Jump to content

Madde mi? Akıl mı?

Recommended Posts

7 saat önce, mmmrkl yazdı:

Aynen katılıyorum: Akıl sadece nörolojik faaliyet değil kesinlikle; öyle olsa, sadece hastanelerde nöroloji yanında psikiyatri kliniği de olmazdı.

Ayrıca izlediğm bir belgesel var National Geography kanalında: Hemde ünlü bir amerikan pop şarkıcısı, 1990 yılında, anevrizma ameliyatı sırasında, beyin durdurulmuşken ameliyat sonrası ameliyat sırasındaki konuşmaları anlatıyor.

Geçen sene bu formda yazmıştım, şimdi çok hatırlayamıyorum.

Benzer başka vakalar da okumuştum.

Onun beyni dursa; beyininde geriye dönüşü olmayan kalıcı hasarları olurdu ameliyat süresince.Asıl sorun koca kış boyu bu kurbağa nefes almadan, oksijensiz, beyni nasıl hasar almıyor.Kalbi de atmıyor.Ama kar eridiğinde çözülüp eski hayatına geriye dönüyor.Aklı sadece nörolojik faaliyetler sonucu çalışır olsa ilk kalpten çözünmeye niye başlasın.Aklı kalbinde değil heralde.Sonra donmuş beyin nasıl uyarılıyorda kalbi atıyor vs...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 281
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

7 saat önce, anibal yazdı:

Ben o belgesellerin içinde yaşayan adamım, bilmediğiniz bir diğer şeyde bu. 

Beynin o anı hatırlaması beklenen bir şeydir, şaşırılacak bir şey değil. Altını mı çizeyim, ne edeyim artık: Her şey sizin sandığınız gibi ak ile kara değildir. 

Aklınızın kıt olması, bir hakikat. Aslen dostça da bir uyarı. Akıl bir kapasitedir, geliştirilebilir. Ama geliştirmenin ilk şartı, kıt akıllı olduğunu kabul etmektir. 

Basitçe sana soralım, kaç kitap okudun, kaç çölde yaşadın, kaç okyanusa daldın, kaç üniversite bitirdin? 

Bana soruyorsan, yaşamadığım çöl, dalmadığım okyanus yok. Aynı üniversiteyi farklı bölümlerden 3 kere bitirmek kaç üniversite eder onu da sen söylersin. 

Zırvalıkları sevmem, o yüzden mevzuya böyle dalmak istemiyorum. Ama 12 senesini biyolojiye harcamış ve bu işin PhD. sini (profesörlüğünü) yapmış birinin, biyoloji, akıl falan üzerine sana tavsiyelerini nazara almanda çok büyük hikmetler olduğunu söylemek isterim. 

Yav anibal eve gittinmi geç bir aynanın karşısına,kendine bak ve deki ben böyle ne yapıyorum.Şişeyi de var vur yere kır bir kendine gel.Rabbine dön.Ölüp gideceksin değer mi?O kadar okumuşsun yetmez sen bir 3 üniversite daha bitir bak ki değişmiyecek misin.Allah'ın ilmi 3 iniversitede biter mi kardeşim.Elbette bilim adamı kimliğine saygı duyuyorum ama söylediklerin masal gibi.Evrim diyorsun, akıl, beyin cart curt ama bitkilerde beyin yok,evrim yok,göz yok bişe yok.Etobur bitkilerin ya da diğerlerinin neden gözleri yok kaç milyon senedir.Tam işlevsel olmasa da olur.Ama yok.Var mı?Aydınlatırsan sevinirim.

Sonra sen dünyaya tersten bakıyorsun.Karaciğer maddedir.Sana madde bile akıl edebiliyor demiştim.Şimdi arada ki fark ne yani?Karaciğerde maddelerden oluşmuyor mu?Beyni mi var karaciğerin.Hepsinin aklı şahsına münhasır(madde,insan,Hayvan,Bitki vs. olarak ).

