Jump to content

Ahlak kavramı,tanrı vergisimidir? yoksa insan icadımıdır?

Recommended Posts

2 saat önce, SHORTWAVE yazdı:

Aptallığından başka birşey ispatladığın yok.

Aciz olduğunu bile bile tanrıyım diyorsun.

Enerji  için besleniyorsun  sıyrık kafa.

Kendin  tasarlamadığın beynin ve duyuların ile doğadan bilgi ediniyorsun.

Elin şeyiyle gerdeğe giriyorsun ahlakı ben icat ettim diyorsun.:0_80cbc_37a71a73_L:

hastasın oğlum sen acilen bir doktora git. :D enerjı manyağı.  :D  ben yaşlı adamım deliler için burası uygun  yer değil. 

hangi? türsün bende bilmiyorum. neandertaller bile senden daha akıllıdır.  akıl hastanesindenmi? yazıyorsun nedir? anlamdımkı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

56 dakika önce, NotImportant yazdı:

Bu nasıl bir cümle 12 kez falan okudum ama başı sonu tutarsız alakasız havada bir şey olduğu için anlamadım.

Bak beraber analiz edelim.

►İnsan kendini oluşturmadığına göre 

İnsanın kendini oluşturması nedir ? Bir insanın başka bir insan oluşturması ise evet oluşturabilir. Eğer cevap ilk insan ise ilk insan yoktur, insan bir gelişim sürecinde oluşmuştur. Haliyle insan kendi kendini oluşturabilir daha doğru bir ifade ile son haline doğru geliştirebilir.

(kendi kendini tasarlamak ha ? Güldürme beni araba üretmiyoruz burada) 

►İnsan çevre koşullarını oluşturmadığına göre

Çevre koşullarının ahlak ile ilgisi nedir ? Çevre koşulları kişiden kişiye değişmez genel bir durumdur. Haliyle ahlak zaten çevre koşulları tabanında oluşur. Eğer duvarların arkası görünseydi kimse duvarların ardında birliktelik yaşamazdı. Bakınız çevre koşulları tabanında gelişmiş ahlak.

►....... koşulu sebebiyle ahlak insan icadı değildir.

????? Yukarıdaki bilgiler için bu cümle kelime yığınından ibaret..

Konu sahibi de büyük saçmalamış ona cevap yazacaktım ama bu cümle gözlerimi tırmaladı. 

Eşeysiz üreseydik  cinsellik ile ilgili farklı ahlak kurallarımız olurdu.

Lepistes gibi doğurduğu yavrularını yiyen bir canlıda olabilirdik.

Karınca veya bal arılarıları gibi yaşayan bir canlıda olabilirdik.

Fotosentez yapan bir canlı olsaydık diğer canlıları beslenmek için öldürmezdik.

Bunları mutasyon ve doğal seçilim gibi  çevre koşulları belirliyor.

insanlar robot gibi tek tip değiller.

Aynı zeka , hafıza ve fiziksel güce   sahip değiliz.

Hormon seviyelerimiz farklı.

Kimimiz asabi kimimiz sakin oluyoruz.

Bazı insanların empati yeteneği yok.

Çevre koşuluna itirazını hiç anlamadım.

Göçebe toplumda örneğin mülkiyet kavramı yok. Göçebe olmayıda çevre şartları belirliyor.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, agnostik tanrı yazdı:

hastasın oğlum sen acilen bir doktora git. :D enerjı manyağı.  :D  ben yaşlı adamım deliler için burası uygun  yer değil. 

hangi? türsün bende bilmiyorum. neandertaller bile senden daha akıllıdır.  akıl hastanesindenmi? yazıyorsun nedir? anlamdımkı.

Sen bu sarı top gibisin.

Ahlak kurallarını kendin belirlediğini zannediyorsun.:0_80cbc_37a71a73_L:

Analitik düşünmekten bütünü göremiyorsunuz.

220px-Brownian_motion_large.gif

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, SHORTWAVE said:

Şu tasarım-tasarımcı, kendini tasarlamak vb. ve bağımlılık mevzularını da bir çözebilsen her şey çok güzel olacak aslında

Tam orada patlıyorsun..

