. çünkü ahlak kavramı insan aklının bir ürünüdür. tanrısal bir vergi değildir.

2: ahlak olsaydı. tanrının ahlak yasaları olurdu. hayvanlar ahlaka uygun eşleşirlerdi. ulu ortada değil. 

3: saygı sevgi ve akıl ahlakla ilgili kavramlar değildir. ahlak yalnızca cinsel bir kavramla özdeşleşir.

4: ahlak kavramını icat eden (cinsel ahlak) dinlerdir. ama yine aynı dinler ahlaksızlık yapmanın helal olduğunu savunur. cennette hurilerden harem kurmak dinsel olarak helaldır. ama bu dünyada zina yapmak dinsel olarak günahtır. ahlak bozuklugudur. ama bana göre dinin kendisi bozuktur. çünkü cinsel ahlak kavramı tanrı için bir anlam ifade etmez. 

5: Bence evrensel ahlak yasaları yok. Ama onun yerine yerel, bölgesel ve dinsen ahlak yasaları var.
Örneğin buralarda dilencilik iyi birşey görülmezken, hinduzimin yaygın olduğu yerlerde hayattan bağını kesip herşeyini dilenci gibi başkalarından dilenerek karşılamak erdem olarak karşılanıyor.bu çok yanlış bir kavramdır. insan aklıya ahlak kavramını ispatlıyamayız. :) 

6: tanrıya göre cinsel ahlak  gerçekten olsaydı. :)  hayatın başlangıcından itibaren adetler ve gelenekler olurdu. insanlar evlenirdi. namus kavramı iilk andan itibaren insan içgüdüsüne entegre olurdu ama asıl gerçekler öyle olmadığını ispatlıyor.nedir? bu gerçekler 
 bir bakalım. :)  
7: başlangıca gidelim. 1: evlilik yok. akıl yok. onur yok. amaç yok. evilik yok kariyer yok.namus yok. ama cinsel olarak hayvanca 
bir eşleşme olduğu gerçegi var. buda ahlakın tanrısal olarak bir anlam ifade etmediğini ispatlar. 

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnsanlık başarıyı tek başına yakalayamayacağını bunun için diğer insanlarla birliğin gerektiğine kanaat getirdiğinde topluluklar halinde yaşamaya  başladı.Bu yaşamdada Kuvvetlinin zayıfı ezmemesi için ortak kurallar çıktı.İşte bu Kurallar Ahlaktı.Daha sonrada bunlar Hukuka ve Hukukun ortaya koyduğu Kanunlara dönüştü.Şayet Annelerin zayıf evlatlarını yetiştirmesi için bütün memelilere görülen Analık içgüdüsünü Ahlak olarak görmezsek Ahlak İnsan aklının ortaya çıkardığı bir mefhumdur.Ama zaten İnsanın kendisi Tanrıdır.Çünkü Tanrıda insanın ortaya attığı bir mefhumdur.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

Ahlak varmı? yokmu? ahlakın tanrısal ispatı nedir? bana göre tanrısal bakıldığında dinler nasıl? insan icadı ise ve bunun ispatları

var ise ahlakın olmadığınında ve tanrı için ahlakın tıpkı dinler gibi bir anlam ifade etmediği herşekilde ortadadır.işte ahlakın olmadığının temel ispatları.

1: ahlak kavramı gerçek olsaydı. ilk insanların varoluşuyla beraber ahlakla ön plana çıkardı. ama tam tersi oldu. ilk insanlar ahlakın ne? olduğunu bilmiyordu. çünkü ahlak kavramı insan aklının bir ürünüdür. tanrısal bir vergi değildir.

2: ahlak olsaydı. tanrının ahlak yasaları olurdu. hayvanlar ahlaka uygun eşleşirlerdi. ulu ortada değil. 

3: saygı sevgi ve akıl ahlakla ilgili kavramlar değildir. ahlak yalnızca cinsel bir kavramla özdeşleşir.

4: ahlak kavramını icat eden (cinsel ahlak) dinlerdir. ama yine aynı dinler ahlaksızlık yapmanın helal olduğunu savunur. cennette hurilerden harem kurmak dinsel olarak helaldır. ama bu dünyada zina yapmak dinsel olarak günahtır. ahlak bozuklugudur. ama bana göre dinin kendisi bozuktur. çünkü cinsel ahlak kavramı tanrı için bir anlam ifade etmez. 

