Jump to content

Evrende tek mi yaşıyoruz?

Recommended Posts

34 minutes ago, Charles dawkins said:

Paralel evren teorisiyle ilgili bazı yerlerde sadece bulunduğumuz evrende tek olduğumuz .  Bu beynimizin oluşturduğu bir şey olduğu söyleniyor.  Siz ne düşünüyorsunuz ?

Paralel evren birfantezi sadece. Doctor Who izle, gereken cevapları gayet fantastik olarak alabilirsin. 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, anibal yazdı:

Paralel evren birfantezi sadece. Doctor Who izle, gereken cevapları gayet fantastik olarak alabilirsin. 

Multiverse teorisine fantezi diyen tek salak bu heralde ..

tarihinde The_Individualist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Pararel evrenlerle ilgili çok bilgim yok. Sadece bununla ilgili bir belgesel izlemiştim. 

Benim düşüncem eğer paralel evrenler varsa bile bizlerin doğmuş olma ihtimali bana göre sıfır. Çünkü her birinde evrim gerçekleşse de ilk canlı yaşamı başladığında farklı seçimler hatta öncesinde bile farklı gerçekleşen her şey, her evrende farklı olacak ve biz olmayacağız. 

Ancak akıl sınırlarımızı aşacak derecede bir sonsuzluk varsa belki o zaman bir yerlerde yine varolabiliriz. 

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, The_Individualist said:

Tabi, tabi, sen öğlen yemeğini başka bir paralel evrende yiyip, sonra star wars paralel evrenine yarışları izlemeye geçeceksin di mi?

Bugün, bunlar fantezi. Bir zamanlarda uçmak fantaziydi. Fanteziler gerçek olmaz diye bir şey yok, ama gerçek olana, keşfedilene kadar fantezi olacaktır. 

Sitelerde Paylaş
17 saat önce, The_Individualist yazdı:

Multiverse teorisi ile paralel evren teorisi arasında en ufak bir ilişki yok.

Multiverse teorisi son derece mantıklı, hatta zorunlu....

Paralel evren teorisi saçma, hatta fantezi...

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, NotImportant said:

Gerçek ile hayal arasındaki fark nedir ? Ayırt edilebilir mi ? Edilebilir ise nasıl edilebilir ?

Senin dışındaki bir sistem tarafından doğrulanması ile edilir, ki bilimsel yöntemde bunu içerir. 

Güneş ile dünya arasında, 10 dünya kütlesinde bir gezegen hayal edebilirim. Ama arada kalan gezegenler onun çekiminden etkilenip, yörüngelerini saptırmıyorsa, demek ki bu gerçek değil, bir hayal olarak kalacaktır. Mesela, böyle, kabaca. 

Sitelerde Paylaş
On 04.02.2018 at 15:27, anibal yazdı:

Senin dışındaki bir sistem tarafından doğrulanması ile edilir, ki bilimsel yöntemde bunu içerir. 

Güneş ile dünya arasında, 10 dünya kütlesinde bir gezegen hayal edebilirim. Ama arada kalan gezegenler onun çekiminden etkilenip, yörüngelerini saptırmıyorsa, demek ki bu gerçek değil, bir hayal olarak kalacaktır. Mesela, böyle, kabaca. 

Iyi bir cevap.

Senin dışında bir sistem olduğuna nasıl karar verdin ? 

Sitelerde Paylaş
Just now, NotImportant said:

Iyi bir cevap.

Senin dışında bir sistem olduğuna nasıl karar verdin ? 

Farketmez. Yeter ki buna da senin dışında bir sistemle zemin hazırlamış, doğrulamış ol. 

Eğer, kendin dışında bir sistem bulamıyorsan, seninle iletişime geçebilecek falan, zaten boş tantana olur gerisi, tek sen varsın, bildiğin gibi takıl demek olur. 

Doğrulama mevzusu, sen ve diğerleri arasındaki ilişkinin mevzusudur. Ben, 4000 trilyon dolarım olduğuna inanıp, kendimce doğrulayabilirim. Bakkala gidip ekmek aldığımda, sana verdim işte 0 400 trilyondan birini ya derim, o da beni döver haliyle, doğru mu? İşte burada benim dolarlarım ve ne kadarını ona verip vermediğim, mesela kağıda basıl şey, bakkalın onu alıp bu budur demesi vs. sistemi ile doğrulanmış olacaktır. 