Başlık sahibinin görüşleri ayrı mesele bu arada, onlara katıldığım anlamı çıkmasın buradan..

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, SHORTWAVE yazdı:

Göçebe toplumda örneğin mülkiyet kavramı yok. Göçebe olmayıda çevre şartları belirliyor.

Neresini anlamadın ?

Senin mantığın şunu diyor, çevre koşullarını biz yaratalım ki ahlakımızı da biz yaratalım. 

Bende ahlak insan yaratımı olmayan çevre koşullarına göre şekillenmiştir diyorum. İnsan kendi kendine çevre koşullarına uygun olacak şekilde (yani çevre koşulları tabanında) ahlak geliştirebilir. Bunun için çevre koşullarını oluşturmasına gerek yok. 

Ayrıca bak ne demişsin. '' Eşeysiz üreseydik  cinsellik ile ilgili farklı ahlak kurallarımız olurdu. ''

Bende öyle diyorum zaten biz yapıyoruz onları. Senin ne dediğin belli değil.

Neyse en azından şu kendi kendini tasarlama mevzusundaki hatanı görmüşsün buda bir şey. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
55 dakika önce, NotImportant yazdı:

Neresini anlamadın ?

Senin mantığın şunu diyor, çevre koşullarını biz yaratalım ki ahlakımızı da biz yaratalım. 

Bende ahlak insan yaratımı olmayan çevre koşullarına göre şekillenmiştir diyorum. İnsan kendi kendine çevre koşullarına uygun olacak şekilde (yani çevre koşulları tabanında) ahlak geliştirebilir. Bunun için çevre koşullarını oluşturmasına gerek yok. 

Ayrıca bak ne demişsin. '' Eşeysiz üreseydik  cinsellik ile ilgili farklı ahlak kurallarımız olurdu. ''

Bende öyle diyorum zaten biz yapıyoruz onları. Senin ne dediğin belli değil.

Neyse en azından şu kendi kendini tasarlama mevzusundaki hatanı görmüşsün buda bir şey. 

Benim iddiam  bağımlı olan varlık ben ürettim diyemez.

Kendini yaratmalı diye bir iddiam yok.

Bunu konu başlığının saçmalığını göstermek için söyledim.

Tanrı yokluğunu savunanlar böyle bir saçmalığı savunmak zorunda kalıyorlar.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, SHORTWAVE yazdı:

Bağımlı olan varlık ben ürettim diyemez..

Bunu biraz daha açabilirsen güzel olur. 

Mutlaka başka şeylerinde mi payı olmalıdır diyorsun mesela ? Ayrıca bunun ne gibi sonuçları var ? 

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, SHORTWAVE yazdı:

eşeyli yada eşeysiz üremeyle bir bagı yokkı? zeki çocuk konumuz ahlakın nasıl? oluştugu. Eşeyli üreme, iki canlı organizma arasında genetik malzemelerin birleştirilmesi suretiyle yeni bir canlının oluşması olayıdır. Burada iki ana süreç vardır: kromozom sayısını yarıya indiren mayoz bölünme ile iki gametin birleştiği ve eski kromozom sayılarına ulaştığı döllenmedir.

:)  diyorum eşesiz üreemde buna benzer diyorum. ahlakla bunu bagdaştırman senınde zekanı belırlıyor. :) 

çevre koşullarını tanrı belirler diyorum. ama sen çevre kosullarını ahlaka baglıyorsun bir zavallısın sen kendını bi bok zanneen

burda hava atmaya calışan bir bir delisi nsadece  :)  

burda  la fatmaya calıştıgın herkes uzman zaten .  se nsadece kendını yoruyorsun sana defalarca kez ispatladım ve yine isaptlıyorum. çevre kosullarını belirleyen tanrıdır. yanı  tanrı insandır. ahlak kavramı senın mantığına anıden oluşması gerekıyor.

bunun imkansız olduğunu ispatladık. ahlak kavramı bilncın oluşmasıyla baslamıştır. sen neyin? derdındesın onu anlat bana senı burdakı hiç kimse? anlamıyor. anlattığın bıyolıjı masalları burda sökmez. konu biyolojıyle zerre kadar bagı yok çünkü .ayrıca bunuda ispatladım göcebe olmuyanda ahlak kavramı oluşmaz amazonları hatırla. :) ama senın gibi göcebe olanların halı ortada anasını ağlattınız dünyanın  bilm bilim diye dıye birde ahlak kavramı geliştirdiniz. ibretlık bir sacmalık. 

tarihinde agnostik tanrı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 saat önce, SHORTWAVE yazdı:

Sen bu sarı top gibisin.

