Jump to content

Fiziksel Sorunlarım

Recommended Posts

11 dakika önce, Cold storage yazdı:

Kestirip atiyorsun tabi. Yanlis hatirlamiyorsam, cok daha oncesinden intihar etmeye calismisti. Ilac bunu arttirmis olabilir sadece.

Ayrica, kestirip atiyorsun derken, sadece ilac konusunda demedim.

Cocuk 18 yasinda. Sosyal konularda sıkıntı yasiyor. Hemen "o yaslarda olur" deyip, kestiriyorsun, pek onemsemiyorsun. Bu da senin profesyonel olmadigini gosteriyor. Yani, ben senden terapi filan almam.

Profesyonel olsaydin, karsindaki kisinin her dedigini dikkate alirdin. Her ihtimali onemserdin. Sadece bu konu icin soylemiyorum, senin hakkinda genel gozlemim bu.

Burası sanal ortam. Burada detaya girilmez, ben de kimseye sormam. Biriyle yakından ilgileneceksem de burada, orta yerde yazmam, özel olarak ilgilenirim. Bunu da yaptım ayrıca, telefonumu verdiğim ve yardım etmeye çalıştığım, direkt sorumluluk üstlendiğim durumlar olmuştur. Ama genel olarak bundan kaçarım çünkü risklidir. 

Bilmediğin şeyler hakkında konuşuyorsun şu anda. Burası klinik değil, ben de terapist kimliğimle burada görev yapan biri değilim. Elimden geldiğince ön bilgi vermek ve psikiyatra yönlendirmektir benim isteğim. Terapiste değil. Bunun da altını hep çizmişimdir, psikoloğa değil psikiyatra gidin önce, psikolojik destek alacaksanız o söyler ve yönlendirir, o durumda gittiğiniz psikoloğun mutlaka klinisyen olduğundan emin olun demişimdir. 

Terapi dediğin de arkadaş muhabbeti değildir, çok ciddi iştir. Ben, senin göremediğin bin tane şeyi görürüm üç satırda ama asla yorum yapmam, asla soru sormam. Burada sorduklarım veya söylediklerim, genel içinde söylenmesinde sakınca olmayanlar.

Dediğim gibi, burası klinik değil, ben de burada profesyonel kimliğimle bulunuyor değilim. Milyon tane faktörü olan, özel hayatı direkt içeren durumlar ulu orta konuşulmaz, bunu yapmaya çalışan da profesyonel değil şarlatandır zaten. Sen şarlatan arıyorsun sanırım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 475
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, Thravelyn yazdı:

Benim de sana bir sorum olacak.

Benim kendimi bildim bileli aşırı gülme problemim var. Her şeye gülüyorum ve gülmemi hiç kontrol altına alamıyorum. En çok rahatsız olduğum da mesela yolda yürürken ya da toplu taşıma araçlarında falan aklıma sürekli bir şey geliyor ve kendi kendime gülüyorum.

Bana ne gibi tavsiyelerin olabilir?

Eğer uygunsuz yer ve anlarda da gülüyor ve kontrol altına alamıyorsan, bir sorun olduğu düşünülebilir. İstemsiz gülme ağlamalar bazen bir beyin travmasından sonra ortaya çıkarlar. Böyle bir şey yaşadın mı bilmiyorum, ama bilgi olsun diye yazıyorum.

Bazen de duygu durum bozukluğunu, bipoları işaret edebilir. Bazense beyinde bulunan bir tümörü.

Yazdıklarım çok hoş değil, ama ciddiye almanda ve bir psikiyatra görünmende gerçekten yarar var. Ender rastlanan bir sorun olmadığı için ne gibi tetkikler yapacaklarını iyi bilirler.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Burası sanal ortam. Burada detaya girilmez, ben de kimseye sormam. Biriyle yakından ilgileneceksem de burada, orta yerde yazmam, özel olarak ilgilenirim. Bunu da yaptım ayrıca, telefonumu verdiğim ve yardım etmeye çalıştığım, direkt sorumluluk üstlendiğim durumlar olmuştur. Ama genel olarak bundan kaçarım çünkü risklidir. 

