Jump to content

Ateizmi Eleştirenleri Eleştirmek Nedir?

Recommended Posts

Bu cevaplardan bize göre doğru olanını seçmeden önce ateizmin nasıl ve neden eleştirildiğini yakından incelemek zorundayız.

Teistler ateizmi nasıl  değerlendirmektedirler?

Teist bakış açısından ateizm nedir, kimler ateistdir?

Ortalıklarda ateizm ve ateistler hakkında ne gibi iddialar dolaşmaktadır?

Ateistler hangi suçlarla ve neden suçlanmaktadırlar?

Ateizmi eleştiren teistlerin amacı nedir?

Ateizmi eleştirerek  ne elde edeceklerini düşünmektedirler?

Teistler ateizm hakkında ne bilmektedirler?

Daha da ötesi ateistler ateizm hakkında ne bilmektedirler?

Sitelerde Paylaş

Şimdi ateizmi eleştirenlere (X) dersek, ateizmi eleştirenleri eleştirenlere de (Y) dersek.

Burdan; X eşittir: atistler ve diğer görüştekiler olur.Ateistlere m, diğer görüştekilerede  n dersek x = m + n denkliği çıkar.

Y eşittir ise; yine atistler ve diğer görüştekiler demektir.Yukarda ki denkliği buraya uygularsak denklik yine; y =m+n olur.

Gördüğün gibi: Ateizmi eleştirenleri eleştirmek nedir? sorusu tam bir "paradoxtur".

Kısaca şöyle izah dersek olursam ; elinde bir kart olduğunu düşün.Bu kartın bir yüzünde X için ;

Bu kartın diğer tarafında yazan cümle doğrudur. ” Yani; Y denkliği.

Kartın diğer yüzünde ise şu yazsın:

“Bu kartın diğer tarafında yazan cümle yanlıştır. Yani; X denkliği.

Işte bunun gibi ortaya Epiminedes paradoxu çıkıyor...

Ateizmi eleştirenleri eleştirmek nedir? Soru cümlesi yanlıştır.

Eğer yukarıdaki soru cümlesi yanlışsa soru cümlesinin doğru olması gerekirdi, eğer soru cümlesi doğru ise soru cümlesinin yanlış olması gerekirdi. Dolayısıy ile yukarıdaki paradoks gerçek bir paradokstur.

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, haci yazdı:

Ateistler hangi suçlarla ve neden suçlanmaktadırlar?

İnsanlar değil, insanların ürettiği düşünceler eleştirilir. Fakat ma'alesef, bu güne kadar benim forumlarda gördüğüm şey, düşünceye analitik yaklaşımla eleştiri getirmekten ziyâde, o düşüncenin sâhaibi ile alay etmek, aşağılamak, hızını alamayıp, küfür etmek şeklindedir. bir de son zamanlarda açılan başlıkla kel alâka mesajlar asıp, aklı sıra ne denli "zeki" olduğunu  kanıtlamaya çabalayan  "Bedevi" türevleri zuhur etti.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Vefik Sâmi yazdı:

İnsanlar değil, insanların ürettiği düşünceler eleştirilir. Fakat ma'alesef, bu güne kadar benim forumlarda gördüğüm şey, düşünceye analitik yaklaşımla eleştiri getirmekten ziyâde, o düşüncenin sâhaibi ile alay etmek, aşağılamak, hızını alamayıp, küfür etmek şeklindedir. bir de son zamanlarda açılan başlıkla kel alâka mesajlar asıp, aklı sıra ne denli "zeki" olduğunu  kanıtlamaya çabalayan  "Bedevi" türevleri zuhur etti.

Dede üstüme alındım yazacam i m sorry..

"İnsanlar değil, insanların ürettiği düşünceler eleştirilir. "

Dedikten sonra hemencecik,akabinde,anında ;

İnsanları(düşünce sahiplerini) eleştiren bir cümle kurmuş olman B12 vitamini eksikliğine veya yaşa bağlı demansı mı var acaba? sorusunu akla getirmekle birlikte; birtakım pisikoanalitik ve pisikodinamik sorunların pisişik güç olarak algılanması hatasının pisikoanalizini benim yapıyor olmam oldukça bir paradigma oluşturuyor...

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Dede üstüme alındım yazacam i m sorry..

Beni haklı çıkarmaktan başka bir "halt" etmemişsin.

Aslında "ortaya birbuçuk karışık" yazmaktan haz etmem.

Ama; zekândan ümitli olduğumdan nâşi, üzerine alınacağını tahmin etmiştim.

Görüleceği üzere, o kadar da "pisikoanalitik ve pisikodinamik" cart-curt değilim  dimi ?

