Jump to content

Afrin olayı

Recommended Posts

Kardeşim esad dediği zamandaki esad ile şimdiki esad arasında ki fark nedir. Bilen var mı?  Kardeşim zamanı esad halka kucak açıyordu da sonra birden  tekme mi atmaya başladı .

O nedenle mi üç harfli muhterem zat !özgürlük savaşçısı kesildi birden ve suriye topraklarında devrim !! yapmak istiyor  ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 623
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Suriye de işid virüsü ortaya çıktı ve suriye hükümeti doğal olarak bununla mücadele etmeye başladı. Bu süre icersinde akp ne  yaptı. Esed kendi halkına zulm ediyor dedi ve esada karşı bir tavır aldı.

Bu tavır  isidin elini güçlendirirken suriye hükümetinin elini zayiflatti. 

Bölgedeki kargaşadan kurtulmak isteyen ve sınırımıza dayananlara esad zulmunden kaçan insanlar algısı yaratıldı. 

İlk başta şerefsiz işide karşı esad veya esed ile ortak hareket edilseydi bu kadar mülteci elimizde patlamazdı.ypg/pyd kürt koridor tehditi yaşam bulamazdi 

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, Tengiz said:

"Esad seçimi kabul etseydi işler bu noktaya gelmeyebilirdi" ifadesinin tam olarak karanlık kalan kısmı neresi?

Öyle olmazdı dersin katılmazsın, olabilirdi dersin katılabilirsin ama bu ifadenin muallak kalan yeri neresi?

Defalarca kez Esad'a bağımsız gözlemciler nezaretinde seçim çağrısı yapıldı, kabul etmedi. Etseydi işler farklı olabilirdi ama o koltuğunu seçti diyorum. De ki bana "bu ifadede karanlık kalan noktalar var, iddia ettiğin şeyin şurası belirsiz, orayı da açıkla" ben de sana orayı açıklayayım. Senin bu ifadeden tatmin olmadığın kısmı anlamıyorum, izah et bileyim. Aklını okuyamam ben senin.

Zaten yeterince muallak.

Acaba esad seçimi kabul etse veya etmese sonuç değişecek miydi? Bu bir sebep olacak yorum değil.

Sitelerde Paylaş

96-97 Yılların da Hakkari ve K.ırak ta bu adamların ağa babalarıyla mücadele etmiş biri olarak diyebilirim ki..Tam rakam vermek çok zor.

Şu an operasyon  yapılan yerler nispeten daha düz bir bölge(Hakkari ve K.ırak kırsalına göre) gelişmiş teknoliji ile imha edileni tespit etmek mümkün olabilir ama sorun sayı değil ki.

Dünya da çok az ordu bu arazi şartların da gayri nizami savaşı sürdürebilir. Türk ordusu yıllardır inanılmaz bir mücadele vermekte. Ama bu şekil de asla bitmeyecektir.
En kötüsü ülke olarak ''alışmak'' ve biz alıştırıldık.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, dramkow yazdı:

96-97 Yılların da Hakkari ve K.ırak ta bu adamların ağa babalarıyla mücadele etmiş biri olarak diyebilirim ki..Tam rakam vermek çok zor.

Şu an operasyon  yapılan yerler nispeten daha düz bir bölge(Hakkari ve K.ırak kırsalına göre) gelişmiş teknoliji ile imha edileni tespit etmek mümkün olabilir ama sorun sayı değil ki.

Dünya da çok az ordu bu arazi şartların da gayri nizami savaşı sürdürebilir. Türk ordusu yıllardır inanılmaz bir mücadele vermekte. Ama bu şekil de asla bitmeyecektir.
En kötüsü ülke olarak ''alışmak'' ve biz alıştırıldık.

Şu an TSK'nın başındaki adam bir yılan, bir yalancı.

Gerçi ondan önceki de farklı değildi. Necdet Özel medyaya yalan haber vermekte mahirdi.

90'lı yıllarda öldürülen teröristlerin hiç olmazsa resimlerini görebiliyorduk. Şİmdi onu da yasakladılar. TV'den basından ne duyarsak onunla yetinmemiz isteniyor.