Bilmediğin şeyler hakkında konuşuyorsun şu anda. Burası klinik değil, ben de terapist kimliğimle burada görev yapan biri değilim. Elimden geldiğince ön bilgi vermek ve psikiyatra yönlendirmektir benim isteğim. Terapiste değil. Bunun da altını hep çizmişimdir, psikoloğa değil psikiyatra gidin önce, psikolojik destek alacaksanız o söyler ve yönlendirir, o durumda gittiğiniz psikoloğun mutlaka klinisyen olduğundan emin olun demişimdir. 

Terapi dediğin de arkadaş muhabbeti değildir, çok ciddi iştir. Ben, senin göremediğin bin tane şeyi görürüm üç satırda ama asla yorum yapmam, asla soru sormam. Burada sorduklarım veya söylediklerim, genel içinde söylenmesinde sakınca olmayanlar.

Dediğim gibi, burası klinik değil, ben de burada profesyonel kimliğimle bulunuyor değilim. Milyon tane faktörü olan, özel hayatı direkt içeren durumlar ulu orta konuşulmaz, bunu yapmaya çalışan da profesyonel değil şarlatandır zaten. Sen şarlatan arıyorsun sanırım.

Oylesin tabi. Az cok anlasiliyor. Tabi yanilabilirim.

Terapide ergenlikten olur, gecer deyip gondermezsin tabi ama genel olarak "ergenlikten oluyor bunlar" diye dusundugun icin, cok detaylica inceleyecegini sanmiyorum.

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Eğer uygunsuz yer ve anlarda da gülüyor ve kontrol altına alamıyorsan, bir sorun olduğu düşünülebilir. İstemsiz gülme ağlamalar bazen bir beyin travmasından sonra ortaya çıkarlar. Böyle bir şey yaşadın mı bilmiyorum, ama bilgi olsun diye yazıyorum.

Bazen de duygu durum bozukluğunu, bipoları işaret edebilir. Bazense beyinde bulunan bir tümörü.

Yazdıklarım çok hoş değil, ama ciddiye almanda ve bir psikiyatra görünmende gerçekten yarar var. Ender rastlanan bir sorun olmadığı için ne gibi tetkikler yapacaklarını iyi bilirler.

Valla bir sürü farklı psikiyatra söyledim bu sorunumu. Ama hiçbirisi ciddiye almadı, normal karşıladılar. Psikoloğa da yönlendirdiler, o kartlı resimli testten yaptı ama sonucunu size söylemiyoruz dedi.

tarihinde Thravelyn tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

@anibal birde günümüzde kızların çoğu paraya önem veriyorlar. Şöyle evim olsa,şöyle arabam olsa gibi hayaller kuruyorlar. Yani evim var arabam var diye yürüsem bir kıza, kız karşısında şansım bir haylı artacaktır. Paranın,tipin önemi günümüzde bir hayli yüksek kızlar için. 

Ama baktığım zaman,güzel güzel kızlar çok da yakışıklı olmayan erkeklerle beraber olabiliyorlar. Dediğim gibi bu iş çekicilik oluşturmakta,oyunu kurallarına göre oynamakta bitiyor.

Peki bir kıza karşi nasıl davranmamız gerektiğini nasıl anlarız? Bundan biraz bahsetmiştin önceki konularında. Biraz daha detaylı bir şekilde anlatırmısın? Yada bize bir kaynak verde,oradan öğrenelim neyin ne olduğunu.

Sitelerde Paylaş
Just now, ateistfikir said:

@anibal birde günümüzde kızların çoğu paraya önem veriyorlar. Şöyle evim olsa,şöyle arabam olsa gibi hayaller kuruyorlar. Yani evim var arabam var diye yürüsem bir kıza, kız karşısında şansım bir haylı artacaktır. Paranın,tipin önemi günümüzde bir hayli yüksek kızlar için. 

Ama baktığım zaman,güzel güzel kızlar çok da yakışıklı olmayan erkeklerle beraber olabiliyorlar. Dediğim gibi bu iş çekicilik oluşturmakta,oyunu kurallarına göre oynamakta bitiyor.

