Jump to content

Şeytan da Tanrı’dır.

Recommended Posts

10 hours ago, Jobar said:

Bal gibi sorumlu tutulur.Şeytan nefsiyle düşündü ve isyan etti.Kimse onu zorlamadı.

Kurana bakalım.

Göklerde ve yerde kim varsa hepsi O'nundur. Hepsi de O'na itaat etmektedirler. Rum 26

Hepsi Ona itaat etmektedirlermiş

Şeytan hariç diye yazmayı unutmuşlar mı?

(İnsanların ve hatta müslümanların bile ayetin aksine yüzde yüz tanrılarına itaat etmediği ayrı bir konu)

Şeytan cennetten kovulunca tanrısına

Rabbim! Beni saptırdığın için, mutlaka ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım! Hicr 39

Şeytanı kim saptırmış?

Ve dalgın birisi bu "Şeytan masalını" unutup Kurana şöyle bir ayet yazmış.

Göklerde ve yer yüzünde bulunan canlılar ve bütün melekler, kibirlenmeden Allah'a secde ederler.Kendilerine hakim olan Rabblerinden korkarlar ve emrolundukları her şeyi yaparlar. Nahl 49-50

Kibirlenmezlermiş ve emroldukları her şeyi yaparlarmış!

Olsun, bu kadar kusur Ağa kızında da olur. :-D 

Sitelerde Paylaş
  • İleti 145
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kanımca, arap tanrısını bizzat gördüğü ve neler yapabileceğini bildiği  halde ona isyan edebilen bir varlık insandan daha üstündür.
Neden insana secde etsin ki?
Bence eğer öyle bir yaratık varsa insanın ona secde etmesi gerekir !
Bkz: Spartaküs kıssası !

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, adeist yazdı:

Kanımca, arap tanrısını bizzat gördüğü ve neler yapabileceğini bildiği  halde ona isyan edebilen bir varlık insandan daha üstündür.

Allah yerine arap tanrısı demek iyi fikir. Bunu tuttum. :)

Söylediğin de tabii ki çok doğru. İnsandan üstün olduğu gibi, Arap tanrısına kafa tutmayı düşünecek kadar güçlü biri olması lazım. Ne açıdan bakarsak bakalım masal tutarsız. İslamın kurgusu çok kötü. İyi kurgulanamamış. Daha iyi kurgulanması gerekirdi.

Sitelerde Paylaş

Bu masal bana da tutarsız,şeytan insana secde etmiyor,ve allaha kafa tutuyor.Allah efendide onu cennetten kovuyor.Peki allah neden şeytanı cehennemde yakmıyor.Hatta allahı melekler uyarmasına rağmen şeytanı bilerek yaratıyor.Bu masalı nereden tutarsak elde kalır. 

Sitelerde Paylaş

Masal gerçek olsaydı İblis son derece onurlu ve dürüst, ahlakın zirvesi bir örnek kişilik olurdu. Arap tanrısını filan çok geride bırakırdı dürüstlükte, onurlu ve ahlaklı olmakta. Bütün melekler kişiliksiz ahlaksız yalakalar olurdu. Baş ahlaksız düzenbaz komplocu psikopat da Arap tanrısı olurdu. 

Sitelerde Paylaş
37 dakika önce, democrossian yazdı:

Masal gerçek olsaydı İblis son derece onurlu ve dürüst, ahlakın zirvesi bir örnek kişilik olurdu. Arap tanrısını filan çok geride bırakırdı dürüstlükte, onurlu ve ahlaklı olmakta. Bütün melekler kişiliksiz ahlaksız yalakalar olurdu. Baş ahlaksız düzenbaz komplocu psikopat da Arap tanrısı olurdu. 

Allah şeytanı niye yok etmemiş?

Niye islam adlı tiyatro da şeytana ihtiyaç duyulmuş?

niye mi?

Bu tiyatronın yazarları da insan olduğu için..

Film’ler de öyle değil mi?bir tane kötü adamı mutlaka senaryoya eklerler,yoksa film izlenmez,tutmaz..insan beyni böyle işler.

tarihinde Ornias tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Ornias yazdı:

niye mi?

Film’ler de öyle değil mi?bir tane kötü adamı mutlaka senaryoya eklerler,yoksa film izlenmez,tutmaz..insan beyni böyle işler.

Aynen öyle sinema film,dizilerde hatta çizgi romanlarda bile kötü karakterler olur.Kuranı insanların yazdığı çok belli,ve şeytan diye kötüyü uydurmuşlar.Fakat bu şeytanın kökenleri var.O yüzden kuranı yazarları bazı şeyleri araştırarak uydurmuşlardır.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, democrossian yazdı:

Evet hocam masal gerçek olsaydı öyle olurdu.Ama arabın tanrısı allah hala ahlaksız ve şeytanda ahlaksızdır.Arap tanrısının ahlaksızlık nedeni inanmayanları cehennem ile tehdit etmesi ve yakmak istemesidir.Bu aşırı sadistçe ve egoistçedir.Aynı Tevratın tanrısı Yehovayı büyük ölçüde örnek almışlar.

Sitelerde Paylaş
On 08.02.2018 at 20:28, Ornias yazdı:

Bilebiliyorlar,orada kan döken birisini mi yaratacaksın? demeleri gaybı bildiklerini gösterir.

melekler geçmişte isyan eden cin taifesini gördükleri için öngörüde bulunuyorlar.Çünkü biliyorlarki insanlarda cinler gibi nefs sahibidir.