Ahlak kurallarını kendin belirlediğini zannediyorsun.:0_80cbc_37a71a73_L:

Analitik düşünmekten bütünü göremiyorsunuz.

220px-Brownian_motion_large.gif

senın kadar aptalını ilk defa görüyorum :)  zigot döllenmeyi yumrttayı ve üremeyi bana ahlak diye yutturmaya kalkma 

komık ve sacma oluyorsun. zavallı mahlukl :) 

çevre faktörü öylemi? ulan bu resimde çevre faktörümü? var. :D  daha ne? paylaştığını bilmiyecek kadar cahılsın. ahlak.   kavramı böyle oluşmaz hahahaha  :D yahu kardeşim git basımdan yahuuu ispatın varsa.. koy ortaya seni adam yerine koyalım. abi de işte bu ispatı ahlak kavramını oluşturan çevre faktörünün döngüsel şeması de ne? biilm birşey göster bana .. papagan gibi aynı şeyleri tekrarlama . senı ciddiye almıyorum  artık.  

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, SHORTWAVE yazdı:

sen gerçekten ço ksalaksın hiç birşeyi isaptlıyamadın gibi yüüzne gözüne bulaştırıyorsun. :)  bana  hakaret et hiç alınmam gerçekten çunku sende saha mantık gelişmemış .bagıml ıbir varlık diyorsun . bu bagımlı varlık. enejıye baglı diyorsun iyide 

insan enerji değilki enerjiye bagımlı bir yaratılış insan için gecerlı değildir. 4 element toprak hava su ve ateş bunlar metafızık enerjıyle oluşan elementler ama insan öylemı? insanda ruh kavramına iannmışımdır her zaman insan enerjıyle beslenen bir 

tür canlı değildir. canlılar enerjıyle beslenmez besın zıncırıyle beslenir bu çok acık ve nettir. bunun neersını? anlamdınkı? 

:) senın bir iddian var gerisi peri masalıdır. sacmasapan ritülelrle bu iş olmaz . dikkatını cekerım 2 gündür bir ispat veremıyorsun verdıgın kıytırık görselde cinsellık bilimidir. ahlak kavramıyla  zerre kadar bagı yoktur. olmasıda imkansızdır.

ben tanrının yoklugunu savunmuyorum şapsal sadece biilnmeyen bir tanrı olduğunu düşünüyorum ve insanın bu düyanın tanrısı 

olduğunu düşnüyorum. çünkü tanrının insanlarla bir bagı yoktur. evrenle hıç yoktur. evren termodınamık yasalarla yönetilir. önce bunu ögren biyolojı bilimi bu konuda yetersizdir. 

bana biyolojı bilinimi kullanarak ahlak kavramının nası? ve sebeple nereen_ türediğini isaptlıyamazsın. çünkü konular farklı amacları farklı yöntemlerı farklı hatta sonucları farklıdır. biyolojı bilimini sex bilimi 

olarak kullanabilirsin.orgamz oluşması ve sureclerı gibi kulanabilirsin ama ahlak kavramının baslangıcından bahsediyorum şapsal herif :) önce konuyu anla başlangıcta ahlamı? vardıda biyolojıyı

sokuyorsun araya . :)  baslangıçta göcte yoktu. akılda yoktu. mantıkta yoktu. ama nasıl? olduysa insanlar milyonlarca yıl sonra ahlakın kitabını yazdılar. işte aradıgım cevap bu bu soruya akın yetmiyorsa 

susarsın. :) 

al sana  ispat  istesem bundan iyisini yorumardım ama sen buna degmezsın.. uyan artık ispat verıyorum sana  http://www.milliyet.com.tr/evrensel-enerji-ve-insanin-enerji-alani-pembenar-yazardetay-yasam-1739781/

