Jump to content

AYETLERİN EN GÜZELİ.

Recommended Posts

Bu ayet sözde Allahtan gelmiş doğuların batıların rabine yemin eden:lol: bir Allah tanıdınızmı tanıyamasınız buyrun kuran denen kitapta yazıyor. müslümanlar gelin bu ayeti açıklayın.

Diyanet İşleri: MEARİC Suresi ayet. (40-41) Doğuların ve Batıların Rabbine yemin ederim ki, şüphesiz onların yerine daha iyilerini getirmeye bizim gücümüz yeter. Bizim önümüze geçilemez.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, güven yazdı:

Bu ayet sözde Allahtan gelmiş doğuların batıların rabine yemin eden:lol: bir Allah tanıdınızmı tanıyamasınız buyrun kuran denen kitapta yazıyor. müslümanlar gelin bu ayeti açıklayın.

Diyanet İşleri: MEARİC Suresi ayet. (40-41) Doğuların ve Batıların Rabbine yemin ederim ki, şüphesiz onların yerine daha iyilerini getirmeye bizim gücümüz yeter. Bizim önümüze geçilemez.

Burada besbelli şiirsel bir hava verilmeye çalışılmış. Ama çuvallamış veya çuvallamışlar.

tarihinde TheRationalAtheist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Burada besbelli şiirsel bir hava verilmeye çalışılmış. Ama çuvallamış veya çuvallamışlar.

Hemde nasıl bir çuvalamışlar bu ayetleri okuyupta iman edin diyorlar yahu nasıl iman edelim siz bir yol gösterin.

Sitelerde Paylaş

"Reyiz'le karımı üst üste görsem bu karımın suçudur derim..."
"Onda allahın bütün vasıfları var"
"Reyizim istesin şu an kocamı boşayıp onun haremine girerim" ----> (şeriatte kadının boşanma hakkı yoktur !)
Diyebilecek zekâ seviyesine ve cibilliyete bunun neresini anlatabileceksin ki ?
....
Çok bellidir ki bu ayette "siz malın önde gidenisiniz sizden bi halt olmaz geri zekâlılar" deseydi ve bir kaç aklı evvel bunu "yok aslında bu ayette mal demek istememiş, bakınız eşşeğin ziki anlamına da kullanılmış olabilir, diğer yandan geri zekalı terimi o yıllarda deve sidiği anlamına da kullanılırdı" felan diye zırvalasa da, malûm kitle bu ayeti gene kuran mucizesi olarak görüp "sübhanallah" diyecekti.

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, adeist yazdı:

Reyiz'le karımı üst üste görsem bu karımın suçudur derim..."
"Onda allahın bütün vasıfları var"
"Reyizim istesin şu an kocamı boşayıp onun haremine girerim" ----> (şeriatte kadının boşanma hakkı yoktur !)
Diyebilecek zekâ seviyesine ve cibilliyete bunun neresini anlatabileceksin ki ?

Kur'an gibi içi çelişkilerle dolu bir kitabın Allah'tan geldiğine inanan, bu kitabı inancına nesned yapan insanların inanç algısını ben de eleştirmekteyim.

Ne var ki biraz mantık sâhibi, dürüst ve ahlâklı hiçbir müslüman, yukarıdaki cümleleri kur(a)mayacağı gibi

Vasati zekâya sâhip hiçbir siyâsetçi de bu cümleleri kuracak kadar dengesizleşniş, şeref ve haysiyetini yitirmiş insanlarla yan yana görünmek istemez.

Ben, bunların siyâseten üretilip, belli bir kitleye yamanan ithamlar olduğu kanâ'atindeyim.

Yâhut, yalakalıkta sınır tanımayan, kültür dindarı niteliksiz, vasıfsız asalakların hezeyanları...

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Vefik Sâmi yazdı:

Kur'an gibi içi çelişkilerle dolu bir kitabın Allah'tan geldiğine inanan, bu kitabı inancına nesned yapan insanların inanç algısını ben de eleştirmekteyim.

