Jump to content

Afrin olayı

Recommended Posts

• İleti 623
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 30.03.2018 at 15:02, anibal yazdı:

Bu arada havuç kafanın laflarına pek itibar etmemek gerekiyor. ABD'nin oradan kısa vadede, ki bu vade oralarda makul bir durum oluşana kadar uzayabilir yıllara falan, çekileceğine hiç inancım yok. 

O İran orada dururken ABD bölgeden zor çekilir ama Trump kişisel olarak Suriye'de olmaktan başından beri hoşnut değil, başkan seçilir seçilmez "Bize ne yea Suriye'den falan, o işlere girmeyeceğiz, halk Esad'ı istiyorsa o kalsın, ülkeler kendi kararlarını kendileri verir" tadında konuşmuştu.

Kazın ayağı öyle değil tabii. İran ve Rusya, ama özellikle İran faktörü varken çekilmez ABD. Bu yeni mesele değil.

ABD "bölgeden çekileceğiz" dedi, sonra Suudlulara "Suriye'deki çıkarlarımız aynı, bölgede kalmaya devam etmemizi istiyorsanız dört milyar dolar çıkın" dedi. Suudlar parayı muhtemelen vermiştir. ABD'li bazı yetkililer, Suudların parayı ertesi gün verdiğini söylüyor, okudum.

Yani haklısın, ABD'nin bölgeden çıkmaya zaten niyeti yoktu ama masrafların bir kısmını Araplara yükleyip bir de karlı hale geçtiler. Şahane bir akıl... Hadi ABD Hristiyan, emperyalist, katil, acımasız falan, tamam; peki Suudi Arabistan'a ne oluyor, onlar niye Müslüman Suriye'de kan akmaya devam etsin diye bu kadar uğraşıyor, ABD geri çekilmesin diye milyarlarca dolar para veriyor, soran eden yok. 

Sitelerde Paylaş

Avrupa ve rusyanın suriyeye ilgisi enerji koridoru , iki tarafta burayı kontrol etmek istiyor .Avrupanın fosil yakıta talebi 50 yıl bile geçse azalmaz artar  alternatif enerji kaynaklarına yöneldikleri için bu talep artışı yavaşladı ,dizele karşı olmalarının nedeni havayı daha çok kirletmesi.Fransa'da japonya ve abd gibi birçok ülkenin katılımıyla füzyon santrali yapılıyor amacına ulaşırsa o zaman fosil yakıt dönemi biter .

Abd nin bölgeye ilgisi ise israil ve petrol kaynakları, dolar gücünü petrolden alır ayrıca çinin enbüyük sorunu enerji kaynaklarıdır adeta çine karşı  sopa gibi bu kaynaklar batılı şirketlerin elinde .Abd rusyayıda bölgeden uzak tutmak istiyor ama pek başarılı olamadı.

Avrupa pkk lıların kara gözüne kara kaşına hasret değil insan haklarıda sadece kendi insanı olduğunda önem verir yoksa bosna ve arakan katliamları olmazdı  geriye birtek  Türkiyeye karşı kullanmak kalıyor mesele kıskanma değil kontrol etme.

Evet dolar biterse çinde zarar görür trilyon dolarlık dolar rezervi var ve sürekli artıyor  ama bundan kurtulmanın yolunu arıyor elbet bulacaklar avrupa euro yu sebebsiz yere çıkarmadı dünya ülkeleri milyar dolarlık dolar rezervinden vazgeçtiğinde ,dolar basarak tüm dünyayı sömüren abd artık bunu yapamayacak ve bu yönde çabalar var.

Abd için petrol önemli değise kendi kendine yetiyorsa niye  bölgede trilyon dolarlık askeri harcama yapıyor kazın ayağı öyle değil amerikada karşılıksız parayla ekonomisini dönderiyor kendi kendine yeter bir ülke değil trump ın üretimi abd ye kaydırma çabası sebebsiz değil argede  abd yi  geçen çin apple gibi firmalara şimdiden rakip oluyor.

Şimdilik  elektronikte rakipler yakında savunma sanayi ,oto sanayi ,makine sanayi ,yüksek teknoloji ürünlerde rakip olacaklar ozaman detroit krizi gibi birçok krize sebeb olacak  , amerika bu kadar güçlendiyse bilim sayesinde oldu şimdi bilimi çine kaptırıyor .

Değeri olmayan dolarla nasıl çin malı iphone alacak ,amerikada bu telefonu üretecek teknoloji var ama sanayi yok hadi yapıyım diyincede olmuyor ,telefon sadece örnek adamlar heryerdeler.

