Jump to content

Diyanetten fetva ''sol elle şeytanlar yemek yer'

Recommended Posts

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun, “Sol elle yemek yemekte bir sakınca var mıdır?” sorusuna verdiği yanıt, Diyanet’in internet sitesinde yer alıyor. Diyabet bu soruya şu cevabı verdi:

"ANNE VE BABALARIN ÖĞRETMELERİ GEREKİR"

“Yeme-içmeyle ilgili genel ilkeleri belirleyen Hz. Peygamber (s.a.s.), sol elle yeme-içmeyi hoş karşılamamıştır. Nitekim o, bu konu üzerinde önemle durmuş; şeytanların sol elle yiyip içtiklerini haber vererek ümmetini uyarmış ve çocuklara sağ elle yemek yemeyi öğretmiştir.

Hz. Peygamber'in sağ elle yeme ve içme konusundaki tavsiye ve irşadlarına uymak her müslümanın vazifesidir. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarına diğer yemek adabıyla birlikte sağ elle yeme ve içmeyi de öğretmeleri gerekir. Fizikî bir engel sebebiyle sağ eliyle yiyemeyen kimselerin sol elle yeme içmesinde ise bir sakınca yoktur.”

http://www.mynet.com/haber/guncel/diyanetten-olay-yaratacak-yeni-fetva-sol-elle-seytanlar-yemek-yer-3669222-1

Sitelerde Paylaş

Bu Diyanet´in yaptığı ne menem bir gerizekalılıktır, anlașılır gibi değil.

Kime ne yahu, kime ne, milletin hangi eliyle yiyip içtiği.

Böyle dandik açıklamalar yapmak için mi, yıllık bütçenin önemli bir payı bunlara ayrılıyor ?

Solakların da fiziki bir engele  girip girmedigini de bu zatlara bir sormak lazım.

Ben solağım, her iki elimle de yiyebiliyorum. Ancak sol elimle yerken daha zevkle yiyorum, iyi mi !

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, İlluminatus yazdı:

şeytanların sol elle yiyip içtiklerini haber vererek ümmetini uyarmış 

Diyelim ki gerçekten şeytan var;

Bu şeytan nasıl yemek yiyebiliyor?

Şeytana yemeği kim nerede hazırlıyor? 

Yemek için malzemeleri nereden alıyor ve karşılığında para yerine geçebilecek ne ödeniyor ve para gibi birşey ise bunu kim nerede nasıl üretiyor? 

Sol eliyle yemeğini yedikten sonra bulaşıkları kim topluyor? 

Bu bulaşıklar nerede yıkanıyor? 

Hatta şeytana hazırlanan yemeğin malzemeleri nerede muhafaza ediliyor?

Hadi tamam her şeye rağmen yemek yediğini kabul edelim hem de sol eliyle yiyor olsun ve şeytan sol eliyle yiyor diye tamam biz de sol elimizle yemeyelim. Ama bu şeytanın tek faaliyeti sol eliyle yemek yemek mi? Yani “sol eliyle yemek yediğini” söylediklerinde insana benzer bir yapı canlanıyor gözümde. O halde bu şeytan aynı zamanda “yürüyor” olmalı. Peki o zaman şeytan yürüyor ise biz yürümeyecek miyiz? 

Nasıl ki Kuran’ın tanrısı gözümüzde insana benzer canlanıyorsa şeytan da öyle canlanıyor. Ve bana göre Kuran’ın uydurma olduğunu bir daha kanıtlamış oluyorlar.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, sistematik yazdı:

Diyelim ki gerçekten şeytan var;

Bu şeytan nasıl yemek yiyebiliyor?

Şeytana yemeği kim nerede hazırlıyor? 

Yemek için malzemeleri nereden alıyor ve karşılığında para yerine geçebilecek ne ödeniyor ve para gibi birşey ise bunu kim nerede nasıl üretiyor? 

Sol eliyle yemeğini yedikten sonra bulaşıkları kim topluyor? 

Bu bulaşıklar nerede yıkanıyor? 

Hatta şeytana hazırlanan yemeğin malzemeleri nerede muhafaza ediliyor?

Hadi tamam her şeye rağmen yemek yediğini kabul edelim hem de sol eliyle yiyor olsun ve şeytan sol eliyle yiyor diye tamam biz de sol elimizle yemeyelim. Ama bu şeytanın tek faaliyeti sol eliyle yemek yemek mi? Yani “sol eliyle yemek yediğini” söylediklerinde insana benzer bir yapı canlanıyor gözümde. O halde bu şeytan aynı zamanda “yürüyor” olmalı. Peki o zaman şeytan yürüyor ise biz yürümeyecek miyiz? 

Nasıl ki Kuran’ın tanrısı gözümüzde insana benzer canlanıyorsa şeytan da öyle canlanıyor. Ve bana göre Kuran’ın uydurma olduğunu bir daha kanıtlamış oluyorlar.

onu geçelim sağ kolu olmayan engelliler nasıl yemek yiyecek

Sitelerde Paylaş

Lan ben de çok şeytanım galiba diye şüpheleniyordum! Doğruymuş!

