Jump to content

"Tanrı'yı kolayca bulmak" üzerine güzellemeler.

Recommended Posts

"Kampüs web" adlı sitenin Google üzerinden verdiği reklam hep aynı.

Hattâ reklamdaki kız resmi bile.

Bu gün kız resminin yanındaki başlık "Tanrı'ya yakın olmak" şeklinde değişmiş..

Ne var ki anlamakta sıkıntı çektiğim husus şu !

"Tanrı'ya yakınlık" husûsu ile resmi paylaşılan bayan arasında nasıl bir mantık bağı kuracağız ?

Reme baktıkça "Tanrı'ya yakın" oluyorsak, kendisini bulup yalap-şap öpelim ya hu !..

*

Ölüler dirilince Cennet ve Cehennem gösterilerek, bir tercih yapmaları istenmiş.

Cennet'te millet oruç tutup, namaz klıyorken;

Cehennemde Bülent Ersoy şarkı söylüyor, Seher Şeni oryantal yapıyor, Feri Cansel'in "agâniki-nagâniki" filmleri oynuyormuş.

Bunu görenler Cehennem'in kapısını kırıp içeri girmişler.

Bir de ne görsünler; her yer ateş, kazanlar fokur fokur kaynamakta.

"Ama bize başka şey gösterildi" diyecek olmuşlar.

Görevli zebâni; "O gördüğünüz reklâmdı" demiş. :0_80cbc_37a71a73_L:

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 1/13/2018 at 15:42, Vefik Sâmi yazdı:

Ama şu sözü gerçekten söylemişse ağzı bal yesin.

"Din, samimiyettir"

Din eğer samimiyetse, dinsizlik samimiyetsizlik gibi bir anlam çıkıyor.  Oysa dinsizlik de samimiyet olabilir.

Tek başına din neden samimiyet olsun ki... İnanç bazıları için samimi olabilir. Din bir inançtır ve samimi olabilir. Yani bir insan dine gerçekten inanabilir.. Dine olan inancı samimi olabilir.

Bu onun için doğru bir ifade olabilir. Ama biliyoruz ki insanların çoğu için din samimiyet değildir. Batıda kiliseye gidenlerin nedeni Hristiyanlık değildir. Sosyal ilişkilerdir. Bizde camiye gidenlerin ve İslam'ın ritüellerini yerine getirenlerin çoğunun nedeni İslam samimiyeti değildir. Çoğu kere nedeni sosyal ilişkilerdir. Toplumsal baskılar bu ilişkilerin devamını ister.

Dine samimi olarak inananların sayısı sanıldığından çok daha azdır. Dinsizliği adapte edenlerin de samimi olmaması için bir neden yoktur. Hatta diyebiliriz ki asıl onlar samimidir. Çünkü dindarlık kisvesi altında sahtekarlık yapan çok insan vardır. Dinsiz olup da samimi olmayan insan tek kelime ile ahmaktır. Çünkü dinsizlikten kazanacağı bir değer yoktur.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, haci yazdı:

Din eğer samimiyetse, dinsizlik samimiyetsizlik gibi bir anlam çıkıyor.

Valla bu "anlam"(!)ı nasıl çıkardınız bilemeyeceğim.

Ama; şunu da belirtmek isterim.

Ben, polemik sevmem.

Samimiyet her şey için gerekli.

Dostluk, arkadaşlık için, komşuluk için, iş ahlâkı için, vatan sevgisi için, Atatürkçülük için...

Ateist olanda samimiyetsizlik aranmaz pek.

Çünki; insanların ateist görünme üzerinden nemalanacakları bir durum yok.

Aksine, yoğun mahalle baskısı ile karşılaşmaktalar.

Genellikle akçeli işlerde "dindar" görünmek, çıkar sağlıyor ise orada samimiyetin olup-olmadığı tartışılır.

Şimdiye kadar bir "imanometre" de icâd olunmadığından, kim samimi, kim değil, bilmek kolay olmaz.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, haci yazdı:

Ben sizin samimiyetinizden kuşku duyuyorum desem, bana ne cevap verebillirsiniz?

Basit.

Bu "kuşku"ya neden olan yazı veya tavırlarımın neler olduğunu öğrenmek isterim.

Haklı olduğunuz bir durum var ise, onu da düzeltmeye çabalarım.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Vefik Sâmi yazdı:

Basit.

Bu "kuşk"ya neden olan yazı vey tavırlarlım neler olduğunu öğrenmek isterim.

Haklı olduğunuz bir durum var ise, onu da düzltmeye çabalarım.

Din samimiyet olmayacak bir inanç sistemidir. Çünkü toplumda (bu arada bu forumda) dindar olduğunuzu ilan ettiğiniz zaman, bu inancı destekleyecek delillerden yoksunsunuz. Sadece bizden size inanmamızı beklemektesiniz. Bu arada dinle ilgisi olmayan iletilerinizin sizin o konularda samimi olduğunuzu göstermesi gerekiyor. Yani birçok konuda samimi olduğunuzu göstermek zorundasınız.  Bunu yaptınız mı?

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, haci yazdı:

Din samimiyet olmayacak bir inanç sistemidir. Çünkü toplumda (bu arada bu forumda) dindar olduğunuzu ilan ettiğiniz zaman, bu inancı destekleyecek delillerden yoksunsunuz.

İnançta samimiyet, kişinin mümkün mertebe inancına uyan bir hayat yaşaması, ilkelerin lâfta kalmayıp pratik'e dönüşmesi ile anlaşılabilir.

İnançta ıspat olmaz.

Çünki; ıspatlanan şey bilinir.

Bilinenlere de inanç. gerekmez.

Sadece bizden size inanmamızı beklemektesiniz.

Beklenti demeyelim de böyle bir hakkım var.

Ama; bana inanmadınız diye karalar bağlayacak hâlim yok.

Bu arada dinle ilgisi olmayan iletilerinizin sizin o konularda samimi olduğunuzu göstermesi gerekiyor. Yani birçok konuda samimi olduğunuzu göstermek zorundasınız.  Bunu yaptınız mı?

Buraya "tebliğ" yapmaya gelmedim ki .

Ayrıca, her konuda yazarım ben.

Forum kurallarını ihlâl etmediğim müddetçe, ne yazacağımı birilerine sormam gerekmiyor değil mi ?

Samimiyet mevzûsu sorgulamaya-polemiklere yem edilecek basitlikte değildir.

Ancak kişinin söz ve davranışlarındaki uyumla bilinir.

Forumlarda ise sâdece yazılanlar okunabilir; niyet ve kişilikler değil.

42 dakika önce, haci yazdı:

Bütün sorun dindarlıkta.. Dindarlık ödüyor.. Eğer bir inanç ödüyorsa, onu reddetmek çok zor. İşte ateistler bunu yapıyor.

Burada ne dediğinizi anlamadım.

Bir yanıt vermem mümkün değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...