Rusya ve çin Abd den daha iyi demiyorum onlarda menfaatlerine göre hareket ediyor belki daha kötü bir ülke olacaklar.

tarihinde bozok tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 30.03.2018 at 19:03, anibal yazdı:

ABD'nin kurup beslediği, eğittiği, silahlandırdığı it sürüsü, gitti El-kaide oldu.

Evet doğru söylüyorsun ama bunu bana değil kendine soracaksın sonuçta sözde 11 eylülü yapanları ABD niye silahlandırmış?

Ha, IŞİD'in temizlendiği falanda yok. Kendinizi kandırmayın. IŞİD şehirleri boşaltırken, bizzat YPG'nin falan koruması ile çıktı meskun mahalden. Bunu anlamak olası, zira şehirde çatışma demek, bir sürü sivilin ölmesi falan demek, IŞİD'e yarardı sadece

Ee sen dememişmiydin işidi sözde Arap emparyalizmini bitirmek için ABD ypgyi kullanıyor diye ee şimdi niye sözde onları temizlemek için yardım ettiği ypg,  temizlemek istediği kişilere yardım ediyor bunu neden yazdın ufff hep kendinle çelişiyorsun anibal

YPG ne kadar PKK ise, ÖSO'da o kadar IŞİD. Kim kimi temizleyecek? Birde ABD'nin işi mi yok, oradakilerin bahçesini süpürecek? 

Başta öso nün ışidle alakasını bir açıklaman lazım ışidin abdnin boku olduğunu yukarda açıklamıştım tmmda öso ne alaka öso esadın karşıtı olan Arap muhaliflerdir 

Oradakilerin bahçesini süpürmek (ışidi temizlemek) için abdnin orda olduğunu ben değil sürekli sen sayıklıyorsun ee şimdi soruyorum o zaman abd neden orda ve ypgye yardım ediyor???

İstanbulu bilmem ama, Kayseri, Ermenilerindir

Oooo oh senin mantığına göre gidersek bi ara kayseride hititler bile yaşamış o zaman kayseri hittilerinmi oluyor

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, ateistik yazdı:

öso ne alaka

Esad karşıtı tüm muhalif gruplar tabii öso da ABD tarafından örgütlenmiştir. ABD istemesin, hiç bir ülkede hiç bir muhalefet başını kaldıramaz. Suudi Arabistan'da ABD den icazet almadan krala başkaldıran muhalefet bizzat ABD komandoları tarafından hem de yasak tapınağın içinde katliamla yok edilmiştir.  

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, ateistik said:

Evet doğru söylüyorsun ama bunu bana değil kendine soracaksın sonuçta sözde 11 eylülü yapanları ABD niye silahlandırmış?

Bana ne soruyon, birde aptal aptal, kendine soracaksın diye zırlıyorsun. 11 Eylül'ü yapanların elinde silah mı vardı, moron? 

Ee sen dememişmiydin işidi sözde Arap emparyalizmini bitirmek için ABD ypgyi kullanıyor diye ee şimdi niye sözde onları temizlemek için yardım ettiği ypg,  temizlemek istediği kişilere yardım ediyor bunu neden yazdın ufff hep kendinle çelişiyorsun anibal

Hala salak salak laf ediyorsun. Arap emperyalizmini bitirmek için ABD'nin bir derdi yok. Oradaki, tabanı araplar olan, IŞİD gibi hakiki islamcıları bitirmek için ABD YPG'yi kullanıyor. Sen bir asalak bunu anlayamıyorsun ya, hah işte aynı şekilde bir başak ahmak olan ABD'de anlayamıyor, biz de onu diyoruz.

Başta öso nün ışidle alakasını bir açıklaman lazım ışidin abdnin boku olduğunu yukarda açıklamıştım tmmda öso ne alaka öso esadın karşıtı olan Arap muhaliflerdir 

IŞİD neydi PKK, Esad'ın can dostu arap muhalifler mi? Kimdir ÖSO dediğin, git bak bakalım, içlerinde hiç şıi, seküler falan olan var mı? Alayı IŞİD kafası işte. 

Oradakilerin bahçesini süpürmek (ışidi temizlemek) için abdnin orda olduğunu ben değil sürekli sen sayıklıyorsun ee şimdi soruyorum o zaman abd neden orda ve ypgye yardım ediyor???

Türkiye neden ÖSO'ya yardım ediyor? Maşa varken, elini ateşe sokacak kadar salak olduğunu görüyoruz gerçi şurada.