5: Bence evrensel ahlak yasaları yok. Ama onun yerine yerel, bölgesel ve dinsen ahlak yasaları var.
Örneğin buralarda dilencilik iyi birşey görülmezken, hinduzimin yaygın olduğu yerlerde hayattan bağını kesip herşeyini dilenci gibi başkalarından dilenerek karşılamak erdem olarak karşılanıyor.bu çok yanlış bir kavramdır. insan aklıya ahlak kavramını ispatlıyamayız. :) 

6: tanrıya göre cinsel ahlak  gerçekten olsaydı. :)  hayatın başlangıcından itibaren adetler ve gelenekler olurdu. insanlar evlenirdi. namus kavramı iilk andan itibaren insan içgüdüsüne entegre olurdu ama asıl gerçekler öyle olmadığını ispatlıyor.nedir? bu gerçekler 
7: başlangıca gidelim. 1: evlilik yok. akıl yok. onur yok. amaç yok. evilik yok kariyer yok.namus yok. ama cinsel olarak hayvanca 
bir eşleşme olduğu gerçegi var. buda ahlakın tanrısal olarak bir anlam ifade etmediğini ispatlar. 

Bu saydıklarının hepsi fazlasıyla var. Sadece kurumsal değil.

Namusa gelince, ondan ne anladığın mühim ama sen Müslüman kafasından çıkamadığın için seksle ilişkilendiriyorsun, atalarımızın önüne gelenle rastgele sevişen hayvanlar olduğunu sanıyorsun.

Bırak insanı, hemen diğer yüksek memelilerde çok ciddi ahlak kavramı vardır. Sadece onlarda da değil, birçok türde.

Akıl ise homo sapien'i geçtim, neanderthal'de bile sendekinden çok daha fazla.

Cinsel ahlak diye bir şeyi nereden uydurdun ayrıca? Müslüman kafalı seni.

Başlığın çöp.

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, kirec yazdı:

insanda evrimsel olarak ahlak gelişmiş olabilir...

yani tanrı insanda ahlakı evrimleştirmiştir...

buyur burdan yak...

nasıl? ewrımleştirmiş. :)  burada evrımden bahsediyorsan, bu herkesi kapsaması gerekmezmı?  yanı  homsapıens türünün 

şimdiki zenciler olduğunu yanı siyahi  ırk olduğunu aynı  seklde neandertallerinde şimdiki beyaz ırkı temsil ettiği düşünülürse

senin mantığından gidelim . :) 

olayı basitleştirelim tanrı insanın mantığını ve zekasını gerçekten ahlaki olarak evrimleştirmiş olsaydı. ozaman ben neden? farklı düşünüyorumki. ben farklı bir türmüyüm bende insan olduğuma göre evrimleşmek zorunda değilmiyim? sizinkı kurgu ve fantazi sadece bana göre basit bir iddia :) 

sadece ben değil benim gibi düşünene milyonlarca ateist agnostik hatta septıkler bile var.  :)  

bu saydıklarım senın tezını çürütür. buradnda yakınca hiç birşey  değişmiyor.  malesef. bana göre tanrının ahlak anlayışı yoktur. 

bunuda yaratığı canlılarda çok net görüyoruz. :) 

evrımsel ahlak yoktur evrımsel süreç vardır. evrımsel zeka ve evrımsel akıl vardır. ama ahlak tanrının yarattığı birşe ydeğildir. 

öyle olsaydı. ben bu konuyu açmazdım senınle aynı fikirde olurdum sonucta bende senın gibi insanım ama farklı düşünüyorum. 

çünkü saydıklarım hafife alınıcak şeyler değildir. ilk insanlar ahlakı  konusunda oldukça yetersiz bilgiye sahipsınız. :) 

bunu dinle bagdastırmamak gerekır. çünku bu saydıklarım tamamen cinsel ahlaktır. üremedır. akıl evrımleşince 

bazı insanların 150 yıllık kanunlar koyupta bu kanunları uygulamaları bunu tanrınmın emridir. çünku bu kurallar tanrının 

aklıdır deyip biz insalara yamamak olurdu. hiç şüphesiz. ne? demek istediğimi sanırım çok net anladın.tanrının bir kanununu

yoktur tck maddelerını tanrı koymamıştır. biz insanlar icat ettık namusu tanrının böyle bir sorunu olduğunu hiç sanmıyorum. 