Peki bir kıza karşi nasıl davranmamız gerektiğini nasıl anlarız? Bundan biraz bahsetmiştin önceki konularında. Biraz daha detaylı bir şekilde anlatırmısın? Yada bize bir kaynak verde,oradan öğrenelim neyin ne olduğunu.

Öyle yanılıyorsun ki, öyle böyle değil...

Altında AUDI arabası, evi değil, siteleri olan biroğlan vardı. Bir de, konyanın bağrından kopup gelmiş, babası evi terketmiş, anasının kızını okutmak için işinden çıkıp, tazminatını alıp özel okula yolladığı bir G. kızımız. İkisi aynı okulda. 

Beraber, Şile'ye gittiler falan, ara ara baya takıldılar. Kız sokuldu falan ama ötesi yok. Çıkıyoruz yok, sevgili falan, haşa. Kankayız biz, ikiside aynı hesapta. 

Eğer dediğin gibi olsaydı, G. eminim onu yatağa da atar, gebe falanda kalırdı, saha ve hava gayet müsaitti. 

Bunun gibi örneği çoktur. 

Bazı şeyleri anlamanız zor. Kızın erkeğe ihtiyacı mutlak, mutlaka olması lazım, şart, elzem. Hep yanında olacak bir erkek olmazsa olmaz listesinin başında. 

Ama günümüzde özellikle, bir kızın doğru erkeği bulması hiç kolay değil, onlar başka dünyanın canlısı aslında zira. Uzatabiliriz, ama gerek yok, böyle işte. 

Ve kızların çoğunun ağzındaki kelime şudur: Erkek işte, hepsi beş para etmez, hepsi kötü, ama mahmut kötünün iyisi.

Eğer siz bedenen seçme özelliği olmayan, ruhen seçmeye çıkınca da ruhunuza hitap eden bir erkeği hiç göremeyen bir kızsanız ve erkeğe dediğim gibi mutlak ihtiyacınız varsa, ne yapardınız?

Önce bu soruya cevap vererek başlaman lazım.

Sitelerde Paylaş

Önce ilk mevzu, bakın bakalım ne diyor bu malum canlılar:

0EnO6Z.jpg

Evet, dediğin gibi mi, ev, araba, paraya mı bakıyorlar? Bu şu anın konusu değil. 

Ama dikkat ettiysen, boy demez, pos demez, kara kaş, kara göz demez, zira görüntüne önem vermez bu canlı türü.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, ateistfikir yazdı:

TBu sene üniversiteye başlayacağım,ama ders çalışma isteğim hiç yok. Bazen 1-2 saat çalışıyorum,sonra sıkılıp bırakıyorum. Hani kitap oku diyorsunya,aslında tam kitap okumam gereken zaman.

O zaman hiç bașlama ve kendini boșuna kandırma, çünkü yapmak istediklerinizi azıcık severek(!) ve isteyerek yapmalısınız.

Yoksa hiçbir zaman bașlama modundan çıkamazsınız ve günler, aylar, seneler o kadar çabuk geçip gider ki, șașarsınız.

Hedefiniz somut olmalı ve motivasyonunuz zirveyi zorlamalı.

Cidden okumak mı istiyorsunuz, okursunuz.

Cidden kızları tavlamak mı istiyorsunuz, tavlarsınız.

Cidden bunları istiyormusunuz ?

Eğer istiyorsanız, kıçınızı kaldırıp üșenmeden, uyușukluk yapmadan girișeceksiniz.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, Thravelyn yazdı:

Valla bir sürü farklı psikiyatra söyledim bu sorunumu. Ama hiçbirisi ciddiye almadı, normal karşıladılar. Psikoloğa da yönlendirdiler, o kartlı resimli testten yaptı ama sonucunu size söylemiyoruz dedi.