Ne var ki biraz mantık sâhibi, dürüst ve ahlâklı hiç bir müslüman yukarıdaki cümleleri kur(a)maz.

Çünki; vasati zekâya sâhip hiçbir siyâsetçi, bu cümleleri kuracak kadar dengesizleşniş, haysiyetini yitirmiş insanlarla yan yana görünmek istemez.

Ben, bunların siyâseten üretilip, belli bir kitleye yamanan ithamlar olarak görmekteyim.

Müslümanlarla ilgili "mantıklı" nitelemenize katılmıyorum.
İslâm ve mantık oksimorondur. Doğrusu herhangi bir dinle mantık yanyana getirilemeyecek iki sözcük olurdu.
Dürüst ve ahlâklı sıfatları ise tartışmalıdır. 
Yani bence aslında olmayan bir varlığı tarif ediyorsunuz; mantıklı, dürüst, ahlâklı müslüman...
Yaşım sizinki kadar olmayabilir ancak 50 yıllık yaşamımda yukarıdaki tanıma uyan bir yaratık görmedim.
Kusura bakılmasın.

Sitelerde Paylaş

Reis ile karısını birlikte düşünen adam haricindekiler gerçek. Ama karısını reisle düşünen adamınkini ilk kez duyuyorum. Bu uydurma olmalı. Bir adam bu lafı konuşup da sonra karısının yüzüne nasıl bakabilir.

Gerçi sorun olmaz. Çünkü zamanında at işi halletmişti.

Sitelerde Paylaş

Videodaki şahsın "Tayyipçi" olduğunun bir kanıtı var mıdır ?

Tayyip ile anasını "zinâ" halinde yakalasa anasının "orospu"luğundan şüphelenen gavat, Tayyip'in namusundan nasıl emin olmaktadır ?

Samimi inançlı bir müslüman, bu dengesizce cümleyi nasıl kurabilir ya hu ?

Bu şahsın "müslüman"lığından şüphe ediyorum.

Ha, istisnâen böyle bir dangalak-dengesiz zuhur etmiş olabilir.

Fakat, diğer müslümanları da aynı kafada görmek, pek hakkâniyetli durmuyor.

Sitelerde Paylaş
20 dakika önce, Vefik Sâmi yazdı:

Tayyip ile anasını "zinâ" halinde yakalasa anasının "orospu"luğundan şüphelenen gavat, Tayyip'in namusundan nasıl emin olmaktadır ?

Samimi inançlı bir müslüman, bu dengesizce cümleyi nasıl kurabilir ya hu ?

Bu şahsın "müslüman"lığından şüphe ediyorum.

Ha, istisnâen böyle bir dangalak-dengesiz zuhur etmiş olabilir.

Fakat, diğer müslümanları da aynı kafada görmek, pek hakkâniyetli durmuyor.

Sayın Sâmi,

Sizi temin ederim ki, bugün malûm parti içinde barınanların, milletvekillerinin hatta hatta bakanların ve yakın danışmanların da "Tayyipçi" olduğunun hiç bir kanıtı yok.
Bildiğiniz üzere kendisinin en yakınındaki adamları bile o meş-um gece ardından fetöcü çıkmıştı .
Yakında pek çok yalayıcısının da benzeri ihanet şebekelerine mensup oldukları çıkacaktır elbette.
Yalnız, ortada bir gerçeklik vardır ki, ortalama islamist mantıksızdır, bilimsel ve rasyonel hiçbir gerçeğe inanmaz, nedensellik bağı asla yoktur, kadercidir zira, güce ve güçlüye tapmak gibi alışkanlıkları vardır ki bu da onu ahlâksız yapar, hadis ve ayet uydurmaya meyyaldir, daha da kötüsü kendi uydurduğu kutsal söylentilere kendisi de inanır, ki bu da kendisini yalancı yapar. Kendi dedesinin öz babasını bile tanımaz ama 1400 sene önce bir bedevinin tanrıyla konuştuğuna inanır. Kendi ninesinin doğum tarihinin bilinememesini doğal karşılar zira o devirlerde kimsenin doğum tarihi kesin olarak bilinemezdir ona göre, diğer yandan değişken tarihlerde muhammedin ana rahmine düştüğü günleri kutlar..... 
Bu örnekler böyle uzar gider, ama sizde eminim daha iyi örnekler de vardır.
Şimdi bana diyorsunuz ki;
Bunlara inanan bir adam bu lafları söyleyemez. 
Üzgünüm Sayın Sâmi;
SÖYLER, zira benzeri sözleri benzer cibilliyetsizlikteki pek çok kişiden duydum.  

