Jump to content

Şeytan da Tanrı’dır.

Recommended Posts

Monoteizm’in çözemediği tek problem kötülük problemidir..

Monoteizm,Tanrı’nın hem iyi hem de kötü olabileceğini açıklayamaz,buna argümanları yetmez,açıklayamaz,çelişkiye düşerler.

İyilik ve kötülüğü aynı vücutta bulunduran bir tanrı insanlara cazip gelmez,inandırıcı olmaz.

Kötülüğü açıklamak için başka bir güç olmalıdır.

İradesi olan,karar verebilen,başkasından etkilenmeyen,insanlara hükmedebilen,yaratıcı bir güç,bu özelliklerin hepsi şeytan’da mevcuttur.

Evet şeytan da bir Tanrı’dır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 145
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şeytanın tanrı olması durumu da güç dengeleri düşünüldüğünde çıkmazda.

Eğer şeytan tanrıysa ve iyi tanrıdan zayıfsa, iyi tanrı onu kesin olarak durdurmuyorsa iyi tanrı şeytan kadar veya ondan daha kötü olmalıdır.

Eğer şeytan tanrıysa ve iyi tanrı gücündeyse kötü bir şey yaptığınızda sizi tanrının gazabından koruyabilir.

Eğer şeytan tanrıysa ve iyi tanrıdan güçlüyse bu sefer şeytanı dinlemek yararımıza.

tarihinde hartemes tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

3 dakika önce, hartemes yazdı:

Şeytanın tanrı olması durumu da çıkmazda.

Eğer şeytan tanrıdan zayıfsa ve tanrı onu kesin olarak durdurmuyorsa tanrı şeytan kadar veya ondan daha kötü olmalıdır.

Eğer şeytan tanrı gücündeyse kötü bir şey yaptığınızda sizi tanrının gazabından koruyabilir.

Eğer şeytan tanrıdan güçlüyse bu sefer şeytanı dinlemek yararımıza.

Herşey insan beyninin ürünü..

Şeytan varsa Allah olmak,Allah varsa şeytan olmak zorunda..

Anlattığın çelişkiler ise her ikisinin de hayali olmasından kaynaklanmakta .

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Ornias yazdı:

Herşey insan beyninin ürünü..

Şeytan varsa Allah olmak,Allah varsa şeytan olmak zorunda..

Anlattığın çelişkiler ise her ikisinin de hayali olmasından kaynaklanmakta .

Kısaca formüle edersek ((Tanrı and Şeytan) or Tanrı) = Ø

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, DeepBlue yazdı:

Şeytan Yaratıktır. Yaratılmıştır.Acizdir,ölümlüdür.

Var mı ki ölsün?...

Mecazdır, insanın nefsidir büyük ihtimalle, ya da kötü bildiğimiz şeylerin ifade biçiminin varlıksal adıdır, aksi takdirde yoldan çıkarması için insana musallat edilmesi bile çelişkili yorumlara yol açacaktır ki, zaten fazlasıyla açmıştır...

Sitelerde Paylaş

Hristiyanlıkta şeytan tanrıya bir "karşı güç" tür. 

İslam da ise şeytan tanrının "memurudur". Ve bu yüzden şeytan yaptıklarından sorumlu tutulamaz çünkü şeytan sadece kendisine verilen görevi yapmaktadır.

İslam tanrısının Kuranda şeytana hakaretler yağdırması ve lanetlemesi saçmalıktan başka bir şey değildir.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca dikkat ederseniz Kuranda Adem yaratılmadan önce melekler tanrılarını uyarır. Bir insan yaratıp yeryüzüne bozgunculuk mu getireceksin derler.

Amma

Daha İblis tanrısına baş kaldırmamış, Ademi kandırmamış ve cennetten kovulmamıştır. Şeytan olmamıştır, hâlâ bir melektir.

Demek ki kötülükler şeytandan önce de varmış. Kötülüklerden şeytan sorumlu değilmiş!

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, poiuz yazdı:

Ayrıca dikkat ederseniz Kuranda Adem yaratılmadan önce melekler tanrılarını uyarır. Bir insan yaratıp yeryüzüne bozgunculuk mu getireceksin derler.

Amma

Daha İblis tanrısına baş kaldırmamış, Ademi kandırmamış ve cennetten kovulmamıştır. Şeytan olmamıştır, hâlâ bir melektir.