Tabi, gidip bir kuşa bakabilir, onun şakımasının senin şeyini doğruladığını iddia de edebilirsin. Ama bu gene, bakkalın seni dövüp, başında uçan kuşlar görmene sebep olmasıyla sonuçlanacaktır. Yani, dediğimiz gibi, senin dışında ve senin doğrulama kriterlerinden bağımsız bir sistemle doğrulaman gerekir her şeyi. O sistemin kabulleri, kriterler seninle aynı olabilir, bu da ikinizi bir sistem yapar en fazla, doğrulamanızı mutlak gene yapmaz. Ama konu sen ve öteki arasındaki konudan ibaret olduğu için, yani bakkalla aranızdaki mevzu, bu ötekileri enterese etmez. Yani, sen oradan bir kağıt koparıp, aha da bu 400 trilyon doların bir trilyon dolarıdır yazıp verirsen, bakkalda, üstünü sana verirse, olay bitmiştir. 

Tabi, yüzeysel bakamazsın bu mevzuya, senin ve karşı sistemin dorulama kriterlerini de doğrulayabilirsin, silsile halinde. 

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, anibal yazdı:

....

Bu yazı benim soruma cevap değil. Yada ben anlamadım. 

►Kendinden başka bir sistemin var olduğunu bulmak içinde kendinden başka bir sistemi kullanıyorsun. Yani A'nın varlığı için B'yi kullanıyorsun peki B'yi ne sağlıyor C mi ? Bu bir daire çizer.... ve en sonunda ki şeyin varlığını sağlayan şey (mesela Z) yine A olmak durumunda kalır. 

Bilimsel yöntem elbette bu yukarıdaki kurala uygun hareket edersek kolumuzu kaldırmak için bile sebep bulamayız. Ben sadece felsefe yapıyorum. Bir şeylere saçmalık demek biraz hadsizlik olur. 

Bilimsel dayanaklar kolaylıkla çürütülebilir. Tüm fizik kuralları havaya inşa edilmiştir durumda. 

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 hours ago, NotImportant said:

Bu yazı benim soruma cevap değil. Yada ben anlamadım. 

►Kendinden başka bir sistemin var olduğunu bulmak içinde kendinden başka bir sistemi kullanıyorsun. Yani A'nın varlığı için B'yi kullanıyorsun peki B'yi ne sağlıyor C mi ? Bu bir daire çizer.... ve en sonunda ki şeyin varlığını sağlayan şey (mesela Z) yine A olmak durumunda kalır. 

Bilimsel yöntem elbette bu yukarıdaki kurala uygun hareket edersek kolumuzu kaldırmak için bile sebep bulamayız. Ben sadece felsefe yapıyorum. Bir şeylere saçmalık demek biraz hadsizlik olur. 

Bilimsel dayanaklar kolaylıkla çürütülebilir. Tüm fizik kuralları havaya inşa edilmiştir durumda. 

Bunun önemi yok. O çember için doğru, o dönüp duran şeydir. 

Bilimsel yöntemde aslında en az anlaşılmış ama gayet basit bir şeydir. Bilgi bize nasıl geliyor? Duyu organlarımız ile. İşte der ki, bunu ölçülebilir kılın, sonra, herkesin, yani her bilgi kabul aracının ölçümle aynı sonucu bulduğuna emin olun. 

BU yorumu, yani izahı pek bilinmez bilimsel metodun. Ve evet, bilimsel metot, ölçülemeyen şeylere uygulanamaz. 

BU yöntemin faydası, dış sistem olarak bir ölçme sistemi, bir de ölçme girdisi olarak ayrık iki dış sistem sunmasıdır. Bir cetvel ve ölçüyü alan göz gibi mesela. İnce nüans, tek göz değil, bakan her gözün aynı ölçümü bulması, her cetvelin de aynı sonucu vermesidir. 

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Evvelâ bilinmesi gereken şey, Kâinâtın sonsuzluğudur,
Kâinât niçin sonsuzdur? Çünkü Kâinât Allah'ın açığa çıktığı yerdir.
Açığa çıkan sonsuz olunca açığa çıktığı mekânın da sonsuz olması gerekir.