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, adeist yazdı:

Bu örnekler böyle uzar gider, ama sizde eminim daha iyi örnekler de vardır.
Şimdi bana diyorsunuz ki;
Bunlara inanan bir adam bu lafları söyleyemez. 
Üzgünüm Sayın Sâmi;
SÖYLER, zira benzeri sözleri benzer cibilliyetsizlikteki pek çok kişiden duydum.  

Evvelâ,  yazdıklarımdan dolayı beni "Müslim avukatı" şeklinde itham etmemiş olmanızdan ötürü teşekkür edeyim. Çünki; İslâmla alâkalı çarşaf çarşaf eleştiri astığım kimi forumlarda, birkaç cümlemi cımbızlayıp, beni "müslüm avukatlığına soyunmak"la suçlayanlarla o kadar mücâdele ettim ki klendimi savunmaktan münâkaşa edilen konuya dâir yazmaya fırsat bulamadığım günler olmuştu.

Siyâset üzerinden nemalanmak için kodamanların ve güçlülerin etrafında toplanmak, onlara biat etmek, çoğu şerefsizin yöntemidir. Buna itiraz etmem beklenmesin. İnancından ötürü çoğu müslümanın dengesizce argümanlar ortaya koyduğu da bir vakıadır. Burada da size itirazım yok. Fakat; kendi rızâları dışında biri ile evlendiği için, öz kızlarını katledenlerin ve bunu da "nâmus" olarak görenlerin, analarını Tayyip'in altına vermekten mutlu olacaklarını düşünmek de bir "Mantık özrü" gibi duruyor. 

Bu tip hezeyanları kabul etmeyen, Tayyip ile ilişkilendirmeyen yüzbinlerce seçmen olabilir.

Bunları dillendirerek, bu insanların Tayyip'e daha sıkıca bağlanmalarına sebep olunmuyor mu ?

Birkaç dengesizin uçuk sözlerini tüm bir seçmen kitlesine mâletmek akıllıca bir iş mi ?

Benim endişelerim bu yönde.

Yoksa kendi nefsim de dahil kimseye kefil olmam mümkün değil tabii.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, Vefik Sâmi yazdı:

Evvelâ,  yazdıklarımdan dolayı beni "Müslim avukatı" şeklinde itham etmemiş olmanızdan ötürü teşekkür edeyim. Çünki; İslâmla alâkalı çarşaf çarşaf eleştiri astığım kimi forumlarda, birkaç cümlemi cımbızlayıp, beni "müslüm avukatlığına soyunmak"la suçlayanlarla o kadar mücâdele ettim ki klendimi savunmaktan münâkaşa edilen konuya dâir yazmaya fırsat bulamadığım günler olmuştu.

Siyâset üzerinden nemalanmak için kodamanların ve güçlülerin etrafında toplanmak, onlara biat etmek, çoğu şerefsizin yöntemidir. Buna itiraz etmem beklenmesin. İnancından ötürü çoğu müslümanın dengesizce argümanlar ortaya koyduğu da bir vakıadır. Burada da size itirazım yok. Fakat; kendi rızâları dışında biri ile evlendiği için, öz kızlarını katledenlerin ve bunu da "nâmus" olarak görenlerin, analarını Tayyip'in altına vermekten mutlu olacaklarını düşünmek de bir "Mantık özrü" gibi duruyor. 

Bu tip hezeyanları kabul etmeyen, Tayyip ile ilişkilendirmeyen yüzbinlerce seçmen olabilir.

