Jump to content

Mısırdan çıkış ayetinde fark ettiğim olay

Recommended Posts

Bilirsiniz çok meşhur bir hikayedir mısırdan çıkış.

İncilden tutun kurandada anlatılır ama ortak noktaları firavunun zalimliğidir.

Tevrata göre firavunun israilleri salmasını istemeyen tanrının kendisi hatta tevratta atacağım bölümde açıkça görülüyor

O kabul etmeyecek çünkü ben onu inatçı yapacağım deniyor.

Ama ne gariptirki musayı firavunla görüştürüp israilleri salmasını istetiyor soruyorum bu nasıl bir çelişkidir hem firavunu israillileri azat etmesini engelliyorsun hemde azat etmesini istiyorsun dolayısıyla firavunun mısırın başına gelen felaketlerde ve ölümlerde bir suçu olmadığı tüm suçun tanrıda olduğu söylenemezmi  asıl zalimin burada tanrı olduğu kanaatine varamazmıyız.

RAB Musa'ya, “Mısır'a döndüğünde, sana verdiğim güçle bütün şaşılası işleri firavunun önünde yapmaya bak” dedi, “Ama ben onu inatçı yapacağım. Halkı salıvermeyecek. 
22 Sonra firavuna de ki, ‘RAB şöyle diyor: İsrail benim ilk oğlumdur. 
23 a 
tarihinde İlluminatus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1 RAB, “Bak, seni firavuna karşı Tanrı gibi yaptım” dedi, “Ağabeyin Harun senin peygamberin olacak.
2 Sana buyurduğum her şeyi ağabeyine anlat. O da firavuna İsrailliler'i ülkesinden salıvermesini söylesin. 
3 a Ben firavunu inatçı yapacağım ki, belirtilerimi ve şaşılası işlerimi Mısır'da artırabileyim. 
4 Ama firavun sizi dinlemeyecek. O zaman elimi Mısır'ın üzerine koyacağım ve onları ağır biçimde cezalandırarak halkım İsrail'i ordular halinde Mısır'dan çıkaracağım. 
5 Mısır'a karşı elimi kaldırdığım ve İsrailliler'i aralarından çıkardığım zaman Mısırlılar benim RAB olduğumu anlayacak.”
6 Musa'yla Harun RAB'bin buyurduğu gibi yaptılar. 
7 Firavunla konuştuklarında Musa seksen, Harun seksen üç yaşındaydı.
Sitelerde Paylaş
11 saat önce, İlluminatus yazdı:

Bilirsiniz çok meşhur bir hikayedir mısırdan çıkış.

İncilden tutun kurandada anlatılır ama ortak noktaları firavunun zalimliğidir.

Tevrata göre firavunun israilleri salmasını istemeyen tanrının kendisi hatta tevratta atacağım bölümde açıkça görülüyor

O kabul etmeyecek çünkü ben onu inatçı yapacağım deniyor.

Ama ne gariptirki musayı firavunla görüştürüp israilleri salmasını istetiyor soruyorum bu nasıl bir çelişkidir hem firavunu israillileri azat etmesini engelliyorsun hemde azat etmesini istiyorsun dolayısıyla firavunun mısırın başına gelen felaketlerde ve ölümlerde bir suçu olmadığı tüm suçun tanrıda olduğu söylenemezmi  asıl zalimin burada tanrı olduğu kanaatine varamazmıyız.

RAB Musa'ya, “Mısır'a döndüğünde, sana verdiğim güçle bütün şaşılası işleri firavunun önünde yapmaya bak” dedi, “Ama ben onu inatçı yapacağım. Halkı salıvermeyecek. 
22 Sonra firavuna de ki, ‘RAB şöyle diyor: İsrail benim ilk oğlumdur. 
23 a 

Zaten firavunu inatçı yapıp ardından da bundan dolayı cezalandıran bir tanrı da tuhaf.

Sitelerde Paylaş

Kanalhayat tv de vaazleri yayınlanan bir Kıpti Rahip var.

Zekeriya Butrus.

Bu vaazlerden birinde, Kur'andaki "Allah onların kalplerini mühürlemiştir." âyetini eleştirirken şöyle söylüyordu.

"Eğer günahkârların kalbi Allah tarafından mühürlendi ise bu kişilerin suçu ne ?"

Ben de erinmedim, Kanalhayat tv iletişim adresini bulup, "Tevrat'taki "Firavun'u inatçı yapacağım" âyetini göndererek, "Zekeriya Butrus bundan neden söz etmiyor ?" demiştim.

Bir süre sonra şu mealde bir  "cevap" geldi.

"Zekânız bizi hayrete düşürdü. Tebrik ederiz."

Muhtemelen, beni kKutsal Kitap'ın tahrif olduğuna inanan bir müslim zannedip "ti"ye alıyorlardı.

Ayrıca, Tanrı İsrail için Mısırdan çıkış 4:23'te "İlk oğlum" nitelemesi yapmış.

Halbuki Yuhanna İncilinde de İsâ için "Biricik oğul" nitelemesi yapılır.

Aslında Tanah'ın betimlediği "Tanrı" ile İncildeki Tanrı biribiyle o kadar zıt karakterde ki bu kitapların aynı İlâhi kaynaktan neşet ettiğine inanmak mümkün değil.

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 saat önce, TheRationalAtheist yazdı:

Zaten firavunu inatçı yapıp ardından da bundan dolayı cezalandıran bir tanrı da tuhaf.

Baştan aşağı kendisi kendisi tuhaflıkların merkezi zaten

bu tanrı şimdi sadece yahudiler için olan bir din ve milliyetçilik ile yola çıkıyor sonra bakıyor ulan bizimkilerden bir hayır yok ardından faşizmi bırakıp herkesin tanrısı olmaya çalışıyor  biz aslında barış adamıyız falan muhabbetine dönüyor.

bunları yedikmi peki ?

tarihinde İlluminatus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, TheRationalAtheist yazdı:

Çoğu kişi yemiş.

Kesinlikle! işte bu sebepten dolayı neyin ne olduğu genç yaştan itibaren düzgün bir biçimde anlatılmalıki ellerini açıp bu ateistler neden allaha neden inanmıyor? doğaya baksınlar allahın kanıtı bu değilmi veya benim efendim allah'tır demesinler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...