"Model" eski olsa da "saksı "hâlâ iş görüyor. yegen. :D

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, Vefik Sâmi yazdı:

Beni haklı çıkarmaktan başka bir "halt" etmemişsin.

Aslında "ortaya birbuçuk karışık" yazmaktan haz etmem.

Ama; zekândan ümitli olduğumdan nâşi, üzerine alınacağını tahmin etmiştim.

Görüleceği üzere, o kadar da "pisikoanalitik ve pisikodinamik" cart-curt değilim  dimi ?

"Model" eski olsa da "saksı "hâlâ iş görüyor. yegen. :D

Anlayışın için teşekkür ederim dede.Seni küçük düşürmek ya da kalbin kırmak amac değil.Ben diyorum ki gel ateşe gidiyorsun, yakma kendini,tutuğun yol yol değil.Gene diyorum ki; Gel cennetül alaya gidah,şerap içah,ikimizde bir yaşta olah,sütten ırmaklarda yüzah...Veee saksı çalışsa ne yazar dede, asıl önemli olan aygıt çalışmadıktan sonra.70 huri ile aynı anda sexxte var iyi düşün,bir daha düşün,git gel gene düşün.Ama unutma ki düşün düşün b..k.tur işin.Demişler.Bu yüzden fazla düşünme imana gel gidelim,vakit daraliyor,zaman geçiyor,geçen her salise aleyhine işliyor..

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, DeepBlue yazdı:

.Ben diyorum ki gel ateşe gidiyorsun, yakma kendini,tutuğun yol yol değil.Gene diyorum ki; Gel cennetül alaya gidah,şerap içah,ikimizde bir yaşta olah,sütten ırmaklarda yüzah..

Hiç sevmediğim muhabbet, geyik muhabbetidir.

Ne var ki sen ucundan kıyısından beni de bulaştırmaya çabalıyorsun.

Ama; "Hayvan terli" yegen.

Yorma kendini. :) 

2 saat önce, DeepBlue yazdı:

.Veee saksı çalışsa ne yazar dede, asıl önemli olan aygıt çalışmadıktan sonra.70 huri ile aynı anda sexxte var iyi düşün

Bu kadar özele girmesek olmaz mı ?

Benim "aygıt"tan yana bir sıkıntım olmadı şimdiye kadar.

Hattâ, faaliyet o denli aktif ki akranım olan bayan(lar) benden kaçar.

İş görecekler de evlâdım yaşında, nikah düşmez.

Dediklerine uyup müslüman olsam yaş "baraj"ı  9 kadar düşüyor.

Amma velâkin, adamlığın "Racon"una ters.

Sen bu işlere kafanı takma.

Beni de rahat bırak.

Emi yegenim ?

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizmi eleştirenleri eleştirmek ortak hat olan eleştiride ateistler ve onu eleştirenlerin buluşmasıdır.Tanrı kavramı kimlerce tanımlanmıştır anlam yüklenmiştir elbette ateistlerce değil tanrı var diyenler kendi inşa ettikleri bu düşünceyi tanıtmak istemektedirler oysa bizde inşa edilmiş bir tanrı kavramı yoktur,ateizmi eleştirenler aslında ateizmin ne olduğunu kavramak durumunda kalırlar bilmediğin şeyi uygunca eleştiremezsin soru sorarsın öğrenirsin yani bir bilgi alışverişi var.Bana göre iddia makamı kesinlikle ateizm değildir,tanrı var diyenler de tanrıyı bildiklerini söylemezler zaten bilseler kavramış olurlar bunun yerine inandıklarını söylerler inanmaksa bir süreçtir,bilmek sonuçtur edinim vardır.ateistler inanma sürecinde bulunmazlar dünyaya bakınca inançtan çok bir şey yok hangi inanma sürecine dahil olabilirsin ki? çok var.Tanrıya inanmakta farklı bir şey aslında bir tercih olarak görüyorum ve psikolejik getirileri var ama dinlere gelince yasaklar var.Tanrı düşüncesi ve dinler insan enerjisinin kontrolünü sağlar kullanılışlıdır inanmamak çok daha farklı kontrol edilemez bir durum.Eleştirinin olması iyi bir şey gelmeye çalıştığım sonuç insanlar bildikçe abes görmemeye başlarlar alışırlar her ne kadar amaçları bu olmasa da.Herkes kendi düşüncesine göre değerlendirme yapar ve sonuca varır ama değerlendirme yaptığı akıl daha çok bilgiyle beslenir inançla değil düşünceler değişken olduğuna akıla güvenebiliriz

tarihinde tonyukukcuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Vefik Sâmi yazdı:

Hiç sevmediğim muhabbet, geyik muhabbetidir.

