Jump to content

nasıl ateist oldum

Recommended Posts

• İleti 190
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir saat önce, democrossian yazdı:

Hayır ben anlamıyorum ne oluyor yahu! Birdenbire ortaya çıkıp saydırmaya başlıyor. Ağzına geleni de söylüyor! Niye saydırıyor, neye kızıyor, öfkesini niye benden çıkarmaya çalışıyor hiç anlamıyorum! Sahi ne oluyor yahu? :huh:

Ben sizi anladım. Duygular, benlik gibi kavramlar insanın bilincinde oluşturduğu yanılsamalar olduğunu söylediniz. Bu konuda tamamen haklısınız.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, agresifagnostik yazdı:

Ben sizi anladım. Duygular, benlik gibi kavramlar insanın bilincinde oluşturduğu yanılsamalar olduğunu söylediniz. Bu konuda tamamen haklısınız.

Yani bu karmaşık anlaşılmayacak bir konu da değil. Ego kendini gerçek bir varlıkmış, yani böyle bedenin içinde bir ruhmuş gibi, hatta ileri giderek bedenden bağımsız olabilirmiş gibi algılar. Zaten ruh inancı tamamen egonun bu sanal varlık zannından kaynaklanmaktadır. Benlik hayata tutunmak için zihnimizde ürettiğimiz bir yanılsamadır. Bunda anlaşılmayacak bir şey olmaması lazım!

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Getaf yazdı:

Gördüklerimiz gerçek, ancak hissettiklerimiz birer yanılsama. Bizi biz yapan da bu hislerimiz! Yüklediğimiz anlamlar. Değerli ve gerekli; ama gerçekliği şüpheli!

Bizi biz yapan bütün o hislerimiz bir yanılsa mı o halde?  Hem bizi biz yapıyorlar hem de yanılsamadan ibaretler? O halde biz birer yanılsamayız?

Duygular her şeydir. Her şey... Yaşadığımız irili ufaklı her şeye verdiğimiz tepki, yalnız ve sadece duyguyla ifade olur. Hırsızlık neden evrensel bir suçtur mesela? Hak hukuk, adalet dediğimiz şeye nereden ulaştık? Neden biri bize kötü kötü baktığında tedirgin oluruz?

Biri bize ait bir şeyi çaldığı an sinirleniriz, bunu ona hak görmeyiz, öfke duyarız ve bu aklımızdan çıkmaz. 

Ya da haksızlığa uğramak dediğimiz kavram nedir? Duyguyla ortaya çıkmaz mı? İlk harekete geçen yönümüzdür duygular. Onları çeşitli şekillerde belirtir ve sonuca varırız, hak ve hukuk sonucuna varmak gibi. 

Felsefik "gerçek" tanımları yapmak bu basit gerçeği anlamanın önüne geçer. Gerçek nedir konusu hala konuşulur, hala birkaç tanımı vardır ve hiçbiri ortak tanım olarak sunulmamıştır. Felsefe pek çok konuda olduğu gibi bunda da yetersiz kalıyor.

Duygular yanılsamadır demek, insanı ve yarattığı medeniyeti de yanılsama olarak görmek demektir. İnsan vardır, gerçektir, duyguları da mekanik altyapısının en önemli ürünlerinden biridir. 

Ego'ya, sırf ölünce her şey bitiyor diye "geçici" demek ve öyle değerlendirmek, elbette idealizmden çıkamamış olmak demektir. "

"Dünya, insan geçici; yalan hepsi." Buna Tanrı'yı da ekleyince ateist falan olunmuyor kısacası. Kavramların içinde kaybolup kavga etmek dediğim de bu. Tanrı kavramsal olarak baktığımızda elbette yanılgıdır, olay ve olgu zemininde baktığımızda dibine dek gerçektir. 

Bunları çorba yaparsak "ben yanılgıdır" der, kendimizi ve varlığımızı reddetme noktasına kadar varırız. Düştüğünüz tuzak bu.

Tanrı'nın pek öyle konuşulup anlaşılacak bir yanı yok. Saçma sapan bir inanış. "Tanrı yoktur" diyebilmek için duyguları, ben'i, kendimizi  "yok" etmeye lüzum yok. Bir ateistin Tanrı saçmalığıyla bu kadar uğraşması pek akıllı işi değil. Orada sorun var demektir. 

İnsanların ölümü bu kadar düşünmesi ve yok olmak istememesi durumunu tartışırken "duygular da benlik de birer yanılsama olduğu için biz zaten yokuz" noktasına gelinmiş burada.

Valla ben varım, dipdiri capcanlıyım, dibine dek gerçeğim, duygu ve düşüncelerimle bir bütünüm, Tanrı falan beni hiç ilgilendirmiyor, varlığımı da yok olacak olduğum gerçeğini de onunla açıklamıyorum.