Demek ki olmadık yerde olmadık biçimde gülmüyorsun. Hani cenazede, çok ciddi bir sorun karşısında, üzülmek gerektiği anlarda vs, kahkahalarla gülmüyorsun. Onlar mutlaka gerekli soruları sormuş ve ona göre normalsin demişlerdir. Psikolog Rorschach testi uygulamış ama onun öyle IQ testi gibi belirgin bir sonucu olmaz, testi yapanın orada ulaştığı veriler raporlanır, o rapor da testi isteyen psikiyatr varsa ona ve psikoloğa verilir sadece. Hastaya verilmez, evet. Terapiye ihtiyaç olduğu düşünülmüşse, testler sonucu ulaşılmış bazı bilgiler paylaşılabilir yalnızca. 

Seninki kabul edilebilir aşırılıkta bir gülme demek ki. 

Ya da hepsi birden yanılıyor diyeceğim, o da olmayacak. 

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, anibal yazdı:

Önce ilk mevzu, bakın bakalım ne diyor bu malum canlılar:

0EnO6Z.jpg

Evet, dediğin gibi mi, ev, araba, paraya mı bakıyorlar? Bu şu anın konusu değil. 

Ama dikkat ettiysen, boy demez, pos demez, kara kaş, kara göz demez, zira görüntüne önem vermez bu canlı türü.

Görüntüye önem verirlerde,erkekler kadar önem vermezler. En azından günümüzde durum böyle.

Sitelerde Paylaş
5 minutes ago, ateistfikir said:

Görüntüye önem verirlerde,erkekler kadar önem vermezler. En azından günümüzde durum böyle.

Görüntü başka bir şey..

Burnunda sümükle, dişlerin sapsarı, üstün başın leş gibi, ağzın kokarken, dişi olması farketmez, insanlarla iyi olabilmen pek olası değildir. 

Ama tipmiş, sivilceymiş, kelmiş, bunlar kızlar için ikinci, üçüncü planda mevzular. 

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, anibal yazdı:

Görüntü başka bir şey..

Burnunda sümükle, dişlerin sapsarı, üstün başın leş gibi, ağzın kokarken, dişi olması farketmez, insanlarla iyi olabilmen pek olası değildir. 

Ama tipmiş, sivilceymiş, kelmiş, bunlar kızlar için ikinci, üçüncü planda mevzular. 

Peki tipe bakmıyorsa neye bakıyor bu kızlar? Liderlik mi,duygusallık mı yoksa romantiklik mi? Gerçi her kıza aynı sekilde yaklaşmamamız gerektiğini söylemiştin. Peki hangi kıza hangi şekilde yaklaşmalıyız? Veya başlangıç olarak hangi kıza,hangi şekilde davranacağımızı,nasıl anlarız? Gerçi bununda bilgisimi vermiştin ama yinede sorayım. Belki ekleyeceğin birşeyler vardır :)

Sitelerde Paylaş
44 dakika önce, kavak yazdı:

O zaman hiç bașlama ve kendini boșuna kandırma, çünkü yapmak istediklerinizi azıcık severek(!) ve isteyerek yapmalısınız.

Yoksa hiçbir zaman bașlama modundan çıkamazsınız ve günler, aylar, seneler o kadar çabuk geçip gider ki, șașarsınız.

Hedefiniz somut olmalı ve motivasyonunuz zirveyi zorlamalı.

Cidden okumak mı istiyorsunuz, okursunuz.

Cidden kızları tavlamak mı istiyorsunuz, tavlarsınız.

Cidden bunları istiyormusunuz ?

Eğer istiyorsanız, kıçınızı kaldırıp üșenmeden, uyușukluk yapmadan girișeceksiniz.

Çok haklısın. Sorun bunları bilip, uygulayamamakta.

Sitelerde Paylaş
14 dakika önce, ateistfikir yazdı:

Peki tipe bakmıyorsa neye bakıyor bu kızlar? Liderlik mi,duygusallık mı yoksa romantiklik mi? Gerçi her kıza aynı sekilde yaklaşmamamız gerektiğini söylemiştin. Peki hangi kıza hangi şekilde yaklaşmalıyız? Veya başlangıç olarak hangi kıza,hangi şekilde davranacağımızı,nasıl anlarız? Gerçi bununda bilgisimi vermiştin ama yinede sorayım. Belki ekleyeceğin birşeyler vardır :)

Sen de tam bir salak ciktin. Kizlar zekaya da bakar, o yuzden sen kizlari unut.