Oooo oh senin mantığına göre gidersek bi ara kayseride hititler bile yaşamış o zaman kayseri hittilerinmi oluyor

O kadar basit değil işte. Hitiler hesap soracaksa, Perslerden soracak, bulabilirse. Ama Kayseri'deki ermenileri oralarda öldüren, sürgün eden Osmanlı. Ve sen kel alaka osmanlı mirasını devralmış bir ülkenin vatandaşısın. Mülkiyet kavramının, Hititler devrinde var olmadığını ama 1900'lü yıllarda sapına kadar ortada olduğunu bilmeyen bir salaksın elbette. 

Sonra sana salak dedik mi, bir daha "hakavet ediyovvvv" diye zırlarsın şimdi.

Sitelerde Paylaş

IŞİDin bittiğini yokolduğunu mahvolduğunu iddia edenler şunu bir incelesin.IŞİD geçtiğimiz 3 ayda Irak Suriye Nijerya Sina Afganistan ve tüm dünya dahil 2 binden fazla asker ve polis ve devlet görevlisi öldürdü.Bunun en az 2-3 katı kişi ağır orta veya hafif şekilde yaralandı.Yapılan saldırılarda oluşan milyarlarca dolarlık maddi hasarı saymıyorum bile.Taliban El Kaide ve diğer küresel cihad yanlısı grupların saldırılarını saymıyorum bile.Ki daha bahar bile gelmedi.Önümüzdeki 6 aya iyi bakın.Bahar ve yaz aylarında IŞİD ve diğer gruplar saldırılarını arttırıp katlamaya başlar.O zaman anlarsınız Amerika neden YPGye yapışmış bırakmıyor.                        http://www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9MaXN0X29mX3RlcnJvcmlzdF9pbmNpZGVudHNfaW5fMjAxOA  

tarihinde Jobar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Jobar yazdı:

IŞİD geçtiğimiz 3 ayda Irak Suriye Nijerya Sina Afganistan ve tüm dünya dahil 2 binden fazla asker ve polis ve devlet görevlisi öldürdü.

E iyi işte, bundan ABD ye ne? Irak'ın Suriye'nin Müslümlerine vaaah vah yazıııık mı diyecek ABD? Zaten onları öldürsün diye kurdurdu işiti.

İş iti azıtır, görevlendirildiği işini bırakır sahibinin çizmesinin yukarısını ısırırsa öbür itine boğ şunu der boğdurur. Bu kadar.

Sitelerde Paylaş

Maalesef bu konudaki tartışmalar genelde kahvehane seviyesinin ötesine geçemiyor.

Neden?

Çünkü bir insanın işi bu değilse, hatta işi buysa bile her şeye hakim olamaz. Diğerlerinin bilmediği herhangi bir şeyi bilen bir vatandaş, o özgüvenle kendince bir model oluşturup orayı düşünceleriyle örüyor. Yapı kendince tutarlı olduğu zaman da gerçeği gördüğünü zannediyor. Ona cevap veren bir başkası da onun bilmediği bir şey duymuş, dolayısıyla onun modelini beğenmiyor, böyle sonsuz bir döngü.

Her şey bu kadar basit olsaydı onlarca ülke yüzlerce kurum bu olay üzerine çalışmaz, her şey olur ve biter idi. Halen hesapta olmayan, bilinemeyen, devletlerin çözemediği durumlar var ki böyle fikir ayrılıkları yaşanıyor. Eğer her şeyi hesaba kattım, büyük oyunu gördüm diyen birisi varsa, Ankara'da Dışişleri Bakanlığı var, tez zamanda orada bir koltuk sahibi olmalılar...

Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Tengiz said:

Duma'da Esed kimyasal silah kullandı, yüzlerce sivil öldü, çoğu yaralı.

https://oxu.az/world/250534

Cindereste her nasıl olduysa YPG saldırı düzenlemiş. El Bab'da da arabayla intihar saldırısı düzenlemişler, 7 sivil hayatını kaybetmiş.

Esed'in orada kimyasal silah kullanacak kadar şapşal olduğunu sanmıyorum. Bu YPG itlerinin işi olabilir. Kuzey koridoru kuramadyısak, güney koridoru kurarız kafası olabilir.

Sitelerde Paylaş

Ha, IŞİD'in temizlendiği falanda yok. Kendinizi kandırmayın. IŞİD şehirleri boşaltırken, bizzat YPG'nin falan koruması ile çıktı meskun mahalden. Bunu anlamak olası, zira şehirde çatışma demek, bir sürü sivilin ölmesi falan demek, IŞİD'e yarardı sadece. Ama asıl soru şu, ne oldu o IŞİD'liler? Ne olacak, geldikleri yere döndüler, ÖSO'ya. 