Paralel evrenler derken, kastedilen paralel dünyâlardır ki, Elbette paralel Dünyâlar vardır. Her bir Dünyâda farklı târih ve kader çizgilerinde sayısız insanlar yaşar...
Paralel Dünyâlardan ayrı olarak, bu sonsuz Kâinatta farklı varlık tabanlarında yaratılmış gelişmiş canlılar da vardır. Burada farklı varlık tabanı derken âhiret vatanındaki farklı varlık tabanını kasdetmiyorum. Farklı varlık tabanı derken şunu kastediyorum; Dünyâmızdaki canlılar organik tabanlı, temelli canlılardır, ya'nî dünyâmız bir karbon bileşikleri dünyâsıdır. Dünyâda canlılık karbon temellidir. Bütün canlılar karbon türevlidir. Fakat Kâinâtta Altın türevli gümüş türevli birçok âlem ve gezegenler vardır. Karbon temelli biz insânların tenleri kömür gibi sert olmadığı gibi, Altın temelli o âlemin canlılarının da tenleri altın gibi sert değildir. 

Sonuç i'tibâriyle Kâinatta sayısız Dünyâlar ve sayısız insânlar ve bunların yanı sıra farklı varlık tabanlı gelişmiş mahlûkat vardır.

Âhiret hayâtı ise Çok üst düzey bir varlık platformudur. Hidrojen atamu (veyâ su) tabanlı veyâ temelli bir vatan olmaması daha mümkündür.
âhiret vatanı ile Dünyâ vatanı arasındaki boyut farkı, Rü'yâ ile Dünyâ arasındaki farktan fazladır.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Hurrican said:

Paralel evrenler derken, kastedilen paralel dünyâlardır ki, Elbette paralel Dünyâlar vardır. Her bir Dünyâda farklı târih ve kader çizgilerinde sayısız insanlar yaşar...
Paralel Dünyâlardan ayrı olarak, bu sonsuz Kâinatta farklı varlık tabanlarında yaratılmış gelişmiş canlılar da vardır. Burada farklı varlık tabanı derken âhiret vatanındaki farklı varlık tabanını kasdetmiyorum. Farklı varlık tabanı derken şunu kastediyorum; Dünyâmızdaki canlılar organik tabanlı, temelli canlılardır, ya'nî dünyâmız bir karbon bileşikleri dünyâsıdır. Dünyâda canlılık karbon temellidir. Bütün canlılar karbon türevlidir. Fakat Kâinâtta Altın türevli gümüş türevli birçok âlem ve gezegenler vardır. Karbon temelli biz insânların tenleri kömür gibi sert olmadığı gibi, Altın temelli o âlemin canlılarının da tenleri altın gibi sert değildir. 

Sonuç i'tibâriyle Kâinatta sayısız Dünyâlar ve sayısız insânlar ve bunların yanı sıra farklı varlık tabanlı gelişmiş mahlûkat vardır.

Âhiret hayâtı ise Çok üst düzey bir varlık platformudur. Hidrojen atamu (veyâ su) tabanlı veyâ temelli bir vatan olmaması daha mümkündür.
âhiret vatanı ile Dünyâ vatanı arasındaki boyut farkı, Rü'yâ ile Dünyâ arasındaki farktan fazladır.

Allah bedevinin tekinin kıçından uydurduğu bir martavaldır.

Ve bir martavlla ilgilenmez bilim.

Sende bedevi masalına kanıp kendini bir halt biliyor sana  bir nevi meczupsun, bilimsel olarak bu, bundan ibaret... 

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, Hurrican yazdı:

hayır merak ettim de soruyorum . bu paralel dünya inanışın ayet ve hadis kaynaklı mı?

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, FETİH yazdı:

hayır merak ettim de soruyorum . bu paralel dünya inanışın ayet ve hadis kaynaklı mı?

Elbette, Kur'ân ve hadîste işâretler var. Fakat, yine bir Kur'an olan, Kâinât kitabını okumayı bilirsen, ki ilk âyet "ikrâ" bunu öğretir. Bu okumayı bilen (ilm-i ledünn sâhibi) evliyâdan bu bilgileri alabilirsin. Onlar, Allah'ın izniyle, meselâ10 milyar ışık yılı uzaklıktaki gezegenlere bile  gidebilirler.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Hurrican yazdı:

Elbette, Kur'ân ve hadîste işâretler var. Fakat, yine bir Kur'an olan, Kâinât kitabını okumayı bilirsen, ki ilk âyet "ikrâ" bunu öğretir. Bu okumayı bilen (ilm-i ledünn sâhibi) evliyâdan bu bilgileri alabilirsin. Onlar, Allah'ın izniyle, meselâ10 milyar ışık yılı uzaklıktaki gezegenlere bile  gidebilirler.

gezegenlere evet de paralel dünya ne oluyor.

bu paralel dünyaların sakiinleri kimler?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...