Yani karaciğeri oluşturan maddeler bir araya gelmişler ve bir kompozisyon oluşturuyorlar.İçinde ki elementler ne ise artık bu kompozisyonun bütününü teşkil ediyor.Senin karaciğer olarak gördüğün aslında bu.Misal organ nakli için soğuk ortamda beklerken beyinle ne alakası olmuş oluyor.Ama canlı.Maddesel bazda.Sen canlılığı da birbirine katıp çorba yapıyorsun.

Sitelerde Paylaş
On 23.01.2018 at 19:55, DeepBlue yazdı:

Yav anibal eve gittinmi geç bir aynanın karşısına,kendine bak ve deki ben böyle ne yapıyorum.Şişeyi de var vur yere kır bir kendine gel.Rabbine dön.Ölüp gideceksin değer mi?O kadar okumuşsun yetmez sen bir 3 üniversite daha bitir bak ki değişmiyecek misin.Allah'ın ilmi 3 iniversitede biter mi kardeşim.Elbette bilim adamı kimliğine saygı duyuyorum ama söylediklerin masal gibi.Evrim diyorsun, akıl, beyin cart curt ama bitkilerde beyin yok,evrim yok,göz yok bişe yok.Etobur bitkilerin ya da diğerlerinin neden gözleri yok kaç milyon senedir.Tam işlevsel olmasa da olur.Ama yok.Var mı?Aydınlatırsan sevinirim.

Sonra sen dünyaya tersten bakıyorsun.Karaciğer maddedir.Sana madde bile akıl edebiliyor demiştim.Şimdi arada ki fark ne yani?Karaciğerde maddelerden oluşmuyor mu?Beyni mi var karaciğerin.Hepsinin aklı şahsına münhasır(madde,insan,Hayvan,Bitki vs. olarak ).

Yani karaciğeri oluşturan maddeler bir araya gelmişler ve bir kompozisyon oluşturuyorlar.İçinde ki elementler ne ise artık bu kompozisyonun bütününü teşkil ediyor.Senin karaciğer olarak gördüğün aslında bu.Misal organ nakli için soğuk ortamda beklerken beyinle ne alakası olmuş oluyor.Ama canlı.Maddesel bazda.Sen canlılığı da birbirine katıp çorba yapıyorsun.

Sen maddenin de ne olduğunu bilmeyen budalanın birisin. Yani, kimseye tavsiye verecek halde değilsin. 

Evet, maddenin aklı var, en basiti olan hidrojenin bile. tuz ruhuna çinko atınca, senin bile bilmediğin şekilde, orada kalmaması gerektiğini bilip uçup gidiyor mesela o en basit madde, hidrojen. 

Aklın olmadığı tek şey, müslümanlar özellikle. Akıl var fikir var, bir takım bedevilerin zortlattığı bir masala aklı olan kim inanır ki?

Sitelerde Paylaş
On 23.01.2018 at 22:55, anibal yazdı:

Sen maddenin de ne olduğunu bilmeyen budalanın birisin. Yani, kimseye tavsiye verecek halde değilsin. 

Evet, maddenin aklı var, en basiti olan hidrojenin bile. tuz ruhuna çinko atınca, senin bile bilmediğin şekilde, orada kalmaması gerektiğini bilip uçup gidiyor mesela o en basit madde, hidrojen. 

Aklın olmadığı tek şey, müslümanlar özellikle. Akıl var fikir var, bir takım bedevilerin zortlattığı bir masala aklı olan kim inanır ki?

Ben senin gibi kibirli değilim herşeyden önce.Sonra herşeyi bilirim gibi bir iddiam da yok.Ama sen sanki herşeyin hakikatini çözmüş gibi afra tafra yapıyorsun.Bi b.k biliyorsan insan gibi anlat.Bilmiyorsanda bilmiyorum demesini bil.Korkma biryerin eksilmez,körelmez.

İki.sana neden inanayım peki ?Sen kimsin ki sabah ne yediğini unutmuş aciz bir kulsun.Sabah yediklerini say desem sayamazsın.