Ne var ki sen ucundan kıyısından beni de bulaştırmaya çabalıyorsun.

Ama; "Hayvan terli" yegen.

Yorma kendini. :) 

Bu kadar özele girmesek olmaz mı ?

Benim "aygıt"tan yana bir sıkıntım olmadı şimdiye kadar.

Hattâ, faaliyet o denli aktif ki akranım olan bayan(lar) benden kaçar.

İş görecekler de evlâdım yaşında, nikah düşmez.

Dediklerine uyup müslüman olsam yaş "baraj"ı  9 kadar düşüyor.

Amma velâkin, adamlığın "Racon"una ters.

Sen bu işlere kafanı takma.

Beni de rahat bırak.

Emi yegenim ?

Yapacak bişe yok dede.Ben de sütten irmaklarda tek başıma yüzerim.

i m just a messenger...

Sitelerde Paylaş

Bu başlığı yeni yayımlanan bir kitap dolayısıyla açtım.. ATEISM KILLS  Yazarı: Barak Lurie

Şimdiye kadar karşılaştığımız ateizm eleştirilerinin en iğrenci, en yalanı, iftira içereni ve ahlaksızı...

Yazarı güya daha önce ateist imiş.. Yalan tabii.. İnsanlar maddi menfaat için çok iğrenç olabiliyorlar. Barak Lurie de öyle bir pislik..

Böyle bir kitabın yayınlanması beni yalnız iğrendirmekle kalmadı... Çok da sinirlendirdi ve düş kırıklığına uğrattı.. Yayınlanmasını durdurmak mümkün değil elbette.

Mümkün olsaydı bile durdurmaya çalışmazdım. Çünkü ateizmin eleştirisi konusunda yapılabilecek en adi hakaretlere hazır olmamız gerektiğini uzun yıllar önce öğrendik.  Bu kitapla ateizmin eleştirisi yeni ve çok iğrenç bir boyuta ulaşıyor.

Her ne kadar ateistlere iğrenç eleştirileri ile iftiralar yağdıran bu sapık yazara çok sinirlendiysem de,  kitabı okurken ateistlere de nerdeyse aynı derece öfkelenmekten kendimi alamadım. Ateistlere neden bu kadar kızdığımı sonra açıklayacağım...

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, haci yazdı:

Bu başlığı yeni yayımlanan bir kitap dolayısıyla açtım.. ATEISM KILLS  Yazarı: Barak Lurie

Şimdiye kadar karşılaştığımız ateizm eleştirilerinin en iğrenci, en yalanı, iftira içereni ve ahlaksızı...

Yazarı güya daha önce ateist imiş.. Yalan tabii.. İnsanlar maddi menfaat için çok iğrenç olabiliyorlar. Barak Lurie de öyle bir pislik..

Böyle bir kitabın yayınlanması beni yalnız iğrendirmekle kalmadı... Çok da sinirlendirdi ve düş kırıklığına uğrattı.. Yayınlanmasını durdurmak mümkün değil elbette.

Mümkün olsaydı bile durdurmaya çalışmazdım. Çünkü ateizmin eleştirisi konusunda yapılabilecek en adi hakaretlere hazır olmamız gerektiğini uzun yıllar önce öğrendik.  Bu kitapla ateizmin eleştirisi yeni ve çok iğrenç bir boyuta ulaşıyor.

Her ne kadar ateistlere iğrenç eleştirileri ile iftiralar yağdıran bu sapık yazara çok sinirlendiysem de,  kitabı okurken ateistlere de nerdeyse aynı derece öfkelenmekten kendimi alamadım. Ateistlere neden bu kadar kızdığımı sonra açıklayacağım...

neden sinirlendiğini örnekler ile anlatırsan daha iyi olur.:)

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, democrossian yazdı:

Kitabın içeriğini merak etmemek elde değil.

Kitap, yazarının, kendine göre tanımladıktan sonra, çirkin bir şekilde eleştirdiği ateizmi konu ediniyor. Tutarlı ve tartışmaya değer tek bir eleştiri yok.

Bu nedenden, merak uyandırsa da,  okumaya değer bir kitap değil. Kitap ateizmi sistemik bir şekilde, ilk sayfasından son sayfasına kadar, acımasız aşağılıyor. Ben ona eleştiri diyemiyorum. İftira diyorum. Ahlaksızlık diyorum. Yalan ve dolan diyorum.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, haci yazdı:

Ben ona eleştiri diyemiyorum. İftira diyorum. Ahlaksızlık diyorum. Yalan ve dolan diyorum.