Yazık yaaaa, naapsınlar! Açıyorlar bakıyorlar Muhammed böyle dedi yazıyor! E boru değil! Yerler gökler yüzü suyu hürmetine (ne demekse) yaratılmış Muhammed! Maça sıkıyor tabii! Yemiyor! Bir düşünüyor ülen yerler gökler herifin yüzü suyu hürmetine... Vaaay beee! Maça sıkmayıp ne yapsın! Olmaz öyle demeye nah şu kadar maça lazım! O da olmayınca! Yapacak bişiy yok! Şeytan lan sol eliyle yiyen! :0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş

Koskoca yaratıcı böyle saçma sapan salak şeylerle uğraşmasıda saçma,gerçi ahzap 53'de Muhonun evine gelmeyin rahatsız etmeyin diyen allahtan bu beklenir.Allah efendi Muhonun cinselliğini ve özel yaşantısını düşünüyor.:0_80cbc_37a71a73_L:

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, İlluminatus yazdı:

onu geçelim sağ kolu olmayan engelliler nasıl yemek yiyecek

Onun için sakıncası yok diyor ama buna kim nasıl karar veriyor. Yemek için hangi elini kullandığının ne önemi olabilir. Bu hafta yine diyanetle ilgili bir habere denk geldim. Galiba araştırma yapmışlar, halkın yaklaşık % 60’ı Kuran okumayı bilmiyor diye bir sonuç çıkarmışlar. Anladığım kadarıyla Arapçasını kastediyor. Çıkıp demiyor ki halkın müslüman kısmının büyük çoğunluğu Kuran’ın Türkçesini okumuyor. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sistematik yazdı:

Onun için sakıncası yok diyor ama buna kim nasıl karar veriyor. Yemek için hangi elini kullandığının ne önemi olabilir. Bu hafta yine diyanetle ilgili bir habere denk geldim. Galiba araştırma yapmışlar, halkın yaklaşık % 60’ı Kuran okumayı bilmiyor diye bir sonuç çıkarmışlar. Anladığım kadarıyla Arapçasını kastediyor. Çıkıp demiyor ki halkın müslüman kısmının büyük çoğunluğu Kuran’ın Türkçesini okumuyor. 

Nasıl sakıncası yok diyorlar?

Kendisi söylüyor şeytan sol elle yer diye yazıda muhammedde uyarmış sol ile yemeyin diye muhammede göre hareket ediyorlarsa engelliler içinde geçerli oluyor çünki direk genellemiş hikayeye göre o sebepten diyanetin fiziki engel şartı geçersiz olmazmı?

Ben okuyup o sonuca vardım o sebepten şartı görmezden geldim ve tekrar sordum hikayeyi komple paylaşsalar sorum kalmaz

tarihinde İlluminatus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, İlluminatus yazdı:

Nasıl sakıncası yok diyorlar?

Kendisi söylüyor şeytan sol elle yer diye yazıda muhammedde uyarmış sol ile yemeyin diye muhammede göre hareket ediyorlarsa engelliler içinde geçerli oluyor çünki direk genellemiş hikayeye göre o sebepten diyanetin fiziki engel şartı geçersiz olmazmı?

Ben okuyup o sonuca vardım o sebepten şartı görmezden geldim ve tekrar sordum hikayeyi komple paylaşsalar sorum kalmaz

Her türlü saçmalık bu fetva. Sol el ile yemek yemenin ne sakıncası olabilir? Ve bu konu altına ilk yazdığım iletide belirttim, şeytana yemeği kim nerede nasıl hazırlıyor, yiyecekler nereden alınıyor nerede muhafaza ediliyor? 

Hiçbir yararlı amacı olmayan, insanları sınırlayan, yasak içeren ve gereksiz bulduğum bir açıklama. 

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sistematik yazdı:

Her türlü saçmalık bu fetva. Sol el ile yemek yemenin ne sakıncası olabilir? Ve bu konu altına ilk yazdığım iletide belirttim, şeytana yemeği kim nerede nasıl hazırlıyor, yiyecekler nereden alınıyor nerede muhafaza ediliyor? 

Hiçbir yararlı amacı olmayan, insanları sınırlayan, yasak içeren ve gereksiz bulduğum bir açıklama. 

Ve bu kurum milyarlar alıyor insaf be bari o paranın çeyreğini universitelere fen liselerine aktarsalar zırhlı mercedes vereceklerine arge sağlasınlar inanın potansiyeli iyi olan bir sürü genç var hepsini yurtdışı kapıyor

tarihinde İlluminatus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, İlluminatus yazdı:

Ve bu kurum milyarlar alıyor insaf be bari o paranın çeyreğini universitelere fen liselerine aktarsalar zırhlı mercedes vereceklerine arge sağlasınlar inanın potansiyeli iyi olan bir sürü genç var hepsini yurtdışı kapıyor