Sitelerde Paylaş

insan enerjidir ama enerjiye baglı değil besın zincirine baglı bir sistemde yasıyan bir enerjıdır. işte bu yüzden insan kendi kinetık enerjisini üreticek seviyede bir jenetatördür. enerjiye bagımlı olansa insan icadı olan araclar ve elektronık cihazlardır. 

peki? daha nasıl? ispatlıyayım bende bilmiyorum :)  insan enerjıyle beslenmez besin zinciriyle beslenır. buyur gelışır ve ölür. 

ama enerjıyle beslenen araclar cansız varlıklardır. 

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, agnostik tanrı yazdı:

insan enerjidir ama enerjiye baglı değil besın zincirine baglı bir sistemde yasıyan bir enerjıdır. işte bu yüzden insan kendi kinetık enerjisini üreticek seviyede bir jenetatördür. enerjiye bagımlı olansa insan icadı olan araclar ve elektronık cihazlardır. 

peki? daha nasıl? ispatlıyayım bende bilmiyorum :)  insan enerjıyle beslenmez besin zinciriyle beslenır. buyur gelışır ve ölür. 

O kadar yanılıyorsun ki ne kadar yanıldığını açıklamaya gözüm yemiyor :)

Sitelerde Paylaş
54 minutes ago, agnostik tanrı said:

1- insan enerji değilki enerjiye bagımlı bir yaratılış insan için gecerlı değildir. 4 element toprak hava su ve ateş bunlar metafızık enerjıyle oluşan elementler ama insan öylemı?

2- insanda ruh kavramına iannmışımdır her zaman insan enerjıyle beslenen bir  tür canlı değildir.

3- canlılar enerjıyle beslenmez besın zıncırıyle beslenir bu çok acık ve nettir. bunun neersını? anlamdınkı? 

4- uyan artık ispat verıyorum sana  http://www.milliyet.com.tr/evrensel-enerji-ve-insanin-enerji-alani-pembenar-yazardetay-yasam-1739781/

- 4 element metafizik enerjiyle oluşan ama insan öyle mi demek? .........Metafizik Enerji? İnsan ve element..??

- Bir agnostik olup ruh kavramına inanmak..??

- Canlılar enerjiyle beslenmez ama besin zinciriyle beslenir demek..? ...Pardon?

İspat diye verdiğin "şey" için ise yorumların her türlüsü kıfayetsiz kalır..Milliyet pazar eki..

Sonra da hakkında yorum yapınca köpürüyorsun. Vallahi az bile yazmışız. İnsanın "ne çekiyorsan ondan bize de ver" diyesi geliyor..laf sokmak için değil, direk refleks olarak. Niyetim polemik de değil zaten..

34 minutes ago, agnostik tanrı said:

insan enerjıyle beslenmez besin zinciriyle beslenır. buyur gelışır ve ölür. 

Neden nefes alıyorsun, nefes almak nasıl bir süreçtir, işlevi nedir, sonucunda ne olur?

Ekleme: Cansız araba da enerjiyle değil, benzinle besleniyor ona bakarsan :f57:

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, teflon yazdı:

- 4 element metafizik enerjiyle oluşan ama insan öyle mi demek? .........Metafizik Enerji? İnsan ve element..??

- Bir agnostik olup ruh kavramına inanmak..??

- Canlılar enerjiyle beslenmez ama besin zinciriyle beslenir demek..? ...Pardon?

İspat diye verdiğin "şey" için ise yorumların her türlüsü kıfayetsiz kalır..Milliyet pazar eki..

Sonra da hakkında yorum yapınca köpürüyorsun. Vallahi az bile yazmışız. İnsanın "ne çekiyorsan ondan bize de ver" diyesi geliyor..laf sokmak için değil, direk refleks olarak. Niyetim polemik de değil zaten..