Arazi düz olabilir, ama bu teröristlerin vurkaç yapmasına mani değil, çünkü her taraf tünel dolu. Dün bir heilkopterimize bile saldırmışlar, inemeden geri kaçmış.

Ordu tecrübeli diyorsunuz ama bu kadar zor bir savaşı organize edebilecek yeterlilikte olduğuna beni kimse inandıramaz.

Ordunun başındaki örümcek kafalıları biliyoruz.

Ağır silahlarla vurduğun o teröristi sahaya inip hemen nasıl sayacaksın. Adama yüksek tahrip gücüne sahip tonla bomba atmışsın. Nesini sayacaksın. Kemiklerini mi?

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, ŞüpheciTürk yazdı:

Şu an TSK'nın başındaki adam bir yılan, bir yalancı.

Gerçi ondan önceki de farklı değildi. Necdet Özel medyaya yalan haber vermekte mahirdi.

90'lı yıllarda öldürülen teröristlerin hiç olmazsa resimlerini görebiliyorduk. Şİmdi onu da yasakladılar. TV'den basından ne duyarsak onunla yetinmemiz isteniyor.

Arazi düz olabilir, ama bu teröristlerin vurkaç yapmasına mani değil, çünkü her taraf tünel dolu. Dün bir heilkopterimize bile saldırmışlar, inemeden geri kaçmış.

Ordu tecrübeli diyorsunuz ama bu kadar zor bir savaşı organize edebilecek yeterlilikte olduğuna beni kimse inandıramaz.

Ordunun başındaki örümcek kafalıları biliyoruz.

Ağır silahlarla vurduğun o teröristi sahaya inip hemen nasıl sayacaksın. Adama yüksek tahrip gücüne sahip tonla bomba atmışsın. Nesini sayacaksın. Kemiklerini mi?

Tüm olumsuzluklara rağmen kendisine yapılan ve dayatılan tüm haksızlıklara özellikle komuta kademesindeki kıyıma rağmen Ordumuz gerçekten inanılmaz işler yapıyor.Buna inanın.

Tespit için gözlem ve dinleme önemlidir..Teknoloji yardımıyla( gece görüşlü termal kameralar,İha lar)yada gözle gördükleriniz bunun dışında da telsiz dinlemeleri..benim zamanım da bile (1997 yılı) dinlemeler den alınan bilgilerle çetele tutulurdu..Şu an da dinleme ve kestirme (yer tespiti) çok daha kolaylaştı.
Harfi harfine olmasa da karşıya ne kadar zayiat verdiğiniz tahmin edilebilir..Bana göre asıl sorun verdirdiğimiz rakamlar değil kaybettiğimiz asker rakamlardır. Korkum,daha fazla olup azı nın söylendiğidir.
Yanılmayı çok isterim.

Sitelerde Paylaş
27 dakika önce, dramkow yazdı:

Tüm olumsuzluklara rağmen kendisine yapılan ve dayatılan tüm haksızlıklara özellikle komuta kademesindeki kıyıma rağmen Ordumuz gerçekten inanılmaz işler yapıyor.Buna inanın.

Tespit için gözlem ve dinleme önemlidir..Teknoloji yardımıyla( gece görüşlü termal kameralar,İha lar)yada gözle gördükleriniz bunun dışında da telsiz dinlemeleri..benim zamanım da bile (1997 yılı) dinlemeler den alınan bilgilerle çetele tutulurdu..Şu an da dinleme ve kestirme (yer tespiti) çok daha kolaylaştı.
Harfi harfine olmasa da karşıya ne kadar zayiat verdiğiniz tahmin edilebilir..Bana göre asıl sorun verdirdiğimiz rakamlar değil kaybettiğimiz asker rakamlardır. Korkum,daha fazla olup azı nın söylendiğidir.
Yanılmayı çok isterim.

15 Temmuz'da gördük ordumuzun ne mal olduğunu.

Kendi bünyesinden daha bir tarikatı bile temizleyememiş pespaye bir kurum. Ülkedeki tüm kurumlar gibi...

