Jump to content

marcus aurelius ve görev bilinci

Recommended Posts

Insanın bir şekilde kendini doğanın bir parçası olarak hissedebilmesi biraz inanç gerektiriyor. 

Zihnindeki bir takım ayrıksı hisleri paralize edip , tam ve kesin bir teslimiyet ile var olma sebebi olarak inandığı dünyevi görevlerini yerine getirmek için şevkle yaşayıp, memnuniyete ulaşmak. 

Bu ulaştığı memnuniyet seviyesini kendine en büyük ödül olarak belirlediği için , bu uğurda yok saydığı huzursuzluk verici his ve düşünceleri , gerçekten de yok saymaya değer olduğuna kanaat getirerek, vicdanı rahatlığa da ulaşmış oluyor.

Benim böyle bir motivasyonum hiç olmadı. Maalesef ben de beyinlerimizin işleyişinde en önemli faktör olarak genetik olduğuna, inandım. Bu bağlamda benim bir şekilde roman kahramanı Oblomov ile genetik bir bağım olabilir. 

Genel olarak , her konuya mantıksal yaklaşım göstersem de , hayatı anlık olarak etkisinde kaldığım hormonlarımın değişimine göre yaşıyorum. 

Durumu iyice analiz ederim , olası durumları çok iyi bir şekilde analiz ederim. Ama tüm bu değerlendirmelerimi kullanıp da hayatımı düzene sokamıyorum. Sonunda felaket de olsa , bunu çok net bir şekilde görsem bile bu durumu atlatabilmek için bir şey yapmıyorum. Yapamıyorum değil, sadece içimden gelmediği için yapmıyorum. 

Somut ve basit bir örnek vermek gerekirse -yaşadığım değil şimdi uydurduğum hayali bir durum- ; 

Diyelim ki; 1 ay sonra senin hayatını çok etkileyecek bir sınav var. Istediğin notu alırsan hayatın kurtulacak , her şey rayına oturacak , ama başarısız olursan hayatını 1 sene daha ertelemek zorunda kaldığın gibi her şey daha da zorlaşacak. 

Ve sen yüzde yüz eminsin ki , değil 1 ay önceden, 1 hafta kala bile hiç zorlanmayacak şekilde calişsan kolaylıkla istediğin notu alabileceksin. Ama çalışmıyorsun, her türlü imkanın var , hiç bir engelin yok ama içinden gelmiyor sadece. Bir ve ya iki gün kala , yani yumurta kapıya dayanınca çalışıyorsun bu durumda da ya ucu ucuna geçiyorsun ya da ucu ucuna kalıyorsun. 

Ama görev bilincine sahip olabilseydim , hayatımın varlık amacının ve görevinin bu olduğuna inanabilseydim, hayatta çok daha başarılı olabilirdim. 

En Basitçe böyle anlatabilirim. 

Son olarak , bana antidepresan ya da dikkat hapları önerebilecek var mı ? Psikaytra gitmem gerekir mi ? Üniversite bu üstte dediğim duruma benzer bir durumdayken "concerta" kullanmıştım, çok ise yaramıştı ama yaşattığı ruh halini daha doğrusu ruhsuzluk halini sevmemiştim. Genel hayatımda da kullanmam gerekir mi ?

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

Beynimden vuracak bir kitap istiyordum ve dileğim gerçekleşti. Sadece şu yukarıdaki yazı bile ertelediğim bu kitabı okuma isteği uyandırdı. Sadece kelimeler bütünü ve bildiğin şeylerin geçmişten çok uzun bir yolculuktan sonra sana ulaşması...