Yav hem ypg ışidi temizliyor diyorsun hem de bunları yazıyosun kafada varmı?

Sitelerde Paylaş
19 minutes ago, ateistik said:

Yav hem ypg ışidi temizliyor diyorsun hem de bunları yazıyosun kafada varmı?

Yani geri zekalılık bedava diye bu kadar sarılmanız gerekmiyor. 

YPG IŞİD'i, işine gelen yerde temizliyor, işine gelmeyen yerde dokunduğu falan yok. Yani, YPG'nin temel olarak IŞİD'le derdi yok. Ama ABD, kendince, YPG'yi IŞİD'i temizlemek için kullanıyor. Aradaki farkı anladın mı, gerzek:

1. ABD YPG'yi IŞİD'i temizlesin diye besliyor. 

2. YPG IŞİD'i temizlemek için çok can atmıyor. 

3. YPG, ABD'yi böyle yaparak hem aldatıp, hem kullanıyor. ABD o yüzden Suriye'de kalmaya çok istekli değil.

Anlamak bu kadar mı zor? IŞİD önemli bir güç, öyle ya da böyle. IŞİD'in varlığı, Esad güçlerini zayıflatıyor. Hepsi bu, YPG açısından. YPG, derdi kendi kürdistanı olan bir örgüt, IŞİD gitmiş kürdistan dışında bir yeri almış, umrunda değil.

Bu kadar gerzek olma, azıcık kafanı çalıştır, gerzek. YPG IŞİD'i temizliyor diyen yok.

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, anibal yazdı:

Yani geri zekalılık bedava diye bu kadar sarılmanız gerekmiyor. 

YPG IŞİD'i, işine gelen yerde temizliyor, işine gelmeyen yerde dokunduğu falan yok. Yani, YPG'nin temel olarak IŞİD'le derdi yok. Ama ABD, kendince, YPG'yi IŞİD'i temizlemek için kullanıyor. Aradaki farkı anladın mı, gerzek:

1. ABD YPG'yi IŞİD'i temizlesin diye besliyor. 

2. YPG IŞİD'i temizlemek için çok can atmıyor. 

3. YPG, ABD'yi böyle yaparak hem aldatıp, hem kullanıyor. ABD o yüzden Suriye'de kalmaya çok istekli değil.

Anlamak bu kadar mı zor? IŞİD önemli bir güç, öyle ya da böyle. IŞİD'in varlığı, Esad güçlerini zayıflatıyor. Hepsi bu, YPG açısından. YPG, derdi kendi kürdistanı olan bir örgüt, IŞİD gitmiş kürdistan dışında bir yeri almış, umrunda değil.

Bu kadar gerzek olma, azıcık kafanı çalıştır, gerzek. YPG IŞİD'i temizliyor diyen yok.

ABD el kaideyi besledi besledi sonuç mağlum peki ABD aynı şeyin ypgdede olmasını göze almıyormu sence

Sitelerde Paylaş
20 minutes ago, ateistik said:

ABD el kaideyi besledi besledi sonuç mağlum peki ABD aynı şeyin ypgdede olmasını göze almıyormu sence

Aynı gerzek lafların üzerindesiniz. 

ABD, El kaide'yi beslemedi. İslamcı bir sürü grubun da dahil olduğu bir sürü direnişçiyi besledi. Onlardan bir kısmı Taliban ve El kaide oldu. Aradaki farkı anla. İşte o yüzden, şu anda Suriye'de islamcıları beslemiyor, kafanın basmadığ bir nokta bu. ABD beslerken, ortada el kaide falan yoktu. 

YPG öyle olur mu? Nedne olmasın? Ama aynı zamanda neden olsun? Muhakkak olan şu, YPG, biti kanlanırsa, Türkiye için dert olma potansiyeli taşıyor. Düz bakmamak lazım, Irak kürt devleti ortada, bize pek ziyanı yok. Yani, bir kürt oluşumu illa bize dert olacak bir kural yok. Ama olmayacak, halim selim olacak diye bir kural da yok. 

Fakat şu kesin, Kürt oluşumu, ABD'ye dert olmaz. En azından ABD böyle düşünüyor. Ve olmasıda pek olası değil, kürtler falan, vahşi arap yalayıcı islamcılar değil. 