Demek ki kötülükler şeytandan önce de varmış. Kötülüklerden şeytan sorumlu değilmiş!

Hocam aynen öyle şu ayet dediğinizi onaylıyor.

Bakara 30:Diyanet İşleri Meali (Yeni)

Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, ALIENRIPLEY yazdı:

Şeytan Yaratıktır. Yaratılmıştır.Acizdir,ölümlüdür.

Var mı ki ölsün?...

Mecazdır, insanın nefsidir büyük ihtimalle, ya da kötü bildiğimiz şeylerin ifade biçiminin varlıksal adıdır, aksi takdirde yoldan çıkarması için insana musallat edilmesi bile çelişkili yorumlara yol açacaktır ki, zaten fazlasıyla açmıştır...

Offff... Şeytanin nefsi yok sanki. Tüm kötülüklerin kaynağı nefstir zaten.tanrı değil.tanrı şere ortak olmaz.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, poiuz yazdı:

Amma

İşin daha da garibi, insanın yaratılışına karşı çıkarak "Biz seni Hamd ile tesbih ve takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek halife mi yaratacaksın? " diyen melekler, hiç yaratılmamış insanı tanımlarken, içlerinde bulunan İblis'i fark edememişler.

:)

Varlıklı-kudretli Arap tüccarları sık sık Suriye ve İran'a gider ticâret yaparlardı. Bu esnâda gittikleri yerlerin halkının kültürü ile ilgili olarak da bilgi sahibi olurlardı. Muhammed'in "Bana vahyolunuyor" dediği hususlar için "Eskilerin Masalları" diyenler işte bunlardı. 

“Duyduk, istesek biz de bunun benzerini elbette söyleriz. Bu, eskilerin masallarından başka bir şey değildir” (Enfâl 31)

Muhammed, 1400 yıl öncesinin Arap'ını kandıramamışken, şimdinin anlı-şanlı ilâhiyat prof.ları "Eskilerin Masalları"ndan "mantık" üretmeye çabalıyor.

tarihinde Vefik Sâmi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu Doğmalar İlk ve Ortaçağlarda hazırlanmışlardır.Şeytan Çatal dilli Yılan Çift başlı kılıçlar(Torada İsrail askerlerinin kılıçları çift başlıdır,Alinin Zülfikarıda çift başlıdır)Ama o çağlara ait çift başlı kılıç yoktur.Yetmiş iki millet yetmiş iki dil .Hep bunlar Düşüncedeki çift taraflılığı yani bir açıdanda Tereddütü anlatır.Tereddüt ise insandaki fiziki gücü nötürler! Dolayısıyla o devirlerin en geçerli işi olan silahşörlüğü aklınız yüzünüzden yapamazsınız!Yani aklınız sizin şeytanınız olur.Ama bu aklın birde faydası vardır.Diyaletik yapar İnce eler sık düşünürsünüz,Devamlı gözlem ve Deney yaparsınızki bu sayedede Gerçek bilgiye erişirsiniz.Ortaya bunlardan İlim çıkar.Bunada Arap sofileri Ali ve Züfikarı ,Ali İmin kapısıdır.demişlerdir.Muhammed miraçta Rab olarak Aliyi görür.Yani Çift yönlü düşünce size zarar verdiğinde Şeytan! Size Bilgi verip sizi Başarıya ulaştırdığındada Sizin Rabbinizdir:)Yani Allahla Şeytan ikiz kardeştir diyebiliriz

tarihinde Antonius tarafından düzenlendi
eksiklik var
Sitelerde Paylaş

Madem allah şeytanın kendisine ihanet edeceğini daha önceden biliyordu onu neden yarattı.Melekler bile allahı uyarırken allah neden bunu bilerek şeytanı yarattı.Bunu hiç bir müslüman mantıklı olarak cevaplayamazlar.

Sitelerde Paylaş
48 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Offff... Şeytanin nefsi yok sanki. Tüm kötülüklerin kaynağı nefstir zaten.tanrı değil.tanrı şere ortak olmaz.

Tanrı şerre ortak olmaz ????
6 iman ilkesinden birini inkâr ediyorsunuz !
hayrihî ve şerrihi mina'llâhi teâlâ
Bırakın ortak olmayı, aslında kurucu ortak ve tek sahiptir. 