Adam diyor iste, kendine guvene bakar, lideri secer filan. Hala anlamiyor musun?

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Cold storage yazdı:

Adam diyor iste, kendine guvene bakar, lideri secer filan. Hala anlamiyor musun?

Bak işte, söylediğim şey bu. Bilmiyor, anlamıyorsun, sonra da başkalarına aman da niye terapi yapmıyorsun deyip bıdı bıdı ediyorsun.

Bu çocuğun anibal'e bu kadar güvenmesi, ona duyduğu ilgi, ille de ona soru sorması ve yanıtlanmaktan duyduğu mutluluk neden, asla bilemezsin.

Karışma. Sana ne? Çocuk açmış başlık, soruyor, konuşuyorlar işte. 

Gördüğünden çok başka ve iyi bir şey dönüyor burada. Görünen, forum için de yararlı zaten. 

Bi atlama her şeye...

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, Cold storage yazdı:

Sen maydanoz olma herşeye. Anibal bu konuda baya bir bilgiye sahip belli ki. Sadece detay vermiyor,bende sorular sorarak detay vermesini sağlıyorum. Liderlik,kendine güven bunları bizde biliyoruz anibalin söylemesine gerek yok. Sadece anibal daha fazla şey biliyor o kadar..

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Bak işte, söylediğim şey bu. Bilmiyor, anlamıyorsun, sonra da başkalarına aman da niye terapi yapmıyorsun deyip bıdı bıdı ediyorsun.

Bu çocuğun anibal'e bu kadar güvenmesi, ona duyduğu ilgi, ille de ona soru sorması ve yanıtlanmaktan duyduğu mutluluk neden, asla bilemezsin.

Karışma. Sana ne? Çocuk açmış başlık, soruyor, konuşuyorlar işte. 

Gördüğünden çok başka ve iyi bir şey dönüyor burada. Görünen, forum için de yararlı zaten. 

Bi atlama her şeye...

Iyi ama, ben sana terapi yap demedim ki? Asla boyle bir sey soylemem. Bilirim ki, terapi yapsan bile gereksiz olacak, ya da zarar vereceksin.

Yani, kesinlikle bir yanlis anlasilma olmus.

Sitelerde Paylaş
47 minutes ago, ateistfikir said:

Bunu bin kere anlattık...

Biraz geçmişe git. Ağaçlarda yaşadığımız zamanlara. Nerden bileceğiz o dönemde nasıl yaşadığımızı, zor. Ancak evrime güvenebiliriz. Yani, bizim yakın akrabalarımıza bakabiliriz. Bakıyoruz, onlar, bir erkeğin baskın erkek olduğu küçük klanlar halinde yaşıyorlar genelde. 

Tüm akrabalarımız böyle değil. En yakın akrabamız bonobolar mesela, çok daha farklı yaşıyor. Ama genel davranış analizlerimiz, bizim erkeğin çok eşli olduğu, harem usulü, sürüdeki kadınları tek başına sahiplendiğini gösteriyor. O zaman, kadınların yapması gereken, doğru genleri, yani en iyi genleri seçmek. Eh, sürü lideri bunu ispatlamış olan. O zaman, yapması gereken sürü liderini, alfa bireyi bulmak, onunla üremek. 

İşte kadının aradığı bu. Sürü lideri. Bu yüzden masallarda hep krallar ile, prensler ile evleniyor iyi ve güzel kızlar. 

Ama bugün bu şekilde mutlak dominant olanı bulabilmek olası değil. Yok artık öyle biri. Kızların da haliyle pusulası şaşıyor, seçme mekanizmaları anvale olmuş oluyor. Diğer yandan, kadının gebelik ve doğum sonrası bakım süresi, giderek artıyor. Kadına bu süreçte destek olacak birisi lazım, bu da sürü lideri olamıyor, onun tonla dişisi var, hangi birine baksın? EVrim sıçramaz, hoplamaz, zıplamaz, farkedilmeyecek küçük adımlarla ilerler. Yani, kadınlar işte bu iki nokta arasında yayılmış halde. Her kadın, sürü liderini arıyor, kendine bakacak birini arıyor. 