Şöyle düşün, şimdi Türkiye ÖSO denen arapları destekliyor. Yarın onların atıyorum el-cihad olup, Türkiye'yi kana bulamayacağının garantisi ne? 

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, anibal yazdı:

ABD, El kaide'yi beslemedi. İslamcı bir sürü grubun da dahil olduğu bir sürü direnişçiyi besledi. Onlardan bir kısmı Taliban ve El kaide oldu. Aradaki farkı anla. İşte o yüzden, şu anda Suriye'de islamcıları beslemiyor, kafanın basmadığ bir nokta bu. ABD beslerken, ortada el kaide falan yoktu. 

YPG öyle olur mu? Nedne olmasın? Ama aynı zamanda neden olsun? Muhakkak olan şu, YPG, biti kanlanırsa, Türkiye için dert olma potansiyeli taşıyor. Düz bakmamak lazım, Irak kürt devleti ortada, bize pek ziyanı yok. Yani, bir kürt oluşumu illa bize dert olacak bir kural yok. Ama olmayacak, halim selim olacak diye bir kural da yok. 

Fakat şu kesin, Kürt oluşumu, ABD'ye dert olmaz. En azından ABD böyle düşünüyor. Ve olmasıda pek olası değil, kürtler falan, vahşi arap yalayıcı islamcılar değil. 

Şöyle düşün, şimdi Türkiye ÖSO denen arapları destekliyor. Yarın onların atıyorum el-cihad olup, Türkiye'yi kana bulamayacağının garantisi ne? 

Doğru söylüyosun kendimi bu aralar çok komplo teorisine kaptırmışım :D

Sitelerde Paylaş
20 saat önce, anibal yazdı:

Anibal ben şunu da merak ediyorum ABD işıdi temizlemek için neden esadı kulanmıyorda ypgyi kullanıyor?

Sitelerde Paylaş
On 08.04.2018 at 01:00, democrossian yazdı:

E iyi işte, bundan ABD ye ne? Irak'ın Suriye'nin Müslümlerine vaaah vah yazıııık mı diyecek ABD? Zaten onları öldürsün diye kurdurdu işiti.

İş iti azıtır, görevlendirildiği işini bırakır sahibinin çizmesinin yukarısını ısırırsa öbür itine boğ şunu der boğdurur. Bu kadar.

Zamanında uğrunda savaşıp 70 bin kayıp verdiği Güney vietnamlı niye umrunduysa gene uğrunda savaşıp 40 bin kayıp verdiği Güney Koreli niye umrunduysa şimdide Iraklı Şii ile Iraklı veya Suriyeli Kürt onun için umrunda.O zaman kendine tehdit gördüğü komunizm yayılmasın diye binlerce km ötede savaşıyordu şimdide gene kendine tehdit gördüğü Selefi cihadi akım yayılmasın diye savaşıyor.Bu hayal aleminden bir çıkamadınız gitti.Yok IŞİDi amerika kurdu yok aslında onlar yönetiyor bilmem ne.Seviye büyük resmî gören AKP seçmeni seviyesini birtürlü geçemiyor.ABD de zamanında Roma İmparatorluğu veya Osmanlı İmparatorluğu neyse onun gibi bir devlet.Tanrı güçleri olan Kadir’i mutlak bir güç değil.

Sitelerde Paylaş
On 19.03.2018 at 21:31, Bir Buçuk yazdı:

Amerika güçlü bir ülke ve egemenliğini korumak zorunda.

Bir yer illa kaynak var diye alınmaz. Egemenlik kurmak istenebilir. Kendi para birimini değerli kılarsın veya oraya başkalarının egemen olmasını istemezsin. Benim asıl merak ettiğim şey, forumdaki bazı vatandaşların neden bu kadar Amerikancı olduğudur. Yahu aç oku, okuman yazman var, dilin de var. Halen olayı Amerikalının canının tatlı olmasına falan bağlıyor. Evet @anibal , sana diyorum. O iletin hala aklımda. Sana yakıştıramadım. Böyle hikayelere ancak aptallar inanır. Ciddi ciddi Amerika'nın buralarda egemenlik kurma sebebinin bu bedevilerin atom bombası sallama ihtimaline falan bağlıyorsun. Amerikanların canı o kadar tatlı olsa bireysel silahlanmaya baştan izin vermezlerdi.

Tabi senin de bu lafa cevabın belli, canları tatlı oldukları için kendilerini korumak istiyorlar diyeceksin...

Olay budur. 

Rusya neden Suriyede ise, ABD nin de orada olmasının nedenleri benzerlik taşır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...