Sitelerde Paylaş
On 23.01.2018 at 23:33, DeepBlue yazdı:

Ben senin gibi kibirli değilim herşeyden önce.Sonra herşeyi bilirim gibi bir iddiam da yok.Ama sen sanki herşeyin hakikatini çözmüş gibi afra tafra yapıyorsun.Bi b.k biliyorsan insan gibi anlat.Bilmiyorsanda bilmiyorum demesini bil.Korkma biryerin eksilmez,körelmez.

İki.sana neden inanayım peki ?Sen kimsin ki sabah ne yediğini unutmuş aciz bir kulsun.Sabah yediklerini say desem sayamazsın.

İşte tipik bir kara cahilin çıkışı... 

Amanda ruh diyorsun, yok yok akıl diyorsun, hatta aklın suyunu kaçırıp birde tanrı falan diyorsun. Sonra da amanda hakikat budur da... Yahu bu lafların götten zortlanmış olmaktan başka hangi tutarı var ki, bir bok bildiğini sanıyorsun? Bir de sana mevzuyu gösterene amanda kibir falanda filanda.. Bildiğin bir bok varmış gibi, kıçından tanrı falan uydurup duran sensin, bir de üste çıkıyorsun, normal, bu kadar osuran işkembedeki gaz elbette yüzdürecektir senin bünyeyi...

Benim sabah ne yiyip yemediğimin önemi yok. Önemli olan senin ne *** durduğun, amanda tanrı falan diye... Müneccim boku falan mı yedinde, zırvaları hala zortlatıp duruyorsun?

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, DeepBlue said:

Onun beyni dursa; beyininde geriye dönüşü olmayan kalıcı hasarları olurdu ameliyat süresince.Asıl sorun koca kış boyu bu kurbağa nefes almadan, oksijensiz, beyni nasıl hasar almıyor.Kalbi de atmıyor.Ama kar eridiğinde çözülüp eski hayatına geriye dönüyor.Aklı sadece nörolojik faaliyetler sonucu çalışır olsa ilk kalpten çözünmeye niye başlasın.Aklı kalbinde değil heralde.Sonra donmuş beyin nasıl uyarılıyorda kalbi atıyor vs...

Cehaletin doğal sonucu olarak salak işte... Daha bu kurbağanın neden ölmediğini bile bilmeyecek kadar akılsız, bir o kadar da izansız...

Bunu bile bilmiyorsan, neyine senin, kara cahil madrabaz, akıldan fikirden falan bahsetmek...

Makromoleküler yapıların nasıl stabilize olduğunu bile bilmeyen bir aklısız budala olarak, akıl üzerine ancak bir amipten sonra konuşma sırası gelir sana....

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, mmmrkl yazdı:

Bir akıl hastası düşünelim;kaşıkla yemeği ağzına götürmesi gerektiğini nereden biliyor da, yemeği başka bir yere götürmüyor!

Bilgi için beyin olmalı mı, mutlaka?

Akıl maddenin bir sonucu nasıl oluyor? Anlayamadım!!!

Bilgi nedir ? 

Fiziksel bir şey değildir ve yok edilemezdir. 

Karbon atomlarını bir şekilde sıralarsan kömür başka şekilde sıralarsan elmas elde edersin. Başka atomlar ekler farklı sıralarsan köpek, yine başka şekilde sıralarsan muz elde edersin. 

Atomlar aynı atomlar, peki değişen şey ne ? İşte değişen şey bilgidir. 

► Bilgiyi anlamlandırmak için algımıza ihtiyacımız var.  Bir karbon atomu elmasın parçası mı yoksa kömürün parçası mı olduğunu umursamaz. Algımız olmadan ikisi arasındaki farkı doğru şekilde anlayamayız. Daha da doğrusu fark bizim tanımladığımız farktır. Eğer yeterince yakından baksaydık ayırt edemeyecektik mesela. 

►Tartışmak istediğiniz şey bilinç, Her şeyin maddenin sonucu olması gibi bilinçte maddenin sonucudur. Aslında bilinç sandığınız gibi büyütülecek bir şey değil çünkü sandığınız bilinç gerçek değil. Bilinç denile şey karmaşık bir işlem dizisinden ibaret. 

bilincin size '' sihirli '' gelmesi, kendi bilincinizi kullanarak yine kendi bilincinizi anlamaya çalışmanızdan kaynaklanıyor. Böyle bir içine döngü elbette hatalı sonuca varmanıza sebep olur. 