Neden nefes alıyorsun, nefes almak nasıl bir süreçtir, işlevi nedir, sonucunda ne olur?

Ekleme: Cansız araba da enerjiyle değil, benzinle besleniyor ona bakarsan :f57:

metafızık derken kastettıgım şey tanrının kendı enerjısıdır. bunu metafızık olarak aldım çünkü tanrı kavramını baska türlü izah edemeyiz. sevgili kardeşim. ayrıca ben sana köpürmüyorum. :) sizler akıllı ve zekı insanlarsınız sizler benım kardeşimsiniz.

sadece yanıldığınız noktalara acıga çıkarıyorum. hepsı bu ve yine bir açıgını buldum. bunu inkar etmen mantıksız olucaktır. 

cansız araba benzınle beslenıyor demek ve benzının yakıt enerjısı olduğunu bilmemek senı karşımda oldukça küçük düşürür.

2 .side petrol ve buna benzer fosıl yakıtlarıda bir tür enerjıdır. dogal gaz gibi gibi dogaldır.

4 element örnegide şunun için verdım. biyolojı bilimi bir yere kadar açıklıyabiliyor. bu daha fazlası değil. biyolojınıde sınırları vardır. 4 elementın kaynagını bulmaktan acızdır yanı tanrısal bir gerçek olduğunu reddedicek kadar acizdir. biyolojı biliiminı severım

ama biyologlar kendilerını tanrı zannederlerkı bu çok komık oluyor bazen bu konuda anıbalı örnek verebilirim kendısı  sevdiğim saydıgım bir karakterdır. açık sözlüdür dürüsstur. ama bazen sacmalıyor. çünku araya metafızık kuralalrı giriyor. :)

agnostıkler bilinmeyeni arar durur şu hayatta bu yüzden tanrıyı inkar etmediğimiz sürece onu kulanmaktan hi. çekınmem dogrusuda budur kardeşim saygılarımla :)  

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, NotImportant yazdı:

O kadar yanılıyorsun ki ne kadar yanıldığını açıklamaya gözüm yemiyor :)

bana yanıldığım noktaları açıklamaktan çok argümanlarla bir ispat sunabilirsen karşı tez hakkında sanırım sizinle bu konuda 

daha saglık bir tartışma ortamı oluşturabiliriz. sevgili kardeşim senın bazı fikirlerinde bana oldukça mantıklı geliyor.

yalnız bu forumda bilgi kirliliği yaratan bir kardeşimizin davranışları hiç hoşuma gitmiyor. SHORTWAVE .. 

sadece bilgi kirliigi değil. ayn zamanda alaycı bir tavrıda smz konusu bu kardeşimizin. bunu yapmaya hakkı yok. 

burdakı hiç kimseyi küçük dürücü ve kırızı sözlerle eleştirmek hakkına sahip  değildir. 

Sitelerde Paylaş

enerjiyi üreten bizleriz ispatıda şu bir insan sanıyede 3. 7 woltluk bir gerılımle  kinetik elektrık enerjısı üretir. :) 

enerjiyi  üreten bir varlık nasıl? olurda enerjiye mahkum olabilir. böyle birşey  mümkün gözükmüyor . 

enerjiden kastettıgınız besın zinciriyle  besin zinciri enerj ıdeğildir. aksine besin zincirini enerjıye ceviren insanın biyolojık

yapısıdır. yanı insan enerjı üretir ama enerj ıdeğildir. 

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

1 saat önce, agnostik tanrı yazdı:

bana yanıldığım noktaları açıklamaktan çok argümanlarla bir ispat sunabilirsen karşı tez hakkında sanırım sizinle bu konuda 

daha saglık bir tartışma ortamı oluşturabiliriz. sevgili kardeşim senın bazı fikirlerinde bana oldukça mantıklı geliyor.

Bir saat önce, agnostik tanrı yazdı:

enerjiyi üreten bizleriz ispatıda şu bir insan sanıyede 3. 7 woltluk bir gerılımle  kinetik elektrık enerjısı üretir. :) 

enerjiyi  üreten bir varlık nasıl? olurda enerjiye mahkum olabilir. böyle birşey  mümkün gözükmüyor . 

enerjiden kastettıgınız besın zinciriyle  besin zinciri enerj ıdeğildir. aksine besin zincirini enerjıye ceviren insanın biyolojık

yapısıdır. yanı insan enerjı üretir ama enerj ıdeğildir. 