İnanılmaz işler falan yapıldığı yok. Daha doğrusu neyin nasıl yapıldığını bilen yok. Çünkü ortada özgür ve araştırmacı gazetecilik denen şey yok. Kapkaranlık bir ülkede yaşıyoruz. Tüm haber ajanslarına aynı kanaldan pompalanan haberleri millete yediriyorlar. Ha işte bu konuda inanılmaz başarılılar.

Diğer yandan ordu isterse dünyanın en iyi ordusu olsun; ne yazar ki. Adamlar açılım süreci dedikleri dönemde askerin polisin gözünün içine baka baka hendek kazdılar. Cephane yığdılar. Kimlik taraması yapıp mahkemeler kurdular. Güney Doğu'da devletin D'si var mıydı o zamanlar? Silah bırakacağı umulan insanların yaptıklarıydı bunlar. Siyaset böyle hain oldukça, devleti yönetenler böyle alçak oldukça asker isterse diliyle kuş tutsun! Kaç yazar. Ama bizde insandan ucuz şey yok. Hendek savaşlarında bin asker gitmiş, nedir ki... Bok yoluna gitmeye hazır milyonlar var geride.

Sitelerde Paylaş
On ‎1‎.‎3‎.‎2018 at 00:50, Tengiz yazdı:

"ben cb'nın yanında savaşacağım" der misin?

Demem de ne alakası var? Alakasız örnekler vererek bir şey kanıtlayamazsın. Verdiğin örnek alakası hiç olmayan bir örnek. Soracaksın ki sen Suriyeli olsan ne tarafta yer alırdın? Ben de Esad ordusunda yer alırdım derim. Esad ordusunda vatan hainlerine, bölücülere, dincilere karşı savaşırdım.

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, dramkow yazdı:

Ordumuz gerçekten inanılmaz işler yapıyor.

Doğru. Kilis'in hemen karşısındaki Afrin'e bir ayı çok geçmesine rağmen giremeyerek gerçekten inanılmazı başarıyor!

Bu ordu Kıbrıs'a onca istihkama, Beşparmak dağlarına rağmen yıldırım gibi girmişti de BM acil toplanıp ateşkesle durdurmasa bütün Kıbrıs'ı alacaktı!

Kardak komandolarını Ergenekondan yargılayarak gelinen yer burası.

Bunlar Afrin'e er geç girer diyorum ama faraza giremedi, sürpriz olmayacak! Bu kadar rezilliği kimse beklemiyor, herkes girecek tabii diyor ama girememesi olasılığı yok mu? Az da olsa var. Bu tabii skandal, rezillik olur ama bu olasılık sıfır değil. Ben yine de rezillik daha hemen o kadar boğazı aşmaz herhalde diyorum. Ama emin de olamıyorum. 

Sitelerde Paylaş

Bakın şimdi Afrin Kandil ile sürekli temasta. "Koskoca bir yerleşik ordu tanklarla uçaklarla geliyor üzerimize, biz daha dün yerleşik düzene geçmiş bir milis gücüyüz, ne yapalım, savunmaya devam mı?" diye soruyorlar.  

Kandil gayet fütursuz ve rahat, direnmeye devam edin talimatı verdiği gibi, bırak geri çekilin demeyi, takviye gönderiyor! 

Koskoca bir düzenli ordu, düne kadar gerilla yöntemleri ile savaşan, daha yeni düzenli ordu yapılanmasına geçmiş yerel bir milis gücü karşısında ilerleyemiyor! Savunduğu alanı ele geçiremiyor!

Daha bunda da bir tuhaflık yoksa... Bunu normal görenin aklına şaşarım.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, democrossian said:

Ha, sen de bunun üzerine ülkede iç savaş çıkardın! Bu nedenle de haklısın!  

Bunun üzerine değil. İç savaş zaten çıkmıştı ve vaziyeti sakinleştirmeye yönelik bir tek adım atmadı. Orada sadece Esad'a duyduğu öfke yüzünden silaha sarılan milyonlar var.