Hocam keşke dediğiniz gibi olsa maalesef imam hatip ortaokulları ve liseleri fen liselerinden çok fazla,bu hükümet döneminde liyakata önem verilmiyor,sadece torpil adam kayırma hükümet döneminde iyice fazla oldu.Arge,yazılım,sanayiye keşke önem verseler ama zırhlı arabalara ve diyanete oldukça fazla bütçe veriyorlar.Gerçi dinci hükümet başta olduğu zaman böyle oluyor.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, İlluminatus yazdı:

Ve bu kurum milyarlar alıyor insaf be bari o paranın çeyreğini universitelere fen liselerine aktarsalar zırhlı nercedes vereceklerine arge sağlasınlar inanın potansiyeli iyi olan bir sürü genç var hepsini yurtdışı kapıyor

Bu konular Osmanlı Devletinin yıkılma sürecini aklıma getiriyor; 

1.Sınırları çok genişleyen devletin uzak eyaletleri denetlemede büyük güçlük çekmesi.

2.İlk olarak 1535’te Fransa’ya tanınan ticari ayrıcalıklar (kapitülasyonlar) daha sonra bütün devletlere de tanınmıştır. Bunun sonucunda yabancı mallar çok az gümrükle Osmanlı ülkesine girmeye başlamıştır. Ayrıca azınlıklar askere alınmadıkları ve Osmanlı ekonomisi de onların elinde olduğundan Osmanlı Ülkesi Avrupalıların serbestçe ticaret yaptıkları açık bir pazar durumuna geçmiştir. 

3.Uzun süren savaşlar ve halkın üzerindeki yüksek vergi yükü ve buna karşılık devlet harcamalarının artması 

4.Yeniçeri ocağında meydana gelen bozulmalar ve Avrupa’daki askeri gelişmelere ayak uydurulmaması

5.Avrupa’da yaşanan Rönesans(kültür ve sanat alanında yenileşme) ve reform(dinde meydana gelen bozulmaları önleme ve hurafeleri kaldırma) hareketlerinden olumsuz yönde etkilenilmesi ve olumlu yönlerine ayak uydurulamaması. 

6.Devlet kurumlarında ve idareciler arasında rüşvetin ve iltimasın yaygınlaşması 

7.Taht ve makam mücadeleleri, şahsî çıkarcılık ve bencillik 

8.Liyakatli insanların yanlış intibalar ve bencillik ve çıkarcı ihtiraslarla engellenmeye çalışılması 

9.Padişah ve devlet adamlarının otoritesinin ve kontrolünün zayıflaması 

10.Üstlerine yaranmaların, yaltaklanmaların artması, fesatçılık, fırsatçılık, sinsîlik ve entrikaların çoğalması, dolayısıyla Türklerin ve Müslümanların birbirleri arasında güvensizliğin ve hatta endişelerin oluşması 

11.Üç kıta üzerinde değişik din, mezhep ve milletlerden oluşması 

12.Dar bir dünya görüşünün ve zihniyetin oluşması, kişiler üzerinde aşırı taassup. 

13.Bilim ve teknik alandaki geriliğin ve batılılaşamamanın toplumun diğer katmanlarını olumsuz yönde etkilemesi 

14.Türk Töresi’nden uzaklaşma, kültürel yabancılaşma 

15.Osmanlı Devleti’ni kurtarma çabalarının isabetsizliği ve başarısızlığı. 

16.Can, mal, namus emniyeti endişesi. 

17.Aile ve devlet yapısının zayıflaması ve bozulması. 

18.Bilgi, teknoloji ve medenî muasır anlayışın ülkeye aktarılamaması, becerilememesi ve bunun yerini kapatmak için şekilcilik ve görüntünün önem kazanması ve bunda ısrarın getirdiği cepheleşmeler.

https://www.ebilge.com/13419/Osmanli_devletin_yikilis_nedenleri_nelerdir.html

Sitelerde Paylaş

inanan biri peygamberi içselleştirmiş ve yüceltmiştir kalbinde. böyle şeylerde içselle bağlantı sağlar ve bağı güçlendirir. illa mantık arıyorsanız mantığı budur.

Ben o kadar alışmışım ki hala otomatikman sol elle yiyip içmiyorum.. sevdiğim bir sünnetti...

bir zamanlar müslümandık:)

Sitelerde Paylaş
On ‎6‎.‎2‎.‎2018 at 22:07, Burakey yazdı:

bir zamanlar müslümandık

Biz de... :D Ama şimdi banyoda yanlışlıkla gusülden sayılır aptesli gezerim diye ağzımı çalkalamıyorum. Çıktıktan sonra dişlerimi fırçalıyorum ki yanlışlıkla gusül almış filan olmayayım! Neme lazım aptesli yere basarım, yer öbür dünyada şahitlik eder bu bana aptesli ayakla bastı der, cenneti boylarım!

Hapı yuttuk o zaman. Bir sürü bir kucak sakallı işitçi mişitçi, hepsi şehit olup olup doluşmuş oraya... Kabus!!! Gözüne bir huri kestirsen çıkar gelir şehitim lan ben şehit anladın mı şehit diye trip yapar! Çakacaksın ağzına sakalından yakalayıp, hurinin yanında olmaz! :lol:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...