Bir akıl hastası düşünelim.. Kalbi atmayı nasıl biliyor ? Beynin istemli olan kısmı ile istemsiz olan kısmının ayrımı sandığınızdan daha belirsiz. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
41 dakika önce, anibal yazdı:

Cehaletin doğal sonucu olarak salak işte... Daha bu kurbağanın neden ölmediğini bile bilmeyecek kadar akılsız, bir o kadar da izansız...

Bunu bile bilmiyorsan, neyine senin, kara cahil madrabaz, akıldan fikirden falan bahsetmek...

Makromoleküler yapıların nasıl stabilize olduğunu bile bilmeyen bir aklısız budala olarak, akıl üzerine ancak bir amipten sonra konuşma sırası gelir sana....

Angut sen değil miydin uyuyor diyen?Ben de bu uyuyor madem beyni nasıl çalışıyor onu ima ettim.Adama önceki mesajında uyuduğunu söylemiştin kadının.Bu kurbağanın ondan ne farkı var o zaman.Bu kurbağa ölümü, uyuyor mu şimdi?Uyuyorsa nasıl beyni çalışıyor? Bilim nasıl sorusunu sorar salak.Gayet doğal bir soru bu.Heralde kimyasal aktiviteleri durmuşsa beyin hasar görmez.Ama o zaman buna uyuyor demek ne açıklar mısın?Bildiğin ölü lan o zaman bu kurbağa.Sen ölü bir bedenin canlanacağını mı sanıyorsun.Bal gibi de ruh ve akıl var işte.Bu kurbağa da delili.Senin zırvalarını ayyuka çıkarıyor bu kurbağa.

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, NotImportant yazdı:

Bilgi nedir ? 

Karbon atomlarını bir şekilde sıralarsan kömür başka şekilde sıralarsan elmas elde edersin. Başka atomlar ekler farklı sıralarsan köpek, yine başka şekilde sıralarsan muz elde edersin. 

► Bilgiyi anlamlandırmak için algımıza ihtiyacımız var.  Bir karbon atomu elmasın parçası mı yoksa kömürün parçası mı olduğunu umursamaz. Algımız olmadan ikisi arasındaki farkı doğru şekilde anlayamayız. Daha da doğrusu fark bizim tanımladığımız farktır. Eğer yeterince yakından baksaydık ayırt edemeyecektik mesela. 

►Tartışmak istediğiniz şey bilinç, Her şeyin maddenin sonucu olması gibi bilinçte maddenin sonucudur. Aslında bilinç sandığınız gibi büyütülecek bir şey değil çünkü sandığınız bilinç gerçek değil. Bilinç denile şey karmaşık bir işlem dizisinden ibaret. 

bilincin size '' sihirli '' gelmesi, kendi bilincinizi kullanarak yine kendi bilincinizi anlamaya çalışmanızdan kaynaklanıyor. Böyle bir içine döngü elbette hatalı sonuca varmanıza sebep olur. 

Bir akıl hastası düşünelim.. Kalbi atmayı nasıl biliyor ? Beynin istemli olan kısmı ile istemsiz olan kısmının ayrımı sandığınızdan daha belirsiz. 

" Fiziksel bir şey değildir ve yok edilemezdir." Bilgi yok edilemez mi?

Yok edilemez ise nerede saklanıyor bu bilgi?

Atomların sıralanması  ile insan  oluşuyor ama bu sıralanmayı sağlayan ne?

İnsanın  oluşması zorunluluk mu tesadüf mü?:)

Ayrıca atomlar big bang anında yoktu?Bütün elementler hidrojenden oluşuyor ama hidrojen oluşturduğu elementlerin bilgisine sahip değil.

Sitelerde Paylaş

Işte sen üniversite okumamış bir bedevi kadar zeki bile değilsin.Adamı böyle kündeye getiririm.O alay ettiğin bedevi kadar aklın yok.Hem de senden 1400 küsür sene önce yaşamış.