1 hour ago, democrossian said:

Demem de ne alakası var? Alakasız örnekler vererek bir şey kanıtlayamazsın. Verdiğin örnek alakası hiç olmayan bir örnek. Soracaksın ki sen Suriyeli olsan ne tarafta yer alırdın? Ben de Esad ordusunda yer alırdım derim. Esad ordusunda vatan hainlerine, bölücülere, dincilere karşı savaşırdım.

Adamın gözlerinden gör diyorum sana. Silaha sarılmış bir diktatör, haneni kana boyamış, yerinden yurdundan edilmişsin. O adam için Esad ile İŞİD'in ne farkı olabilir?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Tengiz yazdı:

İç savaş zaten çıkmıştı

İç savaş çıkmadı, çıkarıldı. Bunun için ilk adım olarak durduk yerde mayınlar temizlendi. Kimse anlayamadı bu mayınların niye temizlendiğini. İç savaş planlandığını anlamak o zaman zordu.

Silaha sarılan Esad değil, devletin zaten silahı olur. Silaha sarılıp ayaklanan yobaz vahşi dinciler. Dört haydut ayaklandı diye de hiç bir devlet seyretmez. Tabii kana boyayacak, kına mı yakacaktı?

Devlete başkaldırıp şeriat getirmek için ayaklanan vahşi yobazların hakkını avuçlarına verdi diye iç savaş çıkardın ve haklısın! Bu da ultra süpermiş!

Suriyelinin gözünden göreceksem Suriyeli olsan diye soracaksın! Alakasız kıyaslama yapmayacaksın. Sana açıkça söylüyorum. Suriyeli olsam ne şeriat getireceğim diye haydutluk yaparım, ne hanem kana boyanır. Yobaz dinci vahşilere karşı da Esad'ın ordusunda savaşırım. İyice anladın mı, bir daha mı anlatayım!

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

BOP son derece kararlı ve emin adımlarla ilerliyor. BOP un ilerlemesi için Türkiye'nin Suriye'ye girmesi şarttı. Bu gerçekleşti. Türkiye'nin Afrin'e girmesi de gerekiyor. BOP'u doğru okuyorsam bunu gerekli görüyorum. Bu şart mı bilmiyorum. Hatta Afrin çok küçük bir hedef. Hedefin Halep filan olması gerekirdi. Afrin dediğin ne yahu? Köy irisi bir kasaba! Sınırın da hemen arkası! Bu da alınamayacaksa çok büyük kepazelik yani, buraya herhalde girilmesi gerekiyor!

Ama işte girilemiyor işin tuhaf tarafı! Bekliyoruz gelişmeleri izlemek için.

Sitelerde Paylaş

Afrin'i bir il merkezi hatta eyalet merkezi filan zannedenler görüyorum! Bunlar haritayı açıp bakamayacak kadar cahilller! Cahilleri yönetmek ne kadar kolay! Böyle bir yığın kişi var ülkede. Coğrafyadan filan habersiz, bir atlası açıp bakamayacak, uydu görüntüsü filan geçtik, atlasa bakamayacak kadar hödük yığınlardan bolca var.

Bunlardan bu kadar bol bulunan bir ülkeyi yönetmek de savaşa sürmek de son derece kolay işler. Afrin'i görmek için uyduyu yani iyice yakınlaştırıp büyüteceksin ki, ortasından bir çay geçen küçük bir kasabayı görebilesin! Etrafında zeytin bahçeleri olan küçük bir kasaba bu yahu! Kırk gündür Kaf dağının ötesindeki Anka kuşu oldu, serap, hayal!

Ordunun en seçkin subaylarını Ergenekon diye yargılayarak gelinen nokta!

Sitelerde Paylaş

Hayır hangi dağın başında hangi yalçın kayalıklarda sekiz on kayıp veriliyor yahu? Anlamak olanaksız! Tankınla uçağınla küçük tepelerde nasıl sekiz kayıp veriyorsun? Akıl duruyor, akıl! İnanılmaz ama gerçek! Koskoca bir düzenli orduya yerel bir milis gücünün bu kadar direnebildiğini duy da inanabiliyorsan inan!