Tüm ellerinden gelenin bunlar oluşu sevindirici. Tutarlı bir eleştiri bulamayıp yalan dolana başvurmak zorunda kalıyorlar. Kitabı okumamıza gerek olmadığına göre tipik bir örnek verirsen kitap hakkında bilgimiz olmuş olur.

Sitelerde Paylaş

Tipik örnek olarak ahlakı verebilirim. Bu örnekle ateistleri de suçlayabilirim..

Ateizmde ahlaksal değerlerin olmadığı, teizmde ise olduğu iddiası ile karşılaşıyoruz. Bazı ateistler de bu iddiaya çanak tutan yorumlar yapıyorlar..

Herşeye rağmen yazar ateistlerde bireysel olarak ahlaksal değerlerin olduğunu kabul etmek zorunda kalıyor. Çünkü kabul etmemesi mümkün değil. Ama bireysel ahlaksal değerlerin ateizme yansımadığını ve ateizimde ahlaksal değerlerin olmadığını vurguluyor. Bu iddiayı bazı ateistler de benimsiyorlar. Bunu bilen teistler moral konusunda ateistleri zor bir durumda bırakacaklarını düşünüyorlar. Ama yanılıyorlar...

Herşeyden önce teizmin temelini oluşturan ilkeler arasında çağdaş ahlaksal değerler yok. Dinlerin ve teizmin desteklediği ahlaksal değerler ateizm bakış açısından ahlaksızlıktan başka bir şey değil.

Teistler ateizmde yazılı ahlaksal değerlerin olmamasını onun ahlaksal değerlere önem vermesi demek olduğunu dikkate almıyor.

Ateizm günümüzde mevcut ahlaksal değerlere angaje olmuyor. Ahlaksal değerler statik değil. Sürekli bir değişim içindeler. Teizm çoktan zaman aşımına uğramış bağnaz ve ilkel ahlaksal değerleri savunurken, ateizm o konuda ön yargılı bir davranış sergilemiyor. Ateizmde yazılı ve yerleşmiş ahlaksal değerlerin olmaması, aslında onun teizmden ahlak bazında ayrıldığının mükemmel bir örneği. Bu durumda ahlaksal değerler ateistlerde teistlerden veya diğer dogmaları izleyenlerden daha iyi ve üstün değil.  Ahlaksal değerler teistlerde ve dogmalarda çağ dışı kalabildikleri için, kötü.. Bu da ateizmde ahlakın göreli olarak üstün olduğunu gösteriyor.

Sitelerde Paylaş

Ahlaksal  değerler konusunda ilginç bir husus daha var. Ondan da çoğu teistler ve ateistler bahsetmezler. Bahsetmeleri gerekir....

Eğer teizmde ahlaksal değerler varsa, ki var olduklarını biliyoruz, teizmin karşıtı olan ateizmde de bazı ahlaksal değerlerin olması gerekir.

Onlar teizmde olduğu gibi, kayaya kazınmış, değişmeyen ve değişmeyecek olan değerler değil. Onlar zamana uyarak değişiyorlar ve ateistlerin bireysel değerleri olarak ateizme yansıyorlar.

Ateizmin yapısı statik değil. Dinamik.... Ve çoğu kere bu dinamizm karşı geldiği teizmde mevcut değerlerin tümünü aşıyor. Ateizm bilimsel bir mecraya taşıyor ve orada teistik değer yargılarının hepsine hükmediyor.

Sitelerde Paylaş

Ateizmde ahlaksal değerlerin olup olmadığı bu forumda bir çok kereler yoğun tartışmalara sahne oldu...

Ateizmde ahlaksal (ve diğer) değerlerin olmadığını savunan ateistlerin bir kısmı ya forumdan ayrılmak zorunda kaldılar, ya da atıldılar.. Bu arada büyük kavgalar oldu...

Aramızda bu konuyu hala savunan gafiller var...Gafil ateistler yani...

Sitelerde Paylaş

Tahmin etmiştim. Ateizme ahlak bazında saldırmaya kalkışmaktan başka çareleri yok.

Fakat belirleme son derece yerinde. Elbette, örneğin İslam akraba evliliğini meşru saymış ve bu bilimsel bulgulara rağmen bir türlü değiştirilemiyor. Toplum din bağımlılığından dolayı akraba evliliği ayıptır, hiç olur mu diyemiyor! Halbuki güncel bilimsel verilere bakıp bunun hemen ayıplanan bir durum olarak yaygın bir kabul görmesi gerekirdi.

Hatta bunlar akraba evliliğini ayıplamayı günah bile sayarlar! :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...