sizlerin en büüyk sorunu şu malesef üzülürek söylüyorumki t.c.k maddelerini tanrının koyduğunu düşünüyorsunuz. ama yeri gelince bazılarıda ateist oluyor. ama ne? gariptirki iş ahlaka gelınce birden bire

ateistler namuslu oluyor. bu bana çok garip geliyor. çünkü namus kavramı dinsel bir kavramdır.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

insan kendini ve çevre koşullarını  oluşturmadğına göre ahlak insan icadı değildir.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Antonius yazdı:

İnsanlık başarıyı tek başına yakalayamayacağını bunun için diğer insanlarla birliğin gerektiğine kanaat getirdiğinde topluluklar halinde yaşamaya  başladı.Bu yaşamdada Kuvvetlinin zayıfı ezmemesi için ortak kurallar çıktı.İşte bu Kurallar Ahlaktı.Daha sonrada bunlar Hukuka ve Hukukun ortaya koyduğu Kanunlara dönüştü.Şayet Annelerin zayıf evlatlarını yetiştirmesi için bütün memelilere görülen Analık içgüdüsünü Ahlak olarak görmezsek Ahlak İnsan aklının ortaya çıkardığı bir mefhumdur.Ama zaten İnsanın kendisi Tanrıdır.Çünkü Tanrıda insanın ortaya attığı bir mefhumdur.

işte akıl diye buna derim ben :) mükemmel konuyu en iyi analiz eden sensin tebrik ederim. :) ayrıcada gurur duydum. 

çünkü beni böylesine anlıyan ilk defa biri çıktı şu forumda ayrıca teşekkür ederim kardeşim. 

ahlaki degerlerimiz bile insan aklının ürünüyken dinlere inanmak çıkgınlıktır. aklın intiharıdır. dinlere tapmak ve tanrıya tapmak

insanların tanrı olduğu gerçeğini görmemek aklın yok oluşudur. saygılarımla :) 

Sitelerde Paylaş

Bence başlık süper ! Fakat; ahlâkın sınırlarını daraltıp, sâdece cinselliğe bağlaman yanlış olmuş. Misâl; iş-meslek ahlâkı denen bir kavram var. İnsanların sosyo-kültürel ilişkilerini belirleyen kurallar var. Eskiler buna "Âdâb-ı muaşeret" demişler. İnsanlık târihinin başlangıcından bu tarafa,  sosyo-ekonomik hayâta dâir yasalar hep egemenler tarafından oluşturulmuş. Tabiatiyla, egemenler de bu yasaları kendi çıkarlarını koruyacak nitelikte hazırlamışlar. İnsan emeğinin sömürülmesi "ahlâksızlık" olarak nitelenecek davranışların en başta gelenlerinden birisi olduğuna göre, ahlâk kuralları  egemenlerce hazırlanmış olsaydı, şimdilerde ahlâka dâir algı, çok daha farklı olabilirdi.

Ahlâk denen kavramı ateist-teist hiç kimsenin itiraz edemiyeceği bir niteliğe dönüştürsek dahi, Tanrı yoksa ahlâklı olmanın ve dahi bunu sağlamak için oluşturulan kuralların hiç bir kıymet-i harbiyesi olmayacaktır.Bizim dürüst davranmamızın, empati yeteneğimizin merhametli olmamızın evrenin işleyişinde bir "mihenk taşı" olmadığının farkındayım. Hâsıl-ı kelâm; biz insanlar olsak da olmasak da ahlâklı ya da ahlâksız olsak da bunun evrenin işleyiş mantığını olumlu veya olumsuz yönde etkileyeceğini düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, SHORTWAVE yazdı:

insan kendini ve çevre koşullarını  oluşturmadğına göre ahlak insan icadı değildir.

peki? güzel sana göre çevre koşullarını ve yaşamın kurallarını belirleyen kim? :) vole vurup kaçmak seni kurtarmaz

ben çok iyi kaleciyimdir. :D  senin topunu her zaman tutarım. hadi bakalım :) konuyu şöyleeeeee geniş bir anazliz et bakalım.

insan oluşturmadığına göre ruhar ve cinlermi? oluşturdu bu kavramı. ahlakın insan icadı olduğunu görmemek imkansız. 