Sihir bu değil de nedir ki? Küçücük bir parçası olduğumuz evrende hepimiz aynı şeyleri hissediyor ve yaşıyoruz. Evren bize sesleniyor ama biz onu duymaya hazır olduğumuzda ancak duyabiliyoruz. Birçok kişi nedenini aramaz ve bazı şeylerin tesadüf olabileceğini öne sürer. Bilmiyorum belki de onar sihre, mucizeye inanmıyorlardır. Ben inanıyorum. Özellikle beynimden vuracak o kitabı arıyordum. Hayat kitabını okuyordum Engin Geçtan'ın. Ancak Düşünceler ya da Kendime Düşünceler kitabını da okumaya karar verdim. 

Evet bu hafta sınavlarım başlıyor hem de haftasonundan ama zaten hezimete uğrayacağım ve finalde düzelteceğim. Sorun yok. 

2000 yıl öncesinden bir komutana kulak vermemin zamanı geldi. Uygunsuz bir zaman mı? Kim bilir? Yine de bence tam zamanı. 

Neden bunları yazdığımı bilmiyorum. Sadece çok ama çok doluyum. Ama bunu dökemiyorum. Sadece hikayeleştirmekle uğraşıyorum işte. Evet vize zamanı :)

Sitelerde Paylaş

Ben bu kitabı Marcus Aurelius’un yazdığına bir türlü inanamıyorum. Böyle ince düşünen bir insan koca Roma imparatorluğunu nasıl yönetmiş olabilir? Üstelik her türlü zalimliğin, barbarlığın doğal sayıldığı ve her türlü çıkara alet edildiği bir dönem bu. Bu ince fikirlerle koca imparatorluğu birarada tutmak imkansız.

Sitelerde Paylaş
47 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Ben bu kitabı Marcus Aurelius’un yazdığına bir türlü inanamıyorum. Böyle ince düşünen bir insan koca Roma imparatorluğunu nasıl yönetmiş olabilir? Üstelik her türlü zalimliğin, barbarlığın doğal sayıldığı ve her türlü çıkara alet edildiği bir dönem bu. Bu ince fikirlerle koca imparatorluğu birarada tutmak imkansız.

Bir nevi hepimiz öyle değil miyiz ki? Mesela askerler bu konuda en önemli örnek. Gördüğümüz o adamların ruhları kim bilir ne kadar ince. Ama biz onları görmüyruz vahşiliği görüyoruz ister istemez. Toplumdaki rolümüzle kendi başımıza kaldığımızdaki rolümüz değişebiliyor. Birçok kimliğimiz var şu hayatta ne de olsa. 

Sitelerde Paylaş
22 dakika önce, pica pica yazdı:

Bir nevi hepimiz öyle değil miyiz ki? Mesela askerler bu konuda en önemli örnek. Gördüğümüz o adamların ruhları kim bilir ne kadar ince. Ama biz onları görmüyruz vahşiliği görüyoruz ister istemez. Toplumdaki rolümüzle kendi başımıza kaldığımızdaki rolümüz değişebiliyor. Birçok kimliğimiz var şu hayatta ne de olsa. 

Ama bu içsel çatışmada sıradan bir insan bile başarılı olamaz. Bir imparator için bu imkansız. 

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, Abdülmalik yazdı:

Ama bu içsel çatışmada sıradan bir insan bile başarılı olamaz. Bir imparator için bu imkansız. 

Neden öyle düşünüyorsunuz ki? Sonuçta hepimiz birçok eğitimden geçsek de gün sonunda kendimizle kalıyoruz. Aslında şöyle diyebilirim. Mesleğinizi bilmiyorum ama bir patronu düşünün. Dışarıdan onu nasıl görüyorsunuz kim bilir ama tanıyınca aslında iyi bir insanmış diyebilirsiniz. Yani bunun meslekle alakası olduğunu sanmıyorum. 

Yani ben en çok buradaki yöneticilerden örnek vereyim. Mesela hacı forumda sevilmez birçok kişi tarafından da sanırım. Seveni de var sevmeyeni de ama gelgelelim yazılarını okuyunca insan nasıl böyle biri olduğuna şaşabilir. Kendisini tanımam ama hakkında birkaç şey duydum ona nazaran dedim bunları. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...