Hadi prenses öpte uyandır kurbağayı,kibirli prenses seni,masal karakteri bir hiçsin.

Rum/19: O ölüden diriyi çıkarır ve diriden ölüyü çıkarır, ölümünden sonra da yeri diriltir.

Rum/20: Sizi topraktan yaratması, O'nun (varlığının) delillerindendir. Sonra siz, (her tarafa) yayılan insanlar oluverdiniz.

1400 sene öncesinden gelen hakikat ve  karşısında bizim üniversiteli kibirli kurbağa öpen prensesin afra tafraları.

Sitelerde Paylaş
On 24.01.2018 at 00:48, DeepBlue yazdı:

Angut sen değil miydin uyuyor diyen?Ben de bu uyuyor madem beyni nasıl çalışıyor onu ima ettim.Adama önceki mesajında uyuduğunu söylemiştin kadının.Bu kurbağanın ondan ne farkı var o zaman.Bu kurbağa ölümü, uyuyor mu şimdi?Uyuyorsa nasıl beyni çalışıyor? Bilim nasıl sorusunu sorar salak.Gayet doğal bir soru bu.Heralde kimyasal aktiviteleri durmuşsa beyin hasar görmez.Ama o zaman buna uyuyor demek ne açıklar mısın?Bildiğin ölü lan o zaman bu kurbağa.Sen ölü bir bedenin canlanacağını mı sanıyorsun.Bal gibi de ruh ve akıl var işte.Bu kurbağa da delili.Senin zırvalarını ayyuka çıkarıyor bu kurbağa.

Tabi senin beynin hiç çalışmadığı için, beynin nasıl çalıştığını falan da bilmemen normal.

LAfa bak, bu kadının o kurbağadan ne farkı varmış... Seni kurbağa doğurmuş herhalde ki, bir amfibian ile memeli arasındaki farkı bile bilmeyecek kadar zavallı bir beyinle dünyaya gelmişsin. 

O nasıl sorusunun cevabı da zaten malum bir şey, tek mesele senin o kadar basit bir şeyi bilemeyne moronun teki olman. 

Ve elbette, canlı nedir, ölü nedir falan bilmediğin, canı kendi ufak aklınla "maddeye takılan bir zımbırtı" sandığın için, bu kurbağaya bir türlü kafan basamıyor. Zorlama senin o terazi bu sikleti kaldırmaz. Daha canlının ne olduğunu bile bilmeyecek kadar cahili aşar bu meseleler.. 

Hadi söyle bakalım, ***,  bu kurbağa nasıl oluyor da ölü, cansız oluyor?

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, SHORTWAVE said:

Ayrıca atomlar big bang anında yoktu?Bütün elementler hidrojenden oluşuyor ama hidrojen oluşturduğu elementlerin bilgisine sahip değil.

Salaklıklta her gün yeni çığırlar açıyorsunuz, bu açıdan takdire şayan, ayyuka çıkmış bir dangalaklığınız var.

Bütün elementler hidrojenden oluşmaz, kaz kafalı dangalak. Element nedir önce onu öğren, cahil moron...

Sitelerde Paylaş
On 24.01.2018 at 08:58, anibal yazdı:

Tabi senin beynin hiç çalışmadığı için, beynin nasıl çalıştığını falan da bilmemen normal.

LAfa bak, bu kadının o kurbağadan ne farkı varmış... Seni kurbağa doğurmuş herhalde ki, bir amfibian ile memeli arasındaki farkı bile bilmeyecek kadar zavallı bir beyinle dünyaya gelmişsin. 

O nasıl sorusunun cevabı da zaten malum bir şey, tek mesele senin o kadar basit bir şeyi bilemeyne moronun teki olman. 

Ve elbette, canlı nedir, ölü nedir falan bilmediğin, canı kendi ufak aklınla "maddeye takılan bir zımbırtı" sandığın için, bu kurbağaya bir türlü kafan basamıyor. Zorlama senin o terazi bu sikleti kaldırmaz. Daha canlının ne olduğunu bile bilmeyecek kadar cahil bir dümbüğü aşar bu meseleler.. 