Bunları dillendirerek, bu insanların Tayyip'e daha sıkıca bağlanmalarına sebep olunmuyor mu ?

Birkaç dengesizin uçuk sözlerini tüm bir seçmen kitlesine mâletmek akıllıca bir iş mi ?

Saygılar.

Büyük insan Niçe "bu dahil tüm genellemeler yanlıştır" buyurmuş.
Elbette ne seçmen kitlesini ne de bir buçuk milyarlık bir cemaati aynı kefeye sokamayız.
Lakin ben genel ve ortalama seçmenden ve dindoşdan bahsediyorum. 
Diğer yandan "istisnalar kaideyi bozmaz" diye güzel de bir deyişimiz vardır.
Aralarından çıkan bir kaç mantıklı adamın genel ortalamaya bir faidesi olmasa gerek yani.. 
Sanırım bu tespitime katılırsınız. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, adeist yazdı:

Aralarından çıkan bir kaç mantıklı adamın genel ortalamaya bir faidesi olmasa gerek yani.. 
Sanırım bu tespitime katılırsınız. 

"Faide" hâriç katılırım tabii.

Eski Türkçe denen kelimeleri sık kullanırım.

Kafa kâğıdı eski olduğundan mütevellid.

Zaman zaman, ironi maksadıyla "El-cevâb" dediğim de olmuştur.

Ama; hiç bir yazımda "faide" şeklinde bir kelime telaffuzum olmadı.

İnceden bir "gönderme" yapmışsın muhterem. :)

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Vefik Sâmi yazdı:

Saygılar.

tayyip, benzer hezeyanları kendi çevresindekilerden de duyup da hiçbir tepki göstermemiştir.

tayyipin tüm seçmen kitlesi de, bilinçli ya da bilinç dışından bu olayın farkındadır. milletvekili çıkacak, tayyip allahtır diyecek, tayyip ise ne parti genel başkanı olarak ne de tayyip olarak  ne diyon lan andon diye buna girişmeyecek...

tayyip de, vekili de, seçmeni de aynı kafadadır. bu kitle içinden, bu sözleri söyleyen de, duyan da, bunlara oy veren de bu olaya tepki göstermedi.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, bir_akil_insan yazdı:

tayyip, benzer hezeyanları kendi çevresindekilerden de duyup da hiçbir tepki göstermemiştir.

Evet, doğru.

Benim de hayret ettiğim hususlardan biridir bu.

Tayyip için "Peygamber" diyen, "Allah'ın tüm sıfatlarını nefsinde cem ettiği"ni iddia edenlere karşı kılını dahi kıprdatmadı.

Ben olsam aynen şunu derdim.

"Susturun lan şu yavşağı."

Tanrı'ya inanan, Tanrı'ya karşı sevgi ve saygısı olan herhangi bir inanlının göstereceği en "mûtedil" tepki bu olurdu.

Ne var ki "Reyiz" den ses-sedâ çıkmadı; haklısınız.

Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, Vefik Sâmi yazdı:

"Faide" hâriç katılırım tabii.

Eski Türkçe denen kelimeleri sık kullanırım.

Kafa kâğıdı eski olduğundan mütevellid.

Zaman zaman, ironi maksadıyla "El-cevâb" dediğim de olmuştur.

Ama; hiç bir yazımda "faide" şeklinde bir kelime telaffuzum olmadı.

İnceden bir "gönderme" yapmışsın muhterem. :)

Asla üstadım.
Ben tanıyabileceğiniz en dolaysız adamımdır. Gönderme yapmam.
Aksine kendim faide sözcüğünü bol bol kullanırım, hatta "şu hususta faide mülahaza ediyorum" şeklindeki konuşmalarım da kendi çevremde pek bilinir.
Diğer yandan Osmanlı'yı gerek saltanatı, gerek aile yapısı ve gerekse devlet biçimi bakımından pek haz edilir bulmasam da sık sık Osmanlıca tabirler kullanmaktan da çekinmem. Zira kanımca dilin "arı"sından ziyade zengini makbuldür.