yalnız cevre  koşulları derken  ben aklın enrim sürecınden bahsediyorum. yoksacografı kosullar dersen

bu ahlaki koşulların dışında kalır. bunuda unutma. :) 

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

peki? güzel sana göre çevre koşullarını ve yaşamın kurallarını belirleyen kim? :) vole vurup kaçmak seni kurtarmaz

ben çok iyi kaleciyimdir. :D  senin topunu her zaman tutarım. hadi bakalım :) konuyu şöyleeeeee geniş bir anazliz et bakalım.

insan oluşturmadığına göre ruhar ve cinlermi? oluşturdu bu kavramı. ahlakın insan icadı olduğunu görmemek imkansız. 

yalnız cevre  koşulları derken  ben aklın enrim sürecınden bahsediyorum. yoksacografı kosullar dersen

bu ahlaki koşulların dışında kalır. bunuda unutma. :) 

çevre koşullarını  belirleyenin ne  veya kim olduğu belirsiz.

Ama insanın belirlemediği çok açık.:)

İnsan belirlemediği şartların ürünü ise ahlakda insan icadı olmaktan çıkar.

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

işte akıl diye buna derim ben :) mükemmel konuyu en iyi analiz eden sensin tebrik ederim. :) ayrıcada gurur duydum. 

çünkü beni böylesine anlıyan ilk defa biri çıktı şu forumda ayrıca teşekkür ederim kardeşim. 

ahlaki degerlerimiz bile insan aklının ürünüyken dinlere inanmak çıkgınlıktır. aklın intiharıdır. dinlere tapmak ve tanrıya tapmak

insanların tanrı olduğu gerçeğini görmemek aklın yok oluşudur. saygılarımla :) 

Teşekkür ederim Agnostik tanrı -Benim kanaatimde bu yönde-Basit bir misal vereyim Futbol kollektif bir oyundur-Bencilliği hiç kaldırmaz.Yani bu sporun bir Ahlakı vardır-İşte tuttuğumuz takım karşı takımın kalesine gol attığında yerimizden çıkar ve çoğu zaman "Allah beee!" diye bağırırız.Çalışma+Akıl+Aklın ürünü olan Ahlak (yani Karşılıklı uyum;Karşılıklı Uyum aslında Ahlakı oluşturur ve Düşüncenin ürünüdür)O zaman Allah aslında bizlerdeki başarının ta kendisi ama farkında değiliz .Çünkü Din afyonu beyinlerimizi zehirlemiştir

tarihinde Antonius tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

çevre koşullarını  belirleyenin ne  veya kim olduğu belirsiz.

Ama insanın belirlemediği çok açık.:)

İnsan belirlemediği şartların ürünü ise ahlakda insan icadı olmaktan çıkar.

1952 yılında çekilen bu resim amazon kadınlarının hala cinsellıkle ilgili bir kavramdan haberi olmadığı çok acık gözüküyor yanı 

ispatlıyorum. cevre kosullarıyla zerre kadar bagı yok . :) ayrıca 

evrıme baglı değil. çevre kosullarına baglı olsaydı heryer cevremız ama cevredekı medenı topumlar harıc hala böylesine yasıyan ilkel kabıleler var. dünyada. çevre kosulları değil akıl ve mantık biraz ewrımleşince biz belırlıyoruz kuralalr koyuyoruz.

tıpkı t.c. k..gibi insan icadı kurallar. ama tanrı kural koymamış tanrıyla bir bagımız yok. çünku tanrının ispatı yok. görecelı metafızık bir varlıktır. 

6-kole-olarak-satiyorlar-600x350.jpg

1618407224.jpg

images.jpg

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

1952 yılında çekilen bu resim amazon kadınlarının hala cinsellıkle ilgili bir kavramdan haberi olmadığı çok acık gözüküyor yanı 

ispatlıyorum. cevre kosullarıyla zerre kadar bagı yok . :) ayrıca 

evrıme baglı değil. çevre kosullarına baglı olsaydı heryer cevremız ama cevredekı medenı topumlar harıc hala böylesine yasıyan ilkel kabıleler var. dünyada. çevre kosulları değil akıl ve mantık biraz ewrımleşince biz belırlıyoruz kuralalr koyuyoruz.

tıpkı t.c. gibi insan icadı kurallar. ama tanrı kural koymamış tanrıyla bir bagımız yok. çünku tanrının ispatı yok. görecelı metafızık bir varlıktır. 