Hadi söyle bakalım, ***, bu kurbağa nasıl oluyor da ölü, cansız oluyor?

Sen nasıl 3 üniversite bitirdin bu kafayla hayret.Tıbben ölü kabul ediliyor bu kurbağa cahal.Ben mi diyorum salak.Daha geleceği öngörmenin ne demek olduğunu bilmeyen primatın önde gidenisin.

Bu arada kulaklara bak anlarsın hanginiz memeli hanginiz değil cahil moron.Orda demek istediğim omu dengesiz.

Sitelerde Paylaş
33 dakika önce, anibal yazdı:

Salaklıklta her gün yeni çığırlar açıyorsunuz, bu açıdan takdire şayan, ayyuka çıkmış bir dangalaklığınız var.

Bütün elementler hidrojenden oluşmaz, kaz kafalı dangalak. Element nedir önce onu öğren, cahil moron...

Malsın.Adam kökenini diyor ilerizekalı.Seninokuduğununiversitenin yolunu biliyor musun?Sen nasıl 3 üniversite bitirdin bu kafayla hayret.Senin ortak atan varya onun gibi düşün.Cahil poşet.Başlangıçta hidrojen ve helyum atomu vardı Adem ve Havva gibi düşün şimdide angut.

Sitelerde Paylaş
15 minutes ago, DeepBlue said:

Malsın.Adam kökenini diyor ilerizekalı.Seninokuduğununiversitenin yolunu biliyor musun?Sen nasıl 3 üniversite bitirdin bu kafayla hayret.Senin ortak atan varya onun gibi düşün.Cahil poşet.Başlangıçta hidrojen ve helyum atomu vardı Adem ve Havva gibi düşün şimdide angut.

Adem ve havva bir masal, yani masal mı anlatıyorsun bilim diye?

Sitelerde Paylaş
On 24.01.2018 at 09:32, DeepBlue yazdı:

Sen nasıl 3 üniversite bitirdin bu kafayla hayret.Tıbben ölü kabul ediliyor bu kurbağa cahal.Ben mi diyorum salak.Daha geleceği öngörmenin ne demek olduğunu bilmeyen primatın önde gidenisin.

Bu arada kulaklara bak anlarsın hanginiz memeli hanginiz değil cahil moron.Orda demek istediğim omu dengesiz.

Al işte, geri zekalılıkta aşıyorda aşıyorsun hala.. Tıbben o kurbağa yaşıyor zaten geri zekalı. 

Ve evet, o kurbağanın ölü olduğunu tıp söylemiyor, sadece sen götünden sallıyorsun.

Sitelerde Paylaş
21 hours ago, NotImportant said:

Bilgi nedir ? 

Ben çok baside indirerek anlatmaya çalışmıştım, senin bu yazdıkların ise çok karmaşık; algılarımız bilgi dünyamızı belilrliyor demek istiyorsun, sanırım.

Fakat bu yazdıklarınla bir akıl hastasının yemeği ağzına götürmeyi bilmesi arasında bir bağ kuramadım, 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, SHORTWAVE yazdı:

Yok edilemezdir evet. En azından şuan öyle olmak zorunda. 

(Aslında bu konuda information paradox diye bir şey de var)

Konu başında bir soru sormuştum. 

Bilgi nedir ve nereden gelir diye. 

Amacım buna çağrışım yapmaktı. 

Sitelerde Paylaş
22 hours ago, NotImportant said:

Demekki  'bilgi' adamın içinde hazır olarak var.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, mmmrkl yazdı:

Ben çok baside indirerek anlatmaya çalışmıştım, senin bu yazdıkların ise çok karmaşık; algılarımız bilgi dünyamızı belilrliyor demek istiyorsun, sanırım.

Fakat bu yazdıklarınla bir akıl hastasının yemeği ağzına götürmeyi bilmesi arasında bir bağ kuramadım, 

4 dakika önce, mmmrkl yazdı:

Demekki  'bilgi' adamın içinde hazır olarak var.

Bağı kurmuşsun işte. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...