Peki, öyle olsun.

Tek tek gideceğim ki iyi algıla.

1-)

►'' İnsan enerjiye bağlı değil besin zincirine bağlıdır. ''

İnsan besine bağlı değildir. İnsan enerjiye bağımlıdır. Besinleri (daha doğru bir ifade ile yağ ve karbonhidrat hatta gerekliyse protein) parçalayarak ortaya çıkan kimyasal bağ enerjisini yaşamsal faliyetlerini devam ettirmek için kullanır. 

2-)

►''işte bu yüzden insan kendi kinetık enerjisini üreticek seviyede bir jenetatördür.''

İnsan yukarıda açıkladığım şekilde enerji üretir. Kinetik enerji hareketten gelen enerji olarak tanımlanır ve konumuzla hiç alakası yoktur. Bu cümlen göz kanatıyor. 

3-)

►''enerjiyi üreten bizleriz ispatıda şu bir insan sanıyede 3. 7 woltluk bir gerılımle  kinetik elektrık enerjısı üretir.''

İnsan kinetik enerji değil kimyasal bağ enerjisi üretir.  Daha doğrusu var olan enerjiyi ortaya çıkarır ve kullanır. 

4-)

►''enerjiyi  üreten bir varlık nasıl? olurda enerjiye mahkum olabilir. böyle birşey  mümkün gözükmüyor . ''

İşte üretim konusunda hataya düşülen nokta. enerjiyi yok edemez veya var edemezsin. Var olanı dönüştürürsün, benim yazdığım yazıların tamamında enerji üretiminden kasıt.. Kendi kullanabileceği hale dönüştürmekti aslında. 

5-)

.....

Böyle gidiyor şimdi bütün yazılarını toplayıp teker teker hataları yazmakla uğraşamayacağım (yaa, işte gözüm korkuyor kısmına geldik. Hem hacı bana maaşta vermiyor :) ) ama bilmediğin konularda yazmasan güzel olacak gibi he ?

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, agnostik tanrı said:

.

sadece yanıldığınız noktalara acıga çıkarıyorum. hepsı bu ve yine bir açıgını buldum. bunu inkar etmen mantıksız olucaktır. 

cansız araba benzınle beslenıyor demek ve benzının yakıt enerjısı olduğunu bilmemek senı karşımda oldukça küçük düşürür.

2 .side petrol ve buna benzer fosıl yakıtlarıda bir tür enerjıdır. dogal gaz gibi gibi dogaldır.

Mystic, orayı da yanlış anlaşmışsın. Ben senin mantığını aynı şekilde sana yansıladım sadece. :f57:

Yani orada gördüğün düşünce ve ifade şekli, aslında seninkisi.

Hani yok açıktır, mantıksızlıktır, yok küçük düşmektir, aman da açık yakalamaktır..falan yazarken bir daha düşün. (Bu kalıplar eski mystic günlerini hatırlattı bana)

Kalınlaştırdığım yerin bir benzerini, insan ve enerji zinciri şeklinde buyurduğun yerin cevabı olarak da kullanabilirsin.

Nefesle ilgili soruma net bir yanıt verseydin bunca gereksiz lakırdı yerine, mesele daha açıkça ortaya çıkacaktı zaten.

