Jump to content

Afrin olayı

Recommended Posts

En alt rütbeli kurmay bir subay bile bunu bilir: Habersiz, aniden yıldırım gibi girer ve askerin uykusuzluktan duracağı noktaya kadar hızla ele geçirirsin. Sonra geriden uykusunu almış, dinlenmiş bir dalga birlikleri daha ileriye hızla sürersin. Bu sırada ilk dalga uyur, dinlenir. İkinci dalga durup dinlenmeye çekilince ilk dalga ikinci atılımı yapar. Durum ve şartlara göre böyle üç dört dönemsel grup kullanırsın.

Kaç dalga ileri atılım yapabilirsen o kadar alanı ele geçirirsin. Her ordunun bir durma noktası vardır. Bunlar terminatör değil. Kapasitelerinin sınırı vardır. Orada durur, tüm birlikleri dinlendirir, doyurursun. Bu ilk ataktır. Sonrası strateji. Bir harekat daha planlayabilir, ele geçirdiğin alanda daha sıkı denetim sağlamaya çalışabilir, ne gerekiyorsa stratejini planlarsın. İkinci atak öncesi görüşmeler başlatabilir, zaman kazanabilirsin. Ya da zaman düşmanın lehine ise hiç zaman tanımayıp ikinci atağı başlatırsın.

Stratejiye göre değişir. Bunlar bilinir ama uygulamak, zeki, atik, cesur, kararlı çelik gibi kurmayların işidir. Bilmek yetmez. 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 623
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 saat önce, democrossian yazdı:

Afrin savaşı çoğunlukla ormanlıklı tepelerde geçiyor. Tepelerde balçık gölü olmaz. Tankla pek bir işi yok bu savaşın. Ormana tank girmez.  Bu tipik bir piyade savaşı.  Tankların yamaçlardan, helikopterlerin havadan desteği altında piyadenin ilerlemesi gerekir. Ova çamur, yukarı orman. Yamaçlarda ikisi de olmaz. Normal şartlarda Türk ordusu yıldırım gibi Afrin'e girerdi. Afrin filan lafı olmayacak bir köy irisi kasaba. Kilis'ten çıkan birlikler ne oluyor demeden Afrin'i ele geçirirdi normalde.

Böyle savaş olmaz. Bu kesin. Bu yapılan savaş değil. Ne, ben bilmiyorum. Türk Ordusu normalde Afrin'e tatbikat yapar gibi girerdi. Afrin'in lafını bile etmez, direk Halep'e girerdi. Bu da sadece ilk adım olurdu. Bu, normal şartlarda. Ergenekon diye savaşta yenilse, esir düşmeyecek sayıda subayı tutuklanmış ordu tabii yapamaz.

Kolaydır klavye başında öyle olmaz böyle olmaz demek..
Buyur kardeşim yaşayanlar anlatmış YILMAZ ÖZDİL yazmış..belki düşündüğün kadar basit olmadığını anlarsın:

http://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/yilmaz-ozdil/afrinka-fatihi-2261128/

afrin2.jpg

afrin.jpg

Sitelerde Paylaş

https://tr.sputniknews.com/rusya/201801261031986461-rus-askeri-uzmanin-iddiasi-turk-ordusunun-muharebe-kabiliyeti-dusuk/

Rus askeri uzmanın görüşleri bunlar.

• Yeterince hava  desteği kullanılmıyor.
  • Askeri konvoylar karayollarını kullandığı için kolaylıkla tuzağa düşebilir.
  • Türk ordusunun sayısı az.

Yeterince hava desteği kullanılmadığı konusunda rus uzmanla aynı fikirdeyim.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, dramkow yazdı:

belki düşündüğün kadar basit olmadığını anlarsın:

Ha yani Kıbrıs harekatı  basitti. O yüzden Beşparmak dağları hızla aşıldı. Çok basit olduğu için neredeyse adanın tamamı alınacaktı. Basit savaş olmaz zaten. Savaş bir trajedidir. Savaşın basiti olmaz.