Sitelerde Paylaş
30 dakika önce, adeist yazdı:

Tanrı şerre ortak olmaz ????
6 iman ilkesinden birini inkâr ediyorsunuz !
hayrihî ve şerrihi mina'llâhi teâlâ
Bırakın ortak olmayı, aslında kurucu ortak ve tek sahiptir. 

Güldüm. Bu kadar cahillikte çok fazla. Evet. Allah şere ortak olmaz. Sen istedin diye sana yapabilme kabiliyeti verir. Dolayısı ile şer bu yönü ile Allah'tandır. Sanki Allah dilemese nefsinin kirli emellerini gerçekleştirmek için adım atabileceksin. Işte sende O ayeti anlıyabilecek kapasite yok.

Bak alttaki ayet ile senin yazdığını bir arada düşün.Buna kafan basarsa tabi.Almış bir ayeti "öltö ömön ölkösöndön börönö öhlöl ödöyörsönöz" de.Sende kıtlık varsa ben ne yapayım.

Nisa79- Sana gelen iyilik Allah'tandır. Başına gelen kötülük ise nefsindendir. Seni insanlara elçi gönderdik; şahit olarak da Allah yeter.

Sen O fındık kadar beynini çok zorloma bu işlere. Seni aşar. Sen kim bunu anlamak kim.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Güldüm. Bu kadar cahillikte çok fazla. Evet. Allah şere ortak olmaz. Sen istedin diye sana yapabilme kabiliyeti verir. Dolayısı ile şer bu yönü ile Allah'tandır. Sanki Allah dilemese nefsinin kirli emellerini gerçekleştirmek için adım atabileceksin. Işte sende O ayeti anlıyabilecek kapasite yok.

Bak alttaki ayet ile senin yazdığını bir arada düşün.Buna kafan basarsa tabi.Almış bir ayeti "öltö ömön ölkösöndön börönö öhlöl ödöyörsönöz" de.Sende kıtlık varsa ben ne yapayım.

Nisa79- Sana gelen iyilik Allah'tandır. Başına gelen kötülük ise nefsindendir. Seni insanlara elçi gönderdik; şahit olarak da Allah yeter.

Sen O fındık kadar beynini çok zorloma bu işlere. Seni aşar. Sen kim bunu anlamak kim.

Adam gibi verilmiş cevaba adam gibi karşılık verin. 
Hayır da şer de Allahtandır. İnkar mı ediyorsunuz alame-i cihan efendi.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, DeepBlue yazdı:

Nefsi Mülhime,  Mutmaine, Razıyetül Mardiyye ve Nefsi Safiye ne o zaman?

Sitelerde Paylaş

Nerede olursanız olun, sağlam ve tahkim edilmiş kaleler içinde bulunsanız bile ölüm size ulaşacaktır. Onlara bir iyilik gelirse, “Bu, Allah’tandır” derler. Onlara bir kötülük gelirse, “Bu, senin yüzündendir” derler. (Ey Muhammed!) De ki: “Hepsi Allah’tandır.” Bu topluma ne oluyor ki, neredeyse hiçbir sözü anlamıyorlar! Nisa 78

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, adeist yazdı:

Adam gibi verilmiş cevaba adam gibi karşılık verin. 
Hayır da şer de Allahtandır. İnkar mı ediyorsunuz alame-i cihan efendi.

Senin anladığın türden deil orda anlatılan. Boşuna kendini yorma. Anlamazsın. Hepsi Allah 'tan zaten. Ama Allah istedi diye deil,sen istiyorsun diye yaratıyor. Tüm bu işlerin perde arkasında tanrı var.Şer de Allah'tandır ama senin anladığın şekilde deil gülüm.Boşver,sen beynini çok zorlama yakarsın.Seni aşar demiştim.

Nisa78]\- Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır; sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile! Kendilerine bir iyilik dokunsa «Bu Allah'tan» derler; başlarına bir kötülük gelince de «Bu senden» derler. «Hepsi Allah'tandır» de. Bu adamlara ne oluyor ki bir türlü laf anlamıyorlar!

Evet.bir türlü laftan anlamiyorsunuz. 

Sitelerde Paylaş

Cevabın bu mu?
Sana diyorum ki hayır da şer de Allahtandır. Altına da bunu tasdik eden ayeti yazıyorum.
Cevap vereceğin yerde aynı ayeti tekrarlıyorsun ve sen anlamazsın gibi süzme salakça bir cevap veriyorsun. 
Cevap vermekten acizsin... Muhatabım değilsin.

tarihinde adeist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...