4 element örnegide şunun için verdım. biyolojı bilimi bir yere kadar açıklıyabiliyor. bu daha fazlası değil. biyolojınıde sınırları vardır. 4 elementın kaynagını bulmaktan acızdır yanı tanrısal bir gerçek olduğunu reddedicek kadar acizdir. biyolojı biliiminı severım

Üstteki yazdıkların tamamen desteksiz ve arkası boş iddialar sadece. Elementlerin nasıl oluştuğu çok da büyük bir gizem değil oysa ki..Yıldızlar ve süpernovalar..Ötesini münazara etmek için çok absürd bir yerde duruyorsun. Özetle boşlukların tanrısının yerine kendi ürettiklerini koymuşsun, hepsi bu. Primitif teist mantığından hemen hiçbir farkı yok seninkinin özünde.

agnostıkler bilinmeyeni arar durur şu hayatta bu yüzden tanrıyı inkar etmediğimiz sürece onu kulanmaktan hi. çekınmem dogrusuda budur kardeşim saygılarımla :)  

Agnostikler adına konuşup durma işte. "Bilinemez" ne demektir? Agnostikler inanır mı? Ruh muh?

Sense en iyi ihtimalle bi çeşit deistsin. Ama senle bunları konuşmak nafile bir tartışma olacağı için daha uzatmayalım.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, teflon yazdı:

Mystic, orayı da yanlış anlaşmışsın. Ben senin mantığını aynı şekilde sana yansıladım sadece. :f57:

Yani orada gördüğün düşünce ve ifade şekli, aslında seninkisi.

Hani yok açıktır, mantıksızlıktır, yok küçük düşmektir, aman da açık yakalamaktır..falan yazarken bir daha düşün. (Bu kalıplar eski mystic günlerini hatırlattı bana)

Kalınlaştırdığım yerin bir benzerini, insan ve enerji zinciri şeklinde buyurduğun yerin cevabı olarak da kullanabilirsin.

Nefesle ilgili soruma net bir yanıt verseydin bunca gereksiz lakırdı yerine, mesele daha açıkça ortaya çıkacaktı zaten.

Üstteki yazdıkların tamamen desteksiz ve arkası boş iddialar sadece. Elementlerin nasıl oluştuğu çok da büyük bir gizem değil oysa ki..Yıldızlar ve süpernovalar..Ötesini münazara etmek için çok absürd bir yerde duruyorsun. Özetle boşlukların tanrısının yerine kendi ürettiklerini koymuşsun, hepsi bu. Primitif teist mantığından hemen hiçbir farkı yok seninkinin özünde.

Agnostikler adına konuşup durma işte. "Bilinemez" ne demektir? Agnostikler inanır mı? Ruh muh?

Sense en iyi ihtimalle bi çeşit deistsin. Ama senle bunları konuşmak nafile bir tartışma olacağı için daha uzatmayalım.

sana mystıc olmadığımı daha önce söylemiştim. ten  ten de değilim ben :)  bu forumda küfür edicek en son kişi benimdir . 

herhalde lafı fazla uzatmaya gerek yok. uzun uzun yazsamda sem bildiğini oluyacaksın. bana benzının bir çeşit yakıt aracı olduğunu bilmeyen biri tartışmak istemem bu senın uzmanlık  değil malesef.  

(Ekleme: Cansız araba da enerjiyle değil, benzinle besleniyor ona bakarsan ) çok komık bir anlayış çünku benzının yakıt turu enerjı olduğunu  bimemem bunu kendı agzınla ispatlaman benı çok şaşırttı. :D  

nefesle ilgili soruna oldukça net bir cevap verdım ama sen yine anlamadın. çünku bu konuda bilgin nerseyse hiç yok gibi. bu konu fesefeyı aşar birazcık :)

sana insanın kinetık bir tür enerkı uretıgını ispatladım. .3.7. wolt. bunu kendı üzerımde denedım. ampermetre ve woltmetre ile osılasyon  deneyı yaptım. sonuç olarak bunuda yazdım. ben senın gibi işkembeden sallamam felsefeyı asan konularda oldukça  bilgim vardır. sen ateistsın metafızık senı aşar. bence. :) 

bırak buna agnostıklar karar versın  :) senın gibi ateistler buna karar veremez. bu senıde aşar. 

ama ben agnostık kavramını çok iyi biliyorum . tanrıyı reddetmedıgım sürece tanrıyı bir silah olarak kulllanırım. her zaman ayrıca ben deizme inanmmam oldukça sacmadır. bu ayrı bir konudur . deişzm için ayrı bir konu açmak gerekır. forumda böyle bir konu acılmış agnostısım bana göre farklıdır. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...