6-kole-olarak-satiyorlar-600x350.jpg

1618407224.jpg

images.jpg

verdiğin bu bilgi ile kendini çürüttüğünün farkındamısın?

Amazon toplumunda yaşasaydın sende öyle yaşayacaktın.

Bunları belirleyemediğine göre ahlak kuralını insanlar icat etmiyor.

Ben o insanlardan daha akıllıyım diyorsan aklının seviyesini kendinin belirlediğini söylemelisin.:)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Antonius yazdı:

Teşekkür ederim Agnostik tanrı -Benim kanaatimde bu yönde-Basit bir misal vereyim Futbol kollektif bir oyundur-Bencilliği hiç kaldırmaz.Yani bu sporun bir Ahlakı vardır-İşte tuttuğumuz takım karşı takımın kalesine gol attığında yerimizden çıkar ve çoğu zaman "Allah beee!" diye bağırırız.Çalışma+Akıl+Aklın ürünü olan Ahlak (yani Karşılıklı uyum;Karşılıklı Uyum aslında Ahlakı oluşturur ve Düşüncenin ürünüdür)O zaman Allah aslında bizlerdeki başarının ta kendisi ama farkında değiliz .Çünkü Din afyonu beyinlerimizi zehirlemiştir

çok ama çokkk haklısın :)  sevgili kardeşim verdığın örnekleme bile  aslında bir ispat niteliğindedir. biz insanlar tanrıyız 

kuralları güçlü ve zeki ve aynı zamanda kötü niyetli insanlar koyar. gerçek agnostikler ve ateistlerde tıpkı senin ve benim gibi

düşünür. 

sistematık bir altyapı zaten var. evren ve bu dünya ama aklımız yeterınce zekı olunca hemencecık kuralalr belırlıyoruz.

sonra diyoruzkı bu insanlık için tanrının koydugu kurallardır. kim? diyor bunu insanlar tanrı hala ortalarda gözükmüyor.

algımın ötesine asla geçemem. :)  

ama nerde? bir kural görsem o kuraldaki açıklarıda çok net görürüm. çünkü bu kurallar evrensel değildir.bana göre evrensel insan

hakları beyanneması dışında bir kural din kuralıdır. şeriat kuralıdır. 

önce insan hakları ben şahsen şimdi afrikadakı bir çocugun aç olduğunu bildiğim için aklım ve vicdanım hiç rahat değil.

işte benım gibiler yapmalı bu kuralları. ama kural koycular malesef işi ticarete dökmişler adam hakım adam savcı adam avukat.

yaptıkları iş değil ilahı adaletı saglamaktır. ve ilahı adalet parayla dönmez. akıla döner vicdanla döner. kimse? senın aklın ve vicdanını satın alamazalırsa bu ahlaksızık olur. ilahı adalatin kanununu insanlar koyamaz.koyarsa böyle olur. rüşvette olur.

t.c.k da bir maddee olmaz ama hakım kadınsa erkek masumda cinsel tacız  magdurun şikaetı ispat sayılır. böyle bir madde yoktur t.c.k.da ama işin içne cinsellık girince herkes aslan kesilir halbukı bu konuda tanrının beyanı esastır. hakımın değil 

Sitelerde Paylaş

verdiğin bu bilgi ile kendini çürüttüğünün farkındamısın?

Amazon toplumunda yaşasaydın sende öyle yaşayacaktın.

Bunları belirleyemediğine göre ahlak kuralını insanlar icat etmiyor.

Ben o insanlardan daha akıllıyım diyorsan aklının seviyesini kendinin belirlediğini söylemelisin.:)

ben amazonlarda yaşamıyorum. ama böyle algılıyorum peki ne? olucak şimdi. :) bende tıpkı onlar gibi yaşamak istiyorum

özgürce bagımsız ve yargısız  insanların koydugu suni kuralalrın hali ortada savaslar ölümler mezhepler iç savaslar.

medenı dunyada sürekli huzursuzluk var. ama burda huzur var. kimse kimseye düşmanmış gibi bakmıyor. herkes eşit orda. ve sen hala cevre diyorsun. benım gibi düşünen miyonlar var. :)  yanı cevreyle bir bagı yok sevgili kardeşim :) senın algı problemın var. saygılarımla :) ahlak kurallarını insanlar icat etmış hatta maddeler halınde bu iş tikir tikir yürüyor. 