Sitelerde Paylaş

Yunan desteği ile Kıbrıslı Rumlar Beşparmak dağlarını beton mevzilerle sağlamca tahkim etmişlerdi. Bu tahkimatlarda aylarca yardım gelmese yetecek mühimmat ve gıda stoku vardı. Rumlar bir harekatın başarılı olamayacağından emin olunca Enosisi ilan ettiler. Beşparmak dağlarında takılan bir çıkarma harekatı Enosisin zaferi olacaktı. Beşparmak dağları çok zor aşıldı. Ama yıldırım gibi aşıldı. Yunanlılar da çıkartma harekatı denedi, başarısız. Kolay ve basit elbette değil. Başarısızlık Yunan cuntasının sonu oldu. Kolay ve basit elbette değil.

O yüzden çelik gibi kurmaylar lazım diyoruz. Asker güç ve moralini komuta kademesinden alır. Savaş, birliklerin yerinde ve kararlı komuta ve sevki ile kazanılır. Savaş en zor iştir. Dağları delmek savaş yanında hiç bir şeydir. Okyanusların altı oyulur, tüneller açılır. Savaşın yanında bunu yapmak hiç bir şeydir.

Savaş bir oyun değildir. En yetenekli ve zeki, çelik gibi iradeli kurmaylar ister. En savaşçı ve teçhizatlı birlikler bile iyi komuta ve sevk edilmezse başarılı olamazlar.

Sitelerde Paylaş
11 hours ago, SHORTWAVE said:

https://tr.sputniknews.com/rusya/201801261031986461-rus-askeri-uzmanin-iddiasi-turk-ordusunun-muharebe-kabiliyeti-dusuk/

Rus askeri uzmanın görüşleri bunlar.

• Yeterince hava  desteği kullanılmıyor.
  • Askeri konvoylar karayollarını kullandığı için kolaylıkla tuzağa düşebilir.
  • Türk ordusunun sayısı az.

Yeterince hava desteği kullanılmadığı konusunda rus uzmanla aynı fikirdeyim.

Rus uzmanını seveyim senin.

BDT enstitü başkanı kim, bizim ordumuzun sayısını kimden öğrenmiş? Hava desteğimizin yetersiz olduğunu neresinden uydurmuş?

Bırakın böyle saçma sapan işleri.

Sitelerde Paylaş
On 3/2/2018 at 20:21, democrossian said:

Devlete başkaldırıp şeriat getirmek için ayaklanan vahşi yobazların hakkını avuçlarına verdi diye iç savaş çıkardın ve haklısın! Bu da ultra süpermiş!

Ne güzel yani bir diktatör, ülkeyi keyfe keder yönetiyor.

Bu herife dediler ki gel bu meseleyi masaya yatıralım. Eğer buna yanaşsaydı ve senin o "yamyam" dediğin kitle yine de savaşmaya devam etseydi, o zaman meşru bir zemini olurdu verdiği mücadelenin. Sanırsın Esad bilimin, ilericiliğin, zekanın Suriye'de baş çekeni de yobazlar bunu alaşağı etmek istiyorlar.

Benim Suriye'de daha bu karışıklı yaşanmadan önce, orada bulunan ve yıllarca yaşayan arkadaşlarım var. Vaziyeti farklı ağızlardan dinlediğim için Esad dediğin herifin halkına oldu olası zulmettiğini ve bu isyan fitilinin ateşinde parmağı olduğunu iyi biliyorum.

On 3/2/2018 at 20:21, democrossian said:

Suriyeli olsam ne şeriat getireceğim diye haydutluk yaparım, ne hanem kana boyanır. Yobaz dinci vahşilere karşı da Esad'ın ordusunda savaşırım. İyice anladın mı, bir daha mı anlatayım!

Doğru, o güne kadar sana, senin kimliğine, inancına, diline... köpek muamelesi yapan bir diktatörün yanında savaşırdın

Sitelerde Paylaş

Karayolları, köprü ve geçitler savaşta çok önemlidir. Dağ patikaları bile son derece önemlidir. Bu patikaları kullanmazsanız askerin botları paramparça oluverir. Bir çamurdan geçtin, bir kayalıktan geçtin, tamam. Botların işi biter. Lime lime olur. Bunları kullanmamak diye bir şey olmaz. Hava desteği zaten Rusya'nın iznine bağlı. Onu Rus uçağını düşürürken düşünmek lazımdı. Kürtlerin Suriye'yi bölmesini Rusya elbette niye istesin. O yüzden kısıtlı izin veriyor. Öyle hadi deyince acil durumda uçak gönderilemiyor. Rusya'dan izin isteyeceksin de, dur bakalım versek mi diye düşünecekler de...