Binlerce yıl evvel yaratılmış saçma sapan kavramların esiri olmam kısacası. 

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, agresifagnostik yazdı:

Siz bence olayı çok farklı yerlere çekmişsiniz. Bir kadın olduğunuz için dıyguların geçici olduğunu ve sadece bu dünya için var olduğunu anlayamamışsınız. Bir yanılssma evet, insanlar duygularına anlamlar yüklerler. Bu kadar basit.

Sen önce şu dinden iyice bir çık, dünyayı ve canlıyı maddi temelde açıklayıp anla, ondan sonra benim yazdıklarımı kadın olmama yor. 

Biz zaten bu dünya için varız, bu dünyada ortaya çıktık, burada yaşıyoruz. Doğuyoruz, yaşıyoruz ve ölüyoruz. Basit olan yalnızca bu.

Başka bir dünyadan söz ettiğimi mi gördün ki böyle saçmaladın? 

"Başka bir dünya olmadığı ve bizim duygularımız da bu dünyada geçerli olduğu için yanılsamadır"

Dediğin bu.

Evet, sen evvela bir dinden iyice çık, başka bir dünya olmadığı gerçeğini iyice bir hazmet, sonra beni yanlışla.

Sitelerde Paylaş

Örneğin para da sanal bir şeydir. Paranın maddi bir cisim olması durumu değiştirmez ki? Paranın satın alma gücü tamamen bir kabul ve sanal gerçekliktir. Bu kabul yoksa para boyalı kağıt parçasıdır.

Zaten bilişim teknolojisi sayesinde parayı hiç elimize almadan yüzünü görmeden alıp veriyoruz. Para ekrana çıkan bir rakamdan ibaret kalıyor. Paranın sanal bir değer olduğunu böylece daha iyi kavrıyoruz. 

Şunda anlaşılmayacak bir şey görsem de haaa şurası anlaşılmadı galiba diye bir tahminde bulunsam! Hayır gerçekten ne oluyor yahu? Bomba birden bire niye patladı? İnsan gibi düzgün, laf saydırmadan döktürmeden bir şey söylese de insan gibi konuşsak, o da yok! Birden bire patlıyor! Ne oluyor anlamadım ki! :huh:

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, agresifagnostik yazdı:

Benlik bilinçte falan oluşmaz. Bilinç milinç çook sonra ortaya çıktı, daha yeni o.

"Ben" için bilince ihtiyaç bile yok. 

Sitelerde Paylaş

Bence bu insanlarin sorunu dunyayi oldugu gibi gorememek, insani bir insan gibi dusunememek/anlayamamak.

Beyinleri din virusu kapti ve dusunceleri bunun uzerinde sekillendi, daha sonradan "din" denen seyi silince tum yapi da silindi saniyorlar. Aslinda bu insanlar hala dindar beyinleri ile yasiyorlar ama farkinda degiller.

Sitelerde Paylaş

Yahu hiç lafa "zırva" diye girilir mi be! İnsan olan insan gibi konuşur! Burada herif eşşeğe bindi göğe uçtu filan diye masal anlatsak da öyle zırva diye lafa girse tamam anlayacağız da! :D İnsanlık da mı öldü be! Hayır şurada insan gibi konuşurken birden ortaya bir sinirli agresif niye atlayıp ortalığı germek için yırtınıyor anlamadım ki?

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, agresifagnostik yazdı:

Neden onu korumaya çalışıyorsun anlamıyorum? Kendini savunamıyor mu o? Burada kavgayı başlatan o kişi gibi.

Hani kavga? Ben bir iletiyi alıntılayıp "zırva" dedim ve birkaç soru sordum. Sonra Getaf'ın iletisine gayet güzel yanıt verdim, açıklama yaptım.

İletisine zırva dediğim ve sorular sorduğum adamsa yanıt vermek veya "Niye zırvaymış? Madem zırva, doğrusunu sen açıkla da görelim madem" demek yerine abuk sabuk saldırılara geçti, ben de hakettiği yanıtları çekinmeden verdim.

Sonra sen geldin ve kendi zırvanı döşedin, o zırvaları kabul etmememi de kadın oluşuma yordun. "Duygular yanılsama değildir" deme nedenim kadın oluşummuş mesela. Kadınlar duygusal olurmuş çünkü... Bak bak bak, İslami zırvalara bak...

17 yaşında veletsin, kalkmış benim bilime sırtını dayamış düşüncelerimi "Aman yea, kadınlar duygusaldır, duyguların bu dünya için olduğunu, yani geçici olduğunu kabul etmek istemiyor" diyerek yıkmaya kalkıyorsun. Kaç kadın tanıdın, kadının ne olduğunu ne ara bu kadar iyi öğrendin çocuğum sen? 8 yıl din eğitimi almışsın, sonra ne olduysa dinden çıkmışsın diye dünyayı, insanı çözdün mü sanıyorsun? 