Sitelerde Paylaş

2009 yılında dabbe diye bir filim vardı hatırladınızmı? o filimde elinde kuranla bir adam çıktı  sahneye  ve dediki

dabbe cinleri kullanıyor.  :)  koskoca allahın olduğu düşünülen kitabı bu adam eline almış bir filimde basrol vermışler.

işin dahada garibi şu 

kuran madem alalhın sözüydü ne?işi var filimlerde elinde kuranı olan adamın bu filimden 700.000 tl aldığı söyleniyor. :) 

bunu yapan kim? müslümanlar bu parayı veren kim? yine müslümanlar yani orda hiç ateist ve agnostık bulamazsınız.

hepsi müslüman dır. :)  kuran aalhın kitabı olsaydı bu kadar? düşermiydi? ben müslümanken bunlar yüüznden agnostık oldum. 

saygılarımla . bana inanmıyorsanız, açın youtubeyi kendi gözlerinizle görün gerçeğin iğrenclıgını. bu tarz binlerce filim var. youtubede. hepside para kokuyor. :)  

hqdefault.jpg

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

ben amazonlarda yaşamıyorum. ama böyle algılıyorum peki ne? olucak şimdi. :) bende tıpkı onlar gibi yaşamak istiyorum

özgürce bagımsız ve yargısız  insanların koydugu suni kuralalrın hali ortada savaslar ölümler mezhepler iç savaslar.

medenı dunyada sürekli huzursuzluk var. ama burda huzur var. kimse kimseye düşmanmış gibi bakmıyor. herkes eşit orda. ve sen hala cevre diyorsun. benım gibi düşünen miyonlar var. :)  yanı cevreyle bir bagı yok sevgili kardeşim :) senın algı problemın var. saygılarımla :) ahlak kurallarını insanlar icat etmış hatta maddeler halınde bu iş tikir tikir yürüyor. 

Kendini sen mi tasarladın?:)

Tasarlamadığına göre ahlak kurallarını ben belirliyorum diyemezsin.

Senin gibi düşünenlerin çok olması doğru olduğun anlamına gelmez.

tarihinde SHORTWAVE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 saat önce, SHORTWAVE yazdı:

Kendini sen mi tasarladın?:)

Tasarlamadığına göre ahlak kurallarını ben belirliyorum diyemezsin.

Senin gibi düşünenlerin çok olması doğru olduğun anlamına gelmez.

bak şimdi senin mantığında  gidicem ve senın algı problemın olduğunu sana çok net ispatlıyacagım hazırmısın? :)

sen diyorsunkı herşeyi tanrı yaptı tanrı programladı. iy igüzel diyelımkı dogru iyide bu tanrı benı ahlaksız senıde ahlaklı yaratmış ozaman. aynı dünyada yasıyoruz. ama farklı alglıyoruz oldumu? şimdi tabıkı olmadı çok yanlış algılıyorsun. senın sorunun çok büyük benı aşar. sen kendınle çelişiyorsun :)  kardeşim. herşeyi tanrı tasarlasaydı. aklımı ve mantığım olmazdı. akıl ve mantık bunun içn vardır. robotmuyuz? biz androıtmıyız. nasıl? bir savunu şeklın var. çok anlamsızca. bak çok acık şekılde ahlak kurallarını

tanr ıbelırlemıyor. bizım aklımız ve mantığımız belırlıyor. tanrı belırleseydı. insanlar mahkemeler kurmazdı. maddeler olmazdı. 

çünku tanrı var. onun kuralları gecerlı olurdu. ama bırak kuralları. tanrı ortalarda yokki :)  :D  sen hayal gücünü görüyorsun kardeşim sana bir yemek ısmarlım  :D  

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, Vefik Sâmi yazdı:

Bence başlık süper ! Fakat; ahlâkın sınırlarını daraltıp, sâdece cinselliğe bağlaman yanlış olmuş. Misâl; iş-meslek ahlâkı denen bir kavram var. İnsanların sosyo-kültürel ilişkilerini belirleyen kurallar var. Eskiler buna "Âdâb-ı muaşeret" demişler. İnsanlık târihinin başlangıcından bu tarafa,  sosyo-ekonomik hayâta dâir yasalar hep egemenler tarafından oluşturulmuş. Tabiatiyla, egemenler de bu yasaları kendi çıkarlarını koruyacak nitelikte hazırlamışlar. İnsan emeğinin sömürülmesi "ahlâksızlık" olarak nitelenecek davranışların en başta gelenlerinden birisi olduğuna göre, ahlâk kuralları  egemenlerce hazırlanmış olsaydı, şimdilerde ahlâka dâir algı, çok daha farklı olabilirdi.