Rusya için Kürtler düşman da Türkiye dost değil. Vereceği izin bu kadar işte. Uydu teknolojisinin bir aracın plakasını bile okuyabildiği bir çağda, harekat yapan bir ordunun sayısının bilinememesi komik olur. Nefes alıp verdiğini, yediğini içtiğini bile bilirler. Sen bilemezsin, bağımsız tamamen sana ait askeri uydun olmadığı için ama Rusya elbette bilir.  

ABD ve Rusya'nın satranç oynadığı bir tahtada ancak bir piyon olarak hareket edildiği hiç unutulmamalı. Dünyanın en güçlü orduları fiilen Suriye topraklarında konuşlu. Bu bir an bile gözardı edilemez.

Sitelerde Paylaş

:lol: Esad'a ve onun ordusunda vatanı için savaşanlara hakaretler ederek bir iş başaramazsınız. Sadece nefretinizin kendinizi yemesine neden olursunuz. 

Esad ordusu ile savaşasınız var sizin, anlaşıldı. Kim tutar, buyrun. Afrin'i bir alın da, ondan sonra Esad ordusunun üzerine de yürüyün. Kim tutar sizi... Kimse tutmaz, emin olun. Esad ordusunun üzerine de öso le birlikte yürüyeceksiniz herhalde, mutlaka, elbette. Bu doğru bir hamle mi, iyi düşünseniz iyi olur. Gerçi düşünmenize gerek yok. Komşularla sıfır sorun politikası bu noktaya çok ince düşündüğünüz için herhalde gelmemiştir. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Tengiz yazdı:

dediler ki gel bu meseleyi masaya yatıralım.

Masada ne konuşacaktı Esad? "Şeriat mı, hayhay, elbette, neden olmasın. Hemen şeriat mahkemelerini kuruyorum. Taşlama, kafa kesme, sopa atma devri başlatıyorum, allahın emri başım üstüne" mi diyecekti?

Sen git bir kuzuya suyumu bulandırıyorsun diye çatan kurt masalını bir tekrar oku. İhtiyacın var.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, democrossian said:

Masada ne konuşacaktı Esad? "Şeriat mı, hayhay, elbette, neden olmasın. Hemen şeriat mahkemelerini kuruyorum. Taşlama, kafa kesme, sopa atma devri başlatıyorum, allahın emri başım üstüne" mi diyecekti?

Hayır, demokratik bir seçim olsun, şaibesiz gerçekleşsin, halk iradesini görelim, sine-i millete dönelim... bunu konuşacaktı.

Sitelerde Paylaş

demokratik bir seçim olsun

Bu o kadar kolay değil. Bütün denemeler fiyasko ve şeriatçıların iktidarı ele geçirmesi ile sonuçlandı. Ortalık karıştı. Bunlar şişede durduğu gibi durmuyorlar. Kadınlar pazarda muz almasın, ölünce kocası son bir kez becersin filan diye ortaya dal... budak çıkıveriyorlar.

Atatürk de Serbest Fırka'ya izin verdi ama ortalık karıştı. Bu çok ciddi ve rahatsız edici bir sorun ama aşılamıyor. Niye Suudi Arabistan'a demokrasi götürmüyorsunuz? Bir deneseydiniz diyorum. Niye Suudi Arabistan'da krallığı kaldırmak için ayaklanan dincileri ABD ve Fransız komandoları takır takır öldürdü acaba? Gelseydi oraya da demokrasi? Sağ kalıp teslim olanları da Suudi kralı ellerini ayaklarını çapraz kestirip sonra da astı. Cesetleri üç gün teşhir edildi. 1978 de oldu olay. Buraya da demokrasi lazım?

Hayır yani niye gözünüze Suudi kralı değil de Esad battı? Tatile geldiğinde küfür filan mı etti, karıya kıza mı sarktı, ne yaptı?

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Rakkada olduğu gibi her yeri yıkarsan 1 hafta bile sürmeden afrin ele geçerdi bir anlamıda kalmazdı binlerce sivil ölünce mesele bence en az kayıpla girmek .

Ayrıca pkk nın elinde tanesi 50 bin dolar olan füzelerden binlerce var  adamlar hareket eden herşeye sıkıyor arkalarında ciddi para ve istihbarat desteği var türk askerinin kordinatları anlık olarak ypg ye bildiriliyor buda tanklar için büyük tehdit en kötüsü bu füzeler portatif 1 kişi taşıyabiliyor.