Ya sen daha duyguların bilinçte oluştuğunu falan sanıyorsun, sonra da sana verilen doğru düzgün yanıtları görmezden gelip "Ama kavgayı o başlattı önce" diye zırlayarak bilgisizliğinin, zırvalarının üstünü örtmeye kalkıyorsun.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, democrossian yazdı:

Yahu hiç lafa "zırva" diye girilir mi be! İnsan olan insan gibi konuşur! Burada herif eşşeğe bindi göğe uçtu filan diye masal anlatsak da öyle zırva diye lafa girse tamam anlayacağız da! :D İnsanlık da mı öldü be! Hayır şurada insan gibi konuşurken birden ortaya bir sinirli agresif niye atlayıp ortalığı germek için yırtınıyor anlamadım ki?

Terbiyesizliğin lüzumu yok. Edebinle konuş. Hakaret etmek veya aşağılamak istemeni anlarım, sabahtan beri zaten onu yapıyor ve cevabını da alıyorsun ama terbiyesizlik başka bir şey. Bu kenar mahalle jargonunu kendin gibilerle konuşurken kullan.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Klonopin yazdı:

Korumak gibi bir amacim yok.

Gelelim sanaaaa… :D Sözlerin son derece etkisiz kalıyor. Hiç bana hitap etmiyor. Bu insanlar dediklerin kimler hiç bir fikrim yok. Sahi sen neden, kimlerden bahsediyorsun kuzum? :lol:

Peki sen ortalığı germek amacında olmasan gayet insanca sürmekte olan bir sohbete "zırva"!!! diyerek dalar mısın? Anlamamışsam bir de sen dene bakalım anlatmayı, sonuçta burası bir forum. Neyi anlamamışım anlatabilecek misin acaba? Hiç sanmıyorum. :D Hadi sen yanıt ver bakalım, ben herifin eşşeğe binip göğe uçtuğunu anlatıyor olsam tamam zırva diye lafa girmeye hakkı olur da, ego sanaldır diye bir sohbete zırva diye dalmak neyin nesi? Açıkla da biz de cahil kalmayalım! :lol:

Sitelerde Paylaş
12 dakika önce, democrossian yazdı:

Gelelim sanaaaa… :D Sözlerin son derece etkisiz kalıyor. Hiç bana hitap etmiyor. Bu insanlar dediklerin kimler hiç bir fikrim yok. Sahi sen neden, kimlerden bahsediyorsun kuzum? :lol:

Peki sen ortalığı germek amacında olmasan gayet insanca sürmekte olan bir sohbete "zırva"!!! diyerek dalar mısın? Anlamamışsam bir de sen dene bakalım anlatmayı, sonuçta burası bir forum. Neyi anlamamışım anlatabilecek misin acaba? Hiç sanmıyorum. :D Hadi sen yanıt ver bakalım, ben herifin eşşeğe binip göğe uçtuğunu anlatıyor olsam tamam zırva diye lafa girmeye hakkı olur da, ego sanaldır diye bir sohbete zırva diye dalmak neyin nesi? Açıkla da biz de cahil kalmayalım! :lol:

Zırvalamışsın, ben de girmiş ve "zırva" demişim, ardından sana birtakım sorular sormuşum. Çok ağırına gitti madem, onları yanıtlasaydın da zırva olmadıklarını gösterseydin?

Ezik adam, onu yapmak yerine ne diye sayıklayıp kaypakça yazık duruyorsun? 

Neyin zırva olup olmadığının ölçüsü sende değil. Yani bir adamın eşeğe binip göğe uçtuğunu söyleseydin zırva demeye hakkım oluyor sana göre, ama "ateizm egoyu da Tanrı'yı da reddeder, ego yanılsamadır" demeye hakkım olmuyor...

Demek ki mesele iletine "zırva" diye yanıt vermem değil, yazdığın zırvaya "zırva" demem sorun...

Biliyorum, sana küfretsem bu kadar canın yanmazdı, bu kadar ağır gelmezdi... Düşüncelerin zırva. Ben ne yapayım... Neden zırva olduklarını da uzun uzun açıkladım.

Zırva değillerse açıklarsın, benim yazdıklarımı da çürütür oturtursun beni.

Ama yok... Bolca kaypakça dedikodu...

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, Klonopin yazdı:

democrossian,

Turk Ateist ortaligi germek icin filan yirtinmiyor. Onu anlamamissin. Onun boyle kaygilari oldugunu hiiiic sanmiyorum.

Seni, bir daha benim adıma açıklama yapmaman konusunda uyarmıştım. Konu hakkında kendi fikirlerin varsa yazar, onu tartışırsın.

Benim adıma konuşma, açıklama yapma. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...