Saygılarımla, 

Sitelerde Paylaş
On ‎26‎.‎1‎.‎2018 at 12:11, adeist yazdı:

Pardon yanlış anımsamışım; anasıymış konu

İnanılır gibi değil. Herhangi bir insanın herhangi bir nedenle herhangi bir kişi hakkında böyle konuşması bir skandal yani, toplumdaki çürümüşlüğün iğrenç bir yüzeye vurumu. Midem kalktı yani, kusacaktım nerdeyse. Konu tayyip mayyip değil, bu iğrenç bir skandal. Bu rezil herifin hiç mi çevresi arkadaşı yok, bunun her görüldüğü yerden tekme tokat kovulmaması bir rezillik yani, tiksindirici iğrenç bir tabloyla karşı karşıya bulunuyoruz.

Toplum aşırı iğrenç şekilde çürüdü kokuştu. Bunu bu kadar kısa sürede başarmaları olanaksız, toplumun zaten içinde olan iğrenç mikrobu etkin hale getirdiler, bunun başka açıklaması yok. Atatürk bir parça insan kılığına sokmuştu ama içerde habis mikrop sinsi şekilde serbest kalmayı bekliyormuş.

Hayır izlemedim bile, izlesem kesin kusardım. Daha yazıyı okur okumaz midem ağzıma gelecek gibi oldu. Kusmamak için izlemedim.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On ‎26‎.‎1‎.‎2018 at 12:42, Vefik Sâmi yazdı:

Senin bu saftirik iyi niyetin beni hayrete düşürüyor. Yüzünü göstere göstere çekinmeden ağzından sıçrayan bir adam var karşında. İzlemedim midemin kaldırması mümkün değil ama durağan videoda arkada sigara paketleri görünüyor, muhtemelen bu iğrenç mahluk bir esnaf. Hâla satış yapacağından, hatta satışlarının artacağından emin olmasa böyle ağzından dışkısını kusmaz.  

Daha da denilecek bir şey kaldıysa ben bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

Karısından bahsetse gene iyiydi. Bazı insanlar karısından nefret eder, olabilir bu. Benim görmüşlüğüm vardır, bana karısından bahsederken küfür eden adam gördüm! Ağzım açık kaldı hayretten. Adam bana karısını anlatıyor ve anlatırken küfür ediyor! Karım zina yapıyor diye bana anlatan adam da gördüm, yani insan şok oluyor, ağzını açsan ne diyeceksin, karın benle de yapar mı acaba mı diyeceksin yahu, bu herife şimdi ne diyeceksin? Kal geliyor yani, kanım donuyor! Böyle inanılmaz şeyler duydum ben.

Çünkü karı ne de olsa el kızı. Sonuçta el kızıdır bu. Bir gün gelir el olması, yabancının biri olması olasılığı vardır. Ama ana... Kanım donma değil kusacağım ben artık ya, kusmak üzereyim. Ben galiba kusacağım, gidiyorum.

Sitelerde Paylaş
23 dakika önce, democrossian yazdı:

Senin bu saftirik iyi niyetin beni hayrete düşürüyor.

Keşke dediğin kadar "Saftirik ve iyi niyetli" olabilseydim.

Bu durumda sık sık "ti"ye alınsam da dert etmezdim.

Genelevde bâkire aramak, bu devirde iyi niyetli adam aramaktan daha mâkûl ve mantıklıdır.

Demek istediğim şu idi:

İçinde bulunduğumuz ortamda, siyaset ekseninde her şey mübahtır.

Geçenlerde AKP'li biri, elinde pankart taşıyan CHP'li kadınların resmini kullanarak,  photoshop ile pankart üzerindeki yazıları silip, "Sevişir, cenâbet gezeriz. Size ne ?" mealinde yazı yazmış. Yani muhalif partiye vurmak için her ayak mübah. Ben de bu paralelde düşünerek bir tahminde bulundum. Adı üzerinde tahmin. 

Yanlış da çıkabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...