Toprak senin olur, karakol kurarsın beklersin, baskın yersin de olur! Sen savunulan bir alanı ele geçiriyorsun yahu, ezip geçmen lazım! Koskoca bir düzenli ordusun, karşında yerel bir milis gücü var!

Osman Pamukoğlu hep söyler. Savaş sürat ve güçtür der. Öyle ben geliyorum haberiniz olsun diye davul zurna ile ilan edilip şurayı alacağım diye de duyurulup ondan sonra oraya bir türlü giremeyerek savaş yapılmaz! Ani ve çok sert vurur, alırsın.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, democrossian yazdı:

Doğru. Kilis'in hemen karşısındaki Afrin'e bir ayı çok geçmesine rağmen giremeyerek gerçekten inanılmazı başarıyor!

Bu ordu Kıbrıs'a onca istihkama, Beşparmak dağlarına rağmen yıldırım gibi girmişti de BM acil toplanıp ateşkesle durdurmasa bütün Kıbrıs'ı alacaktı!

Kardak komandolarını Ergenekondan yargılayarak gelinen yer burası.

Bunlar Afrin'e er geç girer diyorum ama faraza giremedi, sürpriz olmayacak! Bu kadar rezilliği kimse beklemiyor, herkes girecek tabii diyor ama girememesi olasılığı yok mu? Az da olsa var. Bu tabii skandal, rezillik olur ama bu olasılık sıfır değil. Ben yine de rezillik daha hemen o kadar boğazı aşmaz herhalde diyorum. Ama emin de olamıyorum. 

Kıbrısa deniz çıkarma ve (benimde görev yaptığım) kayseri Hava indirme birlikleriyle girdik..Coğrafi yapı arasın da dağlar kadar fark var.

Düşmanın hakim de olduğu Arazi yapısı,hava şartları ve özellikle çamur (Ki alman leopar2 tanklarını kullanıyoruz ve bu tankların bile en büyük belası balçık gölleridir)) ilerlemeyi herzaman zorlaştırır. Yıllardır gözlerimizin önünde yapılan tüneller ise başlı başına dert.Ayrıca karşı daki gücü teneke görüp  küçümsememek gerek. ABD destekli teknoloji tank ı pert edebilecek Atak ve kobralara  kitlenebilecek sistemlerle dolu..bunlar 3-5 çapulcu yu geçeli çok oldu.

Türk Ordusu KENDİSİNE YAPILAN tüm olumsuzluklara rağmen çok az askeri gücün başarabileceği operasyonları yapabilecek kapasite de. Benİ Genelekurmay başkanı AKAR bağlamaz hele AKP nin yanın dan geçmem.
Askerimi seviyorum ve Orduma asla küsmüyorum.

Sitelerde Paylaş

Afrin savaşı çoğunlukla ormanlıklı tepelerde geçiyor. Tepelerde balçık gölü olmaz. Tankla pek bir işi yok bu savaşın. Ormana tank girmez.  Bu tipik bir piyade savaşı.  Tankların yamaçlardan, helikopterlerin havadan desteği altında piyadenin ilerlemesi gerekir. Ova çamur, yukarı orman. Yamaçlarda ikisi de olmaz. Normal şartlarda Türk ordusu yıldırım gibi Afrin'e girerdi. Afrin filan lafı olmayacak bir köy irisi kasaba. Kilis'ten çıkan birlikler ne oluyor demeden Afrin'i ele geçirirdi normalde.

Böyle savaş olmaz. Bu kesin. Bu yapılan savaş değil. Ne, ben bilmiyorum. Türk Ordusu normalde Afrin'e tatbikat yapar gibi girerdi. Afrin'in lafını bile etmez, direk Halep'e girerdi. Bu da sadece ilk adım olurdu. Bu, normal şartlarda. Ergenekon diye savaşta yenilse, esir düşmeyecek sayıda subayı tutuklanmış ordu tabii yapamaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...