Sitelerde Paylaş
On 08.02.2018 at 21:34, Tengrizm yazdı:

Bu kadar ilkokul seviyesinde masallara nasıl inanabiliyorlar.Şeytan melekmiş de allaha secde etmediği için,allah onu cennetten kovmuş.:0_80cbc_37a71a73_L:Ve melekler bile allahı uyarırken,bu allah da egoistçe olarak ben sizin bilmediğinizi bilirim diyerek şeytanı yaratıyor.Sonuç meleklerin uyarılarına rağmen allah kötülüğü yaratıyor.

Senın daha olaydan haberin bile yok.Şeytan melek değildir.Cin soyludur.Melek olsaydı isyan edemezdi.Meleklerde şeytan yaratılmadan değil Adem yaratılmadan öngörüde bulunup serzeniste bulunuyor şeytan yaratılırken değil.Kötülük denilen şey şeytanla başlamaz.

Sitelerde Paylaş
On 09.02.2018 at 04:49, poiuz yazdı:

Kurana bakalım.

Göklerde ve yerde kim varsa hepsi O'nundur. Hepsi de O'na itaat etmektedirler. Rum 26

Hepsi Ona itaat etmektedirlermiş

Şeytan hariç diye yazmayı unutmuşlar mı?

(İnsanların ve hatta müslümanların bile ayetin aksine yüzde yüz tanrılarına itaat etmediği ayrı bir konu)

Şeytan cennetten kovulunca tanrısına

Rabbim! Beni saptırdığın için, mutlaka ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım! Hicr 39

Şeytanı kim saptırmış?

Ve dalgın birisi bu "Şeytan masalını" unutup Kurana şöyle bir ayet yazmış.

Göklerde ve yer yüzünde bulunan canlılar ve bütün melekler, kibirlenmeden Allah'a secde ederler.Kendilerine hakim olan Rabblerinden korkarlar ve emrolundukları her şeyi yaparlar. Nahl 49-50

Kibirlenmezlermiş ve emroldukları her şeyi yaparlarmış!

Olsun, bu kadar kusur Ağa kızında da olur. :-D 

Rastgele kafadan reformist tefsirinin zararları.Kaç bin ayetin içinden iki ayet kırp getir aha çelişki he mi :)) Ulan ne komik adamlarsınız.Şeytan nefs sahibi mi değil mi ?

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, Ornias yazdı:

niye mi?

Bu Allah tealanın kendi seçimi.İstese yok ederdi.Kİmseye sormak mecburiyetinde değil.İşte biz buna hikmet deriz.

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, Tengrizm yazdı:

Bu masal bana da tutarsız,şeytan insana secde etmiyor,ve allaha kafa tutuyor.Allah efendide onu cennetten kovuyor.Peki allah neden şeytanı cehennemde yakmıyor.Hatta allahı melekler uyarmasına rağmen şeytanı bilerek yaratıyor.Bu masalı nereden tutarsak elde kalır. 

Sen daha masal dediğin şeyden bir habersin öğrende gel sonra becerebilirsen eleştirirsin.

Sitelerde Paylaş
6 saat önce, Jobar yazdı:

Şeytan melek değildir.Cin soyludur.Melek olsaydı isyan edemezdi.

Şeytan melek değilse meleklerin arasında ne işi var?

Cinler nasıl melek olabiliyor?Hangi kriterleri karşılamaları lazım?

Melekliğe terfi ettiklerinde özgür iradelerinin ellerinden alınması gerekmiyor mu?Alınmadan nasıl melek olabiliyorlar?

Allah meleklerin iradesiz olduğunu söylüyor,ne emredilirse yapıyorlarmış,

Ayette açık olarak meleklere secde edin diye emir verdim sadece iblis uymadı,diyor..İblisi’de melek kategorisinde değerlendirecez yani,lamı cimi yok..

Hem cin,hem özgür iradeli,hem de melek..Beynim döndü be...

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Jobar yazdı:

Sen daha masal dediğin şeyden bir habersin öğrende gel sonra becerebilirsen eleştirirsin.

Bakara 30.ayet:Rabbin meleklere 'Ben yeryüzünde bir halife var edeceğim' demişti; melekler, 'Orada bozgunculuk yapacak, kanlar akıtacak birini mi var edeceksin? Oysa biz Seni överek yüceltiyor ve Seni devamlı takdis ediyoruz' dediler; Allah 'Ben şüphesiz sizin bilmediklerinizi bilirim' dedi. Burada melekler allahı uyarıyorlar ama allah ben sizin bilmediğimi bilerek diyerek egoistlik yapıyor.Ve melekler bile uyarmasına rağmen şeytanı yaratıyor.Çünkü ayette birini mi var edeceksin diyor.

Sitelerde Paylaş

" Monoteizm’in çözemediği tek problem kötülük problemidir.. "

Bu mudur?

Eğer böyleyse o zaman Ateizm hiçbirşey çözemez . Ben deyince oluyor mu?

Kaç tane monoteistten bunu çözmesini istedinde çözemedi de böyle bir konu açtın?

Kötülük sorunu diye birşey yoktur , Ateistlerin zorlamalarından başka birşey değildir. Birşeyin kötü veya iyi olduğunu açıklamak için bile bir adet Tanrı'ya ihtiyaç vardır , o yüzden ateistlerin iyi veya kötü tanımlarını yapabilmeleri için önce monoteist anlayışı benimsemeleri gerekir. Zira kimse bana göre neyin iyi neyin kötü olduğunu benden üstün olmayan biri söyleyemez. Biris çıkıp benden üstün olan birden fazla varlığın iyi ve kötülerini sıralarsa da o zaman hangisinin ki asıl iyi ve kötü diye sorarım , bu işlem ta ki tek bir iyi ve kötü tanımı yapan kişiye kadar gider. Şeytan da Tanrı olabilir , size göre bir tuvalet kağıdı da birşeylerin tanrısı olabilir bunun bizim tanrımızla alakası olmayacaktır. Geçin bu konuyu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...