O zaman geriye, diğer seçme özellikleri giriyor. Bunlarda bir kaç maddede toplanabilir. 

* Erkek, kadının kendine benzeyecek. Böylece genler devam edecek, başka genlerle karışmayacak. Kabaca, bir insna olarak, mesela bir goril veya babunun genlerini almayacak. 

* Erkek kadını anlayacak, açım dediğinde yemek, su istediğinde su getirecek falan. Yani, erkek kadını anlayacak. 

* Erkek, erkek olacak, seksüel durum olarak erkek. Bu da, baskın olmak, alfa birey olmak demek. 

Kadına erkek olduğunuzu, baskınlığınızla, dominantlığınızla gösterirsiniz. Bu olmazsa, olmaz şart. Şu aptal kafayı da bir bırakın. Kadın sizi seçmemiş, yani boyunuz, posunuz, şuyunuz buyunuz onu etkilememiş. Etkilemiş olsa, onu etkilemek için uğraşmanız gerekmezdi, o zaten yolunu bulur, size yamanırdı güzelce. Yani çıkıp, ama işte kız hiç konuşmadığına aşıkmışta, yok falanca dominant falan değil, kılıbıktır ama ne kızlar götürüyor da falan gibi gereksiz algılardan bir sıyrılın. Sorun, kız orada, siz onu istiyorsunuz. Yani siz o kızın istediği erkek değilsiniz ve değiştirmeniz gereken bir şeyler var. Şansınıza, kadın asla değiştiremeyeceğiniz tipiniz, paranız falan filan gibi şeylere bakmıyor, sadece yukardaki üç meseleye bakıyor. Evet, kızlarda tipe bakıp seçebilir, olasıdır, dedik ya, kızlar doğru erkeği bulmaktan umudu kesmiş olur çok zaman diye. 

İşte yapacağın şey bu, işleri tersine çevirecek, onun seni elde etmeye çalışmasını sağlayacaksın. Yolu da, erkek olduğunu göstermek, dominant olmak, onu anlamak, onun gibi olmak. 

Basit görünüyor, ama o kadar basit değil. Erkek olduğunu göstermek için, aptalca kaslarını falan çıkarırsan, aptal durumuna düşersin. Bir kadını anlamak dünyanın en zor işidir, kendileri bile kendilerini anlamaz. Onun gibi olmak, başlı başına başka mesele, hayata, bir şeylere onun baktığı gibi bakabilmen lazım. 

Ana hususlar bunlar, ama herşeyin başında, onun kafasında diyelim, kurduğu erkek tipine uyman gerekiyor. Tip derken, kaşın gözün değil, ezik, serseri, maceraperest, ağır abi vs. vs. gibi tipler. Diğer yandan, bir diğer sorun da şu. Kadınlar kendini korur, korumaları gereken bir özellikleri var, analık. Ancak doğru erkeğe buna izin vermeleri lazım. Gebelik falan zor, tehlikeli işler. Bu yüzden, ilk şart, kesin, tavizsiz, asla kız senin onunla bir ilişki babında ilgilendiğini hissetmemeli, anlamamalı. Git konuş panpa falan ayağı, kafana sıkmaktır. Kızın kıçına, memesine falan bakmak vs. sana karşı savunmasına davetiye çıkarmaktır. Kız, senin doğru erkek olabileceğini düşünecek, senden tehdit hissetmeyecek, seni elde etmek ve seni istediği erkek haline getirmek için uğraşacak. İşte o yüzden, kızlar öyle kızlarla uğraşmayan tiplere daha kolay tav olurlar. 

Bunları, kızların çeşitli özelliklerini gözleyerek çözebilirsin. ama bu her kız için başka. Yani %100 olman imkansız. Ancak, %20 - %30 olsan bile, potansiyel demeksin ki, kzılar buna dayanamaz. Unutma, tam istedikleri olursan, ilgilenmezler, uğraşılacak bir iş olmalısın onlar için, uğraşmaya değer olduğunu, umut vaat ettiğini göstermelisin sadece. 

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...