Sitelerde Paylaş

Bu o kadar kolay değil. Bütün denemeler fiyasko ve şeriatçıların iktidarı ele geçirmesi ile sonuçlandı.

Bugün cuntayla başa gelen Sisi mi iyi? Yahu bırak seçim olsun kim geliyorsa gelsin. Eğer başa şeriatçılar geliyor onlar gelsin. Yani bugün Suriyedeki vaziyet, İrandaki şeriattan daha mı iyi? Ben oraya şeriat gelsin demiyorum, neden demokrasi kozu hiç kullanılmadı? Neden halka "peki, itidalli olun. Suriye'nin liderini de kaderini de siz belirleyin" denmedi?

Niye Suudi Arabistan'a demokrasi götürmüyorsunuz? Bir deneseydiniz diyorum.

Sarayın önüne gelen sivilleri parayla dağıttılar da o yüzden. Amerikan müttefiki olanlara hiçbir halt olmadı o coğrafyada.

Atatürk de Serbest Fırka'ya izin verdi ama ortalık karıştı.

Esad dediğin herifin derdi ne şeriat düşmanlığı, ne halkını rasyonel düşündürüp geleceğe taşımak. Kıyasladığın kişilere dikkat et.

Esad dediğin herifi tanımıyorsun, Arap krallarından hiçbir farkı yok bilmiyorsun.

Sitelerde Paylaş

Arap krallarından hiçbir farkı yok

İyi işte farkı yoksa niye Suud kralı değil de Esad? Tekrar soruyorum: Tatile geldiğinde küfür edip mi gitti? Birine mi sarktı, niye? 

Dur tahmin edeyim: Esma Esad başını örtmüyor, ondan herhalde! Hepsi örttü, bir bu örtmedi! Vurun kahpeye!

Sitelerde Paylaş

Sarayın önüne gelen sivilleri parayla dağıttılar da o yüzden.

Tamam, hemen savaş açsaydınız? ABD ye kafa tutmaksa, al sana ABD! Niye Esad? İslam ülkelerini yönetenler içinde Esad'dan iyisini bulamazsın, hiç kusura bakmayacaksın. Stoklarda olan bu! O kadar kötüydü de niye geldi tatil yaptı, anlaşmalar imzalayıp gitti? Eşinin başı açık, modern fikirli, eğitimli, laik düşünceli, aydın fikirli tek lider. Başka yok.

Sitelerde Paylaş

Esad dediğin

Ha, Eset diyecektim galiba! Niye Suud kralına Apuş demediniz de Esad'a Eset dediniz? Adamı nüfusa yanlış mı yazmışlar? Babası ismini yanlış mı koymuş da siz doğrusunu bildiniz? Sana tensiz deseler hoşuna gider mi? Niye yani, kafana göre isim takınca bir iş mi oluyor?

Sitelerde Paylaş

İyi işte farkı yoksa niye Suud kralı değil de Esad? Tekrar soruyorum: Tatile geldiğinde küfür edip mi gitti? Birine mi sarktı, niye? 

Dur tahmin edeyim: Esma Esad başını örtmüyor, ondan herhalde! Hepsi örttü, bir bu örtmedi! Vurun kahpeye!

Ne alakası var, sanki ben hükümet sözcüsüyüm. Ben diyorum ki herif itidale değil, koltuğu için kan dökmeye yanaştı sen bana neyin hesabını soruyorsun?

Tamam, hemen savaş açsaydınız? ABD ye kafa tutmaksa, al sana ABD! Niye Esad? İslam ülkelerini yönetenler içinde Esad'dan iyisini bulamazsın, hiç kusura bakmayacaksın. Stoklarda olan bu! O kadar kötüydü de niye geldi tatil yaptı, anlaşmalar imzalayıp gitti? Eşinin başı açık, modern fikirli, eğitimli, laik düşünceli, aydın fikirli tek lider. Başka yok.

Esad hakkında tek bildiğinin eşinin başının açık olması olduğu belli. Aydın fikirli öyle mi ?.. Buna bir şey diyemem ki.

Ha, Eset diyecektim galiba! Niye Suud kralına Apuş demediniz de Esad'a Eset dediniz?

Ben oldum olası Esad diyorum. Ben burada hükümetin Suriye politikasını falan savundum da benim mi haberim yok?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...