Ahlâk denen kavramı ateist-teist hiç kimsenin itiraz edemiyeceği bir niteliğe dönüştürsek dahi, Tanrı yoksa ahlâklı olmanın ve dahi bunu sağlamak için oluşturulan kuralların hiç bir kıymet-i harbiyesi olmayacaktır.Bizim dürüst davranmamızın, empati yeteneğimizin merhametli olmamızın evrenin işleyişinde bir "mihenk taşı" olmadığının farkındayım. Hâsıl-ı kelâm; biz insanlar olsak da olmasak da ahlâklı ya da ahlâksız olsak da bunun evrenin işleyiş mantığını olumlu veya olumsuz yönde etkileyeceğini düşünmüyorum.

vefik hocam saygılarımla :) tesekkür ederim. başlıgı begendiğiniz için. ama bende sizde küçük bir açık buldum. takdir edersinizki.

tanrıyı ahlakla bagdastırmanız bana oldukça mantıksız geldi diyebilirim. :)

tanrı yoksa zaten ahlakta yoktur diyebiliriz. bu oldukça mantıklı. ama mantık çok agır bir kavramdır. :)

ahlak insancıl bir tür akıldır. bana göre değil bu genelde böyledir. tanrıyı ahlaklı bir hocaya bezetmeniz oldukça yanlı bir kullnımdır. beim anladığım şu size anlatım. dogrusu şudur. ahlak kavramının üstünde bir tanrı olduğunu düşünüyorum. 

iyilik yada kötülüğün üstünde bir ilah olduğunu her zaman düşündüm. en mantıklsı bu hocam saygılarımı arz ediyorum. 

diğer yorumlarınıza içtenlıkle katılıyorum çok kalıtelı yorumdu hocam. :)  

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

bak şimdi senin mantığında  gidicem ve senın algı problemın olduğunu sana çok net ispatlıyacagım hazırmısın? :)

sen diyorsunkı herşeyi tanrı yaptı tanrı programladı. iy igüzel diyelımkı dogru iyide bu tanrı benı ahlaksız senıde ahlaklı yaratmış ozaman. aynı dünyada yasıyoruz. ama farklı alglıyoruz oldumu? şimdi tabıkı olmadı çok yanlış algılıyorsun. senın sorunun çok büyük benı aşar. sen kendınle çelişiyorsun :)  kardeşim. herşeyi tanrı tasarlasaydı. aklımı ve mantığım olmazdı. akıl ve mantık bunun içn vardır. robotmuyuz? biz androıtmıyız. nasıl? bir savunu şeklın var. çok anlamsızca. bak çok acık şekılde ahlak kurallarını

tanr ıbelırlemıyor. bizım aklımız ve mantığımız belırlıyor. tanrı belırleseydı. insanlar mahkemeler kurmazdı. maddeler olmazdı. 

çünku tanrı var. onun kuralları gecerlı olurdu. ama bırak kuralları. tanrı ortalarda yokki :)  :D  sen hayal gücünü görüyorsun kardeşim sana bir yemek ısmarlım  :D  

Tanrıdan hiç bahsetmedim yazımda.

Kendi kendini tasarlamadın diyorum.Bu yüzden ahlak kurallarını sen belirleyemezsin.Seni tasarlayan belirleyebilir.

Tasarlayan şeye ne ad(doğa,madde,tanrı,vb) verirsen ver. X adı verelim.

X insanları  farklı yaratabilir.Çelişki nerede?

X tasarladıysa akıl ve mantığım olmazdı diyorsun.

Beynini kendin yaratmadığına göre aklın ve mantığını sen değil X belirliyor.:)

Ahlak kurallarını belirleyebilmen için hiçbir şeye bağımlı olmaman lazım.

tarihinde SHORTWAVE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...